CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN JAARGANG DINSDAG 24 JANUARI 1928 NUMMER 2342 NIEUWE ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten geTeetigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel Uriel Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. V Dat klopt niet. Tot welke, schier tot vertwijfeling leidende conclusies de mensch komt, die het verband tusschen schuld en straf loslaat, bleek nog kort geleden in Frankrijk, alwaar voor de zooveel- ste maal een moordenares werd vrij gesproken. Naar aanleiding van deze vrijspraak door het Assisenhof te Aix-en-Provin- ce, van de 20-jarige studente Alba Bi- anchi, die haar minnaar, een jeugdig leeraar in de wijsbegeerte doodschoot, schrijft de la Fouchardière in de „Oeu vre" een bitter stukje over de huidige opkomende generatie, die hij beschul digt, maar tegelijkertijd ook veront schuldigt. Hij zegt: Wanneer men tegenwoor dig een lijk vindt, dan moet men in de buurt naar een 19-jarigen jongen man zoeken, en wanneer men den jon gen man van 19 jaar heeft gevonden, dan kan men het hem niet kwalijk nemen, dat hij behoort tot de genera tie, die opgeofferd is, tot die generatie welke bewust is geworden tijdens de gruwelijke nachtmerrie van den oor log, welker geest zich heeft gevormd in een sfeer van onmenschelijke wreed heid, verpest bovendien door hypo critisch medelijdenDeze jeugdige lieden hebben den geur van bloed op gesnoven, zij hebben het kenmerk van het beest gekregen, 'een opvoeding, uit kunstmatigheid en leugens opge bouwd, heeft hen onder den indruk gelaten dat het gebaar van den dood, als het niet heldhaftig is, als een ba naal gebaar zou kunnen worden be schouwd Is het niet droevig, dat hier wel spreekt een beschuldiging van de de- moraliseerende wereld, maar tegelij kertijd een verontschuldiging van de genen, die zich vergrijpen aan het le ven van hun medemensch. Van straffende gerechtigheid, van een leed des berouws over het kwaad, geen spoor. Slechts het leed, dat men zoo diep zonk. Is het wonder, dat het aantal moor den niet afneemt? Wat heeft het leven van den enke ling voor waarde in zoo'n verdorven gemeenschap? Neen, zoo is de redeneering niet af. Naast de klaagtoon over de ontred derde wereld, moet een roepstem tot rechtvaardige vergelding uitgaan tot ieder, die bewust deel uitmaakt van die wereld. Het recht Gods moet bij en in de personen beginnen. STADSNIEUWS. PRINSES JULIANA. In verband met de hervatting der col leges aan de Universiteit alhier heeft H. K. H. Prinses Juliana hedenmiddag haar villa 't Waerle te Katwijk aan Zee weder betrokken. MAALTIJD TEN HOVE. Gisteravond is ten Hove een feestdisch gegeven, verband houdend met de oplei ding van Prinses Juliana aan 's Rijk3 Universiteit alhier. Met de Koningin, den Prins en Prinses Juliana namen hieraan een 45 genoodigden uit Harer Majesteit's hofhouding, hoogleeraren en dames en heeren uit de kringen der Leidsche stu- dentenvereenigingen deel. Tot de genoodigden van de hofhouding behoorde gravin van Lynden van Sanden- burg, geboren barones van Nagell, groot- meesteresse, die echter door ongesteldheid verhinderd was. Van de Hofhouding zaten aan de eerste hofdame, jonkvrouwe van Svvinderen, de hofdame der Koningin, ba ronesse van Heeckeren van Keil; de hof dame van Prinses Juliana, baronesse Ben- tinck; graaf Du Monceau, opper-ceremo- niemeester en grootmeester van Harer Ma jesteit's Huis; graaf van Lynden van San- denburg, opperkamerheer der Koningin en grootmeester van het Huis van Prin ses