diWE LEIDSCHE COURANT Gods wondere leidingen. van jCNDERDAG 29 DEC.'27 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. PRINS HENDRIE. Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn adjudant, luit ter zee le klasse, Ter- inijtelen, bracht gistermiddag een langdurig bezoek aan de Kon. Kunst zaal Kleykamp, waar Z. K. H. de ten toonstelling van werken van Antoon v. Welie in oogenschouw nam. Ook toonde de Prins veel belangstelling voor de collectie Oost-Aziatische kunst. Z. K. H. werd ontvangen en rond geleid door Mevr. E. Kleykamp-Haa- gen-Smit. Z. K. H. de Prins heeft het eere-voor zitterschap aanvaard van het eere-co- mité over de in Mei 1928 te Utrecht te houden viering van het 60-jarig be staan van het Koninklijk Neder- landsch Gymnastiekverbond. DE BELGISCHE GEZANT. H. M. ile Koningin heeft gistermid dag ten 12 ure ten Koninklijken Pa- leize in het Noordeinde ontvangen den heer Charles Maskens, ter overhan diging van zijn geloofsbrief als buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Z. M. den Koning der Bel gen bij Hr. Ms. Hof. De nieuw benoemde gezant werd door den Kamerheer Jhr. A. G. Sickifi- ghe, waarnemend ceremoniemeester, op de gebruikelijke wijze in een gala koets, van het Hotel des Indes naar het Paleis geleid en aldaar op cere- monieele wijze ontvangen. In een tweede rijtuig volgde de heer Leon Nemry, die tot aan de in functie treding van den heer Maskens als Bel gisch zaakgelastigde hier te lande op trad. Na afloop dezer audiëntie werd de heer Maskens door Z. K. H. den Prins in bijzondere audiëntie ontvangen. DE HAAG?CHE DIERENTUIN. In een Dinsdag gehouden hijeen- komst heiben de commissarissen van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap besloten in de gegeven omstandighe den colfectief ontslag te nemen. De verkiezing van vijf commissaris sen, ter vervulling van de vacatures is bepaald op 5, 6 en 7 Januari en de herstemming, indien noodig, op 12, 13 en 14 Januari. De kiesvereeniging vergadert Vrijdag. Waarschijnlijk zul len op deze vergadering candidaten worden gesteld. EEN NIEUWE VINDING. De reinigingsdienst te Amsterdam neemt een proef met een toestel, waar in de sneeuw gesmolten wordt. In het motorisch voortbewogen wa gentje, waarin dit toestel zich bevindt wordt een cokesvuur aangewakkerd, terwijl een motor de tot water ge smolten sneeuw doet wegvloeien. Men gelooft door dit toestel een be langrijke besparing te verkrijgen, daar de sneeuw nu niet meer op kar ren geladen en naar een naastbijgele- gen gracht gereden behoeft te worden DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK De beide personen Sweris en Vroe ge, die geruimen tijd in verband met de bekende Culemborgsche moord zaak in hechtenis zijn geweest en door de rechtbank te Tiel in eersten aanleg zijn veroordeeld, zijn thans in vrijheid gesteld. Zooals men zich zal herinneren, was de behandeling voor het gerechtshof te Arnhem geschorst en een onderzoek gelast naar de be trouwbaarheid van verschillende ge tuigen. Vroege is echter in hechtenis ge houden wegens abortus, reeds vroe ger gepleegd. VERDUISTERING BIJ HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK. Naar men ons uit 's Gravenhage meldt, wordt door de politie een on derzoek ingesteld naar een vermoede- FEUILLETON. o „Ik geloof ook, dat de onzen werke lijk veel gelukkiger zijn dan de Ver- meerens kinderen.... die besteden hun tijd ook wel goed, daar niet van maar Hannah studeert alleen om die Middelbare akte te bezitten en IJsje net zoo voor muziek.... Harry heeft ook geen haast om advocaat te worden en alleen Flip neemt zijn be trekking op .alsof het z'n broodwin ning zal zijn". Moeder had al meermalen in dezen geest haar oordeel over de deftige kennissen ten beste gegeven en Vader was het daarmede volkomen eens. Wat de Vermeerens zeiven betreft, die zouden heel graag veel