SPLINTER DAG-AGENDA. Vrijdag 2G Jan., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert door de Mij. v. ToonLunst. Vrijdag 20 Jan., "s av. kwart over acht, Oosterkerk: Winterlezing door Prof. Dr. A. H. de Hartog, over: „Uit verkiezing" Wassenaar. Vrijdag- 20 Januari, 's av. acht uur. Geref. Kerk: Openb. Verg. v. d. J. V. „Groen van Prinste- rer". Lisse. Dinsdag 24 Jan., 's av. kwart voor acht, gebouw „Rehoboth": Ds. P. J. Pauwe. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 22 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 er. A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur, Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den woeker. RECLAME. UITVERKOOP TURNAVOND „JAHN". Als er een soort vereeniging is, die nog steeds te kampen heeft met de weinige belangstelling van verschillende men- schen, dan is het zeker Wel de gymnas- tiekvereeniging. Het werk, dat deze ver- eenigingen doen, wordt nog veel te veel onderschat en daardoor tegengewerkt. Een turnavond als gisteravond in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal gehouden, is door de Chr. Gymnastiek- en Schermver- eeniging „Jahn" is er echter om te bewij zen het hooge nut van de lichamelijke oefening. Het kan immers niet anders of de ontwikkeling van het lichaam werkt heilzaam op de geheele persoon en voor al in onzen gejaagden tijd, die nerveuze lichamelijk en geestelijk zwakke men- schen kweekt, springt het dadelijk in het oog, dat de gymnastiek daartegen een heilzaam middel is. De turnavond van „Jahn" werd geopend door den heer A. M. Verschoor, nadat eerst de opmarsch van de geheele vereeni ging had plaats gehad en saluut gebracht was met het vaandel. De heer Verschoor heette alle aanwezi gen van harte welkom. Spr. verheugde zich, dat thans de vrucht van een jaar ar- beid kan getoond worden en dat de aan wezigen daarvoor hun belangstelling too- nen. Elke vereeniging maakt moeilijke da gen door en men ondervindt dikwijls nog veel tegenstand van verschillende men- schen en daarom doet de belangstelling goed. Men moet wel de verwachting niet te hoog opschroeven, maar toch hoopt spr. dat aan het einde van den avond allen voldaan huiswaarts zullen gaan. De ver eeniging heeft in het afgeloopen jaar veel verandering ondergaan en daarmede heeft men steeds te worstelen gehad. Spr. heet speciaal welkom de commissie van toe zicht op de vereeniging en de pers en gaat daarna voor in gebed. Dan wordt begonnen met de afwerking van het programma. We kunnen alle ver schillende nummers natuurlijk niet af zonderlijk bespreken, maar het zij genoeg te zeggen, dat over 't algemeen de indruk die de vereeniging maakte zeer goed was. Het was een apart genoegen om de kleine dreumessen die betitelt worden met den weidschen titel van dames IV hun oefe ningen te zien maken. Parmantig stapten ze over 't tooneel, wel eens een beetje af geleid, door wat ze rondom zich zagen ge beuren, maar intusschen deden ze zoo goed mogelijk hun best en het was aller aardigst hun oefeningen te volgen. Bij het algem. Toestelturnen door de heeren I en II werden mooie staaltjes van kracht en behendigheid gegeven alsook bij de hoog- rekoefeningen, die inderdaad blijk gaven van intense oefening. Er werden natuurlijk wel fouten ge maakt, maar die zijn er om verbeterd te worden. Ook waren verschillende num mers er op berekend om het fraaie met 't nuttige te vereenigen. Een bijzonder mooi nummer was de knots- en boogreioefe- ning, uitgevoerd door een achttal dames en heeren, de dames in kleurige costuum- pjes, de heeren met lichtende knotsen, het geheel beschenen met gekleurd licht. Uit de stemming van het