„Het wil ons voorkomen, dat de vraag naar de beteekenis van het Christendom VQor onze dagen algemeene belangstel ling wekt. „Zijn wij nog Christenen? Zijn wij reeds Christenen? Heeft het Christen dom slechts tijdelijke beteekenis? Of heeft het blijvende beteekenis voor alle eeuwen? „Deze en dergelijke vragen leven in onzen tijd. Wij zouden daarom gaarne een kort samengevat antwoord van al le hoogleeraren in Nederland ontvangen op de vraag: „Wat is volgens uw inzicht het wezen en de beteekenis van het Christendom?" De antwoorden zullen in het tijdschrift „De Toortsdrager" successievelijk worden gepubliceerd, later wellicht in boekvorm worden uitgegeven. KORT VERLOF. Aan een brief van Dr. H. A. van.An- deï van Solo, ontleenen wij, bet volgende: „Gisteren (25 Deo. 1927), werd een zaak beslist, die wij ons haasten U mede te deelen. Gisteren is besloten, dat wij na de wereld-zendings-conferentie te Je ruzalem' bezocht te hebben, zullen door gaan naar Holland. Die conferentie (wordt van 24 Maart tot 8 April te Jeru zalem gehouden. Wij hopen ongeveer 18 April1 in Holland aan te komen., en 23 Mei weer te vertrekken. Belangrijke zendingszaken zijn de aanleiding tot de ze uitbreiding van onze reis. En na [terugkeer in (Solo hopen wij, omdat het jwerk dit vordert, en bij wijze van vei goeding voor. dit extra-uitstapje, ons ge woon verlof een jaar verder te verschui ven en D.V. pas in 1930 in Holland te komen. Mededeelingen over ons werk stel len wij uit tot over eenige maanden als wij het jaarverslag over ons werk hopen te zenden. Ds. van Eyk hoopt dit verslag dezen keer te schrijven. Ook nu Iweer hebben wij een rgk gezegend jaar gehad. Op elk gebied is er een zegen rijke uitbreiding geweest. Het meest in net oog vallende is het prachtig zieken huis in Klaten, dat door de Klaten- sche Cultuurmij. werd gebouwd en aan de Zending ter exploitatie werd over gegeven. Ter eere van den pionier der Medische Zending op Midden-Java werd het Dr. Scheurer-Hospitaal genoemd. Verleden week werd het in tegenwoor digheid van Z.H. den Soesoehoenan ea Andere genoodigden geopend. Het is de Ratoe-Mas, den Resident en vele een rijk geschenk, waarvcor wij God ïen menschen wel zeer dankbaar mo gen zijn. HET DR. SCHEURER-HOSPITAAL. Te Klaten is het Dr. Scheurer-hos- pitaal te Klaten op feestelijke wijze en onder "belangstelling van autoriteiten en publiek geopend. Van de autoriteiten noemen wij den Soe:c^hoenan van So lo, den resident van Solo, den voorz. van de V. L. A., Mr. Bijl, vooraanstaande personen uit de cultuur en tal van be- kingstell enden. Het wcord werd het eerst gevoerd dcor den hem Terwogt, directeur van de Klatensche Cultuurmij tijdelijk op Ja va; vervolgens door den hoer M. B. v. der Jagt, resident van Solo; Dr. Bak ker, geneesheer-directeur van het hos pitaal; den heer W. L. van Kempen, van Mirandolle Voöte, die mededeelde dat deze firma aan het hospitaal een complete Röntgen- en hoogtezon-instal- latie aanbiedt; Mr. K. J. Bijl, en ten slot te de inspecteur van den D. V. G. Dit hospitaal behoort tot een der best 'ingerichte van Java. Wel e?n grcot verschil m-e-t den tijd toen Dr. Schearer het verblijf in Solo ontzegd we'd, omdat hij behalve uit oefening van de medische praktijk, ook het evangelie bra°ht. Zooals Dr. van Andel schreef, een rijk geschenk, waarvoor dankbaarheid aan God en menschen past. EEN 25-JARIGE. Aan het feit dat wij zoovele jubilea vieren, iprgen wij zien dat onze actie op aller ei terrein wat bat