Oil nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer. NUMMER 2236 ABONNEMENTSPRIJS Id Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Zeldzaam kortzichtig. Zaterdag deelden wij op verzoek van de zijde der Vereeniging: „Het Kaasmerk" mede, dat liet bericht betreflende het ingebruik nemen van de fabriek dezer vereeniging aan den Hocmburgerweg niet juist was. Deze labriek is reeds vanaf begin Juli j.l. in gebruik, alleen zijn tegen heden de vertegen woordigei s der pers tot een bezoek uitgenoodigd om de fabriek te bezichtigen. Daaraan voegden wii toe: „Deze vertegenwoordigers der pers zijn dan, zoo bleek ons nader, de re dacteuren of correspondenten van de verschillende bladen op landbouw- en zuivelgebied, en van de volgende groot© bladen: Standaard, Tijd, Tele graaf, Handelsblad en N. R. Crt., voorts van de plaatselijke pers hier ter stede: „het Leidsch Dagblad". „Het is wel een zeer eng standpunt van het bestuur dezer vereeniging, niet de drie plaatselijke bladen hier ter stede uit te noodigen, vooral om dat, zoowel de Leidsche Courant als ons blad in Landbouwkringen in de omgeving zeer veel lezers hebben". Wij kunnen helaas tot geen andere slotsom komen dan wij hierboven plaatsten. Leiden is een centrum van kaas producenten en -handelaren. Dat zal wel een der oorzaken zijn, dat deze fabriek hier werd opgericht. Maar Leiden heeft ook een goed verzorgde berichtgeving in een drietal dagbladen. Ieder heelt zijn eigen terrein. Wil men dus een bepaalde zaak ter kennis brengei) van alle belangheb benden, dan moet men alle drie bla den te hulp roepen. Doet men dit niet dan staat tevoren vast, dat men een deel niet bereikt. In dit geval heeft de Vereeniging „Het Kaasmerk", naar wij willen aan nemen in haar kortzichtigheid, de Roomsch Katholieke en positief ge- loovig Protestantsche belanghebben den buiten gesloten. Wanneer nu eens al deze R.-K. en Prot. Chr. boeren dezelfde tactiek van uitsluiting toepasten, of op z'n minst de R.-K. Leidsche Courant of ons blad daartoe eens "adviseerden, wij vertrouwen, dat de Vereeniging daar ernstig bezwaar te^en zou heb ben. Welnu, waarom dan zoo grievende achteruitstelling? Waarom dan wel per telefoon om rectificatie verzocht en verder gedaan alsof Leiden slechts één dagblad had? Wij hopen, dat het inzicht in de juiste verhoudingen ook spoedig aan den Roomburgerweg zal doordringen. V Wat er over blijft. Kort geleden schreef Observator in een zoeklichtje over den weinig ver- heugenden toestand op stoffelijk en geestelijk gebied in den kring dei- Vrijzinnig Hervormden te Leiden. Dat in het algemeen in den kring der Vrijzinnigen geen rozengeur en maneschijn is, bewijst ook wat de zer dagen uit den Nederl. Protestant ten Bond tot ons kwam. Men weet, dat op de jongste alge- meene jaarvergadering van den Ned. Protestanten-Bond de journalist D. Hans er op heeft aangedrongen, dat de Bond een beknopt geschrift zou uitgeven waarin de positieve beginse len van den Bond uiteengezet zouden worden. Bij de discussie bleek,- dat de Bonds leden er niet veel voor voelden om reden men eigenlijk geen positieve beginselc-n belijdt. In het jongste nummer van „De Hervorming", het officieele Bondsor gaan, staat nu de onomwonden ver klaring, dat men lid kan zijn van den Ned. Protestantenbond ook zonder dat men het Christendom belijdt. In een polemiekje over het wezen van den Ned. Protestantenbond en dat van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, zegt Ds. Drijver, de voorzitter, dat de Bond in zijn sta tuten geen gebondenheid kent aan het Christendom, of aan het Evangelie van Jezus Christus. De Ned. Herv. Kerk kent dit nog wel. „Maar overigens", zegt Ds. Drijver, maakt dit geen wezenlijk verschil. Want iedere ingewijde weet wel, dat wat in zoo goed als alle Bondsafde> lingen geleeraard wordt laat mij er bij zeggen voegt Ds. Drijver er aan toe meestal door dienstdoende of gewezen voorgangers van een onzer Christelijke