iikwijls met opzijzetting van zijn eigen raeening. Hij was een beheerder van ge meentewerken en van de financiën, zooals slechts weinigen. Steeds zeer royaal, wan neer het zijn eigen beurs betrof, was hij bijna kinderlijk zuinig, met de gemeente- financiën. Hij zal zeer gemist worden als burgervader. Overal waar het noodig was, hielp hij. Er is een Latijnsch spreekwoord dat zegt: Over de dooden niet dan wel willende critiek, niet zooals gemeenlijk gezegd wordt: over de dooden niets dan goeds. Toch zou ik, aldus spr., van dezen doode niets dan goeds willen zeggen. Spr. besloot met de woorden: Moge hij de rust genieten, die weggelegd is voor allen, die Christus hebben liefgehad in onverderfe lijkheid, in welke rust ik weet, dat gij al len gelooft. Staande werden deze woorden door de leden van den raad aangehoord. De heer v. Leeuwen voegde een enkel woord aan het gesprokene toe. Spr. wees er op, dat het verlies momenteel nog niet in zijn volle zwaarte wordt gevoeld. Voor al voor U, aldus sprak spr. tot den voor zitter, die hem persoonlijk als vriend zoo goed hebt gekend, is dit verl:es zeer zwaar. Spr, wees daarna op de zware taak die Wethouder de Bruyne thans als waar nemend burgemeester is opgelegd en wenschte hem Gods steun en zegen toe bij dezen moeilijken arbeid. Vervolgens werden de weinige agenda punten afgehandeld. Meededeeling wordt gedaan van ver schillende ingekomen stukken: Missive Ged. Staten, waarbij de begroo- ting 1928 goedgekeurd werd teruggezon den. Het overzicht van den Keuringsdienst van Waren over 1927. Mededeelingen Van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland. Het Provinciaal Wegenplan, waarbij de voorzitter opmerkt, dat de Hoogmaden- sche weg en de Zijl weg doe** de provincie zullen worden overgenomen en dat be langhebbenden daarvoor jaarlijks in de onderhoudskosten zullen moeten bijdra gen 800 per K.M. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De voorzitter deelt daarna mede, dat door de Wethouders is besloten den weg van de Spanjaardsbrug tot aan het begin dezer gemeente de naam te geven van Van der Valk Boumanweg. Enkele wijzigingen op de begrooting dienst 1927 worden vastgesteld. Ten slotte komt in behandeling een voorstel van den heer K. J. Klaver en J. S. Vervark inzake wijziging belastingen. Ge noemde heeren stellen voor de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ge huwden te brengen van 600 op 750, voor ongehuwden van ƒ600 op ƒ500, om de kinderaftrek te brengen van ƒ50 op 75, om een klasse in te voegen van 1100 en te trachten de gemeente een klasse la ger te doen indeelen. B. en W. nemen de twee eerste punten over en stellen voor aan Ged. Staten advies hierover te vragen. De twee laatste gedeelten achten zij van minder belang en twijfelen aan de mo gelijkheid van doorvoering daarvan, ter wijl door de nieuwe regeling hierin al ge deeltelijk wordt tegemoet gekomén. Besloten wordt te handelen volgens ad vies van B. en W. De raad gaat daarna in geheime zitting. Na heropening der deuren deelt de voor zitter mede, dat besloten is om uit dank baarheid voor wat door den burgemeester voor de gemeente is verricht, de begrafe nis van zijn stoffelijk overschot op kosten van de gemeente te doen plaats hebben. Daarna sluiting. NIEUWKOOP. Alhier worden pogingen aange wend tot oprichting van een Pluimvee- vereeniging. Tot volontair ter Secretarie te Zevenhoven is benoemd W. Hoogerwerl alhier. Door den Hoofdinsp. van den Al beid, is aan een aantal smeden ter plaat se vergunning tot overwerk verleend tot 30 Juni. Het aantal door den Burgemeestei