eekent. Nu wee? l:gt voor ons het jubileum nummer van het Diaconaal Correspon dent ebld. Of neen, eigenlijk heel ge woon het eerste nummer van den 26e jaargang. Eenvoudig degelijk, zooals we van Kok te Kampen gewoon zijn. Maar toch verlucht met een 5-tal foto's. Naast de portretten van Mr. van Beeck Cal- koen en Mr. van Maare, treffen we aan Moor. Ds. Rudol;h, Prof. Biesterveld en Dr. de Mr. van' Beeck Calkoen schrijft ©en kort overzicht over de kwarteeuw. Mr. R. van Maare schrijft herinneringen, waaruit velen voel loeren kunnen. Gelukkig samentreffen,, zouden wij wil len zeggen dat dit jubileum, dit feest de gelegenheid biedt om aan een zaak die de liefde had ©n weer heeft van ons Ge reformeerde volk, een feestgave te ge« ven. De Rudolphstichting heeft die feest gave noodig. Wij wekken onze lezers gaarne op om dit Correspondentieblad te bestel len, te lezen en aan de Rudolphstich ting te gedenken om te bedenken. VARIA. Te Delft is een Geref. Mannenvereeni- ging opgericht met aanvankelijk 25 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren F. K. Kolman, voorzitter; H. A. Herstel, L. v. Kluiken, G. H. de Lang en G. v. Oei. Uit het Sociale Leven. VAN GELDER EN ZONEN. Er loopt een hardnekkig gerucht dat de fa. Van Gelder Zonen uit het ge organiseerd verband zal treden. Ofschoon het een goed toeken zou zijn als de Nederlandsche papierko ning de Federatie den rug zou keeren, behoeven wij ©r ons verder niet om te verheugen, omdat wjj om leveranciers toch zeker niet vork-gein behoeven te zjjn, aldus meldt het orgaan van do onafhankelijke drukkerspatroons. AAN DE CONFERENTIETAFEL. Patrimonium'' sehrij ft De besprekingen tusschen de groote (werkgevers on de arbeidiersorganicja- (ties_ in Engeland zijn op gelukkige wij ze ingezet. Men heeft den onverzoen- ltjken arbeidersleider Ocolc feitelijk ter zijde geschoven. Het .woord is aan do mannen met verantwoordelijkheidsbe sef en inzicht in het eeonomisch- mogelijke. Typeerend voor dien Engelschen geest, is ook hier weer do „Zondag voor don inidustrieelen vrede''. In de Kerken is, op verzoek mede van de leiders der arbeidersorganisaties, gesproken over en gebeden voor den industrieelen vrede. Ook ten onzent staan besprekingen tusschen groote werkgevers en Vakcen trales gehouden t© worden. Het Ned. Verbond van Werkgevers heeft tot een conferentie uitgenoodigd het N.V.V., de R.K. Centrale, het C.NJV. en het A.N. V. Niet gevraagd zijn ©enerzijds de Chr. en R.K. werkgevers en anderzijds de meest linksche Vakcentrales. Het niet uitnoodigen van die Chr. en R.K. werkgeversbonden schijnt ons oen fout. Zjj vertegenwoordigen toch een belangrijk© groep industrieelen. Wij hopen evenwel van harte, dat de besprekingen zullen leiden tgt een goed resultaat. De toestand van ons bedrijfsleven eischt meer dan ooit samenwerking onderling vertrouwen, meer so ciaal heser hij de werkgevers en be ter economisch inzicht bij de ar beiders. Gemeld wordt, dat bedoelde samen- spreking zal plaats vinden op Vrijdag 10 Februari. UIT DE OMGEVING. TER AAR. De kerkeraad der Geref. Kerk besloot om het kerkgebouw op a.s. Vrij dag af te staan voor een vergadering van het Geref. Jeugdverband. Aanvang 's avonds 7 uur. De kerkeraad der Geref. Kerk besloot om te trachten de verdeeling dei zitplaatsen in het kerkgebouw opnieuw te regelen en heeft.' daartoe naast, de fin. commissie benoemd de heeren C. Lok en H. Heemskerk. Buigerlijke stand. Bevallen: J. v. Lammeren geb. Oom'en, z.; A. J. Pie- terse