SPLINTER Interieur van de fabriek „Het Kaasmerk" te Leiden. De foto toont hoe de specie, die van kaas bereid is, in de mengmachine wordt ge- daan, waarna deze specie op een groote transportband ter verdere bereiding de fabriek wordt ingevoerd. DAG-AGENDA. Dinsdag 17 Jan.. 's midd. 24 uur, Chr. Fröbelschool, Heerénsingel 28: Openbare les. Dinsdag 17 Jan., 's .av. half negen, Breestraat 70: Ledenverg, der Ver. v. Chr. Gezondheids- en Vacantiekolo- nies in Nederland. Woensdag 18 Jan., 's av. acht uur. Vrije Evang. Gem. Middelstegracht 3: de heer J. van Zuylen, over: „Wie volgt Mij?" Woensdag 18 Jan., 's av. acht uur. Graanbeurs: Uitvoering Chr. Muziek gezelschap „Polyhymnia". Sassenkeim. Woensdag 18 Jan. 's av. zeven uur. Herv. Kerk: 4e Win- terlezing door Prof. Dr. A. H. de Har ing, van Amsterdam, over: „Uitver kiezing". Oegstgeest. Woensdag 18 Jan., 's av. acht uur, Rehóboth-Kapel: Dr. J. H. Bavinck, over: „Ontwakend Indië". Donderdag 19 Jan-, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Turnavond v. d. Chr. Gymn. Vereen. „Jahn'. Donderdag 19 Jan., 25 en 79 uur, Chr. Fröbelschool, Heerensingel 28: Tentoonstelling van het werk der leer lingen. Vrijdag 20 Jan., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Concert door de Mij. v. Toonkunst. Vrijdag 20 Jan., 's av. kwart over acht, Oosterkerk: Winterlezing door Prof. Dr. A. H. de Hartog, over: „Uit verkiezing" Wassenaar. Vrijdag 20 Jannari, 's av: acht uur, Geref. Kerk: Openb. Verg. v. d. Ring Leiden en Omstreken van J. V. op G. G. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag IC tot en met Zondag 22 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 er. A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. CBBUUUBaBBHHnBI RECLAME. UITVERKOOP gen te veroorlooven zich buiten Rus land te begeven naar het land dat zij verkiezen. 1 MEI. Het partijbestuur van de Commu nistische Partij Holland heeft, blij kens de Tribune, een brief gezonden aan verschillende organisaties, o.a. de S.D.A.P., het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen en het Nationaal Arbeidssecretariaat, waarin wordt voorgesteld, den komenden 1 Mei-dag in ons land te maken tot een gemeen schappelijke demonstratie van de Ne- derlandsche arbeiders tegen de Ne- derlandsche bourgoisie. De wijze, waarop zij dit tot stand moeten bren gen en de leuzen, waaronder deze de monstraties moeten plaats hebben, kunnen, aldus het bestuur, in gemeen schappelijk overleg der deelnemende organisaties worden vastgestled. INDIENING VAN REKENINGEN VOOR HET RIJK. De minister van Financiën deelt belanghebbenden mede, dat. tenein de tijdige betaling mogelijk te ma ken, het gewenscht is, dat alle vorde ringen over het jaar 1627 ten bate van de verschillende departementen van algemeen bestuur en de daaronder ressorteerende administratiën, zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij het departement, ten laste waarvan de schuldvordering komt. Teneinde zekerheid van spoedige voldoening der vordering te verkrijgen, zullen deze, indien eenigszins mogelijk, ui terlijk 30 Juni a.s. moeten zijn inge diend. De schuldvorderingen ten laste van de Staatsbedrijven (Algemeene Lands drukkerij, Artillerie-inrichtingen, Posterijen, Telegrafie en Telefonie, Staatsmüntbedrijf en Staatsvisschers havenbedrijf te IJmuiden) zullen ech ter uiterlijk 31 Maart moeten worden ingezonden. Latere indiening zou tot vertraging in de afdoening en in sommige ge vallen zells tot langdurig uitstel kun