jewislische proletariërs. Zoo b.v. zijn in het laatste jaar kerken gebouwd: een door de arbeiders van de fabriek „De Communistische Voorhoede" in het gouvernement Wladimir; een dooi de arbeiders van de fabriek „De Roo- de October" in het gouvernement Penza; een door de arbeiders van ..Jartsewskaja Manufactura" in het gouvernement Smolensk enz. enz. Zelfs te Moskou worden nieuwe ker ken gebouwd; ook synagogen in de omstreken van deze stad. Volgens cle berekeningen van de „Komsomoljskaja Prawda" zijn er nu in Rusland ten- ninste 400.000 bedehuizen in gebruik, let aantal priesters e.d. wordt geschat .p 500.000. Indien elk hunner per naand 50 roebel verbruikt, hetgeen atuurliik eerder te weinig dan te veel s, dan beteekent het, dat de bevel ling ten minste een kwart milliard er jaar aan de Kerk afstaat, merkt .it blad op. AL-RUSSISCH PARDAGOGISCH CONGRES. Het al-Russisch praedagogisch congres at, te Moskou heeft plaats gehad, is de er dagen door Boecharin met een uit- oerige redevoering gesloten. Boecharin etoogde in deze rede, dat de geheele po- tiek der communistische partij een soort aedagogiek is en zette vervolgens uit- •n, welke nieuwe banen de revolutie ook oor de paedagogische wetenschap heeft ^opend. Zijn toespraak werd langdurig ij daverend toegejuicht. Moge Kuropa en de heele wereld voor opvoedkunde dezer revolutie bewaard lijven. De nieuwe banen hebben ons al lende genoeg doen zien. BINNENLAND, HOFBERICHTEN. Z. K. H. de Prins zal Zaterdagavond j. deelnemen aan het jaarlijksche i ner van de Groote Club te Amster- -,m in de zaal van Doctrinae et Ami- iae aldaar. Daarna keert de Prins naar Het Loo rug. De Prins zal Donderdag 19 dezer het hotel De Twee Steden alhier 'n jdeelte bijwonen van de filmvertoo- i Ing vanwege de vereeniging Neder- 1 ndsch Fabrikaat, betreffende het eenkolenbedrijf in Limburg. De eerste avond van de Nederl. ereeniging voor den Volkszang in dit lar, geleid door Arnold Spoel, werd isteravond bijgewoond door H. M. de l Koningin-Moeder. DE 7öe VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Teneinde te 's Gravenhage op waar dige wijze te herdenken den 70-sten verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, en het feit, dat H. M. een halve eeuw geleden in ons land is ge komen. zijn sedert eenigen tijd bij het Haagsch Com. v. Volksfeesten plannen in voorbereiding, om. in samenwer king met de Vereenigingen en Organi saties tot een feestviering te komen. De voorbereiding is intusschen nog in een stadium, waarin geen bijzonder heden omtrent de plannen kunnen worden medegedeeld. AMBITIE VOOR GASDIRECTEUR. Voor de betrekking van directeur der licht en waterbedrijven te Vlaar- dingen hebben zich 109 sollicitanten aangemeld. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Door de Haagsche politie en justitie is in tegenwoordigheid van den Am- sterdamsche Officier van Justitie een huiszoeking verricht bij verschillende personen, in verband met het faillisse ment der Veendammer Hypotheek bank. Een onderzoek werd ingesteld op het kantoor der Disconto-Bank voor Crediet-instellingen aan de Anna Pau- lownastraat (de bank van Lieber- mann), ten kantore van Mr. D., die thans als directeur van deze bank fungeert en ten huize van de heeren M., directeur, en Mr. K., oud-president commissaris der Veendammer Hypo theekbank, die beiden, zooals gemeld is. gearresteerd zijn. Verschillende