NIEUWE LEIUSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van DINSDAG 17 JAN. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin-Moeder woon de Zondag in de Kloosterkerk te Den Haag de godsdienstoefening bij onder gehoor van Dr. Berkelbach van den Sprenkel uit Rottérdam. De Koningin-Moeder heeft een be langrijke bijdrage geschonken ten ba te van de uitvoering in de Juliana- kerk op Donderdag a,s. door de Chr. zangvereniging „Dient den Heer met Blijdschap" „Immanuel" en het man nenkoor „Inter-Nos", afdeeling der Chr. Vereeniging voor Jongemannen, allen te 's-Gravenhage. De opbrengst van deze uitvoering is bestemd voor de wijkverpleging in wijk III der Ned. Herv. Gemeente in Den Haag. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. Mr. K. v. d. C. heeft bij den Raad van Toezicht en Discipline van de or de van advocaten te 's-Gravenhage een klacht ingediend tegen mr. L. P. D., op het oogenblik in voorloopige hechtenis, te Amsterdam, en tegen mr. M. I. N. S., advocaat te 's-Graven- hage, en sedert geruimen tijd juri disch adviseur van Liebermann. DE RETOURCOMMISSIES IN HET GASBEDRIJF. Men meldt uit Langendijk: Had de gascommissie van de ge meenschappelijke lichtbedrijven te Langendijk en St. Pancras enkele we ken geleden met algemeene stemmen vastgesteld, dat de beschuldiging van den heer van der Stel, als zou ook de directeur, de heer W. J. S., zich aan corruptie hebben schuldig gemaakt, valsch was en de directeur dus geheel vrij uit ging, terwijl het volste ver trouwen in hem werd uitgesproken, thans is door de gemeenteraden van Zuid- en Noord-Scharwoude deze zaak opnieuw bij de gascommissie aanhangig gemaakt door een voorstel in te dienen een nieuw onderzoek in te stellen. Ook bij den gemeenteraad van Oud-Karspel is een voorstel inge komen, om, buiten de gascommissie om, een onderzoek in te stellen. De gemeente Oud-Karspel is n.l. aange sloten bij die gemeenschappelijke re geling en het ingekomen voorstel be oogt nu, dat ieder der 5 gemeenten voor zich zelf het onderzoek leidt. Te Doetinchem. Gelijk gemeld, heeft de meerderheid van B. en W. van Doetinchem beslo ten den directeur van het gemeente lijk gasbedrijf op te dragen voor de commissie van onderzoek te verschij nen, ook als de heeren van der Stel en mr. Nothorn aanwezig zijn. Aangezien de directeur dit advies niet wenschte op te volgen, hebben B. en W. hem geschorst in de uitoefe ning van zijn functie. B. en W. van Doetinchem hebben den opzichter der gasfabriek, den heer Postma, op wiens schorsing de meerderheid van den raad eveneens had aangedrongen, tijdelijk belast met de leiding van de fabriek. De schorsing van den directeur is geschied voor een termijn van 14 da gen. Het bestuur van de Centrale van Hoogere Gemeenteambtenaren, be staande uit mr. G. A. van Poelje, te 's-Gravenhage; dr. C. Spoelder, te Haarlem; Q Rovers, te. 's-Gravenhage; J. Ploeger, te Purmerend; M. Rooy, te Rotterdam en L. C. Buurman, te Rot terdam heeft aan den gemeenteraad van Doetinchem een schrijven gezon den. waarin het dezen verzoekt de leiding van het onderzoek in deze uit handen te nemen van een commissie, die als haren deskundige heeft geko zen iemand, dien een publiek orgaan bii voorbaat zou behooren te wraken en een eventueel voortgezet onder zoek. indien daarbij deskundige voorlichting noodig wordt geoordeeld slechts te doen plaats hebben met me dewerking van deskundigen, wier i'nfeeriteit niet is aangetast. FEUILLETON. 