STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Verhuur lokalen oude school Van der Werffstraat voor Avondtee- kenschool. Op een desbetreffend verzoek van het bestuur van de afdeeling Leiden van den R.-K. Volksbond verklaarden B. en W. zich bereid den Raad voor te stellen, aan dat bestuur een ge deelte van het voormalige schoolge bouw aan de Van der Werffstraat, omvattende een 9-tal lokalen met privaten, kasten en kamer school hoofd, in huur af te staan ten behoe ve van de huisvesting der van die af deeling uitgaande Avondteekenschool, welke school tot voor korten tijd was gevestigd in de door brand verwoeste schoollokalen van het gebouw aan het Rapenburg No. 10. Voor de inrichting van het bedoel de gedeelte van het schoolgebouw aan de Van der Werffstraat tot tee- kenschool zal naar raming eene som van 950,worden vereischt. Deze kosten zullen, na aftrek van een be drag van ongeveer 100,voor her stellingen en vernieuwingen, niet onmiddellijk verband houdende met de inrichting van de lokalen tot tee- kenschool, door het bestuur aan de gemeente worden vergoed.. Naar de meening van B. en W. behoort de huur te worden aangegaan voor den tijd van één jaar, tegen een hum-prijs van 900,en verder onder de ge bruikelijke voorwaarden. Onder mededeeling, dat het be stuur, behoudens goedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met een en ander acoord gaat en dat zij geen uitvoering aan deze zaak zullen geven vóór dat h.bestuur die goedkeuring heeft verkregen, geven B. en W. mitsdien in overweging tot die verhuring te be sluiten en 100, te voteeren uit den post onvoorziene uitgaven. Verbi/idings,luchtbrug Leidsche Ka ioenmaatschappij. In ile raadsvergadering van 9 Mei j.l. werd besloten het voorstel, om aan de Leidsche Katoen-Maatschappij voorheen de Heyder en Co. vergunning te verleenen tot het maken van een verbindingsbrug tusschen hare fa brieksgebouwen aan de Heerengracht en de Looierstraat, :n verband met daartegen gerezen bezwaren, aan te houden, opdat B. en W. met de Ka toen-Maatschappij kon nagaan of de verbinding ook op andere, voor de aanwonenden minder bezwaarlijke, wijze tot stand zou kunnen worden gebracht. Bij het dientengevolge met de Di rectie van de Leidsche Katoen-Maat schappij gepleegde, nader overleg, bleek dat bij die Maatschappij tegen eene verbinding over de straat door het maken van een vaste brug over de Oranjegracht en het leggen van rails in den weg, eene verbinding waarop ook nog in een inmiddels bij B. en W. ingekomen adres door de bewoners van de Oosterkerksteeg wordt aangedrongen, overwegend be zwaar bestaat, in verband met de om standigheid. dat de luchtbrug niet alleen moet dienst doen als transport baan voor goederen, doch ook voor liet overbrengen van eene stoomlei- ding. Deze stoomleiding zou bij het leggen van de transportbaan over de straat n.l. niet anders, dan onder den grond kunnen worden gebracht, en ter plaatse van de Oranje- en van de Waardgracht zelfs onder den gracht bodem, hetgeen wegens de hooge kos ten, de moeilijkheid van reparatie en ook uit een oogpunt van veiligheid onuitvoerbaar is, zooals natoer in het rapport van den Directeur van Ge meentewerken van 22 November 1927 is uiteengezet. Ook eene verbinding boven de hui zen, waarbij de bewoners zich des noods llen neerleggen, kan niet de gi-wenschte oplossing brengen. In de zou zulks, afgezien van andere bezwaren, de waarde der hui zen voor de resp. eigenaren doen da len, met het oog op moeilijkheden bij eventueel hooger optrekken van die huizen, doch bovendien zou ook de Maatschappij op deze wijze niet ge holpen worden, aangezien een derge lijke verbinding niet