SPLINTER GEOPEND: „HET FOTOHUIS" NOORDEINDE 10. DAG-AGENDA. 17 December 1927—15 Januari 1928. Museum „De Lakenhal". Tentoonstel ling van Leidsche Topografie, door de Ver. „Oud-Leiden". Woensdag 4 Januari, 's av. half acht, Stadsgehoorzaal: Zangavond van Chr. Zangvereen. Ring Leiden en Omstr. Vrijdag 6 Jan., s av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Film v. d. Philips- f abrieken. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal 1 Januari 1928 worden waargenomen door de doctoren Horst, de Jager, Meyboom en Rassers. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 191G, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Jan. tot en met Zondag 8 Jan. a,s, waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg, 9. Telef. 807. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28, Zitting v. b. Bur. v Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. RECLAME. hbs MEUBELEN m een voorverkoop te doen plaats hebben in de Muziekhandel Euterpe, Pieterskerk- koorsteeg 16. Het Ringbestuur meent hiermede aan veler wensch tegemoet te komen. Voor verdere mededeelingen zie men de advertentie in ons blad van heden. JUBILEUM E. TH. WITTE De hortulanus aan de Rijksuniver- siteitstuin alhier, de heer E. Th. Wit te, herdenkt den lsten Januari het feit, dat hij 40 jaren geleden in dienst van den Hortus trad. Reeds in 1879 en volgende jaren werkte de heer Witte gedurende een deel van zijn schoolvacantie in den Hortus, totdat hij in 1883, na het voltooien van zijn studies aan de H. B. S„ als volontair aldaar geplaatst werd, 1 Jan. 1888, toen hij benoemd werd tot eersten knecht aan den Hortus, kon hij i. ij de uitgebreide collectie tro pische planten zijn in het buitenland opgedane, veelzijdige plantenkennis ruimschoots in toepassing brengen. Deze functie, werd door hem be kleed tot 1 Juni 1898, toen zijn vader, de heer H. Witte als Hortuianüs af trad, waarna hij] dezen opvolgde. De toenmalige Directeur van den Hortus, Prof. Suriugai, schroomde niet aan den Minister voor te stellen den nog steeds jeugdigen Witte in de plaats van zijn beroemden Vader als Hortulanus te benoemen. Het was een zeer moeilijke taak om een vader op te volgen, die niet afleen in zijn eigen vaderland, doch ook ver daar buiten bekend stond als een buitengewoon plantkundige. Door stoere werkkrachten stalen volharding is E. Th. Witte er evenwel volkomen in geslaagd; hij heeft op voortreffelijke wijze gezorgti, dat de Leidsche Hortus nog steeds haar ouden roem handhaaft, on het is nog immer e?n groot genot tn den ouden tuin te vertoeven, wafer onder de voortdurende zorg vfen hortulanus en personeel de cultures jeugdig en frisch blijven. De beer Witte is er steeds op uit de colltecties aan te vul len en belangrijker te maken. Doch niet alleen Voor den Leidschen Hortus, doch voor den Tuinbouw in het algemeen is de heer Witte steeds werkzaam, gelijk uit zijn bestuurs functies in verschillende vereenigin- gen op dit gebied blijkt. onder-officieren schietver. „generaal snijders". Bovengenoemde vereeniging zal in et tijdvak 15 Jan. en 15 April 1928 eelnemen aan den uitgeschreven /interschiet wedstrijd der Konink- .jke vereeniging van Nederlandsclie :herpschutters. Ingeschreven is voor klasse B knie- nde vrije hand met buks de volgen- j vijftallen. Ze zijn als volgt samen- •steld: le vijftal de heeren: Worst. Dooije, eerweer, Steenbergen en Wagenaar. 