Juliana; mr. baron de Smeth, hof maarschalk der Koningin; baron van Geen, kamerheer en particulier secretaris van H. M.; kolonel Jhr. Sickinghe, kamer heer en waarnemend ceremoniemeester; kapitein van het Indisch leger van Keste- ren, adjudant der Koningin; luitenant ter zee le kl. Termijtelen, adjudant van den Prins; kapitein Phaff. ordonnans-officier der Koningin; baron Baud. kamerheer i. b. d. ter beschikking van de Prinses; ba ronesse Baud; mejuffrouw Schoch, direc trice van de particuliere zaken van Prin ses Juliana, en baronesse van Sijtzama. adjunct-directrice van de particuliere za- krn van de Prinses. Verder namen aan den maaltijd deel: jhr. mr. dr. de Gijselaar, voorzitter van liet college van curatoren der rijksuniver siteit te Leiden; prof. dr. Wensinck, rec- tor-magnificus van di? universiteit; prof. dr. Muller, oud-hoogleeraar der Leidsche Universiteit; de hoogleeraren dr. Kristen- sen, mr. van Vollenhoven, jhr. mr. dr. van Eysinga, mr. de Blécourt, dr. Huizinga, dr. Verwey, allen alhier; Prof. dr. Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. MeJ. dr. Serrurier, privaat-docente aan de univer siteit alhier; van alle welke hoogleeraren en privaat-docenten Prinses Juliana de colleges volgt of gevolgd heeft. Voort zaten aan: het bestuur van de vereeniging van vrouwelijke studenten al hier: mej. Bosman, praeses; mej. Benthem Sypkens, quaestrix; mej. A. O. James, ab- actis I, en mej. Merens, assessor I, de novi- taats-commissie van de Vereeniging van vrouwelijke studenten alhier; mej. Tjeenk Willink, praeses; mej. van den Brandhof, ab-actis; mej. de Graeff, quaestrix; mej. A. M. James, assessor, en mej. Heerkens Thyssen, assesor. Verder waren genoo- digd mej. Michelin, jonkvrouwe de Brauw en mej. Rooseboom, studievriendinnen van de Prii.ses, en het Collegium Civita- tis Academicae Lugduno Batavorum Su- premum, bestaande uit de heeren Jhr. de Ranitz, praeses; Bierman, ab-actis; Van der Valk, quaestor; Van Marle, assessor I, en Dresselhuys, assessor II. De maaltijd had plaats in de groote zaal. De bloemversiering der tafel vertoon de de kleuren van de Leidsche Universi teit, blauw en wit, door een rangschik king, in verguld zilveren hloembakjes, van witte seringen en blauw lint. De Koninklijke Militaire Kapel voerde, onder leiding v:.n haar directeur, eerste luitenant Boer, een muziekprogramma uit en begeleidde eenige tafelzangen. De vorstelijke personen begaven zich aan tafel onder de tonen van den marsch der Leidsche studentenvereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Pro Patria, welke marsch is gecompo neerd door den heer A. Grentzius, kapel meester van het 4e regiment infanterie al hier. Tijdens den maaltijd zong een deel der gasten het lo Vivat. En voorts werd aan tafel gezongen het corpslied van de ver eeniging voor vrouwelijke studenten al hier. Als een aardige bijzonderheid zij nog vermeld, dat Ijs werd opgediend in noga- bakjes, naar het model van het bekende kookpotje of keteltje, dat na het opbre ken van het beleg van Leiden achterge laten gevonden werd in het kamp der Spanjaarden en dat zich thans bevindt in het museum de Lakenhal alhier. Na tafel begaven de vorstelijke personen en hun gasten zich naar een andere zaal, waar de heer Cor van der Lugt Melsert en mevrouw van der Lugt Melsert-van Ees eenige voordrachten hielden. AFBOUW ACAD. ZIEKENHUIS. In de Memorie van Antwoord inzake de suppletoire begroot ing Onderwijs, K. en W. 1927, deelt de minister mede, dat van het bedrag van afbouw van het Academ. Ziekenhuis alhier