zou strooken met de inwendige inrichting van de beide fabrieken. De brug zou dan komen te liggen boven een gedeelte van de fabriek, al waar machines zijn opgesteld, zoo dat aldaar geen lift kan worden ge maakt om de goederen verder te ver voeren. Met het oog op een en ander is met de Directie der Maatschappij naar een andere, betere, oplossing gezocht, hetgeen geleid heeft tot de indiening van een tweetal nieuwe plannen. Volgens het eene plan (pan A) zal de brug op eene hoogte van pl.m. 6 M. boven de straat worden gemaakt, d.i. even hoog als de brug, waarop het aanvankelijk voorstel van B. en W. betrekking had. Zij zal echter van belangrijk geringer afmetingen zijn, doordat de hoogte is teruggebracht van 3 M. op 2 M. en de breedte van 2 M op 1.40 M. Bovendien zullen de beide zijkanten en de bovenkant open wc'en Geconstrueerd. Bij het andere plan (plan B) is de brug ter hoogte van het platte dak van het fabrieksgebouw aan de zijde van de Oranjegracht ontworpen, zoodat die brug ruim 11 M. boven de straat zal worden gelegd. Overigens is die brug van geheel dezelfde afmetingen en constructie als die, waarop plan - A betrekking heeft. Ofschoon de Maatschappij de voor keur geeft aan plan A, met het oog op de kosten en omdat bij een brug volgens plan B liften noodig zijn, waardoor het vervoer omslachtiger wordt, komt B. en W. met de Com missie van Fabricage een brug, over eenkomstig plan B., aangebracht bo ven het midden van do Oosterkerk steeg, beter voor. Alsdan zal ook, doordat de brug aan 3 kanten geheel open is, in voldoende mate aan de bezwaren, welke met het oog op de belemmering van licht en lucht tegen het aanvankelijke plan geopperd wer den, zijn tegemoet sekomen. Met wijziging van het voorstel van 3 Mei 1927 geven zij thans in overwe ging aan de Leidsche Katoen-Maat schappij voorheen de Heyder en Co., krachtens het bepaalde bij artikel 7 van de verordening op het Bouwen en Sloopen, behoudens - rechten van derden, vergunning te verleenen tot het maken en tot het tot wederopzeg- gens hebben van een verbindingsbrug tusschen hare fabrieksgebouwen aan de Heerengracht en de Looierstraat, onder de navolgende voorwaarden: le. dat de overbrugging, die aan de beide zijkanten en aan den boven kant open moet zijn geconstrueerd, met inbegrip van de ondersteuning worde gemaakt overeenkomstig nader door Burgemeester en Wethouders goedgekeurde détailteekeningen en ten genoegen van Burgemeester en Wethouders worde afgewerkt en on derhouden: 2e. dat de onderkant van de brug komt ter hoogte van het platte dak van het fabrieksgebouw aan de zijde van de Oranjegracht en over de ge- heele lengte op die hoogte blijft en dat de brug boven het midden van de Oosterkerksteeg wordt gemaakt; 3e. dat de brug geen grootere af metingen verkrijgt dan 1.40 M. breed en 2 M. hoog; 4e. dat de gedeelten van den wal- muur, ter plaatse van de bij de Oran- iegracht en de Waardgracht te ma ken steunpunten, door en voor reke ning van de Maatschappij worden afgebroken en vervangen door nieu we met paalfundeering gevormde walmuurgedeelten, een en ander ge heel ten genoege van den Directeur van Gemeentewerken; 5e. dat daaes vóór den aanvang van de werkzaamheden daarvan schriftelijk kennis worde gegeven op het bureau van gemeentewerken: 6e. dat deze vergunning, behoudens eventueele verlenging door Burge meester en Wethouders, vervalt, in dien daarvan vó3r 1 April 1926 geen gebruik is gemaakt. Wijziging verordening voor koming van brand. Ingevolge Koninklijk Besluit van 21 Januari 1925, Staatsblad No. 20, zijn de wet van 13 Januari 1923, St.bl. No. 9, houdende nadere voorzienin gen ter voorkoming van brandge