HEUWE LEIDSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van MAANDAG 16 JAN. 1928 TWEEDE BLAD. WAT OE BLADEN ZEGGEN. Bij wie de schuld? De laatste, wellicht de allerlaatste „Staatkundige Brief' van Mr. S. van Houten, zoo schrijft de Rotterdam mer vestigt onwillekeurig de aan dacht op dezen staatsman. Dat hij wat te zeggen had, niemand die het ontkent. Dat het oordeel over zijn persoon en werk zeer gevarieerd is, niemand, die er zich over verwonderd. Dat wij hem als onzen felsten tegen stander beschouwden, het spreekt van zelf. Immers, Mr. van Houten was ge prononceerd ongeloovig liberaal. Hij was om zoo te zeggen, voor alles een ongeloovige en dan ook nog staats man van liberalen huize. Van hem zijn de meest kwetsende uitspraken, waarvan het thema was, dat de géloovigen zich aan de hand van „Bijbelsche legenden" „een kin derlijke voorstelling van hemel en aarde maken". Indien de Franschman Viviani hem niet voor geweest was, zoo hij ge tracht hebben „de lichten des hemels te blusschen", omdat het vuur der re de z.i. voldoende licht uitstraalt. Waarmee hij tegelijkertijd zijn on geloof en zijn zelfgenoegzaamheid de monstreerde. Terecht herinnert de Maasbode dan ook aan het woord van Prof. Holwer- da een liberaal, die anders poogde te worden: „Tegenover niets staan wij intellec- tueelen zoo stomp als tegenover alles wat den godsdienst betreft". De zelfgenoegzaamheid van Mr. van Houten blijkt genoeg uit de kwalifica tie welke hij zelf van zijn kieswet gaf: „menschelijkerwijze volmaakt", en komt dan ook treffend uit in zijn ge zegde: „dat hij geboren volksvertegen woordiger was" en dat men zijn arti kelen niet tracht te weerleggen, een voudig, omdat niemand het kan" Wel wonder, dat deze geboren volks vertegenwoordiger het volk zoo wei nig vertegenwoordigd heeft, dat hij zoo ver van het volk afstond en dat hij eigenlijk vergeten is vóór hij oud was. Het pijnlijke hiervan voelt de N. R. C. en daarom schreef het blad: „Mr. van Houten is geen minister van Staat geworden, hoewel er zijn, die dezen titel dragen en die toch niet in de schaduw kunnen staan van den staatsman, van wien de heer Pytter- sen in 1893 in de Tweede Kamer heeft gezegd: „Na Thorbecke heeft zeker niemand meer gearbeid aan de staatkundige ontwikkeling van het Nederlandsche volk dan de heer Mr. S. van Houten". We laten het blad gaarne in dezen zoeten, vrijzinnigen waan. Van de tegenwoordige ministers van Staat, Cort van der Linden, Heems kerk, Idenburg, Van Karnebeek, No- lens en Ruys de Beerenbrouck kan wellicht volgens de N. R. C. dan niemand, behalve de eerstgenoemde, in de schaduw van Van Houten staan. Maar bij wie ligt dan toch de schuld dat de onvergelijkelijk groote verdien sten van den ouden, liberalen staats man nooit behoorlijk gewaardeerd zijn? Waarom zorgden de vrijzinnige po litici dan niet, dat hij althans nog eens minister, of volksvertegenwoordiger, of lid van den Raad van State werd? Of had Mr. van Houten misschien ook voor hen afgedaan? KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen; Te Lage Vuursche, J. Ronge, te Hoog Blokland. Te Almkerk, J. H. Mulder, te Zoeterwoude. Aangenomen: Naar Delden (toez.) J. W. Samberg te Oijen en Megen (N.B.). FEUILLETON. 