CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8**o JAARGANG DONDERDAG 12 JANUARI 1928 NUMMER 2233 Bureau; Hooigracht 35 Leiden fflurvCite Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. 7 Begeerde eenheid. Wel opmerkelijk samentreffen van feiten. Terwijl in Moskou de Sovjet- Unie, en onder haar dwangjuk mede de officieele regeering van de Russi sche Grieksche Kerk, den Paus te Ro me ter dood veroordeelt, omdat hij de anti-bolsjewistische actie steunt, geeft de Paus een encycliek, waarin hij de eenheid van de Kerk als li chaam van Christus bepleit. Aan 'het slot van dit stuk spreekt de Paus den wensch uit, dat alle dwa- lenden, buiten de Roomsche Kerk, tot den opvolger van Petrus mogen terug keeren. Dat geldt ook de Grieksche Kerk, ook het door de Sovjets be- heerschte deel van die oude Kerk. Daartegenover een ter dood veroor deeling door de Moskousche regeering die zeker de daad bij het woord zoude voegen als ze de macht daartoe bezat. Hoe protserig die ter dood veroordee ling ook moge aandoen, een ernstig verschijnsel is het zeker. Gelukkig, dat een dergelijke daad van de Sovjets beter in staat is om af keer tegen het communisme op te wekken, dan tientallen woorden en dan lange redevoeringen. Zooals het voorstel van den Russi- selien afgevaardigde te Genève, om al le oorlogstuig te vernietigen, ineens de oogen opende voor de intense on betrouwbaarheid van het Communis me, zoo is ook een dergelijke daad van ter dood veroordeeling voldoende, om de geheele wereld te doen op schrikken. Afgescheiden van de specifiek Room sche strekking der encycliek heeft de ze de groote waarde, dat zij de oogen opent voor cle noodzaak om tegen alle verschillen in, de machtige taak der Kerk, de kerstening der wereld, op den voorgrond te stellen. Terecht waarschuwt cle Paus er te gen, om nooit de eenheid te zoeken op den voet van onderhandeling. Over de fundamenteele geloofswaarheden kan niet worden onderhandeld. De Kerk stelt een leer voor, niet voor een groep mensclien, die zij in haar organisaties betrekt. Neen, de leer der Kerk is er eene voor alle menschen zonder onderscheid. God sprak niet voor een zeker aantal per sonen, maar voor alle menschen. Ook de ongeloovigen, die God ver werpen, hebben toch met God te doen. Ook de Sovjets in Rusland, hoe zij zich ook kanten tegen God en gods dienst, zij moeten ook eenmaal daar van rekenschap geven. Als een grootsche poging om de Christenen over de geheele aarde op te wekken tot het zoeken van eenheid in belijdenis, heeft deze encycliek ook voor de Protestantsche Kerken groote beteekenis. Eenheid tegen het brute ongeloof is dringend noodig. STADSNIEUWS. BURGERLIJK ARMBESTUUR. De werkloozen, ondersteund door het B. A., moeten tot op heden zich dagelijks twee maal melden aan het bureau voor Sociale Zaken, Leven daal, ter stempeling van hun werkloo- zenkaarf. Door het B. A. zal hierin binnen kort wijziging worden gebracht door het bureau voor stempeling der kaar ten, te verplaatsen van het Levendaal, naar de voormalige openbare school aan de Nieuwe Mare. Deze regeling zal wel blijken goed te voldoen. De menschen kunnen voortaan vlug ger worden geholpen en voor cle arm bezoekers, die met de stempeling be last zijn, is het gemakkelijker, nu deze kan plaats hebben in de onmiddellij ke nabijheid van het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur. De werkloozen, ondersteund door de Commissie tot steunverleening, blij ven voor de afstempeling hunner kaarten aan het bureau voor Sociale Zaken aan het Levendaal. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND TE LEIDEN. Gistermiddag te half drie werd door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland gehouden de eerste vergadering in het nieuwe jaar. Alvorens wordt overgegaan tot de installatie van cle nieuw benoemde leden, leest de secretaris, Mr. Knibbe, het proces-verbaal, opgemaakt door de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven der nieuvv-benoemcle leden der Kamer. Hieruit bleek, dat een hunner, de heer W. Wagenaar van Roelofarends- veen, voor zijn benoeming heeft be dankt. Binnen den tijd van een maand zal in deze vacature worden voorzien. Vervolgens worden de heeren J. J. M. Meyers en W. M. Appel, beiden te Leiden, respectievelijk gekozen voor grootbedrijf en kleinbedrijf binnen ge leid en aan de leden van de Kamer voorgesteld. De Voorzitter feliciteert de herbe noemde leden met hun benoeming en heet de nieuw-henoemde leden harte lijk welkom, daarbij den wensch uit sprekende, dat ze een werkzaam aan deel zullen nemen in het werk van de Kamer. Vervolgens houdt de Voorzitter zijn nieuwjaarsrede, die wij gisteren reeds gedeeltelijk hebben opgenomen en waarvan het vervolg heden elders in ons blad is opgenomen. De heer Mulder beantwoordt met een enkel woord den Voorzitter. Spr. dankt hem voor zijn uitgebreide rede en voor de aangename opzet daarvan. Voorts dankt spr. den Voorziter en in hem het geheele Bureau, voor de toe wijding, waarmede hij steeds de belan gen van de Kamer heeft gediend. Spr. biedt wederkeerig de gelulcwensch van de Kamer aan en twijfelt er niet aan, of de Voorzitter zal ook weder voor 1928 als zoodanig worden her kozen. De Voorzitter dankt clen heer Mul der mede namens de ondervoorzitters en den secretaris voor zijn woorden. De notulen van de vorige vergade ring worden gearresteerd. Vervolgens wordt een aanvang ge maakt met de verschillende verkie zingen. Met op één na algemeene stemmen wordt tot algemeen Voorzitter herko zen de heer ten Cate Brouwer. Tot Voorzitter van de afdeelingen Groot- en Kleinbedrijf worden respec tievelijk herkozen de heeren Boot en Wouterlood. In de Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie, worden de aftredende leden, de heeren: W. v. d. Laan, Voor ziter; N. C. F. van Ginkel, Jhr. C. C. Roëll, P. A. Wernink, C. G. J. Alke made en L. C. Jongenburger herkozen bij acclamatie. In de plaats van den heer G. J. v. d. Kolk, wordt bij acclamatie op voor stel van het Bureau herkozen de heer v. Zonneveld van Sassenheim. In de commissie voor het handels register worden bij acclamatie herko zen de heeren; J. v. d. Steen, Voorzit ter; Th. C. F. Stijnman, C. G. J. Alke- made, en W. v. d. Laan. In de plaats van den heer J. Heringa wordt bij ac clamatie op voorstel van het Bureau gekozen de heer v. d. Zande. In de commissie voor Handels- en Nijverheidsonderwijs worden herko zen bij acclamatie de heeren J. Herin ga, Voorzitter; H. M. Simonis, P. A. Wernink en W. A. Wouterlood. In de commissie inzake uitbrei dingsplannen worden bij acclamatie herkozen de heeren: A. Mulder, J. F. X. Sanders, Jhr. C. C. Roëll, N. C. F. van Ginkel en J-. M. J. Molkenboer. Vervolgens werd een oogenblikje ge pauzeerd. Daarna kwamen in behandeling en kele ingekomen stukken. In verband met een adres van het personeel van het postkantoor alhier, waarin gevraagd wordt een verzoek te richten aan den directeur van het postkantoor om het uur, waarop des Zondags de post kan worden afge haald, te verzetten van 10.30—11,30 op 8.309.30, adviseert de commissie van Vervoer aan dit verzoek te voldoen. De Voorzitter is van meening, dat dit uur vooral des winters wel wat te vroeg is, en zou het beter vinden, wan neer het bepaald werd van 9—10 uur. De heer v. d. Zande maakt hiervan een voorstel, dat in stemming ge bracht wordt verworpen met 5 stem men voor. Aangenomen wordt het voorstel van de commissie. In verband met verschillende klach ten over het niët op tijd innen van de telefoongelden wordt besloten een adres te richten aan den directeur der P. T. T. De Voorzitter deelt mede, dat de Kamer vertegenwoordigd is geweest hij het jubileum van de firma Wer nink. De heer Wernink vraagt het woord, voor een persoonlijk feit en dankt den Voorzitter voor zijn bezoek, alsmede voor de fraaie bloemenhulde hij gele genheid van zijn jubileum door de Kamer gebracht. De Voorzitter doet voorts nog eoni- ge