vaar voor gebouwen en getimmerten, zoomede het KoninlJijk Besluit van 30 December 1924, Staatsblad No. 620, ter invoering van die wet, met ingang van 1 Februari 1925 in werking ge treden. Aangezien eenerzijds dientengevol ge die bepalingen in de verordening van 15 April 1909 (Gem.Blad No. 3), v.Vike tot dusverre deze materie re- golden, van rechtswege vervallen zijn, anderzijds de bevoegdheid der ge meente tot het maken van aanvul lende bepalingen uitdrukkelijk bij de wet gehandhaafd is, is het noodzake lijk de bedoelde verordening te her zien in dier voege, dat de desbetref fende bepalingen vervallen en daar voor in de plaats wordt gesteld het geen voorheen wel in de ruimere ver ordening, doch thans niet in de enge- wettelijke regeling werd opgeno men. Bij he. redigeeren van de nieu we artikelen zal in het algemeen naar behoud, zooveel mogelijk, van hetgeen vóór 1 Februari 1925 gelden de was, en voorts naar aansluiting bi] de nieuwe wettelijke bepalingen moeten worden gestreefd. Deze her ziening kon intusschen niet plaats hebben, voordat de aanwijzing, als in artikel 5, eerste lid shb i van het Koninklijk Besluit van 30 December 1924 bedoeld, van de gebouwen, wel ke naast die, genoemd sub ah, bij zondere bescherming zouden genie ten, door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was ge schied. Bedoelde aanwijzing heeft thans voor Leiden bij ministerieele beschikking van 15 Augustus 1927 plaats gevonden: mitsdien kan alsnu met de herziening verdere voortgang worden gemaakt. De materie der wettelijke bepa lingen is in de bestaande verordening geregeld in de artikelen 5, 5a en 5b. De tegenwoordige inhoud dezer arti kelen vervalt dus en daarvoor be hoort in de plaats te worden gesteld datgene, waarin de bestaande veror dening boven de wettelijke regeling uitgaat. De commissie voor de strafveror deningen biedt thans den Raad een ontwerp-verordening aan, waarbij in genoemde verordening de noodza kelijke veranderingen worden aange bracht. Subsidie onderwijs doofstom kind Door een ingezetene onzer gemeen te, vader van een doofstom kind, is gevraagd hem eene tegemoetkoming uit de gemeentekas te verleenen in de kosten van het bezoeken door zijn kind van eene inrichting voor doof stommenonderwijs. -Bij de overweging van deze zaak hebben B. en W. zich niet alleen be paald tot het onderhavige verzoek, maar in het algemeen de vraag onder oogen gezien, of er voldoende aanlei ding is eene bijdrage te verleenen^ in de kosten verbonden aan het volgen van het onderwijs, aan scholen voor doofstommen door kinderen uit onze gemeente. Bedenkt men, dat deze kin deren het onderwijs op *de gewone scholen niet kunnen vo.lgen en dat zij dus, indien de ouders.ol' verzorgers niet bij machte zijn hen een speciale school voor doofstommen te doen be zoeken, van alle onderwijs zijn ver- s.oken, dan behoeft het zoo zegt het College geen nader betoog, dat in die gevallen, waarin de ouders of verzorgers niet in staat zijn zelf alle kosten te dragen, hulp van gemeen tewege voldoende is. Is er derhalve naar hun gevoelen alle aanleiding in door him bedoelde gevallen voor het onderwijs aan doof stomme kinderen bijdragen uit de ge meentekas' te verleenen, evenzeer is er reden om op gelijke wijze bij te dragen in de kosten, verbonden aan het bezoeken van speciale scholen door blinde kinderen. Immers, ook voor die misdeelde kinderen is het niet mogelijk het onderwijs op een gewone lagere school met vrucht te volgen. Het spreekt wel vanzelf zoo zeg gen zij verder dat wij. met het oog op den toestand der gemeente-finan- ciën, behalve aan dë wenschelijkheid van het verleenen van financieelen steun