2de vijftal de heeren: Luppes. Geene okelaart, Middelkoop en Kuhne. le res.: den Hertogh; 2e res.: Blot- imp. OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond te omstreeks kwart •oor acht is op de spoorbrug over den ijn nabij de Vink onder Voorschoten 3 circa 79-jarige A. O., wonende 0- mjegracht alhier, door den electri- hen trein, die uit de richting Den "aag kwam, overeden en op slag ge- ood. De toegang tot ^en spoorweg is ver- 1 oden. De brugwachter L„ die het •ïgeluk zag gebeuren, heeft den man og vastgegrepen, doch moest hem -slaten om niet zelf onder den trein komen. 5 minuten verder werd hij vaar verminkt gevonden. Het schijnt dat de man, die wat indsch was, op kousen geloopen eeft, althans zijn schoenen werden igeschonden terug gevonden, terwijl in voeten verminkt waren. RECLAME BRAND. Gisteravond heeft een uitslaande and gewoed in het perceel Jan van outkade 11, waarin de wasch- en 2|^ Het meest moderne Atelier te dezer stede, met uitsluitend le klas werk aan laagste prijzen. - strijkinrichting van de firma W. H. Markx is gevestigd. De brand, die op de bovenverdie ping ontstond, waarschijnlijk, doordat eenige voorwerpen dicht bij een pe troleumstel stonden en hadden vlam gevat, breidde zich snel uit. De brandweer, die met twee groote motorspuiten en 9 stralen het vuur be streed, had een zware taak. Bij het uitbreken van den brand waren de bewoners afwezig en aange zien zij heden zouden verhuizen, stond alles bijeen gepakt. De rook drong binnen in een aangrenzend per ceel, waarvan de bewoners eveneens afwezig waren. Aangezien een 5-jarig kind daar te slapen lag, heeft de po litie de deur geforceerd en het kind uit zijn bedje gehaald. Omstreeks half een kon de brand weer inrukken. De wasch- en strijk inrichting brandde geheel uit. De be lendende perceelen bekwamen veel waterschade. Een en ander wa9 ver zekerd. HAZARDSPEL. Zezer dagen kwam, zooals wij voor enkele dagen reeds meldden, de poli tie van hier een geval van hazardspel ter oore. Een persoon, die verdacht werd, hierbij betrokken te zijn, werd verhoord, en hij bekende geregeld te gokken en wel in het bijzonder op de paardenrennen. Dit geschiedde door tusschenkomst van iemand uit Den Haag. De Leische politie stelde zich in ver binding met de Haagsche en al spoe dig bevestigde een onderzoek het ver moeden, dat er in de Residentie druk gegokt wordt en wel in het bijzonder op de Fransche courses. Meestal had het echter plaats in besloten clubjes, waar een buitenstaander niet in kwam. Door de aanwijzing, die de politie uit Leiden kreeg, kon zij tegen een ze keren B., uit Scheveningen proces-ver baal opmaken ter zake van overtre ding van art. 254 bis W. v. Str.recht. Gisteravond is op de Heeren gracht een vrachtauto van de fa. C. B, te Amsterdam door een lek in den radiator in brand geraakt. Door den chauffeur werd de brand met zand gebluscht. BUITENLAND. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLA.ND. Geruchten over een nieuwe coalitie. Een Berlijnsch avondblad maakt mel ding van geruchten in parlementaire krin gen over onderhandelingen tusschen rijks- afgevaardigden van het centrum, de democraten en de sociaal-democraten over de vorming van een groote coalitie. De Centrums-afgevaatdigde, von Gue- rard, zou de socialisten en democraten ge polst hebben over de vorming van een dergelijk kabinet onder zijn kanselier- chap. Andere leden van een dergelijk kabinet zouden zijn de voormalige rijksminister van financiën Hermes als minister van voedselvoorziening, de