eenvoudi ger geleefd hebben, dan hun ouders goedvonden.. ..Zij neschouwden ook alleen 't Klosters-kwadraat, gelijk de student hen gedoopt had, als hun vrienden en hielden tallooze andere jongelieden, met wie zii omgang had den, voor niet meer dan goede of half goede kennissen. Had mevrouw Ver- meeren er niet zoo op gestaan, al die bekenden te bezoeken en te ontvan gen, dan zouden de kinderen zich stel lig uitsluitend bepaald hebben tot vermeld kwadraat. „De Klosters gaan oprecht met je lijke verduistering, gepleegd bij het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de Oostduinlaan alhier. Het onderzoek richt zich voorname lijk tegen een der ambtenaren van ge noemd bureau, die het Rijk voor vele duizenden guldens benadeeld zou heb ben. Naar nog werd medegedeeld, zou de verduistering gepleegd zijn in de af- deeling Huishoudelijke dienst, Comp tabiliteit, enz. Nader wordt nog gemeld, dat het onderzoek zich richt tegen een hoofd ambtenaar, der afdeeling Huishoude lijke Dienst. Deze hoofdambtenaar is reeds eenigen tijd met ziekenverlof en is voornemens binnenkort den dienst te verlaten. In verband hiermee moe3t hij de bescheiden, welke hij onder zich had, overdragen. Het aanzienlij ke tekort werd toen spoedig gecon stateerd. WEER STOP GEZET. Wegens de opnieuw ingevallen vorst zijn gisteren de arbeiders bij de werkverschaffing te Emmen weer naar huis gezonden. De minister van binnenlandsche Zaken heeft, blijkens mededeeling van den burgemeester op het verzoek van het gemeentebestuur, om een toeslag regeling voor de tegen werkloosheid verzekerde arbeiders en een steunre geling voor de niet-verzekerden te tref fen, een afwijzende beschikking ge troffen. waarbij de maximum-uitkee- ring is bepaald op 7 per week voor een gezin met meer dan zes kinderen Op verzoek van den raad zullen B. en W. deze uitkeering door de organisa ties van arbeiders doen geschieden. Het gemeentebestuur vertrouwt, dat de regeering de kosten dezer uitkee ring voor haar rekening zal nemen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Garderen, J. H. Koster, te Montfoort. Te Stedum, S. IJbema, te Hijkersmilde. Aangenomen: Naar Willemstad, (Ver. Prot. Gem. Curasao), J. v. d. Pol, te Hleeg. Bedankt: Voor Daarle, F. Anker, te 's-Gravemoer. Voor St. Annaland, H. Ee- woldt te Raamsdonksveer. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te GeesterenGelselaar, A. Boekenoogen, le Wijhe; en M. Elzinga, te Grootegast. Te Oudemirdum, P. Hekman, te De Lemmer; en E. Douma, te Oostka pel le. Beroepen: Te Midwolda, D. Zwart, te Ooster-Nijkerk. Te Oudemirdum, P. Hek man, te De Lemmer. Te Almelo (2e pred.- pl.), Dr. G. B. Wurth, te O. en W. Sou burg. Te Almkerk, G. J. Hackman te Drachten. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Werkendam, P. de Smit, te Boskoop. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Meliskerke, A. de Blois, te Dirksland. GEDENKSTEEN Ds. O. J. GEERLING. Te Zalt-Bommel heeft zich een com missie gevormd, die zich ten doel stelt, gelden te verzamelen voor eei} eenvoudi- gen gedenksteen op het graf van wijlen Ds. O. J. Geerling, in leven predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Voor bijdragen is het adres: Mej. Wed A. D. Swets, Gamerschestraat, of de heer J. M. van Tuijl, Oliestraat D 155. K. DE VRIES. De benoeming van den heer K. de Vries te Oostzaan, tot leerend ouderling der Ge ref. Kerk van Poortvliet, is, om redenen gelegen op kerkrechtelijk gebied, door genoemde kerk teruggenomen. ONTSPANNINGSBIJEENKOMSTEN. De Kerkeraad der Geref. Kerk van 's- Gravenhage-Oost zoo lezen wij in Het Va derland, zal den minister van oorlog een adres zenden inzake de ontspannings-bij- eenkomsten, welke de militaire autoritei ten tijdens de jongste herhalingsoefenin gen te Waalsdorp voor de militairen neb ben georganiseerd, welke de instemming van dezen