NIEUWE LEIDSCHE COURANT Gods wonaere leidingen. van DONDERDAG 12 JAN. 1928 TWEEDE BLAD. STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL. II. (Vervolg der Nieuwjaarsrede). Kalkzandsteenfabrieken. In de Kalkzandsteenfabrieken was de toestand in 1927 nog slechter, dan die in 1926. De geweldige concurrentie, welke deze tak van bedrijf ondervindt van den invoer van de zoo goedkoope Belgische Baksteen, was oorzaak, dat sommige fa brieken in ons district af en toe of op halve kracht of in het geheel niet werkten Basaltinetegel-lndustrie. In de basaltinetegel-industrie is het hoofdzakelijk de overproductie, welke de toestand over 1927 zeer ongunstig heeft beinvloed. Niettegenstaande de buitenge woon lage prijzen, welke voor dit artikel dank zij de overvloedige fabricage, bedon gen konden worden, was het nochtans aan de buitenlandsche industrie mogelijk deze tegels hier te importeeren. Enkele bedrij ven werken thans niet meer op volle kracht. Bloembollen. Voor het Bloembollenvak was 1927 we derom bevredigend. Ook in het afgeloopen jaar werd ongeveer hetzelfde bedrag in guldens, als in 1926, aan bloembollen ge ëxporteerd. De exportprijzen hebben zich echter in het afgeloopen jaar niet kunnen handhaven, doordat om dezelfde waarde te kunnen exporteeren, men in aantal ki logrammen pl.m. 15 pet. meer heeft moe ten verzenden. In het algemeen kan worden aangeno men, dat de verkoopsprijs van tulpen en narcissen gemiddeld van 15 tot 30 pet. la ger was dan in het vorig jaar, vooral de in de laatste jaren zoo belangrijke darwin- tulpen zijn sterk in prijs gedaald. De snelle vermeerdering van deze tulpen heeft tot een overproductie geleid, die, in dien de bollen niet nog sneller worden vernietigd, zeker nog gedurende vele ja ren zal blijven bestaan. Ook dit jaar werd wederom getracht te komen tot een overeenkomst tot stelsel matige vernietiging, eveneens echter met negatief resultaat. De export van narcissen op „special per mit" naar Amerika was weder van flinke beteekenis, sommige soorten werden zelfs zeer graag verkocht. Het optreden van Frankrijk tegen het Amerikaansch invoerverbod speciaal ten gunste van Fransche narcissen, beinvloed- de de vrije invoermogelijkheid in Ameri ka van de Hollandsche narcissen eveneens gunstig. De hyacinthen-pi ijzen hebben in het af geloopen jaar het hoogste niveau bereikt. Vermoed wordt, dat, waar algemeen ge acht wordt, dat de ziektetoestand beteren de is, men in de naaste toekomst weder naar normale prijzen zal terugkeeren. Door den handel wordt dit als zeer wen- schelijk uitgesproken, daar bij de thans -geldende prijzen gevreesd wordt, dat het moeilijk zal blijven de afzetmogelijkheid van denzelfden omvang te houden. De gunstige conjunctuur van den laat sten tijd is waarschijnlijk oorzaak, dat men met alle mogelijke middelen getracht heeft om de cultuur intensiever te ma ken. De voor het bloembollenvak zoo bij uit sték geschikte geestgronden zijn echter be perkt. Daarom is men er toe overgegaan om op de beschikbare geestgronden de cultuur te forceeren. Het gevolg hiervan is, dat het bloembollenvak hoe langer hoe meer een seizoenvak wordt, hetwelk zeer te betreuren is. Hierdoor ontstaat toch veel werkloosheid in den winter en zal men moeten uitzien naar middelen, om aan deze moeilijkheid op den duur het hoofd te bieden. In Rijnsburg en omgeving was de kwee- kerij van snijbloemen over het algemeen minder gunstig. Vooral dahlia's en cry- santhen moesten tegen lage prijzen van de hand worden gedaan. Met het forceeren van