SPLIHTER Een winkelier in de Hobbemastraat te Den Haag heeft voor aldaar een nieuw snufje n.l. sigaretten-automaat, die hij aan zijn deur be vestigd heeft en 's avonds na sluiting in werking stelt voor 't publiek. DAGAGENDA. Koudekerk, Dinsdag 7 Febr., 's av. half acht, Geref. Kerk: Zanguitvoering door de Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria". Woensdag 8 Febr., 's av. half acht, Stadsgehoorzaal: Uitvoering „D.O.S.". 1417 Febr. Rest. „Zcmerzorg", Sta tionsweg: Nat. Bloemententoonstel ling. Geopend: 10 uur v.m. tot 11 uur n.ra. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 Jan. tot en met Zondag 5 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur, Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den woeker. (■■■BBsmmaunHHi RECLAME. KARPETTEN WEEK TENTOONSTELLING VAN ARCHIEVEN VAN HET LEIDSCH STUDENTENCORPS. De offïcieele opening. Hedenmiddag heeft in het Stedelijk museum De Lakenhal de officieel© opening plaats gehad van de tentoon stelling van archieven van het Leidsch Studentencorps, die tot 13 dezer in dit museum wordt gehouden. Onder de talrijke genoodigden wa ren de rector magnificus der Univer siteit, prof. Wensinck, tal van hoog leeraren besturen van bevriende stu- dentencorporaties, enz. Alvorens het woord te geven aan prof. Wensinck, die de tentoonstelling met een rede zou openen, richtte de praeses van het L. S. C., jhr. C. J. A. de Ranitz, een woord van welkom tot de aanwezigen. In het bijzonder bracht hij hierbij dank aan den rec tor magnificus en mevrouw Wensinck, immers, aldus Spr., de aanwezigheid van den rector is weer een uiting van den zoo uauwen en gewaardeerden band tusschen den acdemischen se naat en het L. S. C. H?"j wees er ver der op, dat, zoo lang de wederzijdsche erkenning heeft bestaan, de geschie denis van de Leidsche Hoogeschool en die van het L.S.C. nauw aan elkaar verbonden zijn geweest. Spr. bracht verder dank aan den academischen senaat, dat deze de vaandels van de vrijwillige jagers uit het Leidsch Studentencorps, die in 1830 den tiendaagschen veldtocht te gen België hebben meegemaakt en welke vaandels nog steeds in de se naatskamer prijken, voor deze ten toonstelling heeft willen afstaan. Na vervolgens tot den garnizoens commandant en de vertegenwoordi gers der bevriende corporaties het woord te hebben gericht, wees hij op het belang van deze tentoonstelling, omdat we hier een kijk kunnen krij gen op de zeden en gewoonten van de studentenmaatschappij, welke, vol gens Spr., een getrouwe, zij het mis schien een eenigszins conservatieve afspiegeling is van de groote maat schappij. Doordat van het L.S.C. en van verscheidene harer sub-ver- eenigingen zeer vele en belangrijk© stukken konden worden verzameld, vormen zij een merkwaardige afspie geling van den vroegeren tijdgeest. Door deze tentoonstelling heeft men willen trachten de in het zooeven ver meld boek vermelde feiten nog meer levend te maken. De maskerade- costumes, de Cours van de hoofdper sonen, zijn voor velen uit den laat- sten tijd een vaag beeld van schoon heid; de oude corps-overleveringen zijn voor talrijken een ijdele klank. Zooveel dr-arvan nog kan getuigen, is hier bijeen gebracht. Liefde en traditie hebben wij, aldus Spr., in deze tentoonstelling tot uiting willen brengen, liefde voor die voor werpen en instellingen, welke door hen, die het Corps groot maakte, in eere worden gehouden. Moge, aldus besloot Spr., deze ten toonstelling velen, die het L.S.C. nog liefhebben, in hen oude herinneringen doen opleven en hun de tradities en het verleden als iets waardevols voor het heden doen gevoelen. Spr. gaf hierna het woord aan prof. dr. A. J. Wensinck tot het openen der tentoonstelling. Deze begon met te zeggen, dat de tot hem gerichte uitnoodiging, deze tentoonstelling te willen openen, door hem op zeer hoogen prijs wordt ge steld, ten eerste omdat hieruit blijkt de uitstekende verstandhouding tus schen den academischen