documenten en be scheiden zijn in beslag genomen. Signalement van Liebermann. In het Algemeen Politieblad ver zoekt de commissaris van politie, afd. D. en E. te 's Gravenhage namens den officier van Justitie aldaar de opspo ring en aanhouding van Salomon Lie bermann, geboren te Riga, 14 Februari 1886, laatst wonende te Den Haag. Lengte 1.70 M., zwaar gebouwd, vol gezicht, donker uiterlijk, Hij wordt verdacht van verduiste ring ten nadeele van de N. V. Veen dammer Hypotheekbank te Hilver sum. In het politieblad staat het portret van den verdachte bij het signalement afgedrukt. DE MAILTREIN. In aansluiting op het s.s. „Patria" gisteren te Marseille aangehouden, is de Rotterdamsche Lloyd Rapide van Marseille vertrokken gisteravond om 21 uur. De trein stopt niet te Roosendaal .en is hedenavond om 19.05 D.P. te Rotter dam en 19,32 te Den Haag H.S. DE ACTIE VAN DER STEL. De heer v. d. Stel heeft, naar aan Het Volk werd medegedeeld, de na volgende aanklachten ingediend: le. tegen den heer G. Pieterson, di recteur van de gasfabriek te Doetin- chem, wegens den voor hem beleedi- genden inhoud van het adres aan de raadsleden, waarin hij zijn houding verdedigde. 2e. tegen J. P. H. Weusden. raads lid te Doetinchem, die het artikel ge plaatst heeft in de „Graafschapbode"; 3e. tegen den heer J. G. Sissingh, di recteur van de gasfabriek te Rotter dam, wegens een voor den heer v. d. Stel beleedigend telegram; 4e. tegen een aantal dagbladen in verband met de publicatie van de hiervoor bedoelde beschouwing van den heer Pieterson. UITVOERING VAN DE PENSIOEN WET 1922. De heer Suring, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen de volgende vragen gesteld: I. Is de Minister bereid, mede te dcelen, waarom tot dusver geen uit voering is gegeven aan de conclusie van het verslag der commissie, in wier handen waren gesteld de in lichtingen op de adressen van A. B. C. Raaymakers, Th. J. Gieles en W. Th. Weyts, van K. Reiding en van C. H. Jacques, betreffende de bijdragen, welke van hen, krachtens artikel 156, eerste lid, der Pensioenwet 1922, ter zake van inkoop van pensioen voor hun na te laten betrekkingen zijn ge vorderd, welke conclusie reeds in de vergadering der Tweede Kamer van 29 April 1926, in tegenwoordigheid van den Minister van Onderwijs, I'un- sten en Wetenschappen, zonder be raadslaging en zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen? II. Is de Minister bereid, te bevor deren, dat thans spoedig aan deze con clusie uitvoering worde gegeven? LECTUUR IN DE GEVANGENISSEN De heer Kleerekoper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minis ter van Justitie de volgende vragen gesteld: Acht de Minister van Justitie het oorbaar, dat eenerzijds in gevangenis sen antisocialistische geschriften ter lezing worden uitgereikt (o.a. in Den Bosch: Het Socialisme, door Viktor Cathrein S.J.), terwijl het anderzijds \oorkomt, dat socialistische geschrif ten als verboden lectuur worden aan gemerkt voor diegenen, die daarom vragen? Acht de Minister het niet te behoo- ren tot zijn taak, om door het vast stellen van algemeene regelen ten aanzien van lectuurverntrekking, der gelijke ongelijkheid van optreden te genover verschillende overtuigingen te voorkomen? DE VERMOEDELIJKE OORZAAK VAN HET SPOORWEGONGEVAL TE ZANDVOORT. Van deskundige zijde schrijft men aan „de Tijd" omtrent de oorzaak van het ongeval o.m. het