CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8«<* JAARGANG MAANDAG 6 FEBRUARI 1928 NUMMER 2393 N EOWE LE DSCHE CODRANT Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 JfejQOjf Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Niet misverstaan. In de door Mr. van de Sande Bak- huijzen op 23 Januari gehouden nieuwjaarsrede, vestigde hij de aan dacht van de Leidsche Vroedschap op het verscheiden van het raadslid Wit- mans. Door de vriendelijkheid van den Burgemeester waren wij in staat om nog denzelfden dag deze rede in haar geheel in ons verslag op te nemen. Wij meenen dan ook, dat van een mis verstaan geen sprake kan wezen. Toch wordt de juistheid van ons verslag in twijfel getrokken. De heer R. de Waard merkt in ..De mocratie en Vrije Arbeid", het orgaan der Democratische Partij, het volgen de op: „Wij hebben de overtuiging, dat dit verslag niet juist weergeeft, wat de burgemeester heeft gezegd. Wij kun nen ons niet indenken, dat deze bur gemeester deze woorden heeft gespro ken naar aanleiding van het overlij den van onzen diep betreurden vriend Witmans. Het lijkt ons onmogelijk, dat een voorzitter van den gemeente raad van Leiden op een dergelijke on- kiesche en tactlooze wijze uiting kan geven aan zijn gevoelens. Terwijl hij aan de eene zijde Witmans roemt als „een der ijverigen uit de rijen van de vroede vaderen", zou hij van deze ge legenheid misbruik hebben gemaakt, om de partij, waaraan Witmans zoo zeer gehecht was, een „Seitenhieb" uit te deelen! Volgens het verslag toch zou hij zich aldus hebben uitgelaten, dat „de doodsklok van Witmans blijkbaar ook die was voor zijn partij, want toen de raad in Juni van het afgeloopen jaar vernieuwd werd, verdween zij uit de rij". Inderdaad zou het wel hoogst on gepast zijn geweest aan het overlijden van een der ijverige' leden van den Raad, een dergelijke gedachten-uit haal te verbinden. Er zou leedver maak uit spreken, een eigenschap van bijzonder onaangenamen aard; vooral bij deze aangelegenheid zou zoo iets niet mogen gezegd worden. Over de Communistische Partij, die niet meer vertegenwoordigd is in den Raad, wordt volgens het verslag door den heer Van de Sande Bakhuijzen niet gesproken. Wat men hoopt en wenscht is iets anders". Wij hebben niet tot taak. de woor den van den Burgemeester te verde digen, maar willen toch even opmer ken, dat bedoelde woorden inderdaad gesproken zijn. Wij meenen echter ze ker te weten, dat in geen geval hier mede een „Seitenhieb" aan de Demo cratische partij werd uitgedeeld. Het was eenvoudig een opsomming van feiten, waarbij deze twee, de dood van den heer Witmans en het niet terug- keeren in den Raad van de Democra tische Partij, toevallig naast elkaar werden genoemd. Maar wij ontzeggen den heer de Waard het recht om te spreken van „een hopen en wenschen van den dood der Democratische partij", dat uit de ze rede of ons verslag zou blijken. Noch het een, noch het ander is het geval. Trouwens hier was alleen van het verdwijnen dezer partij uit den Leidschen Gemeenteraad sprake. Na weergegeven te hebben, hoe op vele plaatsen de Democratische partij veld wint en in 1929 haar intrede hoopt te doen in de Tweede Kamer, vervolgt hij aan het slot: „In den loop van dit jaar hopen wij een vergadering in Leiden te beleggen en wij uoo' igen thans ree Ij hoe liet ook zij, den burgemeester uit, daar te komen, om eens te hooren, hoe het eigenlijk met ons gaat. Misschien heb ben wij dan gelegenheid ook eens met hem te debatteeren over onze begin selen". Wij zullen ons best doen om ook dan niet mis te verstaan en zijn nieuwsgierig, of de heer De Waard dan nog zoo wantrouwend zal zijn. V Niet onbewezen. De heer Grotenhuis heeft als voor zitter van den Clir. Besturenbond de leiders der moderne vakbeweging en de S. D. A. P. van demagogie beschul digd. Daarop heeft de Leidsche Bestuur- derbond den heer Grotenhuis