CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. eerste blad. stadsnieuws. binnenlandt 8'" JAARGANG DINSDAG 17 JANUARI 1928 NUMMER 2237 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Hoe wordt men Anti-revo lutionair. Uddo, dat is de schuilnaam van den heer Van der Meulen, den Hoofdredac teur van Friesch Dagblad, houdt er een aparten stijl, een aparte manier van schrijven op na. Dat is blijkbaar een gave, voor ons noordelijk partijorgaan weggelegd. De heer Brouwer had ook een apar ten stijl. Ontkend kan niet worden, dat het pakt. 't Bewijs ligt o.a. hierin, dat Uddo de eer had het nog al eens aan den stok te hebben met Het Volk. Dat is in den regel geen kwaad teeken en bewijst, dat men onder de roode dui ven schoot. Uddo heeft ook voor de Anti-Revo lutionaire Kiesvereeniging „De Vrije Fries" te Sneek een brochure geschre ven met bovengenoemden titel. In een 21-tal bladzijden wordt daar een propaganda gevoerd voor onze be ginselen, die origineel is, Uddo waar dig. Onze beginselen worden daarin kort en zakelijk behandeld en aan de een voudige propagandisten wordt het beste materiaal in handen gegeven. Wij gelooven, dat in Friesland en ook elders daarmede goed ge werkt kan worden. Maar het streven van Uddo naar het aparte, het origineele, is niet over al even goed geslaagd. De heer R. A. den Ouden, nam in Nederland en Oranje, het orgaan van het Verbond van Anti-Revolutionaire Propaganda-Clubs, reeds enkele zin nen onder de loupe. Des heeren den OudeiTs bezwaar gaat in de eerste plaats tegen een zin, waarin de heer Uddo tusschen aan- halingsteekens plaatst een uitdruk king, die hij aan Kuyper toeschrijft, maar welke voor zijn opponent blijk baar wat te ver gaat. Een tweede bezwaar gaai tegen een opmerking op blz. 22 der brochure, waar we lezen: „Soms ook was er reden tot klacht, als Anti Revolutionaire Kamerleden van hun gravamina programpunten maakten; als onze club het Vrouwen kiesrecht niet keerde toen het in de macht hunner hand was dit te doen". Dit nieuws is zelfs nieuw voor den heer den Ouden, die* toch in staat is de beste bronnen te raadplegen. Een derde bezwaar lanceert de heer den Ouden op de Volgende leuke wijze: „Er is nog iets grappigs. Aan de boven aangehaalde zinsnede voegt Uddo een pluim op den hoed der Friesche Eerste Kamerleden toe, in deze woorden: en slechts de Friesche Eerste Kamerleden de wacht betrokken bij het beginsel om taaien tegenstand te bieden, doch een tegenstand als van de Friezen aan den Rijn in 1672: stand vastig, trouw, maarhopeloos". Waar Uddo deze fabel heeft opge daan, is ons ook een raadsel. Heeft hij het oog op de Grondwetsherziening 1917, toen de deur voor het Vrouwen kiesrecht werd opengezet? Dat voorstel werd in de Eerste Ka mer aangenomen met algemeene stem men, behoudens die der vier afwezige leden. Deze vier waren echter geen „Friesche" leden. De vier afgevaardig den voor Friesland waren allen pre sent en stemden voor. Of doelt hij op de stemming over het vuorstel-Marchant in 1919? Toen stemden 5 Senatoren tegen, maar onder hen was niet één Friesch Eerste Kamerlid. De vijf, die standvas tig, trouw, maar.hopeloos tegen stand boden, waren 3 A. R.. en 2 R. K., en naar de provinciën ingedeeld: twee Zuid Hollandsche, twee Geldersche en één Noord Brabantsche afgevaardig den. De „Friesche" stemden weer allen voor! Geen legendes, a.u.b., Uddo!" Men behoeft nog niet met den heer den Ouden bevreesd te zijn voor her- Ie ving van de Sneeker motie, die zich richtte tegen het Vrouwenkiesrecht. Alleen maar, de heer Uddo grijpt in zijn ijver wel eens wat aan. dat, op den keper beschouwd, beter achter wege had kunnen blijven, of eenvou diger gezegd. Zoo hebben ook wij nog wel eenige bezwaren. Op blz. 11 spreekt de heer Uddo v.d, „ontredderde liberale maatschappij", die door de Anti revolutionairen moet Morden terug gebracht „tot de door God gewilde harmonie". Op blz. 12 spreekt hij nogmaals van het „liberale Sodom" Zie, dat