LIT AU SC H NATIONALISME. Een reisindruk. De correspondent van de Times te Riga schrijft aan zijn blad: .ften uitstapje door Litauen is vol- (doende om aan te toonen dat wat ook de rest van de wereld denke moge, de Litauers als eon geh.el wei geren da hand die Prof. Vvoldemaras en maarschalK Pilscedski elkaar te Genève gegeven heoben als het eind van het conflict met Polen te be schouwen. Inderdaad dreigt de hui dige atmosreer in Litauen den welda- digen invloed, die van de bijeenkomst te Genève verwacht werd, te neutra- liseeren. Prof. Woldemaras heeft naar het schijnt zelf de hoopvolle geestesgesteld heid verloren, waarmee hij te Kowno is teruggekomen, en schijnt het tegen den algemeenen geest te hebben af gelegd. Het inzicht schijnt veld te winnen, dat de werkelijke taak van !de regeering er in bestaat de onder handelingen met de Polen uit testel len, of zelfs een conferentie heelemaal uit den weg te gaan. Het gewone ant woord als een balletje opgeworpen, wordt over een voorloopige opening van een direct post- en treinverkeer is dat „dit onmogelijk is, tenzij we 'iWüna krijgen" (men zie de verkla ring daaromtrent van Woldemaras hierboven). De uiterste nationalisten in Litauen slaan alarm en verzetten zich tegen elke neiging tegen een vrij verkeer tusschen buren met Po len, omdat zij bang zijn dat als ge volg van de „Poolsche doordringing" Ide nationale cultuur van Litauen ver stikt zou worden. Voor deze extre misten is Wilna slechts een geschik te verzamelroep en het ziet er naar joit, ld at ze het als een wanbof zou- Idlen beschouwen als deze twistappel aan hen afgestaan werd. Een reiziger in de slaapwagensnaar en van Berlijn door Litauen kan een denkbeeld krggen van de klednigbe- iden, waartoe sommige Litausche auto riteiten hun toevlucht nemen om de (wereld te overtuigen dat tenminste voor Litauen de Kwestie van Wilna 'niet dlood is. In die gangen van de slaapwagens hangt een kaart van Eu ropa met de belangrijkste spoorwe gen en steden (Wilna inbegrepen). Als de trein op Litausch grondge bied komt, komt er een beambte met een schroevendraaier, eon gordijntje en twee speciale krammen. Hij maakt Ide schroeven los, waarmee ae lijst [van de kaart is vastgemaakt, be vestigt de krammen achter de lijst, Idraait de schroeven weer aan en hangt het gordijntje zorgvuldig aan de Krammen, zoodat het de Poolsoh- Litausche grens verbergt, Als een pas sagier vraagt wat dat beteekent, ver klaart de beambte dat die kaart Wilna in Polen voorstelt en zulk een fla grante leugen kan in Litauen niet ge- Idiuld worden. Als de trein de te^ enoverliggende grens passeert, wor- en de krammen en net gordijntje weer weggehaald. Er worden nu pogingen gedaan om te bewijzen dat ae regeling door den •Volkenbond niet zoozeer de grond- slag van de Poolsch-Ldtausche be sprekingen is als die vernietiging van de gezantenconferentie, welke Polen's recht op Wilna bevestigde Prof. Wol deroaras begunstigt dit standpunt, re deneer ende dat. door de erkenning van het bestaan van een ongeregelde grenskwestie tusschen de twee staten,, ide Volkenbond automatisch de beslis sing van de gezantenconferentie te 'niet deed. Bezorgdheid, zoo geen opschudding is te Kowno \-eroorzaakt door de aan kondiging van een congres van Litau sche communisten, dat de bolsjewiki in de Sowietunie te Minsk (in de iSowjet-republiek Wit- Rusland) orga- iniseeren. Gevreesd wordt dat de sow- (j et-re geering van plan is een „au tonoom Litausch grondgebied" voor Wit Rusland uit te roepen in de buurt van de plaats waar de grenzen van Letland en Rolen Litauen van een directe territoriale verbinding met Sow jet-Rusland scheiden. Dergelijke „auto nome" gebieden zijn door die sow- jet-regeering gevormd in de buurt van Bessarabië en elders gevormd en zij worden doorloopend gebruikt om klassestrijd en opstand tegen die re- geen ng over de grens aan te vu re.