mededeelingen, betreffende de Kou dekerksche brug. Deze brug is thans van de familie van den overleden eigenaar aangekocht. Ze zal afgebro ken worden en een nieuwe zal worden gebouwd. Er zal een fonds gevormd worden van 24.000 uit welk fonds de bedieningskosten moeten worden bestreden. Ook de Kamer zal mede werken aan de stichting van dit fonds Zoolang dit fonds nog niet geheel gevormd is, zal nog tolgeld moeten worden geheven. De doorvaartwijdte is thans 10 M. Van verschillende kan ten is echter de wensch kenbaar ge maakt, dat deze wijdte 12 M. zal wor den. De kamer zal deze zaak onder zoeken. De datum van de nieuwe verkiezing wordt vastgesteld op 14 Febr. a.s. Daanra wordt besproken de eventu- eele vaststelling van een adres inzake het ontwerp ziektewet. Verschillende bezwaren worden naar voren gebracht. De heer Sanders gevoelt zich niet competent om in deze een gedecideerd besluit te nemen en zou dit punt voor- loopig van de agenda willen afvoeren. De Voorzitter stelt voor om het adres nog een week op het bureau te laten rusten en wanneer geen adres sen inkomen, waarin wijzigingen wor den voorgesteld, het onveranderd te verzenden. (We hebben dit adres nog niet ont vangen en kunnen dus geen nadere bijzonderheden over een en ander ge ven. Red.). Bij de rondvraag dankte de heer Appel den Voorzitter voor zijn woor den bij de installatie gesproken en gaf de verzekering te zullen trachten, zooveel mogelijk mede te werken aan de behartiging van de belangen van de Kamer. Daarna volgt sluiting van de open bare vergadering. DE LEIDSCHE EFFECTENBANK STAAKT HAAR BETALINGEN. Gisteren kwam plotseling, voor de meesten als een donderslag bij hel deren hemel, het bericht dat de Leid- sche Effectenbank, Breestraat 123, al hier, haar betalingen had gestaakt. Deze hank was vroeger een filiaal van Slavenburg en Co.'s Bank. Bij ite opheffing van het filiaal Leiden zijn de zaken overgenomen door den toenmaligen directeur, den heer P. W. Hardebol, die de bank 19 Maart 1924 omzette in een naamlooze ven nootschap onder den naam van de Leidsche Effectenbank (St.-Crt. 1 Augustus 1924). De heer Hardebol trad als directeur op, terwijl tot commissarissen werden benoemd de heeren mr. W. de Clercq, T. S. Goslinga en F. Los, alhier en F. S. Kuusman, te 's-Gravenhage. Hot passief bedraagt ongeveer 80.000 a 100.000, waartegenover een actief staat van 8000 9000. Een groot aantal kleine spaarders zijn ver moedelijk mede de dupe; voornamelijk echter kleine middenstanders. Wij vernemen nog, dat Vrijdag a.s. 's middags te 2 uur ten kantore der vennootschap een spoedvergadering van aandeelhouders zal plaats hebben Van het aandeelenkapitaal, dat slechts 50.000 bedraagt is 10.000 gestort. Als gemachtigde van enkele credi teuren zal optreden Mr. Nord Thom son. FAILLISSEMENT VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. In verband met het faillissement van de Veendammer Hypotheekbank, vestigt de heer J. P. Vergouwen, agent van de Nederlandsche Hypo theekbank te Veendam, opgericht in 1890 door de heeren Mr. N. F. Wilkens en Dr. D. Bos, er de aandacht op, dat laatstgenoemde Bank niet verward moet worden met de thans faillietver- klaarde Veendammer Hypotheekbank NOODWONINGEN VERBRAND. Weer zijn hedenmorgen een tweetal woningen aan de Magdalena Moon- straat, die ons overgebleven zijn als souvernirs aan den oorlogstijd, een prooi der vlammen geworden. De oude krotwoningen schenen verbazend nat te zijn, want het duur de tamelijk lang voor de vlam er goed was ingebracht. Maar nadat wat mper openingen waren gemaakt om den wind gelegenheid te geven van alle kanten het vuur aan te wakkeren, waren de houten huisjes spoedig ver anderd in c i vuurzee en spoedig uitgebrand. De brandweer hield met vier stra len op de motorspuit de belendende huisjes nat en alles had een vlot ver loop. JUBILEUM. Onze stadgenoot, de heer Th. J. Bol ster, zal 19 Jan. a.s. herdenken, dat hij voor 40 jaren als smidsleerling in dienst kwam bij