volgende: De werking der Westinghouse-rem is volkomen betrouwbaar gebleken en het weigeren der remmen van een trein, waarvan de leiding geheel met lucht van voldoende spanning gevuld is, is beslist uitgesloten. Hoe nu het weigeren der remmen van trein 2041 te Zandvoort mogelijk is geweest? Hiervoor kunnen twee oorzaken zijn. Proefondervindelijk is n.l. bewezen, dat van een trein met Westinghouse-rem de lucht in 7 min. kan wegvloeien zonder dat door deze langzame drukvermindering de rem men aanslaan. Dit wegvloeien der lucht wordt ech ter steeds door luchtrr.anometers ge registreerd. De machinist moet daarom gedu rende den rit voortdurend den stand van den luchtmanometer in het oog houden; ook de hoofdconducteur in den bagagewagen moet daarop let ten. De eerste oorzaak van het weigeren der remmen kan nu zijn, dat de luchtpomp direct na het vertrek van Overveen door eenig defect is gaan stilstaan; de tweede reden kan zijn, dat de machinist, na het lossen der remmen te Overveen, de remkraan abusief in stand 3 plaatste', waar door het hoofdreservoir der locomo tief van de treinleiding werd afgeslo ten en de in de treinleiding en hulp reservoirs aanwezige lucht geleide lijk geheel is weggevloeid of tot 2 of 1 atmosferen is gedaald, waardoor de remkracht onvoldoende was, terwijl dit door den hoofdconducteur werd opgemerkt. Dit is de vermoedelijke oorzaak. Trein 2041 heeft een rijtijd tusschen Overveen en Zandvoort van 8 min. NEDERL. CHR. REISVEREENIGING. De vijf en twintigste afdeeling. Nauwelijks is de eerste lustrumviering der N.C.R.V. achter den rug, of deze ac tieve vereeniging laat weer van zich spre ken, doordat te Meppel de 25ste afdeeling, met aanvankelijk ruim 30 leden, werd op gericht. Binnenkort zal aldaar een propaganda- avond worden georganiseerd, waar films over Duitschland zullen worden ver toond, toegelicht door den heer M. K. W. Gerisch, van Rotterdam. De voorzitter der N.C.R.V. Dr. A. van Deursen van Gronin gen, zal een korte rede houden. Het Reisboek. Begin Februari zal door de N.C.R.V. een Reisboek in het licht gegeven worden. Dit werk zal artikelen bevatten van verschil lende bestuursleden der N.C.R.V. en ver der van Dr. Robert Heck, Burgemeester van Diez a. d. Lahn, Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenburg, oud commissaris der Koningin in Utrecht, Dr. A. J. Lakke, Ir. Th. Hagenaar, Ds. J. A. Raabe, Ds. W. A. Dekker, Ds. J. Th. Vrieze, P. de Weerdt van Lummel en vele anderen. Het Reisboek zal prachtig wor den uitgevoerd, voorzien zijn van vele il lustraties en ongeveer 250 bladzijden tel len. Voor niet-leden wordt het in den boekhandel verkrijgbaar gesteld. De Reizen. De eerste winterreis der N.C.R.V. naar St. Moritz is uitnemend geslaagd. Tus schen Kerstmis en Nieuwjaar bezocht een dubbele reisgroep Parijs. Uit „Ons Reis- blad", het geïllustreerd orgaan der N.C. R.V., blijkt dat in het voorjaar van 1928, talrijke reizen worden georganiseerd, ver schillend in reisdoel in reisduur en in reissom. In de Paaschvacantie worden georgani seerd, behalve ehkele reizen van korten duur w.o. een zevendaagsche reis naar het Berner Oberland met bezoek aan de Jungfraujoch voor ƒ89 en een 8-daagsche naar Lugano enMilaan voor 125, een 11- daagsclie reis naar de Rivièra, idem naar Genua. Florence en Rome, en een 16- daagsche reis naar Spanje. Een uitgebreid programma van al deze reizen