afgegeven arbeidskaarten bedroeg op 1 Januari j.l. 37. In verband met do ongesteldheid van den Burgemeester, treedt weth. A. J. den Hartog als plaatsverv. Burge meester op. B .en W. hebben hun beslissing op het verzoek van S. Bodegraven, graan handelaar, om vergunning tot uitbrei ding van zijn bedrijf met een meelmeng- machine verdaagd. Als buitengewoon dienstplichtige der lichting 1928, is bij de landmacht ingelijfd F. Woelders a:hier. NOORDWIJK AAN ZEE. Op uitnoodiging van de Chr. J.V. „Volg Mij" trad gisterenavond, in het hulpgebouw van de Ned. Iierv. Kerk alhier op Ds. Veldhoen van Alphen a d. Riin, met als onderwerp: ,,De crisis van net geloof". Na het gemeenschap p el ijk zingen van Ps. 84 3 en het lezen van Matth. 5 vs. 22—43, spreekt Z.Berw. den zegen over de vele belangstellenden uit en gaat voor in gebed. Spr. sprak naar aan leid dag van de opwekking van het dochtertje vanJaï- rus Op velerlei terrein des levens wordt gesproken ever de crisis, ook in het geestelijk leven. Die crisistijd wordt met spanning verwacht; dan is het immers er op of er onder. Ook het gebo: van Ja rus had zijn crisi3. Als hij gevolgd wordt door Jezus naar zijn huis wear zqn dochtertje ziek terne der l'gt, dan komt men hem tege noet vnet de droeve mare dat zijn doch tertje reeds gestorven is. Doch Jezus deze boodschap hoorende, zeide: Vrees niet. gebof alleenlijk. Ën Jaïrus ge kold;; hij geloofde, dit Jezus nog hel pen kon, al >vas de dood ook ingetre den. En als de herscheppende woorden 'lalitha Küir.i over Zijn lippen binken is Jaïrus' dochtertje weer tot het le ven terugg ree, en. Dat 0 1c v. ij, e\*enas Ja.rus, do crisis des g lcofs mogen door staan, al is het ook, dat ons gansohe hart en yleesch daar tegen is. Na zijn redie voleindigd te hebben ging spr. voor in dankgebed en liet zingen Ps. 146:3. OEGSTGEEST. Voor de lichting 1929 zijn 51 jon gelingen ingeschreven. Het bericht betreffende de Wo ningbouw „Buitenlust" in o/is nummer van Woensdag was van het secretari aat der vereen., en dus niet van onzen correspondent. Wanneer vader Cats onze ver ordening op de honden ha<l gelezen, zou hij gezongen hebben: „IWanneer iemandt sijne hond niet on der toezicht houdt, Wordt aeze als gemeente-eigendom be schouwde'. Nog velen schijnen niet op de hoogte te z^jn met de bepalingen dier verorde ning. Men mag een hond laten losko pen, <ioch steeds onder toezicht. Treft de politie een hond onbeheerd aan, dan volgt procesverbaal. Wanneer de •eigenaar of houder van een „in overtre ding zijnde hond" niet bekend is, wordl het „beestje" ingesloten en kan deze binnen 3 dagen worden afgehaald tegen vergoeding, pensionkosten, zijnde fi,— per dag. Veirachijnt na 3 dagen de hou der of eigenaar niet, dan wordt de hond afgemaakt. Bovendien is de politie bevoegd krachtens deze verordening honden die 's nachts onbeheerd wor den aangetroffen, te dooden. Burgerlijke stand. Geboren: Gerar- dlus Cornells z.v. J. v. Velzen en J. E. Driessen; Cornelia Maria d.v. J. Vink en H. C. Hartevelt; Otto Ernst z.v. J. Hasselboek en M. W. v. Renswoud!; Elizabeth d.v. J. de Gelder en T. v. Veen Marios Abraham z.v. A. Nederburg .en A. v. Egmond; Jacobus z.v. J. Star en J. M. Kuij venhoven* Johanna Geertruida d.v. M. H. de Vreede en G. J. v. d Spek. Ondertrouwd: J. v. Doorn 25 j. en H. J. Puimelaar 30 j. te Breda; A. J. Waals 28 j. en G. M. Witteveen 27 j. te Eindhoven. Getrouwd: H. C. v. d. Bos 25 j. te Leiden en W. v. d. Fluit 24 j. Overleden: Eva Sara Mierenet 72 j.; Maartje Blaak-de Bruin 79 j.; Barba ra J. Groen-Huis 71 j.: Jacobus Boek kooi 