uitge- noodigd tot een openbaar debat, ge daagd zou misschien juister zijn. De Chr. Besturenbond heeft echter geantwoord: .,Uw schrijven, dato 24 Januari, werd in onze bestuursvergadering bespro ken. Mij werd opgedragen u te berichten, dut ons bestuur het nut van een de batvergadering niet kan inzien, wes halve wij daaraan niet zullen mede werken. Wij hebben den plicht onze men- schen van voorlichting te dienen zoo als dat overeenkomstig den grondslag onzer beweging geschieden moet". Aan het slot van dit schrijven wordt gezegd, dat het geen verwondering moet wekken, dat de Chr. Besturen bond een standpunt inneemt tegen over den Bestuurdersbond, daar laatst genoemde een grondslag heeft, waar op geen samenwerking mogelijk is. De Leidsche correspondent van het Haagsche Volk komt daar tegen op. Hij meent, dat dit tweeërlei stand punt nog geen openbaar debat behoeft uit te sluiten. Dan vervolgt hij: „Het slot van den brief is als mo tief voor het weigeren van de debat vergadering al heel mal. Als de Chr. Besturenbond meent zich in vele gevallen tegenover onze beweging te moeten stellen, wat voor bezwaar is er dan, om dit standpunt in het openbaar te verdedigen? Ons verwijt aan de christelijke vak beweging is, dat zij in haar taak om op te komen voor de belangen der ar beidersklasse, in casu voor een goede werkloosheidszorg te kort schiet. Daarover zou een debat, ook voor de christelijk georganiseerden. zeer nuttig zijn geweest. Het weigeren van de aangeboden debatvergadering maakt nu sterk den indruk te zijn ingegeven door de vrees, dat de christelijk^ arbeiders ook eens iets anders zouden te hooren krijgen dan hetgeen hen door hun lei ders wordt voorgepraat. Met dat al blijven de beschuldigin gen van den heer Grotenhuis onbe wezen. Wij ontleenen daaraan het recht, hem een praatjesmaker te noe men." De heer Grotenhuis zal zichzelf na tuurlijk wel verdedigen, indien hij daartoe behoefte gevoelt. Daarom willen wij alleen opmerken, dat dit heele heibeltje weer zoo echt teekenend de demagogie bevestigt. Het volk te hoop jagen bij een openbaar debat en daar trachten, door de aan dacht op bepaalde dingen te vestigen, de meening te beinvloeden, dat wil de S.D.A.P. Ons dunkt, de heeren bevestigen zelf de waarheid van de ten laste legging. STADSNIEUWS. Prol. Dr. H. A. LORENTZ. f Men meldt uit Haarlem, dat Prof. Dr. H. A. Lorentz Zaterdagmiddag te omstreeks half vier, zacht en kalm is ontslapen. Hendrik Antoon Lorentz is in 1853 te Arnhem geboren. In 1875 promoveerde hij te Leiden met een dissertatie: „The orie van de reflectie en breking van het licht", waarin een later veel ge bruikte formule wordt afgeleid, die nog zijn naam draagt. Reeds daarin wordt de grondslag gelegd voor zijn later levenswerk: de eleetronen-theo- rie, waarin de structuur der electrici- teit atomistisch wordt opgevat. Het „Zeemanverschijnsel" kon hij er mee verklaren. Nobelprijs in 1903 voor Zee man en Lorentz). Tevens heeft hij door zijn talrijke onderzoekingen op liet ge bied der electro-dynamica bijgedragen tot het leggen van den grondslag van de relaviteitstheorie. Behalve onder zoeker was Lorentz ook een schitte rend docent. Zijn leerboek: „Beginse len der Natuurkunde" bereikte reeds vele herdrukken. Met de uitgave van zijn colleges in boekvorm door zijn talrijke leerlingen was na 1919 een aanvang gemaakt. Verscheiden deelen daarvan zijn verschenen. In 1878 aanvaardde Lorentz het pro fessoraat te Leiden, waar hij zoowel theoretische als experimenteele physi- ca heeft gedoceerd. In 1912 werd hij curator aan Teylers Stichting te Haarlem, maar bleef als buitengewoon hoogleeraar aan de Leid sche Universiteit verbonden. Van 1881 lid der Koninklijke Acade mie van Wetenschappen, was hij vele jaren secretaris en later voorzitter van de Wis- en Natuurkundige Af- deeling. Prof. Lorentz had een wereldnaam. Hoe groot zijn bekendheid in het buitenland