tulpen enz. boek te men hier zeer gunstige resultaten en kon een zeer sterke uitbreiding in dit vak te Rijnsburg en omgeving worden gecon stateerd. Deze uitbreiding vervult velen met vrees. De veiling-vereeniging „Flora" aldaar boekte dit jaar 86 nieuwe leden. Thans be draagt het ledental niet minder dan 812. Bedroeg de omzet van de veiling in 1926 ongeveer ƒ650.000 in het afgeloopen boek jaar van 1 October 1926 tot en met 30 September 1927, bedroeg deze meer dan 1.000.000. De nieuwe rozen-cultuur, waarmede te Rijnsburg ongeveer 20 kweekers zijn be gonnen, heeft een gunstig aspect, hetgeen waarschijnlijk mede toegeschreven moet worden aan de omstandigheden, dat de hier gekweekte rozen van uitstekende kwaliteit zijn. Tuinbouw. In de Tuinbouw kenmerkte het jaar 1927 zich in den aanvang door een zeer lage opbrengst der producten. De prijs, welke bedongen kon worden voor de eer ste kasproducten, was niet loonend. Het kwam zelfs voor, dat later voor producten van den kouden grond een hoogeren prijs betaald werd. In het verdere gedeelte van het jaar heeft zich de toestand aanmerkelijk ver beterd. Tomatenteelt. De tomatenteelt was zeer bevredigend. Naar het buitenland werden niet minder dan 10580 bakken met Leidsche tomaten verzonden. In de omgeving van onze stad Leiden verrijzen hoe langer hoe meer kas sen, zoodat in de toekomst op een grooten aanvoer, van sla. bloemkool tomaten en komkommers gerekend kan worden, wel ke artikelen zich bij uitstek leenen voor export naar het buitenland. Blijkens het verslag van de Coöperatie ve Tuindersleenbank werd veel gebruik gemaakt, van Kweekerscredieten, welke allen behoorlijk werden afgelost. In het afgeloopen jaar werd eveneens een aan vang gemaakt met het verstrekken van zoogenaamde Bouwcredieten voor de glas cultuur. In Roelofarendsveen was 1927 nog slech ter dan 1926. Vooral de augurkenteelt, voor de venen de hoofdteelt, rendeert jaar op jaar slechter. Vooral de Duitsche in voerrechten richten deze teelt ten gronde. Ten aanzien van de ook daar zich sterk uitbreidende glascultuur is men niet on tevreden. Conserven-lndustrie. In de Conserven-industrie was de toe stand over het afgeloopen jaar niet gun stig. Ofschoon het koude voorjaar van 1927 bevorderlijk was aan den afzet van flinken voorraad, heeft de koude zomer met zijn ongestadige temperatuur en vele regens een zeer ongunstige oogst geleverd waardoor de prijzen van de frissche groen ten belangrijk gestegen zijn. De verkoop prijzen van de geconserveerde producten konden echter in evenredigheid niet ver hoogd worden, zoodat daardoor de finan- cieele resultaten over 1927 ongunstig be invloed werden. In de Vruchtensap- en Jamfabrieken is men over den gang van zaken in het af - geloopen jaar zeer matig te spreken. De koude zomer is oorzaak geweest, dat de consumptie van verfrisschende dranken zeer gering was, terwijl door de zeer toe nemende scherpe concurrentie de prijzen meer en meer afbrokkelden. De geringe omzet verhoogde het onkos- ten-percentage, zoodat de financieele re sultaten niet gunstig zijn. Het is voor de ze industrie te hopen, dat de voorgestelde drankwetwijziging, waarbij de verkoop van vruchten-wijnen in kruidenierswin kels enz. zal worden verboden, niet tot wet zal worden verheven. Het is te vreezen, dat ondanks de on gunstige rapporten te dezer zake van den Nijverheidsraad en meerdere officieele li chamen, de Minister niet bereid is een ver andering in zijn wetsontwerp aan te bren gen. Hotel- en Koffiehnisbedrijf. In het Hotel- en Koffiehuisbedrijf