CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8s,e JAARGANG ZATERDAG 4 FEBRUARI 1928 NUMMER 2352 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel t&riel Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da> gelijks geplaatst ad. 40 cents Dil nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Zedelijke afglijding. Eenigen tijd geleden schreven wij een driestar over de propaganda, die op zeer voorzichtige wijze openbaar met luider stem durft men blijkbaar nog niet gemaakt werd voor de moderne eugenetica. Wij wezen toen op dit nieuwe gevaar voor ons zede lijk leven. Van bevriende zijde wees men er ons op, dat in de Deputatenrede, ge houden op 23 April 1923. Minister Co- lijn mede hetzelfde onderwerp aan roerde. Dit was destijds voorzoovor de toen wankele gezondheid toeliet, vereischten vragen van andere orde in Grooter Nederland onze aandacht onze opmerkzaamheid ontgaan. Nu ook in Leiden, nog kort geleden sterk verontrustende symptomen van zedelijk verval aan het licht traden, achten wij het noodig om enkele ge dachten, door den Voorzitter van ons Centraal Comité, toenmaals Minister van Financiën, naar voren gebracht, nader te belichten. Deze rede van den heer Colijn, op den laatsten onzer vierjaarlijksche toogdagen, begint met in het centrum te stellen onzen noodzakelijken strijd voor de handhaving van de Christe lijke grondslagen van ons Burgerlijk recht, meer bijzonder van ons huwe lijksrecht. Na eerst de revolutionaire poging geschilderd te hebben van het wegnemen uit ons strafstelsel van de schuldvergelding, toont hij aan, dat op dezen wortel stoelt, elke poging om den pilaar van ons maatschappelijk leven, het huisgezin, weg te stooten. Rusland met zijn communistische revolutie en de dictatuur van het pro letariaat. doet het op andere wijze dan het in het vaderland van Lombroso in 1921 werd aangepakt, maar beiden willen van straf als vergelding niet weten. Op dit voetspoor komt men er loc- om te redeneeren dat rasverbetering en vrijheid van zeden een ommekeer ten goede in de sociale verhoudin gen zal brengen. Het leven van zieken en zwa-kken wordt dan een sta in den weg. Het monogame huwelijk wordt verwisseld met de vrije liefde, straks zelfs het vrije verkeer tusschen de sek sen als bij de dieren. In deze zedenverwilderende theorie- en, waarin de band van het Goddelijk gezag, van de Christelijke moraal, ja zelfs van den eerbied voor den mede- mensch, wordt gemist, worden ook al lerlei buitensporigheden, ook al pas sen ze niet in die theorie, als noodza kelijke nevenverschijnselen aange merkt. Wie de grondslagen van het huwe lijk en van het gezin loswrikt, opent de poort voor alle abnormale ver houdingen en misvattingen op het ter rein van het sexueele leven en ont wricht de basis, waarop heel ons maatschappelijk samenstel rust. Het zij men, als de sociaal democraten, streeft naar een socialistische ge meenschap, waar voor alles vrijheid heerschen zal. hetzij men in het kunst matig ingrijpen de genereerende kracht aan de ongewenschte leden van het menschel ijk geslacht ont neemt, in beide gevallen rekent mer» niet met de Goddelijke orde. Men mis kent de lessen der historie, die in den deradentietijd d. oude cultuur de mod- derstroomen der abnormale sexuali- teit, ons als een waarschuwing zijn achtergelaten. De heer Wibaut durfde in De Nieu we Tijd over het huwelijk in de socia listische gemeenschap reeds te schrij ven als van een gemeenschap van an dere beteekenis. Hij verwacht een sa menleven van man en vrouw, tegen overgesteld aan die van thans. De vorm van samenleving zal dan be- heerscht worden door neiging en tem perament. De monogame vorm, eenzelfde man met eenzelfde vrouw samenleven, zoo erkent hij, heeft iets rustigs, geeft een zekere vastheid voor behoud van het goede. Maar noodig is dat niet. De ongehuwde moeder zal de vrouw zijn die wel een of meer kinderen begeert, maar niet noodzakelijk met denzelf den of eenigen man zal behoeven sa men te wonen. Men ziet volkomen de theorie die in Rusland in practijk gebracht is. Om dat men al te groote verwildering vreest, zal dan het huwelijk of eigenlijk