45 j.; C. M. Steffelaar 61 j. overi. te Den Haag; E. M. v. d. Ende 78 j.; Sytje dten Ouden 25 j. overl'. te Leiden; Sara van Berkel' 69 j.; Johan C. Kamp huis 34 j.; Abraham van Royen 54 j.; Jan Voorbij j6 j.; Anna M. A. v. dl Heijdlen-Kiel 53 j.; Femmetje Radder- die Roode 68 j.; Petrus J. J. Paling 73 j.; Antje van den Burg wede. D. C. Mieog 71 j.; Reyer H. van Gelidleren 84 j. RIJNSBURG. Gisteravond heeft de plaatselijke af- deeling van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in het veilingslokaal „Flora" alhier een Landstormavond gehouden. De heer P. G. J. van Leeuwen, voorzitter van de afdeeling, opende de vergadering. Spreker vond het aangenaam, dezen avond een vrijwel onbekende te mogen in leiden, de Vrijw. Landstorm, wiens werk en streven bij de meeste Rijnsburgers on bekend is. Spr. vond het ook aangenaam, dat zoo velen gekomen waren, om kennis te ma ken, en van hen heette hij in het bijzon der welkom den heer Burgemeester, als vertegenwoordiger van het wettig gezag, dat ook de B.V.L. moet steunen. Ook het bestuur van „Flora", dat men dank verschuldigd was, omdat het be langeloos de zaal wilde afstaan, heette spr. welkom, alsmede de aanwezige plaat selijke predikanten. Ten slotte richtte spr. zich tot luitenant van Pelt, secretaris van de Gewestelijke L.S.C. Zuid-Holland-West. Spr. hoopte, dat diens woord en de film te meer den band zou doen gevoelen, die alle Neder landers, die land en Vorstin liefhebben, verbindt. Hierna nam luit. van Pelt het woord. Spr. had gehoord van de groote onbekend heid van de Rijnsburgers met den V. L. S. en daarom gaf spr. in korte trekken het ontstaan en de geschiedenis daarvan weer. Alhoewel de sterkte van den B.V.L. die thans 58.000 leden telt, voldoende is te achten, wees spr. op de groote preventie ve kracht die van een sterken Landstorm uitgaat, waarom het gewenscht is, deze nog meer te versterken en waarom de re geering zich ook beijvere, om vooral de jongere lichtingen te doen toetreden. Om een juister inzicht in de organisatie te geven, werden hierna verschillende films vertoond. De allereerste film: portretten van leden van het Huis van Oranje, en van bijzon dere gebeurtenissen daarin, trok al direct zeer de aandacht. Maar ook de overige films boeiden van begin tot eind. Een zeer mooie film was a.o. die van de huldebe- tooging van den Landstorm op de Malie baan te 's-Gravenhage in 1927. Verder wa ren er beelden van diverse landdagen, wel geschikt, een goed beeld te geven van de organisatie van den Landstorm en van zijn werk. Tusschen de verschillende films werd nog door eenige van de aanwezigen het woord gevoerd. Allereerst door den burge meester, die er op wees, dat wat tot nu toe vertoond was, alle verwachting te bo ven ging. Hij hoopte, dat dit tengevolge zou hebben, dat dit de sympathie voor den Landstorm zou verhoogen en blijk van waardeering zou worden gegeven, ook geldelijk, die eveneens alle verwachting te boven gaat. Ontroerend was, wat Ds. de Waard hier na mededeelde van den B.V.L. in Fries land, speciaal in spr.'s vorige standplaats Ferwerd. Hoe in de roerige dagen van November deze Landstormers naar Den trokken, om zoo noodig het Vorstenhuis te steunen, en hoe de achterblijvenden in angstige spanning hun lotgevallen af wachtten. Op spr.'s verzoek werd gezon gen het eerste couplet van ons aloude Wilhelmus". Ds. Broekstra voerde het woord. In het bijzonder stond spr. stil bij de vraag of ook thans nog een B.V.L. noodig is. En aan de hand van hetgeen ook de laatste dagen nog zich voordoet, meent spr. deze vraag niet anders