22, o— t Werd er vooral niet beter op, toen de heeren Morsons den jongen bekwa men Hollander, met voorbijgaan van vele anderen, die heel wat langer diensttijd op de fabriek hadden, een aanzienlijk hoogeren rang toekenden er. hem aanstelden als hoofd van alle teekenafdeelingen en daarmede van alle teekenaars, terwijl het salaris van den bevoordeelde gelijke tred hield met de bevordering. Allen er kenden de billijkheid der benoeming tot opperleider, want Klosters kende alle samenstellingen, ook van de meest ingewikkelde machinerieën en ■iaarbij verstond hij grondig de Fran- -.<•11 c. Duitsche en Engelsche taal, iets, a; .rvoor de Amerikanen grooten eerbied koesterden. Alleen Fred Birm- JU'-in meende zich gekrenkt en achter- et door Klosterr bevordering, «j. hii pgon zich over te geven aan de -ia dat de vreemdeling maar uit de fabriek moest verdwijnen ■•an zou hij, Fred Birmham, metter- de opengevallen plaats kunnen beklef don! De afgunst, de nijd, ver- 1 bidden den ongelukkigen Fred, be- erven hem zijn levensvreugde en Eisclien Gedep. Staten van Fries land strengere straffen? Het Volk schrijft: De strafmaatregelen, welke de ge meentebesturen van Leeuwardera- deel en Smallingerland jegens de di recteuren hadden getroffen, zijn niet naar den zin van Gedeputeerde Sta ten, van Friesland. Genoemde gemeen tebesturen hebben van dit college de aanschrijving ontvangen, dat zij geen gelden mogen uitgeven, op de ge- meentebegrooting 1928 op de post „sa laris directeuren gasfabriek". HAARLEMS COMMISSARIS VAN POLITIE. De heeren G. Wolzak Hzn. (A.-R.), W. van Liemt (R.-K.) en F. A. Bijvoet (R.-K.) stellen den gemeenteraad van Haarlem voor, te verzoeken, de jaar wedde van den commissaris van po litie te verhoogen met 1000 en te brengt n op 8000. DE HUISVESTING VAN EEN 50-TAL GEZINNEN IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. Door den heer Ketelaar waren aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, de volgende vragen ge steld: 1. Is de Minister bereid de brieven van Gedeputeerde .Staten van Gelder land in zake de ongeveer 50 gezinnen in het Land van Maas en Waal, be doeld bij mijn vraag van 21 October j.l., aan de Kamer over te leggen? 2. Zoo neen. is de Minister dan be reid mede te deelen, of Gedeputeerde Staten van Gelderland, die gerekend mogen worden met deze zaak volko- mei op de hoogte te zijn, deze gezin nen al dan niet onder de slachtoffers van den watersnood rekenen? Door Minister Slotemaker de Brui ne is hierop o.m. het volgende geant woord: Tegen overlegging van de bedoelde brieven van Gedeputeerde Staten van Gelderland, d.d. 15 Maar en 15 Nov. 1927, bestaat geen bezwaar. Zij gaan als bijlage hierbij. Mede gaat hierbij het antwoord van ondergeteekende, dd. 28 April 1927 ENCEPHALITIS POSTVACCINALIS. Op de vraag van den heer Kersten betreffende uitbreiding der mededee- lingen in de Staatscourant inzake waargenomen gevallen van encepha litis postvaccinalis, heeft de heer Slo temaker de Bruine, Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid bet vol gende geantwoord: In de Nederlanlsche Staatscourant van 11 dezer no. 8, is reeds opgeno men een opgave van de hoeveelheden pokstof, verstrekt in de week van 1 7 Januari 1928. Dergelijke mededee- ling zal voortaan geregeld plaats vin den. Het ligt in de bedoeling, maan delijks mededeeling te doen van de hoeveelheden, die zijn verstrekt in de afgeloopen maand en in de overeen komstige maand van het