door te laten zingen Ps. 98 3, ging voor in gebed en las diaarna Ps. 98. Vervol gens sprak htj een openingswoord, en taf de gelegenheid aan het koor om et goed verzorgde programma, be staande uit 15 nummers, 'af te werken, [hetwelk op zeer verdienstelijke wijze tén gehoore werd gebracht. De heer J. Verwey Jr. luisterde deze uitvoering nog op door het geven van eenige solo's op het kerkorgel. Aan het einde bracht de voorz. een woord van dank aan koor en organisl vcor de genotvolle avond en wekte ieder op om dieze vereenigjng te steu nen door lid of donateur te worden, en sloot, nadat gezongen was Ps. 72 vs. 11, deze samenkomst met dankgebed WASSENAAR. Gisterenavond ongeveer half zeven brak plotseling een vrij ernstige brand uit bij den caféhouder B. alhier. In een der schuren, diie bij de stallin gen van paarden en koeien behqoren stalt een bode op Leiden "zijn vracht auto. Deze bode was. juist aangekomen, had nog eenige goederen uit de auto gehaald, toen eenige oogenblikken la ter de vlammen uit de auto sloegen ien onmiddellijk naar de houten wan den der schuur oversloegen, zoodat dii gedeelte spoedig een vuurzee was. Behulpzame handen wisten vlug de paarden in de onmiddellijk aangrenzen de stal los te snijden, en in veiligheid tê brengen; anderen deden dit jnet de koeien van een aan de paardenstal gren zènde stal. Teen echter de brandweer twater kon geven, was spoedig het ge vaar voor uitbreiding geweken, zoodat alleen autogarage en paardenstal zijn afgebrand. Te ongeveer halft elf kon de spuit; weer inrukken, terwijl een tal' spuitgasten dezen nacht de wacht jh^bben betrokken. De heer L., timmerman alhier, had h'et ongeluk met de cirkelzaag in aan raking te komen, tengevolge waarvan hij aan een hand een ernstige verwon- .(duig opliep en een zijner vingers zal moeten missen. Gisterenmiddag had aan de Haven [alhier een autoongeval plaats dat be trekkelijk goed afliep. Een vrachtauto van de fa. H .alhier kwam met vaartdie Haven oprijden en maakte daarbij de bocht je groot. Het gevolg hiervan was dat hij met twee wielen over de rand van de kade gelukkig op een daar lig gende turfschuit terecht kwam. De [chauffeur had zijn motor stil' gezet, en [met een kraanwagen van de fa. R was de auto weer spoedig op den vasten wal geheschen. Alleen aan de turf schuit was eenige schade aangericht die wel. ver goed zal worden, de auto zeil mankeerde niets en kon weer zijn dien sten verrichten. r— Woensdagavond werd doÖr hJet Chr. Kinderkoor „De Kinderstem" al hier ©en uitvoering gegeven in de zaa' Voor Chr. Belangen. Het was voor dt eerste maal dat dit koor onder leiding van den heer Smiittenaar em uitvoering gaf, die om het maar kort te zeggen, uitstekend is geslaagd. „Warta Sari" komt ook in Was senaar. Maandagavond zal in de zaa! voor Chr. Belangen deze Zendingsfilm alhier worden vertoond. We zullen ho pen dat hiervoor veel belangstelling za1 zijn. Burgerlijke stand. Geboren: Corne lia Maria d v. J. de Booij en C. M. Blom; Sophia Catharina Wilhelmina d.v A. van Rhijn en P. J. H. v. Leeuwen: Anna d.v. J. Borsboom en S. Beekman: Johannes Frederik z.v. A. Meijer en A. Fr. Offerman; Cornelis Quirinusz.v. L. Parlevliet en G. C. v. d. Kamp. Ondertrouwd: J. M. Struben en A M. Stokhuijzen. Overleden: Marinus Schrama 59 j. David Morse 2 j. WOUBRUGGE. Oncier leiding van den heer H. van der Nagel vergaderden de leden van het Ziekenfonds „Onderling© Hulp" Nadat de secr., de neer W. Verkade. de notulen had gelezen, verkreeg de penningm., de heer F. Kroes het woord De rekening en bescheiden waren na gezien door een comité, dat bij mönde van den heer Oprei