werd op genomen in het laatste nummer van „Ons Reisblad" dat op aanvrage bij het Cen traal Bureau der N.C.R.V., Prinsegracht 4 Den Haag gaarne gratis ter kennisma king wordt toegezonden. ZAAGSEL OM OLIE-BRANDEN TE BLUSSCHEN. Bezitten groote tankinstallaties meestal speciaal aangelegde schuim- busschers, kleine bedrijven, die stook olie gebuiken, of verwerken, kunnen deze vaak wegens de hooge kosten niet aanschaffen. Echter is altijd het gevaar aanwe zig, dat dergelijke zeer brandbare plaatsen bij een begin van brand door het uitloopen der olie een geheel be drijf aansteken. Daarom wijst een Duitsch vakblad op een weinig toegepast middel, n.l. „zaagsel", waarvan men wegens de brandbaarheid niet zou vermoeden, dat het voor het aanbevolen doel dien stig zou kunnen rijn. En toch heeft de ervaring geleerd, dat dit onder be paalde omstandigheden mogelijk is. Wordt namelijk bij het uitbreken van brand in stook- of transformator olie op het oppervlak van de branden de olie zaagsel uitgestrooid, dan blijft dit door zijn gering specifiek gewicht liggen en vormt een lucht-afslui- tende laag, die de vlammen doet ver stikken. In het bijzonder zal zaagsel van eiken- of beukenhout niet licht vlamvatten, terwijl elf K.G. soda met honderd liter zaagsel of zaagsel ge drenkt in aluin, heelemaal niet meer kan vlamvatten. Men kan het brandbluschmiddel zelf gemakkelijk bereiden en het toe bereide zaagsel in blikken trommels bewaren in hoeveelheden, die overeen komen met de grootte der installaties. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Op de gehouden vergadering van de commissie tot wering van school verzuim, zijn tot bestuursleden geko zen dp heeren: J. E. Evers, ie voor zitter; A. Frank, 20 voorz D. Veer man Sr. ie seer, en J. M. Nieuwe^ steeg, 20 secr. De opbrengst van de collecte bussen geplaatst op de algem. be graafplaats en in cle Raadszaal, be- stemo voor de algemeene armen in deze gemeente, bedraagt f181,56. Naar wij vernemen, zal a.s. Maandag op de fees tv ergadering van den Bijz. Vrrjw. Landstorm, Z.Exc. Lambooy, Min. van Oorlog, zich doen vertegenwoordig en Woensdagavond heeft de har monie „Excelsior'' onder leiding van den heer v. d. Veld uit Leiden, haar eerste concert gegeven in hotel Vis- bach; wat als uitstekend geslaagd kan worden genoemd. De opkomst van het publiek was zeer talrijk. De bevolking is over het afge- loopen jaar met 111 personen toege nomen, en wel1 met 67 m. en 44 vr. De werkelijke bevolking bedroeg op 31 December 1927, 3610 m. en 3436 vr., in totaal dus 7046 inwoners. Onderstaande verloren voorwer pen zijn aan het politiebureau terug te bekomen: 2 portemonnaies met inh.; 1 be- lhstingmerk 1928; 2 ceintuurs van een damesmantel en 1 reflector voor een rijwiel. HAZERSWOUDE. Loop der bevolking dezer ge meente over het jaar 1927: De bevolking bedroeg op 1 Jan. .1927: 2187 m. en 2217 vr. of 4404 zielen. Zij vermeerderde door: vestiging: 112 m. en 169 vr., of281 zielen; geboorte: 67 mi. en 63 vr., of 130 zielen. Totaal: 179 m. en 232 vr. of 411 zielen. Zij verminderde door: vertrek: 135 m. en 182 vr. of 317 zielen; overlijden: 18 m. en 18 vt., of 30 zielen. Totaal: 153. m. en 200 vr. of 353 zielen. Totaal' vermeerdering: 26 m. en 32 vr. of 58 zielen. Totaal bevolking op 31 Pee. 1927 2213 m. en 2249 vr. is 4462 zielen. Totaal aantal huwelijken: 50. HILLEGOM. Feestelijke jaarvergadering