Te Veenendaal werd op 21, 22 en 23 Januari in de Eierhal een pluimveeten- toonstelling gehouden. Gisteren bracht Z.Ex. Minister Kan een bezoek aan de tentoonstelling. Min Kan, daarnaast Mr. J. J. P. C. van Kuyk, burgem. DAG-AGENDA. Lisse. dinsdag 24 Jan., 's av. kwart voor acht. gebouw „Réhoboth": Ds. P. J. Pauwe. Woensdag 25 Jan., 's av. zeven uur. Café „Zomerlust", Stationsweg: Le zing door den lieer J. H. Riemens, over Bestrijding Plantenziekten". lederen Woensdagavond 8.309.30 uur. Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den Woeker. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer \Y. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. RECLAME. SPLINTER ma UITVERKOOP Waal Maléfijt, oud->vethouder van .Utrecht en A. van Walsum, burge- meester van Krimpen a. d. IJsel. De heeren Colijn en de Waal Malé fijt behooren tot de A.-R. partij, ter wijl laatstgenoemde de Chr.-Hist. be ginselen is toegedaan. TELEFOONVERKEER MET ZWEDEN au af heden is het telefonisch ver keer van uit alle kantoren in Neder land, met alle netten in Zweden mo gelijk. Per gesprekseenheid van 3 mi nuten is verschuldigd: 1ste zone 4.50; 2de zene 5.S5; 3de zone 6.71; 4de zóne J 7.öö. Het nachttarief zal gel den van 218 uur. BOUWEN MET RIJKSSTEUN. Het Tweede Kamerlid, de heer Van den Bergh, heeft den Minister van Arbeid, ïiandel en Nijverheid de vol gende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van het bjsluit van Gedep. Staten van Limburg van Jan. j.l., waarbij gOfiLfciiring wórdt onthouden aan een besluit van den raad der gemeente Geleen d.d. 7 November 1927 tot vast stelling eener verordening tot aan vulling der verordening op het hou wen en de bewoning dier gemeente? Weet de Minister, dat het hier be treft een gemeentelijke verordening, waarvan liet maken aan de gemeen ten is aanbevolen en waarvoor het model is verstrekt in een stuk, van zijn departement uitgegaan, te weten in de inleiding tot de zoogenaamde ,.Algem. Voorwaarden voor het bou wen van woonhuizen met Rijkssteun te vinden in het nummer van Mei 1927 van „Verslagen en Mededeelingen betreffende de Volksgezondheid"? Hee": de Minister kgnnis genomen van het feit, dat de redenen, waarom Ged. St. hun goedkeuring aan deze verordening onthouden, betreffen den aard en den bcuw van deze in boven genoemd departementaal stuk aanbe volen verordening? Acht de Minister zich na deze be slissing van Gedep. Staten van Lim burg niet gercepen, te bevorderen, dat de beooelde aanbeveling aan de gemeentebesturen worde herroepen? DE RADIO-TELEFONISCHE VER BINDING MET AMERIKA. De directeur-generaal der posterijen, Ir. M. H. Damme, vertoeft op het oogenblik met eenige hoofdambtena ren der posterijen in Engeland. Het Hdbl. meent te weten, dat zijn ver blijf aldaar verband houdt met de be studeering van de mogelijkheid eener radio-telefonische verbinding met de Vereenig de Staten, gelijk die thans tusschen Brussel en den overkant van den Oceaan is tot stand gekomen. ONDERZOEK TN VERBAND MET DE POKKEN. De voorzitter van den Gezondheids raad deelt liet volgende mede: Het onderzoek van de commissie uit den Gezondheidsraad, die belast is met het opsporen der oorzaken van de aandoeningen van het centraal ze nuwstelsel,. die na het inenten tegen pokken zijn waargenomen, vordert geleidelijk- De commissie bestudeert door een doelmatige en veelzijdige werkver- deeling het vraagstuk op zoo uitge breid mogelijke schaal, zoowel van 'n praktisch als van een zuiver weten schappelijk standpunt. Deze week zullen prof. dr. H. Al- dershof f, directeur van het Rijks- Serologiscli Instituut te Utrecht en dr. A. J. Vitringa, onder-directeur van de Koepok inrichting te Amsterdam, naar Kopenhagen. Rostock en Berlijn vertrekken ten einde met hun colle ga's in die verschillende steden te confereeren om enkele punten op te helderen, als ook uitkomsten tot nog toe verkregen, met elkaar te vergelij ken. VERIÏOCGING INVOERRECHT AARDEWERK ENZ. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag van de Tweede Kanier over het wetsont werp tot tijdelijke verhooging van het invoerrecht op huishoudelijk aarde werk, porselein en glaswerk en op enkele soorten tegels. DE VLIEGTUIGBOUW IN NEDERLAND. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Polak, heeft aan den Minister van Oorlog en Marine a. i. gevraagd of hij kennis heeft genomén van het verslag eener redevoering, te Amster dam door den heer A. Fokker, voor komende in het Handelsblad *van 18 Jan. 1.1., waarin de volgende passa ge voorkomt: „Wij wulen ons bepalen tot de op merking, die hij (d. i. de heer Fokker) maakte over de kortzichtigheid van de politiek, die liever enorme bedra gen voor licenties betaalt aan het bui tenland dan Nederlandsche vliegtuig bouwers in de gelegenheid te stellen nieuwe, aan speciale defensie-eischen voldoende typen te bouwen, die ook buiten Nederland en Indië een markt zouden vinden". of de Minister kan mededeelen. wat precies de heer Fokker bedoelde, bij zonderlijk, of inderdaad in het buiten land voor het genoemde doel aan zienlijke bedragen worden besteed, die aan de Nederlandsche nijverheid ten goede hadden kunnen komen. DE ELECTRIFÏCATIE IN ZEELAND. ITet nieuwste plan inzake de electrifi- catie van Walcheren-, Noord- en Zuid-Be veland (oprichting van een eigen centrale door de P.Z.E.M.) zal waarschijnlijk kun nen worden behandeld in een in de twee de helft van April te houden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, of wellicht reeds in een eerder te houden buitengewone zitting. SPOORWEG-DIENSTREGELING. De zomerdienstregeling op de Neder landsche Spoorwegen zal 15 Mei in wer king treden. JAN TOOROP. Uit een briefje betreffende den toestand van Jan Toorop, dat zich gisteravond op de deur van zijn wóhing in Den Haag be vond. valt op te maken, dat de toestand nogal redelijk is. doch dat de patiënt lang zaam achteruit blijft gaan. Dè N. R. Ct. voegt hieraan toe; Als curiositeit kan worden medege deeld, dat het briefje, hetwelk gisteren op de deur van de woning van Toorop was bevestigd en waarop vermeld stond: Toe stand patiënt goed vooruitgaande" onder teekend was door den heer Toorop zelf. In de lijn hiervan is het volgende: Den dag voor Kerstmis is Toorop twee maal gevallen. Hij moest ten slotte op een baar naar boven gedragen worden. Aan een kennis, die hem den volgenden dag bezocht, toonde hij een teekening, die hij van het geval, namelijk het op de baar naar boven brengen, gemaakt had! Nu de toestand van den zieke minder ernstig is, deelen we deze merkwaardig heid mede. HULDIGING NAGEDACHTENIS PROF. Dr. J. WOLTJER. Men meldt uit Amsterdam: In de senaatszaal van het gebouw der Vrije Universiteit heeft de aanbieding plaats gehad van het geschilderde portret van prof. dr. J. Woltjer, in leven hooglee raar aan de Vrije Universiteit. Namens het prof. dr. J. Woltjer-comité dat zich gevormd heeft om de nagedach tenis van den overleden hoogleeraar door de plaatsing van zijn geschilderd portret in dè senaatszaal van het Universiteits- ge"boiiw te eeren, sprak prof. dr. F. W. Grosheide, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit en oud-leerling van wijlen prof. Woltjer. Spr. bood het door den schilder Jac. Ertks geschilderde portret van prof. dr. J. Woltjer aan met verzpek dit portret een plaats te geven in de senaatszaal der uni versiteit naast de portretten der andere overleden hoogleeraren. Namens het college van directeuren aanvaardde de heer J. J. C. van Dijk, oud minister van oorlog en lid der Tweede .Kamer, het portret. Spr. bracht het comi té dank voor de daad van piëteit, welke het heeft verricht en waardoor de naam van den christen-geleerde Woltjer voor 't nageslacht bewaard blijft. Prof. dr. R. H. Woltjer dankte namens de kinderen van wijlen prof. Woltjer voor de hulde, aan de nagedachtenis van hun vader bewezen. De plechtigheid werd door vele hooglee raren en studenten der Vrije Universiteit bijgewoond. BUITENLAND, DE BELGISCH-FRANSCHE ECONOMISCHE BETREKKINGEN. Een nota aan Frankrijk. De Belgische ministers kwamen gis teren in Kabinetsraad bijeen en on derzochten de kwestie der economi sche betrekkingen tusschen België en Frankrijk. In een communiqué van den Kabi netsraad wordt gezegd, dat