is, bleek ondubbelzinnig den llden December 1925, bij de her denking van zijn gouden doctoraat, toen zich onder voorzitterschap van wijlen Prof. Kamcrlingh Onne9 een in ternationale commissie had gevormd, waarin de meest bekende hoogleera ren uit nagenoeg alle landen der we reld hadden zitting genomen en uit wier naam hij. nadat Prof. Kamer-' lingh Onnes hem het eerst had toe gesproken, door Prof. Einstein werd geluk gewenscht. Bij deze gelegenheid werd door deze commissie een groote som gelds bijeen gebracht, waaruit het Gouden Lorentz doctoraat-fonds werd gevormd, dat ter beschikking van Prof. Lorentz werd gesteld, om het voor de studie in de natuurkunde te bestemmen op een wijze, die hem goeddacht en welk fonds toen onder beheer is gesteld van het Leidsch Universiteitsfonds. H. M. de Koningin liet zich bij de herdenking van dit gouden doctoraat vertegenwooij^igen door Prins Hen drik en ook verschillende ministers waren daarbij tegenwoordig. Namens de regeering overhandigde minister Colijn hem toen het Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau. Reeds bij gelegenheid van zijn zilve ren doctoraat was hern 11 December 1900 een grootsche hulde gebracht. Ook toen had zich een commissie gevormd en in zijn toespraak tot den jubilaris mocht Prof. Kamerlingh On nes toen verwijzen naar het „Livre Jubilaire", dat te zijner eer als natio naal huldeblijk was verschenen. En nog slechts enkele dagen geleden, toen Prof. Lorentz het feit herdacht, dat hij vijftig jaar geleden werd benoemd tot hoogleeraar aan Leiden's Universiteit, bleek uit den stroom van gelukwen- schen, die hem dien dag uit geheel de wereld bereikte, hoe hoog hij staat aangeschreven in de hoogste weten schappelijke kringen. Voor zijn promotie in 1872, was hij reeds leeraar aan de burgeravond school te Arnhem, in welke functie hij werkzaam bleef, tot hij, nauwelijks 24 jaren oud, werd geroepen tot het be zetten van den nieuwen leerstoel in de theoretische natuurkunde aan de Leidsche Universiteit. Hij aanvaardde dit ambt met een rede over: „De mo leculaire theorieën in de natuurkun de". Zijn onderzoekingen op theoretisch- natuurkundig gebied, waarvan de voornaamste gepubliceerd zijn in de Verslagen van de Kon. Academie van Wetenschappen, verwierven hem wei dra t en Europeeschen naam. Groot is het aantal buitenlandsche onderscheidingen, hem ten deel geval len. Niet alleen de Leidsche Universi teit, doch ook enkele andere buiten- landsche Nniversiteiten. o.a. die te Madrid, benoemden hem tot doctor honoris causa. Nog maakte hij zich jegens ons land verdienstelijk door zitting te nemen in verschillende Rijkscommissies. Glide zijn werk van internationaal ma at si bappeli.iken aard valt vooral te noemen zijn voorzitterschap van de door den Volkenbond ingestelde com missie voor Internationale Intellectu- eele Samenwerking. Voorts was hij oa liet of i c-rrespondeerend lid van de A- cademies van wetenschappen te Parijs Turijn en Upsala en directeur van de Teyler-stiehting te Haarlem. De begrafenis van Prof. Lorentz zal plaats hebben a.s. Donderdagmiddag 12 uur op de begraafplaats aan den Schoterweg te Haarlem, ingang Cle- verlaan. De Leidsche Universiteit zal verte genwoordigd worden door den rector- mag nifieus Prof. Wensinck en den secretaris van den Academischen Se naat, Prof. v. Eysinga. Ten teeken van rouw zullen de Uni versiteit en het collegebouw in de Ivloksteeg gesloten zijn en zullen er geen colleges worden gegeven, noch examens worden afgelegd. Prof. Dr. P. Zeeman uit Amsterdam die indertijd tezamen met Prof. Lo rentz den Nobelprijs voor Natuurkun de verwierf, zal aan het graf het woord voeren. De Leidsche diosviering. In vevland met het overlijden van Prof Lo.entz, zijn voor de diesviering der Li.i.lM.be Universiteit op 8 Febr.i ari a.s., met uitzondering van de rec torale rede, alle feestelijkheden afge last. Ook bij de