geb, v. Kints, d.K. Rietveld geb. Goedhart, d.; Gehuwd: P. Rem 23 j. en W. S. v. Apeldoorn 25 j. HAZERSWOUDE. De jaarvergadering van dé Hazers woudsche Eieren veiling werd- gehouden in café Natzijl, onder voorzitterschap van den heer J. Noor-dam. De secr. de heer N. D. Stokman, las de notulen der vorige vergadering, en bracht het jaarverslag uit. De penningmeester, de heer J. Raap horst, deed rekening en verantwoor ding van gehouden beheer, waaruit bleek dat er een batig saldjo in kas is van f28, In het afgeloopén jaar waren aange voerd 407.032 eieren. De gemiddelde opbrengst der eieren bedroeg f6,50 per 100 stuks. Het grootste aantal op 1 dag was geweest 15.880; het klein ste aantal 1.376. Er was voor f26,384 verhandeld. De grootste aanvoer van •eieren was van: A. van der Lelie 25.777; Gebr. van Vliet 18.441; P. Kcoman 15.894; A. van Gorsel 15.746; J. Noordam 13.576; L. Noordam 10.810: I. Kooman 10.290 Gebr. Stokman 8.066; A. Kaashoek 8.565 M. Ncordam 8.384. De- grootste aanvoer in October, Nov. en Dec. was van: A. van Gorsel 4.153; A. van der Lelie 2.126 en Gebr. van Vliet 1.524. Tot leden van het bestuur werdeai herkozen de heeren A. van dier Lelie, N. D. Stokman en A. Hoogendoorn. De voorz. sloot met een woord van vdank voor de betoonde belangstelling de vergadering. Burgcrliji.e stand. Bevallen: J. C. van der Ven geb. Brugman, d. Gehuwd: W. Bleeker 23 j. ©n C. die Kort 18 j. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Ncel tie, d.v. K. Koese ©n N. van den Oever; Peter z.v. A. Groenenberg en A. J. Visser; Antje d.v. W. Buijs en G. Maar- se; Cornelia Francina d.v. J. Wiïd-er- om en J. Tienstra; Maria Cornelia d.v. G. E. Trjssen en G. A. van Es. Getrouwd: Arie Smits 3 2j. en Jann-o tje Bouterse 29 j.; Antonie de Koning 34 j. en Pieterdina Rechstein 24 j. Cornells Deen 35 j. en Tonia Maria Vis- scher 27 j. Overleden: Neeltje van den Oever 22 j. geh .met K. Koese; Willem Huls bos, 55 j. geh. met T. van Klaveren; Johannes Kemp 64 j., geh. met P. van Tol; Willebrordus Krom 55 j. geh. met M. Schuitemaker; Cornells Mesman 7 j. z.v. C. Mesman en A. M. v. Doorn. KATWIJK. Lcop der bevolking in het jaar'27. Bevolking op 31 Des. 1926: 7622 m., en 7239 vr., totaal 14861. In 1927 vermeerderd door geboorte: 221 m. en 197 vr., totaal 418. Door ves- tdeitng: 195 m. en 223 vr., totaal 418. Met deze vermeerdering wordt dit 8038 m. em 7659, totaal 15697. In 1927 verminderd door overlijden: 60 m. en 57 vr., totaal 117. Door ver trek: 302 m. en 254 vr., totaal 556. Bevolking op 31 Dec. 1927: 7676. m. en 7348 vr., totaal 15024. Vooruitgang in 1920: 82 m. en 79 vr. totaal 161; in 19273 34 m. en 109, vr., totaal 163,. Levenloos aangegeven: 11. Gesloten huwelijken97.Echtscheidingen: 1. NIEUWVEEN. De heer W. J. Rijlaarsdam alhier is gekozen tot plaatsvervanger voor hoofdingeland in het 9e Rijnland-dis trict (Aarlanderveen). Burgerlijke stand. Bevallen: J. J. de Kuijer gen. Bosman, d.; Overleden: A. v. Woudenberg jd. 63 j. NIEUWKOOP. Tot volontair ter secretarie te Ze venhoven is benoemd W. Hoogerwerf alhier. De controle -voor de rijwielbelas- tingplaatjes is ook hier weder aange vangen. Verschillende processenverbaal zijn reeds opgemaakt. OEGSTGEEST. De Muziek vereen. „Triumph" hield gisterenavond een vergadering onder ifckling van M. de Boer. Het jaarverslag van den secr. en pen- ningm. werden 'gelezen en accoord be vonden. Eet nacEelig saldo bedroeg 50 gulden. W. de Boer en H. Juffer mans resp. voorz. en