de minis ter van Buitenlandsche Zaken rapport heeft uitgebracht nopens den stand der economische onderhandelingen met Frankrijk. Hij heeft den minister raad mededeeling gedaan van de con clusies, waartoe een diepgaand onder zoek van den toestand de ministrieele commissie, in den boezem der regee ring gevormd, hoeft geleid. Deze conclusies zullen onderwerp uitmaken van een nota, die aan de re geering van Luxemburg zal worden voorgelegd. Na overeenstemming met deze, zal aan de Fransche regeering een nota worden gezonden. Naar nog wordt gemeld: De Belgische nota, die in voorberei ding is betreffende de economische; onderhandelingen met: Frankrijk, zal de concessies aangeven, in den loop der besprekingen te Parijs aan beide zijden gedaan en erop aandringen, dat voldoening wordt gegeven aan de eischen van België op de betwiste pun ten. DE VERWOESTE RUSSISCHE TENTOONSTELLING. Schadevergoeding geëischt. In verband met de verwoesting van ie Russische 'tentoonstelling te Brussel heeft de Belgisch-Russische vereeniging ter bevordering van de in- tellectueele betrekkingen met Rus land van de gemeente Elsene schade vergoeding gevraagd. In eersten aanleg vorderde de raads man van de vereeniging Senator Des- warte, dat deskuhdigen zouden wor den aangewezen, om het bedrag van de vast te stellen. De rechter wo.es gisteren den eisch toe. FRANKRIJK ËN RUSLAND. Verklaringen van Dowgaiewski en Doumergue. Dowgaiewski, de Russische gezant te Parijs, verklaarde bij het aanbieden van zijn geloofsbrieven, dat hij zich geheel zou willen toeleggen op het versterken van de banden van vriend schap tusschen de beide landen. Hij zeide verder, dat hij van zijn regeering de voprname opdracht had gekregen, alle hinderpalen, die aan de uitbreiding en de bevordering van de economische betrekkingen der bei de landen in den weg stonden, te ver wijderen. Doumergue antwoordde, dat het hem aangenaam was, den gezant zijn besluit te hooren bevestigen, zich te» wijden aan het handhaven van den vrede en het toehalen van de betrek kingen tusschen de beide landen. Hij zeide verder, dat men. door loy ale samenwerking te stellen boven iedere vooringenomenheid ten opzich te van het buitenland en de beharti ging van de gemeenschappelijke be langen, op de meest nuttige wijze de zaak des vredes zou dienen. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN DUITSCHLAND. De staking en uitsluiting in de metaalindustrie. Te Dessau hebben alle metaalbewer kers het stakingsparool van hun bondsbestuur opgevolgd. Meer dan 40.000 arbeiders zijn bij de staking be trokken. - - Naar uit Freita-Dühler gemeld wordt hebben de Saöhsische Gusstahlwerke de door de Midden-Duitsche metaal- industrieélen aangekondigde uitslui ting ten uitvoer gelegd en hun 2000 arbeiders ontslagen. Dreigende mijnstaking in het Roergebied. Gisteren is te Boehum een conferen tie gehouden van vertrouwensmannen der Duitsche mijnwerkersbonden uit het Roergebied.. Met algemeene- stemmen wérd een resolutie aangenomen, waarin met het oog op de hoogtere eischen, die door mechanisatie en het jachtsysteem aan de kracht der mijnwerkers wordt gesteld, een belangrijke verhooging van de lage loonen en een verkorting van den werktijd wordt verlangd. Aan de bondsleiding werd opgedra gen tegen 30 April het looncontract en de overeenkomst betreffende bet overwerk op te zeggen. Husemann, die. de besprekingen in leidde, wees er op, dat de werkelijke loonen op het oogenblik slechts 97 pet. van de vooroorlogsche loonen bedra gen. Op een tegemoetkomende hou ding van de patroons was volgens hem niet te rekenen, zoodat men zich met/ de gedachte van een staking op den eersten Mei vertrouwd moet ma ken. SPOEDIG NIEUWE VERKIEZINGEN - IN DUITSCHLAND? Het oordeel van Minister Curtius. De Duitsche rijksminister voor Eco nomische zaken, Dr. Curtius, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de verkiezingen voor den nieuwen rijksdag reeds in -Mei a.s. plaats zul len hebben. De politieke situatie is thans van dien aard, dat een verder uitstel van rijksdagontbinding vrijwel onmogelijk is geworden. De tegenwoordige coalitie