ten behoeve van het onderwijs aan doofstomme en blinde kinderen, tevens aandacht hebben geschonken aan de mogelijkheid om dit nieuwe terrein van subsidiëering te betreden. Hoezeer nu zuinigheid in het beheer van de geldmiddelen der gemeente geboden is, meenen zij, dat, bij eenige beperking van de te verleenen bij dragen, de te dezer zake op de ge meente te leggen nieuwe lasten toch niet zoodanigén omvang zullen aan nemen, dat het onmogelijk, of al thans ongewenscht zoude zijn, eenige tegemoetkoming te verleenen in die gevallen, waarin de ouders of verzor gers niet in staat zijn zelf alle kosten te dragen. Natuurlijk kan de gemeentelijke bijdrage niet" ongelimiteerd zijn. Al leen in die gevallen, waarin het ver leenen van eene bijdrage naar hunne meening bepaald noodig is, zouden zij eene tegemoetkoming willen verlee nen. Verder zal elk geval door het College afzonderlijk moeten worden beoordeeld. Het verdient aanbeveling steun bij voorkeur te verleenen in den vorm van een subsidie aan de betrokken inrichting van onderwijs voor doof stomme of blinde kinderen en is het re 'enscht aan het subsidie de voor waarde te verbinden, dat het te ver leenen bedrag in mindering moet ko men van de door de ouders of verzor gers verschuldigde som. Voor het jaar 1927 kan vermoedelijk met een bedrag van 100 worden volstaan; voor het jaar 1928 worden de te dezer zake te verleenen bij dragen door hen geraam dop 450. Zij geven in overweging de genoem de bedragen te voteeren. UIT ONZE INDIEN. TOELATING TOT INDIë GEWEIGERD. Het Gouvernement heeft de toelating tot Indië geweigerd aan het lid van het En- gelsche Lagerhuis Mardy Jones, die door de Liga tegen Imperialisme en Koloniale overheersching uitgezonden was ter bestu deering van de toestanden in Indië. NOORD N.-GUINEA ALS CULTUURLAND De heer Ch. F. Staargaard, hoofd van de afdeeling Buitengewesten aan het Depar tement van Binnenlandsch Bestuur, te ruggekeerd van een dienstreis door de Groote Oost, liet zich zeer gunstig uit over de toekomst van Noord Nieuw-Guinea als cultuurland. Het geleidelijk verleggen van het bestuur naar het binnenland zal den pioniersarbeid van de openlegging ver- gemakkelrken. ONTEVREDENHEID VAN DE GEÏNTERNEERDEN. Het Soer. Handelsblad publiceert den tekst van telegrammen die door de gein- terneerden aan den Boven-Digoel zijn af gezonden aan den Gouverneur van Am- bon, den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, den Volksraad en de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. In deze telegrammen verklaren de ge- interneerden, dat zij de nieuwe zoo juist ingevoerde regeling nopens den hun te verstrekken onderstand van Gouverne- mentswege onmogelijk kunnen aanvaar den. De geinterneerden telegrafeerden, dat zij een gezin vormen dat in stervensnood verkeert. Zij verzoeken weder invoering van de oude onderstandsregeling. Voorts verzoe ken' de geinterneerden, dat men hen mo ge overbrengen naar een gebied, waar zij beter dan zulks aan den Boven-Digoel mogelijk is, handel en landbouw zullen kunnen beoefenen. De geinterneerden, die geld voor deze te legrammen gezamenlijk bijeenbrachten, hebben 150 telegramkosten gehad. EXTERNEERING. Voorbereid wordt de externeering van zeven bestuursleden van de afdeeling Wel tevreden van de Kuo-Min-Tang. Zij had den een eedsformule onderteekend, waar bij zij verklaarden, naar beste weten de wereldrevolutie te zullen bevorderen. DE SUIKERINDUSTRIE. Het proefstation voor de Javasuikerin- dustrie meldt over de eerste helft van Ja nuari, dat op West-Java zeer veel neerslag viel. In Oost-Java waren op veel plaatsen de eerste flinke buien abnormaal laat. De berichten over den aanplant luiden gun stig. DE CHINEEZEN IN INDIë. Naar het Bat. Nbl. verneemt, neemt het aantal Chineesche emigranten naar Ne- derlandsch-Indië nog steeds toe, hoewel die toeneming lang zoo groot niet is als in de Straits, waar het aantal emigranten het vorige jaar met bijna een kwart mil- lioen vermeerderde. 