socialistische af- evaardigde, gewezen minister van finan ciën in Wurtemburg, Keil, als rijksminis ter van financiën. De socialisten zouden nog de departe menten van binnenlandsche zaken en van arbeid beheeren, terwijl de portefeuilles van verkeer, rijksweer en justitie eventu eel tusschen de democraten, de Beiersche volkspartij en de economische partij ver deeld kunnen worden. DE STRIJD TEGEN DE OPPOSITIE IN RUSLAND. Drie vooraanstaande Sovjet-mannen uit hun ambten ontzet. Bij besluit van het centraal executief comité zijn Rakowsky, plaatsverv. volks commissaris van buitenl. zaken en voor zitter der Sovjetdelegatie bij de Russisch- Fransche schuldenregelingsconferentie, Preobrasjensky. lid dezer delegatie, en Kamenew, de Sovjet-gezant te Rome, uit hun ambten en functies ontzet. EEN ONDERHOUD MET TROTZKI. Een persoonlijke dictatuur in Rusland. De „Narodni Listy" _te Praag publiceert een telegram van haar corresjondent te Moskou, waarin deze mededeeling doet van een onderhoud, dat hij met Trotzki heeft gehad. Trotzki heeft daarbij verklaard, dat het huidige regiem niet zoozeer is een regiem van het proletariaat, doch veeleer een persoonlijke dictatuur. De revolutie heeft er slechts toe geleid, dat het oude kapita listische systeem is vervangen door het Nep-regiem, hetwelk een nieuwe bour- sie heeft doen ontstaan in steden en dorpen. Op het platteland ziet men het aantal gezeten hoeren gestadig toenemen, terwijl in de steden de bourgeois-handelslui en speculanten 70 pet. van den binnenland- schen handel in handen hebben gekregen. Speculatie schijnt het hoofdbestanddeel van het economische leven uit te maken. Wat het tweede punt van het revolutio naire programma betreft: de bevrijding van de arbeiders, hieromtrent is op te merken, dat het juist het proletariaat is, dat het meest onder de economische cri sis lijdt. De werkdagen zijn op 9 en 10 uren gebracht en de betaling is erbar melijk. In de meeste fabrieken is het loon niet voldoende om daarmede de meest elementaire levensbehoeften te kunnen dekken. Trotzki voegde hieraan toe, dat hem geen ander land bekend is, waar de toe stand van de arbeidersklasse droeviger is dan in Rusland, van welk land het heet, dat het door het proletariaat wordt be- heerscht. Tenslotte verklaarde hij, dat hij een omwenteling te weeg wil brengen en naar zijn meening is door de houding van de nieuwe bourgeoisie een atmosfeer gescha pen, welke gunstig is voor zijn plannen. Hij zeide, dat hij zijn carrière niet wenscht te beëindigen met een compromis met zijn tegenstanders; ook zal hij er met alle kracht naar streven om te voorkomen, dat hij nog in Siberië terecht komt. DE TOESTAND IN CHINA. De strijd tegen de communisten. Pokhvalinsky, consul-generaal der Sov jets te Kanton, is te Hongkong aangeko men en heeft verklaard, dat de anti-Rus sische elementen hem, zoowel als zijn vrouw en kind hebben mishandeld en het geheele Russische personeel en de Chi- neesche bedienden van het consulaat heb ben geëxecuteerd, onder voorwendsel, dat zij aan den communistischen opstand van 11 December hebben deelgenomen. De toestand in Sjanghai en Nanking. In Sjanghai is de staat van beleg afge kondigd. In de nabijheid van de vroegere Russische concessie werden Donderdag tvee Russische communisten neergescho ten. Volgens andere berichten uit Sjanghai zijn Woe, de minister van buitenlandsche zaken van de regeering, te Nanking en Soen Fo, de minister van financiën, thans definitief