der Meisjes vereen. „Belijden en Beleven" Even voor acht werd de vergadering, voor een overvolle zaal, geopend door den Eere-Voorz., den WelEerw. heer Ds. J. v. Herksen. Hij verzocht te zingen Ps. 75 1 en ging ons vooi in gebed. Daarna las Ds. ons een Schriftgedeelte voor. Nu werd tot afwikkeling van het rijke programma overgegaan. De secr gaf ons haar jaarverslag. Er was een reciteer-wedstrijd, verdeeld in Ernst en Luim. Er waren in 't geheel 10 deelneemsters, waardoor een groot gedeelte van de avond gevuld werd De prijswinsters waren voor ernst: ie pr., T. v. d. Hoogt; 2© pr., Fr. Lettink; 3e pr., D. biebesma. Voor luim, ie pr., A. Bossen; 2e pr., J. Deelstra. De eerste inleiding „De Apostel des Heeren en de vrouw", werd gegeven door A. Paase. T. .v. d. Hoogt had de 2e inleiding over „Ons karakter en zijn vorming". Ter afwisseling werden ee.iige num mertjes door de leden gezongen. We kregen 2 keurig verzorgde tableau's te zien. Verschiïiènda afgevaardigden spraken namens hun vereeniging. Mevr v. d. Poel-Verleur spsak een harte lijk woord als oud-pres. der ver eon. Ds. v. Herksen sloot de gezellige vergadering met dankgebed, nadat gezongen was Ps. 68-mo. KOUDEKERK. De Raad dezer geméent' zal ver gaderen Woensdag 18 Jan as., v.m. nalf tien. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der gem. begrooting, dienst 1928 3. Als voren tot benoeming van 4 leden der commissie tot wering van schoolverzuim, wegens periodieke af treding. De aanbeveling luidt als volgt vac. onderwijzer bij het bijzonder llager onderwijs: 1. J. Schouten; 2. P. H. E. J. Peereboom. B. vac. onderwijzer bij het openb. lager onderwijs: 1. N. Roos; 2. mej. C. Dullemans. C. vac. ouders etc. van schoolgaan de kinderen: 1. J. de Jong Wzn.; 2. J. C. Mooyman. D. vac. overige meerderjarige in gezetenen der gemeente: 1. J. C. Stadhouder; 2. E. J. Los. 4. Alsvoren tot het aangaan eener (Overeenkomst met de Ned. ïhermo- Chemische Fabrieken inzake de ver werking van afgekeurd vleesch. 5. Alsvoren tot het vaststellen van een bedrag, als aan te bieden schade loosstelling, aaji den heer H. M. Star- renburg, voor het hebben van 2 zin kers in diens water aan den Hoogen Rijndijk, zulks in verband met de toepassing van de Wet tot opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen Alsvoren tot het oninbaarverkla- ren van achterstallige belasting. 7. Rondvraag. LEIMUIDEN. Gevonden op den openbaren weg een vulpen „Kaweeo Special". Inlich tingen worden verstrekt ter gemeen te-secretarie. LEIDERDORP. Op Woensdag 11 Januari had in „Irene" die jaarvergadering plaats van het Algem. Ziekenionds voor Lei derdorp, Hoogen Rijndijk Zoeterwou- de. De yoorz. G. v. d. Beek, opent de vergadering, en heet de aanwezigen Hyelkom, in het bijzonder de heer Kuier, Bondsbestuurder. Hij sprak een woord ter nagedachtenis van drie le den, die jn h et afgeloopen jaar de vereeniging door den dood waren ontvallen. Daarna las de secr. d© notulen van de vorig© vergadering, die onver anderd werden goedgekeurd. Hierna was aan de orde het ver slag van den penningmeester, dat liet zien, dat er hadden getrokken 102 personen, met 2.571 ziektedagen. Ontvangsten: aan premie f 3.942,35 verdere ontvangsten f275,58; totaal f4.217,93. Uitgaven: aan ziekengeld f 5,500,08; veid-re uitgaven f810,60; tot. f 5.860,68 Het saldo op 31 Dec. 1926- was f4.418,44; op 31 Dec. 1727 was het