21) o— „Dat scheelde daar niet veel, beste jongen, of ik had er gelegen", zei de reeds bejaarde man vriendelijk, en hij wilde den knaap een fooitje rei ken. Maar Fred Birmham, die wist, v.ien hij daar zulk een goeden dienst had bewezen, zei eenvoudig: „Neen, dank u, meneer, ik heb alle hoop, mettertijd nog uw leerling te mogen worden, en dus...." „Hoe bedoel je dat zoo kereltje?" „De Directeur was met den knaap opgeloopen tot aan de eerstvolgende tramhalte; hier bleven beiden staan. Fred vertelde in het kort, wat zijn plannen waren: „Nog een goed jaar, meneer", zoo eindigde hij zijn relaas, dan heb ik de vijf en twintig dollars bij elkaar en kan ik een jaar schoolgeld beta len op een inrichting". „Maar aan een jaar leeren zal je niet genoeg hebben!" „Neen, meneer, dat weet ik wel maar ik wil studeeren, dat de spaan ders er af vliegen en dan zal ik wel verder zien!" De directeur had schik in het on dernemende volkskind en schreef Freds adres op.bij onderzoek geref kerken. Beroepen: Te Hoogersmilde de heer D. Zwart, cand. te Ooster Nijkerk. Aangenomen: Naar Raamsdonk ca. F. de Vries, cand. te Oegstgeest. Bedankt: V-or 's-Gravenmoer, Moor drecht en Ooster Nijkerk, F. de Vries, cand. te Oegstgeest. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: Voor Grand Rapids, II. Kie viet te Veenendaal. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. A. H. van Ameide hoopt 26 Februari intrede te doen in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk, na bevestigd te zijn door Ds. A. M. den Oudsten, van Middelharnis. Ds. W. v. d. WAAL Jzn. Gisteren herdacht Ds. W. v. d. Waal Jzn. Ned. Herv. pre i. te Slijk-Ewijk (Geld.) den dag, waarop hij voor 35 jaar te Moerca- pelle het predikambt aanvaardde. Hij diende ook de gemeenten van Wijk bij Heusden en Overschie en sinds 6 Oct. 1907 die van Slijk-Ewijk. Dr. JOHN MOTT. Dr. John Mott, de voorzitter van den In tern. Zendingsraad heeft de laatste ver gadering van Lausanne niet tot het einde kunnen bijwonen; zijn gezondheidstoe stand dwong hem tot een onverwacht ver trek naar Amerika, waar hij een operatie heeft ondergaan. Naar de „Christian World" meldt, is deze operatie gelukkig goed afgeloopen en heeft Dr. Mott na een korten rusttijd in Colorado zijn werk hervat. Hij hoopt ook de Wereldzendingsconferentie ie Jeruza lem te kunnen bijwonen. JUBILEUM C. MANSVELT. Onder zeer groote belangstelling heeft de heer C. Mansvelt, groot-boekhouder van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. te 's- Gravenhage, Vrijdag zijn zilveren jubi leum als diaken gevierd. Onder degenen die den krassen grijsaard kwamen compli menteeren, waren de predikanten Ds. G. Mansvelt van Amsterdam, broeder van den jubilaris; Ds. A. B. te Winkel; Dr. H. Schokking; Ds. W. L. Weiter, hofprediker en Ds. C. Ferguson, benevens een deputa tie van het college van Diakenen. De jubilaris ontving bloemen- of vruch tenmanden van de directies der Diaconie instellingen; van het personeel dezer in richtingen, benevens van de weezen en zeer veel bloemen van particulieren. De receptie was overdruk bezocht, ter- vijl velen den heer Mansvelt een telegra- fischen of schriftelijken gelukwensch zon den. Hoezeer de toegewijde arbeid van den jubilaris wordt gewaardeerd, is hem dezen dag overduidelijk gebleken. KERKBOUW. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Bols- ward besloot tot den bouw van een nieu we kerk op een nieuw terrein. Donderdag is te Aalsmeer de eerste steen gelegd van het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk, waarbij door Ds. van Elden een kort woord werd gesproken. Er was voor deze plechtigheid, die met het zin gen van Psalm 89 1 en dankgebed geslo ten werd, veel belangstelling. Ook B. en W. waren vertegenwoordigd. GIFTEN EN LEGATEN. Diakenen der Ned. Herv. Gem. te 's-Gra- venhage, ontvingen voor de winterinschrij- ving onder letters N. N. een gift van ƒ1000. Regenten van de Diaconie Inrichtin gen der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenha- ge, ontvingen onder letter Z. een gift van 1000 voor de gestichten. Ds. D. A. v. d. Bosch, Ned. Herv. pre dikant te 's-Gravenhage, ontving voor de uitbreiding van zijn wijkgebouw „Reho- both" een gift van 1000 onder letters N. N. De Hervormde Stadszending te Am sterdam heeft wederom een gift van 1000 ontvangen. STUDENTENHUIS. De bouwplannen voor het Nieuwe Stu dentenhuis der Chr. Philanthropische In richtingen te Doetinchem in Utrecht be ginnen vasteren vorm te krijgen. Voor het bouwfonds is ruim 16.000 bijeen. PREDIKANTSVACATURES. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op 1 Jan. j.l. 319 (vorig jaar 280); in Gelderland 42, Z.-Holland 62, N.- bleek, dat de jongen eerlijk, gewillig en buitengewoon ijverig wasen daarom wist de directeur voor Fred Birmham een studiebeurs te krijgen- waardoor de knaap in staat gesteld werd, te leeren, wat hij noodig had, om als teekenaar zijn brood te kun nen verdienen Nu bleef Fred verder alleen over dag in den kunstwinkel, maar om zes uur was hij vrijdan draafde hij naar zijn vlierinkje, boende ge zicht en handen tot zij glommen van helderheid, trok zijn beste kleeren aan en begaf zich schoolwaarts. Van het opgespaarde geld hac. hij zich net jes in de spullen gestoken, alles wel tweede-hands uitdragersgoed, maar toch heel voldoende en in Freds oogen zelfs keurig fijn. De school had plezier van den be gaafden leerling. Fred leerde werke lijk, dat de spaanders er af vlogen en een paar onderwijzers hielpen hem voort, zoodat hij weldra niet alleen alles had ingehaald, rraar ook al de anderen ver vooruit kwam. Na verloop van drie jaren, dus toen Fred zestien was, kon hij zich aanbie den als leerling-teekenaar op de fa briek der heeren J. en H. Morsons en hier ook deed hij zijn uiterste best., altoos op zijn post, geen seconde ver loren laten gaan, nauwkeurig en stipt gehoorzaamzóó moesten de op zichters hun leerlingen hebben. Hij begon mat drie dollars per week Ho'land 50. Zeeland 25, Utrecht 18, Fries land 45, Overijsel 10. Groningen 36, N. Brabant 20, Limburg 5 en Drente 6. In 1927 zijn overleden 22 predikarten; eme ritus geworden 23; overgegaan tot een anderen werkkring of verlieten het ambt 15. Opnieuw traden in dienst 7 predikan ten, die uit het buitenland overkwamen of emeritus waren; 10 nieuwe predikants plaatsen zijn gesticht en 1 predikants plaats is opgeheven; 27 candidaten tot den H. D. zijn toegelaten, van wie nog 11 be roepbaar zijn. Sedert 1898 bleef het hoog ste getal vacaturen dat jaren achter een aanmerkelijk lager was dan 200 beneden 300. Dit getal is ru voor het eerst w eder overschr den. HET UR DER CHALDEEëN. In aansluiting aan hetgeen wij onlangs meedeelden over dmerkwaardige vond sten, gedaan op de plek in Mesopotamië, waar eertijds het Ur der Chaldeeën had gelegen, thans nog iets naders over die plek zelf. Het ligt tusschen Basra en Bagdad dus in Zuidelijk Irak ei is uit den trein te zien. Het trekt de aandach', want het is een heuvel, de hoogste berg in Z.