Gewijde en Ongewijde Historie. NIEUWJAARSDAG ALS CHHISTELIJKE FEESTDAG. Het besef, dat de Nieuwjaarsdag een Christelijke feestdag is. is in on zen tijd vrijwel teloor gegaan, en het zou ons dan ook niet verwonderen, in dien er onder onze lezers en lezeres sen zijn, die met verwondering zullen vragen: „Hé, is de Nieuwjaarsdag een Christelijke feestdag? Dat wisten we niet". De meeste menschen zien in den Nieuwjaarsdag niet anders dan den eersten dag van het burgerlijk jaar. Toch kan b.v. het spoorboekje hen hier reeds eenigszins den weg wijzen. Wanneer er sprake is van trei nen, die op Zon- en feestdagen rijden, vervallen of stoppen, dan zijn als Feestdagen te beschouwen: Nieuw jaarsdag, Paaschmaandag, Hemel vaartsdag, Pinkstermaandag en le en 2de Kerstdag. Dit zijn tevens de eenigste dagen, waarop in de Geref. Kerken, die in dezen het zuiverst de traditie handhaven, ochtend-gods dienstoefeningen worden gehouden (len Kerstdag gewoonlijk ook des avonds). De Goede Vrijdag, die voor al in Ned. Herv. kringen min of meer als Zondag gevierd wordt, is van jon geren datum, Hij behoort terecht of ten onrechte, dit willen wij thans in het midden laten niet tot de alge meen erkende dagen en het streven van sommigen in den laatsten tijd, om hem als zoodanig officieel erkend te zien heeft tot dusver nog niet tot het gewenschte resultaat geleid. De vraag rijst nu: Waarom is de Nieuwjaarsdag onder het getal der feestdagen opgenomen?" Om deze vraag te beantwoorden moeten wij te rug gaan tot de oude Christelijke Kerk die meer feestdagen vierde, dan wij thans, zoo zelfs, dat in de Middeleeu wen het economisch leven schade dreigde te lijden van al de dagen, waarop niet gewerkt werd. Dit is me de een der redenen geweest, waarom ook in de Katholieke Kerk het aantal feestdagen sterk verminderd werd, zoodat er thans slechts enkele over zijn. Voor de katholieken in het bisdom Haarlem zijn thans de eenig ste verplichte kerkdagen behalve de Zondagen: le Kerstdag, Hemelvaarts dag, Maria Hemelvaart (15 Aug.) en Allerheiligen (1 Nov.). Ook de Nieuw jaarsdag behoort daartoe niet meer sinds enkele jaren; hij is thans alleen een dag van devotie, waarvan het niet verplicht, doch wel aanbevelenswaar dig is hem als Zondag te vieren. De Nieuwjaarsdag behoort litur gisch tot den Kersttijd in engeren zin. wanneer wij onder den Kersttijd in ruimeren zin verstaan het tijdvak Van 40 dagen tusschen Kerstmis en Maria Lichtmis (2 Febr. Zie voor de beteeke- nis van dezen dag Luc. 2 vs. 22—24 De Kersttijd in engeren zin omvat dan het z.g. dodekahémeron, d.w.z. de twaalf dagen tusschen Kerstmis en Driekoningen (6 Jan.). In verband met de gewoonte in de oude Kerk op het octaaf of den acht sten dag na de groote feestdagen nog een naviering te doen plaats hebben, had de eerste Januari oorspronkelijk alleen beteekenis als octaaf van Kerst mis. Daar kwam later nog bij de her denking van 's Heeren besnijdenis; immers toen acht dagen vervuld wa ren, werd het Goddelijk Ivindeke be sneden en ontving het den naam Je zus (Luc. 2 vs. 21). Bij de Katholieken draagt de vie ring van den len Januari nog hetzelf de dubbele karakter als in de oude kerk, en heet deze dag dan ook: „Cir- cumcisio Domini et octava navitatis" (besnijdenis des Heeren en octaaf der geboorte). Het Evangelie, dat dien dag tijdens de Mis gelezen wordt is Luc. 2 vs. 21: „En als acht dagen ver vuld waren. dat mefi het Kindeken Jezus besnijden zou, zoo