zijn van die gepassionneer- de zegswijzen, waar Uddo last mee kan krijgen. Wij behoeven dit niet na der aan te duiden. Voorzichtigheid, vooral in zulke propaganda-vlugsehrif ten is toch wel gewenscht. Eveneens zouden wij liever een zin als de volgende anders omschreven hebben. „Meegaan orn stoffelijk voordeel met een andere Partij ware hem ver raad jegens God; de aldus „verdien de" zilverlingen waren altijd te duur gekocht; het zou een Judasloon zijn, dat zijn vingers besmette en bernde". Maar al moeten wij ook den zins bouw gedurfd noemen, al moeten wij met <ien heer den Ouden twijfelen of het precies zoo en niet een tikje an ders gegaan is, hetgeen de heer Uddo dan in zijn ijver over het hoofd zag, toch is de strekking van de brochure ons hijzonder sympathiek. Hier spreekt het oprechte Friesche hart. Hier is liefdevuur ontstoken voor onze beginselen. Hier wordt een propaganda ingezet die veel belooft. a PROF. TH. L. HAITJEMA OVER „EVANGELIE EN KERKORDE". Voor de afdeeling Leiden der Con- fessioneele Yeiceniging hield gister avond in een openbare vergadering r*. ..Prediker" Prof. Dr. Tli. L. Haitjema van Groningen een rede over; „Evan gelie en Kerkorde". De Voorzitter, Ds. J. W. Groot En- zerink, opende de samenkomst, liet zingen Ps. 89 vs. 1 en 7, las Efeze 2 vanaf vs. 13 en ging voor in gebed. In een kort openingswoord herin nerde Spr. er aan, hoe in den afgeloo- pen zomer op verzoek der Confessio- neele Vereeniging door de Synode der Ned. Herv. Kerk een Commissie voor reorganisatie is ingesteld. Die commissie staat voor een moei lijke taak. Wat er van terecht komt als menschen het werk der reformatie ter hand nemen heeft de geschiedenis die achter ons ligt, bewezen. God moet het doen, maar God werkt mid dellijk, daarom moet in de Ned. Herv. Kerk, ook in orthodoxe gemeenten als hier ter stede, het besef gewekt wor den van de zonde en het gebrek, dat deze Kerk aankleeft. Vervolgens gaf spr. het woord aan Prof. Haitjema. Prof. Haitjema ging bij zijn rede uit van 1 Tim. 3 vs. 15: opdat gij moogt weten hoe gij in het huis Gods verkeeren moet"; de Apostel legt hier nauw verband tusschen het wezen van het Evangelie en de vragen van kerkinrichting en kerkrecht. Dit woord van Paulus trekt ons naar den berg waar' het ideale wordt geschouwd. Paulus zegt van het huis Gods, dat het de gemeente des leven den Gods is, daarna, dat het is een pi laar en vastigheid der waarheid. Deze tweeërlei beeldspraak gebruikt de apostel steeds, wanneer hij over de Kerk spreekt: het beeld van den orga- nischen gToei en van het institutaire gebouw. De Kerk is organisme en in stituut tegelijk. Het kerkelijk leven moet steeds rusten op twee pijlers, die beiden even zwaren last moeten dra gen: de goddelijke waarheden der ver kiezing en van het genadeverbond. In de geschiedenis van het Chris tendom is het merkwaardig op te mer ken, hoe de Kerkbeschouwing steeds scheef liep, doordat men een dezer pij lers overbelastte. De Roomsche Kerk legt allen nadruk op het genadever bond, dat ten nauwste verband houdt met de sacramenten; Prof. Iïarnack heeft de Roomsche Kerk de Sacramen tenkerk genoemd. De andere pijler is slechts ornament; de verkiezing wordt door de Roomschen niet geloochend, doch zij is een register op een orgel, dat er wel is, maar niet meer uitge trokken wordt. Bij het eenzijdig Protestantisme daarentegen ligt de nadruk op de waarheid der verkiezing, ook al spreekt men daar niet zooveel van, doch meer over het individueel ge loofsleven. De oude Kerkvaders dachten bij den pilaar, waar Paulus van spreekt, aan een zuil met annonces, zooals die in de antieke wereld veel voorkwa men. De waarheid, die op die adver tentiezuil door de kerk moet worden uitgedragen is het Evangelie. Spr. stelt vervolgens de vraag: Is de Hervormde Kerk de gemeente des levenden Gods en een pilaar en vas tigheid der waarheid? Wie eerlijk is, moet die vraag in ontkennenden zin beantwoorden. Toch is de Hervormde