SPLINTER BEHANGSELPAPIEREN tisuisse is dood. Zijn inboedel wordt verkocht. Ook daarvoor is nog veel be langstelling. Zie hier een apuarel van den zanger met zijn gezelschap. Wat zal daarop worden geboden. Echter zeker niet door onze menschen. DAG-AGENDA. Maandag 30 Jan., 's av. kwart over acht. Rest. „De Harmonie", Brcestr. 16: Alg. Ledenverg. der 3-October- Vereeniging. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur. Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den woeker. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 59-4. ■■■nil WilliI RECLAME. gegevens en ervaring te verzamelen voor een meer definitieve regeling in de wet, wanneer de stof zich meer heeft gezet dan thans het geval is. u De bedoeling van den Minister is, voor de controle een commissie in het leven te roepen, bestaande uit lenen, die beschik ken over een rijke ervaring uit het open bare leven, onafhankelijk zijn, persoonlijk zoowel als maatschappelijk, en onderling onderscheiden in politieke en godsdiensti ge richting, een commissie derhalve, die door haar samenstelling een waarborg zal geven, dat de verschillende stroomingen op politiek en godsdienstig gebied ten vol le tot uiting zullen komen en die tevens in staat zal zijn de verlangens der luis teraars op ander gebied dan van politiek en godsdienst te overzien. Ten einde binnen het mogelijke reeds thans in de wet een richtlijn met betrek king tot de controle aan te geven, zou daarin een zinsnede kunnen worden opge nomen, aanduidende, dat de controle strekt ter voorkoming van gevaar voor de veilig heid van den Staat, de openbare orde en de goede zeden en ter bescherming van de rechten van derden. Ook kan in de wet worden opgenomen, dat een machtiging wordt verleend door den minister van waterstaat. Aan een belastingheffing" moet niet worden gedacht, aangezien de bijdragen, welke zullen moeten worden opgebracht, worden geheven naar aanleiding van de door den Staat bewezen diensten, recht streeks in verband staande met het ge bruik, dat men van de inrichtingen maakt. Met betrekking tot de vraag van eenige leden of de regeering niet een regeling zou willen bevorderen in dien geest, dat de radio-omroep wordt gecentraliseerd in den Vorm van een Staatsbedrijf, is de mi nister van oordeel, dat de overheid goed zal doen, door samenwerking met de ver schillende omroeporganisaties een oplos sing te bevorderen, daarin bestaande, dat die organisaties ten slotte met eerbiedi ging van elkanders politieke en godsdien stige levensbeschouwingen komen tot één lichaam, den nationalen omroep. Het recht van 10 gulden voor ontvang toestellen is als maximum gedacht. Een verschillende heffing verdient echter nu geen aanbeveling. Voor een goede ont vangst is de ligging van het toestel ten opzichte van het zendstation van groote beteekenis. Moet men door slechte lig ging een duurder toestel hebben, dan is het onbillijk, door dit geval zwaarder te belasten. Ook in Engeland en, Duitschland wordt één recht geheven. Het ligt in de bedoeling in den algemee- nen maatregel van bestuur een bepaling op te nemen, waarbij aan den minister van Waterstaat de bevoegdheid wordt ge geven in bijzondere gevallen, in welke dit naar diens oordeel om redenen van menschlievenden aard geboden is, vrij stelling van betaling van het recht te ver- leenen. De memorie is vergezeld van een nota van wijziging. BUITENLAND. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING TE FAVERSHAM. De conservatieven behouden hun zetel De tusschentijdsche verkiezing te Faversham had tot resultaat, dat de conservatieve candidaat Maitland met 12.997 stemmen gekozen werd. Majoor Leigh Aman, de arbeiders- candidaat, kreeg 11.313, Dunn, de libe raal 5813 en Hailwood, de onafhanke lijke conservatief 1090 stemmen. Bij de vorige verkiezingen kregen de conservatieven 14.432, de arbeiders 9180, de liberalen 7132. De onafhankelijke conservatief Hail wood, die zich uit een grief tegen de regeering candidaat heeft doen stel len, is er niet in geslaagd, zijn offici- eelen collega te doen vallen, maar ver beurt voor den derden achtereenvol- genden keer in die tusschentijdsche verkiezingen zijn deposito van 150 pond en moet nu al vele duizenden ponden hebben uitgegeven voor zijn agitatie. Hij overweegt thans, zich weer voor Lancaster candidaat te doen stellen, en hij vertrouwt, hier meer kans te zullen hebben de regeering een hak te zetten, daar Lancaster meer industrie- centru mis dan het landelijke Favers ham. DE ECONOMISCHE TOESTAND VAN GROOT-BRITTANNIë. Optimistische klanken. Gisteren hebben de presidenten van een tweetal groote Londensche banken redevoeringen gehouden over den economischen toestand van Groot- Brittannië en beide hebben zich hier bij in optimistischen zin utgelaten. Op de jaarlijksche vergaderng van aandeelhouders van de Westminster Bank heeft Mr. Tonnant verklaard, dat de economische activiteit van het afgeloopen jaar grooter is geweest dan ooit in de jaren van instorting na den oorlog het geval was en zelfs nog grooter dan in het voor-oorlogs jaar 1913. Het spoedige herstel, dat nu reeds is ingetreden na de mijnstaking in 1926 is een bewijs voor het groot economische weerstandsvermogen van Groot-Britannië. Tonnant zeide, dat de economisten van meening zijn, dat de Britsche na tie op dit oogenblik meer uitgeeft dan voor den oorlog. Hij wees daarbij op het feit, dat groote groepen van de bevolking thans beter gekleed- gaan, en ook beter gevoed worden. Een paar jaren terug was een auto een luxe, welke alleen bereikbaar was voor de rijken, terwijl op dit oogenblik veel meer personen zich deze uitgaaf kun nen veroorloven. Voor zoover deze hoogere uitgaven blijk gaven van een hoogeren levens standaard, van betere gezondheid en grooter efficiency en meer geluk was het een welkom verschijnsel. Als de belangrijkste oorzaken van deze ver andering noemde Spr. de wetenschap pelijke uitvindingen en de massa productie. Eerstgenoemde factor was oorzaak, dat zijden kleeren binnen het bereik kwamen van bijna iedereen, terwijl door de massa-productie de auto steeds goedkooper is geworden waardoor de mogelijkheid tot afzet steeds grooter werd. Ondanks de groote uitbreiding, wel ke aan de kunstzijde-productie is ge geven, zeide Tonnant stijgt de vraag nog steeds verre boven het aanbod uit. Sir Harry Goschen, de president van de National Provincial Bank, heeft gisteren op de algemeene jaarlijksche vergadering van aandeelhouders van die bank dergelijke verklaringen af gelegd; in het bijzonder wees ook hij op de grootere uitgaven. In het afgeloopen jaar heeft het pu bliek voor industrieele en andere doeleinden een bedrag van 317 millioen pond sterling belegd, waarvan alleen in het buitenland 55 millioen pond; ook hierin zag Spr. het bewijs, dat er belangrijke kapitalen werden overge houden. LLOYD GEORGE'S DOCHTER. Aanstaand Lagerhuis-candidate. Miss Megan Lloyd George, de doch ter van den leider der liberalen, wordt door de liberalen van Anglesey aan gezocht, om bij het aftreden aan het einde var, de parlementaire periode van het liberale lid Sir Robert Tho mas een c-andidatuur voor het district te aanvaarden. Thomas had bij de jongste verkie zing een meerderheid van 5827 stem men op den Arbeiderscandidaat. HET AMERIKAANSCHE LUCHTVAART-PROGRAM. 