publiek was wel te merken, dat de uitvoering werd gewaar deerd en de oefeningen werden telkens met een hartelijk applaus beloond. Een bijzonder woord van lof komt toe aan de leiders van de vereeniging de hee ren A. M. Verschoor en F. Th. Zilvertant, die alles in het werk gesteld hebben om zoo goed mogelijk voor den dag te komen met hun leerlingen, waarin ze dan ook zeer goed geslaagd zijn. De heer Verschoor sloot de uitvoering met dankgebed. DIEFSTAL. Ten nadeele van den schipper ten H. zijn uit een schip, liggende in de Haven alhier, 14 kazen en 3 doozen vet ontvreemd. Te vens zijn van W. en T. ieder een hand wagen ontvreemd, waarop het gestolene is vervoerd. De politie stelt een onderzoek in. WOORDENBOEK NED. TAAL. besluit li benoemd tot lid van de Rijkscommissie van Bijstand voor het Woordenboek der Nederlandsche taal, dr. J. 11. Kern, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit alhier. Ten nadeele van R. E. is door J. L. en 'V. W., tijdens een vechtpartij op de Botermarkt een ruit vernield. Doordat van# het tramspoor van de N. Z. H. T. M.'op de Hoogcwoerd een wissel defect was heeft de tram gisteravond 10 minuten vertraging geliad. Op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Hooglandsche Kerk steeg heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen een tramwa gen van de H. T. M. en een met 2 paarden bespannen voertuig, waar door de tram aan het voorbalcon eenigszins beschadigd werd. J. R. heeft aangifte gedaan, dat gisteravond uit het café Zomerzorg zijn rijwiel is ontvreemd. Door de politie is gisteravond een jongen aangehouden, die op een ruit in de Maarsmansteeg een kras heeft gegeven. De politie beschouwt dit als een geheel opzichzelf staand feit. Op de Hoogewoerd zijn heden nacht op verschillende winkelramen weer krassen aangebracht. Talrijke zijn er ernstig beschadigd. De infectie schijnt nog steeds voort te woekeren. BINNENLAND. DE 18e NED. AUTOMOBIEL- TENTOONSTELLING. Na een rustpoos van twee jaren is heden wederom in het R. A. I-gebouw te Amsterdam een Automobiel-Ten toonstelling, de lSde, die door de Ned. Vereeniging „De Rijwiel- en Automo biel-industrie" wordt georganiseerd zonder eenig ceremonieel geopend. Zooals de algemeen voorzitter, de heer J. Leonard Lang zeide, is deze 18de Nederlandsche Automobiel- Tentoonstelling grooter en grootscher dan welke ook te voren. Met deze tentoonstelling wordt in zooverre ook een nieuwe phase inge luid, dat aan de bedrijfs-chassis en bet bedrijfsmateriaal de plaats, hen waardig, ingeruimd wordt. Voor deze groep is n.l. een afzonderlijke tentoon stellingsruimte beschikbaar gesteld. Dank zij de goede zorgen van de architecten, de heeren Heineke en Kuiper, is dit nieuwe gedeelte, circa 3000 M2. groot, op tijd gereed gekomen zoodat daar thans 31 toermerken en 33 bedrijfschassis te bezichtigen zijn. Dè geheele tentoonstellingsruimte beslaat nu een oppervlakte van 13000 M2. Men vindt er weer alle bekende merken, die men dagelijks in de hoofd stad en op den weg tegenkomt. De stand met de allersierlijkste Ca dillac is nu aangevuld met het nieuw ste product van de Cadillac-fabriek, de kleinere sportieve La Salie. De directie van Peugot heeft het aardige idee gehad, om naast haar product van de allernieuwste produc tie een wagentje te exposéeren uit het jaar 1898. Men behoeft geen deskun dige te zijn, om met een oogopslag te kunnen waarnemen, welk een gewel dige ontwikkeling de automobiel industrie in de afgeloopen 30 jaar on dergaan heeft. Goed geteld zijn er 83 merken van onderscheidene luxe auto's te bewon deren. en bovendien zullen de bezoe kers, die zich voor bedrijfsauto's in