werd Zijn naam genoemd Jezus, welke genaamd was van den engel, eer Hij in het li chaam ontvangen was". Hoewel in den eersten tijd der re formatie de viering van dezen dag om de vele misbruiken afgeschaft was, werd zij later in de Geref. Kerken hier te lande weer ingevoerd. Zoo besloot in 1586 de Synode van 's Gravenhage, „dat de dienaren moes- ien arbeyden, dat sy met prediken ten ledigganck op de feestdagen tot gedachtenisse der weldaden Christi, als de besnijdenisse Christi, in heyli- ge cnde nutte oeffening veranderden. Ook de Synode vau 1618 bevorderde kerkelijke viering, zoodat na verloop van tijd de eerste dag des jaars „op eenparigen voet wiert gehouden". Ook in de Geref. Kerken werd alzoo in vroeger tijd de Nieuwsjaarsdag als een Christelijke feestdag beschouwd en op dien dag aan de besnijdenis des Heeren gedacht. Geheel uitgesleten is de herinnering daaraan ook thans in onze kringen, nog niet, getuige b.v. het volgend citaat uit een meditatie van Ds. J. Douma, over: „Immanuel'" (Matth. 1 vs. 23) in „Sabbathsvrede": „Gedenk nu daarbij, dat de eerste dag van het jaar, acht dagen na het Kerst feest, in zeker opzicht als naamdag kan worden beschouwd. Gij weet toch dat het Kindeke van Bethlehem op den achtsten dag na Zijn geboorte het teeken van Abrahams zaad in Zijn vleesch ontvangen heeft? En met de besnijdenis ging de naamgeving ge paard. Maria en Jozef noemden Hem met den naam, welke uit den' hemel was gegeven: Jezus, Zaligmaker, want Hij zal Zijn volk zalig maken van hun zonden". Het is goed, indien het besef dat we den Nieuwjaarsdag moeten zien in het licht van het pas gevierde Kerstfeest, onder ons weer levendig wordt. De Heere Jezus wilde in alles Zijn broeders naar het vleesch gelijk wor den. daarom werd ook op den acht sten dag na Zijn geboorte op Hem als Kind van Abraham, de besnijdenis toegepast. Deze plechtigheid had plaats in het ouderlijk huis ofwel in de synagoge, ten overstaan van min stens tien personen. Er werden twee zetels klaar gezet; op den eenen nam de getuige plaats, terwijl de andere gereserveerd werd voor den profeet Elia, die volgens den uitleg der Rabbijnen bij de besnijde nis tegenwoordig was. Bij die gelegenheid kreeg het kind zijn naam, omdat God op den dag der instelling van de Besnijdenis ook den naam van Abram en Sarai had ver anderd (Gen. 17 vs. 5 en 15). Op dien dag stortte Christus reeds de eerste droppelen bloeds voor de ver lossing der Zijnen en ontving Hij den naam Jezus (De Heere maakt zalig). Schoone gedachte, het jaar te begin nen in den naam van Jezus, den eeni- gen naam, die onder den hemel ge geven is, waardoor wij moeten zalig worden. DE R.K. KERK EN OUDEJAARSAVOND. Een medewerker schrijft aan het Hbld.: Het moet wel een ieder opvallen, dat terwijl op den laatsten avond van het jaar de protest, bedehuizen meestal tot op de laatste plaats bezet zijn met geloo- vigen, die het jaar niet willen besluiten, zonder daaraan nog een zekere wijding te geven, de katholieke kerkgebouwen in het algemeen gesloten zijn. En toch ligt hierin niets bevreemdends. Immers de kath. kerk kent een eigenlijke oudejaarsavondviering op den 31sten De cember niet. Voor haar eindigt het jaar op den laatsten Zondag na Pinksteren" of nauwkeuriger uitgedrukt, op den Za terdag vóór den eersten Zondag van den Advent. Dat is voor haar het einde van haar kerkelijk jaar. Dit neemt evenwel niet weg, dat men in de laatste jaren ook in sommige