vorige jaar. Voor meer bijzonderheden zijn ge gevens niet beschikbaar. Het aantal verrichte inentingen wordt eerst eeni- gen tijd na afloop van een dienstjaar bekend Wekelijksche of maandelijk- sche mededeelingen daarvan is prac- tisch niet mogelijk, doordat het niet uitvoerbaar is voor de medici van iedere inenting, die zij verrichten, ter stond mededeeling te doen. HET 10-JARIG BESTAAN VAl-J DEN POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Postcheque- en Giro dienst was gisteren uit het gebouw van dien dienst en uit bet gebouw van het hoofdbestuur der P. en T. aan de Kortenaerkade te 's-Gravenhage de vlag uitgestoken. HET KAMERLID HAAZEVOET. Onlangs werd bericht, dat het Eer- ste-Kamerlid, P. J. J. Haazevoet, fail liet is verklaard. De Verzekerings raad te Amsterdam had geconsta teerd, dat tijdens zijn beheer als di recteur van de Sp-.arverzekering „St. Petrus" de boeken waren vervalscht. In verband daarmede schrijft het ka tholieke blad „De Residentiebode": Sindsdien (na de faillissementsver klaring) heeft dit lid de openbare ver gadering van de Eerste Kamer niet meer bijgewoond en zijn we niet ge heel en al verkeerd ingelicht, dan is dit geschied op een wenk vanuit de deden hem zinnen op middelen, om den vijand den val te brengen. Nadat eenmaal dat rampzalig plan zich in Freds hoofd had vastgezet, ving deze aan, naar middelen uit te zien, om zijn doel te bereiken; maar op Klos ters had niemand eenigen vat.... die deed zijn werk en ging bedaard zijn gang en vervulde in alle opzich ten nauwkeurig en stipt zijn plicht. Hendrik Klosters beschikte nu in de fabriek zelf over een nieuwe werk kamer, waar hij zijn boeken en pa pieren, zijn teekeningen en proeftoe- stellen altijd bij de hand had en waar hij ook dikwijls de vrije avonduren doorbracht. Niemand van het perso neel mocht ongeroepen dit vertrek betreden, omdat er altoos plannen en berekeningen lagen, waarmede alleen de fabrikanten zeiven en hun eerste ambtenaar 'noodig hadden. Klosters had de gewoonte, zijn werkkamer af te sluiten en den sleutel bij zich te houden.... alleen de eigenaars beza ten een tweeden sleutel. Hier lag ook in Hendriks eigen lessenaar het groo- te vertaalde werk, dat hij voor eigen gebruik bestemde en dat hem dik wijls uitstekend te pas kwamhet was de dikke stapel schriften, waar van alleen David Sambod iets af wist en die Hendrik zorgvuldig voor eigen gebruik alleen bewaarde. In elk schrift lagen de afzonderlijke teekeningen, die den tekst moesten katholieke fractie van den Senaat, die hem heeft medegedeeld, dat op zijn tegenwoordigheid geen prijs meer werd gesteld. Hoe dit zij, een feit is, dat hij geen enkele zitting meer bijwoont, maar toch nog altijd prijkt als katholiek lid van de Eerste Kamer. Die toestand lijkt ons toch vrijwel onhoudbaar. Wanneer een katholiek lid van een zoo hoog college als hier het geval is, zich heeft schuldig gemaakt aan za ken. welke dezen afgevaardigde wor den ten laste gelegd, dan is het niet voldoende, dat hij de zittingen van dit college niet meer bijwoont, maar dan heeft hij voor het lidmaatschap te bedanken. En wanneer hij eigener beweging daartoe niet bereid is. dan heeft het bestuur van de Katholieke Staatspar tij den minder aangenamen, maar noodzakelijken plicht om dezen afge vaardigde er aan te herinneren, wat in dezen zijn plicht is. KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Stedum, E. Beukema, te Nijawier; en L. ten Kate, te Lioessens. Beroepen: Te Meliskerke, te Sellin- gen, te Baarland en te Molenaarsgraaf Brandwijk, M. Vreugdenhil, cand. te Rot terdam. Te Zoutkamp en te Wormer, D. Zwart, cand. te Ooster Nijkerk. Le Leider dorp, J. Wljminga, te Charlois. Bedankt: Voor Oudemirdum, P. Hek man te Lemmer. Voor Deventer (B.), M. M. Horjus, te Rijssen. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: Voor Goes, A. de Blois, te Vlaardingen. BEVESTIGING. AFSCHEID, INTREDE. Ds. Karres van Oosthem zal Zondag 5 Febr. in de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn bevestigd worden door Ds. C. M. Luteijn en Woensdag 8 Febr. d.a.v. zijn Intrede doen. Wij lezen in De Standaard: Het intieme Gereformeerde kerkje van Zuilen bevatte Zondagmorgen en -middag een groote schare, verblijd opgekomen, nu na eenige jaren vacature weer een eigen dienaar aan de gemeente verbonden zou worden. 's Morgens trad Ds. S. G. de Graaf, van Amsterdam, op ter bevestiging van den nieuwen leeraar. Ds. C. L. A. M. van Puy- velde die gelijk bekend R.K. priester is geweest. De bevestiger liet bij den aanvang van den dienst lezen Openb. 1 920 en koos als zijn tekstwoorden Jesaja 22 1525, aan de hand waarvan hij sprak over de bediening van de macht der sleutelen. Vooraf wees spr. de Gemeente op de voor haar heuglijke ure en richtte hij zich met een woord van welkom in den naam van Jezus Christus tot den nieuwen lee raar, met een sober woord aan diens ge schiedenis herinnerend. Na de bevestiging zong de gemeente haar predikant toe Ps. 119 9 (gewijzigd). 's Avonds deed Ds. van Puyvelde zijn intree. Als tekst had hij daarbij gekozen 1 Cor. 2 2, waarin vervat is, wat zoolang de wereld bestaat, de prediking zal zijn, die naar het Woord van God teekent, hoe de mensch wordt verlost. Spr. bezag ach tereenvolgens hoe dit woord bevat: le. de strenge prediking van de ellende; 2e. de blijde prediking van de verlossing en 3e. ons dwingt tot dankbaarheid. In zijn toespraken richtte hij zich ach tereenvolgens tot den burgemeester van Zuilen, den consulent (Ds. Verhoef, van Zeist), zijn bevestiger, de genabuurde Ker ken en de afgevaardigden der classis, de ouderlingen en diakenen, de Jongelings- en Meisjesvereen., het hoofd der Chr. school, de catechisanten en de gemeente. Ds. de Graaf dankte hij voor hetgeen deze deed om hem in te leiden in hetgeen een Geref. predikant moet weten. Door zijn medewerking was het mogelijk, dat spr. na een jaar studie tot het ambt kon ingaan. In hem dankte spr. vele Amster- damsche broeders, inzonderheid ook Ds. Ferwerda. De voorzitter van den Kerkeraad, de heer J. Boomsma, sprak namens dien raad en de gemeente een woord van welkom. Ook sprak het hoofd der Chr. school, de heer J. Zwijnen'ourg. Na de eerste toespraak zong de gemeen te haar nieuwen herder toe Ps. 134 3. verduidelijken en die voor een vak man de grootste waarde vertegen woordigden. Nooit gaf Hendrik die schriften of teekeningen uit handen en niemand wist van hun bestaan behalve David Sambod, wien het ook bekend was, dat zijn vriend ze uit sluitend voor eigen gebruik en ge mak vervaardigd had en dat het eer ste ook uitdrukkelijk op het etiket van elk schrift vermeld stond. Omtrent dezen tijd had Klosters een gevoelig verlies tn het vertrek van zijn vriend Sambod, die in het hu welijk wilde treden en nu een zeer voordeelige betrekking had aange nomen in het Verre Westen, n.l. in San Francisco, waarheen hij binnen een paar maanden hoopte te verhui