dan bevestigend te kun nen beantwoorden. Na spr.'s rede werd op zijn verzoek het tweede couplet van het „Wilhelmus" ge zongen. Luit. van Pelt, die de films waar noo dig, nader toelichtte, wekte intusschen de jongelieden nog op tot toetreding bij den B.V.L. De mooie duidelijke films zullen zeker wel medegewerkt hebben om een juister inzicht in het werk van den B.V.L. te ver krijgen, en zeer zeker mag verwacht wor den dat dezen avond het doel: meer be langstelling te wekken voor den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm, wel bereikt is. De heer van Leeuwen sloot de verga dering met een kort woord van dank. WASSENAAR. Naai* wij vernemen, lieeft Ds. Dij ken Voji ïjeidschendam, voor het be roep naar die Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Tot schoolartsen zijn benoemd! voor de R.K. Scholen Dr. J. van Dijk, voor de Chr. Scholen, Dr. P. Th. Hugen- holz, en voor de Opent). Scholen, Dr. E van Praag. Burgerlijke stand. Geboren: Tine ke, d.v. L. J. Kuiper en E. A. Chr. Tinbergen; Adriaan z.v. A. Zandvliet eu A. M. Vurens; Leonardos Petrus z.v. P. Vioen en H. C. Heemskerk; Thore- sia Jcfephina d.v. M. H. Wildenburg en C. A. v. Calmthout; Hendrika Geer truida, d.v. K. Honijg en A. C. M. Ver- weij; Laurentie Maria Theresia cL.v. M. A. v. d. Meulen en A. C. Jansen; Wil- helmina Juliana d.v. C. v. Egmond en W. J» Bosma; Wilhelmus Martinus z.v. G. Looijestein en M. Rujjgrok v. cL Werve. OndertrouwdG. Fr. Klarenbeek en G. J. Stemerdink. Gehuwd: J. M. Strüben en A. M. Stok- huijzen; A. v. Hoboken en M. L. Witt- wer. Overleden: Marijke Scheenstra 66 k echtgene. van J. L. Vogelesang. Land- en Tuinbouw. AALSMEERSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Door den plantenziektenk. dienst en het Rijkslandbouwproefstation voor zaad- controle zal op de Groote Aalsmeer- sche Bloemententoonstelling, welke van 1721 April a.s. zal worden gehouden, door een uitgebreide inzending gede monstreerd worden, welke waarborgen Nederland biedt bq uitvoer van tuin bouwproducten. In verband hiermede zijn verschik lende autoriteiten op plantepziektent- kundig gebied uit Engeland, Duitschf land, Frankrijk, Denemarken, Zweden België, Zwitserland, Oostenrijk en Hon (garije uitgenoodigain het Lore-Comité zitting te nemen. KON. NED. MIJ. V. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De winterbij eenkomst der Kon. Ned. Mii. v. Tuinbouw zal dit jaar worden gehouden op Donderdag 23 Februari des v.m. elf uur in een der zalen van de „Harmonie" te Groningen; de plaat selijke afd. aldaar viert dan tevens haar 50-jarig bestaansfeest. Punten van behandeling zijn ?,Het ontstaan van nieuwe vormen", in te leiden door Prof. Dr. T. Tammes. „Ons Orgaan", in te leiden door H. Th. 's Jacob. „De koolzuur-voeding onzer cul- tuingewassen", in te leiden door Ir. J. H. Riemens. „Kleurenharmonie", in te leiden door F. Kerdijk. „Wat kan 't hoofdbestuur doen. opdat de tuinbouw tentoonstelling en in 't algemeen vrij •worden gesteld van belasting op pu blieke vermakelijkheden?", in te lei den door K. J. Meyer. Er bestaat gelegenheid dp;-l te ne men aan het gemeenschappelijk noen maal en aan 't diner, opgeven vóór Maandag 20 Februari bij aen secr. der afd. Groningen, den heer W. Bolhuis, Lage der A. 26, Groningen. RADIO-NIEUWS. Moet Huizen verdwijnen? De Maasbode schrijft: In ons avondblad van Dinsdag deed „Insider" verrassende mededeelingen omtrent de reden, waarom de omroep zender te Huizen overdag op 340.9 meter zal gaan uitzenden. De luiste raars van Scheveningen-Haven wer den gestoord, dus moest Huizen zwij