afgetreden. Hun opvolgers zijn nog niet bekend. WAAROM NIET BRUSSEL? De zetel van den Volkenbond. Meermalen zijn er stemmen opgegaan, om den zetel van den Volkenbond te ver plaatsen. Weenen, Den Haag, zijn ge noemd. Waarom niet Brussel, vraagt Hos te in „Het Laatste Nieuws". Behalve dat België door zijn rol in den wereldoorlog wel verdiend zou hebben, dat de zetel van den Volkenbond daar gevestigd zou zijn, heeft Brussel het voordeel dicht bij Den Haag gelegen te zijn. „Het werk van den Statenbond en dat van het Internationaal Gerechtshof, zou zich gelijkloopend in veel gunstiger om standigheden dan thans hebben ontwik keld. In .geval van dreigende geschillen, die een spoedige tusschenkomst vergen, is Brussel door de afgevaardigden van de groote mogendheden veel sneller en ge makkelijker te bereiken dan Genève en vooral dan Weenen. Alles blijft er dus voor pleiten, dat Brussel de zetel worde van den Staten bond, en toch werd de kans verkeken, terwijl er thans weinig of niets meer ge daan wordt, opdat zelfs Weenen boven Brussel niet verkozen worde. Wij zouden op dat allee niet eens terug komen, indien wij het niet geboden acht ten er bij herhaling op te wijzen, hoe ons land zichzelf benadeeld heeft door zijn moreele troeven te verspelen, ook bij het naloopen van groote mogendheden. Tijdens de onderhandelingen voor het vredestraktaat zijn er van zoogenaamde nationalistisch-Belgische zijde grijparmen uitgestrekt geworden naar Nederlandsch gebied. Toen het er op aankwam onze priori teit te vrijwaren en de adelbrieven te red den, die ons land door zijn wederstand gewonnen had, dan werd er gedreven naar de eenzijdige politieke, militaire en econo mische aanleuning bij Frankrijk, met het gevolg, dat het crediet van ons land ten aanzien van de andere mogendheden er zwaar door gehavend werd." KORTE BERICHTEN. - Vooral in Engeland schijnt het winterweer nog vele ongemakken na zich te sleepen. Ingesloten dorpelingen moesten weer met behulp van vlieg machines geravitailleerd worden, Het overzeesch verkeer is verbeterd. - Bij een brand op de Hudson is 't stoomschip „Seneca" vernield. Twee aanlegplaatsen en verscheidene klei ne vaartuigen werden beschadigd, evenals verschillende gebouwen. - De Fransche socialistische partij verklaart,zich bij de herstemmingen voor steun aan den candidaat, onver schillig tot welke partij hij behoort, die de meeste kans heeft de reactie te verslaan. Mi9s Ishbell MacDonald, de doch ter van den ex-premier, is candidate voor de gemeentelijke verkiezingen van Zuid-Poplar. Binnen kort zal een rapport wor den gepubliceerd van de neutrale com missie voor een onderzoek naar de schuld aan den oorlog. De stad Tsjotsjau in China heeft zich na een beleg van 79 dagen aan de Noordelijken overgegeven. Volgens de Intransigeant heeft Poincaré het gerucht tegen gesproken van een zeer spoedigen terugkeer tot den gouden standaard. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. De Oranjevereeniging alhier had gisteravond, onder leiding van den voorzitter, den heer G. Goedhart Hzn., een goed geslaagde vergadering in de gemeenteschool alhier. De heer G. van der Beek leidde het onderwerp „Geduld of Geliefd" in, waarna het verdere van den avond op gezellige wijze werd doorgebracht met samenspraken van de reciteervereeni- ging alhier. Na het zingen van den Avondzang werd de vergadering door den heer Van Beek met dankgebed gesloten. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: De Handelsven nootschap onder de firma Gebr. Wijs man, bloembollenkweekerij te Katwijk aan den Rijn, Voorstraat 75 en de le den J. J, Wijsman en M, Wijsman te Katwijk aan den Rijn, Rechter-com missaris Jhr. mr, H, O, Feith; curator: Mr. H. W. J. A. Averbeck te Leiden. F. van der Geest, koopman te Zwammerdam aan den Overtocht. Rechter-comm. Mr. F. J. A. Hijink; cu rator Mr. I. A. Risseeuw te Alphen. Opgeheven: A. Dreef te Leiden. G. H. Blikman te Leiden. Laatste Berichten. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING 1928. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gistermiddag na 63 begrootings- zittingen met 34 tegen 5 stemmen goedgekeurd de begrooting 1928, slui tende in ontvangsten en uitgaven op den gewonen dienst op een bedrag van 106.059.715,—. BRUTALE OVERVAL. Vanochtend te kwart over 7 is de concierge van de fa. Albert Hein te Zaandam, toen hij op weg van het kantoor naar de fabrieken was, aan de Oostzijde op de Damkade door twee onbekend gebleven individuen aange vallen en van zijn tasch beroofd. De daders waren blijkbaar van meening, dat hij de loonen van het personeel naar de fabriek bracht. De tasch be vatte echter slechts papieren. De aan vallers slaagden er in, in dit drukke stadsgedeelte ongemerkt te ontkomen. De concierge. Kandel geheeten, iemand van middelbaren leeftijd, kon na in het ziekenhuis verbonden te zijn, naar zijn woning worden ver voerd. IJSQNGEVAL De.heer J. Smit te Zevenhoven had het ongeluk zoodanig op het ijs te vallen, dat hij bewusteloos werd op genomen. Hij had een groote wonde aan het hoofd bekomen, zoodat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen, welke Dr. A. Lucardie verleen de. URK OPNIEUW GEÏSOLEERD. Het heeft de Urker postboot niet mogen gelukken door of om het ijs heen Urk te bereiken. Urk is thans omringd door onafzienbare ijsvelden. Communicatie is er dus thans met de vaste wal niet. Men zal, vermoedelijk a.s, Dinsdag, trachten Urk per vlieg machine te bereiken, ter overbrenging van de post. DE GLADDE STRATEN. Gisteravond kwam in de Witte Vrouwenstraat te Utrecht een bejaard man, de 63-jarige letterzetter D„ door de gladheid te vallen. In bewusteloo- zen toestand werd hij opgenomen en overleed kort daarop. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) AANVALLEN OP AUTO's. PARIJS, 31 Dec. (V,D,) Den laatsten tijd hebben herhaalde malen aanval len op automobilisten plaats gehad. Thans hebben eenige» gemaskerde bandieten op den straatweg Gagny- Esbly een auto, waarin drie personen zaten, met revolverschoten tot stil stand gebracht. De chauffeur, die zich verzette, werd doodgeschoten. De bei de andere inzittenden, een moeder en haar zoon, werden eveneens gewond. Na de slachtoffers geplunderd te hebben verdwenen de bandieten. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 30 Dec. Ons Belang. Sel derij 8,1011, pieterselie 7,409, roo- de kool 28,40—33, savoye kool 19,40 29, groene kool 3,405, prei 11,90—14, alles per 100 stuks. Spruiten 3843, uien 13,9016, boerenkocl 1215, was- peen 15,1017,40, kroten (gek.) 1316, alles per 100 Kg. LEIDEN, 26—31 Dec. Turfmarkt. Aanvoer 120,000 stuks lange turf. Prijs: 1213, per 1000 stuks. LEIDEN, 31 Dec. Botermarkt. Aan gevoerd 36 achtste, 12 zestiende vaten, 840 Kg. Prijs: prima fabrieksboter 2 25; pr, boerenboter 2,20—2,30, p. Kg, ALKMAAR, 30 Dec. Kaasmarkt. Aangevoerd G8 stapels, zijnde 88000 Kg. Prijs: fabrieksbaas met merk 49, zon der merk geen not.; boerenkaas met merk 50,50, zonder merk 46; fabrieks- commissie met merk 49, boerencom- missie met merk 46. Handel goed. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep. Katholieke Radio-Omroep. 6.30 Lezing. Spreker: W. G. Niei- wenhuis. Onidmverp: „le, ugulik Lp het afgeloopen jaar''. 7.00 Cursus Hollandsch. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 7.30 Overzicht van den iverKdient uit te zenden vanuit de Zuiderkerk (Geref.j te Rotterdam. V oorgangen Dj. J. A. TAZELAAR, Predikant aldaar. 1. Zingen: Ps. 102:15. 2. Voorlezing van lJs. 102 12 en en 13:25:29; e.i Gebed. 3. Zingen Psalm 103 :7, 9. 4. Predikatie over net onderwerp: „Ons leven gaat voorbij, maar onze God blrjft'P Tekst: Ps. 39 vers 6, 7 en 8. Eerste gedeelte der Preek. Zingen: Ps. 42:5. Tweede gedeelte der Preek. SlotzangPsalm 89 1 Plechtige lezing van den Ou.de- jaarsavondpsaim Ps. 90. Katholieke Radio-Omroep. 9.00 Uitzending uit Volendam van het Weihnachts-Oratorium. 12.00 Oudejaarsnacht. 12 klokslagen en beieren der klokken van denSt. Vitustoren te Hilversum. HILVERSUM, 1060 M. Alg. Ned. Radio-Omroep. 7.45 Politieberichten. Vereen, van Radio-Amateurs 8.10 Oudejaarsavond-viering. 8.25 Zang van Jeanne Baciljek. 8.50 Declamatie door Jo Sternbeirn. 9.25 Liedjes bq idie Luit. 11.15 Zang van Jeanne Bacilek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 7.50 Muziek en zang. 11.20 Begroeting van het nieuwe jaar Daarna muziek. LANGENBERG, 469 M. 7.25 Oudejaarsavondgebruiken. 7.50 Vroolijke avond! 10.50 Het oude jaar gaat'. 11.20 Gelukwenschen. 11.30 Muziek. DAVENTRY, 1604 M. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der Muziek. -J.20 We-eiDericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 10.50 Muziek. 11.15 Plechtige dankdienst ter ge legenheid van het 1300-jarig bestaan van York Minster. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Radio-Paris-Concert. 9.20 Muziek. ZONDAG 1 JANUARI. HUIZEN, (N.-H.;, 1840 AL Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadlooze Omroep. Ned. Chr. Radio-Vereeniging. 6.00 Overzicht van den Kerkdienst uit te zenden vanuit de Geref. Kerk te Spakenburg. Voorganger: Ds. P. DE JONG, Pred. aldaar. 1. Orgelspel. 2. Zingen Ps. 100 1, 3 en 4^ 3. Votum en Zegen. 4. Belijdenis des Geloof3. 5. Lezen: Openbaringen 5. Gebed. 7. Zingen: Ps. 33:5 en 6- 8. Tekst: Openbarinen 5 7. 9. Eerste gedeelte der Prediking. 10. TusschenzangPsalm 17:4 .en 3 11. Tweede gedeelte der Prediking. 13. Slotzang: Psalm 84:6. 14. Slotzegen. 15. Orgelspel. HILVERSUM, 1060 M. Vrijz. Prot. Radio-Omroep. 10.30 Uitzending van den Dienst uit het gebouw van de Vereen. vanVrqz. Hervormden te Amsterdam. Voorgan ger: Ds. D. BAKKER, Pred. aldaar. Onderw.: „Met vernieuwde krachten". Telegrafisch Weerbericht. Volgen9 waarnemingen verricht in den morgen van 31 Decemb., medege deeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt. H. B. 7.71 te Karlstadt. L. B. 7.46 te Vardö. Verw. tot den avond van 1 Jan.: Meest zwakke oostelijke tot zuid oostelijke wind. Nevelig tot licht- of half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Matige vorst des nachts. Over dag lichte vorst tot om het vriespunt. Baromelerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den wijzer. Stand van gistermiddag 3 uur: 766. luch- :peratuur. Hedenmiddag 12 uur: 5.0 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A. Zaterdag 31 December; 4.23 nam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2