zen. Het speet Hendrik geducht. David Sambod was zijn eenige vertrouwde vriend geworden.... hij zou hem ongetwijfeld zeer missen! Maar er was niets aan te doen. de scheiding stond voor de deur! „Volg mijn voorbeeld maar spoe dig en stap ook in het huwelijksboot- ie". schertste Sambod. „je meisje zal he^t hier naar toe willen komen, ten minste als ik haar beoordeelen kan volgens hetgeen ie mij zoo al van haar verteld hebt!" „Je noemt no» al zoo iets op", gaf Hendrik insgelijks lachend terug, „ik moet hier dan zeker een huishouden beginnen mot pepernoten. Het leven Ds. J. OFFRINGA t Zondagmorgen is te Ermelo op bijna 81- jarigen leeftijd overleden Ds. J. Offringa, emeritus-predikant der Geref. Kerk te Westbroek (U.) Ds. Offringa, 22 Jan. 1847 te Drachten geboren, studeerde aan de Theol. school te Kampen en aanvaardde 18 Nov. 1877 te Driesum de bediening des Woords. Voorts stond hij te Wezep (1882-'86), te Dedemsvaart ('86-'97) te Dinteloord ('97- 1904), te Herwijnen ('04-T2) en daarna te Westbroek, waar hij 30 Sept. 1917 eervol emeritaat verkreeg. Hij was een ijverig en trouw herder en leeraar in de Gemeenten, die hij diende. Op verzoek van de classis Tiel ver scheen een door hem voor die classis ge houden referaat over „De Sacraments kwestie" in druk, terwijl met voorkennis en toestemming van de classis Amersfoort van hem het licht zag ter verdediging van de Verbondsleer een geschrift: „Verzet de oude palen niet", naar aanleiding van de uittreding van nu wijlen Ds. W. den Hengst te Veenendaal uit de gemeenschap der Geref. Kerken. Nadat hem het emeritaat verleend werd heeft hij in de kleine Geref. Kerk van Vin- keveen nog hulpdienst verricht. Voor het Christelijk Onderwijs in ver schillende plaatsen was hij een moedig en ook gezegend strijder. Hij mocht het voor recht hebben, dat vijf van zijn tien kin deren het Chr. Onderwijs dienen. Ook zijn warme liefde voor de zending trad menigmaal naar voren. Trad zijn vu rige wensch, zelf eenmaal den Heidenen het Evan*gelie te verkondigen, niet in ver vulling, God gaf hem de genade dat drie zijner zonen op Midden-Java met eere werkzaam mogen zijn in dienst der Zen ding. Een van hen is Dr. J. Offringa, de directeur van het Petronella-hospitaal te Djocja. Zooals bekend is de in onze stad beken de E. S. Offringa mede een zoon van den overledene. EEN PRINCIPIEELE BESLISSING. In hooger beroep heeft de Rechtbank te Groningen vernietigd het vrijsprekend vonnis van den kantonrechter, waarbij 'n dooplid der Ned. Herv. Kerk ontslagen was van de verplichte kerkelijke belasting en dit dooplid veroordeeld tot betaling daarvan, alsmede in de kosten van het geding. „DE GOEDE TIJDING". Men meldt aan de Standaard: De commissie van Toezicht op „De Goe de Tijding" met Evangelisatie-commissies uit verschillende deelen des lands bijeen in gebouw „De Eendracht" te Rotterdam, besloot door krachtige saamwerking te pogen het weekblad „De Goede Tijding", onder Redactie van Ds. P. Nomes te 's-Gra venhage, bij alle Comité's in den lande te doen verspreiden <n een eenheidsprijs voor geheel Nederland voor te bereiden. Het blad zal .aanmerkelijk in prijs ver laagd worden, zoodat het onder het bereik valt van alle Commissies. Een beroep zal worden gedaan op alle Kerkeraden, om medewerking te verkrijgen voor het schoo- ne doel: Eén goed verzorgd Evangelisatie weekblad voor het heele land tegen lagen prijs, onder toezicht van verschillende Evangelisatie-commissies. KERKBOUW. De