8 maal meer onge veer dan in Ned. Indië. De reden van dit verschil moet gezocht worden in het feit, dat de arbeidsgelegen heid in de Straits veel beter is dan in deze gewesten, terwijl ook de loonen daar veel beter zijn, zoo vernam het Bat. Nbl. In verband met de onrustige tijden in China, gaan de Chineesche ingezetenen in Indië nog steeds voort, hunne in China achtergebleven gezinnen naar Indië te doen komen. Omtrent de vele Chineesche jongelieden in Indië, die ondanks de waarschuwingen gevolg hebben gegeven aan de hen gebo den gelegenheid, om in een cadetten school te Kanton in opleiding te komën voor officier van het Kuomintangsche le ger, vernam het BaJ;. Nbl., dat een klein deel van ben, nog vóór zij bedoelde school hebben bezocht, met spoed naar Indië zijn teruggekeerd, gedesillusioneerd over sommige omstandigheden, die zij zich an ders hadden voorgesteld. Andere jongelieden zijn in China achter gebleven, omdat -2ij financieel niet bij machte zijn, naar Indië terug te keeren, terwijl sommigen, die tijdelijk in opleiding zijn geweest, dus- als N.l. onderdaan in het vreemde leger hebben dienst gedaan, overeenkomstig de bepalingen, niet naar Indië mogen terugkeeren. De belangstelling in Indië voor de Kuo- mintang-zaak, zoo wérd verder van welin gelichte zijde medegedeeld, is sterk ver minderd. Omtrent het lot van den juwelier uit Batavia, die door een rooverbende in Chi na werd gevangen genomen, en voor wiens in vrijheidstelling deze bende een hoogen prijs bedong, tast men nog steeds in het duister. LUCHTVAART. HULDIGING VAN DEN VLIEGTUIG- BOUWER FOKKER. Gisteren heeft de voorzitter van de ver- eeniging Oost en West, de heer R. Zuyder hoff, in restaurant Royal in Den Haag, aan den heer A. H. G. Fokker, de gouden eerepenning dezer vereeniging uitgereikt, in tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden, o.w. generaal C. J. Snijders, voorzitter van het comité Vliegtocht Ne derland— Indië; ir. J. F. de Vogel, voorzit ter van de Koninklijke Vereeniging voor Luchtvaart; ir. B. Stephan, onder-direc teur van de N.V. Vliegtuigenfabriek Fok ker, en H. Martin, waarnemend directeur van de K.L.M. De heer Zuyderhoff hield daarbij de volgende rede: „Vliegensvlug,-zooals wel in uw geest zal vallen, ga ik over tot wat mij als voor zitter van de vereeniging Oost en West een bijzonder aangename taak is, ri.l. u te huldigen naar onze wijze. Onze vereeni ging heeft in 1924 toen zij 25 jaar bestond, een gouden eerepenning ingesteld voor hén, die zich bijzonder verdienstelijk zou den maken ten opzichte van ons doel; het nauwer aanhalen van de handen tusschen Nederland en de Oost ën de West. Dank zij het 'vernuft, de kennis en de werkzaamheid, zoowel van u als van den heer Philips en hun medewerkers, is het luchtruim dienstbaar gemaakt aan de verbinding van Nederland "met zijn over- zeesche gewesten. De onmetelijke afstan den, welke die deelen geschieden hielden, bestaan daardoor niet meer. Het was met het oog daarop, dat de vereeniging Oost en West besloot, zoowel aan u als aan den heer Philips den gouden eerepenning toe te kennen. Terwijl de uitreiking van dien penning aan laatstgenoemde heeren reeds in Sep tember j.l. heeft plaats gehad, moestén wij met de uitreiking aan u wachten op de gelegenheid, dat u eens van Amerika naar hier overkwam. Inmiddels heeft