senaat en het L.S.C., waarin nog altijd, wat Spr. zou willen noemen, iets patriarchaals ligt. Spr. gaf de verzekering, dat rec tor en senaat waarde hechten aan het bewaren van die verhouding. Ook daarom heeft Spr. de uitnoo diging gaarne aanvaard, omdat het merkwaardige boek over de geschie denis van het L.S.C. bewerkt, door twee zijner oud-leden, de heeren Frank en Wiardi Beekman, het licht heeft gezien. Dit werk is een document van groote waarde voor de Nederlandsche cultuurgeschiedenis in de 19de eeuw. is een uiting, niet alleen van het zelf bewustzijn van het L. S. C., maar ook van zijn historischen zin. Deze historische zin omvat een onmisbaar en nooit genoeg te waar- deeren element, omdat hij in twee te gengestelde richtingen werkt. Eener- zijds conserveerend; anderzijds is er niets wat ons tegenover het verleden en dus ook tegenover het heden en de toekomst, zoo vrij doet staan, als een historische terugblik, een karak- teriseerd beeld va het verleden. Deze twee momenten van histori schen zin: het behoudende en het be vrijdende, zijn onmisbare voorwaar den voor den gezonden bloei van een gemeenschap als het L.S.C., en van dezen historischen zin is dez© ten toonstelling het bewijs. Spr. uitte namens den senaat den wensch, dat zij, die deze tentoonstel ling hebben georganiseerd, daarvan een groote voldoening mochten sma ken. Het is, aldus vervolgde Spr., zeker niet zonder bedoeling, dat gij de be zichtiging van al deze curiosa open stelt aan den vooravond van den dies. Van de oud-Leidenaars, die op den 8sten Februari hier zullen terugkee- ren, zullen zeker velen hun hart ko men ophalen aan de geschiedenis van het L. S. C., ook een deel van hun eigen geschiedenis. U hebt, aldus Spr., mij verzocht de ze tentoonstelling te willen openen. D© geesten van Hildebrand, Piet Paaltjens, Klikspaan en zooveel an dere, romantische, realistische of sen- timenteele geesten kloppen aan de deur. Ik gevoel mij als Aeolus, die de winden ontketent. Maar het zij zoo: Ik verklaar hiermede deze tentoon stelling geopend. Een krachtig applaus volgde op de ze rede, waarna de aanwezigen de tentoonstelling bezichtigden. Morgen hopen wij hiervan nog een en ander mede te deelen. TER NAGEDACHTENIS VAN JOHN ROBINSON. Zooals reeds eerder is medegedeeld bestaat bij de vereeniging van nako melingen van hen, die met het schip „Mayflower" naar Amerika gingen, het voornemen om een gedenkplaat ter gedachtenis aan John Robinson, den vader der Pelgrim-beweging, in' de Pieterskerk alhier, waar zijn stof felijk overschot rust, aan te brengen. Voorbereidende werkzaamheden dien aangaande worden daaromtrent reeds gedaan, onder leiding van Prof. Dr. D. Plooy, hoogleeraar te Amsterdam, Prof.' Dr. A. Eekhof, hoogleeraar aan de Universiteit alhier, Mr. Dr. J. C. Overvoorde, archivaris dezer gemeen te en anderen. De gedenkplaat zal geplaatst wor den in de doopkapel van deze kerk, voor welke gelegenheid leden van bo vengenoemde vereeniging uit Ameri ka overkomen. Omtrent den datum, waarop deze plechtigheid zal plaats hebben en de regeling zelf, kan nog niets worden medegedeeld. Echter staat vast. dat het in het aanstaande voorjaar of in den voorzomer zal geschieden. WAT WETEN WIJ VAN DEN MENSCH? Over deze vraag is zoo schrijft de Chr. Amsterdammer deze week te Leiden een vrouwelijke professor uit Groningen aan het redevoeren ge weest. De geleerde spreekster had het over de erfelijkheidstheorieën. Ze klaagde er over, dat de wetenschap op dit ge bied nog zoo weinig houvast heeft. In de kwestie van de erfelijkheid van de eigenschappen en afwijkingen staat de wetenschap nog voor tal van vra gen. Wij meenen, dat dit met meerdere kwesties het geval is. Wie zich niet laat onderwijzen door Gods Woord, tast telkens in het duister. Wat weten wij van den mensch? Van zijn afkomst? Van zijn bestem ming? Van het geheim van zijn leven? Van het raadsel van zijn sterven? Van de oorzaken van zijn diepe