de Kon. Ned. Grof smederij alhier en sedert dien onaf gebroken zijn werk heeft vervuld. De a.s. jubilaris is thans vuurwerker. DAMMEN. Christelijke Damvereeniging. De op Dinsdag j.l. gehouden Dam- wedstrijd tusschen de Chr. Leidsche Damvereeniging en de Leidsche Dam vereeniging had tot resultaat een 10— 8 overwinnig der L. D. V. Uit onderstaande specificatie blijkt, lat het krachtsverschil zeer miniem was, zoodat beide vereenigingen met het resultaat tevreden mogen zijn. De uitslag was als volgt; BoezaartReek 02 Van ZwietenEppinga 02 T. D. v. d. BoschHuisman 11 De GraafKlein 02 OptendreesKlinkenberg 20 Meinemade Loof 02 N. N.Teunisse 11 KwaadgrasCapaan 20 Later veerBerg 20 8-10 De totaal-uitslag naar den vorigen wedstrijd gerekend is thans 18—10 in het voordeel der Chr. Leidsche Dam vereeniging. HET KAASMERK. Maandagmorgen zal de nieuwe fa briek van de Vereen. „Het Kaasmerk" aan de Roomburgerlaan, waar de Rijkskaasmerken worden vervaar digd, in tegenwoordigheid van se- noodigden officieel worden geopend. HET SPOORWEGONGELUK. De enquête vanwege de Ned. Spoor wegen, in verband met liet spoorweg ongeluk op Dinsdag j.l. alhier is nader bepaald op Maandag a.s. in de eerste klas wachtkamer van het station al hier. KANTONGERECHT. Voor het Leidsche Kantongerecht zijn in het afgeloopen jaar behandeld 622 civiele zaken, 70 zaken betreffen de de wet op het Arbeidscontract en 4200 strafzaken, tegen 25 waarvan appèl is aangeteekend. EXAMEN BOEKHOUDEN. Geslaagd is voor het examen Boek houden, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden- verecnigingen, de heeren J. Nievaart te Leiden en C. Varkevisser te Kat\vijk aan Zee, leerlingen van den heer J. A. Christiaanse. Geslaagd zijn voor het examen ter verkrijging van het „Mercurius- diploina voor Boekhouden en aanverw vakken, afgenomen vanwege de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedien- öenvereenigingen, de heeren C. Blan- kespoor te Wassenaarden J. B. Burger M. l;aas, W. Mulder, I). de Roode. W. van Venetiën en A. H. van Vliet, al hier, allen leerlingen van het Genoot schap „Kennis is Macht" alhier, (Lee- raar de heer H. D. M. Knol). Bovendien zijn nog voor dit examen geslaagd de heeren J. J. Binnekamp L. J. Nagtegaal, beiden alhier, leer Kngen van den heer H. D. M. Knol. Geslaagd voor het Federatie-exa men boekhouden Mercuriusdiplonia de heeren A. J. J. v. d. Drift en Chr. .T J. Stikkelman, beiden alhier, leerlin gen van den heer J. A. Jansen alhier. In de Oosthavenstraat bij den bakker v. T. is gisteren een begin van brand ontstaan doordat een pot met suiker overkookte. De brandweer, die was uitgerukt behoefde geen dienst te doen. Het vuur was met emmers wa ter spoedig gebluscht. Aangehouden zijn 2 minderjari ge jongens, C. D. en H. P., die uit Rot terdam waren weggeloopen omdat ze een slecht rapport van de Ambachts school hadden gekregen. Ze zijn naar hun ouders teruggebracht. Ter zake van overtreding van de politieverordening (ze verkeerde in staat van dronkenschap) is aange houden in de Morschstraat alhier, mej. R. van 's-Gravenhage, die zich bij cle aanhouding zoodanig verweer de, clat een cler politieagenten niet ern stig werd gewond. Ingebroken is in de Steenstraat bij P. V. Niets wordt vermist. BINNENLAND. DE NIEUWE COMMISSARIS. Naar met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid vernomen wordt, komt (ie Minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, oud minister van Buitenlandsche Zaken en oud-burgemeester van 's-Graven hage, zeer ernstig in aanmerking voor het ambt van Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland, ter vervanging van wijlen baron Swcerts cle Landas Wyborgh. Jlir. mr. dr. H. A. van Karnebeek werd 21 Augustus 1874 te 's-Graven hage geboren, bezocht het gymnasium en de l'trechtsche universiteit, waar hij op denzelfden dag tot meester in de rechten en cum laude tot doctor in de staatswetenschap promoveerde. Reeds vroeg begon hij zijn politieke carrière. In 1899 was hij secretaris ter eerste Vredesconferentie en in 1901 werd hij benoemd tot adj.