teresseeren, een keus kunnen doen uit niet minder dan 34 merken. Het spreekt vanzelf, dat ook de nieu we Ford haar entree heeft gemaakt. Of ze meer in den smaak zullen val len dan de bestaande Fordwagentjes vermogen we op dit oogenblik niet te voorspellen. Onder de auto's, die voor het eerst op de Nederlandsche tentoonstelling getoond worden, kan de 8-cylinder Horch, een productie van de Duitsche industrie, genoemd worden. Natuurlijk zullen alle bezoekers en men verwacht er, gedurende de K) dagen, dat de tentoonstelling geopend is. vele verlangend zijn, om het nieuwe te zien. Ingrijpend groote ver anderingen, een z.g. revolutie in auto- mobielbouw, hebben zich niet voorge daan, doch één belangrijke vooruit gang domineert op alle stands, en wel ten aanzien van het comfort voor den automobilist. De veering is verbeterd, de koets werken zijn geperfectionneerd, de zit plaatsen zijn ruimer en de motoren geruischloozer. Zooals de heer Leonard Lang te kennen gaf, geeft de zes- en meerdere cylindermotor, dien men op de mees te stands vinden kan, het comfort bij uitnemendheid. Doch ook de vier-cy- linder is niet in de achterhoede ge raakt. Vele verbeteringen hebben den 4cylinder geperfectioneerd, zooals het sneller en aangenamer in gang bren gen, het gemakkelijke optrekken, ook in de bergen, enz. Op deze automobieltentoonstelling is weer veel belangwekkends te zien. Zij staat, wat de vertegenwoordiging der onderscheidene automobielfabrie ken betreft, niet ten achter bij de buitenlandsche exposities op dit ge bied. MINISTERTEN VAN FINANCIEN EN VAN KOLONIËN. De ministers van Financiën en van Koloniën brengen ter kennis in de Sf. Crt.; no 14, dat gedurende het jaar 1927: A. zijn aangemunt van regeerings- wege: a. voor Nederland: 450.000 aan 10-centstukken en 165.000 aan 1-cent stukken; b. voor Ned.-Indië; nihil. II. Voor rekening van anderen; 10 mil- licen aan 10-guldenstukken en 654.424 stuks dukaten. B van regeeringswege zijn ingetrok ken. a. in Nederland tot een nominale waarde van 609405,76 (henevens 536,503-2 door brand beschadigde specie); b. in Curagao tot een nomina le waarde van 109; e. in Ned-Indië tot een nominale waarde van de som ma J 1.201.820,10. HET KIENSPEL TE MAASTRICHT. Afgekondigd in.hét Staatsblad: No. 5. Besluit van den 17den Jan. 1928, tot schorsing van de door den Raad der gemeente Maastricht bij be sluit van 7 Nov. 1927 vastgestelde ver ordening tot beteugeling van misbrui ken bij het openbaar kienspel in die gemeente. HULDIGING VAN FOKKER TE HAARLEM. Gisteravond is de heer Fokker in liet Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem door de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Haarlem en Omstreken gehuldigd, waarbij hem 'n gouden medaille van die Kamer werd overhandigd. Onder de aanwezigen was o.a. Mi nister v. d. Vegte, die namens de re geering in een kort woord een hulde bracht. Burgemeester Maarschalk voerde nog het woord, waarna de heer Fok ker zelf een pittige en geestige rede hield. Tenslotte werden eenige films van groote vliegtochten vertoond, welke door den heer Fokker werden toege licht. VERGISSING VAN EEN PSYCHIATER. Het Vaderland heeft onlangs een tweede „geval, dat zich niet herhalen mag", gepubliceerd. Het betrof releveert het blad een kapitein, die in 1920 door een sa menwerking van schoonvader, vrouw en psychiater in een krankzinnigen gesticht was terecht gekomen, na op straat door in burger gekleede mare- schaussee's te zijn opgepakt. Na eenige weken werd hij door .toe doen van Mr. van der Laar, uit Gen- dringen, bevrijd. Sindsdien is het leven van den kapi tein één lijden geworden; hij werd