gen! Simple comme bonjour. Er werd niet gevraagd of de storing niet voor een zeer groot gedeelte moet worden geweten aan de kwaliteit van de ont vangtoestellen der klagers, doch in eens werd een radicale maatregel ge troffen: stoppen met de uitzending. Gelukkig kon aan deze beslissing worden ontkomen, doordat de N.D.O. na tal van, dikwijls zeer moeilijke, be sprekingen de beschikking wist te krijgen over een andere golflengte. Huizen was gered. Aan de uitzen dingen overdag kon men, althans voorloopig, niet meer komen. De belagers van den „sectarischen" zender gingen echter niet bij de pak ken neerzitten en verzonnen iets nieuws. Naar ons thans immers ter oore komt, heeft het hoofdbestuur der P.T.T. weer een nieuwe oekase uitge vaardigd. Nu geldt het de uitzending des avonds. Het bestuur van den N.D.O. heeft namelijk aanschrijving gekregen, dat het 's avonds van 7.25 7.35 uur den zender moet stop zetten om een persbureau de gelegenheid te geven via Scheveningen-Haven be richten te laten uitzenden. Wij vragen ons af, is nu eensklaps pas de noodzakelijkheid gebleken, dat bedoelde persberichten moeten worden uitgezonden en dan precies op 7.25 uur? Was dat vóór zes uur, terwijl Huizen nog op de korte golf zendt, onmogelijk? 't Wordt meer dan tijd, dat er ten deze eens klare wijn wordt geschon ken, en dat men in Den Haag zegt, wat men eigenlijk wil. Zooals het nu gaat, lijkt het op dwarsdrijverij. Een eigen zender van de A. V. R. O.? Wij lezen in „Heit Volk": Zooals men weet, wordt de Hilver- sumsdhe zender gedeeld door den A. V. R. O. en de V. A. R. A. Onze om roep vereeniging, die recht heelt op een even groot aantal zanduren als de kaüw> lieke en christelijke omroep (drie volle dagen), heeft zich voorloopig tevreden gesteld met den Zaterdagavond en een veerttendaagschen Zondagmorgen. Tegenover deze coulante houoing van de v. A. R. A. mag men een even cou lante van d'en A. V. R. O. verwachten. En zeker als het gaat over d'e kwestie van den gemeenschap p elij ken zender en d'e golflengte. Wij vernemen nu uit goede bron dal de A. V. R. O. bezig is zijn omroepbe drijf naar Den Haag over te brengen niet alleen de studio's en bet secreta riaat, maar ook den zender. De A. V. R O. heeft namelijk, aan den min. van Waterstaat een eigen zendvergunning .verzocht en is bjj inwilliging van dat verzoek van plan in de omgeving van Den Haag een eigen zender op te rich ten, waarbij, vernomen wij, de bedoe ling is d'ezen zender alléén, dus zonder dte V. A. R. te drijven. 10 jaar Radio-industrie. Het is den 27sten Februari a.s. tien jaar geleden, dat de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek, welke te Hil versum is gevestigd, w&d opgericht. Gedurende de eerste jaren van haar bestaan, voornamelijk radio-installa ties voor schepen enz. vervaardigend, heeft de N. S. F. zich gedurende de algemeene depressie als een industrie van beteekenis kunnen handhaven, om zich sinds eenigen tijd ook met succes op de fabrikatie van omroep- ontvangers toe te leggen. Lnchtstoringen. Het is bekend, dat de vonken van de bougies in benzinemotoren feitelijk als zeer kleine gedempte zenders fungeeren en tengevolge van den aan leg uit den aard der zaak vrij korte golven opwekken. Een spotter schreef daaromtrent eens, dat de eigenaars van automobielen, behalve rij- en nummerbewijs, eigenlijk ook nog een zendvergunning voor de korte golf moesten hebben! Dat echter dergelij ke zendertjes geweldig kunnen sto ren, ondervindt het rijks-ontvangsta tion te Meijendel. Daar komen de auto's n.l. vrij dicht langs de ontvang toestellen. Van storingen door den motor van eeü vliegmachine hadden wij nog nimmer klachten gehoord, tot wij de zer dagen, expedimenteerend met een golflengte van pl.m. 15 meter, getrof fen werden door een onverklaarbaren knarsenden toon nit den luidspreker. De sterkte nam toe en kort daarna hoorden wij het bekende motorgeronk van een onzer K.L.M.