WOT OE BLADEN ZEGGEN. De foreusenbelasüng. Het Centrum (R. K.) kan zich niet vereenigen met de door de regeering voorgestelde regeling van de belasting der werkforensen: Wie te Utrecht woont, maar in A- mersfoort werkt, profiteert zoowel van de eene als van de andere gemeente. Het is dus volkomen billijk, dat hij in beide gemeenten belasting betaalt. Maar het is volmaakt onbillijk, dat hij daarom meer belasting moet betalen, dan wanneer hij zijn arbeid in zijn woongemeente verrichtte. Thans is de regel zoo, dat hij in bei de gemeenten twee derde van den ge wonen aanslag moet betalen. Dit is grove willekeur, en is door niets ge motiveerd. Wel ware het billijk, dat Utrecht en Amersfoort ieder een deel van het belastinggeld ontvingen. Dit kon dan echter een verrekening tus- schen deze beide gemeenten blijven. Maakt men de regeling zoo en zóó alleen is ze logisch en rechtvaar dig dan verdwijnen alle moeilijk heden. Wat de regeering nu voorstelt is on logisch, en daarom ook onbillijk. Als het billijk is. dat ambtenareiT van de forensenbelasting dus van het betalen van vier derde worden vrij gesteld, dan is het evenzeer billijk, dat dit ook voor niet-ambtenaren geldt. Er is geen enkele houdbare reden te bedenken, waarom hier ambtena ren in een bevoorrechte positie moe ten worden geplaatst. Het blad vereenigt zich ook ten aanzien van de vrijstelling van de in komens beneden 2000 met het adres van den Algemeenen Bond van Fo rensen. Ook hier is de logica zoek. Waarom alleen van hen het betalen van vier derde vrij te stellen? Waarom alleen van hen geen bedrage in de uitgaven der forens-gemeente gevraagd? Lo gisch ware het, wanneer niemand meer dan drie derde te betalen had. maar dat dan daarvan een gedeelte, een derde of de helft, aan de forens gemeente ten goede kwam. Dat ware logisch en billijk tevens. De adressanten keuren in hun re quest het stellen van een grens, als geheel willekeurig, af. Zij doen echter een subsidair voorstel, en willen de grens althans hooger stellen; zij wil len niet vrijstelling tot 2000 inkomen maar tot 2CO0 belastbaar inkomen. Dan zal dus feitelijk het inkomens bedrag verhoogd worden met den af trek voor noodzakelijk levensonder houd, met den kinderaftrek. Voorts wenschen zij, dat voor iede- ren forens gelden zal, dat hij over de eerste 2000 belastbaar inkomen geen forensenbelasting zal behoeven te be talen. Terecht wijzen ze erop, dat de voorgestelde regeling voor de foren sen, die meer dan 2000 inkomen heb ben, nog nadeeliger en dus onrecht vaardiger zal werken dan de bestaan de regeling. Immers, de forensaal-gemeente zal nu het inkomen uit de vrijgestelde aanslagen missen, en daarom van de andere aangeslagenen een hooger per centage moeten gaan heffen, dan nu het geval is. Daar komt bij, dat de van forensen belasting vrijgestelde arbeiders er be lang bij krijgen, om uit de woonge meente te verhuizen naar een andere gemeente, die een laag percentage heft. Tenslotte worden in het adres nog enkele opmerkingen gemaakt ten aan zien van beursbezoekers en buiten- landsche forensen, en enkele redactie verbeteringen voorgesteld welke ons ook juist voorkomen. GEMENGD NIEUWS. Gasontploffing. Een hevige gasont ploffing heeft de Vaillantlaan in Den Haag gistermiddag omstreeks drie uur in rep en roer gebracht. De benedenverdieping van pand 291 was een ruine geworden. De ruiten werden door de ontploffing inge drukt, de stoelen door de kamer gesme ten, de gordijnen afgerukt, de luchtdruk drong door naar de achterkamer en druk te daar een paneel tusschen twee ramen in. Een groote vlam schroeide alle licht