uw vlieg tuig nieuwe lauweren geoogst door de postvlucht van luitenant Koppen naar den Oost en terug en ondertusschen wordt een vliegtocht, ook weer met een Fokker, naar de West voorbereid. De naam Fok ker staat reeds gegrift in de geschiedrol- len van de luchtvaart, hij zal ook verbon den blijven aan de koloniale geschiedenis van den nieuwen tijd. Mijnheer Fokker, aanvaard dus dezen eerepenning als een blijk 'van bewondering en hulde onzer zijds". De heer Fokker aanvaardde de penning en beantwoordde de toespraak van den beer Zuyderhoff. Het was hem een buiten gewone eer en voldoening om van de ban den tusschen Nederland en de overzeesche gewesten, deze hulde te mogen ontvan gen. Het leidt z.i. geen twijfel, dat een ge regelde verbinding met Indië in korteren tijd dan wij vroeger gedacht hebben, tot stand zal komen, hetgeen een der groot ste factoren zal worden ter bereiking van het doel der vereeniging. De eerepennihg draagt aan den eenen kant ter weerszijden van een opgaande zon de woorden Oost en West en in den rand het opschrift „ter versterking van den band tusschen Oost en West". Aan de keerzijde is de volgende inscriptie gegra veerd: „Aan Anthony Herman Gerard Fokker, den grooten vliegtuigbouwer, door wiens arbeid de eerste p&ssagiersvlucht en de eerste postvlucht -haar Ned.- Indië moge lijk gemaakt zijh. Januari -1928". Na de uitreiking van den eerepenning vereenigde men- z-ich-aan het gemeen schappelijk noenmaal. NIEUWE INDIë-VLUCHT. Kaar aanleid.ng van het bericht uit het Ltidsch Dagblad, omtrent den veorgtnoimen vliegtocht Nederland nldic door Ir. Grage, kan het HTbl. nog mede-vLn, dat de vlieger van plan is, alvorens den tocht naar In- die te onLe. nemen, oen door vlucht bo ven Nederlun.1 te maken. Dé zegsman sprak van ten vlucht van drie maal 24 uur, zoodat deze vlucht boven Ne derland dan le,*e.. zou inhouden een poging tut verbetering van het we- reldduur-record. Mocht do slucht naar Indië enterug in tweemaal drie 51... pes slagen, dan moet Ir. G. asé san plan1 zijn om daar na ten poging te do-mi san Nederland naar Ain>rika te v degen. DE LUCHTREIZEN VAN DEN HEER VAN LEAR BLACK. I11 aansluiting op een vorige me-1 deieling, bericht die K.L.M.dat de aangekondigde tocht van den heer san Lear Black wel doorgaat, doch dat hij inplaats van a.s. Zaterdag in liet midden van de volgend© week uit Londen op Schiphol wordt verwacht. NIEUWE LUCHTLIJN. Het luchtverkeer op de lijn Miin- chen Fürth Neurenberg Frankfort nxt aansluiting naar Keulen, Dusse.dorp en Essen is geopend. GEMENGD NIEUWS. Electrische treinmisère. Omtrent de gisteren kort vermelde treinvertraging. vernemen wij nader het volgende: Van den electrischen trein no. 1029 die gisterochtend om 10 uur 8 min. uit Am sterdam te 's-Gravenhage moest aanko men. is dicht bij de halte Laan van NV O. Indië een heugel gebroken, doordat; deze door onbekende oorzaak tegen een ver bindingslijn stootte. De bestuurder merk te onmiddellijk wat er gebeurd was, scha kelde het contact uit en reed op eigen vaart door naar lit station Den Haag. Inmiddels had de blokwachter aan de Laan van N. O.