is het dan slechts een tijde lijke samenleving om het begeerde moederschap een contract zijn, waarin men zich over en weer tot een materieele handeling verplicht. Het doet ons denken aan een boer, die uit berekening zijn dieren van verschil lende kunne tot een bepaalde rasteelt samenbrengt. Wij hebben hier een herhaling van de decadentie-verschijnselen, die voor af gingen aan het oordeel Gods, dat kwam over de oude wereld in No- ach's dagen. Over het oordeel, dat over Sodom voltrokken werd. Over het ge richt, waarin Babel. Ninevé en Rome ondergingen. Al de uitwassen onzer moderne be schaving, de propaganda voor het Neo Malthusianisme, de moderne eugene tica, de zich steeds onbeschaamder openbarende zonde van Sodom, moe ten als zoodanig beschouwd worden. Deze zedelijke pest, zooals de heer Colijn het noemde, is het, waartegen Paulus toornt in het eerste hoofdstuk van den brief aan de Romeinen, Daar ligt dan ook het eenige redmiddel. De zonde in al haar goddeloosheid aan de kaak stellen en het volk tot bezinning roepen. Maar ook zelf onze gezinnen rein bewaren, opdat er nog 'n kern ge vonden worde om den stroom te kee- ren. Dat is onze hooge roeping. Wij beginnen dan met ons te ver zetten tegen alles, wat de heiligheid van het huwelijk en van het recht aan tast. Maar wij strijden ook tegen alle hei melijke afglijding. Tegenover het mo derne, dat men in dezen tijd nastreeft en dat slechts voor een zekeren tijd is moeten wij hebben het klassieke, dat voor alle tijden is. STADSNIEUWS. ASTRONOMISCH CONGRES. Door het Comité van huisvesting van het Astronomisch Congres is de volgende circulaire verspreid. „Zooals U reeds bekend zal zijn. ver gadert van 513 Juli 1928 te Leiden het driejaarlijksch Congres der „Inter national Astronomical Union". Hoezeer ook Leiden, als wetenschap pelijk centrum, een bij uitstek aange wezen stad is voor een dergelijke bij eenkomst, zal u niet onbekend zijn, dat de huisvestingsmogelijkheden hier ter stede zeer gering in aantal zijn. Het Comité, belast met de ontvangst hoopt daarom op uwe gewaardeerde medewerking. Indien u bereid zijt, gedurende diet bovengenoemde tijdvak aan een of meerdere buitenlandsche deelnemers verscheidene congressisten zullen vergezeld zijn van hun dames gast vrijheid te verleenen. verzoekt het Comité u beleefd, daarvan blijk te ge ven, door invulling en inzending van de aangehechte strook. Met eventueele wenschen omtrent de nationaliteit of taal uwer gasten 20 a 30 nationaliteiten zullen verte- gewoordigd zijn zal gaarne zooveel mogelijk rekening worden gehouden". De liuisvestigcommissie heeft ge tracht met deze circulaire zooveel mo gelijk Leidenaars te bereiken. Natuurlijk zijn er haar adressen ont gaan. De commissie zou er ten zeerste prijs op stellen, indien ook zij. die geen circulaire ontvingen, doch lust hebben haar dezen dienst te bewijzen, zich wenden tot Dr. C. H. Hins, Sterre- wacht 8. ORTHOPAEBISCHE KLINIEK. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op een voordracht met film, welke Dinsdag, 14 Februari a.s., in den foyer der Stadsgehoorzaal zal worden gehouden door Dr. M. D. Horst als lid van het bestuur der Vereeni- ging voor Misvormden. Het doel van dezen avond is, de aan dacht te vestigen op de hulpbehoeven den onder lichamelijk gebrekkigen in Nederland, terwijl de film, opgenomen- in het Oscar Helenenheim bij Berlijn een duidelijk beeld geeft van alles, wat voor deze ongelukkigen kan wor den gedaan. De opbrengst is bestemd voor den bouw eener chirurgisch-orthopaedi- sche Kliniek te Leiden en de film werd reeds met groot succes te 's Graven- hage en Utrecht vertoond. De leiding berust hier ter stede bij een Comité, opgericht op initiatief van de afdeeling Leiden van het „Groene Kruis", onder eere-voorzitterschap van Mevr. A. van de Sande Bakhuyzen. ter wijl Mr. P. M. Trapman, Plantsoen 79, gaarne bereid is nadere inlichtingen te verstrekken. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie, die later zal wor den geplaatst. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. In de gisteravond alhier gehouden maandeliiksche vergadering der Mij. Ier Ned Letterkunde, heeft Prof. Dr H. T. Colenbrander, hoogleeraar te Leiden, over: „Eduard Meyer en de te genstelling tusschen anthropologie en geschiedenis" een voordracht gehou den. Prof. Colenbrander begon met aan te toonen, dat Mever in het aan deze kwestie gewijde boekdeeltje, dat de nieuwere drukken van zijn „Geschich- te des Altertums" voorafgaat, een zeer scherpe scheiding tusschen anthropo logie en geschiedenis maakt, en feite lijk de geschiedenis tot de duiding der geschreven overlevering beperkt. Dit acht spr. echter in theorie niet logisch eTi in de praktijk niet houdbaar. Ook overgebleven kunst- en verbruiksvoor werpen lichten het verleden toe en de historische musea stellen ons in staat, onze, uit de studie der overlevering ge vormde voorstelling, uit te breiden, en soms te herzien. Nu zijn er afbeeldin gen en voorwerpen afkomstig uit tijd perken, waaruit ons geen letteschrift is overgeleverd. Ook dit zijn documen ten omtrent den, in zekere richting en bij zekere menschengroep bereikten ontwikkelingsgraad: zij behooren tot het „concrete en individueele", dat Meyer het eigenlijke gebied der ge schiedenis noemt in tegenstelling tot deze algemeene gegevens, waarmede de anthropologie werkt. Als de Stier van Potter historisch document is. waarom de bison van Fout-de-Gaume dan niet? Of de afbeeldingen van ne groïde bewoners van Europa, geduren de het aurignacien, gevonden in de grotten van Grimaldi te Villendorf in Neder-Oostenrijk, te Laussul (Dor- domne) in Frankrijk en elder? Ook 't voorkomen van letterschrift lijkt geen bruikbaar criterium; lang niet alle schrift is ontcijferd en de oudste her- inneringsteekens gaan tot het palaeo- lithicum terug. Meyer's afwerende houding schijnt volgens spr. uitgelokt door de mate- looze overschatting hunner weten schap, waaraan zich aanvankelijk ve le anthropologen. die zich aan een historische constructie waagden, heb ben schuldig gemaakt. Zij legden voor alle schriftelijke overlevering, die niet bevestigd kon worden door opgravin gen uit den bodem, een souvereine verachting aan den dag, Een nieuw ge vonden cultuurgrond, moest van een nieuw volk afkomstig zijn, alsof onze nazaten een trekschuitenvolk moch ten laten verdwijnen door een locomo tiefvolk, en dit weer door een automo bielvolk. Die zelfoverschatting was groeikoorts eener jonge wetenschap; zij komt bij de besle beoefenaars der anthropologie thans niet meer voor. Vervolgens behandelde spr. Meyer's opvatting omtrent den voortdurenden strijd tusschen nivelleerende en indivi dualiseerende tendentiën in de geschie denis der menschheid en haalde een jonger geleerde Max Scheler, hoog leeraar te Bonn aan. die onlangs gewichtige opmerkingen maakte over de vormen, waaronder deze overoude strijd zich voordoet in het heden. De nivelleerende invloeden schijnen thans hijzonder sterk en van cultuur- verbasterenden aard en vervullen vele onzer tijdgenooten met afschuw. Zij komen spr. voor als een noodzakelijke reactie tegen het eenzijdige intellectu alisme van voorbij gegane perioden. Zij zullen zeker nog geruimen tijd aan houden en harmonie in het menschen- bestaan zal gedurende dien tijd niet worden bereikt. Eerst wanneer de le venswaarden, die onder eeuwen van intellectualisme en mechanisme bedol ven waren geraakt, niet als thans, als een nieuw opgedolven schat worden aanvaard, zal een nieuw evenwicht mogelijk zijn. Als soortwezon met die pe wortels stekend in de natuur en te gelijk als persoon, hoog er boven tro nend, met geestelijk zelfbewustzijn, beleve eenmaal de menschheid de één wording van geest en van drift. Het groote gemis schijnt spr., dat voor den Westerling het begrip eener metaphy- sica verloren is gegaan. De overgele verde begrippen hebben weinig raak punten meer met de werkelijkheid. De voeding der religieuse voorstellingen uit het reëele menschheidsleven, is verstopt geraakt. Zij moet heropend worden; immers het is gebleken, dat religie en kennis geen substituut heeft Geen geesteswetenschap, of zij voelt zich eerlang geroepen mede te werken tot de oplossing van dit ons centrale levensvraagstuk. Hoe verder naar het