Aan het einde der Week De eerste weken des jaars zijn de tijd der Nieuwjaarsredevoeringen van de bur gemeesters der groote gemeenten en de voorzitters van de Kamers van Koophan del. Vooral in de laatste jaren wordt met be langstelling geluisterd naar den toon, die daarin doorklinkt: of deze optimistisch of pessimistisch is. Want in dezen tijd van malaise, van groote werkloosheid voor de arbeiders en achteruitgang in zaken voor vele middenstanders, spitst men de ooren om te vernemen of niet een meer hoopge vende klank wordt gehoord, en of het eind der misère niet in het zicht komt. Helaas, dat de uitkomsten van handel en industrie over het afgeloopen jaar nog verre van gunstig zijn, al is er in sommige bedrijven wel eenige opleving te constatee- 'en. Merkwaardig en teekenend was het- ceen de burgemeester van 's-Gravenhage onstateerde: toenemende bedrijvigheid -enerzijds, toenemende werkloosheid an derzijds. Dit hangt samen met de voort gaande mechaniseering van de bedrijven, waardoor met minder personeel meer ge produceerd kan worden. Dat er nog geen sprake is van terug- .eer der oude welvaart blijkt ook wel uit le berichten en geruchten omtrent ver- chillende banken. Zoo werd over de Veen- lammer Hypotheekbank het faillissement 'itgesproken, terwijl de Leidsche Effecten ank haar betalingen gestaakt heeft. Heel vat menschen, vooral ook kleine luyden, 'erden daardoor gedupeerd. Het aantal werkloozen is voorts sterk lenemende, vooral in Engeland en in uitschland, doch ook hier te lande. Het - een beangstigend vraagstuk, waar het p die wijze heen moet. De knapste econo- :en weten er geen raad op, doch het paü- u-isme, waarin velen verzinken of drei- •n te verzinken, is een bij uitstek ge hikte voedingsbodem voor het zaad, met 1 vistige hand uitgestrooid door de revo- tionaire demagogen. Gelukkig, dat er van regeeringszijde ook el gedaan wordt om de slachtoffers der alaise voor algeheelen ondergang te be leden en de volkskracht zooveel moge- k intact te houden. Dit is het beste ver- s ier tegen de omwentelingspropaganda; mmers het bestaat niet slechts in woor- >n, doch vooral in daden. Ook is het een gelukkig verschijnsel, it men zoowel theoretisch als practisch )e langer zoo meer terugkomt van de i lassenstrijdgedachte, zooals die door de conomisch-liberale werkgevers en door e socialistische werknemers werd gepro- ageerd en/of in practijk gebracht. Juist :a zulke moeilijke tijden als wij beleven is een samenwerking en toenadering van ulle standen en belangen een gebiedende cisch. Immers, zooals de Ned. werkgevers organisatie het in haar uitnoodiging tot aen samenspreking, gericht aan de arbei dersvakverbonden het uitdrukte, van een hooger' standpunt gezien loopen de be langen van werkgevers en werknemers parallel en daarom kan een onderlinge conferentie tot zulke goede resultaten lei den. In Engeland is deze week een dergelijke conferentie reeds aangevangen, waartoe een brief den stoot heeft gegeven dien een aantal groote werkgevers tot het Vak- vereenigingscongres hadden gericht. Daar in zeiden zij o.m.: „Wij gelooven dat de gemeenschappelijke belangen die ons ver binden, machtiger zijn dan de schijnbaar uiteenloopende belangen, die ons lijken te scheiden." Deze poging tot toenadering werd door de arbeiders met sympathie ontvangen en men hoopt daarom dat de thans begonnen conferentie richtsnoeren zal aangeven voor vruchtbare bestudeering van de in gewikkelde vraagstukken waar de nijver heid tegenover staat. Vlak voor de bijeenkomst is een in wel- willenden geest