brandbare voorwerpen, maar gelukkig ontstond er geen brand. De bewoners wa ren niet thuis. Alleen een kanarievogeltje werd slachtoffer. Het zat dood op zijn stokje in het kooitje. De brandweer werd gealarmeerd en de justitioneele politie verscheen. Het eeni- ge wat men doen kon was naar de oor zaak van de ontploffing te zoeken. Die was spoedig gevonden. Werklieden van de gasfabriek zijn op de Vaillantlaan be zig buizen te vernieuwen. Gistermiddag had men voor pand 391 gewerkt. De zij buizen, die de huizen ingaan, zitten aan de hoofdbuis vastgeschroefd. Bij het afschroeven van de oude buis en het aanschroeven van de nieuwe is er natuurlijk aan de zijbuis gerukt en ge trokken. In die zijbuis vond men een gat. Er bleek een groote roestplek in de buis te zitten, die door het wringen zich bege ven had. Toen men na het werk den gas- toevoer weer openzette, stroomde het gas pand 391 binnen, trok door de naden van den vloer omhoog en ontplofte toen het bij de brandende kachel kwam. Het geval trok veel bekijks. Daar het de voorkamer was, kon men van de straat de ruine goed zien. Onstichtelijk. Bij een begrafenis te Oud Loosdrecht hebben de dragers voor een stichtelijke vertooning gezorgd. Ze hebben n.l. aan de geopende groeve hun ontevredenheid betuigd over d^ uitge keerde vergoeding en aan de geopende groeve moest den executeur-testamentair gevraagd worden, of aan den eisch kon worden voldaan en aan de geopende groe ve is toen de toeslag uitbetaald, welke de heeren meteen onderling verdeelden. Aanrijding Mejuffrouw W. v. d. S. is gisteren op den Princessewal te 's-Graven- hage door een auto aangereden. Zij be kwam een vrij ernstige hoofdwonde en werd in het ziekenhuis opgenomen. Haar rijwiel werd vernield. Een havenarbeider onder een autobas geraakt. Gistermorgen is op den hoek van den Breeden Hilledijk en de Maasha ven Oostzijde te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Twee autobussen, van elkaar beconcurreerende diensten van Ka- tendrecht naar den rechter-Maasoever, kwamen uit de richting van Katendrecht aangereden. De eerste bus had een snel heid van ongeveer 40 K.M. per uur. De tweede bus reed vlugger en nadat hij den eersten was voorbijgereden aan den lin kerkant, is deze bus plotseling weer naar rechts uitgeweken, zoodat hij vlak voor den anderen kwam te rijden. De bestuur der van dezen bus, de 18-jarige W. G. B., van het Eiberpad, heeft, naar hij zegt, om een aanrijding te voorkomen, het stuur op eens naar rechts omgegooid, waardoor de autobus met volle vaart het trottoir .opreed. Eerst werd een daar staande lan taarnpaal onderstboven gereden. Vlak daarna is de 57-jarige havenarbeider C. Kloot uit de Putschelaan, die naar zijn werk ging, onder den autobus geraakt. Hij is over een lengte van ongeveer 25 M. meegesleurd. Hij heeft een ernstige sche delbreuk gekregen; het linkerbeen is ge heel afgerukt en het rechterbeen is op twee plaatsen gebroken. De man is kort na de aanrijding overleden. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De politie stelt een onder zoek in. De postboot van Schiermonnikoog weer vlot. De pöstboot van Oostmahorn op Schiermonnikoog, die eergisteren door den lagen waterstand bij Schiermonnik oog aan den grond was geraakt, is gister avond vlot gekomen en heeft den diest hervat^ Verdronken. Te Borculo is de bejaar de heer B. bij het voeren van zijn kippen die in een aan de Brekel gelegen weide liepen, doordat hij uitgleed, in de rivier gevallen en verdronken. Toen gisteravond de 19-jarige dochter D. van de wed. J. S. te Dommelen, bij Valkenswaard niet op den gewonen