SPLINTER DAG-AGENDA. 17 December 192715 Januari 1928. Mus.eum „De Lakenhal". Tentoonstel- lmg Van Leidsch'e Topografie, door' üe Ver/„Oud-Leiden". Donderdag 12 Jan., 's av, kwart over acht, Stadsgehoorzaal: 18e Concert van den Leidschen Kunstkring „Voor Allen". Donderdag 12 Jan., 's av. acht uur. Nutszaal, Steenschuur: Dr. van Es, over: „Het land van de Middernacht zon", voor den Ned. Chr. Vrouwen bond. Dinsdag 17 Jan.. s midd. 24 uur, Chr. Fröbelschool, Heerensingel 28: 'Openbare les. Woensdag 18 Jan., 's av. acht uur. Graanbeurs: Uitvoering Chr. Muziek gezelschap „Polyhymnia". Donderdag 19 Jan., 25 en 79 uur, Chr.Fröbelschool, Heerensingel 28: Tentoonstelling van het werk der leer- ïingen. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Jan. tot en met Zondag 15 Jan. a.s, waargenomen door de apotheek van "den heer M. Boekwijt, Vischmark't 8, Telef. 552. lederen Woensdagavond 8.309.30 uur, Middelweg 28, zitting van de Commissie tot bestrijding van den woeker. RECLAME. hb UITVERKOOP n nade gevallen zijn, blijkt uit het vol gende artikeltje in „De Tribune".: De ingenieur A. Baars, die zes jaar geleden uit Ned.-Indië werd geëxter- neerd, gëtuigt thans in de ,.N. R. Crt." van zijn „bekeering".... We kunnen niet zeggen, dat deze man het com munisme heeft afgezworen, want hij was nooit meer dan 'n „spets" een egoïstisch bougeois, wiens diensten werden gebruikt, zoolang men hem noodig had. De arbeiders in de Koes bas-kolonie, in Siberië, vonden hem b.v. zóó sympathiek, dat ze hem eens bijna een onvrijwillig bad in de> rivier verstrekten. Deze man was niet meer dan een egoïstische genotzoeker; hij meende Russische arbeiders even ge ringschattend te kunnen behandelen als Javaansche vrouwen. Hij kwam echter van een koude" kermis thuis, en heeft thans voorgoed de bons gekre gen. De man was voor de Sovjets te Berlijn werkzaam geweest en had het daar vrij ruim gehad. In Rusland te ruggekeerd diende hij natuurlijk ge noegen te nemen (een communist, on geacht welke functie hïj bekleedt, mag niet meer dan 180 roebel per maand verdienen). Dit stond meneer niet aan, hij eischte hetzelfde loon als partij- looze specialisten. Dit is de oorzaak van 's mans „be keering". TWEE NIEUWE SCHEPEN. Wij,; vernemen, dat de directie den Stooinvaartmaat-.-liappij, „Nederland"' aan de Neclerlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij te Amsterdam op dracht heeft gegeven voor den bouw van .twee dubbelschroef motorpassa- gierschepen. De hoofdmotoren voor het eerste schip zullen worden gele verd door Gebr. Sulzer te Winterthur, terwijl werkspoor te Amsterdam de hulpmotoren zal leveren. De motoren voor het tweede schip worden geleverd door de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissin- gen. Beide schepen, zoowel wat romp als machines betreft, zullen zustersche pen worden. De bruto tonnenmaat zal 18 a 19.000 ton worden, terwijl ze voor een ^maxi mumsnelheid van 18 mijl worden ge bouwd. De hoofdmotoren van elk schip zijn 2 10-cylinder-motoren, die gezamen lijk 14.000 P. K. zullen kunnen ontwik kelen. Het schip krijgt nog een dek- meer dan het motorschip „Christiaan Huy- gens", welkschip in Februari a.s. in de. vaart zal komen. Het. aantal passagiers, dat met elk. schip vervoerd zal kunnen worden, bedraagt voor de eerste en tweede klasse. 