verklaarde, dat alles accGord was bevonden. „Onderlinge Hulp had dit jaar 93 leden. Aan 25 zieden was een uitkee- ring geschied, die uitgaven waren to taal i 1.085,20, terwijl de contribute f708,67 bedroeg, een achteruitgang ai: jaar van f296,59, het saldo van het vo rige jaar bedroeg f 1.760,82, zooda; thans in kas over blijft f 1.464,23. Het aantal leden van Ziekennuisve; plcging bedroeg 5S6. Weinig waren dit jaar verpleegd geworden, 7 personen met 104 verpl'eegdagen. Om deze re den was djor het testuur maar de he ft der contributie geïnd. De uitkeering pei dag bleef op f3,50 ct. voor te ma ken reiskosten. De uitgaven waren f424,74, en dc inkomsten f754,37; het batig saldo f329,63, tezamen met het vorig jaar f 1.286,91. De voorz. was de tolk der vergade ring, toen hij den heer Kroes dank zegde vcor zijn belangeloos bijhouden de veelomvattende administratie. Tot bestuursleden werden herkozen de hoeren J. Jongeneel en Y. van dei Boom. Omtrent art. 3 van da statuien, da bepaalt wie brj ziekte uitkeering' zal ont vangen, ontspon zich ce.i zeer breed voerige bespreking, n.l. of de leden welke door ouderdom of pensioneering geen werk meer verrichten, nog als lia mogen worden gehandhaafd. Het be. stuur oordeelde van ja, en stelde vooi hun bij ziekte 20 weken uit te beta len en dan te royeeoen; a'genren werd dit goedgekeurd, en verder aan het bestuur overgelaten in verschil'ende za ken te handelen, daar dit steeds naar recht en billijkheid door het bestuur was geschied. Na de gehouden rondvraag, sluit de voorz. deze opgewekte verg ad erin? ZWAMMERDAM. Burgerlijke st:nd. Overleden: Ger rig je van Dijk 68 j. echtgon. van Ar ie Boezaard; Aaltje Hovius 72 j. echtgon. van Hendrik Bomhof. Vertrokken naar: Amsterdam, Suma- trastraat 134II, H. Chr. E. de Bruin, dienstbode. GEMENGD NIEUWS. Het autobusongeluk in de Duinstraat. De chauffeur der H.T.M., A. L. van L., heeft gisteren terecht gestaan wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Aan zijn schuld zou het tè wijten zijn geweest, dat 'hij met een door hem be stuurde autobus, in de Duinstraat te Sche- vehingen een voor hem rijdenden wagen heeft aangereden, tengevolge waarvan de koetsier van den wagen .werd afgeslagen. Gedurende 14 dagen heeft de man door de bekomen verwondigen niet gunnen wer ken. De koetsier verklaarde, dat hij vrij wel geheel rechts van den weg reed op het oogenblik van de aanrijding. Volgens ver dachte daarentegen zou de koetsier, die van de Visschershaven komende, den weg overstak, niet direct op het rechter gedeelte zijn gaan rijden. anders zou hij hem tijdig hebben gezien. Tegen dezen verdachte eischte het O. M. 6 weken hechtenis, voorwaardelijk rnet een.proeftijd van 3 jaren. Verdachte's raadsman, mr. Wierenga, betoogde dat men hier hoogstens met een eenvoudige overtreding welke voor het kantongerecht had moeten worden behan deld, te doen heeft en niet met het schuld- misdrijf van art. 308 Str. PI. concludeerde tot vrijspraak; subs, vroeg pl. oplegging van een lichte geldboete. Op vrije voeten. De te Tiel onder ver moeden van chantage aangehouden TI. G. F. is gisteren op vrije voeten gesteld, daar de tegen hem ingebrachte klach* ie inge trokken. Harde voorwerpen inslikken. De zelf de man, zekere B., die indertijd in de straf gevangenis te Rotterdam had kans gezien, een lepel en een vork naar binnen te werken en toen naar het ziekenhuis werd gebracht, waar deze voorwerpen door ope ratie uit zijn maag moesten worden ver wijderd, heeft thans voor den tweeden keer eenige zwaar in de maag liggende dingen ingeslikt. Ditmaal zijn het een stuk van een crucifix, eeri