tijd van de fabriek, waar zij werkzaam is, te rugkeerde en men zich over haar uit blijven ongerust maakte, werd een onder zoek ingesteld. In een zijtak van de Dommel werd het lijk van het meisje gevonden. Vermoede lijk is zij te ver voor een auto uitgewe ken sporen in den weg wijzen daarop en is zij daarbij te water geraakt met het vermeld noodlottig gevolg. Lijk opgevischt, Gisteren is door den schipper De Beijer te Gendt O.B.) uit de Waal het lijk opgevischt van een onbe kenden man. Ernstige val. Bij het lossen van zak ken meel voor de meelfabriek aan den havendijk te 's-Hertogenbosch is A. v. d. H., met een zak meel achterover van de loopplank in het ruim van de stoomboot „Eben Haëzer" gevallen. Hij bekwam een zware hersenschudding en i9 in het zie kenhuis. Joannes de Deo opgenomen. Branden. Onder St. Annaparochi is de stoomdorscherij van den heer H. B. Kuiken afgebrand. Een groote voorraad hooi ne vlasafVal ging verloren. Drie kal veren, 2 varkens en wat kippen werden mede een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Oplichters. Gisternacht werden te Nij megen door de politie gearresteerd zekere A. J. v. .R., uit Amsterdam, en G. H. uit Nijmegen die in café's groote verteringen maakten en deze onvoldoende konden be talen. Ze werden gepakt wegens oplichte rijen. Dronkemansrelletje. Gisternacht heeft op de Prinsegracht te Den Haag een rel letje plaats gehad, Eenige agenten wilden een 43-jarigen los werkman, die kennelijk in beschonken toestand verkeerde, naar het politiebureau overbrengen. Deze maak te zich daarop zoo kwaad, dat hij met een stok een aantal ruiten van het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon verniel de. Hij bekwam zelf ook eenige verwon dingen aan zijn handen, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Na verbonden te zijn, werd hij in bewaring gesteld. Paniek op een tramwagen. Gisteren avond is een schakelkast van een motor wagen van lijn 8 op den Scheveningschen Weg te Den Haag in brand gevlogen. De vlammen veroorzaakten natuurlijk onder de passagiers die op het voorbalcon ston den, groote ontsteltenis. Een van hen, de heer K. uit de Viviën- straat, sprong van het voorbalcon, toen de wagen nog met groote snelheid door reed. Hij kwam te vallen en brak daarbij zijn arm, zoodat hij in het ziekenhuis op genomen moest worden. Menschlievend hulpbetoon. Aan den heer J. G. Groen te Schipluiden is van wege het Carnegie-heldenfonds een gou den horloge met inscriptie uitgereikt we gens het verleenen van hulp op 17 Novem ber j.l. toen een auto uit Delft met vijf in zittenden in de vaart reed, waarbij hij zich bijzonder heeft onderscheiden. Poging tot moord. Te Winsum (Fr.) heeft een doofstomme man, zekere L. V., een moordaanslag gepleegd op een buur vrouw J. K. Met een mes bracht hij deze eenige steken toe. De *.rouw werd niet ernstig gewond. De man werd als verdacht van poging tot moord gearresteerd. DE RECHTE LIJN NAAR CHRISTUS. Spurgeon verhaalt ons het volgende: Toen de spoorlijn tusschen Moskou en Petersburg zou aangelegd worden, ge bruikte de toenmalige keizer van Rusland een groot aantal ingenieurs om daarvoor de plannen te maken. Nauwkeurig bezag hij alle ieekeningen en zeide ten slotte; „Breng mij een liniaal". Men deed zulks en nu een pen nemende trok hij een rech te lijn en zeide: „Dit is de kortste weg en langs dezen moet gij de lijn aanleggen." „Zoo zijn er ook," zegt Spurgeon, „aller lei wegen om zielen naar den hemel te lei den, maar de eenige die waard is dan men er acht op geeft, is deze: „trek in eens een rechte lijn naar Christus!" Eens hoor de ik