-vrienden. Naar mate de machine ons naderde, werd de storing erger, bereikte een maxi mum toen het vliegtuig dicht bij was en werd daarna minder. Dit was nu eens geen luchtstoring in den gebruikelijken zin van het woord, maar een, die afkomstig was van een stoorder in de lucht. Geluk kig voor de korte-golf-amateurs, dat liet nachtvliegen nog maar op een zeer beperkte schaal wordt toegepast! Radio-foto-telegrafie ln Amerika. De Radio-Corporation of America (R.C.A.) heeft bij de bondscommissie een aanvraag gericht, om een radio- fotodienst te mogen instellen tusschen New-York en San Francisco. Het ligt in de bedoeling niet alleen foto's maar ook telegrammen in fac simile over te zenden. Er zal gebruik gemaakt worden van korte golven, resp. van 16.75, 21.62 en 43.23 meter lengte. Een zendstation te Rockey Point (Oostkust) is reeds in aanbouw en krijgt een vermogen van 80 K.W. Te Bolinas bij San Francisco zullen twee zenders verrijzen. Men heeft drie verschillende golflengten gekozen, om op elk uur van den dag en in elk jaargetijde zeker van een goede ver binding te zijn. Deze beperkte open bare dienst zal ook onder bepaalde voorwaarden voor het publiek geopend zijn. HOE EEN CIRCUSPAABD GEDRESSEERD WORDT. Over de .africhting van een rekenend circuspaard schrijft de heer N. Kluyver in het Haagseh Maandblad" de volgen de bijzonderheden. Zoo heb ik de africhting van de pon- ny bijgewoond en h&t een en ander ge zien, wat ik anders zeker niet zou te weten zijn gekomen. De ponny moest leeren: „Ja" knikken en „neen" schudden. Met de voorpooten tellen. In een stoel aan een tafeltje zitten. Met den dresseur op een wipplank zich bewegen. Na veertien dagen kon het dier de meeste van die kunstjes reeds vrij goed In een tweede rangs theater incest het toen reeds optreden om iets te ver dienen. Men ziet hieruit dat de ponny in een paar weken meer leerde dan menig ind in een schooljaar. Wij leeren niet zoo gauw vermenigvuldigen en dèeten en raadsels oplossen. Hoe leerde het dier dat? Het groote geheim van al die geleerd heid school m den dresseerstok, een klein en zoo op het oog zeer onschuldig stokje van ongeveer 50 c.M. Aan het einde daarvan zat een lederen lusje zcodat het iets geleek op een kort rij zweepje. Dat stokje, waarmede de dres se ui* zoo'n beetje argeloos speelde en waaraan niemand bijzondere aandacht zou schenken, was een gemeen ding want verborgen ondier het leertje zat oen speld en het paard wist maai* al te goed wat dat beteekende. De eerste be:efening bestond hierin dat de dresseur z^h links naast het paard plaatste. Met zijn rechterzijde stond hij dus tegen het paard aan en hield het, met de rechterhand, dicht bij den bek, aan den teugel vast. In do lin kerhand hield hij het stokje met de punt naar beneden. Werd nu het dier met de speld in het oor geprikt, dan maakte het dezelf de bewoging ah wanneer het door een vlieg of een ander insect wordt gesto ken. Het schudde „neen". Dat leer de het heel1 gauw. Na een paar dagen behoefde de man maar naar het oor te wijzen en dadelijk zei he; dier „neen" Bij de oefeningen werd voortdurend gesproken. Het was, bij goed opletten, duidelijk te zien, dat de man bijna ieder woord als bet ware accentueer de dooi* een