ge- pensionneerd en twee tijdelijke lee- raarschappen in wiskunde eindigden, omdat men het voor een vaste benoe ming met een oud-krankzinnige niet durfde wagen. De ongelukkige kapitein vervolgde sindsdien den jeugdigen psychiater. Eindelijk heeft nu de rechtbank te Breda hem in het gelijk gesteld en den geneesheer veroordeeld. DE SIBAJAK. Het motorschip „Sibajak", dat te Vlissingen op de werf van de Schelde gebouwd is voor den Rotterdamsehen Lloyd, zal 28 dezer zijn officieelen proeftocht op de Noordzee he ginnen en 8 Februari voor zijn eerste reis naar Indië uitvaren. KAMERVERKIEZING IN 1929. Naar wij van bevoegde zijde verne men is door het Centraal Comité een commissie benoemd, aan welke is op gedragen een voorstel te ontwerpen voor de candidaatstelling der Tweede Kamer in 1929. In deze commissie zijn benoemd de heeren: Dr. E. J. Beumer, Mr. V. II. Rutgers en Chr. van den Heuvel. BUITENLAND. DE POOLSCH-LITAUSCHE KWESTIE. De houding van Polen. Omtrent de vooruitzichten voor het opvatten van de Poolsch-Litausche onderhandelingen verklaart de Ge- neefsche vertegenwoordiger van het Poolsche Tel. Ag., dat, zoolang er geen ommekeer in de in de Litausche pers tot uitdrukking komende openbare meening komt, er niet te rekenen valt op vruchtdragende onderhandelingen tusschen Litauen en Polen. Polen heeft in zijn nota bepaalde voorstellen over plaats, tijdstip en program der onderhandelingen ge daan en zal natuurlijk op de Litau sche nota, welker afwijzend karakter blijkt, antwoorden, doch noch uit zich zelf op de opvatting der onderhande lingen bijzonder aandringen, noch den Volkenbondsraad bij zijn eerstvol gende zitting met klachten lastig val len. GEEN REVOLUTIE IN LITAUEN, De geruchten tegengesproken. De minister-president, 'Woldemaras, heeft den vertegenwoordiger van de Telegraphen Union te Kowno gemach tigd, de geruchten omtrent het uit breken van een revolutie in Litauen welke geruchten Donderdag in de bui tenlandsche pers werden verspreid, tegen te spreken. De minister-president verklaarde, dat in het geheele land rust heerscht en hij opperde de veronderstelling, dat het berichtje door de Poolsche betrok kenen is gelanceerd. DE TYPOGRAFENSTAK1NG TE MADRID GEëINDIGD. De stakende typografen bij de bla den te Madrid zijn weer aan het werk gegaan. Hun grieven worden door een gemengde commissie onderzocht. De avondbladen zijn weer uitgeko men, nadat zij in twee dagen niet ver schenen waren. OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIë. Tengevolge van den regen en den ijsgang dreigen langs den Donau en de streek van Giargioe ten Zuiden van Boekarest, overstroomingen te ontstaan. In Zevenburgen zijn verscheidene rivieren reeds buiten haar oevers ge lreden, Bijzonder bedreigd is het ge bied van Torda. Men hoopt, dat men door het ijs te laten springen een uitbreiding der overstruomiiigen kan verhinderen. DE MECHELSCHE BESPREKINGEN. Het verslag gepubliceerd. Het verslag van de Mechelsche be sprekingen tusschen Anglicaansche en Katholieke theologen in 1921 is gis teren gepubliceerd. Het bestaat uit twee deelen. In liet eene brengen de Anglicanen verslag over de niet-officieele con ferentie uit aan de aartsbisschop van Canterbury, en het andere bestaat uit een memorandum van de Katholieke leden van de conferentie. De besprekingen waren noodzake lijkerwijze niet beslissend, doch de Anglicaansche leden stellen vast, dat toch de resultaten van de reeks be sprekingen geconstateerd mogen wor den, zobals een uit den weg ruimen van verscheidene onderwerpen, welke niet langer meer punten van verschil zijn en verheldering van andere, wel ke nog zijn gebleven. De