gesteld manifest verspreid dat door 109 van de grootste werkgevers, 72 leden van de arbeiderspartij in het par lement en de secretarissen van dertien vakvereenigingen geteekend was. De aartsbisschop van Canterbury heeft een boodschap bekend gemaakt, waarin hij de hoop uitsprak, dat de beraadslagin gen tot een wijs besluit mogen leiden. Leidsche Penkrassen. Amice, Ook Leiden is deze week opge schrikt door financieele moeilijkhe den. Was reeds de Boaz-Bank genood zaakt haar beörijf stop te zetten en over te doen aan de Middenstands- bank, thans staakte ook de Leidsche Effectenbank haar betalingen. Of de verwarde toestand van de Veendam- mer Hypotheekbank voor Leiden nog gevolgen zal hebben, is nog niet te zeggen. Wel is bekend, dat deze hy- i ydieekbank vast zit aan het groot ste deel van de huizen op de grens van de gemeente Oegstgeest aan de zijstraten links en rechts van den Rijnsburgerweg. Ook wanneer wij aannemen, dat alles nog in der minne geschikt kan worden en dat geen kapitaal door wanbeheer of diefstal verdwenen is, dan oefent toch het een met het an der een geweldigen druk op het leven 't Gevolg van zulke financieele ca- tastrophen is doorgaans dat de noo- dige gelden moeilijker verkrijgbaar worden. De handel, voor wie een eer ste vereischte is vlug en gemakkelijk crediet, moet daar noodzakelijk door lijden. Het is dan ook een nieuwe bezoe king Amice die wij dragen moeten als een gevolg van de nog steeds ont wrichte economische toestanden. Wij hebben ook als Christenen hier een taak. Er is wel eens beweerd dat wij, hoe secuur ook in het geestelijke, wel eens slordig zijn in het financieele. Er zijn, zoo wordt dan beweerd, heel veel instellingen, die oneindig veel Zoo is deze conferentie onder de beste voorteekenen begonnen. Tot welke resulaten de consequente klassenstrijdleer voert, zien we in Rus land voor ons. In dé afgeloopen week werd besloten tot verbanning van de vroegere volkscommissarissen Trotzki, Zinowjef, Kamenef, Rakofski, Radek, Belodorof en andere leden der oppositie. Deze kopstuk ken waren eerst officieel buiten de com munistische partij geslotem maar de maatregel tot hun Verbanning schijnt uit gegaan te zijn van de Gepeoe, welker machtige arm in heel de binnenlandsche politiek overal te ontwaren is, als het er om te doen is, de zoogenaamd communis tische instellingen en leerstellingen zuiver te houden. Heel veel is er in Rusland door de revo lutie al zoo niet gewijzigd. De personen, die aan het hoofd staan zijn andere, doch overigens is de zaak op denzelfden voet voortgezet. STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL. IV (Slot). Administratieve bemoeiingen. Het aantal onderwerpen, hetwelk in '27 de aandacht der Kamer en inzonderheid van het Bureau, opeischte, was groot, en vormt een bonte rij. In afwachting van het jaarverslag onzer Kamer, zal ik met het aangeven van enkele onderwerpen volstaan. Haarlemmer Trekvaart. Een van de punten, waar het Bureau der Kamer in het achter ons liggende jaar zijn volle aandacht aan wijdde, was de Haarlemmer Trekvaart met daarnaast ge legen weg. In een bijeer komst van B. en W. van Leiden, van Voorhout en den bur gemeester van Noordwijkerhout met het Bureau der Kamer, werd het besluit ge nomen, dat de Kamer zou trachten de be langhebbende gemeenten voor een bepaald plan te winnen. Mede in verband met het Provinciaal Wegei plan, waarin het ge deelte van den naast de trekvaart gele gen weg van Postbrug tot Noordwijker hout is opgenomen, rch'te d- Kamer een uitvoerig en gedocumenteerd schrijven