een ontwaakte ziel zeggen: „Ik zou gaarne spreken met dominee...." Goed, best, mijn vriend, spreel: met hem, maar laat u daardoor niet ophouden. De beste dominee kan u niet in den hemel bren gen. Ga eerst tot Christus. Tusschen hem en uwe ziel moet niemand zijn. WOEKER. Een juffrouw zat al jarenlang in de schuld bij een geldscluetster, vooi wie zij zoo bang was, dat zij zich soms urenlang in een kast verstopt* als zij verwachtte, dat haar schuld eischeres zou komen manen. Zij be taalde f io f30 per week af eo gaf de geldschietster bovendien af en toe cadeautjes om in de gunst te blijven. Hoe groot die schuld wad wist, zooals gewoonlijk, geen van bei de partijen, de juffrouw althans had er geen flauw idee van en de geld schietster beweerde weliswaar perti inent, dat er nog een schuld van f380 stond, maar het verloop der zaak geeft wel reden te betwijfelen, of zij goeden grond had voor deze bewering. De. juffrouw namelijk ging ten einde raad op het bureau van den Armenraad haar nood klagen en toen de zaak met de geldschietster ba sproken werd-, schold dteze pardoes haar geheel© vordering kwijt. Opeen paar honderd gulden meer of minder wordt in dit bedrijf niet zoo nauw gezien. DE HEERLIJKE DRUKFOUTEN. De redactie van een dagblad kreeg eens hei volgende briefje van iemano die in het blad voor dood verklaard was: M., Mag ik u wel verzoeken in bet doodbericht dat u in het nummer van Woensdag j.l. aan mjj gewijd hebt eenige verbeteringen aan te brengen Ik ben niet te A. geboren, gelijk u schrijft, doch te G., en ik heb mii niet uit het politieke leven terug getrokken wegens slechte gezondheid maar eenvoud.g, omdat ik genoeg heb van de politiek. Bovendien ben ik niet overleden aan een beroerte, ja ik ben zelfe nog niet zeker, dat ik er aan sterve zal. Anders zou ik er geen bezwaar in zien u daarvan, tot tijdige opname in uw altijd) zoo goed en zoo vlug onderricht blad, brj voorbaat kennis te geven. Aanvaardenz." Ons"Bal^elhoekjeTj Beste Jongens en Meisjes! 'k Begin maar dadelijk met het bent- wcorden van de briefjes. „Twee onbekende Nichtjes". Harte lijk kom ik u danken voor de goede «wenschen, mij op mijn verjaardag ge zonden. Maar met minder dank ik u voor uw belangstelling die ge, nu weel een jaar lang in de babbeihoek hebt geste.d. U begrijpt hoe prettig het is te weten, dat, behalve de kinderende er aan meedoen, er pok nog anderen zijn die belang stellen in dit hoekje van dé courant. Wederke&rig wensch ik u 's Heeren rijken zegen toe op uw levensweg. „Alpenroos". O, heb je 'topdie ma nier gekregen. Je zult er wel heel wat pijnin gehad hebben hé. En als het nu op een andere plek w©er dik wordt mag je er den dokter wel weer bij heb ben, is 't niet? In Delft ben ik al wel eens geweest, in Schipluiden nog niet Heb je daar fam.ilje wonen, d)at je zus er hteen gaat? Die arme poes. 't Ia te hopen dat het pootje maar beter wordt. Volgende week hoor ik zeker wel wat van Gentiaan's verjaardag? „Gentiaan". Je hadt het druk met schrijven hé. Zoo'n twee brieven achtei elkaar. Aan welk nichtje schreef je? Komt zij logeeren met je verjaardag? Dat is gezellig. Als aan al die wenschen van je voldaan wordt, heb je niet te kla gen hoor. Kan je dat wel' worden in het dorp Of zou je dan naar de stad moeten? 't Is nog wel even te vroeg maar 'k feliciteer je toch al vast maai hartelijk met je verjaardag. Volgende rveek hoor ik er zeker wel wat van? „Reseda en Rozeknopje". Hartelijk dank voor die mooie ansichtkaarten die jullie mij met mijn verjaardag zon den. 'k Dacht heusca dat alle babbel hoekers dien dag vergeten waren. Maai dat had ik mis. 