Aan het einde der Week Er is op politiek terrein in de afge- loopen week weinig voorgevallen. Daarentegen heeft er op wetenschap pelijk gebied een zeer belangrijke ge beurtenis plaats gehad: de herdenking van den lOOsten geboortedag van Prof. J. Th. Buys te Leiden. J.l. Donderdag is de oude garde, de leerlingenschaar van Prof. Buys naar de Sleutelstad opgetrokken om den grooten meester te huldigen. Prof. Buys was een volbloed liberaal Doch een liberaal in den besten zin des woords, zoodat aan de herdenking mannen van allerlei richting konden deelnemen, ook een onvervalscht anti revolutionair als onze Prof. Fabius. Merkwaardig is in dit opzicht, het geen Prof. Mr. C. W. de Vries in de „Ned." schreef: „Buys was de man van de groote, nationale, c h r i s t e 1 ij k e, liberale partij. Buys was de man van de libe rale partij, voordat deze door het on- geloovig drijven van den grooten van Houten in tweeën werd gedeeld. De leiders der libéralen; Pierson, Gort van der Linden, Roëll, van der Vlugt, zij hebben het wat betreurd, dat het groote, hervormingsgezinde, natio nale, christelijke liberalisme kón wor den beticht en werd beticht, dat het den godsdienst had losgelaten. Buys heeft van Houten in zijn „mo derniseering" van de liberale partij a la mode van John Stuart Mill, niet gevolgd, maar hij heeft den gang de zer ontwikkeling niet kunnen tegen houden. Zij werd voltrokken rond 1890 en toen moest in de Nederlandsche staat kunde een plaats open komen voor een groep christelijke politici, die toen nog dicht bij de liberalen stonden. Allengs werd de kloof dieper tus- schen de liberale vrijdenkers en de oude volgelingen der oude christen staatslieden. Van der Vlugt moest zelfs tenslotte nhar de Chr. Historischen afzwen ken. Het heeft hem veel strijd gekost. Maar van der Vlugt was een leerling van Buys, en als leerling van Buys voelde hij zich bij de „moderne libe ralen", door van Houten tot gods dienstlozen misvormd, niet meer thuis. Dit typeert Buys". De consekwentie der beginselen heeft zich sindsdien doorgezet en de anti these is al scherper aan den dag ge treden, niet slechts in de politiek, doch op alle levensterein. Ook in de radio, en de linkerzijde kan niet anders, dan met schampere woorden over onzen christelijken zen der te Huizen spreken, en dezen aller lei hinderpalen in den weg leggen. Wellicht is de ombouwing van den Huizer zender hieraan niet vreemd. Huizen zal n.l. binnenkort, althans in ide middaguren, op een golflengte van ongeveer 350 M. uitzenden. Blijft deze wijziging tot de middaguren beperkt, dan zal ons luisterend publiek daar van niet veel nadeel ondervinden. Te Havana vergadert nog steeds de pan-Amerikaansche conferentie. De besprekingen gingen o.a. over de hoo- ge invoerrechten die er tusschen de verschillende Amerikaansche Staten bestaan en die men wil verlagen of afschaffen, alsmede over de interven tie van de Ver. Staten in Nicaragua, die men terecht in strijd acht met de souvereiniteit der kleine naties. Voorts stelde de vertegenwoordiger van Columbië voor, te Havana een Permanent Hof van Justitie te stich ten om de geschillen te berechten, die er tusschen de Amerikaansche staten onderling mochten rijzen. De voorsteller bedoelde daarmee, naar hij zeide niets vijandigs te gen het Hof in Den Haag; het zou zich moeten beperken tot kwesties, gerezen in het Westelijk Halfrond. Het nieuwe Hof zou moeten berusten op de gelijk heid van