al 5.090.000 is ver werkt: in 1924 416.002.26; in 1925 was het 740.565.37, en in 1926 593.432.37, terwijl de ramingen van hetgeen vermoedelijk zal worden verwerkt, in 1927 en 1928 zijn te stellen op 1.100.000 en 700.000. Het res- tant zal verwerkt worden in de jaren 1929 tot en met 1931. Dr. G. G. J. RADEMAKER OPVOLGER VAN PROF. EINTHOVEN? Naar de Tel. van zeer goed ingelichte zijde zegt te vernemen, zal dr. G. G. J. Ra demaker, arts te Utrecht en vroeger as sistent van prof. Magnus, tot ojjvolger worden benoemd van wijlen prof. W. Eint- hoven als hoogleeraar in de physiologie aan de Rijksuniversiteit alhier. PROF. H. A. LORENTZ. De toestand van Prof. H. A. Lorentz. die zooals we gisteren meldden, ongesteld is. is naar we nader vernemen, vrij ernstig. DE HERDENKING VAN PROF. BUYS. Naar wij vernemen, zullen niet alleen de minister van binnenlandsche zaken en landbouw en van onderwijs, kunsten en wetenschappen a.i., Mr. J. B. Kan, en de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, doch zal ook de minister van justitie, mr. dr. J. Don- ner, de herdenking van den lOOen geboor tedag van prof. mr. J. Th. Buys a.s. Don derdag in het groot auditorium der Uni versiteit alhier hijwonen. ELECTRICITEIT IN DE HUISHOUDING. Op initiatief van de Installateursver- eeniging voor Leiden en Omstereken werd gisteravond in het N'utsgebouw een le zing met lichtbeelden gehouden over bo venstaand onderwerp. Gezien de belangrijkheid van zulk een actueel onderwerp, hadden wij meer be langstellenden verwacht. In zijn openingswoord heette de voor zitter der vereenigir- de heer W. Zwart, allen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker van den avond, den heer Jachtenberg. vertegenwoordiger der Sie mens Schuekert fal rieken Spr. wees er verder op. dat er nog vele misvattingen over het gebruik van electriciteit en elec- trieiteitsvoorwerpen bestaan, terwijl het zeer velen niet bekend is, dat er speciale tarieven zijn, die het gebruik van electri citeit zeer goedkoop maken. Die tarieven zijn: le. verwarmingstarief is 5 cent per K.W.U. of yk van den licht- prijs; 2e. woonhuistarief, waarbij men een vast recht van 18 cent per maand per lichtpunt betaalt; 3e. nachtstroomtarief, waarbij men b.v. des nachts tegen gerin gen prijs voor den heelen dag warm wa ter in voorraad kan krijgen. Over een en ander zullen Installateurs gaarne alle ge- wenschte inlichtingen verschaffen. De heer Jachtenberg, die hierna het woord verkreeg, begon met erop te wij zen, dat de electriciteit een uitkomst is voor het huishouden, een oplossing bijna van het dienstbodenvraagstuk brengt en voor de huisvrouw zelf veel meer gemak en voordeel beteekent. De meerdere af name van electriciteit is echter wel voor namelijk te danken aan de speciale tarie ven, die door de distrihueerende gemeen ten zijn ingevoerd. Na vervolgens een en ander over het ontstaan en de ontwikkeling der Siemens Schuckert Werken verteld te hebben, liet spr. tal van artikelen van dit fabrikaat de revue passeeren. 't Ligt niet op onzen weg over een en ander in détails te treden, doch de aanwezigen hebben de voordeelen van het gebruik van electriciteit, in theo rie althans, kunnen hooren. Verder wer den zij vergast op cijfers, die moeten aan- toonen, dat electriciteit goedkooper is dan gas, door het grooter rendement. Zij heb ben gehoord welke hygiënische voordeelen de electriciteit biedt, maar bovenal, dat mag niet vergeten, dat men bij het aan schaffen van artikelen niet moet zien op den prijs, maar moet letten op kwaliteit der artikelen. 