kath. kerken begonnen is op den 31 December een soort van oudejaarsavondliturgie in te voeren, waarbij echter opmerkelijk is, hoe weinig vat de gewone oudejaars avondviering op het kath. kerkelijke le ven heeft. De 31e Dec. is voor de R.K. Kerk de dag van Sylvester. Aan den naam van dezen bisschop van Rome (314355) is de sage verbonden, dat hij keizer Constantijn den Groote van melaatschheid heeft genezen en tot het christendom bekeerd heeft. Te vens staat zijn naam in verband met de omstreeks in het midden der 8e" eeuw vervalschte oorkonde der. „Constantijnsche schenking", waarbij de keizer uit dank baarheid voor zijn genezing en zijn doop door Sylvester, aan dezen bisschop, be halve den voorrang boven de voornaam ste vier bisschopzetels, Antiochië, Alexan- drië, Konstantinopel en Jeruzalem, nog een groot stuk grondgebied zou hebben verleend, dat met den naam „Rome en al le provincies van Italië" werd aangeduid; het begin van den kerkelijken staaf. Hij zou op den 31 Dec. 335 gestorven zijn. Sylvester behoort tot de heiligen der R. IC. ICerk, welke den laatsten dag des jaars aan zijn nagedachtenis heeft gewijd. HET NIEUWE JAAR! Het Nieuwe Jaar! Ilct is een toc- komstcleel. Dat onze onwetendheid opnieuw aan ons ontdekt. Of 't ons weer leed zal brengen, of ons opgewekt Zal maken? Ach, we weten toch niet veel. Het jaar dat ging: Verschoon mij. dat 'k verheel Het donker, dat het heugen daarvan plekt. Nu blijvend licht dat alles overstrekt. Gepaard met een herin neringsjuweel. Het Nieuwe Jaar! 't Is alles in Gods hand, Zijn weten geeft de rust aan ons ge moed En al wat Hij beloofde komt tot stand. Hij bindt Zijn kind'ren samen, en die band Is eeuwig en we wachten tot Hij doet Elkander weer ontmoeten in Zijn Land. N. W. UIT DE OMGEVING. WOUBRUGGE. Met dank aan God mogen wij aan het einde van dit jaar, ons jaar overzicht beginnen. Van de vier ongevallen, die hier plaats grepen, w.o. één zeer ernstig, eichte geen van allen een menschen- leven. Onder de wisselingen, die plaats grepen, komen ook weder die der pre dikanten voor; Ds. Ivijne vertrok, doch de Herv. gemeente mocht zich spoe dig verblijden met de toezegging v$n de komst van Ds. Lijsen, Ook verheug de de Gereformeerde Kerk zich zeer, na drie jaren vacant te zijn geweest, met de komst van Ds. Nauta. Op schoolgebied verliet de heer De Maaker ons en nam de heer Versteegt zijn plaats in. terwijl de heer Zijder- veld als hoofd der openbare school optrad. Ter gemeente-secretarie misten wij zeer den heer H. Kameraat, welke te Halfweg werd benoemd en den Rijks veearts, den heer Wolf, welke naar Assen vertrok en zijn plaats ledig liet. De komst van den nieuwen wees vader, de heer Van Straaten, was van korten duur, Spoedig werd hij reeiis ten grave gedragen. Van dat gesticht kregen wij dit jaar een historische be schrijving. Onder de jubileums werd onze dorps genoot P. Blom niet vergeten. Onze Kerkbuurt veranderde van gedaante, het oude schoolhuis, waar meester van Dorth tal van kostleer lingen herbergde, werd afgebroken, wat voor het verkeer een goede ver betering is. Ook is met het nieuwe Oc- zaal ons dorp daar zeer verfraaid. Jammer, dat door de afbraak van de Veenderpoldermolen een stuk na tuurschoon is verloren gegaan. Ook dit jaar moest onze brug het weder tweemaal ontgelden door aan varing, wat zeer onaangename stag natie in het verkeer gaf. Wat onze landbouw en veeteelt, het hoofdbestaan in deze gemeente, be