duister doorgetrokken de historie is, hoe dichter zij de oorsprongen vermag te naderen, hoe grooter haar hulp hij dit werk zal zijn. Ook hiervoor al dus besloot spr. is haar aan het eenzijdig intellectualisme van het ver leden herinnerende, beperking tot de geschreven oorkonde veroordeeld. jaren oude corps en van zijn gezel schappen en vereenigingen. Het zou ons te ver voeren, zelfs maar hier en daar een greep te doen uit de vierhon derd voorwerpen, die hier zijn bijeen gebracht. Stellingen van mannen als Buys en Heemskerk getuigen van naarstigen arbeid aan Leiden's Hoogeschool. Tal van wetten, ledenlijsten, notulenboe ken enz. geven een beeld van opge wekt vereenigingsleven. Een reeks van maskerade-foto's en platen, costumes en attributen van hoofdpersonen bren gen ons tal van luisterrijke lustrum feesten in herinnering, vanaf den in tocht van Ferdinand en Isabella in Granada in 1835 tot het A. L.-spel in 1925. De „IJzeren Ploeg'' van Arena het model van de beroemde race-boot „Sans Nom" van Njord, getuigen van de triomphen der Leidsche studenten op sportgebied. En het zijn weer tal van andere voorwerpen de corps- gezelschappen en -disputen leverden hier toch wel een belangrijk aandeel die wijzen op vreugd en jolijt in den gulden studententijd. Bontgeteekende menu's, pokels in velerlei vorm en grootte en wat al niet meer, doen zien dat de spreuk: Gebruickt jolijt. Terwijl ghij zijt In uw jonge jaren, geen ijdele klank was en is voor Lei den's studentendom. En dat de Nederlansche, en in het bijzonder de Leidsche jongedochteren, door jaren heen belang stelden in de studentenmaatschappij, blijkt oök op deze tentoonstelling uit vele archief stukken. Meer amusant, dan getuigend van een groot dichterstalent is hier wel de ontboezeming, die wij vonden in den eersten studentenalmanak van 1815: Nu zaamlen wij uit wijsheids voor raadschuren Ons vlijtig kennis saam, Om eens, waneer wij 't vaderland be sturen Te sieren zijnen naam. En zijn wij eens met kennis rijk be schonken Teii dienste van .'t vaderland Reik, meisje! dan aan ons van liefde dronken Uw Nederlandsche hand. DE HANZE. Donderdag hield de afd. Leiden van de R. K. Middenstandsvereeniging de Hanze haar jaarvergadering in café restaurant „In den Vergulden Turk". Notulen en jaarverslag werden goed gekeurd. Het financieel verslag gaf aan in komsten en uitgaven een bedrag aan van 2077,71. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. L. C. Perquin, P. J. Sleg- tenhorst en G. J. van Deene, terwiji hij in de vacature van den heer B. E. Feld, die zich niet meer verkiesbaar stelde, werd gekozen de heer P. van Berge Henegouwen. DE TENTOONSTELLING VAN ARCHIEVEN VAN HET LEIBSCH STUDENTENCORPS. Wij zullen niet trachten, zelfs niet heel vluchtig, een beschrijving te ge ven van deze tentoonstelling, die een uitstekend beeld geeft van de. geschie- lenis v^n het thans bijna negentig VAC AN TIE R. H. B. S. Bij besluit van den 19den Januari 1928, waarbij artikel 27 van het regle ment voor de Rijks Hoogere Burger scholen, zooals dit is vastgesteld bij Kon. Besluit van 10 Juli 1926 (Staats blad no. 231), wordt gewijzigd, is be paald, dat het derde lid van artikel 27 wordt gelezen als volgt: „De eerste vacantie begint op den 23sten December na afloop van den schooltijd of, indien de 23ste December op Maandag of Zaterdag valt, respec tievelijk op den 20sten of 22sten De cember. na afloop van den schooltijd en eindigt den avond van den 6den Januari, of indien de 6de Januari op een Vrijdag, een Zaterdag of een Zon dag valt, op Maandagavond daarop volgend". VAN HUN BED GELICHT. Hedennacht zijn door de recherche alhier van hun bed gelicht de 21-ja^ rige J. v. E.. de 28-jarige A. v. d. W. en de 25-jarige N. R„ allen wonende alhier in verband met de in den laat sten tijd alhier plaats gehad hebben de inbraken. Enkele artikelen van dé inbraken afkomstig, zijn reeds in be slag genomen. De gearresteerden wor den tevens verdacht van inbraken en diefstallen te Voorschoten. Wassenaar en Noordwijk. Het onderzoek is nog in vollen gang. INBRAAK. G'f teravond is ingebroken bij P. op het Levendaal. Men is