SPLINTER UITVERKOOP DAG-AGENDA. Lisse. Dinsdag 24 Jan., 's av. kwart voor acht,- gebouw ,.Rehobofh": Ds. P. J. Pauwe. Woensdag 25 Jan., 's av. /even uur, Café „Zomerlust", Stationsweg: Le zing door den heer J. H. Rieméns, over „Bestrijding Plantenziekten". lederen Woensdagavond 8.309.30 uur, Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den woeker. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Januari a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 128. Telefoon 594. RECLAME. klaarde n.l. de directeur van finan ciën in den Volksraad o.m.: Verder heeft dezelfde geachte spre ker (de heer Stokvis) aandacht ge schonken aan de opdracht, die inder tijd aan den hoofdingenieur Feber is verleend, welke ingenieur in Neder land en het buitenland een onderzoek instelt naar vragen op het gebied van woningverbetering. De heer Stokvis heeft gevr agd, of het nu niet wat al to veel is, dat èn in Indië èn in Neder land in totaal twee hoofdambtenaren precies hetzelfde werk verrichten. Dat hier hetzelfde werk zou worden gedaan, is natuurlijk niet geheel iuist. De heer Feber hectt in Europa een aantal algemeene onderzoekingen naar de oplossing van het woning vraagstuk ingesteld en daarover zeer belangwekkende rapporten uitge bracht, terwijl de taak van den hoofd ingenieur, die hier te lande als hoofd ambtenaar voor de Volkshuisvesting werkzaam geweest is, op een geheel ander gebied lag. Ik kan den heer Stokvis echter misschien in zeker op zicht wel gerust stellen door hem mede te deelen, dat de opdracht van den heer Feber in October 1927 be ëindigd is. Tot zoover de directeur van finan ciën. Begrijpen wij het goed, teekent het Bat. Nbl. hierbij o.a. aan, dan is hiermede de pensionneering van den heer Feber als Indisch ambtenaar in geluid. De heer Feber, zoo weet men, wil niet terug naar Indië en men leg de beslag op hem voor de onderzoe kingen bovengenoemd. Maar die kon den niet blijven voortduren; en nu de opdracht beëindigd is, komt de keuze: of terug naar Indië of pensionneering. CORRUPTIE TE ZWOLLE. Omtrent de ontdekte corruptie te Zwolle verneemt De Courant nog het volgende: In de naaste omgeving van den beambte G. J. v. W, was het reeds geruimen tijd bekend, dat het met zijn financiën niet in orde kon zijn. Vroeger was v. W. ma gazijnmeester bij de gasfabriek, doch ver leden jaar is in de "inrichting van het be drijf verandering gebracht, waardoor zijn betrekking kwam te vervallen, ómdat zijn vroegere werkzaamheden op het kantoor zouden geschieden. Van W. werd echter als terreinknecht in dienst gehouden. Het was algemeen bekend, dat van W. nogal op reis ging en zich ook in andere opzichten uitgaven kon permitteeren, die niet in overeenstemming waren te bren gen met zijn maatschappelijke positie. Het wekte in sommige kringen dan ook ver wondering, toen B. en W. eenige maan den geleden op het bekende adres van den Bond van personeel in Openbaren Dienst antwoordden, dat er huns inziens geen grond was voor het vermoeden, dat er on regelmatigheden zouden zijn gepleegd en dat een onderzoek alleen gerechtvaardigd was indien zulk een vermoeden bestaat. Men trok uit dit antwoord van B. en W. de conclusie, dat het college er niet aan wilde om een onderzoek in-te stellen. Thans is echter bekend geworden, dat de officier van Justitie alhier buiten het gemeentebestuur om een onderzoek heeft ingesteld. Na langdurig verhoor van van W. moet gebleken zijn, dat hij zich schul dig heeft gemaakt aan het in ontvangst nemen' van retourcommissies en wel tot een