treft, te wenschen ware, dat deze wat meer bevredigende resultaen hadden gegeven. Gelukkig vonden velen op onze scheepswerven hier hun dage- lijksch brood, Moge 't met het bou wen van warenhuizen voor groenten en vruchtenteelt, waarmede men ook hier is begonnen, niet onvruchtbaar zijn. Van de drie zeer ouden, die hier be gin 1927 nog in ons midden waren w.o. een van 93. en zelfs een van 97 jaar is een overleden, n.l. de heer Groen. Verder zijn de Wed. Kempenaar-Roos Wed. Kroon Turkenburg, Wed. Ver does-Van der Horst, W. Klokkemeijer, J. Jansze, vrouw Bloemberg-Knoop, L. van Dorp en G. Swart overleden. De oudheidkundige verzameling ten raadhuize is weer zeer vermeerderd met interessante documenten, verlan gend wordt nu uitgezien naar een catalogus met historische aanteeke- ningen, opdat men een overzicht krijgt, van wat bijeen is gebracht. Elk dorp behoort zoo aan het ver leden te zijn verbonden. SASSENHEIM. Donderdagavond sprak voor de A. R. Kiesvereeniging alhier de lieer C. v. d. Heuvel, ons 2de Kamerlid, over: „Actieve Handelspolitiek". De A. R. partij, aldus spreker, staat op het standpunt, dat vraagstukken, die zich in de maatschappij op econo misch gebied voordoen, behandeld moeten worden. De Handelspolitiek is een zeer be langrijk onderwerp, Velen stellen het voor, alsof de kwestie is; Vrijhandel of Protectie, terwijl het gaat óf om een eenzijdig vrij invoer, óf een alge meen vrij ruilverkeer. Vrijhandel, zooals de liberalen dat willen, is alleen mogelijk, indien alle landen dat aanvaarden. Vrijhandel is volkomen vrij ruilverkeer, en deze toe stand bestaat niet. En wij moeten ons niet laten leiden door theorieën, maar door de econo mische toestand. De handelspolitiek, welke Neder land heeft te volgen moet bepaald wor den door de huidige omstandigheden, nationaal en internationaal. Alle landen beschermen handel en landbouw door bemoeilijking van den invoer, of gebruiken de invoer ten voordeele van de export. Sommigen beweren, dat de voor ons gewenschte handelspolitiek gericht moet zijn op de bescherming van eigen producten do/r hooge invoer rechten te heffen, of door in- en uit voerverboden uit te vaardigen. Spr. vindt dat standpunt onjuist, omdat: le. ruim een vierde gedeelte van ons volk zijn brood in den han del vindt; en 2e. omdat het niet helpt, aangezien het de uitvoer belemmert, van de producten, die haast uitslui tend geëxporteerd worden. De meer derheid wil: Een Handelspolitiek met een uniform tarief voor alle landen, óf: het dubbeltarief van invoerrechten d.w.z. een laag tarief voor landen, die ons goed gezind zijn, en een hoog ta rief voor landen, die het minder goed met ons voor hebben. Volgens spr. moet het laatste ge kozen worden. Er worden bezwaren aangevoerd: le. We hebben alles, wat we kunnen verlangen en een handelsverdrag wordt niet bepaald door eigen wil, maar door andere staten. De meezt- begunstigingsclausule wordt ontdo ken door geheime verdragen, zooals we gezien hebben bij Duitschland, En geland, wat betreft de koleninvoer, óf men gaat zich toespitsen op soorten, óf weer, men past in bepaalde tijden andere tarieven toe. 2e. Holland is een klein land en het heeft daarom niet veel in te brengen. De geografische grootte of het aantal inwoners is echter niet beslissend in beteekenis, doch de handelsrelatie. 