onopzettelijke lichaamsbe weging Het paard lotte daar natuurlijk ook op. „Ja knikken was moeilijker te lee ren: dat is een beweging, die de paar den uii zich zelf niet zoo licht maken Om deze beweging uit te lokken, kreeg het dier een prikje onder den kin. Het hief dan den kop op. Het was merkwaardig te zien hoe gauw het paard begreep, waarheen het stokje zich zou bewegen. Binnen enke le dagen kon de man met het paard aan een tafeltje gaan zitten en een ge sprok met hem voeren. De pony werd neergezet in een daarvoor gemaakt hou ten fauteuiltje, met zijn voorpooten op een tafeltje en dian ging de dresseur aan d?n t eg e n 0 verg es tel d e n kant zit ten. Dat wist het dii r heel gauw. Het «diresseurstokje lag dan, met de sceld naar het paard gericht, op het tafeltje. Vroeg de man iets en moest het dier „neen" schudden, dan bewoog hij het stokje naar den rand van het tafelblad en lichtte die punt even op. Het paard, dat steeds naar dat ding keek, ver wachtte dan een aanval op zijn oor en Bchudlde met den kop. Moest het dier „ja" antwoorden dan ging de punt naar het midden van de tafel en wipte daar -even omhoog: „pas op je kin". Als het stokje bbef liggen deed het dlier niets. Een prik in den opperarm deed het paard met den voorpoot trek ken. Dan klopte hij en zoo leerd" hij ook tellen. Van de eerste oefening af hield de man het stokje in die linkerhand, zóó dat het langs zijn been naar benedon hing. Het leertje rustte dan tegen zijn schoen. Het linker oog yan het paard was steeds er op gevestigd. Werd het stokje even opgelicht,dan wist het paard, dat hij kans liep op een prik in zqn poot. Hij klopte dan. Zoodra het leertje achter dien voet van den dresseur verdween, hield het kloppen op. Deze methode werd het dier geteerd omdat daarmede nog iets anders kon worden bereikt. Wanneer men het paard een blinddoek voordeed zooda nig, dlat het met het linkeroog nog juist den voet en dus ook de punt van het stokje kon zien. dan kon men het naar willekeur laten kloppen. Voor een oningewijde maakte dat de zaak nog ■wat raadselacht:ge". Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. NEBRASKA Rott. n. Vancr. p. i 9.24 v.m. Beachy Heaid. SPAARNDAM N.-Orl. n. Rott. 1 n.m. van Havana. GROOTENDIJK 2 v. N.-York te Rott NOORDERDIJK Vancr. n. Rott. 2. z Hamburg. BINNENDIJK Rott. n. Boston 31 3.23 n.m. 170 m. Z.W. v. Valentia. LOCHGOIL Rott. n. Vancr. 31 te Los Angeles. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN thr. 2 v. Kilindüni. RIJPERKERK 2 v. Amst. te Rott. JAGERSFONTEIN thr. 2 te Suez. HEEMSKERK uitr. p. 30 Dakar. GIEKERK thr. 1 v. Marseille. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. DRECHTEKLAND' uitr. 2 te Bordeaux KILSTROOM thr. 2 te Amsterdam. iSIRRAH thr. p. 1 Ouessant 3 te Rott verwacht. FAUNA gech. thr. 1 van Lagos. SCHOUWEN gech. uitr. 1 v. Wani n. Koko. (TEXEL uitr. 31 v. Freetown n. Se» oondee. t IJSTROOM thr. 31 v. Duala n. Calabar. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA uitr. a v. Southampton. GAASTERLAND vertr. 4 v. B.-Ayres naar Amsterdam. WATERLAND uitr. p. 2 Dungeness. HOTTER2AI.ISCHE LLOYD. TAB AN AN 2 van Batavia te Rott. MENA1X) uitr. p. 1 n.m. Galle. PALEMBANG thr. 1 7 n.m. v. Mars. KOTA INTEN thr. p. 2 Suez. GAROET uitr. 1 van Genua. MADIOEN thr. p. 2 Gibraltar. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". VONDEL thr. 2 van Colombo. KARIMATA thr. 2 te Amsterdam. RONDO thr. 1 van Padang. ROEPAT uitr. 2 te Port Said. P. C. HOOiT uitr. 1 van Belawan. J. P. CÖEN uitr. 1 te Southampton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7