't Was zeker wel vreemd voor je dat je niet naar Reseda toe kon gaan, Zondag? Nee, dat boek ken ik niet. Je hebt een heel mooi rapport Rozeknopje. Was je er niet erg blij mee? „Larijne". Wel nee, je moetheusch den moed niet opgeven. Je ziet hoe gauw R. al een prijsje heeft gewonnen jij zult best ook wel eeas tot de ge lukkigen behcoren. Dat is juist wel leuk, als je een beetje geholpen word. met de raadsels. Wat fijn, aat je a' zoo goed helpen kunt. Vader zal wat blii zijn met zoo'n flinke dochter. ,',RozefineDie meesters ken ik alle bei hoor. Wat scheelt je zusje? Ze is toch niet erg ziek? _'k Ben blij dat j{ het beekje zoo mooi vond. Lees je graag „Pioenroos en Seringen tak". 'kDanl jullie wel voor de mooie ansichtkaart die je mij met mijn verjaardag stuur de. Hie wisten juli.e dat ik jarig was? 'k Dacht dat alle babbelhoekers het sergeten waren. Ja, 't is altyd gezel lig in huis als er een jarige is. O, dus juhie svaien er toch ook dienZon- dagavond? 't Kwam zeker, omdat it de andere kant op ging dat ik jullie raisgeloopen bon. Voortaan beter op passen hoor. „Goudblondje". Wat vind ik dat aai' dig van je, dat, al doe je nu niet meer mee, je toch mijn verjaardag hebtont jhouden. 'k Dank je wel voor je mooi*, kaart en je goede wenschen. hoe maai je het tegenwoordig? Daar had je mij gelqk wat van moeten vertellen. Je Dent zeker nog steeds op de Vakschool? „Lathyrus". Ja, dat was een druk ke dag voor je Dinsdjag. Ben je des O-vonds nog naar Leiden geweest? En tot het eind toe gebleven? Dat kan haast niet, dunkt ine, want het is nog al laat geworden. Mossten jullie loopen of per fiets? Eet jij je penhouder maar met op. Die moet toch zeker nog langer dienst doen? „Piet Hein'. Fijn, dat jij zoo'n heer lijk feest lh»ebt gehad bij jo grootou dei's. Vader en Moeder moeten er Don derdag zeker ook been is 't niet? 't Zal wel een drukke d|ag voor Opoe zijn. Maar er is ook wel flinke hulp bij denk ik. Ja, je zult je logeetje best mis sen, vooral de eerste dagen. Je hebt een s. zalige b i.f geschreden. „Rie". 'k Beu bnj dat het boekje in je smaak viel, meisje. Ja, ik stuur de prijsjes altijd maar zoo gauw moge lijk, want ik weet dat jullie er naar verlangen. Zoo, ga je al gauw van school af? Vind je het prettig om bij moe thuis te komen? Ja zeker? Dank voor je raadsel, 'k Zal het nazien en als het goed is, het volgende week plaatsen. Afgesproken? „Juniora". Wat gezellig als je zoo met z'n beidjes thuis bent en jij thee mag schenken. Las moeder niet voor? Ben je verkouden geweest? En is het nu weer beter? Gelukkig maar. Ik kan je briefje best lezen hoor. „Vergeet mij nietje". Niets te ver tellen deze week? Dat kan iedereen wel eens gebeuren hoor. Voigende week maar weer beter hopen we. „Logeetje". Ja de meeste kinderen houden veel van dfiieren, honden en katten. Dus ik begrijp best dat Corri© blij is met zijn poesje. Geaellilg, als het et-no goed weer is zoo'n wandelin getje te maken. Nee, op een regendag kan dat niet, dat spreekt vanzelf. Dus jij zorgt altijd nog voor dia kippen? l>at doe je graag is het niet? „Gustaaf Adolr 't Was Zondag prach tig weer, dus je kon best een flinke wandeling maken. Ben je ver geweest? Met een vriendje zeker? Is het een mooi boek dat je aan het lezen bent? Je kunt geen twee boeken gelijk lezen, 't Boek je van Logeetje moet dus maar wach ten tot dit uit is. „Comelis de Wit". Vorige week was je briefje te laat. Daarom stond ie niet in de babbeihoek. En je had ook ver geten er je naam ondier te zetten. Waar had je het zoo druk mee de vorige week? Toch niet meer met schaatsen rijden? Dank