nen leiden. ,Van de indiening kan op verzoek een schriftelijk bewijs worden verkre gen. PERSONEELRAAD NED. SPOOR WEGEN. Dezer dagen heeft de personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen ver gaderd. De door de directie voorgestelde wijzigingen op het reglement voor de lichaamskeuring werden behandeld. De raad zal zijn bemerkingen aan de directie doen toekomen. Uitvoerige besprekingen werden ge voerd over de kwestie der classifica tie, naar aanleiding van een bespre king welke de voorzitter en de secre taris van den raad ter zake met de di rectie .-hebben gehad. Over deze aan gelegenheid zal de raad op. 19 Januari een bespreking hebben met de hoofd besturen der vijf organisaties. Den Minister van Waterstaat zal worden verzocht,-den raad in kennis te stéllen met, en hem gelegenheid te geven tot overleg over de wijzigingen in de regeling van de dienst- en rust tijden. De raad zal zich ophieuw tot de di rectie wenden met 'verzoek, den raad gelegenheid te geven, deel te nemen aan enquêtes over belangrijke spoor- wégohgeyaHen. Naar aanleiding van bij den raad ingekomen klachten zal een commis sie uit den raad een onderzoek instel len naar de personeeltoestanden te Feijenoord. Voorts, werden nog eenige aangele genheden, van minder, algemeenen aard behandeld. WAT IS EEN GEHOEDE KOE? De Hooge Raad deed gisteren uit spraak in de zaak van P. V., die door de rechtbank te Dordrecht was ver oordeeld tot 15 boete, wegens het niet In bedwang honden van een koe, die hij onder zijn hoede had. Zooals men zich. herinneren zal, had de advocaat-generaal, mr. v. Lier, geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis, waar feitelijk vaststond, dat de zoon van P. V. het toezicht over de koeien had, en de eigenlijke hoeder, P. V., thuis was gebleven, ter wijl hij de dieren niet ongehoed naar d endijk had laten gaan. De rechtbank had dus. moeten motiveeren, waarom requirant beschouwd diende te wor den, als degeen, die de koe onder zijn hoede had. Op dezelfde gronden heeft de Hooge Raad het vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof te Den Haag. HOOG WATER IN TWENTE. Uit Twente wordt gemeld: Op het oogenblik zakt het water iets doch bijna overal staan nog vele landerijen blank. Behalve aan Schip beek en Bolksbeek, is de toestand het ergst aan den Dinkel, waar in de buurt van Tilligte en ten Oosten van Ootmarsum de oeverlanden wijd en zijd onder water staan. Bij Almelo kan de Aa het toegevoerde water niet gauw genoeg verwerken; bij Zen deden heeft de. Zenderensche beek de aanliggende gronden overstroomd; tusschen Hengelo en Borne staan vele weiden blank en, ook langs de Hegge staat veel land onder water. ONGEVEER 130 RUITEN VERNIELD Gelijk men weet, wordt, al sinds eenige dagen de binnenstad van Rot terdam onveilig gemaakt door een persoon, die gewapend met een -rui tensnijder de etalageruiten van ver schillende winkels bekrast. Deze meer dan ergerlijke baldadigheid is nu ook naar Den Haag overgeslagen en in den nacht van Zaterdag op Zondag vielen de eerster slachtoffers. Zondagmorgen merkten een dertigtal winkeliers in Prinsestraat, Passage en Spuistraat, dat hum ruiten vernield waren. Zij stelde de politie met het gebeurde in kennis en hoewel den agenten, die den nachtdienst hadden, o-pgedragen was, goed uit te kijken is de ruitenvernieler Zondagnacht voortgegaan heeft hij in de volgende straten een honderdtal ruiten ver nield: Hoogstraat, Hoogewal, Nobelstraat, Papestraat, Noordeinde, Prinsestraat, Plaats, Lange Houtstraat, Plein, Lan ge Poten, Gravestraat, Molenstraat, Kneuterdijk, Tournooiveld, Hobbema- straat, Paul Krugerlaan, Vaillantlaan Wagenstraat, Spui, Piet Heinstraat, Keizerstraat, Sumatrastraat en Frede- rik Hendriklaan. Door de poliie werden verschillen de personen aangehouden, die echter vrijgelaten moesten worden omdat uit niets bleek, dat zij schuldig waren. De vernieling geschiedt met een ge wone ruitensnijder met diamanten stift. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEi. ONIE ir 1927. De diensten der posterijen, telegra fie en telefonie hebben over Decem ber opgebracht onderscheidenlijk 4.504.056, 553.140 en./ 1.105,915, te gen 4.617.063, 549.838 en 1.062.724 over dezelfde maand van 1926. In totaal bedroeg de opbrengst over 1927: 46.659.800, 6.906.678 en 21.148.219, tegen 47.840.862, 6.647.922 en 20.322.607 in 1926. De raming over 1927 bedroeg 45.315.000, 3.534.000 en 20.728.200, zoodat de opbrengst ruim twee millioen gulden boven de raming uitgaat. DE MENSCHHEID EN DE ALCOHOL Korten tijd geleden verscheen in verband met de aanhangige Drank wetsherziening, een boek, dat volgens de samenstellers en de uitgevers h e t inzicht vairde wet'eiïscïïap eri van het gezond verstand ten opzichte van het alcoholvraagstuk zou vertolken. Om echter de bewering te logen straffen, dat in ons land d e weten schap en h e t gezond verstand alleen vertegenwoordigd worden door de verdedigers van het matig alcohol gebruik en de tegenstanders van in grijpende wettelijke maatregelen te gen het alcoholisme, heeft de Nat. Bond voor Plaatselijke Keuze zich gehaast van vrouwen en mannen, van wier wetenschappelijken zin en ge zond verstand door niemand getwij feld" wordt, een reeks verklaringen te verzamelen, die thans als brochure zijn uitgegeven. De brochure is -aan de Kamerleden toegezonden en is door de Drukkerij Laverman te Drachten alom verkrijg baar gesteld voor 10 cent. BUITENLAND. DE PAN-AMERIKAANSCHE CONFERENTIE. Een ovatie aan Coolidge. De zesde pan-Amerikaansche conferen tie is gisteren te Havana geopend. President Coolidge begaf zich in gezel schap van den president der Gubaansche republiek per auto naar het nationale theater, om het congres te openen. Een groote menschfenmenigte was op de been, die Coolidge tijdens zijn tocht levendig toejuichte. Ook in het nationale theater werd Coo lidge een geweldige ovatie "gebracht. De zaal was met ruim 5.000. personen gevuld. Het geheele diplomatieke corps was aan wezig. Bij den ingang van het gebouw, ont- stond zoo'n gedrang, dat mévróuw Coo lidge van haar man gescheiden werd. Dat de gebeurtenissen in Nicaragua op het congres niet ter sprake zullen komen, staat thans vrijwel vast. De president van Cuba, die als gastheer van het congres optreedt, verklaarde, dat de conferentie niet als een soort terecht zitting kan .worden-bèschoirwd, waar een vonnis zal worden geveld over de politiek der Ver. Staten. De commissievergaderingen van 'het congres zijn niet openbaar. De opening. Bij de opening der pan-Amerikaansche conferentie riep. Machado, deïi gedelegeer de. het welkom toe. Zonder op eenigszins preciese wijze op de moeilijke pan-Amerikaansché kwestie te zinspelen, verklaarde hij, dat het pan- Amerikanisme omvat samenwerking voor den algemeenen vr.ede en een beter we derzij dsch begrijpen:, r Ook Coolidge bes.prak, voornamelijk de voordeelen der Amerikaansche samenwer king en deed geen. enkele zinspeling op clen toestand in Nicaragua. Verklarende dat er de laatste jaren groote vorderingen door de pan-Arheri- kaansche republieken gemaakt zijn, zeide Coolidge, dat zij de-wereld een- prachtig voorbeeld hebben gegeven, hoe geschillen geregeld kunnen worden zonder dat men naar de wapenen grijpt en met eerbiedi ging van de souvereiniteit der kleine na ties. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Het Engelsche memorandum ontvangen. Het secretariaat generaal van den vol kenbond heeft thans van de Engelsche re- geering het reeds aangekondigde memo randum voor de aanstaande bijeenkomst van de 'veiiigheidscornmissie ontvangen. Het memorandum zal evenwel voorloopig niet door het secretariaat-generaal van den volkenbond worden gepubliceerd. Naar Verluidt, bevat het geen concrete voorstellen, doch meer algemeene beschou wingen, welke geacht zijn -als basis voor de besprekingen in de veiligheidscommis- sie. - Naast de regeeringen vam Noorwegen en Zweden is1 de Engelsche regeering het der de lid van de veiligsheidscommissie, dat voldaan heeft aan 'het verzoek voorstel lén of "beschouwingen voor de verdere be sprekingen in de commissie in te dienen. De drie memoranda zullen reeds bij de voorbesprekingen op 26 Januari te Praag door de veiiigheidscornmissie in; behande ling komen. Aan deze voorbesprekingen nemenbehalve de président van de vei ligheidscommissie. (Jri B.enesj - de leiders van de politieke en ontwapeningsafdeelin- cen van het secretariaat-gener&aLvan den völkéhbönd,' evenals" de drie door de vei ligheidscommissie benoemde rapporteurs deel. .1 DE BURGEROORLOG IN CHINA. Plundering door de troepen van Feng. Volgens een bericht uit Peking zouden de troepen van generaal Feng in de pro vincie Honan verscheidene missiestaties geplunderd en verwoest hebben. Volgens de berichten van de missionarissen zijn vele leden der staties mishandeld en ge dood. CONFERENTIE DER DUITSCHE BONDSSTATEN. De openingszitting. Gistermorgen zijn .de afgevaardigden in de groote Congreszaal van de Rijkskanse larij te Berlijn bijeengekomen, waar ze door staatssecretaris Meissner ontvangen werden. Marx opende de vergadering met een rede, waarin hij op het gewicht van de bijeenkomst wees voor de ontwikkeling van de toekomstige verhouding tusschen de onderscheiden deelen van het rijk. De regeering had aan deze belangrijkheid uiting willen geven door de zaal ter be schikking te stellen, die nog slechts twee maal gebruikt was. in 1S78 voor het con gres van Berlijn, en in 1.918 voor de'sa menstelling eener voorloopige regeering onder volkscommissaris, spoedig daarop rijkspresident Ebert. De taak van de conferentie is veelom vattend, omdat zij een geheel nieuwe re geling zal moeten ontwerpen, echter op den grondslag van volkomen wéderzijdsch vertrouwen. Bestuursorganen van sommi ge staten zullen'door het Rijk overgeno men kunnen worden, enclaves zullen op geheven worden, ofschoon ook met be houd van historische traditiën. Het hoofd beginsel zal blijven het bewaren, van de eenheid des Rijks, cjat onve.