Katholieke leden stellen vast, dat de besprekingen bij allen, die er aan deel namen, de overtuiging heb ben gevestigd, dat, naar gelang het vorderen van wederzijdsch begrijpen en leerstellig overeenkomen, het mo gelijk zal worden een bevredigende re geling van de disciplinaire wetten op te stellen, hoe moeilijk dat op het oogenblik moge schijnen. HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. De Belgische nota gepubliceerd. Gisteravond heeft het Volkenbonds secretariaat de Belgische nota gepu bliceerd, welke reeds voor eenige da gen was binnengekomen en waarin Be'gië's opvatting inzake het veilig heidsprobleem is uiteengezet. De nota is zeer kort samengevat en er wordt mede volstaan, de wensche- lijkheid uit te spreken, dat de rappor teurs van de veiligheidscommissie meer materiaal dienen te verzamelen. Verder wordt verwezen naar de ver klaringen van senator de Broucquère in de diverse Volkenbondscommissie's afgelegd, terwijl tenslotte adhaesie wordt betuigd met het Zweedsche ar bitrage-voorstel. GESSLERS OPVOLGER. Gröners antecedenten. Rijkspresident von Hindenburg heeft zijn zin doorgezet en ondanks de te genkanting van de Duitsch-nationalen Duitsche volkspartij en de Beiersclie volkspartij generaal Gröner tot rijks- weerminister benoemd. Generaal Wilhelm Gröner, die thans 60 jaar oud is, maakte bij herhaling deel uit van den grooten generalen staf. Bij het uitbreken van den oorlog stond hij aan het hoofd van den veld- spoorwegdienst, die het moeilijke pro bleem der mobilisatietransporten op schitterende wijze oploste. In 1915 werd hij generaal-majoor, in 1916 luitenant-generaal, terwijl hij ook optrad als leider der levensmiddelen distributie en van andere oorlogs diensten. Vervolgens werd hij troepenaanvoer der aan het westelijk front, reorgani- sator van het spoorwegwezen in de destijds door de Duitschers bezette Oekrajina en in 1918 als opvolger van Ludendorff eerste kwartiermeester- generaal, in welke functie hij den te rugtocht van 't Duitsche leger leidde. Ook na de revolutie behield hij dit ambt. In 1920 trad hij op als minister van het verkeerswezen; hij had het be heer over deze portefuille echtereen volgens in de kabinetten Fehrenbach, Wirth I en II en Cuno. Zijn naam werd veel genoemd in verband met de bestrijding van de Kapp-Putsch en de bijlegging der groo te spoorwegstaking in 1922. Toen de officieren van het oude le ger ernstige beschuldigingen tegen hem inbrachten in verband met het heengaan van den keizer, verzocht hij om de instelling van een eereraad, voor welken hij zich van allen blaam wist te zuiveren. In politiek opzicht staat Gröner dicht bij de democraten. HET I. V. V. Amsterdam of niet? De vraag, of het I. V. V. al dan niet te Amsterdam gevestigd zal blijven, is nog niet beslist. De commissie, die de verschillende desbetreffende voorstellen heeft be studeerd, en een prae-advies moet uit brengen, is het onderling nog niet eens geworden. De Vorwarts van gisteravond meldt, dat er besloten zou zijn den zetel voor- loopig te Amsterdam te laten en een definitieve beslissing over het al dan niet verplaatsen eerst later te nemen. Naar het Hbld. verneemt, is dit ech ter niet juist.. De commissie komt he den weer bijeen en men verwacht, dat reeds in deze vergadering een defini tief besluit zal vallen. De kans van Amsterdam is nog niet verkeken, maar het zal een dubbeltje op zijn kant zijn. NOOD OP RüGEN. Tallooze bedrijven stilgelegd. Aan de „Pommersche Tagespost" wordt door een bijzonderen correspon dent op Rügen, het eiland in de Oost zee, gemeld, dat een gedwongen stop zetting van bedrijven op Rügen den omvang van een