3e. Vreest men, dat vergeldings maatregelen zullen worden toegepast. Dit zou waar kunnen zijn, indien nu onze producten in alle landen met ge juich werden begroet. Alle landen zijn ons echter voor gegaan voor wat betreft het heffen van hooge invoerrechten, dus kunnen ze ons dit niet ten kwade duiden als we hen hierin navolgen, 4e. Zou het in strijd zijn met de conferentie van Genéve, doch ver schillende landen hebben hun tarie ven verhoogd, sinds deze conferentie plaats had. Hetzelfde bezwaar is. dat de te voe ren handelspolitiek gevaar zou geven voor den vrede, Volgens spr. kan het echter daartoe niet leiden. Er is ech ter een buitengewone moeilijkheid. Men is niet klaar met een dubbel tarief. Het komt aan op de toepassing Het hangt af van het land, waar naar geëxporteerd wordt. Wat voordeel voor den een is, is nadeel voor den an der. Een middel moet gevonden wor den om het vrije ruilverkeer te be vorderen en de landen die ons niet goed behandelen te treffen. De vraag is nog, of de Kamer dit zal aanvaarden, als de regeering met het voorstel van het dubbel tarief komt. Heel de linkerzijde is waarschijn lijk tegen'. Als Antirevolutionairen moeten we werkelijkheidspolitiek voeren. Daar aan mede te werken is ons aller taak. De vergadering was ondanks het koude weer goed bezocht en door een vijftal aanwezigen werden nog enkele vragen gesteld of opmerkingen ge maakt, die door den heer v. d. Heu vel werden beantwoord. INGEZONDEN. (Bultan verantwoorcolijkheid der Redact! TEHUIS VOOR ARME VERZWAKTE KINDEREN „JERUEL". Middelstegracht 3. UIT DANKBARE KINDERHARTEN, gewordt u, waarde Leidsche vrienden en vriendinnen van het tehuis voor arme verzwakte kinderen een heil- groet op dezen gewichtigen avond. Het zijn die kleintjes, welke trots de meest felle koude iederen morgen te acht uur bij ons aan de deur staan en zoodra de deur open gaat, in het heerlijk verwarmde vertrek binnen stormen, in hun vaak schamele plun je. Alsmede van hen, die in het afgc- loopen jaar werden opgenomen en zoo heerlijk gesterkt weer heengingen en dan nog- een achttal, dat thans nog verpleegd wordt in ons kinderhuis. Gij zoudt het van dag tot dag per soonlijk moeten bijwonen, wildet gij u bewust worden hoeveel goeds ge met uw maandelijksche bijdragen een jaar lang verricht hebt, ja, dan zoudt ge gewaar worden, dat iedere bijdra gen een zonnestraaltje is in het meest donkere leven van het „zorgen-kind- je". Arme kleine kleuters, zoo spoe dig reeds door een atmosfeer van el lende met totale verkrachting be dreigd. Er zijn er, waar de zuster vaak moeite mee heeft om hen eerst physisch op te beuren van onder de al de meisjes) meebrengen, wanneer klemmende gedachten, die zij (voor- ze opgenomen worden, b.v. als moeder het bezoek overslaat, dan komen de waterlanders te voorschijn. Soms en kel en alleen door de gedachte: „Moe der is zeker weer naar, zeker niets door vader verdiend!" Gelukkig heeft onze zuster er slag van, hen „er onder uit te heffen", want bij sommigen zou anders onze krachtige voeding en heerlijke ligging nog niets baten. Ja, dit bovenstaande is de lichtzijde van de gezonde weldadigheid en de practische hulp, welke door het goe de deel onzer stadgenooten door hun financiëele hulp is verricht. Echter is er ook nog een schaduwzijde, die mon sterachtig den weg verduisterd, van ons, die verantwoordelijk zijn voor alle financieele verplichtingen. De knellende gedachten: Zouden we het vol houden voor onze kleine be schermelingen, iedere week opnieuw zooveel ontbijts, welk een geweldige massa's verslinden de kachels