ABONNEMENTSPRIJS CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS Oit nummer bestaat uit IWEE Bladen Belangrijkste nieuws in dit Hummer. BINNENLAND. 8«" JAARGANG ZATERDAG 28 JANUARI 1«2Ö NUMMER 2340 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal.i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Teleioonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Gewone Advertentiën per regel 22'/* cent Ingezonden Mededeelingea dnbbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentien bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. Nieuwlichters. tVIj volgden een vorig maal aan de hand van de Wilde's brochure „Om de Vrijheid" in de eerste plaats Da theen, die stelselmatig de Overheid wilde brengen onder de heerschappij der Kerk. In de tweede plaats de tegenover gestelde richting, in sterke mate ver tegenwoordigd in Oldenbarneveldt, die volstrekte onderworpenheid en afhankelijkheid van de Kerk aan de Overheid wilde. Tegenover die beide staat de poli tiek, die steeds een voorvechter vond in Prins Willem van Oranje: Overheid en Kerk, ieder een eigen terrein en een zelfstandige plaats. Onder leiding van Oranje werd door onze vaderen de strijd aangebonden voor volledige vrijheid om God te mo gen dienen naar de inspraak der con sciëntie en gegrond op het Woord van God. Dat beginsel is ^neergelegd in de Nederlandsche Geloofsbelijdenis en daarvoor is een tachtigjarigen krijg een bloedige worsteling noodig ge weest. Geen wonder dus, dat die vrijheid als een kostbaar erfgoed werd be schouwd. Scherp steekt tegenover dezen onbe- dwingbaren trek naar vrijheid af de voortdurende fout, die geloovige Chris tenen maken om, wanneer' het geldt de vrijheid van belijdenis op Kerke lijk erf, liefst een knellenden band te willen aanleggen. Toch is, zooals de geschiedenis ons laat zien, daarvoor wel een reden aan te geven. Laat ons die geschiedenis in groote trekken volgen. Voorop sta. dat de eerste Christen gemeenten groote vrijheid voorston den. Zij hadden uitnemend de les van Christus verstaan, al poogden ook de Joodsche Christenen nog menigmaal de Christenen uit de Heidenen te doen leven naar den Joodschen ritus. Reeds in de eerste Kerkvergadering te Jeruzalem werd echter een groote vrij heid verworven, onthouding van hoe rerij, van afgodenoffer en van bloed, dat waren de eenige voorwaarden. Daarna kwam de vervolging onder de Romeinsche keizers. Geen wonder dat de Christenen, ein delijk onder Constantijn de Groote de volledige vrijheid verkrijgende, begee- rig waren om die vrijheid bevestigd te zien. Toen dan ook Constantijn op trad als heer en meester van de Kerk, en feitelijk de Kerk tot staatskerk maakte, zag men liever terug op de voorbijgegane vervolging, dan op de gevaren, die de Kerk nu bedreigden. De bijeenroeping van de Synode van Nicea door den Keizer en de strijd tegen de Arianen, later de inmenging In den strijd der Donatisten in Cartha go en de opdracht aan den bisschop van Rome om deze beslissing uit te werken, waren alle voorloopers van de latere wereldlijke macht van de Kerk. Reeds in 380 vaardigde Keizer Theo- dosius een edict uit, dat de grondslag was van de kettervervolging in de middeleeuwen. Later werd deze macht van den we reldlijken vorst over de Kerk. eenvou dig omgekeerd, doch in wezen niets veranderd. Eeuwen lang heeft de Kerk des Hee- ren onder dat juk gezucht, totdat ein delijk de Hervorming doorbrak. Terecht merkt Je heer de Wilde op, dat men nergens in het Nieuwe Testament een spoor vindt van den plicht der Overheid tot handhaving van de Kerk. Daarom mag het be vreemden, dat zooveel eeuwen dat knellende juk door de Kerk werd aan vaard, en dat het eerst aan de Kerk van 12 eeuwen daarna gegund was tot volle vrijheid te komen. Eigenljjk is het dan ook geen won der, dat het doorbreken van het licht der Reformatie ook verwarring deed ontstaan, en dat door hen, die niet zich lieten leiden door verstandig op merken, gedroomd werd van een al- geheele