kerkgenootschappen als de eene druppel water op den an deren gelijkt op wat Vrijzinnig Hei- vormden belijden". „Omgekeerd: bestaat de kans dat onwel op uen kansel als in de '•»- !"ka ner van de Christelijke leer Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Sireeknei Lisse afwijkende wereld- en levensbeschou wingen kunnen worden verkondigd, wel degelijk ook in de Ned. Herv. Kerk, want hare leeraren zijn slechts ge houden het Evangelie van Jezus Christus te verkondigen naar do leer der Herv. Kerk en deze laatste is, o n- omschreven als zij blijft, rekbaarder dan eenig ding ter wereld. Theologen herinneren zich de geestige opmerking van Ds. Fetter op dit punt: „de Ned. Herv. Kerk duldt onder hare voorgangers allerhande ketters, die, als ze in dienst van een vrije gemeente of soort gelijke organisatie stonden, al lanj een wenk zouden hebben ontvangen om heen te gaan". „Zoo is het. Practiseh bestaat er in de Ned. Herv. Kerk eene leervrijheid welke in plaats van eenig prediker om diens beginselen uit te bannen, allen aanhangers van eene andere dan de traditioneel Christelijke beschouwin gen het recht waarborgt om te spre ken naar hunne persoonlijke overtui ging". Deze Protestanten-Bond-voorzitter zegt het scherp, maar niet geheel on juist. De Hervormd Vrijzinnigen mee nen, dat zij het evangelie van Jezu: Christus kunnen rekken en wringen naar willekeur, maar vergeten dat zij daarmede alleen den naam van Evangelie behouden, doch den Chris tus allang daaruit verloren. De Protestanten-Bond gaat nog ver der en wil zelfs de gebondenheid aan het Christendom niet meer als eisch. Wat blijft er dan nog over van de Nederiandsche opvatting van het Protestantisme? 't Is alleen modem heidendom worden. Een beetje religiositeit. STADSNIEUWS. HET GROOT-AUDITORIUM DER UNIVERSITEIT. Gemeld wordt De in de laatste jaren in stijgende mate gebleken onmogelijkheid on: hij de Rectorale Oratie op 8 Februari in het Groot-Auditorium der Universi teit aan alle belangstellenden plaat sen te geven, heeft den Academischen Senaat zeer tot zijn leedwezen ge noopt om een regeling te treffen, waardoor slechts zij, die voorzien zijn van een persoonlijke toegangskaart, zullen worden toegelaten. De uitnoo- digingen 'aan lien, die daarvoor in de eerste plaatc in aanmerking komen en waarbij natuurlijk de studenten niet vergeten zijn, zijn verzonden. Het spreekt van zelf, dat met bij den secretaris van den Senaat (Rijns burger weg 100) inkomende aanvra gen om een toegangskaart door niet- uitgenoodigden, zooveel mogelijk zal worden rekening gehouden, maar de geringe ruimte in het Groot-Audito rium verbiedt ten deze al te optimis tisch te zijn. De bestaande toestand zal verbeteren, wanneer de Academie zal beschikken over een voldoend groot© aula. HET DOORGLIJDEN VAN EEN ELECTR. TREIN. Eenige weken geleden is de elec- trische trein die aan het station al hier moest stoppen, doorgegleden tot voorbij de afsluitboomen van den Rijnsburgerweg. Hoewel de hoornen geopend waren hebben toen op het drukke verkeers punt geen ongelukken plaats gehad. De politie heeft thans termen ge vonden tegen den bestuurder van den trein, A. B., uit Den Haag, proces verbaal op te maken, omdat gebleken is, dat hij, alvorens zijn dienst te be ginnen, zich niet van te voren heeft overtuigd, of de remmen in orde waren. VERGEETACHTIGHEID. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie worden door de directie der N. Z. H. T. M„ op Don derdag IC Februari a.s. in het Nota rishuis alhier de goederen publiek verkocht welke door het reizend pu bliek, gedurende het le halfjaar van 1927, in de trams zijn achtergelaten. Goederen, zooals vanzelf spreekt, van verschillenden aard, maar waar hij parapluie's en wandelstokken wel een belangrijk onderdeel zullen vor men. SCHITTERENDE RECLAME. De fa. Verkouw en Stokhuizen heeft haren naam weer eens eere aan gedaan, door hare clientèle een schit terend album aan te bieden. Werd in 1926 een