't Was een interessante en leerzame avuiid. C. HOGENDOORN. f Na een korte ongesteldheid van sleciits enkele dagen, is ten zijnen huize Hooge Rijndijk overleden, de heer Corn. Hogen doorn. In -den heer Hogendoorn daalt een bekend en geacht Leidenaar ten grave. Geboren 19 Juli 18Ul>, bereikte de heer Hogendoorn den leeftijd van 58 jaren. Na met zijn broer, gedurende een reeks van jaren, het bekende Tapijt magazijn aan de Botermarkt 23 (thanè de neer S. Bulthuis) gedreven te heb ben, trok hij zich uit het zakenleven terug, en wijdde zich voornamelijk aan het Kerkelijk leven. De overledene was jaren aaneen diaken hij de Geref. Gem. aan den Nieuwen Rijn en heeft in die kwali teit veel voor den hloei dier gemeen te mogen doen. Ook had Lij een aantal jaren zitting in het bestuur der Geref. Schoolver- eeniging alhier. De heer Hogendoorn, die vroeger tot onze antirevolutionaire partij be hoorde, voegde zich, na de actie van Ds. Kersten, hij de Staatk. Geref. Partij en was bestuurslid van de afd. Leiden dier partij. Bij de verkiezing in 1927, was de heer Hoogendoorn candidaat voor den gemeenteraad en stond als no. 6 op de S.G.P.-lijst. De begrafenis zal a.s. Vrijdag, 27 Jan., plaats hebben. VRIJHEIDSBOND. Onder voorzitterschap van den heer F. 'Heter, heeft Zaterdag te Gouda een vergadering van de Centrale Kies- vereeniging van den Vrijheidsbond in den Rijkskieskring Liden niaats ge had. Er waren 17 afdeelingen verte genwoordigd door ongeveer 50 perso nen. in zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder mr. Fock en mr. Boon, voorzitter en secretaris van den Vrijheidsbond, welkom. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat de Centrale 27 afdeelin gen heeft, met bijn«* 3000 leden. De rekening van den penningmees ter gaf een voordeelig saldo. Als leden van het bestuur werden gekozen: F. Tieter, te Gouda, voorzit ter; J. Beijen, te Bodegraven, secreta ris-penningmeester; dr. T. Beeken- kamp, 2e voorzitter; mevr. M. Heering, Mevr. E. A II. RiesNoothoven van Goor: mr. A. J. Romijn, mr. J. Best, J. P. Werkman, J. G. Tuytel, H. Ph. Sobels, A. J. Turion, C. Broere Jzn., 1'. N. de Jong, J. H. Schouwinck en N. Bodegraven. Met algemeene stemmen werd be sloten. de beide onder-centralen op te heffen en als één geheel de verkie- zingsaetie in 1929 te voeren. Mr. Fock heeft een korte rede ge houden, waarin hij opwekte, pal te blijven staan vopr de liberale begin selen. Kantoor- en Handelsbedienden een gewone ledenvergadering gehouden. Een twaalftal leden waren aanwezig, wat bij een totaal ledental van 60 k 70 nog niet veel te noemen is, maar waaruit toch in ieder geval blijkt, dat de tot op het vriespunt gedaalde be langstelling weer een weinig stijgt en er weer leven komt in de afdeeling, wat dan ook hoog noodig was. Nadat de Voorzitter, de heer H. v. Cittert, de vergadering met het lezen van 1 Cor. 13 en gebed geopend had, heette hij de aanwezigen hartelijk welkom en memoreerde in 't kort wat op de vorige vergadering, uitgeschre ven door het hoofdbestuur, besproken was. Daarna werd allereerst overgegaan tot aanvulling van het bestuur met twee leden. Uit de vergadering wer den enkele candidaten genoemd, waarna bij eerste vrije stemming wer den gekozen de heeren M. Monteba en D. v. d. Stoep. Vervolgens werd besproken de door de afdeeling te voeren propaganda. Samengesteld werd een lijstje van nersonen, die voor huisbezoek in aan merking komen, terwijl uit de verga dering zich enkele leden voor dit huis bezoek opgaven. Bij de daarop volgende