secr. werden herkozen. Besloten weid 19 Februari a.s. een uitvoering te geven mét medewerking van het vocaal kwartet „So-lanus". Ver der werden besprekingen gevoerd tot het houden van volksconcerten in de a.s. zom-er en werd het bestuur ge machtigd zich met het gemeentebestuur in verbinding te stellen om medewer king en zoo mogelijk financieel-e steun. Door den Kommies der Dir. Bel', alhier, is in samenwerking met de po litie controle gehouden op ds naleving der Rijwielbelastingwet. Esn viertal pro- cessenverbaal volgden, terzake het niet voorzien zijn van het ve^vrschte belas- tingmerk. Vanaf heden worden volgens be sluit van den kerkeraad der Ned. Her vormde Gem. de Zondagavond-kerkdien sten alle in „Irene" gehouden. De afd. Oegstgeest een omstr. van de Algem. Vereaen. voor bloembollen cultuur heeft een commissie ingesteld, die een actie zal' voeeren voor de op! heffing van de stoomtram Leiden-Heem- etede. rtOELOFARENDSVEEN. Naar wij uit goede bron verne men, hebben de. R.K. Tuindeerspatroons veresniging „St. Bénedictus", de R.K. Tuindersverceniging „Eendracht maakt Macht ds Ve/oen. van - Blo-e-ementrek- kers „Flora-" en- -de R.K. Middenstands- veresniging De Hanze", alle alhier gevestigd, zien met esn adres tot de Kroon gewend, .waarbij zij in beroep komen tegen hst-Raadsbesluit d.d. 15 Dec. 1927, houdende afsluiting van den weg door Roelofarendsve-en voor mo torrijtuigen en aanhangwagens, waar van het gewicht met inbegrip van de lading 2.800 K.G. overschrijdt. Zij wen- echen dat de Krcon voor bedoelden dorpsweg dezelfde maximalse belasting zal toestaan als voor de overige wegen zijnde 7.000 K.G. lading inbegrepen. Mot belangstelling zien we inmiddels de beslissing tegemoet. Dinsdagavond gaf de Wielrijders- vereoniging ,,PIet Staken Rcs" in liet hotel ^„De Vier Heeemskinderen" haar jaarlijksche uitvoering. De zaal was goed bezet, teen do voorz., de heer J. Verhaar den feestavond met een toe passelijk wcord opende. De avond werd in gezelligheid doorgebracht, en de band tusschen de leden en met d-e burgerij opnieuw versterkt. ZEVENHOVEN. Burgerlgke stand. Beval'en: L. Stein geb. Boer, z.; J. M. Spruit gob. v. Schaik, z. GEMENGD NIEUWS. Aanvaring op de Noordzee. De stoom- treiler Catania IJM 51 is gisteren te IJmui- den binnengekomen na een ernstige aan varing op de Noordzee. De Catania werd op de Noordzee gevólgd door een Engel schen stoomtrëiler Vigilant II HU 232, die den IJmuider treiler heeft ingehaald en op zeker oogenblik van achter heeft aan gevaren. De stoot was zeer hevig, want de Catania kreeg belangrijke schade aan de verschansing. Platen onder dek werden opengescheurd, het- dekhuis werd ver nield, terwijl het schip ook schade aan het dek bekwam. Met zieldoek en keggen heeft men het gat, omdat water binnen kwam, weten te dichten. Het schip heeft IJmuiden op eigen kracht kunnen bereiken. Het is in het droogdok opgenomen. Van schade aan den Engelschen treiler,is niets bekend. Schip gezonken. Gistermorgen is het motorschip „Voorwaarts", schipper N. G., Knol, dat met ijzer geladen was op den Rijn te Zwammerdam omgeslagen en ge zonken. De schipper, dia., zich alleen aan boord bevond, is gered. Van haar bezit beroofd. Te Veldho ven is gistêren een bedrag van ƒ3720 ge stolen uit de geldtrommel van een oud moedertje, D. genaamd, welke trommel zij in haar bed bewaarde. Daar haar klein zoon D., bij wiens ouders zij inwoont, al sinds Maandag j.l. verdwenen is, vermoedt men, dat hij de dader is. Zondag