totaal bedrag van 2000. Van W. heeft ook-namen van eenige zij ner collega's genoemd in verband met deze feiten. Ook zij zouden zich schuldig hebben gemaakt aan hetzelfde feit. Mén betwijfelt echter of ook deze laatste geval len als corruptie,zijn aan \e merken. In de morgen te houden raadsvergade ring zullen B. en W. naar verluidt nadere mededeelingen doer.. CHRISTELIJKE VERPLEGING VAN KRANKZINNIGEN. Naar Friesch Dagblad" verneemt, is te Sneek in een vergadering besloten tot stichting en instandhouding yan een In richting tot verpleging van krankzinnigen in Friesland. De Vereen, staat-op Geref. grondslag en zal sfaan onder leiding van een bestuur, dat bestaat uit. evenveel leden van de. Herv. Kerk als van de Geref. Kerken. Een voorloopig bestuur is benoemd, dat de leiding der propaganda ter hand neemt STORMRAMP. In de provincie Overijsel is aan ver goeding voor bij de jongste storm ramp geleden schade in het geheel ruim 210.000 uitbetaald. Anibt Del den had 121.251 noodig voor het her stel, Borne 30.307, Tubbergen 22.330. Almelo 19.702, Haaksbergen 14.724, Goor 2030, Bathmen 5872 en Hel len doorn 981. RECLAME Gebruik bij springende lippen en Ruwe eh Schrale Huid het allerbeste middel, en dat is Doos 30 ct. BUITENLAND. DE RIJKSDAGZITTING. Een nieuw incident Von Keudell. Bij de voortzetting van de algemee ne debatten over de begrooting 1928, nam Zaterdag bij de regeling der werkzaamheden de afgevaardigde Müller-Franken (sociaal-democraat) het woord, die onder het luid geroep van „Hoort, hoort!" der linkerzijde 't verslag van de „Deutsche Tagesztg' over de rede van den minister van bihnenlandsche zaken, von Keudell, op de algemeene vergadering van den Pommerschèn landdag, voorlas. Volgens dit verslag zeide de rijks minister van binnenlandsche zaken: „Men zal zeker begrijpen, dat ik het beter acht, in de vergadering van den Pommerschen landdag te komen, dan te hooren, hoe ik in den rijksdag aan gevallen wordt." Dit behoort, aldus de afgevaardigde, tot de vele ongelukkige dingen, welke von Keudell sedert zijn ambtsaanvaar ding en ook daarvoor, in het publiek zeide. Het is ongehoord, dat in een tijd, waarin de landbouw den rijks dag voortdurend om hulp verzocht, de rijksminister van binnenlandsche zaken er toe komt, den rijksdag op de ze wijze aan te vallen. Deze verklaring werd door de lin kerzijde en het centrum herhaaldelijk met het geroep van „Hoort, hoort" „ongehoord", e.d.m. onderbroken. President Loebe verklaarde, dat hij den rijkskanselier op verzoek van den spreker inzake deze aangelegenheid om een verklaring zou vragen. Bij dit verzoek sloten de woordvoer ders van *t centrum en van de demo craten zich aan. De woordvoerder van het centrum, Von Guerard, legde er voorts den na druk op, dat het centrum aan het re- publikeinsche beginsel vasthoudt. Bui tendien betreurde hij het, dat de uit spraak van het staatsgerechtshof, vol gens welke de Pruisische regeering 'n zetel in den raad van beheer der rijks spoorwegen zou toekomen, nog steeds niet doorgevoerd is. lcc - Tusschen Marx en spreker bestaat geen tegenstelling. Het centrum staat vast op zijn te Erfurt gelegden grond slag. Over van Guerar-d's grief, inzake de Rijksspoorkwestie, voerde vervolgens rijksminister Marx 't woord, die zei de onaangenaam getroffen te zijn over het aanroeren van deze moeilijke zaak welke in de commissie thuis hoorde. De rijksminister van binnenlandsche zaken, v. Keudell, antwoordde, dat hij bij den wanhopigen toestand van den landbouw, het bezoek aan de vergade ring van den landbond van meer'be lang had gehouden, dan het deelne men aan de rijksdagzitting van giste ren. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG. Kanton aan drie zijden ingesloten. Kanton is thans aan drie zijden in gesloten door communistische opstan delingen, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat na de zelfstandigheids verklaring van Kanton, Tsjang Kai Sjek zijn troepen, uit de grensgebie den van de provincies Kwantoeng en Honan terug getrokken heeft, waarna deze gebieden door communistische boeren bezet werden. In tal van steden hebben de commu nisten een terreur uitgeoefend. Duizen den zakenlieden werden doodgescho ten en de zakenkwartieren zouden platgebrand zijn. Te Kanton zelf is met het ook op de nieuwe, ontwikkeling van den toe stand de onrust onder de arbeidersbe volking gestegen, In buitenlandsche kringen te Kan ton wordt het uitbreken van een con flict in het begin van de volgende week, dus tegen het Chineesch Nieuw jaar verwacht, daar door de werkge vers, ondanks het öntslagverbod, te gen dien datum talrijke ontslagen worden overwogen, terwijl men tevens voornemens schijnt te zijn, op overda dige wijze tegen de arbeiders op te treden. Generaal Li Tsjei Sjen heeft alle volksverzamelingen verboden. DE MIDDEN-DUITSCHE METAAL INDUSTRIE. Dreigende uitslniting. ■Het conflict in de metaalindustrie van midden-Duitschland is aanmer kelijk verscherpt, daar de patroons bësloten hebben tot uitsluiting van de -niet stakende arbeiders over te gaan. Dr. Brauns, de rijksminister van arbeid-, heefi. geweigerd de door een •scheidsgerecht voorgestelde loonsver- hooging van 3 pfennig per uur bin dend te* verklaren. Naar aanleiding van dit besluit van den minister hebben de indus trieel en besloten tot uitsluiting. Deze 'zal morgen begïhnen en dan wordt het aantal van 25.000 stakers nog ver hoogd met ongeveer een gelijk' aantal uitgestotenen, zoodat in het geheel 50.000 arbeiders bij dit conflict betrok ken zullen zijn. Te Anhalt hebben Zaterdag in ant woord op het besluit van de patroons OOtTU menschen den arbeid gestaakt, daar zij de uitsluiting niet wenschten af te wachten. De Mitteldeutsche Mahlwérko hebben alle arbeiders, die weigerden zich accpórd te verklaren met een verhooging van 3 pfennig per uur op staanden voet ontslagen, de overige arbeiders zullen deze worden uitgesloten. PAN-AMERIKAANSCHE CONFE RENTIE. Een resolutie inzake non-interventie. De commissie voor internationaal publiek recht van de Pan-Amerikaan- sehe Conferentie nam met algemeene stemmen een resolutie aan, Waarin zij in beginsel non-interventie van den eenen staat in de binnenlandsche aan gelegenheden van een anderen staat aanbeveelt. DE ^HERSTELBETALINGEN. Een uitlating van Mellon. De Amerikaansche minister van fi nanciën, Mellon, heeft zich in een re de over het herstelvraagstuk uitgela ten. Hij verklaarde, dat de naties van dj wereld weer op een gezonde finan- cieele basis gesteld moeten worden, opdat het overschot der Amerikaan sche productie een afzetgebied zou vinden. In politieke kringen der Vereénigde Staten ziet men in deze uitlating een bevestiging van de meening, dat de Vereenigde Staten een omwerking van hun douanetarief zouden willen voorkomen en daarom op een nieuwe rtgeling van het herstelvraagstuk aansturen willen, opdat, door een ver mindering der Duïtsche betalingen aan het buitenland, de noodzakelijk heid eener te hooge opvoering van den Duitschen export zou wegvallen. POLEN-LITAUEN. Nieuwe Poolsche nota op komst. De Poolsche