NIEUWE LEIUSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van VRIJDAG 3 FEBR. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. WIJZICINB ZIEKTEWET. Naar de Volkskrant verneemt heb ben de werkgeverscentrales zich tot de besturen van een aantal organisa ties gewend met de vraag, of deze be reid zijn deel te nemen aan een be spreking over de vraag, of het ge- wenscht is een congres te houden in verband met de aanhangige wijzigin gen van de Ziektewet. Bedoelde be sturen zijn tegen 7 Februari uitgenoo- digd. Men stelt zich voor het congres tu houden in de laatste week van Maart. Uitgehoodigd zijn o.a. de besturen van Vrouwenbonden, Middenstands organisaties en Landbouworganisa ties. POSTVERVOER MET SCHEPEN DER KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Voortaan zullen de gezagvoerders van de schepen van de K.N.S.M. op treden als po9t-agent. Dit beteekent, dat men zijn brieven en andere stukken, bestemd voor lan den, welker havens door de schepen van genoemde maatschappij worden aangedaan, rechtstreeks met één dier Schepen kan doen verzenden door een duidelijke aanwijzing daartoe op het adres te stellen. Deze wijze van ver zending is niet toegelaten voor aan- geteekende stukken. BESTRIJDING DER ZEDELOOSHEID De Minister van Justitie heeft, blij kens mededeeling in het Alg. Politie blad, een aanschrijving gericht tot de procureurs-generaal bij de gerechts hoven, waarin hij nog eens de aan dacht vestigt op het belang, dat aan een krachtige bestrijding der porno grafie verbonden is en waarin hij vervolgens wijst op klachten over on- Voldpende handhaving der artikelen van het Wetboek van Strafrecht, wel ke meer speciaal betrekking hebben op bet openlijk tentoonstellen, het openlijk of ongevraagd aanbieden of het openlijk of ongevraagd als ver krijgbaar aanwijzen van middelen ter voorkoming of verstoring van zwan gerschap. Enkele arresten van den Hoogen Raad, waarin dit college zich bij de interpretatie der betrokken ar tikelen van het Wetboek van Straf recht op een ruim standpunt heeft ge plaatst, geven, naar de Minister op merkt aan de justitie een krachtiger wapen voot* optreden in de hand dan voorheen, n.l. de arresten van 12 Oc tober 1925 en van 10 October 1927. ONDERSCHEIDINGEN AAN DIENSTBODEN. Het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft gisteren in Den Haag medailles en oorkonden uit gereikt aan: Mej. Cornelia Verhey, 35 jaar in dienst bij de fam. K. L. Reeser; mej. Sara Perdijk, 25 jaar in dienst bij de fam. H. J. H. Modderman; mej. Hehdrika v. d. Steeg, 12 jaar in dienst bij mej. J. M. A. Varossieau, terwijl voorts een medaille en oorkon de werd uitgereikt aan mej. Geertrui- da Mühlhaus, 25 jaar in dienst bij mevr. de wed. A. Portengen. Het afdeelingsbestuur bood de jubi- laressen bloemen aan. NIEUWE TARIEVEN BIJ DE Z. H. A. M. Naar het Vad. verneemt, heeft de Z. H. A. M. de goedkeuring van Ged. Staten verkregen tot het invoeren van nieuwe tarieven voor maandabonne menten en 1 O-ritten kaarten op haar buslijn RotterdamScheveningen. Dat deze tarieven den reizigers die van dê Z.H.A.M. gebruik maken, groote voordeelen biedt, moge uit het volgende blijken: Enkel reis ScheveningenWaalha ven 0.90, retour 1.40; Den Haag S.S.Rotterdam Coolsingel 0.55, re tour 0.80; Rijswijk—Rotterdam Coolsingel enkele reis 0.45, retour J 0.70. Deze retourbiljetten behoeft men niet op den dag van afgifte te gebrui ken. De tijdsduur is onbeperkt. De prijs der 10-rittenkaarten op het tra ject Den Haag (Laan Copes) Rotter dam (Coolsingel) bedraagt slechts 4. De maandabonnementen op hetzelf de traject kosten 15. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Zooals bekend is, worden tweemaal in het jaar (in het voorjaar en in het najaar) door het bestuur van de Ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat met medewerking van directiés van in richtingen van Technisch Onderwijs, z.g. demonstratie-dagen gehouden, welke ten doel hebben aan een be perkt aantal Nederlandsche fabrikan ten gelegenheid te geven op doelma tige, eenvoudige en zeer weinig kost bare wijze hun fabrikaten te toonen en te demonstreeren voor vakmen- schen. De eerstvolgende maal zal dit ge schieden van 10 tot en met 13 April a.s. in de verschillende zalen van de Ambachtsschool te Nijmegen. Vanzelfsprekend kan aan deze de- monstratiedagen uitsluitend met Ne derlandsche fabrikaten worden deel genomen. Alles wat naar het gewone tentoon stellingswezen zweemt, wordt op deze demonstratiedagen streng geweerd. Voor het gewone publiek zijn zij dan ook niet van belang. Des te meer ech ter voor ieder, die zich op technisch gebied beweegt. DE REORGANISATIE DER INFANTERIE. De Hooge Raad heeft gisteren ar rest gewezen in de zaak tusschen den Staat der Nederlanden en majoor G. A. de Reede. Majoor De Reede. werd eenigen tijd geleden op non-activiteit gesteld we gens reorganisatie van het wapen der infanterie. Hij was evenwel van mee ning, dat deze op non-activiteitstelling onrechtmatig was en niet steunde op de betreffende wettelijke bepaling, op grond waarvan hij alsnog uitbetaling vorderde van het volle tractement. Als bewijs, dat zijn functie niet was opgeheven, voerde majoor De Reede aan. dat hij eenige maanden na zijn op-non-activiteitsstelling weder met dezelfde functie, die hij vroeger had, n.l. van majoor-indeelingscomman- dant bij liet lüe reg. infanterie, werd belast. De Ilaagsche rechtbank ontzegde de ingestelde vordering, doch in hoo- ger beroep werd deze door het Ge rechtshof toegewezen. Van deze beslissing voorzag de Staat zich in cassatie, maar de Hoo ge Raad verwierp het ingéstelde cas satieberoep, daarbij overwegende, dat majoor De Reede niet behoorde tct één der bij de reorganisatie opge heven staven, maar tot het 10e regi ment infanterie, dat ook na de reor ganisatie behouden is gebleven. De op-non-activiteitstelling vond dan ook geen steun in de wettelijke bepalingen en is door het Hof onrecht matig verklaard. CHRIST. OVERHEIDSPERSONEEL. Vrijdag 27 Januari kwam het Per manent comité van Chr. organisaties van personeel in publieken dienst in jaarlijksche vergadering bijeen. Met leedwezen nam de vergadering kennis van de aanschrijving van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie inzake het aannemen van administratief personeel op arbeids contract, niettegenstaande de regee ring bij de behandeling der staatsbe- grooting 1928 in de Tweede Kamer o.a. aan den heer Schouten toezegde, dat zoowel over de groepen van per soneel waarmede een arbeidscontract zou worden aangegaan als over den inhoud dier contracten overleg met de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg zou worden gepleegd. Voorts bracht de secretaris verslag uit over de aanhangige herziening van het Bezoldigingsbesluit.. De ver gadering keurde het door hem in de trekkelijke sub-commissie der Cen trale commissie voor georganiseerd overleg ingenomen standpunt goed, en sprak den wensch uit, dat de ver betering der salarieering van bepaal de groepen niet zal geschieden ten koste van andere groepen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Tweetal,te Noordwolde (Gr.): C. v. d. Nieuwenhuizen, te Hekelingen (Z.-H.); en M. Beversluis, te Zuidwol- de (Gr.) Beroepen, te Noordwolde (Gr.): C. v. d. Nieuwenhuizen. te Hekelingen (Z.-H.). Te Bolsward: J. Vink, te Drimmelen (N.-Br.). Aangenomen, naar Amstel veen: W. J. Roscam Abbing, te Eind hoven. Bedankt, voor Werkendam: W. J. Roscam Abbing, te Eindhoven. Voor Den Ham: J. D. van Hof, te Wil- nis. Voor Wassenaar: H. van Dij ken, te Leidschendam. GEREF. KERKEN. Beroepen, te Beekbergen: J. Koolstra, cand. te Amsterdam. Te Fijnaart: H. Lanning, te Siddeburen. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen, te Haulerwijk: A. Barendregt te Harlingen. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Cand. Th. Boersma te Huizum hoopt Zondag 4 Maart a.s. des namid dags intrede te doen in de Geref. Kerk te Hijlaard, na des voormiddags bevestigd te zijn door den consulent, Ds.-W'. H. den Houting Jr., te Huizum J. C. FLIEKE. f Te Arnhem is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer J. C. Flieke, oen bekende figuur in Hervormd ker kelijke kringen, die vele jaren pen ningmeester was van den „Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) 1' rk". De begrafenis heeft vandaag te 2 uur plaats gehad. Ds. W. W. SMITT. Ds. W. W. Smitt, geestelijk verzor ger van de Stichting „Dennenoord" te Zuid-Laren, is door het Centraal Bestuur der Vereen, tot Chr. verzor ging van Krankzinnigen in gelijke functie benoemd aan de nieuwe stich ting „Vogelenzang" te Bennebroek. Ds. H. HASPERS. Men verzocht aan de Stand, het vol gende bericht op te nemen: Op 5 Juli a.s. zal het D.V. 25 jaar ge leden zijn, dat Ds. H. Haspers, thans predikant bij de Geref. Kerk te Kou dekerk a. d. Rijn, zijn intrede in die Kerk te Hardinxveld deed. Door een misverstand vermeldt het jaarboekje der Geref. Kerken dit ambtsjubileum niet. EMERITAAT. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland verleende aan Ds. M. W. J. van Linschoten, Ilerv. predikant van Oudshoorn, eervol ontslag tegen 10 Febr. 1928, wegens zijn benoeming tot predikant bij de Herv. Gem. van Paramaribo, en kende hem toe het recht van emeritus-predikant. PEREMPTOIR EXAMEN. De heer Th. Boersma, te Huizum, beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Hijlaard (Fr.), is door de Classis Leeuwarden der Geref. Kerken in ha re vergadering van Woensdag met gunstig gevolg peremptoir geëxami neerd. BEROEPBAAR. Door de classis Zwolle der Geref. Kérken is gisteren praeparatoir ge ëxamineerd en met algemeene stem men toegelaten tot den Dienst des Woords, de heer E. Nawijn. De heer Morsons en dus besloot hij, in die richting eens een onderzoekingstocht te houden. Hij gooide zijn nette burgerpak je uit, trok een stel afgedragen schooiersplunje aan, ging een paar uren in juffrouw Brigs kolenhok wer ken, voorzag zich van wat slechte si garetten en een beetje pruimtabak, stopte zijn zakken vol met alle moge lijke klungels en waardelooze papie ren en trok zoo naar de kroeg, waar een groot deel der fabrieksarbeiders eiken avond oen deel hunner zuur verdiende penningen onder den vorm van jenever, brandewijn en whisky 't keelgat doorjoegen. Met de halfsleetsche pet schuin op hel hoofd, de sigaret onverschillig tusschen de lippen hangende, de han den in de zakken, ietwat sloffend op de te groote afgetrapte trijppantoffels, trad Torry de schemerige gelagkamer van het „Vergulde Vat" binnen. Nie mand lette op zijn binnenkomst, allen zaten met gespannen aandacht te luisteren naar het verhaal van een vraehtschipper, die blijkbaar belang rijke mededeelingcn ten beste gaf. Tory schoof op een bank achter een paar forsche kerels en bestelde een borrel brandewijn. Even loerde hij rond en bemerkte, dat geen enkel oog hem aanzag, toen gooide hij de heltt van het vocht over zijn kiel en de andere heift liet hij voor zich staan Nawijn is bereid de Geref. Kerken des Zondags te dienen. Na 11 Maart zal hij gaarne een eventueel beroep in overweging nemen. Zijn adres is Vloeddijk 78, Kampen. WAARN. PRES. PROV. KERK BESTUUR. Wegens ongesteldheid heeft dr. A. Troelstra, Herv. predikant te 's-Gra- venhage, gemeend te moeten bedan ken als waarnemend president van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland en is als zoodanig opge treden Ds. P. Bokma, Herv. predikant van Schiedam. JUBILEA. Ds. J. C. Schroder J.Ezn., predikant bij het Luthersch Diaconessenhuis te Amster dam, vierde Woensdag onder veel belang stelling zijn zilveren ambtsjubileum. Ter receptie