tot de Provinciale Staten. Reeds hebben eeni ge gemeenten uit hoofde van haar welbe grepen eigenbelang bij een goeden weg en vaart, besloten de actie der Kamer te steunen. Moge in het jaar 1928 op dit punt niet alleen overeenstemming, maar ook resultaat bereikt worden, waardoor aan dezen onbevredigenden toestand een einde komt. Vaarwater te Leiden. Op verzoek van den Directeur van Ge meentewerken werd door de Kamer een onderzoek ingesteld naar de ondiepten in het vaarwater te Leiden. Nadat de klach- t envan verschillende industrieelen waren bijeengebracht werden op alle belangrijke punten peilingen verricht, die uitwezen, dat de toestand van het vaarwater op on derscheiden punteri noodig verbetering behoeft. De Kamer mocht de toezegging ontvangen, dat, nadat de diverse gegevens behoorlijk zijn verwerkt, het gemeentebe stuur de uitdieping krachtdadig zal ter hand nemen. Koudekerksche brug. Ook de problemen der Koudekerksche brug bleven de aandacht der Kamer vra gen. Na een conferentie te hebben gehou den met den Burgemeester van Leiden, wethouder Splinter, den burgemeester van Koudekerk en den heer Hortensius, afge vaardigde van Schuttevaer, besloot de Ka mer er bij de provincie op aan te dringen de besprekingen met belanghebbenden nogmaals te openen, opdat voorkomen zou worden, dat een afdoende verbetering zou worden uitgesteld. Het is voor mij een zeer groote voldoe ning u het recente feit te kunnen mede- deelen, dat de brug thans door de ge meente Koudekerk, in overleg met de ge meente Hazerswoude, is aangekocht, en dat de provincie voornemens is zeer spoe dig met den bouw van een nieuwe brug met ruime doorvaart te beginnen. Deze re geling kon echter slechts tot stand komen doordat de Kamer van eenige Leidsche ondernemingen niet onbelangrijke som men kreeg toegezegd als bijdrage voor de voordeeliger zouden marcheeren als men ze commercieel beier verzorgde. Ik wil dit niet betwisten, Amice; wil zelfs aannemen dat het juist kan zijn. Maar dan wil ik er toch al dadelijk bijvoegen, dat dit dan voor een groot deel voortkomt uit het beginsel van het wederzijdsch vertrouwen. Naar ik meen is dat nog steeds een de^grond- pijlers van onzen handel. Wordt het vertrouwen gemist dan zal van een vlotten handel geen sprake kunnen zijn. Dan is echter ook noodig om dat vertrouwen niet te schokken. Vandaar dat elk Christen ook de roeping heeft om getrouw te zijn. Elke ontrouw die in de wereld ge zien wordt is dan ook een aanklacht tegen ons ware mensch-zijn. Bijzonder schrijnend is dan ook dat telkens weer bij een of andere finan cieele debacle namen genoemd wor den van groote oplichters. Namen als nu weer van zekeren Lieberman, door wiens toedoen de Amsterdam- sche Maatschappij voor Scheepsver- band failliet ging. „lïoewel er geen direct verband be staat tusschen de Veendammer Hypo theekbank eii vorengenoemde Maat schappij zoo lees ik in de couran ten is het faillissement van deze instelling toch een gevolg van de dé- bacle der Veendammer Hypotheek bank, in zooverre in beide banken de zelfde persoon een belangrijke positie innam. In financieele kringen verwacht men dan ook, dat nog wel enkele ban kiers zij het dan in hoofdzaak kleinere in moeilijkheden zullen geraken. De oorzaak van dien samenhang is aflossing van de aankoopsom van brug en brugrecht. Boeren- Leidsche kaas. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe kaasmarkt op het terrein van het voormalig Invalidenhuis, kwam de vraag naar voren, of het niet mogelijk en wen- schplijk was er bij de regeering op aan te dringen den export van boeren Leid sche kaas mogelijk te maken. Deze zaak, die bij het Gemeentebestuur was aanhangig gemaakt, werd aan de Ka mer ter behandeling overgedragen. Dank zij het initiatief onzer Kamer werd een vereeniging van producenten gesticht. Het is zeer waarschijnlijk, dat de uitvoer van deze kaas door de regeering onder be paalde voorwaarden zal worden toege staan. Ophooging van gras* en rietlanden in de Nieuwkoopsche plassen. Door het bestuur van den Polder Nieuw koop en Noorden werd onze medewerking ingeroepen om dezen te steunen bij zijn plan om de gras- en rietlanden in de Nieuwkoopsche plassen- met stadsvuil op te hoogen, waardoor geschikte gronden voor tuinbouw en industrie beschikbaar zullen komen en de gebrekkige vaartver binding naar Nieuwkoop zeer zal worden verbeterd. Vooral met het oog op de vaart- verbetering meende de Kamer haar volle aandacht aan deze zaak te moeten wijden. Door de Commissie.van Vervoer werd een onderzoek ingesteld: Nadat ook nog een vergadering was ge houden, waarin de argumenten van vóór- en tegenstanders werden gehoord, besloot de Kamer een adres te richten tot den mi nister van. Waterstaat. Telefoongesprekken van meer dan 3 minuten. De klachten naar aanleiding van de hooge kosten der interlocale telefoonge sprekken van meer dan 3 minuten, waren aanleiding voor de Kamer dit punt in na dere overweging te nemen. De mogelijk heid werd geopperd om de kosten na de eerste drie minuten per minuut te bere kenen. Aan den directeur der Posterijen werd in overweging gegeven een regeling, als door de Kamer voorgesteld, in te voeren. Rijnsteen. Ten behoeve van de fabrikanten van Rijnsteen wendde de Kamer zich o.a. tot de Gemeentebesturen van Sassenheim en Naarden, met het verzoek de bouwveror dening zoodanig te wijzigen, dat het ge bruik van Rijnsteen niet geheel wordt uit gesloten. Van beide gemeentebesturen werd volle medewerking verkregen. Vertraging van Wagonladingen in België. Naar aanleiding van klachten over ver traging van wagonladingen naar België, richtte zich de Kamer tot de Nederland- sche Kamer van Koophandel in Brussel. Door haar bemiddeling stelde het Belgi sche Ministerie van Spoorwegen een on derzoek in, waarvan het resultaat was: een vérklaring, dat er zeer bijzondere maatregelen waren getroffen om dergelij ke vertragingen voor het vervolg te voor komen. Naderhahd zijn dan ook geen klachten meer ingekomen. Invoerrecht Kalkzandsteen. De Kalkzandsteenvereeniging verzocht de Kamer steun: te willeb verleenen aan haar adres aan den Minister van Finan ciën, waarin den minister wordt verzocht te willen bevorderen, dat ook metselsteen zal worden opgenomen op de lijst van bouwmaterialen, dié belast lijn met een invoerrecht van 8 pet. Uit een door het Bureau ingestelde .nquête bleek, dat vrij wel alle steenfabrikanten in het district der Kamer een invoerrecht van 8 pet. zeer wenschelijk achtten. De Kamer be sloot een adres aan den Minister te zen den, waarin wordt gewezen op den nood toestand in de kalkzandsteenindustrie en waarin wordt verzocht hiermede rekening te willen houden, indien de regeering er toe over mocht gaan een dubbel tarief in te stellen. Nettenpraepareering. Een onderwerp, dat reeds geruimen tijd geleden aan de orde was gesteld, maar door allerlei oorzaak niet kon worden af gewerkt, betrof het zoeken naar betere liet feit dat achter deze verschillen de financieele instellingen één per soon staat de heer S. Lieberman, die eenigen tijd in ons land verblijf heeft gehouden en die reeds eenige jaren de