bespreking over eventueel op een volgende ver gadering door het hoofdbestuur in te leiden onderwerpen, werden verschil lende dingen genoemd. Besloten werd de datum van de vergadering, waar deze onderwerpen zullen worden be sproken aan het bestuur over te laten Bij de rondvraag kwamen nog ver schillende dingen ter sprake en wer den enkele grieven naar voren ge bracht. De vergadering werd gesloten met dankgebed door den heer de Geus. van Voorschoten. WETENSCHAPPELIJKE VOOR DRACHTEN. Op uitnoodiging van de Leidsche Ver eeniging voor Wetenschappelijke Voor drachten 2al Woensdagavond 1 Februari de bekende vulcaanonder2oeker Prof. Dr. A. Lacroix van Parijs in de collegezaal van het Bot. Laboratorium een voor alle be langstellenden toegankelijke voordracht houden over de verschillende wijzen van het dynamisme van werkzame vulkanen. AFD. LEIDEN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Gisteravond werd in het gebouw ..1 rediker door de afdeeling Leiden en Omstreken van den Bond van Chr DE 353STE VERJAARDAG DER LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Ter gelegenheid van den 353sten ver jaardag der Leidsche Hoogeschool op a.s. Woensdag 8 Februari, 2Ullen de vrou wen der hoogleeraren zich des avonds ver eenigen aan een feestmaaltijd in den foyer van de Stadsgehoorzaal. 40-JARIG BESTAAN Fa. LEZWIJN EN VEERMAN, v.h. CHRISTIAANSE. Op 1 Februari a.s. zal het veertig jaar geleden zijn. dat de schilderszaak die mo menteel de naam heeft van fa. Lezwijn en Veerman v.h. Christiaanse in onze stad gevestigd werd. Het was wijlen de heer W. G. J. Lezwijn, die na zijn jeugd doorgebracht te hebben als weesjongen in het weeshuis op de Hooglandsche Kerkgracht, op 1 Febr. 1888 op zeer bescheiden voet verschillende schilderwerkjes ging aannemen en uit voeren. Dat was het begin van bovenge noemde schilderszaak, die zich hoe langer hoe meer uitbreidde en spoedig als geves tigd kon worden aangemerkt. In October 188 vestigde de heer Lezwijn zich in een perceel aan het Utrechtsche Veer (vroeger Amst. Veer in het huis van wijlen den heer Sentel), daarna in de Langestraat en nu sinds 30 jaar op de Gaienmarkt. Toen de heer Lezwijn meer op leeftijd kwam, en geen kinderen hebbende, toch gaarne de zaak voortgezet wilde zien, as socieerde hij zich op 1 Juli 1922 met den heer C. Veerman (beter bekend als Kees Veerman). Deze associatie was echter van korten duur want na een ziekte van ruim een jaar stierf de eerste firmant op 21 Novem ber 1924. Hoewel dit een zware sla was, zette de heer Veerman met geenszins verminderde energie de zaak voort en mocht zelfs het genoegen smaken dat tot uitbreiding over gegaan moest worden, wat geschiedde, doordat hij in Augustus 1927 de zaak van den heer Christiaanse (die reeds ongeveer 75 jaar bestond) aan zich verbond. Het behoeft nauwelijks gezegd te wor den. dat de fa. Lezwijn en Veerman, die zooals men vve^t. zich hoofdzakelijk toe legt op burgerwerk, zich verheugt in een uitgebreide clientèle en dat ze werkt tot volle tevredenheid van allen, die zich door haar laten beJienen. Wat wel blijkt uit het feit, dat er ver schillende menschen zijn, lie reeds meer dan 30 jaar door haar bediend worden. Belangrijkste nieuws in dil Nummer. Moord en poging tot zelfmoord te Amsterdam. Universitair diner ten Hove Het A.