voor je raadsel en je anecdote. Ik hoop ze beidien te gebrui ken. „Theeroosje", 'k Schrijf nu weer, ge lukkig dat het beter wordlt. A. en G. hadden het mij al1 verteld dat je zoo ziek was geweest. Maar 'k hoop nu toch dat je echt opknapt, 'k Was blij met je brief, dat begrijp je. Je hebt het goed geraden. Ik heb een lief klein nichtje van vijf jaar. Maar 't was maar gek heid hoor. Natuurlijk komt jou raad sel' ook in de courant meisje. Je zinneo waren wat keurig, 'k Zou graag eens bij Je komen kijken, maar ik heb het laltjjd nog al druk weet je. Misschien krijg je zelf ook wel eens zoo'n spel als ie het zoo leuk vind. „Woudlelie". Ja, het regent veel de Kaatste dagen. Ik vind! het voorjaar ook altijd een heerlijke tijd! Hoewel je er in de stadi niet zooveel van ziet, als buiten. Nee, dat was maar voor één keertje dat er zes raadbels waren. Ik weet het best hoor. Op 't oogenblik hebben we 28 babbelhoekers, vind je het veeH Nee, ik heb ze nog nooit alle maal gezien, 'k Zou ze best eens allen bij elkaar willen zien. Dat zou wat een leuk grapje wezen hoor. „Korenbloem en Geranium". Was Ko renbloem bljj met haar prijsje? Dat doet mij pledzier. Ja het was voor Ko renbloem. Dan is er een vergissing met de schuilnamen. Op mqn lnst staat dat Annie Korenbloem is, en Willy Gerani um. Dat is dan zeker andersom Wil len jullie mij dat schrijven, anders ko men er misschien nog meer vergissiiv gen. Ik woon in de Dief steeg meisjea Maar ik ben heel1 weinig thins, anders mocht je best eens bij mij aankomen. „Waterlelie". Schrijven, terwijl erop de machine genaaid wordt, is lastig Maar toch kon ik je briefje best lazen hoor. Ja, die soort theemutsen zijn al leraardigst. Moet het een cadeautje wof den? Vertel je mij volgende week wat van de ouderavond? Of is er niemand heen geweest? „Boschviooltje". Vriendelijk dank voor je goede wenschen met mijn ver jaardag meisje. Ja, op die manier kun je de datum gemakkelijk onthouden, 'k Dacht het wel dat we hetzelfde hand werkje bedeelden. Kleedjes maken is .wel leuk, maai- kousen breien is ook ncodig, dat spreekt vanzelf. Ja,di© jon- gensbeenen zijn soms tamelijk lang Moeten het sportkousen worden? Wil je pa en moe van mij terug groeten? De oplossingen van de vorige week zijn: 1. Eigen schuld plaagt het meest. Onderdeden: Dagen, Dammen, Mest, Licht, Tulp, Mast, Heet, Gé. 2. Noten. 3. Niets, Iets. 4. Water, want het draagt schepen 5. Marie, Diena, Lien. 6. Egel, Haas, Eend. En nier volgen de nieuw© raadsels: 1. Mijn geheel bestaat uit 29 letters die tezamen oen spreekwoord vormen Als iemand vlug loopt, zegt men wel: hij lcopt als een 28 6 8 16. Een 8 18 19 2 is lekker warm dragen. In een 21 3 24 22 25 kookt mer. •water. Zomers loopt het vee in de r 22 9 Voor (het rijzon van. het brood ge bruikt men 10 20 7 15. Als het geen vacantie is, gaan dt kinderen naar 16 27 4 13 12 11 In veel vruchten zit een 14 26 1; Met een 19 23 13 spelen de mee* te kinderen graag. Ingezonden door Boschviooltje. 2. Welke rivier is gelijk aan eon ka potte ketel? JLngez. dcor Madeliefje e-n Boterbloem 3. Wat heeft een ezel van voren, dat icen koe van achteren heeft? Ingezonden door Rozeknopje. 4. Verborgen jongensnamen. Ga achter het scherm, anders vat. je kou. Deze bloemen groeien aan den kant onder aan den dijk. Augustus is de vacantiemaand. Ingezonden door Logeetje. 