gedeelte van een lepel en een stuk rand van een beker ge weest. Gistermiddag is hij naar het zie kenhuis aan den Bergweg gebracht en daar opgenomen om andermaal geope reerd te worden. Uit de oudheid,.Uit Peize. (Dr.) meldt men aan het Nieuwsblad van het Noor den: Bij uitgraving van den grond werden aan- de Hoofdstraat te Peize op den vas ten grónd een massa scherven gevonden van kogelpotten, van dezelfde soort, wel ke men aantrof bij de afgraving van den woonheuvel te Peizerwold. Er bevinden zich eenige mooie handgrepen onder van platte steelpalmen en bij de vele randen is er een waaraan nog een tuitje zit. Bij het ontbosschen van een gedeelte van de Altenasche bosschen, Tichelwerk- bosch genaamd, is men op dikke lagen puin gestooten. Bovendien kwamen op verschillende plaatsen geregeld gelegde vloertjes van vierkante roodgebakken te geltjes voor den dag. Verder vond men: zeer veel gebroken pannen; platte groote steenen, een uitgeholde baksteen, die over eenkomst Vertoont met eén groote rech- terklomp; eenbejverkte steen met hand vat, (misschien orp de weeke klei een re liëf-figuur te geven); nog'een steentje met figuurtje. Mén heeft over de grulslaag heengegraven en denkt in het voorste hoo- ger gelegen gedeelte nog meer te vinden. Een én ander wijst-erop, dat hier vroeger een „tichelwerk" gestaan heeft. Doodelijk mijnongeluk. In de onder- grondsche werken van Staatsmijn Hen drik, is Woensdagmorgende 26-jarige sleeper C. Bos uit Brunssum bekneld ge raakt ii een lift. De dood trad onmiddel lijk in. De getroffene was gehuwd en vader van een kind. DO diefstal te Veldhoven. Het bericht van Belga in ons blad; van gisteren om trent de aanhouding te Luik van een per soon, die zich te Veldhoven schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal van ongeveer ƒ4000 is in zooverre onjuist, dat de besto lene niet is de moeder van den burgemees ter van Veldhoven. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in den winkel van den heer Zunnebeld, handelafer in pluimveevoeder, in de Drf- venterstraat te Zwolle. Vermist wordt een bedrag van ongeveer 500. Het geldkistje is gistermorgen open gebroken teruggevonden op den Deventer- straatweg. Van den dader is tot nu toe nog niets bekend. Bewusteloos op straat aangetroffen. Gisteravond laat werd op den Pieter de Hoochweg te Rotterdam in bewusteloo- zen toestand een man aangetroffen. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, waar een hersen schudding werd geconstateerd. Vanmor gen kon hij wel opgeven de 43-jarige F. V. te zijn, wonende aan den Hilledijk. Hij kon nog niet precies vertellen wat er ge beurd was, alleen herinnerde hij zich te zijn aangereden door een of ander voer tuig. Verkeerd afgeloopen. Op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam stond gisteren een man liedjes te zingen, hetgeen bij po litie verordening verbodpn is. Een agent kwam op hein af orn te z°ggen dat het pil moest zijn. doch dii bleek niet naar Tn zin van den man, die den zanger Lege- h leidde, vermoedelijk met de bedoeling de gaven van het publiek in ontvangst te ne men. Hij begon den. agent uit te schelden, hetgeen deze echter niet zonder meer toe liet. De man der wet liet. den zanger gaan en arresteerde den begeleider, die zich hiertegen verzette, o.a, door den agent in zijn d-liim te bijten. Deswege is proecs-ver- baal tegen hem opgemaakt; Aan de gevolgen overleden. De 55- jarige J. v. d. B., gewoond hebbende in de Boschlaan te Rotterdam, die onlangs door een auto werd aangereden is in het ziekenhuis aan den Cooïsingel aan de ge volgen overleden. Bloemen tijd. Langzaam nadert de