-gankeliik erf goed, dat het Duitsche volk ook in de don kerste dagen na den oorlog nog heeft we- tèn te redden. Na de rede van Mar:: werden eenige commissies getrokken. van Dr. Petersen. De burgemeester van Hamburg, Dr. Pe tersen, hield een 2 uur lange rede, die culmineerde iri het voorstel tot het instel len van een commissie van deskundigen, die de ingediende ontwerpen over de her vorming van het rijk zou moeten onder zoeken. voorstellen zou moeten indienen en ze daarna ter goedkeuring te bevoeg- der plaatse zou moeten deponeeren. Deze commissie moet worden samenge steld uit politici, hestuurs-ambtenaren, ju ridische deskundigen op staatk. en econo misch gebied en ook van de werknemers organisaties. Het' voorzitterschap moet door een vertrouwensman van de rijksre- geeri,ng en van de regeeringen der landen bekleed worden. De landenconferentié, die nu gehouden wordt, zou volgens Petersen de kwesties moeten formuleeren, "welke aan de com- ipissie zouden moeten worden voorgelegd en zij zou haar arbeidsterrein nauwkeu rig moeten afbakenen. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. De verbanning van Trotzkl. Naar uit Moskou aan het „Berl. Tag." wordt meegedeeld, staat sedert Donder dagavond vast, dat Trotzki naar Wjerny aan de Chineesch-Toerkstansche grens verbannen wordt. Hij moest Zondagavond daarheen vertrekken. Radek is reeds. Zondag naar de Oeral vertrokken, waar hem zijn verdere, woon plaats zal worden aangewezen. In de afgeloopen week z.ijn reeds een kleine vijftig .oppositioneelen naar Siberië getransporteerd. CONFLICT IN DE DUITSCHE METAAL INDUSTRIE. Uitbreiding der staking. Het meerendeel van de metaalarbeiders te dlalle is in staking gegaan, terwijl ook bij Lindner te Ammensdorf het bedrijf ge heel stil ligt. In de overige bedrijven wordt slechts door een gering percentage van het per soneel gewerkt. Als reden wordt opgegeven, dat de in de arbitrage vervatte lóonsverhooging van drie pfennig niet voldoende is. Men neemt ■evenwel aan, dat deze staking slechts en kele dagen zal duren, daar de loonkwes- tie reeds te Berlijn behandeld wordt. De termijn van beslissing inzake al of niet aanvaarding van de arbitrage loopt Woensdag af, zoodat de arbeiders te vroeg in staking zijn gegaan. Naar van welonderrichte zijde vernomen wordt hebben de gisteren te Maagdenburg plaats gehad hebbende stemmingen in de metaalindustrie tot dusverre tot resultaat gehad, dat ongeveer 90 pet. van de metaal arbeiders zich tegen de op 12 Januari j.l. gevallen arbitrale uitspraak hebben uitge sproken. Nadat de conferentie der vertrouwens mannen in de gebieden Maagdenburg, Halle en Anhalt de uitspraak had verwor pen, hebben te Anhalt stemmingen over een onverwijlde staking plaats gehad, welke een onverwegende meerderheid voor werkstaking tot resultaat hadden. Uit de Oostelijke provincies zijn nog geen berichten over stakingen ontvangen. In de districten Dusseldorf en Bitterfeld bestaan bijzondere overeenkomsten. HET AMERIKAANSCHE DOUANE TARIEF. Verlaging. Na een debat van een week heeft de Amerikaansche Senaat een resolutie aan genomen, waarbij een onmiddellijk neder- waartsche herziening van bet tarief wordt verzocht. Radio-P rogramma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. :Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Katholieke- Radio-Omroep. 5.30 Dine<r-Muziek. 0.30 Instituut Schoevers, Esperanto. 7.00 Instituut Schoevers. 7.30 Cursus Kerk-Latrjn. 8.00 Uitzending- uit Roermond. Hierna persberichten van Vaz Dia: HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 5.30 Diner-muziek. 7-f 3 Engelsche les. 7.45 Politieberichten. 8.10 Lezing door den heer Herman de Man. Onderwerp: „Over landelijke letterkunde'. 9.00 Céline Schaake-Verkoz-en spreekt over „De cursus in loerbewerking". 9.10 Concert met medewerking van Annie Veenenbos, mezzo-sopraan; Bei- la Hopman, Viool; Alice Hopman^ Piano Jo.20 Vaz Dias. 10.30 Gramophoonplaten. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 8.20 Muziek. Daarna: Weerbericht. Laatste ber, LAN GENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 6.50 Muziek en zang. DAVENTRY, 1604 M, 5.35 Kinderuurtj*. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der Muziek. 8.05 Muziek. 8.50 Muziek. g.20 Weerbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 10.00 Kamermuziek. 11.05 Muziek. PARIJS, (RadioJ, 1750 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.20 Landbouwpraatje. 8.50 Muziek. KORTE BERICHTEN. De Parijsche beurs werd gunstig be ïnvloed door de toestemming der Ameri kaansche regeering tot kapitaaldeelne- ming bij Fransche ondernemingen. In Polen zijn weer verscheidene com munisten gearresteerd. Centrum en Duitsch-nationalen ma ken bezwaar tegen benoeming van een lid der volkspartij tot minister van rijksweer baarheid. Australië zal het voorbeeld van Ca nada niet volgen met het benoemen van eigen diplomatieke vertegenwoordigers. De laatste rebellen in Libye hebben zich aan het Italiaansche gezag onder worpen. De werklieden van de Zweedsche Graengesberg ijzermijnen hebben besloten met ingapg van 23 dezer in staking te gaan. Te Upsala is een instituut voor inter nationaal recht ges'iclP. De vorst van Afghanistan heeft zich Zondagavond met zijn gevolg van Rome naar Venetië begeven. Heden, is hij naar Milaan vertrokken. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Actie Vrije Universiteit. Het comité dat zich te Boskoop gevormd had om een bedrag bijeen te brengen voor liet uitb reidlingsfondi der Vrije Universiteit, heeft zijn werk zaamheden voor dit bepaalde doel be ëindigd. De aanslag was f525,-^et comité was echter van meening dat getracht moest worden 50 pet. meer bijeen te brengen. De verwachting dat dit wel gelukken zou, is niet be- schaaamd. Met voldoening kon n.l. op de laatste vergadering worden ge constateerd, dat aan giften en toe zeggingen ontvangen was f 93J>2 dus 75 pet. meer dan de aanslag. Het comité blijft actief. Nog eer het jaar ten einde is, hoopt het opnieuv» aan 't werk te gaan om te trachten nu ook het bedrag der j aarlijksche bij dragen en contributies te verhoog en HAZERSWOUDE. Donderdag 19 Januari a.s., dee avonds half acht zal D.V. door de A.R. Kiesvereen. „Ned. en Oranje" een openbare vergadering worden ge houden in het lokaal achter de Geref Kerk, waarbij als spreker hoopt op te treden de heer Mr. Dr. E. J. Beu- mer, lid) van de Tweedie Kamer der Staten-Generaal te Utrecht. Trouwe op komst mag zeker worden verwacht. De jaarlijksche ledenvergadering van de vereeniging „Onderling Hulp betoon" zal worden gehouden op Vrijdag 20 Januari a.s. des avonds 7 uur in het gebouw „Salvatori". De agenda bevat o.a.verslag van den penningm.verslag der commis sie tot nazien der boeken; benoeming van twee plaatsvervangende leden voor de commissie 1928; bestuursverkie zing, wegens periodieke aftreding van de heeren Y. de Bruijn en Jac. van Pijlen, die beiden herkiesbaar zijn; voorstel1 van het bestuur aangaande te verhoogen uitkeering en bespreking lidmaatschap Pro vBond Op uitnoodiging van de Chr. J.V „Eene zij Gcd" trad in het lokaal „Sa vatori" op Ds. A. D. Meeter van L- i- dea met het onderwerp: „De les dor Reformatie". Met stille aandacht we: c de spreker door de vele aanwezigen gevolgd bij de behandeling van c.ezc leerzame lezing. Burgerlijke stand. Bevallen: B Soest geb. EÏfet, d.^ C. v. d. Meer geb. Cfedevegtj

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2