verdorven heid eenerzijds en van de inspiratie tot daden van zelfopoffering en zelf verloochening anderzijds? De Psalmist bidt: „Heere, laat de heidenen weten dat zij menschen zijn". Ja, als we niet weten, dat we ge schapen zijn als beelddragers Gods, en we verwerpen het Woord des Hee ren, dan gaat het leven onbegrepen aan ons voorbij. SPLINTER'S REBUS. Gisteravond had, in tegenwoordig heid der pers, de verloting der prijzen plaats onder de goede oplossingen van Splinters rebus. Het aantal oplossingen, goede en foutieve, overtrof verre dat van vori ge jaren, waaronder heel mooie ge schilderde, geteekende en oplossingen op rijm, niet enkel uit Leiden en om liggende plaatsen, maar uit geheel Zuid-Holland. Door de vele mooie inzendingen werd de toekenning der prijzen zeer bemoeilijkt. Voor de namen der prijswinnaars verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. Voor elke inzender(ster) is er aan de rebus een voordeel verbonden. Nadere bijzonderheden daarover krijgt men per Rebusberieht thuis gestuurd. 25-JARIG BESTAAN VAN „HET NAAIMUGJE". Dinsdag 7 dezer zal de eerste club- corporatie van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten alhier, ge naamd „Het Naaimugje", 25 jaar be staan. Dit vijfde lustrum zal op eenigszins feestelijke wijze worden gevierd. BINNENLAND. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Door den heer Braat zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat bij de directie der spoorwegen het voor nemen bestaat om de bewaking van den drukken spoorlijnoverweg van den weg 's-HertogenboschGeertruiden- berg, bij wachtpost 16 van de spoor lijn 's-HertogenboschLage Zwaluwe, nabij Raamsdonk, op te heffen, ter wijl daar gemiddeld per dag ongeveer 17U0 fietsen, 7 a 800 voetgangers, 150 auto's en ruim 100 wagens of karren passeeren? Is de Minister bereid te bevorderen, met het oog op de a.s. verbetering van ons wegennet, en de daaruit voort vloeiende toeneming van het gebruik van dien weg, en vooral met het oog op de algemeene veiligheid van weg gebruikers, daar deze weg ter plaat se bovenvermeld een zeer scherp© bocht heeft, die het uitzicht ernstig bemoeilijkt, dat de bewaking daar worde gehandhaafd? STEMPLICHT EN MAATREGELEN TEGEN OVERTREDERS. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft den Minister van Justitie de volgen de vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat te Zwolle een vrouw, die veroordeeld was tot 0.50 boete of 1 dag hechte nis, nadat vergeefs verschillende po gingen waren aangewend haar de boete te doen betalen, toen zij via Kampen naar het huis van bewaring was overgebracht, werd ontslagen, omdat het gerecht zelf de opgelegde boete voldeed? Is het den minister bekend, dat te Utrecht een vrouw, veroordeeld tot tweemaal 1 boete of tweemaal 1 dag hechtenis, toen zij overgebracht was naar het huis van bewaring, werd heengezonden onder de bedreiging, dat men de boete wel zou innen bij executaire verkooping? Acht de minister deze en dergelij ke handelingen overeenkomstig een goede rechtspraak? Oordeelt de minister het niet hoogst noodzakelijk, dat een uitgesproken vonnis volvoerd wordt en niet wille keurig gewijzigd in een voor de be rokkenen misschien nog zwaardere straf? Of indien de rechtbank terug- se): rikt voor volvoering van haar von nis, de wetgeving worde herzien, c.q. dat de stemdwang wordt afgeschaft? Is de minister bereid maatregelen te nemen, dat tot executaire verkoo ping niet wordt overgegaan? Wenscht de minister maatregelen lc nemen om tot. spced'ge afschaffing van den dwang te geraken? ACTIE VOOR EEN VLIEGVELD IN TWENTE. Eenige jaren geleden is er zooals bekend reeds sprake geweest van de inrichting van een vliegveld in Twente. Proeven op het Pruisische veld te Hengelo werden met succes bekroond. Tot de definitieve inrich ting is het echter nooit gekomen. Daar de kwestie van groot belang wordt geacht voor handel en industrie, in verband met de afgelegen