was de gang van zaken in het afgeloopen jaar door de slechte weersgesteldheid overwe gend slecht. Alleen kan een uitzondering gemaakt worden voor de badplaats Noord- wijk. De stadsbecrijven waren echter veel minder gunstig. Het café-bedrijf ondervindt steeds ver mindering in omzet, hetgeen hoofdzake lijk toegeschreven wordt aan bioscopen en radio. Het nieuwe ontwerp drankwet brengt voor alle bedrijven groote bezorgd heid. Wanneer deze wet wordt aangeno men en daarmede plaatselijke keuze inge voerd wordt, zullen vele bedrijven daar door aanzienlijk getroffen kunnen wor den. De mogel.jkheid om hypotheek te sluiten op zijne gebouwen zal hierdoor zeer bemoeilijkt worden, omda' de uit slag van een volksstemming voor een be drijf vernietigend zijn kan. Zuivelhandel. In den Zuivelhandel is de toestand over het afgeloopen jaar tamelijk bevredigend geweest. Waren de prijzen voor de kaas gedurende Mei, Juni en Juli feitelijk te laag, in Augustus trad een klein herstel in, welk herstel zich voortzette tot het einde der kaasperiode. Door de lage prijzen in bovengenoemde maanden was de handel zeer levendig en werden zoowel voor Binnen- als voor Bui- tenland9ch gebruik groote partijen ge kocht. In den laatsten tijd worden echter alge meen klachten vernomen over de wijze, waarop de afnemers in het buitenland en speciaal in Duit3cl land (Ruhrgebied) hun betalingsplicht nakomen. De financieele positie van deze afnemers schijnt niet sterk. Ik waag hei hier de vraag ter tafel te brengen of' ook voor de kaasexporteurs niet de tijd gekomen is, dat zij over en weer elkander inlichten omtrent de sol vabiliteit en de moraliteit, van hun bui- tenlandsche afnemers. Ik ben er van over tuigd, dat met eenige samenwerking hier een resultaat geboekt zou kunnen worden, waardoor menige aasexporteur voor fi nancieele schade zou worden behoed. Eveneens is een systematische reclame voor onze Hollandsche kaas en boter in het buitenland dringend noodig. Het ver heugt mij u te kunnen mededeelen, dat daarvoor reeds plannen worden ontwor pen. Middenstand. liet oordeel over den financieelen toe stand der middenstandsbedrijven luidt zeer verschillend. Aan den eenen kant hoort men niets dan klachten, terwijl men van andere zijde den indruk krijgt, dat het in bepaalde branches voor een goed geoutilleerd winkelbedrijf zeer zeker mo gelijk Is redelijke winsten te behalen. Niettemin kan als een vaststaand feit worden aangenomen, dat de concurrentie strijd zeer hevig is en dat men slechts met inspanning van alle krachten zijn bestaan kan handhaven. Wij zouden vele middenstanders kun nen verdeelen in twee groepen, n.l. zij, die zich aan het moderne leven aanpassen en zij, die nog in den ouden sleur voortle ven. De eerstgenoemden hebben over het al gemeen weinig reden tot klagen, terwijl de laatsten veelal ternauwernood het hoofd boven water kunnen houden. Voor dezul ken is het eenige redmiddel: grootere ac tiviteit. Gebruikmaking van de nieuwste technische vindingen, een goedverzorgde en smaakvolle etalage, een propere en hel dere winkel, zullen den omzet der zaak ten goede komen. Maar bovenal dient de middenstand wakker te zijn en een open oog te hebben voor alles, wat zijn belan gen zou kunnen schaden. Er zou van de Middenstandsvereenigin- gen zooveel meer kracht kunnen uitgaan, indien ieder lid afzonderlijk daadwerke lijken steun verleende aan zijn vereeni- ging. Ik wil nog een oogenblik stilstaan bij de veel gehoorde klacht dat de groote wa renhuizen de kleine winkelbedrijven ge heel