studentenverenigingen is zulks bet geval, zoodat de geco9tu- meerde rijjool niet doorgaat. Van het Natuurkundig Laboratori um zijn ten teeken van rouw de gor dijnen neergelaten en hangt de vlag halfstok. De verschillende studentenvereni gingen hebben 14 dagen rouw aange nomen. Van de gebouwen dezer ver- eenigingen hangt de vlag halfstok. Ds. F. C. VAN DORP. f Deelden wij j.l. Vrijdag mede, dat de toestand van Ds. F C. van Dorp vooruitgaande was, zóó zelfs, dat er hoop was, dat hij binnen enkele da gen zou kunnen worden overgebracht naar zijn woning te Santpoort, deze hoop is helaas niet in vervulling ge gaan. Zaterdagavond is Ds. van Dorp, ten gevolge van een ingetreden longont steking, in het Ziekenhuis te Wor- merveer overleden. In plaats van naar zijn woonhuis, is deze eenvoudige trouwe dienaar des Woords ingegaan in het eeuwig Vaderhuis met zijn vele woningen. Ds. F. C. van Dorp werd 30 Sep tember 18G0 alhier geboren. Na opgeleid te zijn aan de Theol. School te Kampen, slaagde hij in 1889 voor het candidaatsexamen in de Theologie en deed in hetzelfde jaar zijn intrede als predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Laar (Gr, Benthpim). In 1894 vertrokken 'naar Uelsen, waar hij 4 jaar werkzaam was, deed hij 16 Mei 1897 zijn intrede bij de Geref. Kerk te Driesum. Ook hier ar beidde de overledene slechts een vier tal jaren en werd den 24sten Novem ber 1901 bevestigd als predikant bij do Geref. Kerk te Andiik (classis Enk huizen). Te Andijk heeft Ds. van Dorp ge durende 26 jaar de Geref. Kerk als herder en leeraar gediend en mocht den 4den December 1927 van deze kerk emeritaat ontvangen. Na bekomen emeritaat vestigde de overledene zich metterwoon te Sant poort. Slechts enkele maanden heeft hij van zijn welverdiende rust mogen genieten. Ds. van Dorp zal te Andijk, de ge meente waar hij zooveel jaren heeft gearbeid en zooveel lief en leed heeft doorleefd, worden begraven. PROF. VAN DER VLUGT. De toestand van Prof. Van der Vlugt was heden aanmerkelijk verbeterd. De koorts is sterk afgenomen en de pols is weer normaal. De pijn is geheel verdwenen en er bestaat gegronde hoop, op een geheel herstel. De pa tiënt voelt zich echter nog zeer zwak en zal nog geruimen tijd in het Dia- conessenhuis moeten worden ver pleegd. INTREEREDE VAN PROF. DR. J. ROOS. De leer van het alles-of-niets. Dr. J. Roos te Leiden, benoemd tot Hoogleeraar bij de faculteit der ge neeskunde, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de veterinaire physiologie, heeft he denmiddag zijn ambt aanvaard met het houden van een rede in het groot auditorium der Universiteit over het onderwerp: De leer van 't alles-of-niet9 Na een korte historische inleiding over prikkel en prikkelbaarheid, wel ke laatste als een der meest karakte ristieke eigenschappen van alle leven de substantie besproken wordt, wijst spr. op de afhankelijkheid, die er be staat tusschen de sterkte van den prik kei eenerzijds en het effect anderzijds. Sedert 1871 doet zich op dezen regel welker bruikbaarheid men voor de ge- heele levende natuur heeft trachten te bewijzen, en die door Weber, Fech- ner, en Pfeffer onderzocht en deels tot wet verheven werd. een uitzondering voor. In dat jaar toonde Bowditch aan dat het stilstaande hart door kunstma tige prikkels weer kon worden opge wekt tot samentrekkingen, welker groote echter afhankelijk is van den prikkel. Reageert het hart, dan doet het dit maximaal en kan het door sterkere prikkeU niet tot sterkere con tractie worden gebracht. Dit beginsel is sedert het begin de zer eeuw uitgegroeid tot een leer, wel ke men als de leer van het alles of niets aanduidt. Niet alleen de hart spier, doch ook de skeletspier beant woordt volgens de onderzoekingen van Gotch, Keith, Lucas, Adrien, Lod- hotz, Kato en anderen aan dit begin sel mits men de spiervezels beschouwt En verschillende onderzoekers achten het dan