hangt als droog zand aan elkaar hetgeen wel gebleken is uit de redevoeringen der leiders der regeeringspartijen, die ge heel het karakter van oppositie-rede voeringen dragen. De coalitiepartijen liggen onderling overhoop en zoodra de begrooting afgehandeld is waar schijnlijk begin April is er niets meer, dat deze partijen samenbindt. Het centrum staat er natuurlijk op, .dat het ontwerp-onderwijswet zoo spoedig mogelijk in behandeling zal komen, maar men is er nog altijd niet in geslaagd, het over dit ontwerp in den boezem van-de coalitie eens te worden. Vandaag heeft Dr. Marx de partij leiders weer eens bij elkaar geroepen, teneinde te trachten een modus Vi vendi te vinden, maar ook deze po ging schijnt weer te zijn mislukt. SPOORWEGONGELUK. IN BRITSCH-INDIë. 7 dooden, 15 gewonden. Men seint uit Gorakhpourk (Britsch Indië): Van een goederentrein, tevens pas- sagierstrein, brak gisteren tusschèn Haiyaghat en Kishenpour een koppe ling. Een goederenwagen ontspoorde en kwam in hotsing met een passagiers rijtuig. Zeven personen werden gedood en 15 gewond, waarvan 11 ernstig. SNEEUWSTORM IN OPPER- SILEZIë. Vertraging spoorwegverkeer. In Opper-Silezië heeft gisterennacht een hevige sneeuwstorm gewoed. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 30 c.M. hoog, zoodat het spoorwegverkeer ernstige vertraging ondervindt. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. Het manifest der ballingen. Gisteren maakten wij melding van een manifest der Trotzkisten aan de Derde Internationale, dat in Rusland niet mocht worden gepubliceerd, maar dat niettemin over de grens is ge bracht. Het manifest begint met de klacht, dat „wij oude werkers in de partij, worden verbannen naar de meest af gelegen streken, ofschoon geen be schuldiging tegen ons is ingebracht, teneinde onze betrekkingen met Mos kou e.a, centra en met het zesde con gres der Derde Internationale te ver breken", waarna wordt medegedeeld, dat de voornaamste documenten der oppositie, de belangrijkste kwesties van het huidig tijdsgewricht betref fende, niet ter kennis van de Derde Internationale zijn gebracht, weshal ve onderteekenaars vragen om een nieuw onderzoek van het geschil tus schen Stalin en de oppositie, „in het volle daglicht en met de volledige me dewerking der partij." GEMENGD NIEUWS. Gearresteerd. Zaterdagnacht is door de Rotterdamsche politie in sa menwerking met de Amsterdamsche Centrale recherche een Grieksch ma rineofficier gearresteerd, die zich in dertijd een bedrag van drie millioen drachmen, bestemd voor uitbetaling van soldij aan de matrozen, had toege- eigend, en gevlucht was. Hij werd nagereisd door een Grieksch politieofficier, die na eindeloos speu ren, zijn spoor in Nederland vond. De nu aangehoudene hield zich reeds eenige dagen onder schuilnaam op en had reeds alles in gereedheid ge maakt voor zijn vertrek naar Zuid- Am erika. De aangehoudene zal ter beschik king van den Officier van Justitie ge steld worden. De gearresteerde officier is 30 jaar oud. Hij was in het bezit van een val- sche pas en had slechts een bedrag van een kleine 30 hij zich. Als ongewenscht vreemdeling is hij aangehouden. Het is nog niet zeker, doch wel waarschijnlijk, dat hij uit geleverd zal worden. Een vlechtensnijder. Bij de poli tie is aangifte gedaan, dat een onbe kend gebleven man de i2-jarige A. v. R., uit de Posthoornsteeg te Rotter dam op straat een haarvlecht heeft af geknipt. Ruiten beschadigen. Ook in dë gemeente Utrecht is volgens politie bericht een ruitenkrasser aan het werk. Verscheidene gevallen zijn ge- meid, o.a. op den Amsterdamschen Straatweg eii in de Lange Viestraat. Men meldt uit Gouda: Ook Gouda is gaan behooren tot de steden, waar ruitenkrassers hun kwaadwillig werk hebben verricht. Zaterdagavond j.l. zijn een zeer groot aantal ruiten van winkelzaken, groote zoowei als kleinere, bewerkt geworden op een wijze, die alle per ken te huiten gaat. Krassen van me ters lang zijn aangebracht, waardoor de ruiten ten zeerste zijn beschadigd. In sommige straten, als Kleiweg, de Tiendeweg. Hoogstraat, enz., is vrij wel geen enkel pand overgeslagen. Vrijwel zeker is, dat meerdere per sonen aan het .werk zijn geweest» Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Neder 1. Draadl. Omroep. Katholieke Radio-Omroep. 