- Irak. Het terrein waar gegrrven wordt, ligt in een gebied, dat toebehoort aan Sjeik Moensjid, die als er wegens de zomer hitte niet kan worden gewerkt het toe- Zicht houdt en de graafplratsen laat be waken. De Westersche onderzoekers verla ten de graven ii- Maart en vinden in Oc tober alles in denzelfen toestand terug. Heel Irak weet, dat er in den berg van Ur schatten verborgen zijn, maar desniette min lage i die schatten daar, wat de in- landsche bevolking aangaat, volkomen veilig. Ook de gravers, die bij de expedi tie in dienst zijn, blijken eerlijke lieden te wezen; zij zijn zelfs vol enthousiasme voor het onderzoek en houden nooit i ts achter. Trouwens, de leiders van het graafwerk geven voor elke vondst een premie. Dat houdt de menschen eerlijk, maar boven dien, Sjeik Moensjid laat niet met zich spotten. Zijn lieden zijn doodsbenauwd voor hem. TE VEEL ONDERWIJZERESSEN. Voor de betrskking van onderwijzeres te Hoogwoud waren niet minder dan 200 sollicitanten. DE PRAYER BOOK-RWESTIE. Een telegram uit Londen meldt: De conferentie der bisschoppen in het Lambeth-paleis is geëindigd en een offi- cieele verklaring werd uitgevaardigd, waarin gezegd wordt: „Het huis der bisschoppen is het eens geworden over een voorstel, dat onmid dellijk in de nationale kerkvergadering zal worden ingediend. Dit voorstel zal, in overeenstemming met de verklaring, door de twee aartsbis schoppen 23 December gepubliceerd, zoo danige wijzigingen bevatten, als geëigend zijn, de misverstanden weg te nemen en de bedoelingen en beperkingen van den oorspronkelijk voorgestelden maatregel duidelijker en meer expli .et te maken." De premier begaf zich Zaterdag naar 't Lambeth-paleis om met len aartsbisschop van Canterbury te confereeren. De aartsbisschop was echter ongesteld. DE VERPLICHTE 7-JARIGE GROND- SCHOOL. De secretaris van het Gen. v. Leeraren aan Ned. Gymnasia doet in het Wbl. voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs van 11 dezer de volgende mededeeling: In een gecombineerde vergadering van vertegenwoordigers der hoofdbesturen op 12 Nov. j.l. in Den Haag gehouden, werd reeds door het genootschap de aandacht gevestigd op den door den Bond van Ned. Onderw. gestelden eisch van een verplich te 7-jarige grondschool. Onzerzijds werd de wenschelijkheid betoogd om ten opzich te van deze kwestie een gemeenschappe lijk optreden dezer organisaties voor te bereiden. In zijn dezer dagen te Amster dam gehouden vergadering heeft het be stuur thans besloten de nadere uitwer king van dit voorstel ter hand te nemen. Het besloot de bevriende organisaties uit te noodigen tot constitueering van een comité, dat t.z.t. met gezaghebbende man nen en vrouwen op het gebied van onder wijs en volksontwikkeling zal worden uit gebreid, teneinde positie te nemen tegen de actie voor de verplichte 7-jarige grond school. 7.50) en had na een enkele maand Let driedubbele. Zijn buitengewone aanleg verge makkelijkte hem de opgaven zóóda nig, dat hij in een derde van den toe- gestanen tijd gereed was en dus een driedubbele taak kon afwerken, wat zijn opzichter zeer te stade kwam. Deze was een rechtschapen mensch en maakte geen misbruik van de wonderlijke arbeidskracht., de leer ling zelf plukte de voordeelen er van. Nu schoot de jongeman spoedig op, hij werd bevorderd tot zelfstandig teekenaar en leerde onderwijl, wat er maar te leeren vielen dat was heel wat! Jammer, dat Fred ook niet een school doormaakte in opvoeding en beschaving!" Wat het laatste woord beteekent.. daarvan had de goeie Fred niet het