dezen winter. En we zijn nu de veertiende maand der exploitatie ingegaan en moeten hoog noodig het linnen nacht goed wat aanvullen om bij te blijven. Ieder, die 't jaarverslag gelezen heeft, weet, dat we uitgekomen zijn, doch niet overhielden voor bijzondere on kosten, en daarom hebben we een stille hoop, dat onze beste vrienden, die op ons Oudejaarsstuk van verle den jaar zoo'n bemoedigend antwoord gaven, ons ook bij den aanvang van dit jaar met een dergelijk bezoek ko men vereeren. Woensdag bezocht ons nog de Weled. heer J. en gaf zijn ver bazing te kennen, toen hij de inrich ting en de kleinen bij elkaar zag en liet 5 achter. Hartelijk dank! U, die deze regelen leest, verlicht a.u.b. voor ons den ingang van 1928 als u kunt, door een bijzondere hand reiking? Wie heeft er wat kleeren, vooral om schoentjes zijn we schreeuwend verlegen. Gisteren hinkte er een klei ne binnen, met niet alleen koude, doch ook pijnlijke voetjes, want ze had de schoentjes van een twee jaar jonger zusje aan, omdat de hare to taal kapot waren en ze toch zoo noo- de het ontbijt kon missen. Dit doet geen kind, dat 't niet noodig heeft- vrienden! Ook heb ik enkele van mijn dekens noodgedwongen weggegeven en ben momenteel nog om twee verlegen voor een ander gezin waar de kinde ren koud liggen. Gaarne willen we ook een kamerscherm afhalen, zoo iemand dit voor ons heeft. Ieder weet tenslotte wel, dat elk kind welkom is, onverschillig rich ting of richtingloosheid der ouders. We vragen alleen: „Lijden ze?" Hartelijk dank, geachte redactie, voor de ruimte uwer kolommen, zoo royaal en loyaal steeds voor onze ar me kleinen afgestaan; gij hielpt har telijk mede! Hoogachtend, F. H. v. d. HORST Kinderhuis Middelstegracht 3. Leidsche Penkrassen. Amice, Alsof 't zoo wezen moest zit ik voor ik deze laatste penkras ga schrijven Wen te bladeren in het jaarboekje L928 van de Gereformeerde vereeni- ?ing voor Drankbestrijding. Daar valt mijn oog op het Mengel werk waarin voorkomt een stukje /an den heer Wapenaar, die daarin een Leidsche vertelling doet. Neen, Amice, niet zoo'n afwijzend ?ebaar maken, 'k zal het heusch niet iver vertellen, 'k Wilde alleen er op .vijzen dat mij zoo trof het opschrift, lat verder als thema gevolgd is: „Om Uw kind". Lees het verder zelf maar Zie, Amice, op dezen laatsten dag van het jaar treft mij dat wij ons in Leiden mogen gelukkig prijzen, dat )ok hier zooveel voor de jeugd ge- laan wordt. Ook hier staat heel veel .verk in dat teeken: „Om Uw (ons) kind!" Zoowel op stoffelijk als zedelijk ge bied wordt veel gedaan om de opvoe- ling te doen slagen. Heeft in het alge neen ons Nederlandsch budget een boogen post voor Onderwijs, Leiden :omt vast niet achteraan. Maar ook le hulp op stoffelijk gebied, om de ouders in staat te stellen hun kinde ren het noodige te geven, wordt hier ruim geboden. Alleen moet enwij nu oppassen, dat wij ons niet in den hoek laten duwen waar Sociaal Democraat en Vrijzin nig Democraat ons gaarne hebben willen. Daar heb je nu b.v. de Fröbelscho len. Bij overrompeling heeft de Ge meenteraad in zijn vorige samenstel ling besloten dat er meer gemeente lijke fröbelscholen zouden komen. Natuurlijk moeten B. en W. dat be sluit uitvoeren en met voorstellen komen, tenzij zij de openbare mee ning aldus aanvoelen, dat de tegen woordige Raad het oude besluit zou willen herroepen. Op zichzelf vind ik dat zoo dwaas ntet, want ook Utrecht, welke stad be kend stond om