kwamen deputaties van het Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending, van de vroegere door hem ge diende Gemeenten, van het Ned. Bijbel genootschap, van het Herv. Diaconessen- huis, enz. Eerstgenoemde deputatie bood bij monde van den secretaris van het Hoofdbestuur een prachtwerk aan over Palestina, Arabië en Syrië. Dr. J. VAN LONKHUYZEN. Vorig jaar, zoo schrijft De Standaard, kwam Dr. J. van Lonkhuyzen, predikant bij een Chr. Geref. Kerk te Chicago (N. Amerika), naar ons land. om de Generale Synode der Geref. Kerken bij te wonen. Echter moest hij wegens familieomstan digheden zijn verblijf hier te lande spoe dig en plotseling afbreken, zoodat hij de Groninger Synode niet heeft kunnen bij wonen. Tegen het einde van het jaar werd de predikapt aangegrepen door een onge steldheid, die zich eerst nog al ernstig liet aanzien, maar zich ten goede keerde. Ds. van Lonkhuyzen verkreeg nu van zijn Kerkeraad de toezegging, dat hem. na afloop van de wintercatechisaties, een half jaar vacantie zal worden toegestaan, om weer op krachten te komen. Hij denkt dat half jaar met zijn gezin in Neder land door te brengen en daartoe half April op reis te gaan. PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De Algemeene Synode der Ned. Herv Kerk heeft opdracht gegeven aan de Sy nodale commissie om de kwestie van den ligger van het predikantstractement na der onder het oog te zien en daarmede opnieuw aan de orde gesteld was het hechtste fundament van de rechtspositie der Hervormde predikanten heeten mag. Het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Predikanten heeft om die reden wen- schelijk geacht, dat ook de predikanten zich zouden uitspreken. En aangezien de ligger bovengenoemd niet alleen voor de predikanten individueel, maar ook voor de Ringen een rechtsinstantie vormt, tij dens vacature en gratiejaar, heeft ge noemd Bestuur zich tot de Ringen ge wend met het verzoek de kwestie van den ligger tot on'derwerp van studie te maken. Verschillende Ringen hebben aan dit ver zoek voldaan en het Bestuur van den pre- dikantenbond zal nu hebben uit te ma ken of de ontvangen adviezen er toe zul len leiden van de eerstvolgende ledenver gadering een uitspraak uit te lokken. DE J. C. SIKKEL-BIBLIOTHEEK. Het J. C. Sikkel-Comité, besloot tot de uitgave van nog een drietal geschriften. Er zijn namelijk- nog een aantal Catechis- muspreeken toegezegd volgens het nauw keurig stenogram, die welhaast zullen zijn uitgewerkt. In de 2e plaats een bun del verklaringen van enkele Psalmen. Terwijl in de 3e plaats op herhaald en dringend verzoek een herdruk in bewer king is van „Vrijmaking van den Arbeid". EEN MOTIE INZAKE DE SALARIEERING Het Hoofdbestuur in de Vereeniging van Chr. Onderwijzer., kwam in buitenge wone vergadering bijeen op 21 Jan. te Utrecht, ter bespreking van de salariee ring. zulks in verband met de houding, die de gedelegeerden namens de Vereen, in de Comm. van overleg in onderwijzers- zaken hadden aan te nemen. hij rook nu naar den drank als of hij dien werkelijk gebruikt had. De verteller ging door: „zoodat ik veel last met den onhandigen kerel had't was me een aardig koopje eerst werd ie zeeziek, dat duurde drie volle dagen., daarna sloeg ie al lerhande wartaal uit, beweerde, dat ie geronseld was en meer van die zottepraat en in Charleston, waar ik lossen en laden moest, kwam de poli tie hem van boord halen en zat ik zon der stokerplezierig, dat moet ik zeggen! Met den arm op de tafel en daarop het hoofd, scheen Torry gerust te sla pen, doch er ontging hem geen woord en hij bleef luisteren met de grootste inspanning,... maar blijkbaar was nu het verhaal ten einde, althans de stem van den verteller klonk niet meer door het vertrek. „En wat kom je nu hier doen, schip per?" vroeg een der arbeiders, „een anderen stoker zoeken?" „Och, wel nee, mijn vroegere man zat