*. GEMENGD NIEUWS. Doodgedrukt. Gisteravond is op het rangeerterrein van het spoorwegstation te Hilversum de 37-jarige J. van Thiel, wonende aan den Lijsterweg aldaar, bij het rangeeren tusschen de buffers van twee wagons geraakt en doodgedrukt. Het ongeluk geschiedde, doordat van Th. bij het opstappen een trede miste. Het slachtoffer iaat een vrouw en één kind achter. Inbraak. Te Venlo werd gisternacht ingebroken bij den tuinier Buskens, aan de Leut her weg. Buskens vierdo zijn gouden bruiloft, met de buren in een lokaal buitenshuis. Toen hij van de bruiloft terugkeerde, be merkte hij, dat men zijn woning binnen gedrongen was door het uitsnijden van een ruit. Slaapkamer en keuken waren door den dief doorzocht en de kasten opengebroken en de inhoud omvergehaald. Al het aan wezige geld was verdwenen met uitzon dering van een zilveren mark. Het ont vreemde bedrag kon niet worden vast gesteld. Van den dader geen spoor. De Rotterdamsche ruitenvernieler. Gisternacht zijn van 13 winkelpanden aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, van 6 aan de West-Kruiskade en van een paar aan de Eerste Middellandstraat de ruiten met een glassnijder ernstig bescha digd. In het geheel zijn nu al 80 ruiten op deze wijze beschadigd. Een ontnuchterende vangst. Woens dagavond omstreeks halfacht werd de po litie te Hilversum gewaarschuwd, dat 'n viertal personen door verbreking van een raam zich toegang hadden verschaft tot een perceel aan den Nieuwen Hilversum- schen weg. De beschikbare politiemacht rukte onmiddellijk uit, omsingelde het ge- heele pand en deed een inval. Toen bleek echter, dat een deurwaarder, bijgestaan door een tweetal getuigen en in het bijzijn van een inspecteur van politie, bezig was beslag te leggen op den boedel. De teleur gestelde politiemannen gingen haastig te rug. Een twist op het Ijs. Ongeveer veer tien dagen geleden vermaakten zich te Vreeland eenige jongens op het ijs met de prikslee. Tijdens dat sleden ontstond een twist tusschen den J7-jarigen W. L. en den 12-jarigen F. G., welke zoo hoog liep, dat laatstgenoemde naar L. wierp met 'n prik, die door zijn pet heen in het hoofd drong. De jongen werd door een dokter behandeld en deze schreef absolute rust voor. Het geval liet zich, aldus het U. D. aanvankelijk niet ernstig aanzien, zoodat er weinig ruchtbaarheid aan werd gege ven. De vorige week Vrijdag kwam in den toestand een ongunstige wending en de patient moest naar de Rijksklinieken te Utrecht worden overgebracht. In bewuste- loozen toestand werd hij daarheen ver voerd en spoedig na aankomst is hij over leden. De justitie heeft het lijk in beslag ge nomen om de doodsoorzaak door deskun digen te laten vaststellen en er is pro ces-verbaal opgemaakt van de omstandig heden, waaronder L. is overleden. Doodelljke val. Te Ruinen is de 25- jarige A. J. van den hooizolder gevallen en aan de gevolgen overleden. Over boord geslagen en verdronken. Te Bolnes is gisteren de 15-jarige J. Ro- thersmil, wonende te Biebelsheim, verblijf houdende aan boord van een sleepboot, over boord geslagen en verdronken. Het