zouden verdringen en ten gronde richten. Naar mijne meening is deze klacht niet gerechtvaardigd en kunnen de z.g. specialiteitszaken hun bestaansrecht blijven handhaven, mits zij natuurlijk op moderne leest zijn geschoeid. Groote sor teering en vooral deskundige voorlichting geven nog steeds den doorslag. Wat betreft de verkoop met cadeaux, valt te constat.eeren, dat dit euvel steeds In omvang toeneemt. Daar samenwerking van middenstanders en anderen geen re sultaat heeft opgeleverd, wordt thans meer en meer de hoop gevestigd op een wette lijke regeling. Rest mij nog te vermelden, dat door sa mensmelting der drie Middenstandsban- ken tot stand is gekomen de Nederland- sche Middenstandsbank. Ik spreek de hoop uit, dat deze nieuwe instelling er in moge slagen tot volle ont wikkeling te komen en den middenstand nieuwe krachten toe te voegen. Markt* en Havendienst. Door een stijging van het aantal aan gevoerde dieren van- 241.200 tot 246.400, heeft de Leidsche veemarkt haar plaats als 3e in de rij der Nederlandsche vee markten onbetwist doen behouden. De stijging zou nog belangrijk grooter ge weest zijn, indien niet gedurende de laat ste maanden de onguns'ige uitkomst der varkensmesterij den handel in jonge mest- dieren zeer sterk had geremd, en verschil lende omstandigheden (p.a. tanefsverhoo- ging in Frankrijk) de prijzen der slacht schapen niet hadden gedrukt. De overige markten gingen gedeeltelijk een weinig vooruit, gedeeltelijk een wei nig achteruit. Op den aanvoer naar de kaasmarkt had de openstelling van het nieuwe terrein op 15 Juli 1927 nog geen merkbaren invloed, het seizoen was daarvoor te ver gevor derd, de aanvankelijk ontstane achterstand werd niet 'ngehaald. Echter zal de her haaldelijk geuite tevredenheid met de ver kregen ruimte, naar ik hoop en vertrouw in het jaar 1928 leiden tot een vermeer derd bezoek. Ook het waarschijnlijk wel slagen der pogingi n tot het verkrijgen van uitvoer der echle. Leidsche kaas, zal daartoe ongetwijfeld bijdragen. De inkomsten van den Waagdienst zijn beduidend gestegen, voornamelijk dank6 zij de toenemende aanvoer op de Dinsdag- sche vettè varkenmarkt. Scheepvaartverkeer. Het scheepvaartverkeer is in het afge loopen jaar iets teruggeloopen, wat waar schijnlijk o.a. geweten moet worden aan het beëindigen van den woningbouw aan den Rijnsburgerweg. Blijkens de vermin dering der ontvangsten aan haven- en bruggengeld, is dit op circa 2 pet. te stel len. (Wordt vervolgd). KERK EN SCHOOL. WED. HERV. KERK. Beroepen, te Enter: C. J. Leen- mans (em.-predikant) te Zeist. Te Daerle: A. G. Oosterliuis, te Ernst. Te Delden (toez.): J. W. Samberg, te Oyen (N.-B.). Te Wassenaar: Ds. van Dijke te Leidschendam. Aangenomen, naar Witmar- sum: J. Dikboom, te Schiermonnikoog GEREF. KERKEN. Beroepen, te Mildam: D. Zwart, candidaat te Ooster-Nijkerk. Bedankt, voor iSieuw-Vennep: J. H. Kuiper te Drachten. Ds. N. BUFFINGA. Ds. N. Buffinga, Geref. predikant te Rotterdam, heeft de inlichting „Eudo- kia", waarin hij eenige dagen ter ob servatie was opgenomen, weer ver laten. Ds. J. HENZEL. Gisteren vierde Ds. J. Henzei, de nestor der Ned. Herv. predikanten te Zutphen, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Henzei werd in 1875 geboren en in 1902 candidaat in Noord-Holland,, om 11 Jan. 1903 te Boxmeer het predik ambt te aanvaarden. Na 13 jaar ver- irok hij naar Sappemeer, om Mei 1917 te Zutphen zijn intrede te doen. DE GEREF. KERK VAN APELDOORN In een Maandagavond gehouden vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Apeldoorn met de stemgerechtigde leden, is den kerke raad toestemming verleend Ds. G. J. Goede, te Voorthuizen* voor de tweede maal te beroepen. Aan dit besluit moet echter de clas sis eerst hare goedkeuring verleenen vóór tot het beroep kan worden over gegaan. ZENDINGSCOMMISSIES. Naar wij vernemen hebben de be staande Zendingscommissies der Geref. Kerk te Rotterdam zich in een Centraal Verband samengevoegd. Ds. Velders treedt op als voorzitter. EEN JUBILEUM. Te Dinteloord (N.