bloementijd weer, schrijft het „Hbld." Uit Nizza worden ze al bij manden vol aange voerd: anjers en -rozen, mimosa en mar gerieten. Nederland zendt pér vliegtuig heele ladingen kasbloemen haar het bui tenland, waar men nauwelijks gelooven kan, dat al die lente- en zomer-pracht werkelijk uit dat-koude -kikker-land komt: seringen, amandel-bloemen, 'sneeuwbal len, tulpen, narcissen, freesia's alle maal uit Nederlandsche kassen staan frisch en fleurig én kleurig te prijken ach ter de spiegelruiten der groote bloemen magazijnen, alsof ze zoo- versch geplukt waren ze hebben niets te lijden gehad gedurende hun korte vliegreis. Weet ge, hoeveel bloemen-soorten er in Europa gekweekt worden? Dat vertelde dezer dagen het Fransche bloemen-tijd- schrift „Flora'. Meer dan 4200 soor ten. Daaronder zijn er échter maar. 420 soorten welriekend, een tiende deel dus. olgens de kleuren worden ze zóó ver deeld: 1194 soorten witte bloemen, waarvan er 187 geuren. 951 soorten gele bloemen, waarvan 77 geuren. 823 soorten roode bloemen, waaronder 84 welriekende soorten. 594 soorten blauwe bloemen» waaronder slechts 31 geurende, Verder zijn er iiog 330 soorten bloemen met onbepaalde kleuren; Waarvan 28 een zwakken geur verspreiden. Ten slotte zijn er 308 soorten bloemen, wier „geur" op menschelijke reuk-organen een walgelijken of minstens toch onaan- genamen indruk maakt. Al die bloemen, enkel in Europa al! wat kennen we er slechts weinig van! En als we dan nog denken aan de duizenden bloemen-soorten in de andere werelddee- lenl.... Röntgenstralen en grijze haren. Dr. Fuchs assistent aan de Weensche' kliniek voor huidziekten, heeft ontdekt, dat Rönt genstralen, die in bepaalde, doses de hoofdhuid bestralen, het grijsworden van het haar tegengaan.. Hij heeft voor de doseèring een toestel geconstrueerd. De vinding is te danken aan. de. waarneming dat menschen, die in Rbntgenlaboratoria werken, haast nooit grijze harén' krijgen. Een tragische huwelijksdag. Een in dustrieel uit Parijs, die Woensdagmorgen te Caen getrouwd w§s, begaf-.zich dienzelf den dag met zijn jonge .vrou.w. per auto naar Lisieux. Op het moment, dat de auto een onbe- waakten overweg zou passeeren, naderde een goederentrein, dien de. chauffeur van de auto niet gezien' had,. De locomotief reed de auto aan. De jonge echtgenoot en de chauffeur werden gedood, het vrouwtje werd naar het hospitaal gebracht; haar toestand was zeer ernstig. Ernstig ongeval op het station Maas. Gistermiddag wilde de 72-jarige heer J. Muurling uit Gouda op -het" Maasstation den trein die 5:16 naar Gouda vertrekt, nog halen terwijl deze reeds in beweging was. Toen hij in eéit coupé probeerde te stappen, viel hij en raakte tusscheifc. een goederenwagen, die hém beide onderbee- nén afreed. In zorgëlijken toestand werd de taan naar het ziekenhuis aan den Gool- singel vervoerd. Politie-inval in een valsche munterij. Gistermiddag heeft de recherche van het bureau Warmoesstraat, te Amsterdam in samenwerking met de valsch geld-centrale een inval gedaan in den kelder van het perceel Foeliestraat. Daar werd een volledige installatie voor de vervaardiging van valsche rijksdaal ders aangetroffen. Twee valsche munters, de gebroeders W., werden op lieeterdaad betrapt. Beiden zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Zij zijn ongeveer twee maanden geleden met hun bedrijf begonnen die uitgifte da teert pas van de laatste 14 dagen en be perkt zich tot bij Amsterdam en de naas te omgeving. Inbrekers op pad. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben inbre kers zich toegang verschaft tot - een kan toor aan den Singel bij de Korstjespoort- steeg te Amsterdam. Zij zijn op zeer bru tale wijze te werk gegaan zoo valt althans uit de reconstructie van het misdrijf af te leiden. Vermoedelijk zijn zij door het luik, na het te hebben stuk gemaakt, in den kelder gekomen. Daar hebben zij een gat gemaakt in den vloer van het lokaal boven den kelder. In dat lokaal hebben de heeren hun krachten beproefd op de brandkast. I-Iet gelukte hun, deze veilig heidsbergplaats open te scheuren. Maar daarbij is het gebleven. Waarschijnlijk hebben de heeren in de meening verkeerd dat er gevaar dreigde, zoodat zij het ha zenpad hebben gekozen. Zij hebben niets van beteekenis kunnen medenemen. Overreden. Te Vught is het zoontje van de K., dat spelenderwijs aan een aan hangwagen van een vrachtauto was gaan hangen, komen te vallen. De kleine kreeg een der wielen over zich heen en werd met verbrijzelde beenen opgenomen. Verdronken. In een sloot langs de Lange Kiel onder Rijswijk is het lijk ge vonden van den 75-jarigen W. W., wonen de Doelensiraat te Delft. De man is zeer waarschijnlijk door de duisternis misleid te water geiaaki. Te Scfyjndel is dè heer M. Voets in een pilt bij zijn woning verdronken. In het Hoendiep nabij Zuidhorn is gevonden het lijk van den bejaarden L. A. Wiersema, aldaar woonachtig, die sedert eenige dagen vermist werd. Hoogst waar schijnlijk is W., door de duisternis mis leid, te water geraakt. Gisteren vond een schipper in het Winschoterdiep te Hoogezand een lijk. Het werd herkend als van Mej. N. uit Hoo gezand, sedert 8 December vermist. Diefstal met braak. Bij afwezigheid der bewoners is ingebroken in de woning van J. B. in de Laagstraat te Dongen. Er wordt een ijzeren kistje, bevattende onge veer ƒ350 vermist. Brand te Zaandam. Te Zaandam is gisteravond negen uur brand uitgebroken in een uit twee woningen bestaand huis aan het Zonnewijzerspad, bewoond door de families Schoen en Makkinga. De brand liet zich in den aanvang ernstig aanzien, daar de in deze straat staande woningen allen van hout zijh opgetrokken en. dicht tegen,elkander staan. De brand weer moest zich daarom hoofdzakelijk be perken tot het nathouden van de belen dende perceelen. De woning, welke in eigendom behoort van den heer Roos, brandde tot den grohd toe af; RECHTZAKEN. DE WERKING VAN RIJWIEL REFLECTOREN. Voor het Kantongerecht te Amers foort zijn sedert 21 December in behan deling twee verbalen over onvoldoen de werking van in beslag genomen re flectoren van rijwielen. Op verzoek van den kantonrechter, Mr. van Son, is een zakelijk rapport samengesteld over de werking van lens, prima en facetglas-reflectoren, door den heer Jan Spaander, directeur der N. V. Spaanders Optische Slijperij te Amersfoort. Deze heeft ook den re flectorstand op de auto-tentoonstelling te Amsterdam bezocht. De conclusie van het rapport zegt, dat aan den algemeenen eisch der Mo tor- en Rijwielwet van goed rood licht terugkaatsen ook niet de beste reflec toren kunnen voldoen op eiken afstand en elke lichtbron, terwijl reflectoren, van inferieure samenstelling in som mige omstandigheden voldoende wer ken. Eerst bij vastleggen van reflectee- rende sterkte bij gegeven lichtbron op bepaalden afstand onder voorgeschre ven draaiingshoek zou erkenning of afwijzing van rijwielreflectoren moge lijk zijn. Een onderzoek met een elec- trische zaklantaarn kan geen uitslag van .werking bepalen. De ambtenaar van het openbaar Mi nisterie. Mr. Zijlstra stelde gister den eisch van vrijspraak wegens gebrek aan bewijs, daar.de betrokken reflec toren bij de aanhouding door de rijks- veldwacht waren gekeurd op een af stand van 