aandacht van justitie en politie trok door zijn gestes op financieel ge bied. De heer Lieberman was directeur van de Discontobank voor Credietin- stellingen, gevestigd te 's-Gravenhage welke bank een zoo groote rol in de zaak der Veendammer Hypotheekbank heeft gespeeld. De heer Lieberman, een Rus van geboorte, is naar een politie-onder- zoek indertijd heeft uitgewezen met valsche papieren en nagemaak te brieven van groote Duitsche ban ken in ons land gekomen en heeft zich door middel van deze stukken in de Nederlandsche geldwereld weten in te dringen. In November 1925 werd door den Haagschen hoofdcommissaris van po litie tegen, de praktijken van Lieber man gewaarschuwd en eenigen tijd later werd zelfs tot zijn arrestatie overgegaan, daar men hem verdacht van een misdrijf tegen de openbare orde. Na korten tijd moest de justitie hem echter op vrije voeten stellen. Eenigen tijd later vestigde hij zich te Brussel. Sedert vorige week is hij nu naar Riga uitgeweken. Zooals reeds bekend is, had de heer Lieberman door middel van twee contracten (een met den vroegeren directeur der Veendammer Hypo theekbank over een bedrag van 2.5 millioen en een met den directeur der Buitenlandsche Handelsbank over 5 millioen) alle activa der Veendammer Hypotheekbank in zijn bezit weten te praepareeringsmethoden voor netten voor de zeevisscherij. In een vergadering, gehouden in het zoo schitterende gebouw der Haagsche Kamer is het fonds inzake nettenpraepareering voor de zeevisscherij definitief gesticht. Bekleedden de voorzitter en Secretaris on zer Kamer eenzelfde functie in dit fonds, thans worden door de medewerkers aan het fonds vaste beheerders van het fonds benoemd, waarbij ik gemeend heb mij te moeten terugtrekken. De secretaris onzer Kamer is echter voorloopig als secretaris der commissie van Beheer benoemd. UIT ONZE INDIEN. BEN VERZOEK OM ONDERSTAND. Het vroegere hoofd van de afdeeling Havenwezen van het Departement van B. O. W., dë heer Ir. J. M., die on eervol ontslag heeft gekregen, heeft zich tot de regeering gewend met het verzoek onderstand te mogen ge nieten. Het verleenen van onderstand aan niet-eervol ontslagen ambtenaren is administratief mogelijk krachtens St.- blad 223 van 1904. Hierin wordt de mo gelijkheid geopend, tot het verleenen van een onderstand, ten bedrage van vier-vijfden van het bedrag van het verkrijgen. Toen de heer Lieberman de faillis sementsuitspraak, welke zooals men weet per radio werd rondge- roepen, vernam en tegelijkertijd ken nis kreeg van de verschillende arres taties, is hij oogenblikkelijk uit Brus sel naar Riga vertrokken. Gedurende enkele jaren heeft hij in de Nederlandsche geldwereld een rol van beteekenis gespeeld. Hoeveel zijn nier te lande behaalde buit bedraagt, is op geen ton nauwkeurig te zeggen. Het systeem, dat Lieberman toe- pastte, niet alleen bij de Veendammer Hypotheekbank, maar ook bij andere instellingen, was buitengewoon ge raffineerd. De contracten, welke hij afsloot, waren altijd zeer handig in elkaar gezet, waardoor het aan twij fel onderhevig is of langs strafrechte lijken weg wel datgene bereikt wordt wat men wenscht. Dit is voornamelijk een gevolg van de omstandigheid, dat hij kans gezien heeft een groep van 10 advocaten als zijn helpers en adviseurs in min of meer verwijderd verband aan zich te verbinden. Onder hen waren bekende juristen. Ten slotte kan nog worden mede gedeeld, dat Lieberman in het bezit is van groote pakketten aandeelen, waar door hij ook groeten invloed uitoefe nen kon op andere