Kerk volgens spr. ook niet een valsche kerk. Door het geloof durven wij de Herv. Kerk houden voor de gemeente Gods en de pilaar en vastigheid der waar heid aldus spr. want de gest hie- denis na '34 en '86 heeft geleerd, dat God haar er nog voor houdt. Nadat gezongen was Psalm 119 vs 17 en 23. zette spr. zijn rede voort Al9 wij aanzien wat voor oogen is, lijdt het geen twijfel, of we kunnen de Herv. Kerk niet zien als de gemeente des levenden Gods. Al meer dan 100 jaren ligt ze gekneld in haar regle mentaire banden; zij is in 1816 een vereeniging tot bevordering van de zaak van den Chr. godsdienst gewor den. In die reglementen draait alles om den godsdienstigen mensch. Bij de herziening van het Kerkelijke Wetboek in 1852 is er in beginsel wei nig veranderd. Is de Herv. Kerk dan misschien een pilaar der waarheid, die het Evangelie van God geopenbaard in het vleesch ondubbelzinnig uitdraagt? Zij gelijkt op een advertentiezuil, waar alle mo gelijke predikers alle mogelijke op vattingen zoo hoog mogelijk willen spijkeren, of ook andere annonces af rukken of de hunne er overheen plak ken. En de eene boodschap sluit de andere volstrekt uit. Is de Herv. Kerk dan wellicht een vastigheid, als een vuurtoren, te mid den van het golvengeklots? Ook deze derde vraag beantwoordt spr. ontken nend. Wat moeten we dan in dezen schrik kelijken toestand doen? vraagt spr. 'We moeten geen voorbarige refor matie hebben, zooals in 1834 en '86, toen een volstrekte scheidslijn getrok ken werd tusschen het reglementaire genootschap en de Gereformeerde kerk. Reorganisatie van de geheele regle mentaire bestuursinrichting is vol gens spr. de juiste weg. De reglemen ten moeten vervangen worden, niet door de Dordtsche Kerkenorde van de 17de eeuw, doch door een nieuwe Ker kenorde, steunend op Gods Woord, en op dezelfde beginselen als de Dordt sche Kerkenorde. Spr. beveelt voorts voorzichtigheid aan; de Kerk zóu de volle vrijheid niet ineens kunnen dragen. De Ned. Herv. Kerk moet een belijdende en tegelijk een volkskerk zijn. Doch daartoe 1» het noodig, dat er overal in de kerk een drang naar reorganisatie kome. Maartoe de Confessioneele vereeniging het hare bijdraagt. Nadat gezongen was Gezang 44 vs. 1 ging spr. in dankgebed voor. De vergadering was flink bezocht. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Het bestuur van genoemden dienst vestigt er de aandacht op, dat in het reglement de navolgende bepaling is opgenomen, welke 1 Februari 1928 in werking treedt. Wanneer bij de toetreding als lid der vereeniging vervolgingskosten voor de invordering van belastingen verschuldigd zijn, moeten deze kosten allereerst M'orden voldaan". Aan de personen, die het voornemen hebben om lid van den belastingop haaldienst te worden, wordt in over weging gegeven, zich spoedig daar voor aan te melden. De 9de afdracht aan het ontvang kantoor der directe belastingen alhier, M'elke in de vorige M'eek heeft plaats gehad, was 14.252,85. Het aantal leden bedraagt thans ruim 2200. ZONDAGSRUST P.T.T.-PERSONEEL. Men st.brijft ons: „YTpi groote ingenomenheid zuil m de lezers van ons blad zeker vernomen hebben, clat de afdeeling van den Ne I Bona voor Chr. Protestantsch Post-. Telegraaf- en Telefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht" te Leiden en Om streken reeds geruimen tijd bezig is, om cles Zondags het afhaaluur voor correspondentie gewijzigd te krijgen. Dit afhaaluur is thans nog van half twaalf tot half één en de wensch van het Chr. P. T T.-personeel is dit te wijzigen en te stellen op 8.309.30 v.m., opdat ook zij, die Zondagsdienst, moeten verrichten, na afloop daarvan nog gelegenheid zullen hebben om het Huis des Gebeds te bezoeken. 'Wij verblijden ons. dat de Directeur van het Postkantoor alhier dit ver zoek wel wilde steunen, doch het ge wenscht achtte, dat ook de afdeeling der andere P. T. T.