8 M., waarbij de afwijkende hoek te groot is. Een- beslissing zou moeten worden uitgesteld tot een ander geval, waarbij de minimum afstand van 25 AL .voor de proefver- lichting zou worden genomen. Uitspraak over acht dagen. AANRIJDING MEt? DOODELIJK GEVOLG. De Haagsche rechtbank heeft gis teren veroordeeld .den slager J. H. van der M„ uit Loosduinen, terzake van 't veroorzaken van do.od door schuld. Deze zaak betreft de aanrijding met een auto van een ongeveer 12-jarig jongetje, dat op den Haagweg onder Loosduinen achter een vrachtwagen aapliep te spelen, tengevolge van wel ke aanrijding het jongetje is gedood. v. d. M. werd veroordeeld tot 60 boete sub. 30 dagen hechtenis. Land- en Tuinbouw. STIEREN-KEURINGEN. Zooals de annonce's in de verschil lende vakbladen en de monsterachti ge aanplakbiljetten ons vertellen zijn de datums waarop de locale voorjaars- stierenkeuringen zullen worden ge houden, weer vastgesteld. Voorzoover het de Rijnstreek en om geving betreft vallen die voor de zwartblaarden op 21 Maart te Alphen en 22 Maart te Sassenheim. Verder le zen we hierop, en dat schijnt 'nog wel eens over het hoofd te worden gezien, clat de aangifte voor deze beide keu ringen reeds moet plaats hebben, uiterlijk 21 Februari. En dat is het spoediger dan men vermoedt. Daarom wil dit bericht de eigenaars van stie ren met bekende afstamming aanspo ren, om toch niet te lang hiermee te wachten. Voor hen, die zijn aangeslo ten bij een fok- en controlevereeniging is deze aansporing niet noodig, want daar zorgt de controleur er wel voor, dat de leden op tijd zijn ingelicht, maar voor degenen, die daar buiten staan is het zaak op te letten op wat dienaangaande is bekend gemaakt. Want ook bij veehouders, die niet bij een vereeniging zijn wordt nog wel eens een stier „met papieren" gevon den. Voor zoover het de zwartbiaar- fokkerij betreft, is ondergeteekende bekend met cle meeste dezer dieren, en zal hij zich binnen enkele dagen met hun eigenaars in verbinding stellen, voor zoover dit nog niet is ge schied, maar er zijn ook altijd nog en kele, die hij niet weet, en daarom vraagt hij al de eigenaars van derge lijke stieren zich met hem spoedig in verbinding te stellen, want voor men. voor aangifte klaar is, moet er nog wel eens het een en ander worden on derzocht. Ook zou een eventueel in «^ogenschouw nemen van deze die ren nog wel voor een aan sporend of afhoudend advies aanleiding kunnen zijn. 't Mooi ste van dit alles is, dat het niets kost, aangifte kost niets, het inroepeen van ondergeteekende's medewerking kost niets, een eventueel advies kost niets, terwijl medewerking altijd kans geeft op een prijs. Voor één-jarige stieren worden on derscheiden prijzen van 15 beschik baar gesteld, voor oudere van 50, 75 en 100. Hoe meer beste stieren er worden aangevoerd, hoe meer prijzen worden gegeven. J. W. BAKKER. BEDELARES. Het Handelsblad schrijft: Het is drie uur in den namiddag. De pantoffelparade in de Kalverstraat te Amsterdam loopt vast in een dicht klu wen van menschen, die opeendringen in den trechter tusschen de Groote Club en Peek en Cloppenburg. Wat is er aan de hand, wat is er te zien? Een armoedige' vrouw, die een kin derwagen duwt. In uen wagen zit of ligt het is eigenlijk een vorm tus schen liggen en zitten een kind van een jaar of drie, gekleed in een groe zelige grijze trui, welke blijkbaar warm genoeg is om den kleine voor koude te beschermen. Want het jong in den wa gen gevcelt zich kiplekker, lacht, kraait en zwaait met de vuile knuistjes. Een dik, mollig kind is het; voor heel wat moeders en vaders om jaloersch op te worden, heelemaal