hypotheekbanken. Zie, Amice, als ik dat zoo lees, dan klopt mij het hart in de keel. Zoo ge raffineerd slécht zijn de menschen gelukkig niet allen. Maar hoevele kleine trucjes worden niet uitgehaald, die in wezen van dezelfde slechtheid zijn. Wij beleven wel een angstigen tijd, daar slechtheid ons overal omringt. RECLAME ✓i^^Wvkalmeeren en worden qesterkl door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten pensioen, dat de ontslagene genoten zou hebben, indien het hem verleende ontslag eervol geweest ware. DE UITBREIDING VAN HET KANTOOR DER STATISTIEK. In verband met de plannen tot uit breiding van het kantoor voor de Sta tistiek wordt thans overwogen om het in Maart 1929 afloopend contract met het Staatsspoorhotel over het bekende gebouwencomplex op het Konings plein te Weltevreden niet te verlen gen. De gebouwen, die nu worden gë- exploiteerd door de Ned.Indische Ho- tel-vereeniging zouden «dan he.stemd worden om er het Bureau voor de Statistiek in onder te brengen. Hét plan, om het Departement van Onder wijs hiervoor uit te ruimen, en. dat Departement over te brengen naar Bandoeng, is dus niet meer urgent. DE PERSCONFERENTIES AFGESCHAFT. Aneta heeft reeds geseind, dat de persconferenties afgeschaft zijn, Naar het A. I. D. meldt, heeft de eerste gouvernemenljs-secretaris dit op de volgende wijze aan het Neder- landsch-Indisch Perscomité medege deeld: „Op last van den guverneur-gene- raal heb ik de eer, uw comité mede te deelen, dat Zijne Excellentie na rijpe overweging, besloten heeft, de zooge naamde persconferenties niet verder voort te zetten. De herhaalde en langdurige onder brekingen van die conferenties gedu rende de maanden, dat de Volksraad bijeen is, ontnemen reeds veel waarde aan deze als periodiek bedoelde bijeen komsten, maar ook overigens hebben deze conferenties slechts ten deele be antwoord aan de verwachtingen, wel ke de landvoogd daarvan had en het doel, waarmede Zijne Excellentie het initiatief tot die bijeenkomsten met vertegenwoordigers van de pers had genomen. De gouverneur-generaal bedoelt hiermede geen verwijt aan het adres van hen, wier belangstelling en trou we opkomst Zijne Excellentie zeer ge waardeerd heeft. Haar besluit is veel eer gegrond op de erkentenis, waartoe de ervaring den landvoogd geleidelijk heeft gebracht, dat het instituut als zoodanig niet past in de hier te lande bestaande verhoudingen. Zijne Excellentie doet hieraan toe voegen, dat, al komen de geregelde hij- eenkomsten te vervallen, zij steeds toegankelijk blijft voor individueele besprekingen, indien een persvertegen woordiger aanleiding mocht vinden, zich daartoe bij haar aan te melden. LUCHTVAART. EEN TOCHT VAN LONDEN NAAR KAAPSTAD PER K. L. M. Reuter seint uit Londen, dat de Amerikaan Van Lear Black een Fok ker-vliegtuig van de Kon. Ned. Luchtvaart Maatschappij heeft ge charterd voor een vliegtocht van Londen naar Kaapstad en terug, een vlucht van ongeveer 20.000 mijl. Het toestel zal worden bestuurd door Geysendorfer en Scholte, de twee vliegers, die dezen goeden klant van de K. L. M. ook behouden van Neder land naar Indië en terug brachten. Wel een tijd, Amice, om de wacht te betrekken, te beginnen bij ons zelf. Een zoutend zout te zijn is zoo moei lijk. Vooral is dit op stoffelijk gebied zoo moeilijk, omdat onze invloed gemeen lijk zoo gering is. Wanneer er echter een algemeen erkennen van den nood is, kan door eendrachtig samenwer ken nog wel wat bereikt worden, vooral omdat hier gelukkig nog ve len, die wij op ander terein tegenover ons vinden, naast ons staan. De bekende nieuwjaarsrede van den Voorzitter van de Kamer van Koophandel stond ditmaal in het tee- ken van de gedeeltelijke tevredenheid, maar ook van het aangeven van een groote lijn. Gedeeltelijke tevredenheid over de bereikte resultaten in 1927. Daartegenover ontevredenheid met den gang van ons economisch leven temidden van andere volken. 