NIMIIISL' gmrnest-en-huid SPLINTER RECLAME Het oorlogsgevaar mag geen punt van uitgang vormen, dat zou net zijn, alsof men bij het bouwen van een huis met het dak zou beginnen. Zoolang er geen ontwapening is, twijfelt de Duitsche regeering ook aan de mogelijkheid van een gemeenschap pelijk gewapend optreden bij een even tueele vredesbreuk; ontwapening zou echter zelf tot vermeerdering van de veiligheid bijdragen. CONVENTIES INZAKE ZIEKTE VERZEKERING. Door Duitschland geratificeerd. De conventie voor de ziekteverzeke ring van arbeiders in de industrie en den handel en voor huisbedienden en de conventie inzake de ziekteverzeke ring voor de landarbeiders, welke con venties verleden jaar op de arbeids- conferentie opgesteld zijn heeft Duitsch land thans geratificeerd. Duitschland is het eerste land, dat beide conventies geratificeerd heeft. DE ONTBONDEN GEMEENTERAAD. De autonomistische beweging in den Elzas. Hagenau, welks gemeenteraad in het begin dezer week krachtens een door Poincaré en Sarraut, den Minis ter van binnenlandsche zaken, onder teekend besluit is ontbonden, is een vrij onbelangrijk stadje in den Elzas, niet ver van Staatsburg gelegen. Den laatsten tijd echter was het een broeinest der autonomistische bewe ging onder leiding van zijn maire, den heer Weiss, en eenige gemeente raadsleden. Deze heeren namen een anti-Fran- sche houding aan, voornamelijk wat betreft de kwestie der stedelijke kleu- ren. Gedurende den Duitsclien tijd was het rood uit de vroegere rood-wit blauwe vlag gelicht, zoodat de kleuren alleen wit en blauw waren. Sedert den terugkeer van den El zas had de maire er zich tegen verzet deze vlag door de Fransche driekleur te vervangen. Zelfs ging hij zoo ver, de driekleurige linten, die aan een krans waren bevestigd, welke bij het oorlogsmonument waren geplaatst, te verwijderen. Het conflict kwam in een acuut sta dium, toen een groep in den gemeente raad eischte, dat de oude Fransche kleuren wederom in eere zouden wor den, hersteld. Met 12 tegen 11 stemmen werd het voorstel echter verworpen, evenals de resolutie tot het zenden van een ge- lukwensch aan de Fransche regeering in verband met de door haar tegen de autonomisten getroffen maatregelen. Aldus was de gemeenteraad in auto nomisten en anti-autonomisten ver deeld. Nu hij is ontbonden zijn nieuwe verkiezingen noodzakelijk geworden. HET VELDWINNEND FASCISME. Gioletti gaat over stag. De 87-jarige Gioletti heeft in een ojiderhoud met een medewerker van de Rivista Politica verklaard vrede te sluiten met het fascistische regime. „Wij liberalen'', zeide hij. „hebben tijdens de laatste jaren van ons be wind geen stabiele regeering kunnen vormen, daar elk kabinet ten gevolge van de evenredige vertegenwoordiging overgeleverd was aan de pressie der extremistische partijen. Ik dank de fascisten voor den oorlog dien zij tegen 't socialisme en tegen de aanhangers van Don Sturzo hebben gevoerd, want deze beide partijen hebben mijn leven vergald". Op zeer heftige wijze liet Giolitti zich ook uit over politici zooals Nitti, die buiten de grenzen van hun vader land kwaad spreken van Italië. Voor dergelijke personen heeft hij slechts verachting. de partij en zullen bij hun daden slechts de besluiten van het 15de par tijcongres nakomen. AARDBEVING IN Z. DUITSCHLAND. Ook in Bazel en Bern. Uit Freiburg (Baden) wordt geseind d.d. gisteren: Gistermorgen, tegen kwart over vier werd hier een lichte aardschok waar genomen. Volgens de berichten "uit Bazel werd deze aardschok ook daar gevoeld. Zware voorwerpen werden aan het wankelen gebracht en vielen om. De schok, ook in Bern gevoeld, duur de 3 seconden; er werd tegelijkertijd een sterk suizen in de lucht waarge nomen. Vooral in de Zwitsersche Jura wer den golfachtige trillingen duidelijk waargenomen. BESSARABlë. Een herdenkingsprotestbeweging. Naar aanleiding