geen „wurm" Een tweede kind loopt naast den wa gen. Het kan vijf, zes jaar zijn. Ook een stevige vent, die er al op is getraind met nonchalant gebaar een geldstukje aan te nemen en het aan moeder te ge ven Een „moeder" is die magere vrouw de moeder der flinke kinderen? Een wandelaar, die haar heeft gekend, „toen zij nog achter een appelkarre tje liep", zegt van wel en moeder dan, vrouw van onbestemdien leeftijd, gekleed in langen mantel vol scheuren, praat maar steeds tegen de menschen. Zij vertelt van haar armoede. „En zij zeggen, dat ik geld heb". La ten zij het mrj maar eens laten zien". „Wie zegt het?" vraagt iemand. „Liefdadigheid paar Vermogen". Een agent: „Vrouwtje loop u dov" „Ja, ik zal doorloopen". Zij sukkelt met de kinderen den Dam op, de Mozes en Aaronstraat in. Enkelen geven haar wat geld. „Ja", zegt een werkman, „op de kade loopt een boekhouder, die zes ta len spreekt en hij is blij als hij 's nachts wat sjouwerwerk heeft. Zulke menschen hebben het heel wat slechter dan zoo'n bedelvrouw". „Zij is niet goed wijs", zegt de man, die weet van den appel'kartjjd,. „er is geen eer aan te behalen". „Kan wel zijn", zegt de havenarbei der, „maar.; het is zond© van diekin deren. Die worden voor het bedelvak Opgeleid. Is daar niets aan te doen?-" De man heeft het bij het rechte einde. Maar er bestaat immers nog een Voog dijraad? RADIO-NIEUWS. De golflengte van Huizen. Via Huizen is thans bekend gemaakt» dat de nieuwe golflengte op 16 Fe bruari officieel in gebruik zal worden genomen. In verband met de voorbe reiding daarvan zal op 13, 14 en 15 Februari des mididags* niet worden uit gezonden. Wat nu deze golflengte betreft, ria vele besprekingen in binnen- en bui tenland is men er in geslaagd de be schikking' te verkrijgen over de golf lengte van 340.9 M„ welke de 1840 M. in de middaguren en eveneens op Zondag tusschen 4 en 6 uur 's middags zal vervangen. Deze golflengte is ditj van het station Petit Paris, dat nooit ©erder dan ong 6 uur Greenwichtij-d begint te werken. Programma's welkt 's Zondags tusschen 4 en 6 uur begin nen zullen op de 340.9 M. golf worden afgewerkt. Voor de overige zenduren op Zondag 'en ook voor de avondpro- framma's blijft de golflengte van 1950 L, althans voorloopig, gehandhaafd. Steeds meer luistervinken. Op 1 Dec. j.l. bedroeg het aantal in geschreven luisteraars in Oostenrijk cir. ca 288.000, in Zweden ongeveer 330.000 in Noorwegen 61.800. Volgens' een rapport van de P.T/E in Zweden bedraagt het aantal radio- ontvangapparaten percentsgewijze op de 1000 inwoners in Zweden 53.6; Enge land 53: Denemarken 44.8; Oostenrijk 43; Duitschhnd 28,1; Noorwegen-22,1 Zwitserland 1j^j-Tsjecho-Slowakjje 15,2 Hongarije 9; Finland 8,8 en België 4,5 En Dij ons? Nieuwe stations. In den nazomer van dit jaar zal te Belgrado ©en nieuw omroepstation in gebruik worden genomen. In een Ita* ILaansch Koninklijk Decreet wordt ge sproken over vijf nieuwe stations, n.l. te Genua, Turijn, Rome, Triest en Palermo die resp. met een energie van 1,5 K.W 5 K.W.. 25 K.W., 7 K.W. en 3 K.W. zul len werken. De stations in Genua en Tu rijn zullen in 1928 in gebruik worden ge nomen, het nieuwe station te Rome in 1929 en de beide stations in Triest en Palermo in 1930. Nederland in het buitenland. Blijkens een bericht uit Sleeswrk-Hol stein aan „Der D.eutsche Rundfunk" wordt het radio-station Huizen aldaar den geheelen dag goed ontvangen. Ook Hilversum is van den middag tot dor avond steeds zeer goed, terwjjl' de golf lengten van 1000 m. tot 600 m. voortdu rend last hebben van „fading".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7