bouw van een Geref. Kerk met bij- behoorende gebouwen op de voormalige Domeingronden te Bergen op Zoom is voor 50.900 gegund aan den heer M. J. Scheffelaar, aldaar. GIFTEN EN LEGATEN. Dr. E. J. W. Posthumus Meijes ontving voor den bouw van de 10e Herv. Kerk te 's-Gravenhage een gift van 10.000. STUDENTENZENDINGSCONFERENTIE. Op Hardenbroek is vanaf Vrijdagavond tot gisterochtend een studentenzendings- conferentie gehouden, onder voorzitter schap van den heer H. A. C. Hildering. Na een openingswoord van den heer Hil dering sprak zendeling Bielke van Suri name over de vraag: „Ia de invoer van contractkoelies in Suriname verdedig baar?" Spr. achtte den invoer der con tractkoelies onder bepaalde voorwaarden wel verdedigbaar, maar als noodzakelijk kwaad. Spr. ging daarbij na, wat de taak der Regeering en van de Zending Lo.v. de contractkoelies zou zijn. Na de bespreking op deze hier en daar zeer persoonlijke rede, sloot Ds. G. Smit is in Amerika zóó goedkoop, dat je wel met de helft toekomt van wat je aan den overkant van den Oceaan noodig hebt!" „Dat 's mallepraat 1 maar nu in al len ernstje kunt best trouwen en je vestigenHollandsche vrouw tjes weten van aanpakken en van zui nigheid en zijn niet te veeleischendl" „Waar heb je die wijshéden opge duikeld?" „Uit onze tijdschriften en van hoo- ren zeggen!" „Zoo nu, je bent nog al schappe lijk ingelicht! Maar dat nu daargela tenik denk er loch nog niet aan, je raad te volgen!" „Nee. daaraan zie ik, dat mijn raad goed is!" „Och, maar zeg nu zelf: ik moet toch eerst een onafhankelijk bestaan hebben en minstens als deelhebber aan een fabriek of zoo kunnen optre den!" „Wie weet, wat er nog gebeurt 1 Je zou de heeren eens moeten polsen en hun zoo bij je neus langs mededeelen, dat je wel huwelijksplannen hebt, maar dat je niet je aanstaande, de vrouw van een ondergeschikte wilt maken". „Hm, ik zal er eens over denken., in alle geval weet ik, dat je spreekt uit belangstelling en daarvoor ben ik je heel dankbaarl" „Mijn vertrek is ook nu nog een van Makkum den eerste), conferentie avond. Nadat Zaterdag de heer Sickesz den dag geopend had heeft Super-intendant G. Si mon, van de Theologische Schule in Be thel het eerste deel van zijn rede gehou den over; „Das religiose Leben des Is- lams im Licht- der geistlichen Strömun- gen der Gegenwart", welke rede hij Zon dagavond heeft vervolgd. Na een vrijen middag sprak Ds. A. Pos van Djokjakarta, 's avonds over „Zending en Nationaliteit". Nadat Dr. B. J. C. Rijn- ders, de zendingsdirector gistermorgen ge preekt had, heeft 's middag9 dr. K. P. C. A. Gramberg, zendeling-arts van Kelet, ge handeld over „Ideaal en practijk der Me dische Zending". Nadat 's avonds docent G. Siraon zijn inleiding vervolgd had, volgde de sluiting van deze welgeslaagde conferentie. Gisterochtend zijn de confe rentiegangers weer vertrokken. KERKELIJKE BESTUREN. Als gevolg van het overlijden van Ds. H. J. L. Poort, Ned. Herv. predikant te Streef kerk, die voorzitter was van het Provin ciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland, treedt thans als voorzitter van dit Kerk bestuur op Dr. A. Troelstra, te Den Haag, vice-president. NED. HERV. GEM. TE MAARSSEN. Het College van Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Maarssen heeft bij het Al gemeen College van toezicht hooger be roep aangeteekend tegen het besluit van het Provinciaal college van toezicht in Utrecht, waarbij ds op 8 November