lijk is nog niet opgehaald. Verdronken. Te Swalmen is de 83- jarige H. door onbekende oorzaak te wa ter geraakt en verdronken. Bij de Langebrug te Bellingwolde (Gron.) is de manufacturer H. Reits te water geraakt. Zijn fiets werd gevonden. Er is naar het lijk gedregd, doch zonder resultaat. Lijk herkend. Het te Wijk bij Duur stede uit de Lek opgehaalde kinderlijkje, is volgens het „U. D." gebleken te zijn een der twee kinderen, die met de moeder te Pannerden zijn verdronken, doordat het schip zonk. Huwelijk in de leeuwenkooi. Te Bé- ziers, in Zuid-Frankrijk is met ongewopn ceremonieel het huwelijk voltrokken tus schen Joseph Bouglione, zoon van den di recteur van het circus Buffalo JJill, en een leeuwentemster, verbonden aan een éta blissement, Rosalie Van Bon. Een troep cow-boys vergezelde het paar naar het stadhuis onder het lossen van pistool salvo's. Na de burgerlijke plechtigheid begaf de stoet zich naar het circus. De jonge echte lieden gingen de centrale kooi binnen en stonden rechtop te midden der leeuwen en leeuwinnen, terwijl de geestelijke hun door de tralies heen zijn zegen gaf. De geestelijke stoprde zich volstrekt niet aan de ongewone omgeving en het feest ein digde met een groot gastmaal. De wilde dieren kregen een dubbele portie, omdat zij de witte trouwjapon van het jonge vrouwtje zoo netjes hadden gerespecteerd. De bevolking van het stille Béziers zal deze Amerikaansche bruiloft wel niet zoo gauw vergeten. Overigens: trouwen in een kooi welk een symbool! Door een tijger verscheurd. Op de onderneming Perboenga in de Alas- landen werd dezer dagen een Javaan sche koelie vermist, die des avonds met zijn vrouw naar de kedeh was geweest en die op den terugweg naar zijn woning een eindje achtergeble ven was. De man kwam dien avond niet thuis en men vermoedde, dat hij weg- geloopen was.. Des avonds vond de hond van den administrateur langs den weg snuffe lend, in de bermsloot een bebloeden hoofddoek, die aan dien vermisten koelie had toebehoord. Aan een mis daad denkend, ging men dadelijk op verder onderzoek. Daarbij vond men echter zoo duide lijk de sporen van een tijger, dat men spoedig vreesde, dat dit het geval was geweest En inderdaad, ter nauwer- nood op 10 M. afstand van den groo- ten weg, waar 'n druk verkeer plaats heeft, juist tusschen twee pondoks, waar de koelies dus geregeld passee- ren, daar vond men in jongen opslag een gruwbaar afgekloven menschen- schedel. Het spoor verder vervolgend, vond men reeds eenige meters verder het zwaar verminkte lijk van den koe lie, waaraan de tijger blijkbaar op zijn gemak zijn honger gestild had. Onmiddellijk kapte men de plaats tot aan den weg vrij en bouwde er 'n stelling, verwachtend, dat de tijger in den avond spoedig zou terug kee- ren. Een der heeren van de onderne ming nam zijn plaats in op de stelling en wachtte den tijger af, die inder daad niet lang op zich wachten liet. Na een half uurtje kwam de tijger van de straatzijde af het bos;l.je bin nengeslopen, waar hij blijkbaar alles eens opnam en rondom de stelling rondsloop. Daarop trok het dier zich terug, om zich na een oogenblik weer O'i zijn prooi te werpen en deze blik semsnel in het bosch mee te sleepen, zoo snel, dat er geen tijd was om te schieten. Op eenige meters afstand kom men het ondier zijn bloedigen maaltijd hoo ren voortzetten, waarvan hij zich zelfs door het licht van een electrische lan taarn en door schreeuwen niet liet verjagen. Omdat bovendien in het wil de weg