-Br.) herdacht de heer L. Korteweg dezer dagen, hoe hij vóór 25 jaren benoemd werd als ker- keraadslid-boekhouder der Geref. Kerk. Onafgebroken heeft de heer Korte weg al die jaren met veel ijver ge werkt voor de stoffelijkv belangen der Kerk, terwijl de schuld der Kerk tij dens zijn beheer verminderde met ruim 15.000. In de laatst gehouden Kerkeraads- en Gemeentevergadering werd de ju bilaris gehuldigd. GIFTEN EN LEGATEN. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan de Diaconie der Geref. Kerk van Almelo een bedrag van 500 geschonken e.A aan die der Chr. Geref. Kerk aldaar 250. DE KERKELIJKE PROCEDURE TE TIENHOVEN. Gistermorgen heeft de Officier van Justitie te Utrecht conclusie geno men in de procedure tusschen de Geref. Kerk van Tienhoven en Ds. E. L. Smelik. Zooals men weet is door de Geref. Kerk aan Ds. Smelik den eisch gesteld, de pastorie, die hij bewoont, te ontruimen, waartegenover Ds. Sme lik de Kerk in H. V. in vrijwaring opriep. De Officier merkte thans in zijn conclusie op: „Door den uitleg der Synode van dat gedeelte der Heilige Schrift, waar in over de slang in het Paradijs ge sproken worut, heeft een gedeelte der Geref. Kerk te Tien hoven zich losge maakt van Assen. Of en in hoeverre deze uitspraak van de Synode van Assen gegrond is op de Kerkenorde ning, staat niet aan de Rechtbank om uit te maken, daar de Rechter niet be voegd is de geschillen te beoordeelen handelende over de inwendige aan gelegenheden der Kerk. Over het feit of er strijd is met het Woord Gods mag de Ei rk alleen haar meening uitspreken. Alleen wanneer zij in strijd komt met het algemeen belang; de Wet of de openbare orde, is de rechter competent een beslissing te nemen. Daar dit echter hier niet het geval is, gaf cle Officier den Recht bank in overweging in dit opzicht geen oordeel uit te spreken. De leden der Kerk hebben zich vrijwillig ver bonden. Aan de samenstelling der Synode heeft ook de Geref. Kerk van Tienhoven meegewerkt. De leden der Kerk zijn dus onvoorwaardelijk ge hoorzaamheid verschuldigd aan de uitspraken dier Synode. Men moet dus wel degelijk spreken van onse- hoorzaamheid bij degenen, die op grond van het oneensziin met de uit spraken van Assen uit het Kerkver band van Tien hoven getreden zijn. Eenig recht op de goederen, die aan deze Kerk toebehooren. kunnen zij, die zich losmaakten, dus niet doen gelden'. De Officier concludeerde derhalve tot toewijzing van den eisch. met ver- oordeeling van gedaagde in de kosten van het geding. DE BIJBEL IN HOTELS. Voor i.n haU't eeuw was het Bi- ole Hotel te Amsterdam aan don War moesstraat en Damrak uitkomende, „Hotel eerste klas", door Eduard van Biema in zijn boekje het oudste der Amsterdamsche logementen genoemd. Het ontleende zijn naam aan den Liesveldsclien Bijbel, die er werd be waard, misschien ook eertijds wel op dezelfde plaats gedrukt maar in elk geval in het uithangbord afge beeld. Tevens echter was opmerkelijk, dat daar op elke kamer een Bijbel werd gevonden. 