-R. Tweede Kamerlid Leen- stra ongesteld. Buitenland. Dreigende mijnwerkersstaküng in het Roergebied. Spoedig nieuwe verkiezingen in Duitschland verwacht. De BelgischFransche economische betrekkingen. Spoorwegongeluk in Britsch-Indië. welke voor deze oude kunstnijverheid van belang zijn geweest. Reeds zijn uit Nederlandsche collecties hiervoor toezeg gingen gedaan en er bestaat alle hoop, dat een schoon geheel zal worden verkregen. Oude schilderkunst en platen zullen laten zien, hoe in verschillende tijden de kant, als onderdoet van het costuum, werd ge-, dragen. Het bestuur der Leidsche Kunstvereeni- ging heeft zich hierbij den steun verze kerd van Mej. Octavie Siegenbeek van Heukelom te 's-Gravenhage, die van oude kant een bijzondere studie beeft gemaakt en die de technische leiding der tentoon stelling op zich zal nemen. EXAMENS. Voor het examen Engelsche Handels correspondentie der Fed. Mercurius slaag de Mej. G. C. Buys. Idem voor Boekhouden de heer J. Lang- veld, leerlingen der Pont-school, alhier. Voor het examen Machineschrijven van de Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen slaagde de heer D. M. J. Punselie, alhier. Gisteravond is ten nadeele van D. H. in de Groenesteeg van een rijwiel een lan taarn en een belastingplaatje ontvreemd. Op het Rapenburg is ten nadeele van C. uit een auto een plaid ontvreemd. Gisteren is, doordat ze haar stuur kwijt raakte, mej. L. v. S. met haar rijwiel in de Stille Rijn gereden. De schipper P. B. heeft haar door middel van een roei boot wedr op het droge gebracht. Het meisje had geen letsel bekomen. BINNENLAND. HET KAMERLID LEENSTRA. De heer Leenstra, lid der Tweede Kamer, is ongesteld. Zaterdag liet zijn toestand zich zeer ernstig aanzien; de patiënt kreeg toen hevige pijnen. Gisterochtend was de toestand iets gunstiger. Naar aan. de Stand, werd medege deeld lijdt de heer Leenstra aan ko liek-aanvallen. REORGANISATIE OP DE POST KANTOREN. Inzake de in voorbereiding zijnde reorganisatie bij de P. T. T. meldt men, dat in de commissie voor geor ganiseerd overleg een ontwerp-rege- ling van het hoofdbestuur der P.T.T. wordt overwogen, welker uitvoering ingrijpende wijziging ten gevolge zou hebben. Het plan zou bestaan om bij deze regeling alle postdirecteuren, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt behalve wellicht de directeuren der eerste klasse kantoren te pension- neeren en in de aldus ontstaande va catures geen nieuwe functionarissen te benoemen, doch de werkzaamheden van den directeur te laten verrichten door commiezen titulair als waarne mende beheerders. Het moet voorts in de bedoeling liggen het hooger personeel niet met nieuw te benoemen krachten aan te vullen en in de behoefte aan lager personeel, die van de door deze maat regel ontstane opschuiving het ge volg zou zijn, te voorzien door het aannemen van losse krachten, die op arbeidscontract te werk zouden wor den gesteld tegen een aanvangs- maandloon van 45. Het maximale loon zou voor deze krachten worden gesteld op 3.50 per werkdag. Naar men verzekert, mag het als hoogst waarschijnlijk worden beschouwd, dat deze ontwerp-rege- ling zal worden aanvaard. TENTOONSTELLING VAN OUDE KANT. Naar wij vernemen, beraamt de Leidsche Kunstvereeniging plannen om eind April in het Sted. Museum De Lakenhal ei n tentoonstelling te openen van oude kant. welke een duidelijk overzicht zal geven vau de landen en tijdvakken (tot 1850), DE BURGEMEESTERS-VACATURE IN VLAARDINGEN. Naar wij lezen in de N. Prov. Gron. Crt., komen voor de vervulling van de burgemeesters-vacature in Vlaar- dingen, ontstaan door het overlijden van den heer P. Pruijs, ernstig in aan merking de heeren P. A. Colijn, bur gemeester van Boskoop; Mr. J. J. de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1