-comm. bij het departement van Koloniën. De heer Van Karnebeek was in 1907 Xe derlandsch afgevaardigde bij de twee ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/t cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Verlaging van eenige posttaricven. Naar verluidt komt jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek ernstig in aanmer king voor het ambt van Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Buitenland. Dreigend grensconflict tusschen Po len en Litanen. De verbanning van de Russische oppositieleiders. Heldenmoed van een 20-jarig meisje te Londen. De Amerikaansche minister van marine over het vlootprogram. Mr. H. V. Rutgers te Genève. de vredesconferentie en in 1908 werd hij referendaris bij het departement van Koloniën. Van 1911 tot 1918 w jhr. Van Kar nebeek burgemeester van Den Haag, maar hij verwisselde dien post in 1918 voor dien van Minister van Bui- terlaiulsche Zaken in het Ministerie Ruys de Beerenbrouck. In 1922 ging hij over in 't tweede ministerie-Ruys clat tot 1925 aanbleef, om in dat jaar over te gaan in het ministerie-Col ijn, dat op 11 November van dat jaar af trad. Den 8en Maart 1926 werd jhr. Van Karnebeek opgenomen in het ministerie-De Geer tot hij korten tijd daarna aftrad wegens de verwerping van het verdrag met België door de Eerste Kamer. Jhr. van Karnebeek vertegenwoor digde ons land meerdere malen op in ternationale bijeenkomsten en was 'zelfs in 1921 voorzitter van de tweede Volkenbondsvergadering te Genève. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE ONGESTELD. Sedert Dinsdag is de Minister van Arbeid, de heer Sloteinaker de Bruine ongesteld. Hoewel de ziekte niet van ernstigen aard is, moet de Minister het bed houden. Wegens deze ongesteldheid van den Minister, zou het bezoek aan Oost- Schoterland heden niet plaats heb ben, doch een week worden uitgesteld DE GASCORRUPTIE. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het justitioneel onderzoek naar de gascorruptie sedert een viertal weken, zich uitgestrekt tot de Gemeente-Gas fabriek te Amsterdam. Als resultaat hiervan is, volgens het blad, komen vast te staan, dat een paar ambtenaren, zij het dan ook op geringe schaal, z.g. retourcommissies van leveranciers hebben aangeno men. In verband hiermede is hun door B. en W. aangezegd, dat ze gestraft zullen worden. Het blad kan hieraan nog toevoegen, dat op het oogenblik omtrent deze zaak de wildste geruch ten hi omloop zijn, o.a. dat een zestal ambtenaren van het bedrijf, waaron der technische hoofdambtenaren schuldig zouden zijn bevonden en door B. en W. zouden zijn geschorst. Omtrent deze geruchten echter ont ving het blad van alleszins bevoegde zijde positieven tegenspraak. EEN GEWIJZIGD ONTWERP WINKELSLUITINGSWET. Naar het Hbl. meldt, heeft de Mi nister van Arbeid, Handel en Nijver heid een gewijzigd ontwerp-Winkel- sluitingsvvet om advies toegezonden aan de Kamers van Koophandel in Nederland. De toezending is vertrou welijk geschied. Het schijnt den Minister dus, niet tegenstaande de bezwaren in midden- standskringen van alle richtingen tegen een wet in dezen tijd, wel ernst te zijn met de voorbereiding der wet. HOOG BEZOEK BIJ DE MIJ. „NEDERLAND*. Gistermorgen hebben de Minister van Marine a.i. de heer Lambooy en ue Minister van Koloniën, dr. Konings berger een bezoek gebracht aan de Stoomvaart Mij. „Nederland". De Ministers, die door den directeur den heer W. C. Koning verwelkomd werden, hebben in oogenschouw ge nomen de accomodatie der vierde klasse van de motorschepen Chris- tiaan Huygens en Pieter Cornelisz. Hooft, en van het stoomschip J. P. Coen. In deze klasse worden de schepe lingen en korporaals der Kon. Ned. Marine naar Indië overgebracht. HIJ HEEFT ER GENOEG VAN. Hoe het eens bejubelden commu nisten vergaat, wanneer zij in onge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1