alle Amerikaansche Repu blieken. Het zou de bestaande pan- Amerikaansche Unie moeten comple- teeren en aan die Unie een juridische macht moeten verleenen, die zij thans ontbeert. Men ziet daaruit, hoe Amerika zich hoe langs zoo meer van de Oude We- Leidsche Penkrassen. Amice, Er is een zeker gevaar dat wij met ons „Anti" alleen bereiken een „Con tra1.. Je zult zeggen hoe kom je daar bij als wij zeggen Anti-revolutionair te willen zijn, en dat ook metterdaad zijn, dan maken wij toch geen contra revolutie? Neen daar heb je gelijk in, zoo bedoel ik het ook niet. Ik bedoel dit. Wanneer wij zeggen, dat wij van een geheel ander beginsel uitgaan, dan b.v. de Sociaal-democraten, dat wij dan zoo licht gevaar loopen om slechts uiterlijk daarvan te verschillen. Dat wij met andere woorden meer letten op de tegenstelling in vormen en uit wendigheden, dan op de tegenstelling in beginselen. Als wij zingen het Da Costa-lied: Zij zullen ons niet hebben, de goden dezer eeuw, dan moet er meer gebeu ren dan zingen, anders gaat de bezie ling van dat vers even spoedig te niet als zij kwam. Ik vrees in deze tijden een voor naam ding. En dat is, dat we heel goed weten, hoe het niet moet,maar dat we heel slecht weten en nog slechter beleven, hoe het wel moet. Ook in het sociale ,in het gemeen schapsleven, en het leven van den eenen mensch naast en tegover den ander. Sommigen, ook onder ons, kunnen zoo echt hard zijn. Het socialisme is minder dan niets, de socialisten zijn tuig- reld afkeert, behalve als liet dollarlee- ningen tegen hooge rente kan plaatsen BINNENLAND. AUDIëNTIES TEN HOVE. II. M. de Koningin heeft gisteren middag ten kwart voor 5 uur in audiëntie ontvangen de volgende da mes, echtgenooten van hoofden der Departementen van Algemeen Be stuur: Mevrouw Donner, geboren van den Burg, mevrouw Kan, geboren Schalkwijk; mevrouw Waszink, ge boren Kersten; mevrouw van der Veg- te, geboren Visser; mevrouw Slote- maker de Bruine, geboren de Jong en mevrouw Koningsberger, geboren Lang. DE SPOORWEG GOUDA—BOSKOOP —ALPHEN. Naar aanleiding van schriftelijke vrr.gen, door het Tweede Kamerlid den heer Lovink gesteld aan den Minister van Waterstaat deelt de heer Van der Vegte thans mede, dat de spoorweg GoudaBoskoopAlphen zal worden voltooid. Met deze voltooiing zal, voor zoo veel de door de wetgevende macht toe gestane gelden zulks mogelijk maken, zooveel mogelijk spoed worden be tracht. COMMISSIE INZAKE UITGIFTE DER ZUIDERZEEGRONDEN. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is aan 'dr. H. J. Lo vink, te Alphen a. d. Rijn, op zijn ver zoek, eervol ontslag ver'eend als lid v..ii de coihmissie in z .ke de bestu- deering van de Uitgifte der Zuider- zeegronden. PERMANENT HOF VAN INTERN. JUSTITIE. De president van het Permanent Hof van Internationale Justitie, dr. D. Anzilotti, die, gelijk bekend, door het Hof op 6 December j.l. werd geko zen aan het einde van de presiden- tieele periode van dr. Max Iluber, is gisteren met den Pullman-trein aan het Holl. Spoorstation te 's-Graven- hage aangekomen om zijn nieuwe functie te aanvaarden. Dr. Anzilotti, die vergezeld was van den griffier van het Hof, den heer Hammarskjold, werd aan het station opgewacht door den adjunct-griffier, den heer Ruegger, en door den heer Garnier Coignet, secretaris van den president. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN VLAARDINGEN. Naar wij vernemen, is benoemd tot burgemeester van Vlaardingen de heer A. van Walsum, burgemeester van Krimpen a. d. IJssel. De nieuwe burgemeester van Vlaar dingen werd 30 Januari 1890 te Krim pen a. d. IJssel geboren. Hij bezocht de handelsschool te 's-Gravenhage en begon zijn loopbaan in de gemeente administratie als volontair ter ge meente-secretarie van Ouderkerk aan de IJssel onder burgemeester van Waning. Later werd hij ambtenaar ter secretarie te Zandvoort, welke func tie hij beëindigde bij het overlijden van zijn vader, die een rietmattenfa- briek te Krimpen a. d. IJssel had. Hij bleef als volontair ter secretarie te Capelle a. d. IJssel in de gemeente administratie werkzaam. Op 21 Juni 1915 werd hij als opvol ger van burgemeester Koker benoemd tot burgemeester van Krimpen a. d. IJssel. Voor de gemeente Krimpen a. d. IJssel heeft hij veel gedaan. Toen hij aan het bestuur kwam, was er al leen een waterleiding. Hij stelde een grondbedrijf in en zorgde in samen werking met de gemeente Capelle a. d. IJssel voor een electrisch bedrijf, waarvoor de stroom uit Dordrecht be trokken wordt. Als voorzitter der stichting „Gemeentebelang" (woning- bouwverecniging) behartigde hij den woningbouw. Verder vervult hij nog enkele functies n.l. voorzitter van de Plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, voorzitter van de polders Lan- geland en Kortland, dijkgraaf van den Prins Alexander Polder, penningmees- En dan zijn ze klaar ook, heelemaal klaar! Communisten en anarchisten zijn natuurlijk nog iets erger, doch die zijn er nog zoo veel niet. Gelukkig! Hot gaat heel velen onder ons als Talma, die toen hij van de academie kwam, meende heel wat te weten, maar die door niemand gewaar schuwd was, dat hij kwam in een maatschappij, die bewogen werd tot in haar grondslagen. Zeker, Talma kwam er wel. Het harde leven dreef hem naar zijn God. Op de knieën in het stof gebogen, ontving hij genade van God. Daardoor kreeg hij de kracht om zoo ongemeen veel voor onze sociale hervorming te doen. Maar gaat het bij ons ook zoo? Zeker, als wij 's avonds rustig thuis zitten, of we hebben visite, of we gaan op visite, dan kunnen we 't voor ons zelf of met anderen heel gemak kelijk uitmaken, dat het toch zoo rustig is in de wereld en dat de men- schen, ja wel lastiger zijn dan vroe ger, maar och toch zoo kwaad nog niet zijn. Maar terwijl wij met onze sigaar en onze koffie den dienst uitmaken, kookt en bruist het daar in de wereld van je welste. Tracht voor uzelf maar eens even na te gaan, hoe in 25 jaar de wereld en de toestanden veranderd zijn. Er is óns heelemaal niet gevraagd, of wij het goedvonden, het is. met ons of zonder ons, gebeurd en het gaat door. Wat baat het mij per saldo, of ik al weet, dat het socialisme den ter van de Nutsspaarbank Capelle a. d. IJssel en president-kerkvoogd te Krimpen a. d. IJssel.. Hij behoort tot de Chr. Hist, partij. Op 21 December jll. werd hij door den Raad en de burgerij ter gelegen heid van het feit, dat hij 12 K- jaar burgemeester der gemeente was, ge huldigd. DE VERJAARDAG VAN DEN GEWEZEN DUITSCHEN KEIZER. De verjaardag van den gewezen keizer van Duitschland was voor Doorn weder een dag van ongewone drukte. De meeste gasten uit Duitsch land waren Donderdag reeds gearri veerd en gisteren heeft zich nog bij dit gezelschap gevoegd Prins Wolf gang von Hessen. Den geheelen ochtend reden auto's aan en af en werden prachtige bloem stukken en vele geschenken den vroe- geren Duitschen monarch overhan digd. Ook vele belangstellenden uit de omgeving waren op het kasteel om hun handteekening in het felicitatie- register te plaatsen. Een stroom van telegrammen kwam binnen; ze wer den bij pakken van 100 tegelijk be zorgd. Onder deze waren gelukwen- schen van H. M. de Koningin en H. M. «ie Koningin-Moeder. Aan den ex-keizer werden ook nog verschillende en nuttige cadeaux voor het in wording zijnde rosarium ge schonken; zoo zond Commissaris der Koningin in de provicie Utrecht, dr. Th. H. 