van het feit, dat het tien jaren geleden is, dat Bessarabië door Roemeensche troepen werd bezet publiceert de Sovjet-pers heftige ar tikelen. De Izwestia schrijft, dat Rusland den „roof" van Bessarabië nooit zal erkennen. Te Moskou is tevens een groote pro testvergadering gehouden. DE NIEUWE NOORSCHE REGEERING. Een verklaring van den premier. „Arbeider-bladet" te Oslo publiceert een verklaring van den nieuwen mi- nister-president over de houding van de arbeidersregeering inzake het va luta-vraagstuk. De minister-president zet uiteen, dat de opvating van zijn partij in deze kwestie is, dat, men een daadwerkelij ke stabilisatie van de Noorsche kroon had moeten overgaan en wel op een koers, die met de werkelijke waarde van de kroon overeenkwam. Daar de kroon thans ongeveer a pa ri staat, zou een schommeling van den koers onoverzienbare moeilijkheden met zich brengen. Daarom is de regeering van meening dat een nieuwe daling van den kro- nenkoers moet worden voorkomen. HET COMMUNISME IN CHINA. De toestand in Kanton. Volgens berichten uit Kanton is het nieuwjaarsfeest aldaar kalm verloo- pen. De politie heeft bij de vakvereeni- ging der typografen veel communisti sche litteratuur en wapenen in beslag genomen. Vier leiders der typografi sche vakvereeniging zijn ter dood ver oordeeld. DE PEST IN BRITSCH iNDIë. 300q dooden. De pest in den staat Haidarabad breidt zich steeds verder uit. In de drie dagen, van 2123 Janu ari zijn 300 doodelijke gevallen voor gekomen. Meer dan 60.000 personen, die van pest verdacht worden of er aan lijden, zijn in de barakken in de omgeving van de gelijknamige stad ondergebracht. Tot dusver bedraagt het totale aan tal dooden volgens officiëele schatting ongeveer 3000. Er moet evenwel reke ning mee gehouden worden, dat nog een aantal andere personen aan de besmetting lijdt, dat uit afgelegen dis tricten, waarheen de ziekte zich ook heeft uitgebreid nog geen nauwkeuri ge berichten ontvangen heeft. Om verdere uitbreiding van de be smetting te voorkomen, hebben alle autoriteiten alle noodige maatregelen, zooals quarantaine, reizigerscontrole, en het afmaken van zieke dieren e.a. getroffen. esa- DAG-AGENDA. Maandag JO Jan., 's av. kwart over acht, Rest. „De Harmonie", Breestr. 16: Alg. Ledenverg. der 3-October- Vereeniging. Woensdag 1 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Symphonie-Concert door de Haarlemsche Orkest-Vereen. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur, Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den woeker. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de doctoren Kors, Muyzert, Seret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. RECLAME. BEHANGSELPAPIEREN dat bij dc vereeniging van gemeenten dik wijls vele moeilijkheden zijn te overwin nen. Er werkt bij-het verze* eerbied voor het „historisch-gewordene". Er zijn soms verschillen van godsdien- stigen en politieken aard, waarover niet lichtvaardig valt te denken. Maar heel dikwijls komt het verzet vooral van den kant der belastingbetalers in de minst belaste gemeenten. En voor dit verzet mag men maar niet zoo dadelijk uit den weg gaan. In het steeds grooter worden van de reeds zoo groote steden schuilt ongetwij feld een gevaar ook voor het godsdien stige en zedelijke leven. Maar vóór de vereeniging van verschil lende kleine gemeenten valt veel te zeg gen. Wij hebben dan ook het streven van Mi nister Ruys steeds toegejuicht. In Lim burg zijn in de laatste tien jaren enkele kleine gemeenten bijeengevoegd." Wij zouden het met die slotconclusie geheel eens kunnen zijn, als het niet ook waar was dat de zucht naar expansie van sommige gemeenten tot oorzaak had de begeerte naar de veel voordeeliger kleine gemeente, die door zuinig huishouden in beteren doen is gekomen. Dat er dan een gerecht verzet is, is begrijpelijk. BETEEKENING VAN PROCESSEN- VERBAAL INZAKE WEGEN BELASTING. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de volgende circulai re tot de burgemeesters gericht: „Ik heb de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. De processen-verbaal van bekeuring in zake de Wegenbelasting wet worden in den regel geteekend door de ambtenaren, die de bekeuring hebben ingesteld. De Minister van Justitie nu oordeelt dat het geacht moet worden niet te liggen op den weg van de ambtenaren der Rijks- en Gemeentepolitie om de beteekening van de door hen opgemaakte processen- verbaal wegens overtreding eener belas tingwet te bezorgen, met welke opvatting mijn ambtgenoot van Financiën zich heeft kunnen vereenigen. In verband hiermede heeft de Minister van Justitie aan de onder diens Departe ment ressorteerende ambtenaren, belast met het opsporen van strafbare feiten, op gedragen, de door hen op grond van art 23 der Wegenbelastingwet opgemaakte processen-verbaal van bekeuring, onbe- teekend in te zenden aan den ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Deze titu laris zal verder de onbeteekende proces sen-verbaal doen toekomen aan de in specteurs der Directe Belastingen in wier dienstkring de bekeuringen zijn ingesteld. Ten einde den ambtenaren der belas tingen onnoodig werk te besparen, is daarbij tevens voorgeschreven dat, inge val het oorspronkelijk proces-verbaal in tijdvorm wordt opgemaakt, gelijktijdig daarvan een doorslag zal zijn te vervaar digen, indien zulks geen bezwaar ontmoet terwijl, wanneer het oorspronkelijk pro- ces-verbaal wordt geschreven en over carbonpapier kan worden beschikt, daar van gelijktijdig een afdruksel zal zijn te maken. Doorslag en afdruksel zullen vervol gens door den ambtenaar die het proces verbaal heeft opgemaakt, geteekend wor den „voor afschrift", en door hem bij de inzending var» het proces-verbaal worden overgelegd. Ter bevordering van den gewenschten gang van zaken moge ik u verzoeken, de ambtenaren der gemeentepolitie in uwe gemeente, in gelijken zin te instrueeren." BUITENLAND. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Hst Duitsche memorandum overhandigd. Gisteren is te Genève door het Vol- kenbondssécretariaat een nieuw me morandum over de veiligheidskwestie gepubliceerd, n.l. het memorandum van de Duitsche regeering; veiligheid wil de Duitsche regeering in de eerste plaats verzekerd zien door de verbete ring van het huidige stelsel van vreed zame beslechting van geschillen. Daar ligt voor haar de kern van heel de kwestie. Militaire sancties ko men voor haar pas in de allerlaatste plaats in aanmerking. ZINOWJEW EN KAMENEW. Geven nog eens te kennen, dat zij zich onderwerpen. De Prawda publiceert een brief van Zinowjew en Kamenew. waarin zij verklaren, dat zij zich van de groep- Trotzky, door hun volledige en daad werkelijke onderwerping aan de be sluiten van het 15de partijcongres af scheiden en dat zij de actie voor het oprichten van een nieuwe partij voor verwerpelijk houden. Ze zien af van verderen strijd tegen MEINEEDEN. 55000 per jaar. Dr. Emminger, afgevaardigde van de Beiersche Volkscommissie van den Rijksdag heeft voor de rechtspraak ge sproken over het artikel van het nieu we wetboek van strafrecht, aangaande den meineed. t Het nieuwe ontwerp voorziet ook in de bestraffing van diegenen, die niet onder eede valsche verklaringen voor de rechtbank afleggen. In Duitschland wordt veel gezworen en dientengevolge ook veel misbruik gemaakt van den eed. Spr. schatte het aantal meineeden in strafzaken op 20.000 en in civiele zaken op 35.000 per jaar, op een totaal van ongeveer 2 millioen getuigen. EEN DORP VAN VREEMDELINGEN. In de Matin vertelt Henry de Korab, dat het dorp Pontigny la Brèche au Diable, in Calvados (in Normandië) op zijn 2000 inwoners1600 buiten landers telt. Er zijn Oostenrijkers, Belgen, Chi- neezen, Spanjaarden, Polen, Russen, en