1759 vliegtuigen gevraagd. De vice-admiraal Moffette, chef van het Amerikaansche luchtvaartbureau, deelde aan de vlootcommissie van het 1-Iuis mee, dat er 759 vliegtuigen noo- dig zijn om de 5 moederschepen en de 25 kruisers uit te rusten, welke in het nieuwe program opgenomen zijn, be halve 10CO machines voorzien in het program van 5 jaar. DE FASCISTISCHE MILITIE. De vijfde verjaardag. Op 1 Februari, den vijfden verjaar dag van de stichting der fascistische militie, zal Mussolini het eerste groo te rapport van de militie in ontvangt nemen, aan welke plechtigheid alle districts- en legioencommandanten en de overige bevelhebbers deelnemen Er zullen derhalve 200 hooggeplaatste officieren zijn, wien Mussolini de or ders voor het zesde jaar der militie zal geven. Het rapport vindt in de Mussolini- kazerne plaats en des avonds worden ter eere van dezen dag nog verschil lende plechtigheden gevierd. EEN VULKANISCHE UITBARSTING De Omstope werkt. Aangegrepen door een paniek, als gevolg van een uitbarsting van den vulkaan de Ometepe, op een eiland in het Meer van Nicaragua, verlieten de dorpsbewoners aan den voet van den berg :.n allerijl het eiland. Het lawaai der uitbarsting kan tot op oen afstand van vele mijlen wor den gehoord; terwijl een fijne asch, tot op tien mijl afstands, valt. D5 KONING VAN AFGHANISTAN NAAR BERLIJN. Het rijk zcekt logies voor zijn gasten. Aman Oellah, de koning van Afgha nistan, komt ook naar Berlijn en nu breekt men zich er het' hoofd over, waar men den koning met zijn gema lin met het talrijk gevolg zal onder brengen. Als vroeger een vorstelijk persoon een bezoek aan de hoofdstad bracht, werd hem een paleis ter beschikking gesteld. Nu zijn er in Berlijn nog wel paleizen beschikbaar, maai- ze be- hooren niet aan het rijk; een deel is in het bezit van het gewezen vorsten huis gebleven, de overige behooren aan den Pruisischen staat en zoo is Berlijn thans de eenige hoofdstad van de wereld, die zijn hooge gasten in een hotel zal moeten laten logeeren. Prui sen zou wel het aan de Tiergarten ge legen Schloss Bellevue ter beschik king kunnen stellen, maar dit paleis is niet gemeubeld, de geheele inrich ting is indertijd naar Doorn verhuisd. Thans worden onderhandelingen gevoerd met den tegenwoordigen bezitter van het aan de Wilhelmstras- se gelegen paleis van prins Albrecht, den 54-jarigen prins Friedrich Hein- rich, en men hoopt dat deze bereid zal worden gevonden het paleis voor korten tijd te verhuren aan het rijk. Enkele bladen geven het rijk den raad ten einde voor *de toekomst der gelijke moeilijkheden te vermijden, te trachten Schloss Bellevue te koopen van den Pruisischen staat. TREIN VERTRAGING. Op de lijn Hannovsr-Berlijn. Men meldt uit Berlijn: Op het station Dedenhausen, nabij Lehrte. is gisterochtend om vier uur een goederentrein ontspoord. Hierbij sloegen de locomotief en een wagen om, waardoor het geheele verkeer op de lijn Keulen-Hannover-Berlijn ge durende verscheidene uren werd on derbroken. Alle uit het Westen komende trei nen, o.a. de sneltrein Amsterdam-Ber- lijn en de zodgenaamde Nord Express Parijs-Berlijn-Warschau, kwamen hier met groote vertraging aan; van Hannover moesten ze over Brunswijk- Berlijn bereiken. HET NIEUWE NOORSCHE KABINET De nieuwe Nporsche regeering, die door de arbeiderspartij is gevormd, be staat uit de volgende personen: Premier en minister van financiën Hornsrud; buitenlandsche zaken Buil; landbouw Nygaardsvold (een waren huisbeambte); justitie Holmbos (advo caat); cultuur en onderwijs Steinnes (schooldirecteur); publieke werken Magnus Nilssen (goudsmid); sociale zaken Alfred Madsen (vakvereeni- gingssec-retaris); handel en industrie Alverstad (werkbaas); landsverdedi ging Monsen (leeraar). DIJKBREUK. De Brusselsche correspondent van de Maasbode meldt: Te Lier heeft zich een nieuwe dijkbreuk voorgedaan. Talrijke bewoners van houten noodhui- zen moesten in den nacht voor het water op de vlucht gaan. Geheele landerijen staan, zoover men zien kan, onder water. De schade is zeer aanzielijk. TROTZKI's NIEUWE WOONPLAATS. Alma-ata, zconls d? stad Wjernij to genweord g hee:, is sinds eenige jaren cl? hcofdstvd van Kazakstan, ao repu bliek dor Kirgiozen. Het was vroeger tijdens de tsaii disc-he regeering, 'de hoofdplaats v:n h t gov.ve.nement Semi- retsjia. Men had gccote plannen toen men die stad als centrum der republic!: uit.: os rnm.