was het geld nog aanwezig. D; was pas dezer da gen uit de voorloopige hechtenis als ver dacht van diefstal in de zuivelfabriek te Oerle ontslagen. Men'vermoedt, dat D. de Belgische grens over is. Zijn aanhouding is per radio verzocht. Niet voor het Postmuseum. In de hal van het burgerweeshuis te Naarden staat een uitgebouwd oventje, waarbij in vroeger jaren de postiljons en de koet siers van de diligences op Hamburg bij hun oponthoud in Naarden de handen kwamen warmen. De directie van het Ne- derlandsch Postmuseum te Amsterdam, heeft regenten van het weeshuis gevraagd, om dat oventje waarop nog de beeltenis van een postpaard en het jaartal 1690 voorkomen, voor het postmuseum te mo gen ontvangen. Mr ar de Raad heeft een voorstel om het college van regenten te machtigen dit oventje in bruikleen aan het postmuseum af te staan, verworpen met 65 stemmen. Deze antiquiteit wil men in Naarden zelf houden. De moord op het Koningsplein. - De Italiaan die Maandagmiddag het 20-jarig meisje op de brug van het Koningsplein te Amsterdam doodschoot, ligt nog in het Wilhelminagasthuis. Gisteravond kon hij nog niet gehoord worden. Er is echter gebleken, dat de» Ita liaan omgang met het meisje heeft gehad, maar dat deze in de laatste dagen niets meer van hem wilde weten. Grot ontdekt bij Glozel.Naar het B. T. A. uit Vichy verneemt, is in de buurt van Glozel een merkwaardige grot ontdekt, die in doorsnede 15 M. groot is. Brcekhuys' opvolgers. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft ten huize van mevr. Broekhuys—Visser aan den Schieweg in beslag genomen de bewijzen van deelneming in een loterij genaamd De Groote Rotterdammer, een voortzetting van een loterij, waartegen eenigen tijd ge leden proces-verbaal is opgemaakt, en die toen den naam droeg „De Populaire Rot- terdammertjes". Met deze loten werd ge werkt in het najaar van 1927. De Popu laire Rotterdammertjes waren weer een voortzett'ng van éen loterij, die de origi- neele Monte Carlo heette, vanwaar het spoor terugleidde naar de Monte Carlo- wedstrijden van wijlen Broekhuys. Na een rechterlijk vonnis werd telkens de naam veranderd. Telken male is bij deze loterijen geble ken, dat de prijzen die uitgeloofd wer den, en die in totaal anderhalf a twee ton bedroegen, niet overeenstemden met de inkomsten. De exploitatie rekeningen wa ren hooger dan de rekeningen van de ver kochte loten. Eind December is éen inval gedaan ten huize van mevr. Broekhuys. Na dien is de uitgifte niet gestaakt. Eerst werden ongeveer duizend, later eenige honderden loten per week uitgegeven. Verschillende personen zijn weer het slachtoffer geworden van deze affaire. Hoewel er telkens proces-verbaal wordt opgemaakt, zijn er nog altijd lieden, die doorgaan met het koopen van lóten van deze ondernemingen. Tegen vier perso nen, die deel 'uitmaken van dé directie van 'de N.V. Handel-, Exploitatie- en Ad ministratie Maatschappij „Hét Oosten", is thans proces-verbaal opgemaakt. Een „verjongingskuur"? Een B.T.A.