vervulling van de belofte van Christus. Zij zochten zoo iets als een paradijs op aarde. Daarom geen pri vaat bezit, geen Overheid, geen zwaard, geen eed. Een leven in onge bondenheid. Helaas, dat deze ongebon denheid door zijn aantrekkingskracht op vele slechte elementen, tot losban digheid moest leiden. Maar evenmin is het wonder, dat de Overheid, waar zich het streven in revolutionaire banen bewoog, dit met kracht tegenging. Zoo vinden wij dan ook aanstonds onder de hervormers een ernstig stre ven om zich van die Doopersche smet ten vrij te houden. Afgezien van ande re redenen, die onze reformatoren er toe geleid hebben om in hunne confes sie te gewagen van het ambt der Over heid, is het dus verklaarbaar, dat zij de gelegenheid aangegrepen hebben, om daarin te doen uitkomen, dat zij met de geestdrijvers en revolutiema kers geen gemeenschap wilden hebben Die grondtoon vinden wij dan ook te rug in onze Nederlandsche Geloofs belijdenis. Dat onze vaderen naast deze belijde nis van het standpunt der K.rk. en daartegenover den plicht der Overheid om deze Kerk haar plaats te waarbor gen, ook nog opnamen den plicht der Overheid, om allen valschen gods dienst te bestrijden. moet dan ook verklaard worden uit het gebrekkig inzicht, dat zij hadden. Zij volgden eenvoudig na, wat eeu wen lang de meening der Kerk was geweest en dat zelfs door den beroem den Kerkvader Augustinus was ver dedigd. Maar ook daarna heeft het tweele dig beginsel voortgeleefd. Dank zij 'n historiebeschrijving, die of te veel de aandacht vestigde op de dwaling van Datheen, of te veel in de richting van Oldenbarneveldt Hooft zich bewoog, hebben wij in de eerste eeuwen na de Reformatie zelf geen verzet gezien. Zooals wij zagen, is het de onverge lijkelijke waarde van de studie van Groen van Prinsterer en het opdiepen van de denkbeelden van Calvijn, ge toetst aan de historie, die het rechte licht wierpen op dit punt. Groen van Prinsterer, die de helden figuur van Oranje en zijn smettelooze poging om de staatkundige vrijheid te vestigen, deed schitteren. Dr. Kuyper, die ons een inzicht gaf in de reformatorisch zuivere gedach te, ook in staatkundig opzicht, van Calvijn. In zekeren zin staan wij daarmede weer op hetzelfde punt, als waarop onze vaderen in 1572 en 1581 stonden. Wij nu, rijker dan zij, met de lessen der historie. Zoo gaarne stelt men van zekere zij de, vooral in den kring der Staatk. Geref., het voor, alsof wij een andere belijdenis zouden willen, alsof wij voorstaan een staatkunde, ingaande tegen de Gereformeerde beginselen. Gelukkig echter, dat wij ons op de geschiedenis kunnen beroepen. Ge lukkig ook, dat mannen als Ds. Ker sten en zijn volgelingen de onvoorzich tigheid begaan om zich te sieren met den naam van een man als Datheen. Datheen, niet uit de periode van zijn leven, toen hij streed voor de hervor ming in Vlaanderen, het tijdperk van zijn psalmberijming, maar blijkens zijn eigen toelichting van Datheen, uit de periode, toen hij den strijd aan bond tegen Oranje. Neen, wij zijn geen n i e u w 1 i c li ters in dien zin, dat wij een anderen weg volgen dan Gods YVoord en onze belijdenis ons wijzen. Maar wel dan ken wij God, dat hij ons in de historie mannen gaf, die ons den weg aanwij zen. Wel danken wij Hem, dat Hij ons in Groen en Kuyper en anderen de mannen gaf, die voor ons weer helder licht lieten vallen op de heerlijke be lijdenis onzer vaderen, maar die ook het licht der historie lieten vallen op de fouten en misslagen onzer vaderen. Daarin roemen wij als in een nieuw licht. STADSNIEUWS. Ds. G. H. BEEKENKAMP. Hoewel Ds. Beekenkamp het voor nemen opgevat had om weer langza merhand zijn ambtelijk werk te her vatten, is hij daarvan moeten terug komen en moet hij nog eenigen tijd volkomen rust houden. BEGRAFENIS C. HOGENDOORN. Gistermiddag om 2 uur had op „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen ('en heer C. Hogendoorn, in leven diaken bij de Geref. Gem. al hier. Een groote