hier een jaartje in de doos voor een vechtpartij.... nu i9 ie vrijgeko- rnon en gaat weer met me mee in zijn ouwe baantje". „Wat kom je hier dan doen?" wilde een ander weten. „Zóó vraag je den boer de kunst af", lachte de schipper en meteen stond hij op, om heen te gaan. Nu werd ook Torry wakker, verhief Alle onderdeelen der salarisregeling werden nauwgezet nagegaan en een ge dragslijn vastgesteld. Tenslotte besloot het H. B. tot het pu- tliceeren van de volgende motie: Het Hoofdbestuur der Ver. van Chr. on derwijzeressen) in Nederland en O. B., in vergadering bijeen te Utrecht op 21 Jan. 1928, ter bespreking van mógelijke verbetering der huidige salarieering van de onderwijzers. betreurende, dat de P.egeer1 ng zich meent te moeten bepalen tot een techni sche herziening van het Bezoldigingsbe sluit der Burgerlijke Rijksambtenaren; spreekt als zijn meening uit; 1. dat de salarieering der onderwijzers dringend belangrijke verbetering behoeftr 2. dat het bedrag, hetwelk officieel door de Regeering als beschikbaar is genoemd, voor heel de salaris-verbetering van de Rijksambtenaren, met inbegrip van de on derwijzers, veel te gering moet worden geacht en niet in overeenstemming is met de groote vermindering, die op de sala rissen der onderwijzers om bezuinigings redenen is toegepast; 3. dat met het genoemde bedrag, naar zijn meening het niet mogelijk zal blijken een bevredigende oplossing der salaris kwestie tot stand te brengen; vertrouwt dat de herziening in ruimen zin zal opgevat kunnen worden; en besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Regeering en de Volksverte genwoordiging en haar op te nemen in het orgaan der vereeniging. DE KRITIEKE LEEFTIJD. Een Duitsch predikant, ds. W. Schloss- macher, die belast is met het godsdienst onderwijs aan de jeugd op de ambachts scholen in Dusseldorf, schreef in het tijd schrift „Weibliche Jugend" o.m. het vol gende: „Men zou het niet voor mogelijk hou den, dat leerlingen, die acht dagen voor hun aanneming zich schriftelijk hadden verplicht om aan de ambachtsscholen het godsdienstonderwijs te blijven volgen, vier weken na het begin van den school tijd deze belofte niet meer vervullen, om dat het dagelijksche leven van arbeiden reeds begonnen was, hen onder den in vloed der religie weg te trekken, en bo vendien politieke vereenigingen met an ti-godsdienstige tendenz hen reeds opge vangen hadden. De leeraressen aan de ambachtsscholen voor meisjes, klagen erover, dat de jonge meisjes, die tedig en fatsoenlijk haar leef tijd ingaan, voor het grootste deel binnen zes maanden radicaal veranderd zijn en zich aangepast hebben aan het groote- stads-leven van den arbeidenden stand. Toch is het merkwaardig, dat nog zoo velen het godsdienstonderwijs blijven vol gen, niettegenstaande het in den vrijen tijd gegeven wordt. Maar vast staat, dat het grootste deel der jeugd juist in den leeftijd van 14 tot 18 jaar verloren gaat, voor godsdienst en kerk". DE ACHTJARIGE GRONDSCHOOL IN AMERIKA. In School Life, het officieele onder- wijsorgaan van het ministerie van on derwijs in de Vereen. Staten, lezen wij een rapport, uitgebracht door een com missie heiast met een onderzoek naar den juisten tijdsduur der lagere school In verhand met de discussies hier te lande omtrent de kwestie: zes- of zevenjarige grondschool, deelen wij hieronder iets uit dit rapport mee: Tot nu toe is de achtjarige grond school vrij algemeen in de Vereen. Staten en in Canada. Eerst op ongeveer 1,4-jarigen leeftijd is de overgang naar het M. O. moge lijk. De zeer deskundige commissie, samengesteld uit bekende paedagogen betreurt dit. Het Amerikaansche kind wordt van 1214 jaar bezig gehouden met onnut te herhalingen in vakken of gedeelten van leervakken, die van weinig waar de zijn. Het lost rekenkundige vraag stukken van tamelijk ingewikkelden aard op, terwijl het