5. Verborgen vruchten. Zeg Ada, de lamp is omgevallen. Deze vereeniging bestaat al tien jaar Hier Miep, eerst dit werkje afmaken Ziezoo jongelui, nu kunnen julli© weer aan het work. Veel genoegen met het oplossen van de ra^ös/els. Tot volgende weck, hopen we- Vele groeten van je TANTE FRANCIEN. BERTHA. door TANTE i? it ANCIEN. De juffrouw deed het en nu stapte Bèrtha, het pakje met de eieren voor zichtig dragend, regelrecht naar huis toe. Ze hoopte maai* dat vadier met thuis zou zijn, want ze kon veel prettiger met moeder praten als vadier er met was. 1 Toen ze in 't steegje kwam, zag ze dat die lamp thuis ai brandde, 't Gor dijn was nog niet gezakt, dus keek ze toen ze langs het raam ging, gauw naar binnen, i^lieen moeder en Cato zag ze, heerlijk,Svat zou moeder een groote cog en opzetten over haar verrassing. Ze ging naar binnen. „Dag moedei; dag Cato zei ze. „Zoo kind", zei moeder, „ben je daar dat is de eerste week hé Bertha in je betrekking. Heb je het vandaag ook goed gemaakt?" „O ja, moedei-, best", antwoorddJe Bertha. Ze had haar hoedi en mantel afgedaan en opgeborgen. Een pakje waarin haar vuile schorten waren, bracht ze naar achter, toen ging ze aan de tafel zitten, moeder ©n Cato ieder aan een andieren kant. „Dat is mijn boterham", zei Bertha, en legde een pakje op tafel en dftt heb ik voor u meegebracht", en voor zichtig schoof ze het zakje met da eie ren naar moeder toe. Moeder deed het zakje open. „Maar kind, wat is diat nu?" vroeg ze. „Heeft mevrouw dat voor je meegegeven?" „Neen moeder", zei Bertha, entrotsch voegde ze er aan toa: „Die heb ik vooi u gekocht". „Maar kind"? zei moeder weer, „dal mag je toch met doen. 'k Wil wel ge- boven dat ie blij was met je eerstvej diende geld, maar je weet toch wel dat wij dat veel te hard noodig heb ben in huis, daar mag je toch niet zul ke dure eieren voor koopen?" Bertha zei niets, maar legde vlak voor moeder haar rijksdaalder en dij «twee dubbeltjes neer. Nu begreep moeder er heelemaal niets meer van. „Kom Bertha" zei za, nu weet ik heelemaal niet meer hoe je aan die eieren komt, vertel' het mij maar gauw". Bertha wilde niets liever. Ze popel de van verlangen om het aan moedei te vertellen. Ze begon dus maar gauw en zei dat mevrouw haar vanavond, toen ze goedendag kwam zeggen, in- plaats van twee gulden vijftig, dr'fc gulden had' gegeven en gezegd, dat ze dat voortaan iedere week zou krij gen. (Wordt vervolgd). Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. PAEDO 18 v. Rott. te Huil. KINDERDIJK Vaner. n. Rott. 19 te San Francisco. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. HEEMSKERK uitr. 20 v. Rott. GIEKERK thr. 19. v. Pt. Sudan. NIJKERK thr. 19 v. Duinkerken. RANDFONTEIN uitr. 19 te Durban. SPRINGFONTEIN 20 v. Hamb. n. Amst. LENADA 19 v. Bremen n. Hamburg KLIPFONTEIN thr. 18 v. Beira. PARANA uitr. 20 v. Kilindini. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALGENIB uitr. 20 te Lagos. SIRRAH tbr. 18 v. Freetown n. Rott. IJSTROOM uitr. 20 te Koko voor Warri RIJNLAND 19 v. Amst. n. Hamburg. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. LEELANDIA uitr. 19, v. Pernambuco. ORANIA tbr. 20 v. Cherbourg. GELRIA uitr. 20 v. Cherbourg. 'DRECHTERLAND 20 v. Rott. te Hamb. FLANDRIA tbr. 19 v. B.-Avrcs. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GORONTALO thr. p. 19 Finisterre. SITOEBONDO uitr. p. 19 8 n.m. Suez. TJERIMAI uitr. 20 v. Marseille. STOOMVAART MIJ. „NEDERLANj". BORNEO 20 v. Middlesbro te Amst. BLITAR uitr. 20 te Batavia. KARIMATA thr. 20 te Genua. MADOERA uitr. 20 v. Suez. KON. DER NEDERLANDEN uitr. ij v Southampton. PRINS DER NEDERL. thr. 20 t: Genua. PRINSES JULIANA uitr. 18 ts Saba.» SALAWATI uitr. 19 v. Pt. Sail. SEMBILAN 20 v. Amst. te Suh;eJ .nn KON. PAKETVAART MIJ. LF Mat18 v. Sydney n. Sin»:..

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8