menigte had zich om den groeve geschaard toen de kist in den grafkelder werd neergelaten. Allereerst trad naar voren Ds. J. Ovcrduin, predikant der Geref. Gem. te Werkendam. Men is gewoon aan de groeve iets te hooren van den overledene, aldus spr., doch wat zullen we van dezen broeder zeggen. Het lijkt ons beter te vragen, wat heeft deze geopende groe ve tot ons te zeggen. En dan wijst spr. op de korstondigheid van het leven, on dat het voor allen zaak is om be reid te zijn voor de naderende eeuwig heid. Na nog een ernstig woord van vermaan to hebben gesproken, ver zocht spr te zingen .Gelijk het gras is ons korstondig leven". Hierna trad de lieer A. Slok naar voren, die eveneens op het verganke lijke van het leven wijst. Vervolgens spreekt nog de heer L, van' Hergen namens de zwagers van den overledene, waarna de lieer G. J. Visser, neef van den overledene naar voren brengt de sympathie, die allen, die hem gekend hebben, voor hem hadden, door zijn ware eenvoud en oprechtheid, en zegt namens de wedu we en verdere familie dank voor de laatste eer den overledene bewezen. VER. v. CHR. ONDERWIJZERS. We herinneren de onderwijzers en onderwijzeressen onder onze lezers aan de vergadering van bovenge noemde vereeniging, die hedenavond om 6 uur in het Nut gehouden wordt en waar Ds. Hennemann van Oegst- geest, vroeger voorzitter van de Chr. Schoolvereeniging te Batavia, een le zing met lichtbeelden zal houden over: „Wat vindt de Chr. onderwijzer in lndië?" DRIETAL NED. HERV. GEM. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Gom. alhier is ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. J. G. W. Goedhard naar Zeist, het volgende drietal opgemaakt: Ds. J. L. Adriani, te Baarn; Ds. D, Kuilman, te Borne; Ds. J. Petri, te Dordrecht. DE WERKLOOSHEID. Op 25 Januari waren bij de gemeen telijke arbeidsbeurs als werkloos inge schreven 370 bouwvakarbeiders, 101 fabrieksarbeiders, 31 handéls- en kan toorbedienden, 14 kellners of huis knechts, 38 houtbewerkers en meubel makers, 10 kleermakers, 37 land- of tuinbouwarbeiders, 105 metaalbewer kers, 22 sigarenmakers, 11 textielar beiders, 211 transport-arbeiders, 7 ty pografen, 26 bakkers ën suikerwerkers en 36 vrouwelijke arbeiders, in totaal 1029 personen. Op 27 Januari 1927 waren in totaal 1153 personen ingeschreven. MEELFABRIEK !#DE RIJN". In de Donderdagmiddag gehouden vergadering van aandeelhouders der X. V. meelfabriek „De Rijn", voorheen firma T. J. Bots alhier, werd de balans en de winst- en verliesrekening over 1926'27 goedgekeurd. Besloten werd om de winst aan te wenden tot afschrijving. Aan den heer J. J. Wiegeman werd ontslag verleend als commissaris. Tot commissarissen werden benoemd de lïeeren Mr. L. C. Kortenhorst en Mr. E. J. M. H. Bolsius. ISR. KERKGENOOTSCHAP. De Isr. gemeente alhier bezit sinds 1869 een begraafplaats. Onlangs heeft zij een som van 1500 gulden uitgegeven om een muur om de begraafplaats te maken; de burger lijke gemeente Leiden gaf daarbij een steun van 750. Het Leidsche Kerkbestuur had zich reeds in de vorige zitting (in Juni) tot de Centrale commissie tot de Algem. Zaken van het Ned. Isr. Kerkgenoot schap gewend met het verzoek om steun voor dit doel, doch vergeefs. Thans heeft het wederom een brief gericht tot de Centrale Commissie; 't betoogt daarin, dat in de Leidsche ge stichten vele patiënten van buiten ko men, en dat de onvermogenden van hen, die aldaar overlijden, vaak te Lei den worden begraven. Het hoopt, dat de onbillijkheid, die in de laatste ver gadering der Centrale Commissie over Leiden is begaan, in een volgende bij eenkomst zal worden goed gemaakt. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Woensdag 1 Februari a.s. geeft de H. O. V. in de Stadsgehoorzaal weer een symphonie-concert. Soliste is Elsa Nolthenius, piano; zij zal voordragen het klavierconcert bes kl. terts van Tschaikowsky met bege leiding van het orkest. Orkestwerken zijn: Ouverture „Le prince Igor" van Borodine en Sympho nie No. 5 e kl. t. „Aus der neuen Welt" van A. Dvorak. LEIDSCHE COURANT. De directie van de Leidsche Cou rant, waarvan de drukkerij eenige weken geleden door brand is vernield, heeft voor den prijs van 32.600 aan gekocht de vier panden aan de Pape gracht, waarin tot voor kort de druk kerij en het woonhuis van de firma Trap gevestigd waren, met daarach ter gelegen tuin, teneinde daarin het bedrijf te vestigen. De gekochte perceelen beslaan een oppervlakte van 933 vierk. M. liet tot dusver in gebruik geweest zijnde gebouw had slechts een opper vlakte van 575 vierk. M. Met het oog op de uitbreiding heeft men een gresjtere oppervlakte aange kocht. Vermoedelijk zal het perceel, waar in de Leidscche Courant vroeger ge vestigd was, worden verkocht. INDONESISCHE STUDIECLUB. Op uitnoodiging van de Indonesi sche Studieclub zal Dinsdagavond 7 Februari Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer, in Huize Feenstra als spreker optreden met het onderwerp: „Versterking van Indië's economi sche kracht". HET TASTBARE NUT DER SOCIALE VERZEKERING. Men schrijft ons: Nu de Invaliditeitswet een achttal jaren in werking is geweest, moge hiervolgend overzicht doen zien tot welken omvang het aantal en de be dragen der krachtens die wet uitge keerde renten zijn geklommen. Volgens den stand op 1 Januari 1923 worden jaarlijks uitgekeerd in het gebied van den Raad van Arbeid te Leiden: 729 Invaliditeitsrenten 119.927 1923 Ouderdomsrenten 285.428, 282 Weduwenrenten 49.876, 321 Weezenrenten 58.785, Tottal 514.0.16,- Voor alle Raden tezamen zijn die bedragen: 19476 Invaliditeitsrenten 3.234.695, 63179 Ouderdomsrenten 9.404.824, 9382 Weduwenrenten 1.656.746, 9730 Weezeiirenten 1.778.490, Totaal 16.074.755,- Bovendien werden tot op 1 Januari 1.1. 23497 personen voor rekening van het Invaliditeitsfonds behandeld of verpleegd, waarvan alleen in het ge bied van den Raad van Arbeid te Lei den 695 verzekerden. Deze cijfers bewijzen voldoende het groote nut van de Sociale Verzekering N. Z. H. T. M. In enkele interlocale tramrijtuigen tusschen Leiden, Katwijk, Noord wijk en Den Haag zijn gekleurde omlijste etsen met voorstellingen van land schappen aangebracht, om do gezel ligheid van het interieur te verhoogen. Het ligt in de bedoeling, deze in alle interlocale trams aan te brengen. VOORDRACHTEN DR. J. P. LOTSY. Vanwege het Rijks Herbarium zal Donderdag in het klein-auditorium der Universiteit Dr. J. P. Lotsy uit Velp een voor alle belangstellenden toegankelijke voordracht met licht beelden houden over hetonderwerp: „Op zoek naar bastaarden in Zuid- Afrika en iets over hunne beteekenis voor de evolutieleer". Deze voordracht zal Vrijdag 3 Fe bruari des namiddags te 2 uur wor den gevolgd door een wetenschappe lijke demonstratie over bovenge noemd onderwerp in 's Rijks Herba rium in de Nonnensteeg. NAAR INDIë. Naar wij vernemen, zijn de hier ge legerde le Luitenants der Infanterie, de heeren H. A. Verkuyl en N. W. L. Everts, aangewezen voor detacheering bij het Leger in Ned.-Indië. KOSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn; terugontvangen in de le helft van Januari 1928. Brieven Binnenland: Ang- lo-Import, Amsterdam Beithausen, Ed„ Stad Bijllaart Engels, Mevr., Utrecht Coppens, W.. Den Haag Deventer. F. van. Den Haas Graaf, DelftKoffie-Hae. Mij., Amsterdam Liempt, F. J., Schijndel Maasbo de-, Bureau. Amsterdam Meter, Mej. A.. Delfzijl Raadt. P. v. d. Noordwijkerhout Spits. Otto, Zaan dam Strafgevangenis, Den Haag Tonny Mad, Den Haag Veen. Jans van. Zoeterwoude. Briefkaarten Binnenland Beekman, Mej. C., Amsterdam Hel legers, J., Den Haag Keijzer, Mei. H., Amsterdam Ivlaassen, tam. C. J., Koning, J. A. de, Rotter dam Koster, O.. Amsterdam Martin, Haag Mol, G., Amsterdam Paanakker, C.