regeering zal in het begin der volgende week aan de Lituasche re geering opnieuw een nota overhandigen waarin voorstellen zullen zijn. belichaamd over tijd en plaats der Poolsch-Litausche onderhandelingen. De Poolsche regeering hoopt, dat deze onderhandelingen gevoerd kunnen worden vóór de Maartzitting van den Volkenbond. EEN MANIFEST VAN DE RUSSISCHE OPPOSITIE. De bannelingen van de oppositie groep Trotzki hebben voor hun verban ning besloten een oproep tot de com munistische internationale uit te vaar digen, die in Rusland niet mag ver spreid worden. Zij zijn er echter, volgens de Vor- waerts in geslaagd, dit manifest over de grens te smokkelen, zoodat het op deze wijze ter kennis van de Europee sche openbare meening kan worden gebracht. Het is ondértëëkend door Trotzki, Rakofski, Radek ëri een reeks andere „oude" bolsjewiki. KATOENSPINNERIJEN TE MANCHESTER AFGEBRAND. Een groote brand heeft twee katoen spinnerijen te Manchester verwoest, terwijl aan een derde .ernstige schade is toegebracht. Bij den brand zijn 120.000 spindels verloren gegaan. De schade wordt op ongeveer 2K millioen gulden geraamd. GROOTE KOUDE IN NEW YORK. Tengevolge van een plotselinge daling in de temperatuur is in de voorsteden van New York de thermometer plotseling tot 23 graden onder nul gedaald. Reeds zijn tal van personen door de koude omge komen. DE TOCHT VAN DEN KONING VAN AFGHANISTAN. De familie van den Koning van Afgha nistan is in gezelschap van den minister van buitenlandsche zaken van Afghanis tan te Montreux gearriveerd. De Koning zelf wordt daar tegen 10 Februari ver wacht en vermoedelijk zal hij dan een week te Montreux blijven vertoeven. SCHEEPSONGEVAL. Door de Britsclie admiraliteit is mede- deeling gedaan, van een botsing, welke heeft plaats gehad tusschen Z.M.'s Cale- don en het Italiaansche :s.s., „Antares". Het ongeval had. Vrijdagmorgen in 'de vroegte plaats. Z.M.'s Ca'ledon bereikte de Karystöfbaai; Z.M.'s Cardiff en Calypso bleven in de on middellijke nabijheid. "Dé ,»Antares" wferd door Z.M.'s Ceres naar Piraeus gesleept. Leedwezen werd betuigd in verband met het feit, dat de eerste, officier van de „Antares" bij de botsing werd gèdood, ter wijl de steward wordt vermist. DE THEEMS WASSENDE. In verband met de mogelijkheid, dat de Theems, opnieuw, zal gaan wassen, zijn er wachten uitgezet op die punten, waar de rivier onlangs buiten de oevers is getre den. Voor zoover bekend, hebben de over stroom in gen zich niet herhaald en de nieuwe muur, welke in alle haast is aan gebracht bij de Lambeth Bridge, waar de \orige maal een gat was geslagen, is juist gisteren voltooid. Reeds heeft het water zoo hoog gestaan, dat het slechts vijf voet beneden liet bovenste gedeelte van deze nieuwe muur stond. DE SCHAATSENWEDSTRIJDEN TE OSLO. Het amateur kampioenschap schaat senrijden voor Europa op den afstand van 15ÜU M. werd behaald door Thunberg (Fin land, die den afstand in 2 minuten 22 se conden aflegde; tweede was Larsen (Noor wegen). Over 1U.0UU M.; eerste was Ballangrud (Noorwegen) in 18 min. 1 sec.; tweede was Evensen (Noorwegen). STABILISATIE VAN DE FRANK. In goed ingelichte kringen te Parijs ver luidt, dat de Fransche regeering na de verkiezingen zal overgaan tot stabilisatie v%n de frank en wederinvoering van den gouden standaard. De stabilisatie zal geschieden op 1/5 van de waarde van de frank voor den oorlog. Na de stabilisatie zullen maatrege len worden overwogen ten behoeve van de renteniers, die het meest door de daling van de waarde yan bet betaalmiddel zijn