schieten geen resultaat kon op leveren, liet men het dier met rust, in de hoop, het des morgens te kunnen treffen. Den volgenden ochtend werd met koelies het jonge bosch omsingeld en daar een drijfjacht georganiseerd. Inderdaad wist men na eenigen tijd het dier op te drijven, waarbij de ad ministrateur, de heer Eichenberger, 't dier, toen het op het open terrein ver scheen, wist neer te leggen. De tijger bleek, zooals meestal met menscheneters het geval is, een zeer oud, groot dier te zijn. Dat het voor de veiligheid der overige koelies van groot belang is, dat het monster na zijn eersten aanval op een mensch, werd neergelegd, behoeft geen betoog. Gouverneur Westenenk geeft in zijn jongste boek een verhaal van een der gelijken menscheneter, die de geheele streek terroriseerde en er 22 men- schen als offer uitkoos, alvorens hij werd geschoten, zooals de Deli-Crt.. bericht. Menscheneters zijn oude die ren, wien het intensieve jagen te moei lijk begint te vallen en die door erva ring geleerd hebben, dat de mensch een zeer gemakkelijke prooi is. UIT ONZE INDIEN. OLIE EN DE VESTING SINGAPORE. In verband met de behandeling van het voorstel tot uitgifte van die olie- terreinen in Ned.-Indië door den Volks raad1 wijdt het „Soer. Hdlsbl." een beschouwing aan deze affaire in het algemeen Oost "Aziatisch verband. De schrijver deelt onze meening, dat de afwerking van het plan der vlootbasis te Singapore van bijzonder belang is ook voor onze positie in Oost-Azië en merkt dan op „Zóó wordt Singapore in de toe komst, met zijn basis voor een mach tige vloot en eene „luchtmacht wel ke de omliggende zeeën en landen beheerscht, eenc- ésting indien wij deze aanduiding mogen gebrui ken van de eerste orde. De vesting Singapore domineert onmiddellijk de drie groote zeewe gen: straat Malakka, ae Chineesche zee, en den toegang door straat Soenda. Een goed deel men zou wel licht kunnen zeggen het belangrijk ste deel van Ned.-Indië ligt op het glacis dezer vesting. Dit heert voor ons zijn voor- en nadeel. Het ligt voor de hand dat Enge land onaer de veiligstelling van ae- ze vesting zeker moet begrijpen: dat wij of anderen geen machtige versterkingen bouwen op het glacis van ziin positie. Derhalve' geen Hol- landsche vlootbasis te Tanajong-Pri- ok, op een afstapd van 2<i uur stoomens van Singapore, doen een verschuiving onzer positie in Oos telijke richting: naar Soerabaja. Geen vreemde dus niet-Hollandsche luchtmachtbasis in Ned.-Indië, d.w.z. binnen den rayon van Singapore. De vlootbasis Soerabaja beheerscht vooral de doorgangen tusschen Bor neo en Celebes en de kleine Soen- ida-eilanden, zoomede de toegangen vanuit het Oostelijkst deel van on zen archipel. Aldus is onze posi tie, in groot verband, te zien als een flankdekking der Engelsche ba sis, waarbij wij geen' ander doel hebben te stellen dan de verzeke ring onzer volstrekte neutraliteit. Het behoeft nauwelijks betoog, dat t indien wij op maritiem gebied on zen plicht doen derhalve: door te zorgen dat wjj in het Oosten van den archipel over een modern en snelvarend eskader beschikken onze neutraliteit evenzeer is ver zekerd' als beschikten wij over de machtigste vloot der wereld. Maar dat is slechts één zijde der kwestie. Ze heeft nog' een andere: ide rol van Ned -Incfië in het pro ces der olie-voorziening, welke rol voor ons groote voordeelen met zich brengt. Omtrent dit détail lezen wjj o.m.: „De natuur verschafte ons de mid delen, welke ons, zij het op in directe wijze, in staat stellen onze positie te verzekeren. Een particulier concern moge Sin gapore in oorlog de olie leveren welke voor die vlootbasis een le vensbehoefte is, wij beschikken in- tussohen over de middelen men denke aan vernieling der oliewin ningsinstallaties om onmiddellijk eene verhouding te verstoren welke ons niet de voordeelen zou ver schaffen waarop wij billijkerwijze recht hebben. Dit zal zeker niet noodig zijn; men mag van de andere partij ze ker zóó juiste waardeering van het specifiek 'Nederl.