„ Amsterdam Re- nardel de Lavelette, Heer en Mevrouw, Leiden Rövekamp, A., Bussum Sprenkint Veld, Roelhovisveer Wagenaar, Mej., Den Haag Wou ters, P., Sprang. Brieven Buitenland: Buota- non, G., Johnatone. Zes briefkaarten zonder adres. Door de politie alhier is in ver band met het zedenschandaal, waar over we reeds eerder een bericht rlaatsten, gearresteerd de 45-jarig© S. de M„ wegens overtreding van art. ?48bis van het Wetboek van Straf recht. Binnenland. De spoorweg GoudaBoskoop-Al phen zal worden voltooid. Buitenland. Aardbeving in Zuid-Duitschland. Zinowjew en Kamenew onderwer pen zich. De ontbonden gemeenteraad in den Elzas. Het Duitsche memorandum over de veiligheidskwestie is overhandigd. A. J. II., winkelier in de Brug steeg heeft aangifte gedaan van diefstal van em houten schop, die buiten uitgestald was. WEGENPLAN VOOR HET WESTLAND. De raad der gemeente Wateringen heeft besloten, het door Prov. Staten voor het Westland voorgestelde we genplan ongewijzigd te aanvaarden. Terugbetaling zal worden verzocht van 50.000, welk bedrag de gemeen te reeds heeft uitgegeven voor verbe tering der wegen. Mr. Dr. W. F. VAN LEEUWEN. Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, vice- president van den Raad van State, is hedenochtend tot herstel van gezond heid naar het buitenland vertrokken. KAMPEEREN TE ZANDVOORT. De gemeenteraad van Zandvoort heeft de politie-verordening zóó gewij zigd, dat B. en W. de bevoegdheid hebben gekregen, vergunningen om te kampeeren op het strand bij nacht te geven. De legesverordening werd aangevuld met een bepaling, dat voor dergelijke vergunningen, die slechts voor één etmaal zullen gelden, ver schuldigd zal zijn een bedrag van 0.50. Eenige leden maakten bezwaar te gen het verpachten van een gedeelte van het strand voor het daarop plaat sen van een tent voor den verkoop van levensmiddelen. Zij vreesden dat er een badplaats in de badplaats zou komen. De meerderheid van den raad kon er zich echter mee vereeni gen. Besloten werd, de inrichtingen van sanitairen aard midden in het ten tenkamp te plaatsen en niet langs de kanten, zooals B. en W. hadden voor gesteld. BELASTINGDRUK DER KLEINE GEMEENTEN. „Zwaar is de belastingdruk in vele plat telandsgemeenten, zoo lezen wij in „Pa trimonium". Veel zwaarder dan in de groote steden Toch houdt men op de meeste dorpen zui nig huis. De ambtenaren worden niet hoog bezoldigd. En de sociale voorzienin gen, bijv. bij ziekte of werkloosheid, zijn dikwijls gebrekkig. Daar zijn gemeenten, waar men bij een inkomen van 2000 met twee kinderen drie, viermaal zooveel betaalt als in Rot terdam of in Den Haag. Ook al houdt men er rekening mede, dat een dergelijk in komen op een dorp heel wat meer betee- k^nt dan in een groote- stad, dan nog is het verschil '.n druk te groot. De perso- neele belasting drukt veelal ook zwaar der dan in de stad. Ook onze landarbeiders worden dikwijls te zwaar door den gemeentelijken fiscus getroffen. Daar zijn gemeenten, waar men bij een inkomen van ƒ1000 nog /'40 aan plaatselijke" belasting moet betalen. Dat is bij een dergelijk inkomen toch te veel. Ruim twee weken loon! Men moet evenwel zulke hooge belastin gen heffen, omdat er bijna geen financieel- draagkrachtige bewoners zijn. De perso nen met een inkomen van bijv. ƒ3000 zijn al spoedig geteld. Vele landbouwers blij ven nog ver beneden de ƒ2000! In het jongste nummer van Het Platte land wordt terecht op deze zaak de aan dacht gevestigd. De schrijver meent, dat men ook eens behoort te overwegen, of het bestaan van meerdere zeer kleine gemeenten nog lan ger bestendigd moet blijven. Zou samenvoeging van verschillende kleine in vele gevallen geen groote- ver betering kunnen teweegbrengen? Waar om is bet noodig, dat hier een gemeente van 700 zielen bijna geen gemeentelijke be lastingen kent en daar. vlak in de nabij heid, een andere ook kleine gemeente mee behoort tot de zwaarst belaste van Ne derland. Zouden de bezwaren legen sa menvoeging van gemeenten niet menig maal wat te zwaar geteld worden? Wij zijn geneigd, om die vraag bev« s- ligend le beantwoorden, al erkennen w ij

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1