f2.775,69; nadeelig saldo f 1^642,7 5. De voorz. bedankte den penningm. voor zijn gehouden beheer. De com missie van toezicht deelde bij monde van W. Moraal mede-, dat de boe ken in orde waren bevonden. In de commissie voor 1928 wer den de heeren de Vogel en P. A. Vink herkozen. Daarna bestuursver kiezing. De aftredenden werden ook weer nerkozen. Voor het bezoeken van de Bonds vergadering werden tot af gevaardigden benoemd G. v. d. Beek ien R. Kop. Hierna kwam aan de orde punt 5: Wijziging art. 16 Reglement, dat zal lluiden als volgt: Zij, die door een ongeval trekkend zijn, ingevolge de Ongevallenwet, ontvangen daarenbo ven een uitkeering van 50 pet. van het ziekengeld. Keert bij een ongeval de Rijksverzekeringsbank niet uit, dan heeft het lid jecht op de volle uit keering van het fonds. Dit geldt voor een jaar en mdêt op de volgende ■jaarvergadering opnieuw worden be handeld. 6. 't Voorstel van het bestuur in zake aanvulling art. 3, dat luidt als volgt: Leden die door ouderdom of invaliditeit geen beloonde» arbeid kun nen verrichten, kunnen slechts ver zekerd' zijn in een klas door het be stuur aangewezen. Wordt met alge meene stemmen aangenomen. Daarna sprak de heer Kuier nog een enkel woord over de ziektewet waarin hq aantoonde dat, wanneer deze werd aangenomen, zooals die nu is voorgesteld, er voor de zie kenkassen een heele plaats is inge ruimd. De arbeider zal zelf een keu ze mogen doen in welk fonds hij zich wil verzekeren. De wet zal bq ,aanneming wel in werking kunnen treden op 1 Januari 1929. Van de rondvraag werd door en kele leden gebruik gemaakt. Daarna sloot d« voüm. met een woord van donk de vergadering, die door 104 leden bezocht was. OEGSTGEEST. Op een bouwwerk aan de As- sendelftstraat alhier, waren gisteren middag omstreeks kwart 0 ver vier een drietal werklieden op het z.g. derde steiger aan den achtergevel aan den arb id Toen er nu een opper man met en t s steen en op d t stei ger aan*wam en deze nterz tie, gleec plotseling een aantal steiger doelen miet eenige kortelingen naar bene den, in den val eenige kalkkuipen «en de zich op het steiger bevindend}' steenen medesleepend. Ongelukkig vieien daarmede ook het drietal werklieden van een hoogte van pl.m. 4 M. naar beneden. Een er van kwam er met eenige ontvel lingen af, maar twee. anderen, -<i? metselaar O. en de opperman v. cl. B. kwamen er niet zoo goed af. Dr. Blok, die SDoedig aanwezig was constateerde bij een heupfractuur Door de zorgen der politie werd O. per brancard naar het Elisabethsge- sticht veivcerd. Later werd ook v. d. B. ter onderzoek daarheen gebracht Het ongeval ontstond waarschijn lijk door het uitschieten van een of .meer kortelingen bij een z.g. klink der deelen. Bij navraag gisterenavond aan het Elisabethsgesticht bleken de verwon dingen gelukkig nogal niet van ern- stigen aard te zijn. Bij een ingesteld onderzoek door den iGein.