620, voor de derde klasse 64 en voor de vierde klasse 50. De bedoeling is, dat het eerste schip in Februari 1930 en het tweede schip in Juli 1930 zal worden opgeleverd. Uit het Sociale Leven. NEDERL. CHR. WERKMEESTERS- BOND. Zaterdag .7 Januari vergaderde het hoofdbestuur van den Ned. Chr. Werk- meestersbond te Utrecht. Onder de ingekomen stukken bevond zich de Koninklijke goedkeuring op de'Statuten van den Bond. Hoewel de werkloozenk.as van den Chr. Werkmeestersbond nog geen subsidie krijgt krachtens het Werk loosheidsbesluit 1917, werd besloten, gezien de gunstige financieele positie van den Bond, aan rechthebbende werklooze leden, '75 -pCt. der volle Uit'-" keeriiig te geven. Dit geldt ook voor personen, die als rechthebbende leden uit andere organisaties overkomen. Besloten werd.de propaganda voor den uitbouw van den Christelijken Werkmeestersbond krachtig voort te zetten. Secretaris-penningmeester van den Bond is thans de heer G. J. van Riet, Dollardstraat 14, Utrecht, die gaarne inlichtingen^ omtrent liet li.dmaat- "scliap verstrekt. BUITENLAND. DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE. Mr. V. H. Rutgers te Genève. Mr. V. H. Rutgers, lid van de ontwa peningscommissie en tevens rapporteur van de arbitrage- en veiligheidscommis sie, die de kwestie moet' bestudeeren van de loyale naleving der artikelen 30, 11 en ló van het volkenbóndsverdrag, vertoeft, voor eenige dagem te Genève om aldaar voor de bijeenkomst van 26 Januari te Praag van Benesj met de andere twee rapporteurs van de arbitrage en veilig heidscommissie, Politos én Holsti, een na dere studie van dit vraagstuk te kunnen maken en met eenige leden van de ont- wapeningsafdeeling van den Volkenbond te spreken. Waarschijnlijk zouden, volgens den heer Rutgers, drie afzonderlijke rapporten voor begin Februari opgesteld worden om aan de leden van de arbitrage- en veiligheids- commissie toegezonden te kunnen worden om als basis van discussie op de bijeen komst van 20 Februari van het arbitrage- en- veiligheidscomité te dienen. DE VERBANNING DER RUSSISCHE OPPOSITIE. Trotzki zal slechts wijken voor geweld. Naar gemeld wordt, bedraagt het getal van hen, die verbannen zijn of met op drachten belast, die met ballingschap ge lijk staan, niet 30 maar 52. Onder hen zijn echter noch Kamenef. noch Zinowjef; de laatste zou doende zijn een brochure te gen Trotzki te schrijven. De maatregel geldt voor drie jaar; al len worden op ver afgelegen plaatsen en zoover mogelijk van elkaar ondergebracht. Voor hun onderhoud heeft de regeering 9 roebel (plm. 12 gulden) per maand uitge trokken. Trotzki heeft een regeeringsopdracht in het gouvernement Astrakan gekregen, maar hij heeft er voor -bedankt, met het zeggen, dat zijn aanwezigheid te Moskou van meer belang is. Hij zou zich slechts met geweld naar Astrakan laten brengen. Rakofski gaat naar Sysoolsk aan de Witte Zee. Smilga, die sedert zes maan den te Chabarofsk in Oost-Sibërië voorzit ter is van de plannencommissie, moet al daar blijven. Sopronof, de leider Van de-groep „con tra-revolutionairen", tegen wie het con gres het scherpst stelling gekozen heeft, is naar de Onegabaai ■Verbannen. Sebria- kof, die veel gedaan heeft voor de opleving van den handel met' de Veféenigde Sta ten, naar Semipalatinsk- (Siberië^ en Sos- nowski, de. schrijver van de hoofdartikelen in de Prawda, ook -naar Siberië. Iwan Smirnof, die aan het .commissariaat van verkeerswezen gewerkt heeft, heeft een opdracht naar den Kaukasus gekregen; Piata,köf, eens handelsvertëgenwoordiger van de Sovjet-Unie..te Parijs, is naar. Aus tralië gestuurd, om den wol-inkoop te orga- niseeren. Eerst wou Piatakof niet, omdat hij zei dat de eerste maal, dat hij met schapen te maken had gehad, was ge weest, toen hij ïich tegenover