langs de a h- terkant binnengekomen en heeft ge tracht de hranxikast te forceeren, even wel zonder succes. Niets wordt ver mist. S h. eft aangifte gedaan van hot feit, dat uit zijn rijwielbewaarplaats in de St. Aagtenstraat een jas is ont vreemd, waarin een portefeuille met een klein bedrag aan geld. Gisteren had op Oude Vest een botsing plaats tusschen een wielrijder Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Buitenland. De uitvaart van Maarschalk Haig. De Grieksche regeering is afgetre den. Ongeregeldheden in Britsch-Indië. en.een koe. De wielrijder reed daarop het water in maar werd spoe dig door een boer, die hem zijn wan delstok toestak, er uitgehaald. BINNENLAND. BURGEMEESTER VAN LEKKER- KERK. De lieer C. G. Roos, wethouder van Vlaardingen, is benoemd tot burge meester van Lekkerkerk. DE WINKELSLUITING TE ROTTERDAM. Do Rotterdamsche gemeenteraad heeft gisteren het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de ontwerp verordening op de winkelsluiting en betreffende het rondbrengen van melk en melkproducten op Zondag, na uit voerige bespreking met 24 tegen 17 stemmen aangenomen, nadat het met dezelfde stemmenverhouding geamen- demeerd was volgens amendementen van den heer Dutilh. De amendemen ten-De Visser werden verworpen met 25 tegen 16 stemmen. PEST TE ADEN. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de haven van Aden besmet verklaard wegens pest. DE WIJZIGING DER ZIEKTEWWET. Zooals reeds werd gemeld is tus schen de besturen van het Verbond van Nederl. Werkgevers, het Alg. R.-K. Werkgeversverbond, de Chr. Werlcgevers-vereeniging en het Cen traal overleg in arbeidszaken voor Werkgeversbonden onlangs overleg gepleegd over het ontwerp tot wijzi ging van de Ziektewet. Eenparig wa ren deze besturen van oordeel, dat te gen dit ontwerp zeer ernstige bezwa ren bestaan en tevens werd het denk beeld van een congres ter bespreking van een en ander aan de orde gesteld. In verband hiermede hebben ge noemde besturen een aantal centrales en vereenigingen uitgenoodigd tot een voorloopige bespreking op Dinsdag 7 Februari a.s. te 11 uur in het gebouw van de Alg. R.-K. Werkgeversvereeni- ging, Lange Voorhout 19, te 's-Graven- hage. Tot deze bespreking zijn uitgenoo digd de Ondernemersraad voor Ned.- Indië, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, het Kon. Ned. Landbouw- Comité, de B. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, de Christ. Boeren- en Tuindersbond, de vereeniging voor den Chr. handeldrijvenden en industriee- Ten Middenstand, de Kon. Ned. Mid denstandsbond, de Ned. R.-K. Midden standsbond, de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, de R.-K. Vrouwenbond en de Ned. Chr. Vrouwenbond. PROF. MR. A. S. OPPENHEIM. Deze week is in ons land aangeko men prof. mr. A. S. Oppenheim, lid van den Volksraad van Ned.-Indië en hoofdvertegenwoordiger van de Ba- taafsche Petroleum Mij. in Indië. Prof. Oppenheim vertoeft eenigen tijd hier te lande om eenige bespre kingen met de directie der Bataafsche te voeren en zal zoo spoedig mogelijk naar de Oost terugkeeren. EEN FILMUNIVERSITEIT. Na schoolbioscopen krijgt Nederland nu een filmuniversiteit in den vorm van een Volksuniversiteit. Het behoeft geen betoog meer. dat de film een machtig middel is, niet al leen bij het onderwijs aan kinderen, maar ook bij de verdere uitbreiding van kennis aan ouderen. Dat middel willen Les Universités Cinégraphiques Internationales han- teeren, een nationale organisatie, die zich wijdt aan het onderwijs van de breede massa door middel van het witte doek. Het middelpunt van de or ganisatie is gevestigd te Brussel. Daar heeft men nu in 60 plaatsen onderaf- deelingen. met een totaal van onge veer 50.0CO leden. Maar de vereeniging werkt ook reeds in Bulgarije, Grieken land, Polen, Roemenië, Frankrijk, En geland en nog eenige landen. Thans wil men de werkzaamheden ook over Nederland uitstrekken. De eerste voor bereidingen zijn reeds getroffen. Een comité, van aanbeveling is in wording. De werkwijze van de vereeniging U als volgt: Elk jaar worden ongeveer 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1