minste besef.... hoe zou hij zich die ook hebben eigen gemaakt! Hij had geen toegang tot een enkelen kring van welopgevoede jongelui, want niemand wenschte een kameraad, die altoos uitsluitend over zich zeiven praatte en alleen in zijn eigen persoon belang stelde, tot vriend te hebben! Fred was en bleef altoos alleeni hij woonde nu op nette kamers, die goed gemeubileerd warenhij at aan een gedekte tafel en behoefde niet meer zelf zijn kleeren te borste len en zijn schoenen te poetsen., hij verzorgde zijn gebit en handen, be schikte over een brandschoonen zak- kinderrulling in de vacantie. Wij lezen ln het Wbd. v. gymn. en midd. ond. van 11 dezer: „Het bestuur der Ver. v. Leeraren in Le vende Talen is van meening dat het voor de algemeens ontwikkeling en voor de prac^ische taalkennis van onze leerlingen van groot nut kan zijn, als ze een deel der groote vacantie in het buitenland door brengen en heeft naar wegen gezocht, om zulk een verblijf voor velen op gemakke lijke en goedkoope wijze mogelijk te ma ken. Wat Frankrijk, België en Engeland betreft, wordt aan de voorbereiding nog gewerkt en zullen zoo spoedig mogelijk nadere berichten komen. Voor Duitsch- land heeft men bij de Nederlandsch-Duit- sche vereeniging alvast een gewillig oor gevonden; ook bij de DeutschNiederlandi- sche Vereine, speciaal in het Rijnland. Wij stellen ons de regeling als volgt voor: De leeraren in het Duitsch, die voor de zaak voelen, vragen in de klassen, waarin zij dat gewenscht achten, wie voorloopig van zijn ouders toestemming kan krijgen, voor ongeveer 3 weken naar het Rynland bij een familie uit logeeren te gaan en in ruil daarvoor gedurende denzelfden tijd een Duitschen gast te ont vangen. De kosten zullen uit reiskosten en zakgeld bestaan; de reis wordt groeps gewijs gemaakt, onder geleide. Omdat het een proef geldt, en de belangstelling mis schien groot is, hadden wij graag, dat dit jaar alleen leerlingen uit Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gingen. Zoodra wij eenigszins weten, hoeveel leerlingen in aanmerking komen, wordt in Duitsch- land onder verantwoordelijkheid der Deutsch-Niederlandische Vereine, een soortgelijke oproep gedaan. Collega's wordt verzocht, uiterlijk een week na ver schijnen van dit nr. van het Weekblad een voorloopige opgave te zenden aan dr. H. W. J. Kroes, Mesdagstraat 61, Den Haag, die zich dan met prof. Sleeswijk in verbinding zal stellen. Later volgt een nauwkeurige aanvraag over bijzonderhe den als leeftijd van den betreffenden leer ling, gezin waartoe deze behoort en der gelijke." BINNENLAND. PROF. MAG. G. DE LANGEN WENDELS. Gisteren is te Nijmegen in den ouder dom van 60 jaar overleden Prof. Mag. G. Ie Langen Wend els, hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de R. K. Uni versiteit aldaar. De hoogleeraar werd geboren op 27 Dec. 1867 te Utrecht, ontving zijn theo logische opleiding in de orde der Do minicanen te Huissen (Geld.(. promo veerde en werd lector in de theologie in 1893. In 1906 kreeg hij den titel van Ma gister en werd tot hoogleeraar be noemd aan de bekende R. K'. Hooge- school te Freiburg, waar hij 21 jaar doceerde. Sedert kort was Prof. de Lange Wendels in ons land terug, als hoog leeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. INSULINE-BEHANDELING VAN SUIKERZIEKTE. Dr. Best, de medewerker van Dr. Banting, heeft in een rede te Ontario verklaard, dat volgens de jongste schatting, op het oogenblik niet min der dan 200.000 lijders aan suikerziek te met insuline in het leven worden gehouden. De Connaught-laboratoria, die ver bonden zijn aan de Universiteit van Toronto, bereiden thans van 35 milli- oen tot 40 millioen eenheden insuline in het jaar, welke zij over geheel Ca nada en 14 andere landen verdeelen. JAN TOOROP. De toestand van den kunstschilder, Toorop is naar omstandigheden niet onbevredigend. DE NED. CHR. STUD.