's Jacob, den jarige een fraaien zonnewijzer, die reeds een waardige plaats in het rosarium heeft ge": regen. Gisterenmiddag heeft de familie bij den ex-keizer geluncht en gisteren avond had op het kasteel een groot familie-diner plaats, waaraan ook ver schillende adellijke personen uit de omgeving deelnamen. WERKLOOSHEIDSVOORZIENING VOOR OVERHEIDSPERSONEEL. De door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ingestelde com missie om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of het wenschelijk en mogelijk is, over te gaan tot de op richting van werkloozenkassen voor personeel in overheidsdienst, voorna melijk met het oog op het personeel, dat krachtens arbeidsovereenkomst werkzaam is, alsmede, op welke wijze een zoodanige verzekering eventueel zou moeten worden georganiseerd van welke commissie de heer Anth. Fol- mer, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidssverzkering en Ar beidsbemiddeling, voorzitter en de heer mr. H. J. Morren, referendaris bij dien dienst, secretaris is heeft haar werkzaamheden op 26 dezer aan gevangen. ZEGELING VEREENVOUDIGD De Minister van Financiën heeft aan de directeuren, der registratie en domeinen geschreven: Het is mij gebleken,, dat in de prak tijk zeer vele bezwaren worden on dervonden van de wijze van zegeling van de verklaringen van non-accepta tie of non-betaling van handelspapier bedoeld in art. 183a van het Wetboek van Koophandel, zooals deze regeling is vastgesteld bij aanschrijving d.d. 11 September 1925. Teneinde aan deze bezwaren eenigs- zins tegemoet te komen, machtig ik de ontvangers der registratie en do meinen. van de voldoening van het recht te doen blijken op de wijze, voor geschreven in art. 14 van het Kon. besluit van 4 April 1917 (St.bl. no. 273) indien de verklaringen daartoe aan hen worden aangeboden, voordat zij geteekend worden. ZEGELING VAN BERICHTEN VAN OVERSCHRIJVING. De Minister van Financiën heeft aan de directeuren der registratie en domeinen geschreven: Bij vonnis vari de rechtbank te Am sterdam d.d. 21 November 1927 is be slist, dat credit-nota's, door banken afgegeven aan hun cliënten, ter zake van overboeking op de postchèque- en girorekening der bank ten behoeve van die cliënten, ingevolge artt. 37, 60, mensch" met zichzelf ten verderve voert. Dat communisme en anarchisme uit de hel zijn. Dat Kaïn de beschermheer is van de liberale economie. Als ik niet iets heb van het geloof, dat de wereld overwint? Niet met den mond alleen, niet met zingen in de kerk alleen, maar met de daad van de vreeze Gods in heel liet leven? Die socialisten, die communisten, anarchisten, liberalisten, het zijn menschen als wij. Het zijn onze broe ders! Daarom de vraag tot ons: wat hebt ge, dat ge niet ontvangen hebt? En nu de socialisten. Hebt ge er wel eens op gelet, Amice, hoeveel zij voor hun zaak over hebben? Het bleek nog deze week in den Gemeenteraad. De heer Van der Reyden