hoognoodig met de studie van de wiskunde moest begin nen. Het repeteert gedurig aardrijks kundige feiten en feitjes, terwijl hot kennis moest maken met economische en sociale betrekkingen tusschen vol ken en volken. Het leest nog altijd hardop, terwijl het binnen geleid moest worden in de studie van do letterkunde. Het wordt met geweld onmondig gehouden. Het is daardoor zich, stootte onhandig zijn glas om ver, mopperde iets voor zich heen, rekte zich onmanierlijk uit met een luiden geeuw en slenterde achter den vertrekkende het kroegje uit. „Dien snaak moet ik in 't oog hou den", meende de knaap, misschien is het lot mij gunstig", en hij volgde schijnbaar onverschillig den man op een afstand. Bij de fabriek gekomen, vervoegde de schipper zich aan de portierswoning en Torry's nu weer scherpe ooren vingen de vraag op, of meneer Birmham te spreken was. Neen, die was er niet, kwam pas de volgende morgen tegen acht uur.... 't was nu ook al vrij laat, half negen, en de fabriek zette om zeven uur stop maar of de portier een boodschap af zou geven. „Dank je wel, heel vriendelijk, maar ik wou dat heerschap, liever zelf een woordje zeggen, waar woont ie?" De portier gaf het gevraagde adres, maar de schipper deed alsof hij den weg er heen niet goed aandurfde. Juist slenterde Torry langs., bleef staanluisterde. „Kom maar mee, kapitein", bood hij aan, „die straat ligt net in mijn weg. als uwes ten minste met zoo'n kolen jongen loopen wilt'k ben in m'n werkpakje, zooals uwes ziet". (Wordt vervolgd). FEUILLETON. 37) -o- Omtrent dezen tijd hadden er tel kens onverwachte aanhoudingen plaats van mannen, die een en ander op hun kerfstok hadden, wat het dag licht niet velen kon en de politie bleek aldoor uitstekend op de hoogte van Vele bijzonderheden, welke ontvreem de en soms al lang vergeten voorwer pen déden terugvindende boos- wi/hten stonden er zelf geheel ver bluft en Verstomd over en bijgeloovig als zij waren, begonnen zij aan toove- narij en spokenbedrijf te denken. Tim Markson verkneukelde zich van inwendige pret, wanneer hij in een of ander prulblaadje het verloop der aanhouding zag beschreven en ook, hoe de gepakte zich voor de rechtbank vruchteloos trachtte vrij te pratengeen draaierij of hatetar- rige ontkenning mocht baten en me nige gevaarlijke leeglooper werd voor geruimen tijd ingerekend. Ilitusschen verloor hij met dit al les zijn eigenlijke opdracht geenszins uit het oog. Onvermoeid speurde hij overal na, waar hij meende, iets te kunnen vernemen, maar blijkbaar wisten de beroeps-misd. iigers niets \n den verdwenen teekenaar, anders zóu mogelijk de groote belooning hen wel aanlokken tot het geven van een of andere ving rwijzing. Maar Tim dacht er niet aan, den moed te laten zakken, evenmin als zijn meester, die ook onvermoeid el- ken dag opnieuw nu in doze, dan weer in een andere vermomming de adswijken doorkri iste. Veertien dagen warei nu reeds ver- loopenen eiken avond hoorde Bobby hetzelfde, stotterende bericht: i.ik bl.blijf m.maar a.aan d. den g.. gang, mine mneer... daarmede het vruchtelooze van de dagtaak openbarende. Wel had Bobby menige andere aan wijzing ontvangen in kort schriftelijk bericht over de post of langs het poli tiebureau, maar de zaak der Hol landers schoot hoegenaamd niet op. Bobby kreeg een duister en angstig vermoeden, dat er misschien een moord achter zat.... en dan was na tuurlijk terugvinden uitgesloten en ook Mr. Daniël Mac Dowry neigde tot die veronderstelling. Tom niet. die had zich nu eenmaal in het hoofd ge zet, dat het muisje den leeuw van dienst moest wezen en hij hield hard nekkig vast aan de gedachte, dat een of andere onvoorziene omstandigheid hem den draad der verdwijning in handen zou spelen. Sedert een paar dagen reeds keerde zijn denken tel kens terug naar de fabriek der firma

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5