5.30 Diner-Muziek. 6.30 Scheevers, Esperanto. 7.00 Sdhoevers Engelsch. 7.30 Cursus Latijn. 8.00 Uitzending vanuit het Concert gebouw te Amsterdam. Hierna Persberichten Vaz D!a3. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Diner-muziek. Solist: \V. Zonderland, Üian 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.10 „Lezing le houden door mevr. Ro sa. Spier, over het ontstaan end ontwikkeling van de harp met muzikale illustratie door haarzcl- ve te geven. 9.00 Voordrachten door Marie Meu nier-Nachtegaal, n.l. „Twaalfuur tje" van Falkland; „Een dag bij Sien" van Falkland en „Ver- beternishuis" van F. Timmermans Hawaiian-muziek dcor het Ha waiian Radio-Vijf tal. 10.20 Pers en nieuwsberichten. 10.30 Gramophoonplaten. KöNIGSVVUSTERH., 1250 M. 7.20 „Alpenkünig und Menschenfeind" Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Gemengd programma. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der Muziek." 8.05 Muziek. 8.50 Muziek. 0.20 Weerbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 10.00 Muziek en zang. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radiol, 17^50 M. 5.05 Koersen en nii-uwsberichten. 8.20 Landbouwpraatje. 8.50 Muziek. Het radiostation te Hilversum. In verband met die uitbreiding van de fabrieken van de N.S.F. te Hilversum moesten de antenne-torens van bet ra diostation Hilversum 10 M. verplaatst worden. Deze verplaatsing zou heden morgen geschieden en voor den aan vang van de lunchmuziek van de A.V. R.O. gereed zijn. De werkzaamheden voor deze ver plaatsing, die uitgevoerd worden door de fa. de Vries Robbé te Gorcum, lan ger dan v envacht was door onvoorzie ne omstandigheden. Tusschen 6 a 7 uur hedenavond zou de antenne van het radiostation weer in orde zijn. Alle programma's, dïe voor dien tijd zouden worden uitgezon den, zijn komen te vervallen. Het is de politie niet mogen geluk ken de daders te arresteeren. Een botsing. Zaterdagmiddag reed op den Muiderstraatweg bij den overgang van den spoorweg tusschen den Vinkenburg en Muiden een auto, waarin de familie J. uit Blaricum ge zeten was. De Gooische stoomtram, die voor hen uitreed, wierp zulk een rookgor dijn over den weg, dat de chauffeur herhaaldelijk signalen moest geven met het doel, dat de machinist den stoom zou afsluiten. Hierop werd geen acht geslagen, waarop de chauffeur, hoewel het nog klaar op den middag was, zijn lichten ontstak. Toch geraakte hij eenige oogenblik- ken later in botsing met een auto, die op den weg stond en die hij door den rook niet had kunnen zien. Beide auto's werden ernstig geha vend. De machinist van de stoomtram reed, hoewel hij den slag moet heb ben gehoord, door. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Moordaanslag te Amsterdam. Gistermiddag om half vier werden de wandelaars op het Koningsplein te Amsterdam plotseling opgeschrikt door het knallen van eenige schoten, Zij zagen een vrouw vallen en even later een man. De man was even te voren in de nabijheid van het politie bureau op het Singel gesignaleerd. Hij scheen daar heen en weer te loopen en maakte den indruk, alsof hij op iemand wachtte. Op het Koningsplein heeft hij een vrouw ontmoet, op wie hij van terzij de eenige schoten heeft gelost die haar in den rug raakten. De vrouw zakte ineen: omstanders en politieagenten droegen haar in het naastbijgelegen politiebureau aan het singel. De dader zakte eveneens in elkaar; vermoedelijk heeft hij op zichzelf ge schoten, doch zich niet geraakt. Ook hij werd naar het bureau ge dragen. Hij verkeerde in bewusteloo- zen toestand. In allerijl werd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd en spoedig was een autobrancard, alsmede een ge neesheer aanwezig. Bij de vrouw baatte weinig hulp: spoedig bezweek zij op het bureau aan haar verwondingen. De man vertoonde geen letsel: waar schijnlijk is hij door de emotie bewus teloos gêwordec*

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2