deed een voorstel om nu eens niet steeds aan slag te plegen op de openbare kas, maar eens als raadslid diep in de beurs te tasten. Onmiddellijk kwam toen uit den mond van alle sociaal democraten een: accoord! Nu weet ik wel, dat dit ook weer een propaganda voor het socialisme zou geweest zijn en dat zij niet bereid zouden geweest zijn dadelijk een zelfde bedrag op tafel te leggen, b.v. voor cle diaconie van de Geref. Kerken. Maar toch hebt ge al wel eens ge zien wat die menschen ook in ander opzicht voor hun zaak over hebben? Uren hebben ze gewerkt en geploe terd, neen dagen, voor hun ideaal. En der Zegelwet 1917, niet zegelplichtig zijn. Hoewel deze beslissing mij niet juist voorkomt, acht ik het onge- wenscht, zoolang geen uitsprsaak in hoogste instantie is verkregen, boeten wegens het ongezegeld afgeven van dergelijke credit-nota's te vorderen. Indien derhalve zoodanige stukken worden aangehouden, behooren de ambtenaren deswege wel proces-ver baal van overtreding op te maken, doch kan invordering van boeten voorloopig achterwege worden gela ten. DE DOETINCHEMSCHE GAS- DIRECTEUR. In de Donderdag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Doetinchem is de gaskwestie weer aan de orde gekomen. De, voorzitter zeide, dat B. en W. een verzoek heeft bereikt, den directeur der gasfabriek, die geweigerd heeft voor de commis sie van onderzoek te verschijnen, voor ontslag voor te dragen. Ofschoon de meerderheid van B. en W. van oor deel is, dat de directeur een groote informaliteit heeft begaan, meent zij toch, dat er geen aanleiding is, hem voor ontslag voor te dragen. Een voorstel, den directeur uit te noodigen, in den Raad te komen, werd na langdurige discussie verwor pen met 9 tegen 6 stemmen. De meer derheid was van oordeel, dat de di recteur eerst in de commissie heeft te verschijnen. Na verder debat werd besloten, a.s. Donderdag opnieuw te vergaderen, ten einde den directeur alsnos; een week gelegenheid te geven, zijn houding tegenover de commissie te wijzigen. DE VERKOOP VAN DEN INBOEDEL VAN PISUISSE. Gisteren is te "s-Gravenhage de in boedel van den op zoo tragische wij ze om het leven gekomen zanger Pi- suisse, in het Venduhuis der notaris sen aan de Nobelstraat geveild. Onder de min of meer geregelde be zoekers van openbare verkoopingen, die de zaal vulden, zag men dezen keer ook andere gezichten: enkele artisten, journalisten en nieuwsgieri gen, voor wie de naam van den over leden eigenaar meer aantrekkings kracht had dan het huisraad, de keu keninrichting en andere voorwerpen uit Pisuisse's huishouding, die in de ochtenduren op het voorplein en in de zaal geveild Werden. Het bieden ging zijn gewonen gang, zonder dat van bijzondere belangstel ling bleek. De voorwerpen met een meer persoonlijk cachet, de hliblio- theek, de Chineesche kamer, kwamen eerst in den namiddag onder den ha mer. HET ONGEVAL MET DE GOOISCHE STOOMTRAM. Verschenen is het verslag van het onderzoek naar de oorzaken van bet ongeval, dat op 17 Augustus 1927 .pa- bij Laren op den tramweg van de Gooische stoomtram heeft plaats ge had. De commissie, bestaande uit de hee- ren ir. A. H. W. v. d. Vegt, Jhr. ir, J, Roëll, P. Moltmaker en de secretaris ir. J. Zijderlaan, geeft in overweging de verbeteringen van dén Rijksweg ook in het belang van den tramweg met den meesteii spoed uit te voeren en bij de direectie der Gooische Stoom tram aan te dringen om de invoering van