-Indisch belang ver wachten dat wij nooit zullen wor den verplicht tot het treffen van maatregelen, welke voor de Sin gapore-rootbasis zulke geweldige ge volgen zouden hebben. Maar ondanks dit optimisme moet men toch niet uit het oog verlies zen dat bij onderhandelingen welke dergelijke belangen tot onderwerp van bespreking zouden kunnen heb ben, het toch altijd goed is wan neer aan iedere zijde ter tafel ie mand zit die iets te gevenen te nemen heeft. De stabiliteit van foede relaties wordt vooral gewaar- orgd door de overweging, bij beide partijen, dat men den ander iets kan bieden, doch ook, hem dit op het kritiekste moment onthouden. Dergelijke overwegingen verscher pen in niet geringe mate het nuch ter inzicht, hoewel dit vermoedelijk niet noodig zal zijn als het gaat om Engeland, welks politiek zoo sterk door gezond verstand wordt beheerscht. Het „Soer. Hbld." is van meening, dat de olie-voorstellen moeten worden gezien tegen hier vaag aangegeven achtergrond; dat een iedler, diee*n rol speelt in het politieke leven, dit moet bedenken: hrj moge staan op «welke plaats ook van de politieke linie, hij zal er zich voortdurend re kenschap van hebben te geven dat hij |de handhaving dei* neutraliteit van Ned.-Indië in een toekomstigen Paci- fic-oorlog als een allea-domineerend be Lang heeft te zien. INSTELLING NATUURWETEN SCHAPPELIJKE RAAD. De Regeering heeft een voorstel ingediend tot instelling van een na- tu,urw"et©nschappelijken raad die ten (hoogste dertig leden zal tellen, be nevens correspondenten van weten schappelijke instellingen in Neder land. De eerste taak van den raad zal zijn medewerking te verleen en bij de organisatie van het Pacific Scien ce Congres. Mr. R. J. M. VERHEYEN, ADVOCAAT- GENERAAL. De ambtenaar bij het parket van den procureur-generaal Mr. R. J. M. Verheyen, is benoemd tot advefcaat- generaal. RECHTZAKEN. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Naar men verneemt, zullen bij de verdere behandeling der Culembopy- sche moordzaak voor het Arnhemsehe Gerechtshof als deskundigen worden gehoord Dr. Mesdag uit Groningen en Dr. Schnitler uit Arnhem, en al9 ge tuigen Mej. J. Haverman en M. de Smale. EEN ZESWIELIGE WAGEN OF AANHANGAUTO? Voor het kantongerecht te VVageningen is de volgende kwestie behandeld: Terecht stond de heer J. S. B.. directeur der Veenendaalsche stoomspinnerij en -weverij, omdat hij op 3 November een automobiel zou hebben doen rijden met een aanhangwagen, terwijl deze wagen niet voorzien was van een rem. Verd. zeide overtuigd te zijn, dat het hier géén aanhangwagen betrof, maar een 6-wielige auto. Als zoodanig is de machi ne ook door den Minister van Waterstaat ingeschreven. De commandant der marechaussee te Veenendaal, dié hetproces-verbaal had opgemaakt, beriep zich op art. 28 van de nieuwe Motor- en Rijwielwet. Hij noemde den wagen een aanhangwagen, omdat hij wordt getrokken door een auto op 4 wie len, die uitsluitend als trekkracht dienst