getroffen. KORTE BERICHTEN. De Hongaren willen een monu ment der dankbaarheid, voor de ver zorging van Hongaarsche kinderen, oprichten in Boedapest en in de hoofd steden van België, Zwitserland en Ne derland. De Poolsche begrooting voor '28 sluit met een overschot ^yan 49 milli oen zloty. De Japansche landdag is ontbon den. De nieuwe verkiezingen zullen den 20sten Februari worden gehouden Het Duitsche invoersaldo is in December aanzienlijk gedaald. In het geheele jaar 1927 is er een nadeelig saldo van 3.9 milliard. President Machado heeft het re- geeringsbesluit geteekend, waarbij de Cubaansche suikeroogst-1928 op 4 mil lioen ton wordt vastgesteld. Ter pan-Amerikaansche conferen tie.te Havanna is voorgesteld, het per manente hof van arbitrage te 's Gra- venhage te erkennen, als bevoegd tri bunaal bij-alle'geschillen tusschen de Amerikaansche staten. Heden vergadert de Belgischen ministerraad over den stand der eco nomische ónderhandelingen met Frankrijk. De nieuwe Russische gezant te Parijs heeft het geheele Fransche ge- zantschapspersoneel ontslagen. GEMENGD NIEUWS.' Aan de gevolgen overleden. De amb tenaar H., die bij het vervullen van zijn plicht in de buurtschap Zwolle, van een hooizolder viel, is in het ziekenhuis te Groenlo gistermiddag overleden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De man laat vrouw en drie kinderen achter. Een onbeheerde auto op een spoorlijn. De trein uit Leeuwarden, die te 5.32 uur te Groningen moet aankomen, arriveerde gisteren aldaar eerst te kwart over zes. De oorzaak der vertraging was, dat de trein een op de lijn onbeheerd staanden auto bij Den Horn nabij den overweg had stuk gereden. Zij, die in hun auto hadden gezeten, waren naar Den Horn, gegaan, om hulp te halen, teneinde den auto, waarin geen beweging was te krijgen van de lijn te verwijderen. Terwijl zij nog onderweg waren, ge schiedde de aanrijding. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Lastige bezoekers te Amersfoort. Se dert eenige dagen trachten te Amersfoort vrouwen uit z.g. Zigeunerwagens hun slag te slaan in winkels, vooral banketzaken. Zij koopen wat, betalen met een rijksdaal der en vragen dan dubbeltjes met het beeld van de Koningin terug. Terwijl ze die oprapen, trachten ze meteen den rijks daalder weer mede te nemen. Ook loeren de dames er op, om van de schaaltjes bon bons of andere lekkernijen mee. te nemen. In de stad worden ze. goed door de politie in de, gaten gehouden, maar in het Soes- terkwartier, waar weinig politie is, vin den de „handige" klanten een vruchtbaar operatieterrein. In een tweetal winkels werd de truc met den rijksdaalder met goed gevolg toegepast, terwijl bij een krui denier de lade gelicht werd. Verdronken. Zaterdagmiddag onge veer 12 uur is te Broek op Langendijk na bij de sluis verdronken de 23-jarige schip- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 6.15 Vierde Causerie van Us. Jac. v Nes le 's-Gravenhage, over: „B.j zondere Joodsche gebruiken' 7.00 Instituut Schoevers. Katholieke Radio-Omroep. 8.15 Uitzending uit Nijmegen. 9.30 Het gemengd koor Arti Vo.'.d onder leiding an den he-.T Ar nold Mar terns. 10.00 Rede van Prof. Dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 4.40 Kinderuurtje. 6.00 Muziek. 7.15 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.10 Concert. 10.00 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.35 Kamermuziek. 9.50 Vroolijk programma. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Muziek. DAVENTRY, 1604. M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen dier Muziek. 