't Is wel opmerkelijk, dat wij zoo overal critiek hooren op ons verstokt vrijhandelsstandpunt. Is het daaraan mede te wijten, dat wij ook interna tionaal zoo slecht beslagen op het ija komen? Werd reeds onder Minister Van Karnebeek geklaagd over de slechte informatie, het schijnt nog steeds niet verbeterd te zijn. Ook de inlichtingendienst in het land zelf schijnt nog als eens te kort te schieten, 't Wordt tijd zou ik zeggen, dat wij een meer actieve handelspolitiek gaan - voeren en ook dat wij van het stelsel van honoraire consuls tot dat van be roepsconsuls overgaan. VERITAS. Officieele vertegenwoordigingen. Het verheugt .rtiij, dat de Kamer van Koophandel bij officieele gelegenheden herhaaldelijk is uitgenoodigd. Dergelijke vertegenwoordigingen worden, 'hoezeer daarbij ook op ónzen tijd beslag wordt ge legd, door het publiekrechtelijk karakter der Kamer geëischt en komen het aan zien der Kamer ten goede. Aan het eind van dit overzicht kan ik niet nalaten met een enkel woord te her inneren aan de komst van den nieuwen burgemeester. Zij. die weten, welk een groote populariteit zijn voorganger, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, genoot, kunnen iets aanvoelen van de niet geringe moei lijkheid, welke de nieuwe functionaris in den eersten tijd te overwinnen had, vooral ook, omdat hij zich in zoo talloos vele kwesties had in te werken, welke hem van den ochtend tot den avond in beslag na men. Dat 'desondanks de Burgemeester steeds bereid was om over onderwerpen, wélke de belangen van industrie en Han del raakten, met ons te confereeren, kan de Kamer dankbaar stemmen. Veilig mag d^n ook worden geconcludeerd, dat in de stad, waar onze Kamer haar zetel heeft, een magistraat, de leiding heeftj die voor het belang van-handel en nijverheid'een open oog heeft. Ik spreek, daarom den wenseh uit, dat het Burgemeester Van de" Sande Bakhuy- zen gegeven moge zijn nog jaren in deze gemeente aan het hoofd te staan, over tuigd als ik ben, dat de belangen, welke wij hier dienen, hem zeer na aan het hart liggen. Handelsregister. Ten aanziën van het Handelsregister kan medegedeeld worden, dat het laatste dossier thans is 4564. Totaal werden 1632 opgaven ingeschre ven, terwijl dit cijfer over 1926 bedroeg 1232. Beliep het aantal nieuw ingeschre ven dossiers in 1926 141, in 1927 steeg dit tot 267. Het aantal verstrekte inlichtingen be liep in totaal 4111, tegen in 1922 1306. Uit deze cijfers blijkt wel, dat men van de gegevens van het handelsregister steeds meer een zeer goed gebruik weet te ma ken. Toch is het mijn overtuiging, dat nog lang niet voldoende bekend is; welk een schat van waardevolle gegevens in het Handelsregister worden bewaard. Het aantal uitgaande breiven voor het Handelsregister bedroeg 850, en de ingeko men brieven 855. Meer speciaal op het algemeene werk der Kamer liadden betrekking 1775 ont vangen en 1105 verzonden brieven. Bij deze cijfers komen "nog vele druk werken, formulieren en stencils, welke door onze Kamer werden verzonden. Het aantal faillissementen in Rijnland bedroeg 32; Met de gebruikelijke beste wenschen voor het nieuwe jaar werd deze rede be ëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6