-organisaties dit verzoek steunden. Ook dit is verkregen; namens alle organisaties onderteelcend is dit ver zoek ingediend en gunstig ontvangen. Om ook in dezen met de belangen van het publiek Mei degelijk rekening te houden, heeft de Directeur van het Postkantoor dit verzoek nog om ad vies gezonden naar de Kamer van Koophandel, en ook deze heeft gun stig geadviseerd. Doch nu komen in sommige bladen ingezonden stukken voor, om het pu bliek op te roepen, zich te verzetten tegen dit voorstel; zoo deed o.a. No taris J. A. van Hamel in het Leidsch Dagblad en doet dit. door te wijzen op het gebrek aan dienstpersoneel, nood- zakelijke huiselijke bezigheden en ook, dat de uren van kerkgaan een be letsel vormen. Vooral het laatste is merkwaardig, en M'ij mogen toch zeker aannemen, dat zij, die zelf Kerkwaarts gaan, ook gaarne zullen zien, dat het aantai kerkgangers' zoo groot mogelijk zij. Zij zullen in den voorgestelden maat regel geen bezwaren kunnen zien, Manneer zij in buitengewone omstan digheden, als bij ziekte naar het Post kantoor gaan om hun eventueel aan wezige correspondentie te vragen; dan zullen zij dit wellicht nog liever vóór dan na kerktijd doen. Ook ons P. T. T.-personeel met hun vroege, late en nachtdiensten heeft een zedelijk recht op zooveel mogelijk Zondagsrust om te kunnen komen tot meerdere Zondagsheiliging. Wij verblijden ons dan ook van har te in den voorgestelden maatregel en vertrouwen, dat ook in Leiden, even als in zooveel groote plaatsen, ons P.T.T.-personeel vóór kerktijd hun noodzakelijken Zondagsdienst kunnen verrichten." Het zal niet noodig zijn, om onzer zijds hieraan veel toe te voegen. Ons standpunt is bekend. Alleen dit, dat wij de houding van Notaris van Hamel ten eenenmale on begrijpelijk vinden. Hij althans kou weten, dat hij hier strijdt tegen het grootste deel van de Leidsche burge rij. Dat hij ook strijdt tegen iets, dat reeds lang door ieder als noodig is erkend. DE HERDENKING VAN PROF. BUYS. Omtrent de herdenking van den 1C0- sten geboortedag van wijlen Prof. Mr. J. Th. Buys, welke herdenking Don derdagmiddag 26 dezer des namid dags te 3 uur in het groot auitorium der Leidsche Universiteit zal Morden gehouden, kan nader worden medege deeld, dat de voorzitter van het her denkingscomité, Prof. Mr. D. P. D. Fa- bius, lid van den Raad van State, de bijeenkomst met een rede zal openen. Vervolgens zal Prof. Mr. R. Kranen burg, hoogleeraar in het Staatsrecht alhier, in een rede de groote verdien sten van Prof. Buys voor het Neder- landsch Staatsrecht schetsen, waarna Mr. A. S. Miedema, directeur der Haar lemsche Hypotheekbank, in een uit-' voerige rede het vele belangrijke zal schetsen, Mat Prof. Buys als een der voornaamste grondleggers van het Nederlandsch Hypotheekwezen heeft verricht. Prof. Fabius zal hierna de sluitrede houden. De regeering zal bij deze herden king vertegenwoordigd M'orden door den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbomv en a.i. van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. J. B. Kan, en den Minister van Buiten- landsche Zaken, Jhr.. Beelaerts van Blokland. INDON. STUDIECLUB. Donderdag 19 dezer zal in Huize Feenstra voor de Indonesische Studie club spreken de heer J. v. Reede. di recteur van de Hoogere Marine Krijgs school, over. „De strategische ligging van Indonesië". De toegang is vrij voor belangstel lenden. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Maastricht geeft belanghebbenden in overweging, alvorens handelsrelatiën aan te gaan met een zich noemende firma Ernest Cordes, kaashandel, Heu gemenyeg 11, te Maastricht, eerst bij hem. Commissaris van Politie, inlich tingen in te winnen. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Ver ordening, regelende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of M'oning opneemt, binnen 24 uren verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingen dienst, Zonneveldstraat alhier, geo pend van 912 uur, van 24 uur en van 79 uur). Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's. enz. DOOD GEVONDEN. Toen de buren van den 74-jarigen J. W., die alleen woont in een perceel op de Middelste-gracht, den ouden man eenigen tijd niet buiten zagen verschijnen en op hun kloppen aan^de deur geen gehoor kregen, hebben ze hiervan aangifte gedaan bij de politie. Deze is daarop de woning binnen gegaan, waarbij men den man dood te bed vond. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Adrertentlên per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De algemeene vergadering van den Chr. Zeelïedenbond. Huldiging Fokker. Buitenland. De opening der Pan-Amerikaansche conferentie te Havana. Het Engelsche memorandum inza ke de veiligheidskwestie is te Gsnève ontvangen. Conferentie der Doitsche bondssta ten te Berlijn. J. P. heeft aangifte gedaan, van de vernieling van eenige ruiten aan de Zijlsingel. S. T. heeft aangifte gedaan van het feit, dat hij reeds eenige dagen zijn herdershond mist. Inlichtingen bij de politie. Door de firma D. en T. is aan gifte gedaan, dat ten haren nadeel© is ontvreemd een kleine partij soldeer. In verband hiermede is proces-ver baal opgemaakt tegen W. v. L. alhier, die den diefstal gepleegd heeft. Aangehouden is W. K., verdacht van rijwieldiefstal. K. had, zooals we reeds eerder ge meld hebben, in December een rijwiel gestolen, en was onder Wassenaar, daar hij zonder licht op dit gestolen rijwiel reed, door een veldwachter aan gehouden. Daarbij ontstond een vecht partij en wist K. te ontkomen. Thans heeft de politie alhier hem aangehouden. Aangifte is gedaan bij de politie Van het feit, dat F. B. van een bode wagen een pakje met rijwielbelasting- plaatjeshulzen heeft ontvreemd. Van voor het postkantoor is gis teren een verkeerd rijwiel meegeno men. Inlichtingen hij de politie. Uit Delft is naar hier overge bracht de minderjarige C. K„ die van het ouderlijk huis was weggeloopen. Het veertienjarig meisje H. S„ waarvan we gisteren meldden, dat het vermist werd, is weer terecht. Het was al dien tijd bij kennissen geweest, onder voorwendsel, dat haar vader ziek was. H. E. STEINMETZ. f De heer H. E. Steinmetz, oud-resi dent, is gisteren in Den Haag overle den in den ouderdom van 77 jaar. De ontslapene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene is vooral bekend ge weest als voorzitter van de Commis sie voor het onderzoek naar de Volks welvaart in Indië. Het bekende lijvi ge rapport was grootendeels van zijn hand De beer Steinmetz beleed de Chr. Eth. beginselen en betoonde zich een positief belijder. De teraardebestelling heeft plaats op a.s. Woensdag op Oud Eik en Dui nen. des namiddags te 214 uur. HULDIGING VAN FOKKER. Overwegende, dat onze landgenoot de vliegtuigbouwer Fokker, a.i con structeur van de vliegtuigen, waar mee het eerst de verbinding tusschen ons land en Nederlandsch-Indië is tot stand gebracht, zeer veel bijgedragen heeft tot versterking van den band. die deze twee deelen van bet Rijk verbindt, heeft het hoofdbestuur van Oost en West besloten hem de eere- inedaille van die vereeniging uit te reiken, hetzelfde huldeblijk, dat ook ir. Philips, den president van de Phi- lipsfabrieken- te Eindhoven, in ver band met, de radio verbinding Neder landIndië is aangeboden. De aanbieding zal Woensdagmid dag te Haarlem geschieden aan een noenmaal in het Restaurant Royal en bij monde van den algemeenen voor zitter van Oost en West, den heer R. Zuiderhóff, lid van de Algemeene Rekenkamer. Het is. met het oog op den beperk ten tijd, dien de heer Fokker heeft, de bedoeling aan deze plechtigheid een eenvoudig karakter te geven. HENRIETTE ROLAND HOLST EN VERBANNING VAN TROTSKY. Henrietta Roland Holst heeft het initiatief genomen tot een actie, naar Het Volk meldt, voor Trotsky en de andere verbannen leiders der Russi sche oppositie. Zij wil de socialisten van alle lan den en alle richtingen oproepen om gezamenlijk tot de Sovjet-regeering het verzoek te richten, den bannelin-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1