ligging van deze streek ten pozichte van Holland, bleef de kwestie een punt van over wegen bij verschillende bestuurscol leges uitmaken. Naar wij vernemen heeft zich thans te Hengelo een comi té van actie geconstitueerd, dat zich ten doel stelt de spoedig© totstandko ming van een vliegveld in Twente te bevorderen. De K. L. M. moet allen steun aan deze plannen hebben toege zegd. UITREIKING VAN SCHIETPRIJZEN TEN PALEIZE. In tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins werden gisteravond ten Faleize Noordeinde te Den Haag de schietprijzen uitgereikt aan het per soneel van H. M. de Koningin, dat te zamen vormt een vendel van de Haagsche Burgerwacht. JAN TOOROP. De toestand van Jan Toorop was gisteravond laat, naar aan zijn woning werd medegedeeld, slecht. NEDERLAND—RANDSTATEN. Tot nu toe waren reizigers, die zich van Nederland naar een der Randsta ten begaven, verplicht aan de Oost grens van Duitschland 'n nieuw reis kaart je te koopen en hun bagage op nieuw te laten inschrijven. Aan dezen wantoestand is thans 'n einde gekomen. Men kan in Nederland zijn reiskaartje tot het land van be stemming verkrijgen en ook zijn baga ge tot dat land opgeven. LOOPEN IN DE DUINEN. Bij arrest van den Hoogen Raad van 7 November 1927 werd het verbod van Delflands algemeene keur van „in de zeeduinen elders dan op het strand en op vanwege Delfland als voor het pu bliek toegankelijk aangeduide wegen en afritten zich te bevinden" onver bindend verklaard. Naar aanleiding hiervan hebben de Dijkgraaf en Hoogheemraden een nieu we bepaling ontworpen, waarin eige naren en zakelijk gerechtigden en zij die van dezen het genot of gebruik daarvan hebben verkregen in de zeeduinen mogen loopen. Deze laatsten zullen ten tijde van het zich in de duinen bevinden voor zien moeten zijn van een door de eige naren afgegeven legimitatiebewijs, dat niet ouder dan drie maanden mag zijn Deze wijziging der keur werd in de gisterochtend gehouden vereenigde gadering met algemeene stemmen aen genomen. BUITENLAND. DE 8-URENDAG-CONVENTIE. Engeland weigert ratificatie. De parlementaire secretaris van het Britsche ministerie van Arbeid heeft gisteren een belangrijke mede- deeling doen toekomen aan den Uit voerenden Raad van het Internatio naal Arbeidsbureau te Genève. Be treffende de methode tot wijziging van de internationale conventies, zooals deze wordt voorgestaan door het in ternationaal Arbeidsbureau zeide Betterton, dat de groote industrieele landen hier met groote moeilijkheden zullen hebben te kampen. Vooral Groot-Brittanië geraakt door de 8- uren-conventie in een moeilijk par ket. Betterton deed daarbij opmerken, dat in deze conventie bepalingen zijn opgenomen, welke niet in overeen stemming kunnen worden gebracht met den huidigen stand van het in dustrieele leven. Ondanks alle pogin gen, welke tot dusverre te dien einde zijn gedaan, is de algemeene ratifi catie steeds op deze moeilijkheden afgestuit. De Britsche regeering overweegt daarom in hoeverre het aanbeveling zou verdienen de conventie te her zien. Na een dergelijke herziening achtte zij overeenkomst tusschen de diverse groote industrieele mogend heden mogelijk. Reeds heeft d© Brit sche regeering het initiatief genomen tot het inleiden van desbetreffende besprekingen tusschen de werkgevers- en werknemers-organisaties in Groot- Brittannië. FRANKRIJK EN AMERIKA. Geen anti-oorlogsverdrag. Uit Washington wordt gemeld, dat in regeeringskringen aldaar met de onderteekening van het nieuwe Ame- rikaansch-Fransche arbitrageverdrag de onderhandelingen, welke een anti- oorlogs-pact tusschen de groote mo gendheden beoogden, als geëindigd kunnen worden beschouwd. Het nieuwe arbitrage-verdrag, dat Maandag a.s. onderteekend wordt, zal automatisch in de plaats treden van het oude en in de inleiding ervan Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 5.00 Conceeert. Medewerkenden: me vrouw Willy Canté-v. Amaro'.igcr. Sopraan; de heeren R. S.lbcr- mann, vicoï een Ad Ad ma, y a.10 6.00 Spreker Dr. Ph. Lansberg te>.e st Een kort Boekenpraatje: In gen Skram door J. Otherdahl. Katholieke Radio-Omroep. 