'Welnu, dat laatste is geheel onaf hankelijk van het voorbeeld, onlangs toegepast te Rotterdam in een der groote hotels, een Bijbel op elke logeer kamer. De stoot daartoe werd gegeven door een onzer bankiers, die op een reis in Amerika en Canada datzelfde vond en er door werd getroffen. Ook in Scandinavië blijkt de Bijbel veel voor te komen in hotelkamersC Thans wordt door hét Nederlandsch Bijbelgenootschap, Heerengracht 3615, te Amsterdam, in overleg met de Ver* eeniging van Christelijke Handelsrei zigers ook in ons land de Bijbei aan geboden aan hotels, welke den wensch daartoe kenbaar maken. Een sympathieke gedachte is het, dat de reiziger, wanneer hij zijn intrek neemt in de hem vreemde logeerka mer, het boek der hoeken vindt, de oorkonde van het Christendom, het Evangelie des vredes, waarop toch t beste onzer Christelijke samenleving berust. FEUILLETON. i Oj. —O lui', james bracht hem eerst in de teekenkamer, waar vier lessenaars geplaatst waren; drie er van waren bezet, aan één stond mr. Samhod te werkende vierde was voor Hen drik bestemd. „U koim nier aan het hoofd der zaal te staan verklaarde mr. James, „en zult dus het werk van de drie andere hèeren voor uw verantwoordelijkheid nemen. Verder wenschen wij, dat u zich in hoofdzaak bemoeit met de electrische machines, waarmede de fabriek werkt. U kijkt de eerste week maar eens op uw gemak rond; wat u veranderd wenscht te hebben, geeft u ons op. vandaag over acht dagen ik l en steeds bereid, u inlichtingen te ge\en en u voort te helpen, totdat u van Hes op de hoogte is". i endrik had bij zijn rondgang door dt- :ubnek weJ gemerkt ,dat het een hei i< kei ijk kleine inrichting was lii de gauwigheid schatte hij het aan tal arbeiders, over een zestal werk- I>1 en verdeeld, op anderhalf hon derd man, teekenaars, stokers, ma chinisten en al inbegrependus voor Amerika zeker geen groot be drijf Dit nu was hem zeer welkom., l ij besloot daaruit terecht, dat de lieeren Morsons, al wilden zij natuur lijk hun zaak zoo winstgevend moge lijk maken, toch niet behoorden tot die soort Amerikanen, welke in hun reuzenfabrieken alleen het middel zien, om zoo spoedig mogelijk schat rijk te worden, ten koste van de ge zondheid en dikwijls 't leven hunner arbeiders. Meermalen had Hendrik gehoord en gelezen over het jachtle- ven der zakenmenschen in de Ver- eenigde Staten en half verwachtte hij,, daarvan nu de levende getuige te zullen worden. Maar het viel hem zeer mee.... allen waren aan den ar beidzeer zekermaar van ja gen of drijven nergens geen spoor I Regelmaat en orde heerschten overal weinige zeer praetische voor schriften hingen hier en daar aan de muren duidelijk zichtbaar.... Mr. Ja mes groette menigen werkman hij naammaakte op beleefden toon hier en daar een opmerking: „Tom, kijk 's effen achter je.... kan dat touwtje ook soms kwaad? 't ►langt zoo dicht bij 't rad, meen ik". „Ja meneer"., en Tom trok het be wuste toouwtje weg. Tweemaal zag Klosters, hoe mr. James met strakken blik naar de vloer keek, waar snippers rapier slinger den... de arbeider, voor wien de blik bedoeld was, begreep blijkbaar de bedoeling. bukte 7ich snel. gris te met een enkple handbeweging het rommeltje ter zijde en smeet het In den daarvoor bestemden bak. Later vernam Klosters, dat zijn patroon zoo doende den man een kleine boete had bespaard.. ..blijkbaar heerschte er een goede geest onder het volk en was de verstandhouding tusschen pa troons en arbeiders zeer goedl Mr. Ja mes gaf zich de moeite, zijn nieuwen teekenaar-opzicI\ter alles te laten zien, hem alles te verklaren en