nog een paar vertegenwoordigers van verre landen. Geen Nederlanders naar het schijnt. Het moet een ideaal plaatsje zijn, dat dorp Pontigny la Brèche. enz., het welk een waar centrum van interna tionalisme is. Iedereen is er tevreden, het alcohol vraagstuk en het communisme be staan er niet. Bovendien zijn er op het oogenblik 500 kinderen, die belo ven eens goede Franschen te zullen worden! EEN RUSSISCHE KEIZERLIJKE TELG. Prinses Anna Iljinski, de echtgenoo te van grootvorst Dmitri, die thans ti- tulair-tsaar en hoofd van de keizerlijk Russische familie is, heeft te Londen het leven geschonken aan een zoon. Do prinses is een Amerikaansche. dochter van den leerkoning John Eme ry, die een fortuin van 8 millioen pnd. sterling moet hebben nagelaten. ESPERANTO. Het eerstvolgende internationale es- peranto-cóngres zal van 14 tot 19 Aug. t.e Gothenburg worden gehouden. Toezeggingen uit 11 staten zijn reeds ontvangen. De arbeiders Esperanto Internatio nale, die haar zetel te Parijs heeft, zal tegelijkertijd te Gothenburg haar con gres houden. Karl Lindhagen, de bekende burge meester van Stockholm, die al vele ja ren een voorstander van de kunstma tige wereldtaal is, zal aan het congres deelnemen. KORTE BERICHTEN. Dr. Stresemann zal begin Febru ari met e»en maand vacanti? tot vol ledig herstel van zijn gezondheid naar de h ransche riviera vertrekken. De Oostenrjjksche monarchisti sche conservatieve volkspartij is opge heven. Met de uitgifte van net partij- orgaan is ook opgehouden. De Duitsche bladen deel en uit dw best-ingelichte bron mee, dat tusschen Duitschland en Litauen slechts onder handeld wordt over een arbitragever drag, zooals Duitschland er al met an dere Europeesche mogendheden heeft afgesloten. Caxl Ulrieh, de staatspresident van Hessen, wordt heden 75 jaar oud, en neemt nu ontslag uit zijn functie, die hij sedert November 1918 heeft be kleed. De Amerikaansche arbeidersbewe ging verklaart zich tegen inmenging der V. S. in de binnenlandsche aan gelegenheden der Latijnsch-Amerikaan sche landen. In Duitschland dreigt een regee- ringscrisis in verband met de nieuwe schoolwet. In de eerste helft van Januari steeg in Duitschland het aantal werk- lloozen, dat steungelden ontving, van 1.188.000 op 31 December 1927 tot 1.371.000. - De Portugeesche regeering heeft eneraal Gomez Costa, die in Mei '26 en opstand tegen de regeering leidde, de keus gelaten tusschen verbanning of militairen dienst in Afrika. Hij koos het eerste, en is nu voornemens zich naar België te begeven. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. —De heer C. v. 't .Riet is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Dr. J. Woltjerschool te Amsterdam. Tengevolge van het schrikken van een paard had een aanrijding plaats tusschen een melkwagen en een kaas brik. Beide voertuigen hadden belang rijke materïeele schade. Van den heer N. J. Bunnik, thans te Den Haag, is bjj B. en W. ingeko men het verzoek om de huur van het vergaderlokaal naast het café „Het ou de Rechthuis" alhier met ingang van 1 Januari 1928 te ontbinden. Door den togenwcoidigen e'genaar wordt dit we derom met de gemeente aangegaan. Ook alhier loopt menigeen in de val wegens het niet hebben van een iijwi:l .i.atje. Men zJ gewaarschuwd. - De auto van B. alhier kwam in beting m.t een andere auto. Gelukkig hadden er ge on persoonlijke ongeluk- k n laats. De viei tuigen waren bescha digd: - Burgerlijke stand. Overleden: A Aff in lit. ecLtgen. van D. v. Driel 73 j.; N. Klein 14 m. BOSKOOP. De pionier der Indische» planters, Teun Ottclander, heeft gistermiddag al hier ender zeer groote belangstcllimi zijn 75sten g bcortedag gevierd. Uit alle co: den war n te.egrammen ingekomen o.m. van den Ondernemcrsraad vooi Ned.-Indië, den dir.-gen. der posterij- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omrcep. Katholieke Radio-Omroep. 