doet. Bij de auto hooren 3 losse wagens op 2 wielen, die alle in dienst zijn. De auto brengt er een naar het station, hij wordt afgehaakt en naar de fabriek ge reden. De wagen is zwaarder dan 200 KG. n.l. 1200 KG. en wordt met een grootere snelheid dan 6 K.M. per uur gereden. De verdediger, mr. H. L. van Essen, wees er op, dat de auto ook als draag kracht dient, daar de wagen niet alleen kan staan. Als getuige-deskundige werd gehoord de ir. H. B. E. G. Zoetelief Norman, die de machine zonder twijfel, als zij gebruikt wordt, een 6-wielig motorrijtuig noemde. Get. wilde overigens den inschrijver (i. c. het Departement van Waterstaat), als den beslisser in deze kwestie beschouwen. Op een vraag van den verdediger ver klaarde get. nog, dat hij den aanhang wagen als een afzonderlijk voertuig be schouwde, omdat het, zij het theoretisch, kan worden voortbewogen als men maar sterk genoeg is. Het is dan hetzelfde als een kruiwagen. Als getuige a décharge werd gehoord de heer W. E. van Hemert, ir. van den Rijkswaterstaat. Deze, gemachtigd door den Minister van Waterstaat, had de ma chine ingeschreven als een 6-wielig mo torrijtuig. Z. i. is hier geen kwestie van een auto met aanhangwagen. Het O. M. meende, op grond der ver schillende verklaringen, dat men hier te doen heeft met een 6-wielig motorrijtuig en requireerde tot vrijspraak. De verdediger wees o.m. op het econo misch belang aan een vrijsprekend vonnis in dezen verbonden, waar er steeds pl.m. 3000 van dergelijke wagens in ons land gebruikt worden. De kantonrechter heeft ten slotte verd. van het hem ten laste gelegde, als niet bewezen» vrijgesproken. RADIO-NIEUWS. Waarom zijn radio-lampen „verzilverd?" Menigeen zal zich wel eens hebben afgevraagd, met welk oogmerk de balonnetjes van d© radio-lampen zoo mooi verzilverd zijn van binnen en er zullen ongetwijfeld enkelen zijn die de meening huldigen, dat dit uitslui tend ter verfraaiing gedaan is, schrijft de Msb. Hoewel niet ontkend kan worden, dat de fraaie glans bet uiterlijk van de lamp ten goede komt, is het doel toch geheel anders. Het mag bekend worden veronder steld, dat in de moderne radiolampen een zeer hoog vacuum bestaat, over eenkomende met 0.000.0001 m.M. kwikdruk. Dit is ongeveer het hoog ste vacuum, dat bij den huidigen stand der techniek te bereiken is. Dat voor het bereiken en in stand houden van zulk een uitersten graad van luchtverdunning speciale maat regelen noodig zijn, is duidelijk. Zoo worden bijvoorbeeld tijdens het pompproces alle metalen deelen In de lamp tot gloeihitte gebracht en de glazen ballon sterk verwarmd, om de daarin besloten gassen uit te drijven, die dan onmiddellijk door de pomp worden weggezogen. Bij de constructie van de lamp wordt op de plaat een klein stukje van een licht metaal aangebracht. Wanneer tijdens het pompen het in wendige van de lamp verhit wordt, verstuift het stukje metaal en slaat in den vorm van een spiegel neer op den glaswand. Een dergelijke spiegel heeft de eigenschap om alle eventueel vrijkomende gassen aan te trekken en er een chemische verbinding mee aan te gaan, waardoor die gassen on schadelijk worden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat dit procédé bij verlichtingslampen niet gebruikt kan worden, omdat het licht geheel verduisterd zoü worden. Bij de „Mini- wattlampen" echter, welke zoo weinig stroom verbruiken, dat, zelfs al ware de gloeidraad zichtbaar, bijna geen lichtuitstraling merkbaar zou zijn, is deze werkwijze een