-Indië gezien, dat eenige- spanningsdraden waren vernield, waarop de montage-svagen uit den Haag de repa ratie ter hand nam. Tu9schen den Haag en Voorschoten werd het verkeer over enkel spoor ge leid, wat natuurlijk groote vertraging met zich bracht. Men heeft getracht deze zooveel moge lijk te ondervangen door den treinen- dienst tusschen Den Haag en Voorscho ten over enkel spoor te onderhouden, maar toch kwamen de treinen uit de rich ting Leiden vóór den middag met gemid deld een half uur vertraging in den Haag aan. De buitenlandsche verbindingen wer den over Utrecht—Gouda geleid. Ook de dienst van de Z.H.E.S.M. -was door deze draadbreuk een tijd lang ge stoord of vertraagd, daar zij juist op een plaats voorkwam, waar de vier voedings draden van beide lijnen een gemeenschap pelijk ophangpunt hebben. Tegen 12 uur was het defect voorloo- pig hersteld, zoodat de dienst weer nor maal kon plaats hebben. Gisternacht is het definitieve herstel geschied. Van Rotterdam uit werd slechts één trein, die van 11.11 uur, over Harmeien— Breukelen geleid, terwijl de Pullmantrein die om 12.23 uit Amsterdam vertrok, ook deze route nam. Men schrijft omtrent deze storing nog uit Den Haag: Gistermorgen was voor de verandering de dienst op de lijn Den HaagRotterdam Hofplein op beide lijnen ter hoogte van het station Laan van N. O.-Indië in wan orde. De trein, die daa.' te ruim tien uur aan komt, moest eenigen tijd aan het station blijven staan, terwijl aan de reizigers ver teld werd, dat er geen treinen gingen, in alle geval njet gezegd kon worden, wan neer deze weer zouden rijden. Plotseling te 10.24 vertrok de trein van het station Laan van N. O.-Indië naar 't hoofdstation, nadat ongeveer alle reizi- gers waren uitgestapt. De chef scheen er zelf niets over te zeggen te hebben. Kaartjes werden niet afgegeven en den reizigers werd aangeraden zich met lijn 4 maar door de stad naar het station H. S. M. te begeven. Er werd niet aan gedacht, om deze men- schen met den trein, die om 10.24 vertrok, mee te laten gaan. Toen een groot deel van de reizigers gevolg liad gegeven aan den raad van den chef, die beweerde, niet te weten, wanneer er een trein naar Rot terdam zou vertrekken, en zich door den regen tramwaarts spoedde, kwam er een trein, zonder dat de cl.ef er iets van wist, want het was hem niet medegedeeld. De enkele aanwezigen konden hier ten slotte mee vertrekken, doordat de trein met omlaag getrokken beugels voorbij de defecte laag hangende lijnen werd ge bracht. Het is echter ongehoord, dat men op een station met een zoo druk reizigers verkeer, zoo slechts geinformeerd is. Of dit gezocht moet worden in de meer dan gebrekkige verbinding tusschen Laan v. N. O.-Indië en Hoofdstation willen we niet zeggen, maar dat de organisatie te wenschen overlaat, is zeker, dat bleek gistermorgen overduidelijk. Een toestand als zich daar voordeed mag geen tweede maal meer voorkomen. Het ijs in de Zuiderzee. Men meldt uit Enkhuizen: Met de veerboot „Van Hasselt" heeft men gisteren gepoogd den overkant te be reiken. Daar het drijfijs nog te dik was, keerde de boot onverrichter zake terug. Verwacht wordt, dat de veerdienst voor- loopig niet zal worden hervat. Vischnelten vernietigd. De Urker Zui derzee vissehers, die Maandag j.l. de ha ringnetten hebben uitgezet, hebben gis teren groote schade aan hun vischtuig ge leden. Ofschoon het scheen, dat er geen ijs meer in de Zuiderzee aanwezig was, kwamen er gisternacht met den Oosten wind groote ijsvelden van de Friesche kust aandrijven, w.elke eerst met den ach tervloed en daarna met de vooreb groote schade aangericht hebben aan het visch- want. Alles werd vernietigd door het ijs. De schade wordt geraamd op ongeveer 10.000. Er heerscht groote verslagenheid onder de vissehers, vooral daar zij door de vorst reeds gedurende eenige weken tot werkeloosheid werden gedoemd. Een dolle koe. Gistermiddag om streeks 2 uur is op de Vlaggemanskade le Rotterdam een koe, welke uit een boot werd geladen, plotseling dol geworden. Het dier rende de Scherpendrechtsche ka de op, tot bij de Ceintuurbaan. De gelei der, die Let dier aan een touw had, maak

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6