Stalin stel dé, maar tenslotte heeft hij den post toch aangenomen. De aanleiding tot deze maatregelen zijn gebeurtenissen in fabrieken in de distric ten Moskou en Bo'gorodsk geweest, waar de arbeiders de afsluiting van nieuwe col lectieve contracten op de oude voorwaar den weigerden. Deze houding werd aan agitatie van de oppositie toegeschreven. HET AMERIKAANSCHE VLOOT- PROGRAM. Minister Wilbur verdedigt het. Minister Wilbur heeft in de commissie van marine uit het Amerikaansche Huis van afgevaardigden het programma van de regeering voor den aanbouw van oor logsschepen tot een totaal bedrag van 725 millioen dollar verdedigd.Bij verklaarde, dat de Ver. Staten bereid zouden zijn het risico te aanvaarden van het aanbouwen van minder tonnenmaat, dan waaraan zij behoefte hebben, mits dè andere "groote mogendheden ditzelfde risico aanvaard den. Ons programma van 15 kruisers, 5 vlieg tuigschepen, 9 torpedobootjagers en 32 duikbooten, zoo zei hij, is geenszins een wedstrijd in wapening, doch slechts ge grond op onze behoeften. Volgens den ma- rineraad zal dit programma, als het uit- geyoerd wordt, een behoorlijk samenge stelde vloot scheppen, machtig genoeg, om het internationale recht- te verdedigen, den handel" te beschermen,-de vrijheid van de handelswegen ter. zee. te handhaven en te voorzien in een voldoende, landsverde diging. Voorts zeide de minister, dat Engelands vasthouden te Genève aan de volstrekte noodzakelijkheid van e.en grootere tonnen maat aan kruisers, afgezien van de vloot- programma's van andere mogendheden, 't overtuigendste bewijs is, dat .de Ver. Sta ten ook volstrekt behoefte hebben aan een tonnenmaat aan kruisers, die geen verband houdt met hetgeen waarover an dere mogendheden beschikken, willen zij een behoorlijk geëvenrecligde vloot bezit ten voor hun verdediging. DE OVERSTROOMING TE LONDEN. Een 20-jarige heldin. Voor het hof van den lijkschouwer te Fulham w.erd gisteren meegedeeld, hoe 'n 20-jarig meisje, Madge Franckeiss haar tante en haar jeugdigen neef -had gered uit een sousterrain, dat Vrijdagavond j.l. door de overstrooming van de Theems on der water was geloopen. Er werd een lijk schouwing gehouden- over haar beide nichtjes, die zij ondanks haar moedige po gingen niet had kunnen redden. Meegedeeld werd dat juffrouw Franc keiss, toen zij het water hoog in haar slaapkamer zug staan, haar familieleden wekte en ontdekte, dat de eenige uitweg het raam was. Zij ging er door naar bui ten en zwom rond in d'é ruimte 'vóór het so.usterrain, de - uareF-F-E«ii-'%ew6her'"A'air een bovenwoning., liet^en faken.'zakken en-drong er bij ha'ar hp'aah," (lat zij zich met dit laken zou laten optrekken; maal' zij weigerde dit en-dook met groot gevaar door het raam terug iii de ondcrgelPopen woning om haar familieleden' te zoeken. Zij bracht een jeugdigen-neef- naar buiten die met behulp van het laken omhoog werd getrokken en daarop naar de wo ning terugzwemmend bracht' zij; haar tan te naar buiten, die in- uitgeputte'n toestand eveneens omhoog getrokken wèrdi Eerst toen zij niet meer in staat, was om te zwemmen gaf het meisje haar reddings pogingen op en liet zij zich ook 'omhoog trekken. Zij had zuike ernstige snijwon- den aan beenen en yoeten, dat zij naar het ziekenhuis moest wórden gebracht. De lijkschouwer wenschte haar van har te geluk met haar moedig, uiterst heldhaf tig gedrag. Meegedeeld werd, dat de ma- yor van Fulham een ïórids- had geopend om haar te huldigen. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. In één maand met 55 pCt. De verslechtering, van denu toestand op de Duitsche arbeidsmarktdie. zich in November, door liet stopzetten, van bijna den geheelen landarbeid' heeft ingezet, is in de eerste, helft van Dec. nog verscherpt. Het aantal ingeschreven werkzoe kenden steeg van 15 November tot 15 December van 896.000 op 1.391.000 of met 55.2 pCt. Het aantal aangeboden betrekkingen daalde met 22 pCt. tot 29.000. Het aantal steuntrekkenden steeg met 250.000 op 1.002.000. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Het Britsche Departement van Arbeid deelt mede, dat p.p 2 Januari het totaal aantal werkloozen 1.332.300 bedroeg, hetgeen 232.248 meer was, dan op 19 December en 163.539 minder dan op 3 Januari 1927. LITAUEN EN ZIJN BUREN. Een dreigend grensconflict met Polen. De „Kurjer Warzawski" verneemt uit Wilna, dat na hèt' jongste Poolsch-Litau- sche grensincident een conferentie heeft plaats gehad tusschen "gedelegeerden van de Poolsche en de Lituasche -grenswach ten. De Litausche gedelegëérden 'dröngen- ér op aan,-dat. de grenspalen achter- de ri vier Assanisce zouden - worden verplaatst, daar deze rivier nog töt Litauen behookt. Polen wilde hiérvan «Chterniets: f weten, waarop de Litausche vertegenwoordiger verklaarde, dat Litauen' deze wijziging zelfstandig zóu uitvoeren. Van- Poolsche zijde verklaarde nien-daarop,-dat'men dit gewapendérhand zou wéten te verhinde ren. Daar men het te' Warschau- in het ge heel niet onmogelijk acht, dat Litauen zal trachten dit voornemen ten uitvoer te brengen,heeft mëh besloten de -grenstroe pen-in dit'district'te versterken. KORTE BERICHTEN. De kans op volledige overeen stemming bij de r'egeèringsp_artijen in zake die onderwijs Wetgeving inDuitsch- land, wordt uiterst ".gering geacht. D'e veroordeelde communist Ca- chin heeft gisteren dé zitting der Fransche Kamier bijgewopnid. Thomas Hardy, de bekende En- gelsche dichter en schrijver, is gis terenavond overleden. - De Amerikanen hebben in Ni caragua een ftinken tegenslag geleden De besprekingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk 'óver het Saarge- bied nemen eetf' gunstig verloop. Er dreigt één conflict in de steenkoolindustrie .van het Roergebied de arbeiders weigeren overwerk. In Italië is het nieuwe „Lied Van' dén Arbeid'', op muziek van Mas cagni, in gebruik ^ohometi. Volgens berichten, uit de Con- go-kolonie 'zijn dezer dagen te Matadï vijf blanken en een inboorling aan ge ie Koorts bezweken; vijf nieuwe verdachte gevallen zijn nog gecon stateerd; trots de officieole gerust stel lende telegrammen blijkt do epi demie nog niet te zijn bezworen. GEMENGD NIEUWS. Ongeluk bij boomvellen. Gisteren had te Terwolde een ernstig ongeval plaats hij het vellen van populieren. Een hooge boom viel in een verkeerde richting en kwam neer op de brug over een wetering. Van twee kinderen, die daar speelden, werd een driejarig meisje door den boom getroffen en kreeg een hersenschudding, terwijl haar vierjarig ;hroe.rtje aan een oog werd gewond. Den boomvellers treft geen schuld. Het gespleten bankbiljetBij den vvin- kelier 'K. te Goevorden k\yam, zoo meldt de „Asser Crt." eenige dagen geleden een juffrouw, iets kooperi, en bètaalde met een briefje va.n 10 gulden. Toen de heer K..die. afwezig was, dat biljet later in handen kreeg, bleek het hem, dat het een papier tje was, dat misschien in water geweekt, gespleten was en dus waardeloos. Er werd aangifte gedaan bij de politie, doch een onderzoek gaf geen resultaat, daar men de vrouw niet kende. Dinsdag kwam dezelfde vrouw weer.bij K. in den winkel en zou weer met zoo'n biljet betalen. De heer K. kwam juist thuis en hield haar een poosje aan de praat tot de inmiddels gewaarschuwde politie kwam die tegen de al te brutale juffrouw proces verbaal opmaakte. Aangehouden. Als verdacht van het plegen van een inbraak in de zuivelfabriek te Oerle is aangehouden de ,20-jarïge P. B. te Veldhoven. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Zware boete voor een Nederlandsch schip. Een Rotterdamsche tankboot van Batoum komende met een lading olie voor een Spaansche haven, werd bij aan komst aldaar beboet met niet minder dan 100.000 pesetas, omdat de scheepspapieren als lading aangaven „petroleum", terwijl in werkelijkheid geraffineerde petroleum was geladen. Humane slachting. In het jongste nummer van „DeAmsterdamsche Huiden- club" vinden wij; een artikel,' ontleend aan de „Tierarztliche Rundschau", over de verschillende slachtmethoden, waarin o.a. 'omtrent'het ritueel "siach'ten het volgende wordt medegedeeld: Er zijn reeds dikwijls ernstige verwijten geuit, tegen de Joodsche manier van slach ten, en wel in hoofdzaak tegen de kwel lingen; welke dé slachtdieren bij het on dergaan van de'ritüe'ele halssnede moe ten doorstaan, o.a. bij' het vastbinden en op den grónd werpen der dieren. Tenein de aan deze bezwaren tegemoet te komen, heeft Onlangs de heer Weinbergte Lon den een -bijzonder toestel vervaardigd, waardoor -het: ritueel snijden op volkomen humane wijze kan geschieden. Dit toestel bestaat' uit eén kast, waarin men het- te slachten dier kan opsluiten en vastmaken. Deze kast 'heëft eén' sterk dek sel en is van binnen behoorlijk gewat teerd. Zij kan tevens voor kleinere die ren worden ingericht. Aan den vóór- en achterkant van deze kast bevinden zich twee ijzeren ringen, waardoor het met be hulp van een hefboom mogelijk is de ge- heele kast eenwenteling van 180 graden, te doen ondergaan. Op deze wijze kan het daarin opgesloten dier met zijn rug op bet gewatteerde deksel gelegd worden. De kop valt daardoor automatisch op een Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 6.00 Cursus Paedagogjek. Cursus B, daarna C; Les 8 door Prof. Wak-rink 7.00 Lesson Instituut Schoevers. 7.30 CurSuS Paedagogiek. Curs. A. 8.00 Concert. Uitgevoerd wordt het Kerst-O rato ri urn van If. von Herzegen- berg. Voor soli en koor door het Chr. Gem. Zangkoor „Emmanuel" te Bus- sum. Dir. J. H. Smit Duyzendkunst Organist: J. Ruyter. Solisten: mej. Hoogewerff, Hilversum, Alt; Tjalko Vellinga,Bussum, Tenor; Dr. C. v. Hoogenhuyée, Hilversum, Bariton. |>e WeïEenv. heer Ds. C. M. Veen- liuyzen, Nëd. Herv. Pred. te Anke veen, zal oen inleidend en een slot woord spreken. RILVÈRSUM, 1060 M. Alg. Ned. Radio-Omroep. 5.30 Voor-Avondconcert. A.N.R.O. Soliste: Mies -Th. Hoog, Sopraan. 7; 15' Engelsöhe les. 7.45 Politieberichten. 8.1 o' Concert. Solist: M. Ciampi, Piano. Daarna: Persberichten van VazDias KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.20 Zang. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.20 Concert. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604 M. 5.20 Orgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 0.40 Populaire muziek. 6,50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen dier Muziek. 8.05 Muziek. 4.20 Weerbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 17.50 M. 5.05 Koersen en nieuwsberichten. 