-VEREEN. Blijkens de adreslijst (Jan. 1928) der Ned. Chr. Stud-Vereen. bedraagt het aantal leden 1039. onder welke 222 vrouwelijke studenten. Het ledental bedraagt: te Amster dam (Gem. Universiteit) 150; Vrije U- niversiteit 39; te Delft 77; te Gronin gen 68, té Kampen 16. te Leiden 255, te Rotterdam 41, te Utrecht 361, te Wa geningen 17, en buiten de afdeeling 15. Verdeeld naar de faculteiten zijn er: doek en spuwde niet meer van zich af, maar het was allemaal opgeplak te, aangeleerde welgemanierdheid die gaat nooit zoo heel ver en zit niet erg diepl De andere jongelieden, die op de fabriek een betrekking bekleedden, brachten voor het meerendeel van huis uit een goede opvoeding mee en zij keken wat minachtend op den wèl heel knappen, maar soms ook erg on- beschaafden teekenaar, dien zij al gauw voor indringerig hielden, reden, waarom zij hem links lieten liggen. Dat stak Fred en hij keerde op zijn beurt hun den rug toe, hun verwij tend, dat zij zich te voornaam en te trotsch achtten, om vriendschap te houden met een gezel, die heel alleen door eigen kracht oj* zijn eervolle plaats was gekomen, maar die van zeer geringe afkomst was! De ande ren haalden de schouders over die domme redeneering op.... geen Amerikaan ziet minachtend neer op een talentvol en arbeidzaam werker, maar deze moet ook bescheiden we zen en over een beetje beschaving beschikken, wil hij in het gezelschap van welopgevoede menschen verkee- ren. Evenwel Fred was verblind en hij werd stiekum en kwaadaardig., i' dereen moest zijn Ivensloop kennen en weten, hoe hij, de arme Fred Birmham van top tot teen een „self made" man was.... dat maakte voortaan Fred9 glorie uit! AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 16 Januari 1928. Het nieuwste kwartaalnummér van Antirevolutionaire Staatkunde" be vat een breede studie van Prof. Dr. H. Dooyeweerd over „Het juridische causaliteitsprobleem in 't licht der wetsidee". 'k Heb het nog niet gele zen, maar als ik 't zoo inzie betwijfel ik of ik er we. veel van begrijpen zal. Ik wil niet vergeten «lat we hier een wetensch appel ij k tijdschrift voor ons hebben, en ik wil ook bij nie mand in waardeering onderdoen voor Prof. Dooyeweerd's groote kennis on principieele philosophie, maar toch komt de vraag wel eens bij mij op: Zouden deze dingen nu heusch niet met minder vreemde- en bastaard woorden en op wat eenvoudiger wijze gezegd kunnen worden? Want ik ben er niet geheel gerust op, of zelfs men schen met een academische vorming den geduchtengang zullen kunnen volgen. 'k Heb 't tijdschrift in 't midden opengeslagen voor mij en zie daar b.v. de volgende zinnen staan: „Het probleem der transcendentale logica in haar humanistischen vorm is hiermede als een onmogelijk pro bleem geëlimineerd. Er is geen ..neutrale" ongekwali ficeerde kennis van een ongekwalifi- ceerden Erfjphrungsgegenstand moge lijk. Het cdntinuïteits-postulaat belet de ivi'ste probleemstelling. Te Lagos is een wetskring tusschen andere \vetskrin°en, zijn wets- en sulveots-kwaliteit is reflexief-analy- tisch". Wijlen Ds. Bronsveld schreef eens onder fen dergelijk a-tikel: „Naar ik verneem, zal binnenkort van dit ar tikel een Nederlandsche vertaling het "ien" t)f 7ou 't anders niet beter ''iji d°t de eeleerden maar weer, evenals Vroeger, in 't Latijn schreven? OBSERVATOR. theologen 198. rechten 149. letteren 138 wis- en natuurkunde 130, medicijnen 221, technici 80, indologen 14. landb. 