5.00 Diner-muziek. 6.15 Spreker: Dr. A. C. A. Hoffman uit Gouda. Onderworp: „De g> nezingen van Christus zcoa's in cle H. Evangcii n verhaald". 7.00 Cursus Holland:ch oor den hoei D. G. G. van Ringt l.stein. 7.30 R.K. Staatspartij. Spreker: Ar. Frans Teuiings te Den Bos.-k. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 8.00 Spreker: Dr. S. L. Schouten, Dir. Chr. H.B.S. te Utrecht. Onderw.: „Iets over bacteriën". Muzikals medewerking verkenen: <_e Lee ren: Dick Waleson, Den Haag, Viool; L. J. v. d. Lek, Den Haag, Hobo; M. D. Vredenburg, Den Haag, Piano. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.15 Les in het.Duitsch. b.oo Muziek. 7.15 Spreker: B. Lemkes, Bloemist te Alphen a. d. Rjjn. Onderw. „Het verzorgen van planten door de jeugd". 7-45 1 oL ie...richten. V. A. R. A. 8.10 Eerste Amersfoortsche V.A.R.A avondv gehouden in de Sociëteit „De Valk" aldaar. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7-5° Muziek efi zang. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Een vroolijke avond. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.35 De grondslagen der Muziek. 8.05 Muziek. j.20 Weerbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio!, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Laridbouwpraatje. 9.20 Concert. ZONDAG 29 JANUARI. HUIZEN, (N.-H.L 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Ned rl. Draaulooze Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 8.30 Morgenwijding door Ds. Jhr. T. L MARTENS VAN SEVENHO- VEN, Herv. Prod, te Utrecht. D« liederen door het Chr. Radio* kcor, onder leiding van den heei J. li. Smit Duyzentkunst. 1. Zingen „Zondagmorgen", Fr. Abt 2. Lezen Psalm 77. 3. Gebed. 4. Tekst Psalm 73 23 b, 24. 5. Zingen Psalm 77 7, 8. 6. Toespraak. 7. Dankzegging. 7. Dankzegging. 8. Zingen Ps. 73 12, 13. 9. Zingen „Engelenkoor", uit Elias. 5.20 Overzicht van den Kerkdienst uit de Geref. Kerk H.V. te Haai - lem. Vcorg.: Ds. P. A. E. SIL- LEVIS SMIT, Predikant aldaar 1Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Zingen Ps. 138 1 en 4. 4. 12 Art. des Geloofs, waarna te zin gen Avondzang7. 5. Gebed. 6. Lezen: Openb. 7 917. 7. Lezen van den tekst: Joh. 1 :$6, 8. Zingen Lied 21 1, 3 en 4. 9. Eerste deel der predikatie. 10. Middenzang Psalm 118:11. 11. Tweede ged. der predikatie. 12. Dankgebed. 13. Zingen Lied 17 3. 14. Zegenbede. 15. Orgelspel. en, Ir. Damme; den senaat der Hooge school te Wageningen, den acteur Louis de Vries, den oud-president der Ja- vasche Bank Zellinga, de Koloniale Bank, verschillende groote cultuurmaal schappijen, tal van hoogleeraren en de Nationale Unie. Ter receptie merkten wij nog op Dr. H. J. Lovink, Lid der Tweede Kamer, vele professoren en Boskoopsche kwee kers, vertegenwoordigers van Indisch? cultuurmaatschappijen in Nederland e.a 's Avonds had in hotel Klaassen een maaltijd plaats, waaraan een 100 per sonen deelnamen. De dag werd beslo ten met een Indisch feest, waaraan In dische vereenigingen uit 's-Gravenhag* deelnamen. OEGSTGEEST. Onbestelbare brieven, Postkantoor Oegstgeest. Brieven Binnenland: L. D. Beijl, te Lei den; A. Luteijn, te Delft. Brieven Buitenland: P. Reyling, Port Said; P. Tromp, Victoria (B.C.). Briefkaarten Binnenland: B. Duyser. te 's-Hage; J. M. Kok, te Rotterdam. Het Aneta-Loofdkantoor te Weltevreden bij de Radio-telefonische uitzending via Kootwijk op 21 December j.l. waarbij door het Haagsche Aneta-kantoor de consulaire vertegenwoordigers in Ned. Indië en de Bataviasche pers wer den toegesproken en waarbij Vaz Dias de Aneta-collega's toesprak. Van l. n r zittend Coert du Bois, Th. Ferrell, KWybrands, von Kessler en Riiman. Staande v. I. n. r. Vaz Dias, v. Schendel, v. Meurs, Bodard, D. W. Berretty. Crosby, v. Beem, v. Wit zenburg. Berretty Jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2