electrificatie in studie te nemen. De commissie vond voorts in de omstandigheden, die tot het ongeval op 7 Aug. geleid hebben, voldoende aanleiding om hij de Maatschappij aan te dringen op wijziging van de voorschriften voor het verleggen van kruisingen, in dien zin. dat de krui- sing-verleggin? uitsluitend centraal worden geregeld, dat daarbij, de chef te Muiderberg wordt uitgeschakeld en dat onder alle omstandigheden kruisingsbriefjes worden afgegeven, Geen bezwaar bestaat er tegen, dat de centrale regeling zoodanig wordt opgevat, dat de orders zoowel van Amsterdam (Watergraafsmeer) als van Laren uitgaan, mits vast staat, voor welke baanvakken die orders dat niet voor zooveel per uur, maar voor niets. Want zeggen zij: wij zijn de men schen van de nieuwe maatschappij, waarin alles goed en mooi is. Dat is hun hemel op aarde, zegt ge! Zeker, ik weet het wel, maar vraag toch: wij hooren zoo gaarne preeken en spreken over onze toekomstver wachting: de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waarop gerechtigheid wonen zal. En dat is wonderschoon, het kan het hart vervullen met een machtig heimwee. Maar hoe denken we vaak die nieu we bedeeling te beërven? Met onze brandkast voor ons, zoo dat we weten, dat we „safe" zijn? Met ons koude hart, dat Zich niet bekommert om de wereld, om onze broeders? Of, ook wanneer wij het omkeeren, met ons mopperen op de ellendige maatschappelijke toestanden. Leven wij dan uit een ander beginsel dan de sociaal-democraat? Moesten onze he- mel-verwachting ons niet nopen om over de ellende dezer wereld heen onzen Heiland te zien en Hem te vol gen in het geduldig drae-u van ons aardsche kruis? Het valt me soms heel moeilijk, om in sommige menschen, ook al doen ze heel vroom en praten ze al heel vroom „erfgenamen" van het allerhoogst en eeuwig goed te herkennen. Ze zijn zoo hard en praten zoo hard. Als ik ze b.v. vertel, dat er onder hun broeders zijm die al heel blij zijn, als ze voor hun gezin 25 in de week verdienen en wier vrouwen dag aan kunnen gel Jen en derhalve een vaste grens wordt gesteld voor elk der bei de stations. EEN DIENST AMSTERDAM- ROTTERDAM VAN DE AUTO TRANSPORT-ONDERNEMING? De Opr. Haarl. Crt. heeft dezer da gen bericht, dat ook IJmuiden zijn A. T. O.-dienst zal krijgen; er zou een vrachtdienst worden ingesteld van Amsterdam naar Den Haag en Rot terdam. Naar aanleiding van dit bericht meldt men aan de N. R. Crt., dat er nog niets vaststaat omtrent het op- deze week een vertegenwoordiger der Nederlandsche Spoorwegen te IJmui den geweest, om ter plaatse een on derzoek in te stellen. Indien tot op richting van den dienst wordt beslo ten,, zal dit binnen niet te langen tijd geschieden. De voornaamste reden IJmuiden in den dienst op te nemen, zal dan zijn de wensch, het vervoer van visch naar Den Haag en Rotter dam tot zich te trekken. Ei' zijn eoni- ge autovrachtdiensten, die dagelijks groote partijen visch vervoeren en aan de spoorwegen veel schade berokke nen. IS HET COLLECTIEVE BEVEL VAN DEN VERKEERSAGENT RECHTS GELDIG? Met vernietiging van een veroordee- lend vonnis van den Haagschen Kan tonrechter, heeft de rechtbank te Den Haag vrijgesproken Mr. G. W. B., ad vocaat en procureur, wonende te Voorburg, beschuldigd van het niet opvolgen van een (z.g. collectief gege ven) bevel -van een verkeersagent. Zooals de zaak in dit bericht van het Correspondentiebureau gesteld is, begrijpen wij haar niet, schrijft