17. handel 42, veter. 7, tandheelk. 10, ongeclassificeerd 23. HET FR5BEL-ONDERWIJS. In verband met het Utrechtsehe raadsbesluit om elke gemeentebemoei ing met het fröbelonderwijs te sta ken, dus peen openbaar fröbelonder wijs meer te geven, ingaande 1 Maart a.s. en om het bijzonder fröbelonder wijs niet meer te subsidieeren, zij ge meld, dat in deze stad, einde 1926, 29 bijzondere fröbelscholen bestonden met bijna 3000 leerlingen en een per soneel van 83 onderwijzers. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. De directeur van de Rotterdamsche Deposito- en Effectenbank, v. O., in Den Haag, die was aangehouden we gens verduistering van effecten, is weer op vrije voeten gesteld. De vader van v. O. schijnt zich be reid te hebben verklaard, het ontbre kende bedrag van 10.0CO bij te pas sen. Dit houdt intusschen geenszins in, dat van een strafvervolging zal worden afgezien. DE AARDBEVING. Omtrent de aardbeving wordt nog uit Maastricht gemeld, dat de meeste inwoners der stad van de aardbeving niets hebben gemerkt. Door hen, die zich nog niet ter rus te hadden begeven, werden slechts en kele zwakke schokken waargenomen, die geen schade hebben aangericht. DE LIMBURGSCHE S. D. A. P.- KWESTIE. Het Volk publiceert den brief, door het partijbestuur der S. D. A. P. aan de Limburgsche afdeelingen gezonden naar aanleiding van het feit, dat het gewest Limburg niet heeft voldaan aan den eisch om het rapport inzake Limburgsche kwestie te aanvaarden. Het partijbestuur deelt nu o.a. mee, dat het besloten heeft het gewest Lim burg en de Limburgsche afdeelingen te schorsen, en aan het congres voor te dragen voor royement, indien vóór of op 1 Februari geen bericht ontvan gen wordt dat het rapport inzake de Al spoedig bemerkte Fred Birmhain dat de nieuwe opzichter-teekenaar, de Hollander Klosters, vriendschap onderhield met een der gewone fa brieksarbeiders, een landgenoot, Jaap Starker geheeten, Dat leek Fred een vingerwijzing, om eveneens te trach ten, Klosters tot vriend te krijgen, maar het gelukte hem bij Hendrik evenmin als bij wien ook. Hendrik had gauw genoeg van den kruiperi- gen gezel en hield hem op grooten, misschien wel te grooten afstand. Dit zette kwaad bloed bij den grim- migen Yankee, die nu den vreemde ling een stillen wrok toedroeg. David Sambod had het niet bijster op Birmham, dien hij wantrouwde, en hij sprak er wel eens over met Klosters, dat diens mede-teekenaar bij niemand eigehlijk gezien was, hoe wel hij zich overal had zoeken in te dringen, maar eerstgenoemde sloeg er weinig of geen acht ophij toonde Fred op afdoende manier, dat hij niet van hem gediend was, en daarmee uit. Maar Fred Birmham gaf toe aan zijn gevoel van afgunst, dat langza merhand overging in nijd ende nijd werd in de goede leer der oude volken voorgesteld als een afzichte lijke oude vrouw, die aan haar eigen hart zit te knagen.... een treurige maar helaas met de waarheid over eenkomstige voorstelling. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5