eerste serie uitge geven, waarin een tamelijk bonte mengeling van beroemde Nederlan ders gegeven werd, een beeldengalerij van verschillende tijdperken onzer historie, dit tweede geeft een meer Mfgpsloten geheel. Hier het glorie-tijdperk van onze ceschiedenis, het laatste deel van den inchtig-jarigen oorlog en de eeuw daarna, niet zonder reden de gouden eeuw genoemd. Het zijn keurige reproducties van schilderijen van beroemde meesters, uitgevoerd door de bekende Leidsche Rotogravure Maatschappij. Het album zelf is weer samenge steld door den heer C. van Son, Hoofdredacteur van Morks1 Magazijn. Korte bijschriften geven de noodige toelichting. Wie naast het eerste album ook dit tweede in zijn bezit krijgt, en later ook het derde ziet te bemachtigen, en dan geregeld de artikelen van Ver kouw en .Stolhuizen koopt en dat op zichzelf verdient al aanbeveling verzamelt zich een keurige collectie van beelden van de beroemdste man nen uit onze historie. Een kostelijke en nuttige reclame. ACADEMISCHE PLECHTIGHEDEN. Voortaan in het Academ. Ziekenhuis. Zooals hekend is bij academische plechtigheden het groot auditorium der Universiteit in den regel te klein om het aantal belangstellenden te kunnen bevatten. Wanneer curatoren professoren, lectoren en privaat-do centen hun plaatsen hebben ingeno men, blijft er voor de studenten en anderen slechts zeer weinig plaats ruimte over. Na de laatste uitbreiding, welke het groot auditorium heeft ondergaan heeft dit, wat de plaatsruimte betreft, zijn uiterste grenzen bereikt, zoodat aan verdere uitbreiding niet viel te denken. Met het oog hierop is men dan ook reeds eenigen tijd doende ge weest te trachten, hierin op andere wijze te voorzien. Zijn wij goed ingelicht, dan is de oplossing van dit probleem thans ge vonden, en wel in dezen zin, dat in <!©n vervolge, zoodra het nieuwe aca demisch ziekenhuis gereed zal zijn, de bijzondere academische plechtig heden, zooals de diesviering, de over dracht van het rectoraat, enz., zullen plaats hebeben in de groote hal van het administratiegebouw van het nieu we ziekenhuis, welke hal voor dit doel zal worden ingericht en overvloe dig ruimte biedt. DAMMEN. Christelijke Damvereenigkf. Morgen (Dinsdag) speelt bovenge noemde Vereeniging haar tweeden vriendschappelijke»: wedstrijd tégen de Leiderdorpsche Damvereeniging in 't speellokaal Patrimonium, Hoog- landsche Kerkgracht. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terug ontvangen in de tweede helft der maand December 1927. Brieven Binnenla.nd: Amelen, Leiden. Arrondissements rechtbank, Den Haag. Berg, Rotter dam. Mej. Henriette v. d. Burg, Lei den. Commandant Indeelingsdistrict, Den Haag. H. H. Dros, alhier. Fuijkers Leiden. N. van den Hoek, Mej. L. Koekebolster, Rotterdam. Ina v. d, Hoeven, Utrecht. Mare 48a, Leiden. G. Maste, Den Haag. Mej. J. Noordemeer, Leiden. Pensioenfonds, Den Haag. Poste Restante, Bilthoven. Raad van Arbeid, Leiden. Techn. Bureau Schu- sen, Den Haag. A. Stowahr, Leiden. Mej. L. van Straten. Den Haaag. Briefkaarten Binnen la n.d Heer en Mevr. Bossen, Alkmaar. Mevr. J. van Haeften, Nijmegen. Mej. T. v. d. Hoek, Rotterdam. Schipper S. de Jong, Amsterdam. Ch. de Kempe- naer, Amsterdam. L. van Lieshout, Den Haag. P. Planjer, Den Haag. A. v. Poelgeest, Den Haag. A. Segaar, Lei den. Stoeke, Helder. Fam. J. W. Stui ver, Maarssen. Vaaneman Jannie Velt, Amsterdam. C. v. d. Vlist J. de Wolf, Amsterdam. Brieven Buitenland: H. Basse, Bad Kissingen. Berendes, Blankenesse. August Hamann, Stol berg. Wim Planjer, Melsungen. Rau- pack, Hennen (Westfalen). Vintjens, Weltevreden. Briefkaarten Buitenland; J. W. van 't Hooft, Weltevreden. Jo- cham Hol], Ivrielach. Heer en Mevr. Scholten, Meester Cornelis. 13 briefkaarten zonder adres. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: M. P. Kroes, jm„ 26 j. en J. v. Noort, jd., 26 j. M. A. Wijsman. jm„ 32 j en I. H. C. v. Harmeien, jd, 23 j J. B. Sandijk, jm 24 j. en P. Guldemond, jd., 19 j. P. Neuteboom. gesch., 31 j en J. v. d. Blij. jd, 21 j P. E. Dusoswa, wedr., 45 j en A. M. de Haart, gesch., 37 j J. H. Boelee, jm, 24 j en H. v. d. Gugten. jd, 23 j, J. J. Pijnacker, jm, 27 j en J. Labordus, jd. 29 j A. Carton, jm. 27 i en J. dt Konink, jd. 23 j J. C. Meyboom, jm, 30 j en C. M. Luinen burg, jd, 23 j. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 262 volwassen personen en 6 kinderen; totaal 268 personen. J. H. heeft aangifte gedaan, dat ten nadeele van zijn patroon B„ uit een pakschuit, die lag in het Utrecht- sche Veer, een pak sigaren en een pak sigaretten is ontvreemd. Sedert 14 Jan. wordt vermist al hier een 14-jarig meisje, H. S. Aan een ongeluk wordt niét gedacht. Het meis je durft niet thuis te komen, omdat ze een slecht schoolrapport heeft ge had. Door H. v. G„ wonende in de Ko- revaarstraat is aangifte gedaan dat ten zijnen nadeele een huid is ont vreemd. G. L. heeft aangifte gedaan, dat hij door J. Z. in de Bouwelouwensteeg Is mishandeld. Zaterdagmiddag is bij de politie aangifte gedaan, dat uit een voetbal huisje aan de Nachtegaallaan, ten na deele van G., een partijtje kwatta is ontvreemd. Zaterdagmiddag kwam de 87 jarige mej. J. P. K„ toen zij door een toeval werd getroffen, met het ach terhoofd tegen een tafel te vallen, waardoor ze twee hevig bloedende wonden beliep. Ze is door den E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd Zaterdagmiddag is tengevolge van inrijding een spiegelruit van de fa. Gerzon aan de Breestraat vernield. BINNENLAND. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart 1928 benoemd tot Commissa ris van H. M. de Koningin in Zuid- Holland Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karne- beek, Minister van Staat. In Jhr. van Karnebeek ontvangt de provincie Zuid-Holland een der knap ste staatslieden vdn Nederland als commissaris. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek werd 21 Aug. 1874 te 's Gravenhage ge boren. Hij bezocht aldaar het gymna sium en studeerde aan de Universiteit te Utrecht, waar hij op één dag tot meester in de rechten en cum laude tot doctor in de staatswetenschappen promoveerde. Reeds op jeugdigen leeftijd ving de nieuwe commissaris zijn politieke car rière aan. In 1899 wsis hij secretaris ter eerste Vredesconferentie, terwijl in 1901 zijn benoeming volgde tot adjudant-com mies bij het Departement van Koloni ën. In 1907 was de heer v. Karnebeek afgevaardigde op de Tweede Vredes conferentie, terwijl in 1908 zijn benoe ming volgde tot referendaris bij het Departement van Koloniën. Van 1911 tot 1918 was Jhr. van Kar nebeek burgemeester van 's Gravenha ge, in welke kwaliteit hij in de resi dentie aller achting genoot en de Ge meenteraad in hem een hoogst ge waardeerd voorzitter had. In laatstgenoemd jaar trad hij op als Minister van Buitenlandsche Za ken in het eerste Kabinet Ruys de Bee renbrouck, als hoedanig hij ook over ging naar het in 1922 opgetreden twe®- de Kabinet-Ruys, dat tot 192o aan bleef. In dat jaar kwam het Kabinet-Col ij u aan het bewind en voor de derde maal trad Jhr. van Karnebeek op als Minis ter van Buitenlandsche Zaken. 11 Nov. van ditzelfde jaar viel dit Kabinet echter, om plaats te maken voor het 8 Maart 1926 opgetreden in termezzo-Kabinet-De Geer, waarin de heer van Karnebeek zich eveneens, en thans voor den vierden keer de porte feuille van Buitenlandsche Zaken zag toevertrouwd. In verband met de ver werping van het bekende Belgisch verdrag door de Eerste Kamer, trad de heer van Karnebeek korten tijd daar na als Minister af. Jhr. van Karnebeek, die ook Minis ter van Staat is, heeft ons land meer malen vertegenwoordigd op de inter nationale congressen en bijeenkom sten en was in 1921 o.a. voorzitter van de tweede Volkenbondsvergadering te Genève. Man van fijne beschaving, diplo maat van hooge allure en redenaar van superieure kwaliteit, is de heer van Karnebeek een hoogst verdienste lijk magistraat, die zijn vaderland ook in moeilijke dagen belangrijke dien sten heeft bewezen. BUITENLAND. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tmriel Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents ANTI-OORLOGVERDRAG. Het Fransche antwoord. „L'Oeuvre" meldt dat Briand Dins dag zijn antwoord zal zenden op de nota van Kellogg. Eerst, zou dit Vrij- Blnnenlaiïd. Benoeming van Jhr. van Karnebeek tot Commissaris der Koningin in Z.-Holland. Buitenland. Aardschokken in België. Italië zal niet tan de pers-tentoonstel- ling te Keulen deelnemen. Heden wordt te Havana het Pan-Amexl- kaansche Congres geopend. De uitvoering van het Russische ver banningsbevel. Chamberlin's poging om het afstands record te breken, mislukt. dag al gebeurd zijn, maar daar de mi nisterraad dien morgen niet is bij eengekomen en eerst Dinsdagmorgen vergadert, wordt het zenden van het antwoord tot zoolang uitgesteld. Voor speld wordt, dat Briand zich zal be roepen op de verplichtingen van Frankrijk tegenover den Volkenbond, waarop de Fransche ambassadeur te Washington, Claudel, in gesprekken met Kellogg reeds heeft gewezen, doch te laat dan dat de Amerikaan- sche minister er nog rekening mee kon honuden in zijn nota. Men verwacht, dat er in verband met het pan-Amerikaansche congres te Havana, waar ook Kellogg aanwe zig is, een pauze zal komen in de on derhandelingen. DE AARDBEVING VAN VRIJDAG NACHT. De Brusselsche correspondent der N. R. C. meldt: De aardschok in den nacht van Vrijdag op Zaterdagnacht te Heerlen, en omstreken gevoeld, is ook in Bel gië op vele plaatsen waargenomen. Het observatorium te Ukkel regi streerde Zaterdag om 17 min. 54 sec. na middernacht den eersten schok, die het zwaarst gevoeld werd in het Oosten van de provincie Luik in de vallei van Vender. in het Noorden van de provincie Luxemburg en de pro vincie Namen. De tweede schok werd gevoeld tus- schen 3 en 4 uur 's ochtends. Het verschijnsel werd eveneens in de omstreken van Brussel te Schaer- beek, Halle, enz. waargenomen. Ner gens werd echter stoffelijke schade aangericht. Te Borgworm werd bij den eersten schok eveneens een onderaardsch ge rommel gehoord. Te Angleur bij Luik liepen in het rangeerstation verschei dene wagens op elkaar. In het station te Trooz beefde het geheele gebouw. De schok werd eveneens gevoeld in verscheidene dorpen van de vallei der Ourthe. Ook uit Aken wordt gemeld, dat daar een hevige aardbeving is waar genomen. Nader wordt nog gemeld: Te Warenne en Angleur hoorden nachtwakers en stationspersoneel ge durende de aardbeving, die 5 minuten duurde, een onderaardsch geluid. Te Warenne werden wagons tegen elkaar geworpen. Te Spa, Hamoir, Seraing, Hollogne, Vielsalm, Eupen en andere plaatsen werden meubelen en andere voorwerpen door de schokken ver plaatst. Te Tilff werden rotsblokken van de heuvels losgerukt en vielen tot bij het station. Ook te Aken werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een korte, doch tamelijk hevige aardschok waarge nomen. ITALIë EN DE „PRESSA" Toezegging tot deelname ingetrokken. Het Italiaansche regeeringscommis- sariaat voor de internationale persten toonstelling te Keulen deelt mede, dat tengevolge van de houding der indu- strieele instellingen en organisaties v. Duitschland tegehover de jaarbeurs te Milaan door allen, die hun deelna me aan de tentoonstelling hadden toe gezegd, besloten is, hun toezegging in te trekken. Italië zal dus aan de perstentoon stelling niet deelnemen. TEGEN DEN DUITSCHEN EEN HEIDSSTAAT. Verzet uit Beieren. Duitsch-nationale bladen deelen mede, dat te Berlijn een groot aantal bekende personen uit de Beiersrhe kringen van kunsten en wetenschap pen, industrie, handel, landbouw, enz. een oproep publiceeren, waarin ze op- komer voor het recht van Beieren op een eigen cultureel en economisch bestaan. Deze oproep is natuurlijk gedacht als antwoord op ds sinds enkelen tv

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1