- telegram maakt melding van een bericht in de Weensche bladen volgens hetwelk een Oostenrijksch geneesheer een middel zou hebben gevonden op zijn patiënten te „yerjongen" zonder operatie, door op de sympathische zenuw een scheikundig reagens te laten inwerken, waardoor de secretorische klieren tot nieuwe activiteit worden gebracht. Een oplichter gepakt. Sedert ander half jaar had een geslepen oplichter tal van Duitsche steden onveilig gemaakt. Hij zocht zijn slachtoffers onder welge stelde intellectueelen. Als hij zich 's och tends vergewist had, dat-de heer des hui zes naar zijn dagtaak vertrokken was, bel de hij even later aan en overhandigde een dik pak, dat naar zijn bewering weten schappelijke boeken bevatte. De kwitan tie, van 80 tot 150 Mark, voegde hij er di rect bij. Meestal lieten de huisgenooten zich overbluffen door het keurige uiterlijk van den oplichter en betaalden. Het pak „boeken" bleek dan laterbriketten te bevatten. Tegen feestdagen, Paschen, Pinksteren of Kerstmis, bracht hij onder dezelfde voorwendsels goed-verpakte „geschenken" aan den man. De huisgenooten mochten dan volstrekt niet weten wat er in zat en moesten de bijgevoegde kwitantie maar betalen. Te Stuttgart is de man, de 34-jarige Reinhold Leisscher nu op heeterdaad be- Irapt en ingerekend. Hij zal in tal van ste den terechtstaan voor zijn oplichtingen, die tezamen wel een 50.000 M. beloopen. Ongeval bij de pannenbakkerijen te Woerden. De veehouder J. Th. van D. uit Zegveld, bevond zich met zijn „Utrechtsch" wagentje, waarin nog drie personen gezete-n waren, in de Pannen- bakkerijen te Woerden, toen het paard plotseling schrok, doordat iemand den motor van een langs den weg staanden auto aansloeg. Voordat v. D. iets kon doen waren paard en wagen reeds' te \yater ge reden. Het paard kreeg hierbij den wagen op het lichaam, ten gevolge waarvan het on middellijk verdronk. De vier inzittenden wisten zich echter spoedig te redden, dank zij dat een der inzittenden een ruit stuk sloeg. De materieel© schade is groot. Vermist. Sedert 16 Januari wordt te Kerkrade de 17-jarige H. H. vermist. De ouders hebben de politie zijn opsporing verzocht. Oude molen afgebrand. Gistermid dag omstreeks half zes is brand ontstaan in den ouden molen „De Kieviet", die zich bevindt nabij de boerderij van den heer Van den Bosch te Abcoude, tegenover het Meerhuis. De molen, waarvan de wieken waren verwijderd, was in gebruik als woonhuis en bewoond door den kneqht v,an den heer Van den Bosch, dien heer Bakker en zijn gezin. Door het omvallen van een petroleum lamp moet de brand ontstaan zijn. De rieten bedekking en het houtwerk gaven aan het vuur gretig voedsel. Knet terend sloegen de vlammen hoog op; de lucht en het water in de Meer werden hel rood gekleurd. Ver in den omtrek kon de brand worden waargenomen. Hoewel de brandweer met kracht het vuur aantastte, vermocht zij den molen niet te behouden; binnen een half uur tijds was hij met den grond gelijk ge maakt. Naar wij vernemen hal cte veresniging „Abcoudes Belang'' nog Voor kort er het hare toe gedaan om don ouïen inolen voer deze streek te bewaren. RADIO-NIEUWS. Op z'u Amexikaansch! De N.S.F. meldt ons: Voor oude statistic e.is zijn bouwers van huizen en bosk.uurdexS van ver keersmiddelen gewoon uil. uen. weg te gaan. Aan de traan, e en senoomieid. aer monumenten m..g niet u or ito 11 ge raakt, t&rwrjl het urn niet doenlijk is de steunen Kolossen eenige mieters op zij te zetten. Maai- antenne-torens ma..e.i g' en aan spraak op architectuur oi ouderdom, en zijn evenmin voor goed aan hun plaats gebonden. Met hen kan dus an ders worden gehandeld. V am aar het staaltje van AmeriKaansche naïiuigheid, dat Maandag j.l. op het terrein der N. S.F. te Hilversum werd geleverd. Een der antenne-mast:.n van tien N. J3.F.