6.45 Sociologie. Vrijz. Prot. Radio-Omroep. 7.30 Vrqz. Prot. Persbureau. 7.35 Spreker: C. Höweler, Huizen. Ou derwerp: „Beethoven'. Deze le zing wordt toegelicht door gra miophoonplaten. 9.00 Prof. Dr. B. D. Eerdimans, Lei den. Onderwerp: „Onze kijk op het Oude Testament". III. „Het Paradijs, de Slang en andere my then". HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Voor-avondconcert door het Om roep-orkest onder leiding van Nico Treep. Solist: Frits Hina^ viool. 7.15 Spreker: Ir. C. J. Droogéndjjk. Onderwerp: „De inpoldering van den Z.-H. Biesboseh uit een land bouwkundig oogpunt". 8.00 Onderwijsionds v. d. Binnenvaart SprekerA. A. Kleyn. Onderw.. „De Rijn van K.M.R. 296 tot 320". 8.30 Kamermuziek d„or het Haydn kwartet, bestaande uit de heer ren: Kramer, de Groot, van dei Bcsch, Lysen (lede-11 van het Concertgebouw-orkest te Amster dam!. - 9.00 Carry van Bruggen spreekt ovei „Mijn nieuwe boek „Eva" en hoe het ontstond". .9.45 Kamermuziek (vcortzottlng!. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Kamermuziek (vcortz: tting). 7.45 1 oli.icbw.ehten., KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.30 Muziek en zang. 9.50 Muziek. LANGEN BERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.20 Muziek en zang. Daarna laatste berichten. DAV ENTRY, 1604 M. 5.05 Leyland White, Bariton. 5.35 Kiuderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.35 De grondslagen der Muziek. o Wixroericlit, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Symphonieconcert. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio!, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Landbouwpraatje. 8.50 Muziek. wordt de hoop uitgesproken, namens heide regeeringen, dat eenmaal de dag zal komen, waarop alle legeeringen zich bereid verklaren tot vreedzame hijlegging van alle meeningsverschil- len. DE BELGISCH-FRANSCHE EGON. ONDERHANDELINGEN. Een uiteenzet ting van Hij mans. Het Fransche antwoord op de Bel gische nota inzake de economische on derhandelingen werd Woensdag door de ministerieele commissie onder zocht, die een ontwerp-antwoord op maakte. Van dit ontwerp heeft de re geering gisteren aan de Luxemburg- sche regeering kennis gegeven. Gistermorgen heeft inmiddels de minister van buitenlandsche zaken Hijmans de Kamercommissie voor de buitenlandsche zaken op de hoogte gebracht van liet verloop der onder handelingen. Hij deelde onder meer mede, dat het Fransche antwoord op de Belgische nota van meer hartelijk heid dan toegevendheid getuigde. Toch kon volgens hem op het ant woord worden ingegaan. Het Belgische wederantwoord, dat na door Luxemburg te zijn goedge keurd dadelijk naar Parijs zal worden gezonden, geeft uiting aan den wensch om de onderbroken onderhandeligen weer aan te knoopen, doch stelt daar bij enkele voorwaarden aangaande punten, waaraan Frankrijk totnogtoe hardnekkig heeft vastgehouden. De indruk na Hijmans' uiteenzet ting was dan ook zeer uiteenloopend, maar de meerderheid ziet den toestand vrij optimistisch in. NA DE SPOORWEGONGELUKKEN IN ENGELAND. Nazien der spoorbanen. Als uitvloeisel van de spoorweg ramp bij Sevenoaks en van twee an dere ontsporingen verleden jaar, die officieel werden toegeschreven aan gebreken van de baan, zullen groote deelen van de baan van den Southern Railway op groote schaal grondig worden nagezien. Bijzondere aandacht zal gewijd worden aan de bootroutes en aan die trajecten waar de treinen 96 a 112 K.M. per uur loopen. Eenige maanden geleden is men be gonnen met de reconstructie van doe len der lijn, die door het regenachtige weer van den afgeloopen zomer ern stig geleden hadden; naar raming zullen tegen het eind van 1928 bijnn 640 K.M. haan opnieuw zijn aangelead

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2