-opzichter is gebleken, dat alle [materiaal in orde is, zoodat dien [aannemen' geen schuld' treft. RIJNZATERWOUDE. Gisteren werd alhier geopend de Naai- en Knipcursus, uitgaande van het Dept. Rijnzaterwoüde van de Mij. tot Nut van 't Algemeen. De cursus staat onder leiding van mej. Oudenallen te Alphen a. a. Rijn, en is met 16 leerlingen begonnen Naar wii vernemen zal d^ cursus die eiken Woensdag tusschen 3.30 en 6.30 uur gegeven wordt, twee jaar Iduren. De inschrijving voor meer leerlingen is nog geopend. WASSENAAR. Burgerlijke stand. Geboren: The- cla Maria d.v. C. J. Wagenaar en C. M. Oud; Johanna Helena d.v. J. J. Zoetemelk en M. P. Parlevliet; Ever- Idina, d.v. Chr. Bekooij en E. Goor; (Gijsberta d.v. J. Mens en G. Snel- (derwaard; Co melis z.v. C. Filiusen E. Tukker. Ondertrouwd: L. A. "Vogels en A. G. W. Schneider; A. v. Hoboken en M. L. Wittwer; A. Th. v. d. Kooij en G. v. d. Poel. Overleden: Johanna Sara Faure 41 j., ongeh.; Johannes van Tol 75 j. A.s. Dinsdagavond hoopt "voor de afd. van Patrimonium alhier op te treden Ds. de Vries van Rqnsburg met het onderwerp „Scéva of Chris* tus", in de zaal voor Chr. belangen. WOUBRUGGE. De commiezen van de directe be* lasting hebben in samenwerking met den chef-veldwachter te Roelofarends veen bij den landarbeider A. B. een volledig uitgerust distilleertoestel ont dekt. Met het toestel werd een groot kwantum sterke drank in beslag ge nomen, en per vrachtauto naar het kantoor van den rijksontvanger te Roelofarends veen vervoerd. Tegen A. B. is procesverbaal opge- maakt. AFWIJKENDE GEWOONTEN IN AMERIKA. In zijn reisindrukken uit Amerika in het Ned. Tijdschrift voor Genees kunde zegt Prof. Snapper: „Het is duidelijk, dat men een dik boek kan schrijven over de afwijken de gewoonten, die men in Amerika vindt en een invloed op de samen leving en gezondheid hebben. Hier vol gen nog eenige opvallende verschijn* selen. Het treft den rondreizendien Hollander: dat bqna alle apotheken hier, bei* halve hun medicamenten ook sandwi ches, ice-cream soda's, huishoudelijke artikelen, boeken, sigaretten en vele andere artikelen verkoopen; dat in de hotels de schoenen nooit gepoetst worden, doch dat daarente gen in de badkamers en op die •waschtafels altijd zeep ter beschik king 'der gasten ligt; dat hier Amierikaansch gesproken [wordt, hetgeen indien het geschreven wordt, inderdaad ietwat op Engelsch gelqkt, doch dat merkwaardigerwijze de Amerikaan, wanneer hij iets be vestigen wil, „ia" zegt; dat bijna iedereen, die hier grof handwerk moet verrichten, bjj zijn werk handschoenen draagt; dat hier een streng rituaal bq het letein gevolgd' wordt, hetwelk voor schrijft, dat men gedurende het eten het mes steedis op het bord moet neerleggen en het vooral niet in com binatie met pen vork mag gebruiken, doch dLat men olijven met die vin gers pit de schaal moet grijpen en voor het eten van visch. geen bijzon der vischcouvert gebruikt; dat men 36 uur kan reizen en bn het uitstappen denkt in dezelfde stad te zijn gebleven, zoozeer gelijken men- schen, s taxiebeeld, taxi's, reclames, ienz. in Ide verschillende stedien op dat 'de treinen hier zoo goed zijn, (dat men na 24 uur reizen in het ge heel niet vermoeid is; dat men kranten heeft als boek doelen, doch dat men er nauwelijks jets anders in vindt dan sensatie- moordzaken en sportberichten; dat hier een zeer sterke kastegeest be staat tengevolge van het feit, dat de oorspronkelijke bevolking zich slechts met de grootste moeite staan de houdt temidden van den zond vloed van Semieten en Romanen, die in de laatste 30 jaren dit land zijn binnengestroomd; Idiat men het als Europeaan niet met alle hygiënische inrichtingen der Amerikaansche huizen eens kan zijn, doch dat hier in elk geval steed#» muggengaashorren aan ramen endeu ren zijn aangebracht ten mins tv buiten New-York".

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6