--zender stond in den weg, een moei lijkheid door de belangrijk© uitbreiding van het bedrijf vercorzuaivt. De bouwers. De Vries Rohbé Co., kreg' do op! •dracht: twintig meter achter-ui,,, aoixder de antenne zeif langer te manen. Het zestig meter hoog© en 25 duizend kilo zware gevaarte werd, terwijl zie3 tuien het vastirielden, ais een stuK meccano- speelgoed naar zijn nieuwe standplaats gebracht. Met behulp van scheopsglij ders werd de toren over de met vet besmeerde ;-ails voortgeschoven, om, toen hij 170 meter van zijn collega ver wijderd >vas, op vier nieuwe, 15 meter uit elkaar liggende, betonblokken vei' ankerd te worden. De verbinding tusschen de antenne en de beide masten werd inmiddels tot een overeeenkomstige afmeting ver lengd. Een nieuw soort luidspreker. De laboratoria van de Bell Telephone Co. zijn er in geslaagd een bijzonder ap paraat te vervaardigen 01111 ©en menigte toe te spreken (public addjress system;) Het is mogelijk geldoken met behulp van dit apparaat een menschelijk© stem ■een mgl ver over de volle breedite van de Hudsonrivier hoorbaar over te bren gen. Het nieuwe systeem zou dus mogelijk maken, dat een menigte van een millioen menschen, op eea cirkel vormig oppervlak met een straal van iCngjv e;r een miji (1690 M.J, een spre ker zal kunnen volgen. Het nieuw© toestel wordt aangedluiid als „een echo toestel". Werktijden van Bandoeng. Naar wordt medegedeeld, werkt Ban doeng (A. N. Hj heden en Zaterdag as. van 12.4014.40 G.M.T. (i.oo 3.00 n.m. 4msterdamsohe tijd), in plaats van 12.4018.40 G.M.T. De golfleng te bedraagt 17.1 M. Er zullend-op d/ie dagen geen kruisgesprekken met Koot wijk plaats hebb.en. Scheepstijdingen. HOLLANDAMERIKA-LIJN. UOORDERD1JK Vancr. n. Rott. 24 te Londen. JLOCHGOIL Rott. n. Vancr. 21 v. Cris tobal. iCARLIGANSHIRE Rott. n. Vancr. 23 v. St. Michaels. KINDERDIJK Vancr. n. Rott 23. te Los Angeles. NIGHTEROY Vajior. n. Rott 19 v. San Francisco. DRECU'i'DIJK Vancr. n. Rott. 23 te Seattle. MON1GOMERYSHIRE Londen n. Van couver 20 v. é»istobal. DINTELDIJK Vancr. n. Rott. via L'pool 22 11.9n.1n. 400 m. Z.-W. v. Land's End. i MAASDAM Rott. n. N.-Orl. 24 te Bilbao. SPAARNDAM 24 v. N.-Orl. n. Rott. MAASDAM Rott. n._ N.-Orl. 24 v. Bilbao. HOLLAND—AFRJKA-LIJN. AALSUM uitr. 22 te E.-London. GRIJPSKERK uitr. 23 v. Mosselbaai. KLIPFONXElN thr. 23 te Dar-es-Salaam SPRINGFONi'ENI 24 y. Amst. n. Antw GIEKERK tbr. 23 v. Pt Said. NIJKERK 24 v. Rott. n. Hamb. PARANA uitr. 23 te Dar-es-Salaam. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALGENIB uitr. 21 te Kotooiou. EEMSiROOM tbr. 24 v. Accra. VLIELAND uitr. 23 te Opobo. IJSTROOM tbr. 24 v. Burutu. DRECHTSTRUOM uitr. 21 6.4.V.111. 25 m. O. v. N.-Foreland. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND 23 v. Hamb. n. Amst MONTFERLAND uitr. 24 te B.-Ayres. ZAANLAND uitr. p. 23 St. Vincent. ZEELANDIA uitr. 23 v. Rio Jan. GELRIA uitr. 23 n.m. v. Lissabon. KENNNEMERLAND jdtr. 24 te Per- nambuco. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA uitr. 24 1 n.m. te Sa- bang. MENaDO uitr. p. 23 Perim. SITOEBONDO uitr. p. 24 Perim. MABIOEN thr. 23 v. Djeddah. BUITENZORG tbri 24 v. Mars. JGAROET uitr. p. 24 7 v.nu Oueesant STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". 'ENGGANO uitr. 24 te Batavia. MOENA thr. p. 24 Gibraltar. PRINSES JULIANA uitr. 23 te Bat. SALAWATI thr. 24 te Triest. SALEIR uitr. 24 v. Suez. SIMALOER tbr. 23 v. Mars. SOEMBA uitr. 24 te Batavia. ROEPAT uitr. 9.1 n.m. 50 m. O. v. Niton REMBRANDT thr. p. 23 Perim. KON. DER NED. uitr. p. 23 Gibraltar. KON. FAKETVAART MIJ. (TASMAN 2 iv. Sydney n. Singapore.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6