zijn duur gemeente lijk fröbelonderwijs, heeft nu besloten zich van gemeentewege terug te trek ken. Aan dat voorbeeld zou Leiden zich kunnen spiegelen, zooals men zich daaraan spiegelde toen het laat ste besluit genomen werd. Vooral is daarvoor reden nu het particulier initiatief zich krachtig gaat uiten. De Dameskrans „Clara Dozy" is een flinke actie begonnen en heeft aanvankelijk succes. Daar zit wat in, Amice! Wanneer we op dien weg nog wat vorderen, dan zou het volstrekt niet onmogelijk zijn, dat B. en W. straks met een voorstel moe ten komen om een ander besluit te nemen. Ik geloof, dat het een edele oude- iaarsavondgedachte zou zijn, als alle Prot. Chr. van Leiden eens toonden met de daad dat zij het raadsbesluit desavoueeren en zich volledig bereid en bekwaam toonden om het particu lier fröbelonderwijs te verzorgen. De drie ton, die in Utrecht er jaar lijks aan weg gingen, en die noodza kelijk bezuinigd moesten worden, zijn ons een waarschuwend voorbeeld. Jij geeft toch ook nog altijd liever een gulden voor een vrije fröbelschool dan twee gulden belasting voor de openbare. Zoo staat het toch maar metterdaad. Amice! Hadden wij tot heden over ons ge meentebestuur niet te klagen over de uitvoering van de wet op het Lager Onderwijs enkele uitzonderingen daargelaten het bijzonder voorbe reidend onderwijs en ook het bijzon der Middelbaar Onderwijs, ontving niet de steun die beide onderwijs soorten behoeven en waar ze recht op hebben. Wat het Middelbaar onderwijs aan gaat meen ik, Amice, dat B. en W. druk doende zijn met de voorberei ding van 'n advies op de motie-Wil brink om nu eens een vaste basis te scheppen voor steun aan de bijzondere Middelbare scholen. Wat dat worden zal weten wij nog niet, maar ik heb hoop, Amice, dat het Bestuur van de Chr. H. B. S, dan tenminste straks niet weer blijft zit ten met een ongedekt tekort. Nu toch was het zoo, dat alle andere gemeen ten grif het verzoek om steun inwil ligden en dat dit ook met den noodi- gen spoed plaats had. Als dan einde lijk alle gemeenten klaar waren kwam Leiden met de behandeling. Jaar op jaar viel dat tegen. Het ergste was dan nog dat wan neer daar over geklaagd werd, dat dan de toenmalige Wethouder antwoord de: „waarom laat jullie die andere ge meenten niet alles betalen?" Zie, Amice, dat was dunkt mij niet in overeenstemming met den wensch van de groote meerderheid onzer be volking, die wel wenscht een zuinig beheer van de onderwijsgelden, maar die zeker geen karige maat voor het bijzonder onderwijs wil. In tusschen als we in i928 ook in dezen op den weg naar de eindelijke volledige gelijkstelling voortschrij den, dan mogen we dankbaar zijn. En hiermede, Amice, neemt Veritas afscheid van je, om, zoo God wil, 't volgend jaar de correspondentie te vervolgen. Met Gezang 251 zeg ik: 't Jaar heeft haast zijn loop volbracht 't afscheid klinkt ons tegen Ziet, een nieuwe tijdkring wacht, Met ellend' of zegen? Niet geklaagd Niet gevraagd Naar den and'ren morgen 't Antwoord blijft verborgen. Hoopt op God! Gij hebt Zijn trouw Altoos ondervonden Ook in dagen vol van rouw, Ook in bange stonden Ja, Hij gaf Steun en staf Laaf'nis rust en zegen Op uw pelgrimswegen. Werp Uw zorgen nu op God! Moedig voortgetogen! Treft U soms een droevig lot 't Heil daagt uit den Hooger.! Hoopt en wacht Ied'ren nacht Zult gij zien verdwijnen 't Licht zal heerlijk schijnen VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 10