zeer waardevol middel om het hooge vacuum, nood zakelijk voor goede werking van de lamp in stand te houden. Philips1 Kortegolfzender. Na eenige geslaagde proef-uitzen- dingen met Philips' kortegolfzender, die thans in Hilversum is opgesteld, zullen van Donderdag 12 Januari a.s. af de geregelde experimenteel© uit zendingen op een golflengte van 30.2 M. hervat worden. Voorloopig zullen deze uitzendingen plaats vinden iederen Dinsdag en Donderdag van 18 tot 21 uur G.M.T. Lampen inplaats van vonkzender. Het nieuwe Engelsche station te Humber voor draaJalooze telegrafie is uitgerust met lampen, inplaats van met een vonkzender. Op deze wijze hoopt men de storingen van den ra dio-omroep te vermijden. Ook het Sea- Forth radio-station is van een lamp installatie voorzien. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 12 Jan. Heden aangeko men aan den Rijksafslag 33 stoom trawlers en 1 kustvisscher. De prijzen waren voor trawlvisch: tarbot 31105 griet 26—64 p. 50 K.G.; gr. tong 1,301,50, middel dito 1,301,60: kl. tong 1,301,65 p. K.G.; gr. schol 2634, middel dito 3037, aet dito 2740, kl. dito 27—42, schar 13 29 p. k. van 50 K.G.: rog 1731 p. 20 st.; vleet 1,083,33 p. si;ge echelvisch 3550, middel dito 34 47, kl. middel dito 3145, kl. dito 2133 p. k. van 50 K.G.; kabeljauw 3656 p. k. van 125 K.G.; gr. gul len 1218,50, kl. 'dito 9,5015 p. k. van 50 K.G.; leng 1,235,50 p. st.; wijting 6—13 p. k. van 50K.G. koolvisch 0,40—1, kreeft 3,70 p, st. Van de IJm. stoomtreilers kwa men er heden 33 aan de markt. De besommingen warenIJM. 238 111. 1509; IJM. 290 m. 2758; IJM. 184 m. 1980; IJM. 503 m. 1386; IJM. 161 m. 2814; IJM. 327 m. 1927; IJM. 62 m. 2510; IJM. 65 'm. 2336;" IJM. 107 m. 2423; IJM. 374 m. 2041; IJM. 56 m. 1709; IJM. 70 m. 2092; IJM. 121 m. 3093; IJM. 232 m. 2127; U.K. 272 m. 506;' IJM. 20 m. 1851; IJM. 47 m. 2539; IJM. 45 m. 2862: IJM. 29 m. 2729; IJM. 42 m. 2500; IJM. 4 m. 1484; IJM. 103 m. 3054; IJM. 5 m. 2164; IJM. 135 m. 1454; IJM. 192 m. 2549; IJM. 72 m. 2972: IJM. 126 m. 2119; IJM. 177 m. 3866; IJM. 331 m. 1711; IJM. 53 m. 2774; IJM. 107, m. 1167; IJM. 201 m. 3092; IJM. 143 m. 2498. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MOERDIJK Rott. n. Vancr. 12 5.20 n.m. van Londen. RLIJDENDIJK 11 n.m. v. Rott. te Boston. PARDO Vancr. n. Rott. 11 te Hamb. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN uitr. 10 te Beira. SUMATRA thr. 11 v. Marseille. ZENADO thr. 12 v. Duinkerken. NIJKERK thr. p. 11 Madeira. PARANA uitr. p. 11 Perim. NI AS thr. 11 v. Algoabaai. JAGERSFONTEIN thr. 11 te Zanzi. bar. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALCHIBA thr. 12 v. Lagos. CERES uitr. 10 v. Bordeaux. SIRRAH thr. 11 v. Libreville. REGGESTROOM thr. p. 11 Madeira. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZiAANLAND uitr. 12 v. Rott. ROTTERDAMSCHE LLOYD. GORONTALO thr. p. 11 Kaap del Armi. TAMBORA uitr. 12 1 n.m. te Bela wan. SITOEBONDO uitr. p. 12 Gibraltar. JPATRIA thr. 12 5 n.m. te Mare. TABANAN thr. 12 iov.m. ^v. Co lombo. TERNATE thr. p. 12 5.30 v.m. Gibr. J50NDOW030 thr. p. 8 v.m. Lizard TJERIMAI uitr. 12 10 v.m. te Southpt. BUITENZORG thr. p. 12 Perim. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". JOH. DE WITT thr. 14 1 v.m. te Am sterdam verwacht. BALI uitr. 11 v. Sabang. REMBRANDT thr. 10 te Belawan. P. C. HOOFT uitr. 12 te Genua, KARIMATA thr. 12 v. Djeddah. ROEP AT 12 v.. Hbg. n. Amst ■SEMBTLAN thr. 12 te Amst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7