ook van de functie van het zenuwstelsel bewezen. Spr. gaat dan na, tot welke voorstel ling omtrent het vraagstuk der zenuw geleiding deze proeven hebben geleid, om vervolgens de moeilijkheden te be- ADVERTENTIE-PRIJS G«wone Advertentiin per regel 22'/» cenl Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijksle nieuws in dit Nummer. Binnenland. Prof. Dr. H. A. Lorentz is over leden. *t Doodelijk spoorwegongeval te Haar lem. Bnltenland. Een verdrag tegen het gebruik van onderzeeërs? Roemeensch-Bulgaarsch verdrag tot regeling der oorlogskwestfes. De brand te Fall River. spreken, welke het beginsel bij toepas sing voor het zenuwstelsel oplevert. Acht spr. zijn geldigheid hier niet be wezen, hij wijst op de moeilijkheden, die dit bewijs van een zuiver experi menteele wet noodzakelijk ondervin den moet; zij is echter vereenigbaar met de wet van Johannes Muller en met die van Weber-Flechner. Spr. behandelde tenslotte haar toe passelijkheid voor de zintuigen, het oog en het oor. Met de gebruikelijke toespraken, waarin hij hulde bracht aan de nage dachtenis van wijlen de Leidsche hoog leeraren Prof. De Jong en Einthoven, besloot spr. CHR. KWEEKSCHOOL. Bij het gehouden examen voor de acte Bijbelkennis aan de Chr. Kweek school alhier zijn de volgende candi- daten geslaagd. Dames: N. Israel, Koudekerk; \V. Jansen Schoonhoven, M. J. de Jeu, Al phen; J. v. d. Niet, Noordwijk; J. van Rijn, Leiderdorp; A. Siderius, Katwijk a. d. Rijn; en J. van Straten, Wasse naar. Heeren: W. J. de Tombe en N. v. Zuilen te Leiden, C. van Pijlen en J. B. van Wieringen te Hazerswoude, J. Minnee en J. v. Elk te Katwijk a. d. Rijn, C. Kwakernaak, A. v. d. Berg en A. J. v. Wijk, te Alphen, L. Dompeling te Wassenaar, M. J. Kaashoek, Benthui zen, J. C. Kroon te Woubrugge en P. Kuit te Katwijk aan Zee. GODSDIENSTONDERWIJS CHR. H. B. S. Naar wij vernemen heeft Dr. D. K. Wielenga, predikant van de Geref. Kerk van Voorschoten, de benoeming tot tijdelijk leeraar in Godsdienston derwijs aan de Chr. H. B. S. alhier aangenomen. Dr. Wielenga zal reed? spoedig de plaats van Dr. van Katwijk, die naar Velsen vertrekt, innemen. STADSBRIEFPORT. De Directeur van den Postpers- dienst deelt ons mede: Gebleken is, dat de met ingang van 1 Februari j.l. ingegane verlaging van de porten der brieven en briefkaarten in locaal verkeer, op ruime schaal door bet publiek wordt beschouwd als een verlaging van bet binnenlandscbe tarief. Hij doet een beroep op onze mede werking, er nog maals de aandacht op te willen vestigen, dat de ingevoerde tariefsverlaging, voorzooveel de brie ven en briefkaarten betreft, uitslui tend van toepassing is voor de corres pondentie, gewisseld tusschen perso nen. die in dezelfde stad wonen. Op de postkantoren kan desge- wenscht worden nagevraagd tot boe ver de grenzen van deze „stadsbestel- ling" zich uitstrekken. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat de verlaging voor de stadsbrieven alleen geldt voor een gewicht van 20 gram. De tarieven luiden aldus: Voor briefkaarten, Stadsverkeer, 3 cent; binnenlandsch verkeer 5 cent. Voor brieven, stadsverkeer, tot 20 gram 5 cent, boven 20 gram tot 250 gr. 15 cent; voor binnenlandsch verkeer tot 20 gram cent, boven 20 gram tot 250 gram 15 cent. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland alhier ontving d.d. 2 Februari 1928 van het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenbage een schrijven, melden de, dat in het vervolg automatische afschrijving van postrekeningen we gens verschuldigde abonnementsgel den (telefoon-aansluitingen, enz.) we der in Januari en Juli zal geschieden. DE GLETSCHERWERELD. Morgenavond zal Prof. Escber, hoogleeraar m de geologie en de mi neralogie alhier, voor de Nat.-Hist. Vereen, te Breda een lezing met licht beelden houden over: „De gletscher wereld van Zwitserland".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1