catastrofe aanneemt. Ton nu toe zijn 80 ondernemingen stil gelegd, waarvan er 45 tot de groo- tere ondernemingen behooren. Hof en akker liggen volkomen verlaten; de arbeiders zijn ontslagen. Alleen het vee wordt door vast personeel be waakt. Het is de algemeene opvatting van de bedrijfseigenaren, dat alleen dé uiterste nood hun dezen harden maat regel heeft gedicteerd, daar alle hoop onvervuld is gebleven. Op 21 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat Dr. H. JA. M. Schaepman te Rome is overleden. Hij bereikte den 58-jarigen leeftijd. Wij geven hier een foto van het monument Schaepman. DE INVOER VAN WAPENEN IN CHINA. Duitsche firma's als bemiddelaars. De regeering te Nanking deelt mede dat de regeering van Peking door be middeling van Duitsche handelshui zen te Tientsin, Tsjinan en Tsjingtao wapenen en munitie tot een bedrag van vijl' millioen dollars zou hebben gekocht. De wapenen en munitie zou den in Duitschland zijn vervaardigd. In verband met de berichten om trent de verscheping van wapenen uit Duitschland op een Noorsch schip, heeft de minister van buitenlandsche 'zaken te Nanking verklaard, dat, in dien de berichten na grondig onder zoek juist blijken te zijn, de Chinee- sche autoriteiten het schip dienen vast te houden, alle filialen van de betrokken Duitsche firma's te slui ten en alle Chineezen en buitenlan ders, die bij den handel in wapenen zijn betrokken, te straffen. ERNSTIG SPOORWEGONGEVAL Naar uit Buenos Ayres wordt ge meld, is een expresstrein, waarin de parlementaire secretaris van het Brit- sche ministerie van Buitenlandsche zaken, de gezanten van Frankrijk en Groot Brittannië en verschillende spoorweg- en bankdirecteuren waren gezeten, verongelukt. De spoorwegbeambten werden op slag gedood. Geen dér reizigers be kwam letsel. VERDERE QALING VAN HET GEBOORTECIJFER. In 1927 is het geboortecijfer in En geland en W ales tot het laagste cijfer n.l. 16.70 per duizend inwoners per jaar, gedaald, en zoolang de statistiek bijgehouden is. la 1926 was dit nog 17.72 geweest. Het sterftecijfer daalde ook nog iets van 12.46 op 12.35 per jaar, maar in deze verhouding zullen de geboorte overschotten in 1933 opgehouden heb ben te bestaan. KORTE BERICHTEN. Generaal Galet, chef van den Belgischen getieralen staf, verklaart in de militaire commissie België's militaire organisatie wat het mate riaal betreft onvoldoende te achten. De draadlooze telefonische ver binding' tusschen Brussel en Was hington is ingewijd. De Fransche Kamer heeft het wetsontwerp aangenomen, waarbij liet in werking treden van den dienst tijd van één jaar op 1 November 1930 wordt vastgesteld. De Hongaarsche regeering waar schuwt voor de anti-Hongaarsche pro paganda, welke wederom met groote kracht in de landen der kleine enten te geoverd wordt. In den Duitschen rijksdag heeft de rijksminister van financiën giste ren een uiteenzetting van de begroo ting 1926 gegeven. Hij noemde het af geloopen jaar gunstig en besprak voorts de kwestie der herstelbetalin gen. De Finsche oud-minister van bui tenlandsche zaken Holsti is tot per manent vertegenwoordiger van Fin land bij den Volkenbond benoemd. De conferentie te Brussel tot bescherming van de burgerlijke be volking tegen gasaanvallen stelt het bouwen van ondergrondsche schuil plaatsen voor. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. De raad dezer gemeente zal vergade ren op Donderdag 26 Januari 1928, des na middags 2 uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot ontbinding van bet huurcontract met N. J. Bunnik. waarbij door hem aan de pemeente is vei

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2