8.05 Variété. 9.20 Weerbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Landbouwpraatje. persknecht J. Molenaar uit Alkmaar, die bij het losmaaen van een vlet van een motorschuit te water geraakte met het noodlottig gevolg, dat hij verdronk. Brand. Zaterdagnacht is te Enschede aan de Beltstraat in de garage van den heer B., de aldaar gestalde auto van dr. S. door brand vernield, terwijl nog 2 an dere in de garage zich bevindende auto's brandschade hebben bekomen. De oor zaak van den brand, die zich tot de auto's bepaalde, is onbekend. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEïi. Bij -den veehouder L. is onder de schapen de besmettelijke ziekte schurft geconstateerd. Alhier is een lezing gehouden uit gaande van die Eierveiling door den heer Aspe'ren Vervenne, Rijkspluimvee- consulent, o\er het onderwerp: „De vooruitgang der pluimveeteelt dier laat ste jaren en de oorzaken daarvan". De lezing was zeer interessant. Te Alphen a. d. Rijn had de ver kiezing plaats voor hoafd-ingeland en hoofd-ingeland plaatsvervanger in het 9e Rijnland-district (Aarlanderveen) Gekozen werd die heer C. v. Muis winkel te Zwammerdam, en voor plaats vervanger de heer W. J. Rijlaarsdam te Nieuwveen. in l.otel Paulez ie Den Haag werd Zaterdagavond het jaarlijksche feest van ae Buitenlandsche Persvereeniging gehouden, dat door Z.K.H. Prins Hendrik werd bij gewoond. Links naast den Prins de heer van Ditmar, dir. Dagblad van Rotterdam, voorz. der Buitenlandsche Persvereeniging. TER AAR. Alhier vergaderden een 30-tai bloemkweekers, die uit hun midden een commissie benoemden, teneinde te on derzoeken hoe op de meest voordeeligo •wijze de verzending tkan geschieden. - De Zangvereen. Z.A. V.O. gaf voor een goed bezette zaal een openbare uit voering. De avond werd afgewisseld door voordrachten. Bevolking. Ingekomen: J. v. d. Broek, Leiden: H. C. Esveldt, Rheden; K. M. den Hollander, Nieuwkoop; P. Fokker, Zevenhoven; J. Hoogenraad, 'e-Gravenhage. Vertrokken: C. Kolleman, Gouda; J. M. Booman, Lisse; P. Snabel, Alph-en a. d. Rijn; G. Bouwmeester, Aalsmeer. KATWIJK. Stand der Werkloosheid: arbei ders 191; grondwerkers 52; stokers 1; Opperlieden 10; visschers 44; netten- boetsters 1kuipers 9; metselaars 3 tim merlieden 2; scheepmakers 2; schilders 1binnenschipper 1scheepstimmerman 1; zeilmakers 1. Totaal 319 personen. «OELOFARENDSVEEN. Vrijdagavond gaf de Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Alkemade, een propa- gandaavond in het hotel de Vier Heems kinderen. De opkomst der leden en gencodigden was bevredigend, toen de heer L. van Pelt, reserve ie luitenant, bij den Landstorm, de bijeenkomst met een toepasselijk woord opende en in korte trekken het doel en het nut van den Vrijw. Landstorm uiteenzette, waar na dcor alle aanwezigen staande Ji t Wilhelmus werd gezongen. Een kwartet uit Roelofarendsv^en be staande uit die heeren Turk, van oer Meer en Keek luisterde de avond met muziek op. Nadat eenige keurige numer:? tem gehoore waren gebracht, werd 0 film vertoond van het Oranjehuis, van af Stadhouder Willem I tot aan ae r geering van H.M. de Koningin. biografische film was zeer inter- s 1 t c ri bracht weer eens levendig voor geest een groot stuk uit onze V'ade. tfamdsche geschiedenis, zooals wij 1 in onze kinderjaren op school ie 1 den. Vooral van het jeugdleven van H.M. de Koningin weiden zeer mooie futo's op het doek gebracht. Na een kocte pauze .werd de Lan

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2