hem ter stond geheel in te wijden in alle mo gelijke werkzaamheden, doch, op het kantoor teruggekeerd, sprak hij vrien delijk: ,,'t Zal wel een tijdje duren, eer u alle onderdeelen van het bedrijf in uw hoofd hebtdat is echter zoo erg nietu doet het maar kalmpjes aan en zoo komt u er langzamerhand van zelf in!" Na een goede maand was Hendrik er dan ook geheelin en hij gevoelde zich zeer op zijn gemak.met allen, die tot zijn omgeving op de fabriek behoorden, kon hij best overweg, en de heeren Morsons wenschten zich geluk met den bescheiden, eenvou- digen Hollander, die zoo kalm en op geruimd zijn werk verrichtte, geduld oefende met de minder begaafde werklieden en hun kleine cneenighe- den met takt wist bij te leggen. In de tweede week van Klosters fa brieksleven kwam Jaap Starker hem eens bezoeken, vertellende, dat hij tot nu toe hier en daar arbeid had gevon den als los werkman aan de haven, maar dat hij er naar snakte, een meer geregeld leven te kunnen leiden. „Ik moet nu eiken morgen van vo ren af aan er weer op uit om te zien, of ik voor dien dag mijn kost kan op halen", klaagde Starker, „en dat is zoo vervelend, 't Is me nog altoos ge lukt en zelfs heb ik voor de heele volgende week pakhuiswerk in 't vooruitzicht, maar als meneer me aan een vast haantje kon helpen, dat zou me nog een lief ding waard we zen". „Hoeveel verdien je nu per dag door elkaar?" „Tusschen de vijf en zes gulden, meneerdat lijkt heel wat, maar u weet ook wel, hoeveel duurder het le ven hier is dan in 't Vaderlandde vrouw kan er amper mee uit en moet het zuinigjes overleggen". „Ja, daar heb je gelijk aan.... een dollar hier.... dat is zooveel als een rijksdaalder in Holland, maar je kunt er niet zooveel mee doen als met een gulden daar ginds.... ik ondervind het zelf ook.... net zoo goed". „Nu geloof ik wel, meneer, als ik het zoo eens mag zeggen, dat meneer en ook mijn vrouw beiden nog niet heel best den weg hier weten met al lerlei zakendat ktmt pas zoetjes aan.... U neemt me immers niet kwalijk, dat ik 't zoo maar eens zeg!" „Kwalijk nemen?" lachte Hendrik, ..ben je wel wijzer.... zoo dom ben ik niet! en je kunt best gelijk hebben nu maar, 'wat je aangelegenheid betreft van vast werkik wil er dezer dagen nog met dè heeren Mor sons over sprekenwe moeten noodzakelijk een half dozijn werklui er bij hebbenen dan zal ik je een briefkaart schrijven, wanneer je ko men kunt, om je aan te melden". „Dank u wel, meneer", zei Starker dankbaar en hjj vertrok in de over tuiging, dat meneer Klosters hem niet zou vergeten. Reeds de volgende week was Jaap Starker aangenomen als vaste pak huisknecht op een weekloon van 25 dollar met het vooruitzicht van op slag, bijaldien men tevreden was over zijn arbeid. „Dat je geheelonthouder bent, heeft den doorslag gegeven, vertelde Klosters hem, toen hij dezen kwam bedanken: „De heeren hebben een paar treuri ge ervaringen opgedaan van werklui, die een stevigen borrel dronken". Starker knikte bedachtzaam met het hoofd: ,,'k Heb er onlangs ook nog onder vinding van gehad meneereen heel relletje onder de losse arbeiders er was nog al wat verdonkere maand en we moesten allemaal, een ploeg van veertien man aan de politie post komen.... met ons vieren gaven we op, dat we geheelonthouders'wa ren en daarom ook op den avond van den diefstal niét in de kroeg waren geweest, om mee te deelen't was ons geluk.... we konden dadelijk weer gaan.... of moeder de vrouw ook blij wasl" „En jij zelf niet minder, hè?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5