j.l. ge houden verkiezing voor notabelen en de op 29 November j.l. gehouden herstem ming zijn vernietigd. VARIA. Door de afdeeling Schoonhoven van den Gereformeerden Bond zijn in de Oranje straat aangekocht een paar kleine per ceeltjes, met de bedoeling daar een ver- eenigingsgebouw te stichten, waarin een flinke vergaderzaal en een bestuurska mer, waarin tevens kleinere vergaderin gen kunnen worden gehouden. Het ge bouw zal disponibel zijn voor alls Christ, gezindten. LUCHTVAART. NIEUWE HOLLAND—INDIë- VLUCHTEN? De Ned.-Indische Luchtvaart Mij., welke zooals bekend 1 September a.s. haar bedrijf zal aanvangen, beeft bij de Fokkerfabrieken hier te lande een viertal 3-motorige toestellen besteld. Men overweegt thans om deze vlieg tuigen, of althans een of meer ervan, door de lucht naar onze Oost over te brengen, waardoor wellicht binnen afzienbaren tijd eenige nieuwe Hol landIndië-vluchten zijn te verwach ten. Definitieve beslissingen in dezen heeft men evenwel nog niet genomen. HET VERKEER DOOR DE LUCHT. In de naaste toekomst belooft de vli^ghaven van Londen. Croydon, wat uitrusting en gerieflijkheden betreft, op hetzelfde peil te staan als die van Parijs en Berlijn, respectievelijk in Le Bourget en op het Tempelhofer Veld. De nieuwe aanleg is indertijd ont worpen door ambtenaren van het mi nisterie voor Luchtvaart. Het nieuwe gebouw voor administratieve doel einden, is deze dagen gereed gekomen is is reeds door het personeel betrok ken. Allerlei tijdelijke gebouwen, die de haven een rommelig aanzien gaven, en boognoodige ruimte in beslag na men, zijn en worden opgeruimd. Wanneer het luchtverkeer in den zomer op zijn hoogtepunt is, belooft Croydon geheel gereed te zijn, oude ge bouwen van tijdelijken aard zullen zijn vervangen door permanente ge bouwen, De passagiers zullen met meer gemak en minder oponthoud de douane kunnen passeeren. De eet- schuur zal zijn vervangen door een modern restaurant, dat geen vliegveld in dezen tijd kan ontberen. Maar het bestuur van Croydon is niet voornemens het voorbeeld van Tempelhof te volgen, waar dans-thee- en en -maaltijden worden georgani seerd. Alle mogelijke veiligheidsmid delen zullen er wel zijn geïnstalleerd. Reeds rijst in het midden van bet hoofdgebouw de nieuwe controle-toren buitenkansje voor Fred Birmham die zal nu bet toezicht overnemen op de beide jongste klerken.... wat zal ie zich gewichtig gevoelen 1" „Maar bij zal uitstekend ook bier zijn taak vervullen". ,„Ja, dat welbij is uitstekend in alles, ook in vervelendheiden ik wantrouw hem een tikjel" Klosters lachte: „Och loop nou! zoo'n zwetser wan trouwen ik houd hem voor een onschadelijk praatjes verkooper. meer niksl" ,,'k Weet niet.... de kerel wordt verteerd door eerzucht en daarbij is hij afgunstig op allen, die hoven hem 9taan in beschaming en manieren". „Zoo? nuja.dat kan wel. zoo goed ken ik hem nietik vind hem soms wat kinderachtig met zijn voortdurend ophalen over zijn ge ringe afkomst en zijn armoedige jeugd.... het krijgt iets van aanstel lerij maar het is nog al vergeeflijk en hij doet er niemand kwaad meel" De vrienden hadden nog vele ande re dingen te bepraten en Fred Birm ham raakte weldra op den achter grond en weldra in het vergeetboek. David Sambods huwelijk had weldra plaats en daarna vertrokken de Jon gelui naar het oord hunner bestem ming, vooral in Klosters leven een groot* leegt* achterlatend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5