8.05 Boekhoudles 8..20 Land bouwp raat je. 8.50 Muziek. kleirie verhooging, zoodat een assistent deze gemakkelijk met de handen kan vast houden. Het toestel is van groote waarde bij slachtingen -van zeer krachtige en onrus tige dieren, Wélke op deze wijze even vlug en pijnloos uitbloeden kunnen als ande re dieren. Een verwonding van hem, dip de ritu- eele snéde toebrengt, is bij gebruik van drt'nieuwe toestel buitengesloten. Het toe stel zal thans in de. Londensche slachthui zen, waar c.a. tachtig procent van al het slachtvee door de halssnede gedood wordt in gebruik worden genomen. Het toebrengen van de ritueele halssne de zelf is, volgens joodsche deskundigen, de meest humane slachtwijze in physiolo- gisch opzicht; zij hebben aangetoond, dat het hart van een dusdanig geslacht dier van het oogenblik af waarop het mes er in gezet wordt, tot aan het intreden der bpwustelopsheid nog slechts vijf a zep sla gen doet. Tegen roest. Voor de. Parijsche Aca demie van Wetenschappen is een nieuw middel vertoond om ijzeren of stalen voor werpen tegen roesten te beveiligen. Het middel, een uitvinding van den Franschen scheikundige Cornot, is gemakkelijk toe te passen, zoowel bij het kleinste onder deel van een horloge als bij een kanon. Men doopt het voorwerp in een kokend bad van zekere phosphaten, het wordt daardoor roestvrij. Het nieuwe middel moet beter en goed- kooper zijn dan de tot nu toe bekende middelen tegen roest. Met een liniaal gegooid. Een bewoon ster van de Sumatrastraat te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat een onderwij zer haar 9-jarig zoontje ongeveer 9 weken geleden met een liniaal had gegooid. De liniaal trof den penhouder, waarmee de jongen aan het schrijven was, waardoor de pen in het rechteroog drong. Tenge volge hiervan is de jongen na vier weken in het Wnhelmina-Gasthuis te zijn ver pleegd, aan dat oog blind geworden. Treinvertraging. Vermoedelijk door het niet goed aansluiten van den wissel had gisteravond bij het rangeeren op het stations-emplacement te Boxmeer een treinongeval plaats, waardoor de geheele lijn ruihi een uur is versperd geweest. Eenige wagens waren namelijk op een verkeerd spoor geloopen. De sneltrein naar Amsterdam had een uur vertraging, terwijl ook de sneltrein naar Maastricht een groot uur op het vrij maken van de lijn moést wachten. Tegen half acht was de lijn weer vrij. De materieele schade is niet zeer groot, Een onderzoek wordt ingesteld. Autobus over den kop. Men meldt uit Exloo: Tengevolge van het springen van een, voorband is gisteren de autobus van den eigenaar N. Uniting te Valthe en bestuurd door den heer van Veen, in den Exlooer- kijl over den kop geslagen. In de bus be vonden zich geen reizigers. De chauffeur geraakte er onder, doch kon door toesnel lend publiek uit zijn benarde positie be vrijd worden. Gelukkig had hij zich niet ernstig bezeerd. De autobus is totaal ver nield. Een gevaarlijk individu. De Hillegers- bergsche politie is er in geslaagd een bru- talen aanrander van jonge meisjes, die al geruimen tijd de gemeente onveilig maak- Gistermorgen hebben de Minister van Marine a.i., de heer Lambooy en de Minister van Koloniën, dr. Koningsberger, een bezoek ge bracht aan de Stoomvaart Mij. „Nederland" te Amsterdam. Zij wer den verwelkomd door den Directeur den heer W. C. Koning. V.l.n.r. van beneden naar boven: Min. Lambooy, W. C. Koning (direc teur Mij, Nederland), Min. Koningsberger, J. A. v. d. Stok (chef v. d. passage), Van Hengel (Marine), A. F. Bronsing (direct. Mij. Ne derland), J. A. E. Schenck de Jong (ondercomm. der Marine te Amsterdam), E. A. Vreede adjudant v. den Minister van Marine).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2