-S de stooriveg van Xasj- kent vii S:rn'poLtin;k n ar do Trans- s.borische lijn zou over Alma-ata gaan. naar het oude project van voor de revo lutie. Sinds het vorige jaar is mei; met den bouw van dezen spoorweg begon nen van Semipalatinsk uit, omdat meo het nog niet eens was over het definitie ve tracé in het Zuiden, iïeelemaal is de ze zaak nog wel niet beslist, maar toch hebben de meeste daarbij betrokken or ganisaties zich uitgesproken voor een tracé, dat Alma-ata niet zal aandoen, zoodat de hoofdstad voorloopig zonder spoorwegverbinding blnft. Thans gaat men van de hoofdlijn OrenburgTash kent vlak bij de laatste plaats over op een zijlaantje naar het vroegere Pisj- pek, dat thans is herdoopt in Froenze. omdat deze overleden volkscommissa ris van oorlog er geboren is. Het tra ject FroenzeAlma-ata van ongeveer 300 K.M. kan men per auto of per wa- g n afl gg n waarb j he': laatste veiliger is, gezk-m de toestand van den weg en leeftijd der automobielen die hier rij den. De stad zelf heeft in het Zuiden een prachtige omlijsting van bergen. In die bergen ligt een paar honderd kilometei zuidelijker het prachtige meer Issyk-Kul waarheen 's zomers velen trekken om uit te rusten. Maar daar is men reedis in de republiek der Toerkmenen, die vroeger Sarfcen werden genoemd. Naar het Noorden strekken zich de zand vlakten uit, woestijnen waar de wind heele bergen opwaait. Volgens den -een is het klimaat in de streek Pisj pek-Wjernij zeer onge zond: een moordend heete zomer en veel malaria, gelijk overal in Turkestan; vol gens andere berichten echter is het een prachtig klimaat, en is het veel gezon der dan het klimaat van Astrakan, waai heen Trotski aanvankelijk verbannen was. De Kirgiezen zijn nog echte nomaden die met hun schapenkudden rondtrek ken en waarbij de vrouwen al het werk doen. De gezeten bevolking bestaat bij na uitsluitend uit Russische kolonisten en Chineesche handelaars. Voor de revolutie zijn plannen ge maakt voor bevloeiing van de poorde lijke streken, maar van uitvoering diei plannen is voorloopig nog geen sprake Dco*xht Wjernij thans tot hoofdstad is geworden en duizenden ambtenaren er heen verplaatst zijn, heerscht er ster ke vyoningnood. Wel heeft men er re geeringsbureaux gebouwd voor den raad van volkscommissarissen der Kirgio zen en andere organisaties, maar aar woningen is men voorloopig nog niet toe DE DOM VAN MALNZ. De dom van Mainz is vrijwel geheel gerestaureerd. Om dit heugelijk feit te herdenken zullen te Mainz op 27 en 28 Mei a.s. groote feesten worden gevierd. Een historische optocht zal hij deze gelegenheid door de staten der stad trekken. Talrijke hooge geestelijken, o.a. Mgr Pacelli, den Pauselijken Nuntius te Berlijn, zullen de feestelijkheden bij wonen. KORTE BERICHTEN. Op 1 Febr. a.s. komt de raad van beheer van het Intern. Arbeidsbureau weer bijeen. De regeering van Thuringen stelt voor den belastingdienst over te dra gen aan het rijk. In hooger beroep zijn in het pro- ces-Kutisker lichtere vonnissen ge veld. In de Berlijnsche militaire com missie zou groote oneenigheid heer- schen. De mogelijke houw van een Vol kenbondszender wordt thans te Genè- ve bestudeerd door een commissie van deskundigen van vijf leden, waaron der de Nederlandsche ingenieur Koo- mans. Gisterochtend heeft in den Mexi- raanschen staat Oaxaca een zeer ern stige aardbeving plaats gehad. In ver schillende steden werd groote schade aangericht. De Duitsche rijksspoorwegmaat- s< happij neemt de exploitatie van autobusdiensten in handen. De Fransche minister van han del, Bokanowski, heeft zich optimis tisch over het verloop der Fransch- Selgische onderhandelingen uitgela ten. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. NederL Draadl. Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging, 3.00 Concert. Mevr. J. M. Heldernu;- Smit, Piano; de heer G. G. Cor ger, Harmonium. f6.00 Lezing: Mr. M. van Vugt te Am sterdam. Onderwerp„Middei 1 stand en Huurkoop". Katholieke Radio-Omroep. 7.00 Cursus Gregoriaansch. Vrjjz. Prot. Radio-Umroep. 7.30 Vnjz. Prot. Persbureau. 7 .35 Lezmg en Beethovencyclus. Spr. Prof. Dr. L. Knappert, Leider;, Muzikale medewerking: Piel Am stel-Strijkkwartet. Jan ten Wut hel, ie viool; W. Laniermeytv, 2e viool'; Jan Sluis, altviool; L. j Jordaan, Violoncel. ,9.00 V.P. R. O.-Cursus. Leider: Pief. 1 Dr. B. D. Eerdmans, Hoogioeralu te Leiden. Onderwerp: „Onze kijk op het Oude Testament" L Een „heilig" boek. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Muziek. 7M5. Spreker: Ir. S. Smeding. Onder werp: „De landbouwkundige bo teekenis van de drooglegging der Zuiderzee". 7.45 Polnieberichten. 8.10 Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Schippersles. Spreker: G A. M. C. van Kasteel. Onderwerp „Avery-Grosse". 8.40 Boerenjool-avcnd met medewer king van de CabaretcLb „Boeren jool". Het Omrocp-orkest. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.20 Muziek. Daarna nieuwsberichten. LANGENBERG, 469 M. 7.00 Dr. Laut ^Vom deutschen Ju- gendrecht'. 7.20 Muziek. DAVENTRY, 1604 M. 5.03 Zang door Sybil Cropper, alt. 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der Muziek. 8.05 Muziek. 8.20 Muziek. 1 1 j.io Weerbericht, nieuwsberichten. 9.35 Voortzetting 8.20. 11.10 Pianospel door Berkeley Mason 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1730 M. .05 Koersen en nieuwsberichten. .20 Landbouwpraatje. 8.50 Muziek. De Mexicaansche autoriteiten hebben een Katholieke school gesloten en twintig onderwijzeressen gevangen genomen. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Burg. Stand. Geboren: Hubertus Cor- nélis, zv. J. Opdam en M. A. Vermey; An- tonius Jacobus, zv. W. J. Straathof en A. G. Rietbroek. Overleden: Bartholomeus Dobbe, oud 79 jaar; Hendrika Angenent, 45 jaar. Gehuwd: Johannes Petrus Zandvliet, jm. 30 jaar met Johanna Cornelia van Leeu wen jd. 22 jaar. OUDEWETERING. Gisterenavond had in de Chr. School alhier een aigem. ledenvergade ring plaats van de vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Nadat de voorz., de heer P. Meyeq de vergadering op de georuikelrjke wij. ze geopend had, werden door den secr. de notulen gelezen. Vervolgens gekomen tot het punt ma dedeelmgen vestigt het hoofd der school de heer C. P. v. d. Bie de aandacht des ouders op het feit, dat de leerplichtwet niet toelaat dat de kinderen, anders dan in ge-val van sterfgeval of ziekte^ de schooi verzuimen. Hierna wordt door de secr., lnet jaar verslag over 1927 voorgelezen, waaruit blijkt dat-het gemiddelde aantal leeï langen dit jaar 145 bedroeg tegen 129 in het jaar '26, verder dat uit de 93 sollicitanten mej. Kroon benoemd is tot onderwijzeres. Het nieuwe school jaar zal voortaan inplaats van 1 Apró op 1 Mei aanvangen. Hot volgende punt van de agenda jaaiwerslag en begrooting penningmees tea* is nu aan de orde. Het verslag wordt voorgelezen en voor de leden ter inza ge gelegd. De exploitatierekenfïig sluit met een voordeelig saldo van f253,26 terwijl de balans wijst op een kapitaal vermeerdering van f 459,43 Voor den aftr. penningm., den heel W. v. d. Wijngaard; wordt in diens plaats met meerderheid van stemmer gekozen de heer D. v. Nugteren. Na enkele vragen en opmerkingen bi het punt rondvraag, sluit de heer v d. Boe de samenkomst meit dankgeber ttOELOF ARENDSVEEN. Toen gisteravond omstreeks 8 uur een schipper door de Veenwetering voer, in de nabijheid van de pastorie, kwam hij met de mast in aanraking met de tele foonleiding die vanaf een paal over het water naar de woning van den heer M Hogenboom is gespannen. Het gevolg hier van was, dat deze paal en bovendien nov een tweede, die een eind verder storm omver gwtruEltm jmxden en plat op cl-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2