Het Vaderland. Wij kunnen niet aannemen, dat met deze uitspraak het collectieve bevel van den verkeersagent zou zijn aangevochten. Wanneer 30 fietsers op de Laan van Meerdervoort aankomen, kan de verkeersagent alle dertig toch geen afzonderlijk verkeersteeken ge ven? Het vonnis is, naar wij verne men, niet gemotiveerd. Vermoedelijk zal er cassatie van aangevraagd wor den. Er dreigt o.i. geen gevaar voor on ze geheele verkeersregeling. Want, naar wij vernemen, is de kwestie van het collectieve teeken reeds nader be keken om een andere reden. Nu Den Haag hoe langer hoe meer file-verkeer krijgt verminderen de verkeersagenten hoe langer hoe meer hun teekens. Een file wordt gestopt, wat dan nog aankomt moest zich fei telijk in een queue achter de stil staande weggebruikers opstellen. Dat gebeurt niet. Het zijn vooral de fiet sers, die dan naar voren dringen om vooraan te komen staan. Om dit euvel te verhinderen, heeft de Com missie voor de Strafverordeningen reeds een voorstel van de verkeerspo litie in handen om te verbieden, dat in een stilstaande file naar voren ge drongen wordt. Men overweegt Ver plicht te ctellen. dat nakomers zich, bii een stilstaande file aansluiten. Wanneer de gemeenteraad t.z.t. dit voorstel goedkeurt, is daarmede met een een herhaling van het geval van Mr. G. W. B. voorkomen. ROERMOND DE GROOTSTE EIERMIJN. Met Europa's grootste mijn, de Coö peratieve Roermondsche Eiermijn, gaat het steeds crescendo. Bedroeg de omzet in 1925 94.548.072 eieren, in 1926 128.683.539, in 1927 steeg hij tot het respectabele getal van ruim 151 millioen. Het grootste gedeelte van den aanvoer was bestemd voor Duitschland, dan volgt Engeland, ter wijl ook enkele partijen verscheept werden naar Spanje en Zuid-Amerika. In 1927 werden aangevoerd 2.948.222 eendeieren en 148.496.870 kipeieren, waarvoor iii totaal werd uitbetaald een bedrag van 9.156.134.84. De ge middelde prijs, uitbetaald voor eend eieren, bedroeg 5.71 per 100 stuks, voor kipeieren 6.05 per 100 stuks. dag niets hebben te doen, dan maar te zorgen, dat ze rond komen. Dat die menschen geen socialisten en geen communisten zijn, er nog min of meer netjes uitzien en zich, al is 't soms in bange vertwijfeling, nog vast klemmen aan hun God. En als dan die harde menschen den neus omhoog steken, het voorhoofd fronsen en met de wijsheid van een Salomo zeggen: ja, 't is de schuld van veel menschen zelf, dat ze 't, niet be ter in de wereld hebben! dan zou ik ze soms wel willen toeschreeuwen: gij hard mensch,- ik hoop, dat God u genadiger zal beoordeelen, dan gij het uwen broeder doet! Of ook, als ik het blaadje maar weer omkeer, Amice, als ik menschen ont moet die nooit een goed woord over hebben voor hun meerderen. Die nooit in hun patroon anders zien als een uitzuiger, die er steeds op uit is hun het rechtmatig aandeel van de winst te onthouden. Zie, Amice, dan moet ik helaas wel denken, dat het meer „Contra" dan „Anti" is wat die menschen zeggen te belijden op sociaal gebied. Daarom, Amice, geloof ik, dat het noodig is om voortdurend te worden gewezen op de noodzakelijke diepere vorming. Wij moeten ons niet laten leiden door het streven om alleen an ders te doen als de'socialisten, wij moeten vooral anders z ij n. Ik hoop, Amice, dat wij dien tijd tegemoet zullen gaan, dat dit in al onze menschen zal doorbreken. Maar toch ik twijfel wel eens. VERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6