kerkeraad niet hebben. om en al werden we straatarm, dan bleven het onze vrienden", beweerde Hannah, „maar alle anderen zouden ons gauw laten schieten, wanneer we de lieve duitjes eens verloren daarvan ben ik vast overtuigd". „Gelukkig is voor zco'n verarming niet veel vrees", stelde Moeder gerust, „Vader heeft jullie alle vier wel se- kuur bezorgd.als je dat maar weet". „Des te heter Moeder, ofschoon zoo alles overleggen en berekenen en het dan zoo zuinig mogelijk inpikken dat lijkt mij ook niet onaardig". „Ja, en wat kunnen Mieke en Truus dat netjes, zoo heel eenvoudig vertel len ze dan: we krijgen alle twee een nieuw mantelpakjeMoeder en Truusje maken ze.... en ze worden piekfijn!" „Je zou nog wel eens anders praten, als je elk dubbeltje tweemaal moest omkeeren, vóórdat je het uit kan ge ven", meende Moeder een beetje scherp. „Ik ben het heelemaal met u eens, Moedertje", mengde Harry zich nu in het gesprek 't was prettig altoos ruim bij kas te zijn, vooral als je stu dent bent". „Om te studeeren, ik meep, om je studie te maken, heb je toch geen kas noodig", vond IJsje. „Goed gezegd, IJsbranda, maar.... studeeren is heel iets anders dan stu dent zijn, snap je wel?" „O, dat onderscheid maakte ik niet", bekende het jongste zusje, de UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. Onder voorzitterschap van den heer P Zwitser uit Rotterdam heeft gisteren de Unie van Chr. Onderwijzers en onderwij zeressen haar jaarlijksche vergadering te Utrecht gehouden. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den inspecteur van het l.o. den lieer Tondu. namens den mi nister van Onderwijs, nir. de Boer, wet houder van onderwijs, namens B. en W. van Utrecht, en voorts tal van afgevaar digden van zusterorganisaties. In 'zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan het achteruitgaan van het ledental waardoor veel kracht van de Unie verloren ging. Spreker vroeg zich af of er geen te groote afstand is tusschen de christelijke onderwijzers en de open bare, terwijl er ook geen samenwerking is met het N.O.G. Bij het M.U.L.O.-onderwijs is dat heel wat anders, daar heeft men wel samenwerking. Spr. uitte ten slotte de hoop, dat de salarisverbetering, waar voor zoo gewerkt is, in de naaste toekomst komen zal. De secretaris deelde mede, dat het hoofdbestuur bij de regeering zal aandrin gen op verplichte arbitrage-clausule in de acte van benoeming. Nadat het jaarverslag was goedgekeurd werden korte toespraken gehouden door de heeren Tondu, namens den minister, mr. de Boer, namens het gemeentebestuur van Utrecht; den heer Lobstijn namens de Vereeniging voor M.U.L.O. en den heer Janse, namens de Vereeniging voor Chr. M.U.L.O. Nadat een voorstel Rotterdam om de contributie te wijzigen was aangenomen, werd de begrooting voor 1928 vastgesteld. Na uitvoerige besprekingen werd met 21 stemmen voor en 66 tegen een voorstel Amsterdam verworpen om de hoofden van scholen als lid tot de Unie toe te la ten. Over dit besluit zal nog een referen dum gehouden worden. Door den heer K. Brants uit Haarlem, hoofdinspecteur van het 1. o. werd een re feraat gehouden over: „Het schoonheids probleem als waardevolle factor voor op voeding en onderwijs." Spreker verdedig de daarbij de volgende stellingen: 1. Schoonheidszin is een totaliteitsver- mogen der ziel, evenals zin voor religie; 2. Aesthetische opvoeding beoogt geen opvoeding tot kunstbegrijpen of kunstge- nieten, nog minder tot kunstscheppen; 3. Zij bestaat in het wakker maken en werkzaam houden van 's menschen dich terlijke verbeelding; 4. Zij verheffe boven de belangensfeer in de ideëele sfeer. 5. Zij beoogt verfijning en voorkomt me chaniseering des gemoeds. 6. Zij vindt apperceptie in juvenile symptomen van gevoel voor harmonie, kleur, toon en rhythme. 7. Onze personen, onze methoden, onze leermiddelen moeten waardig zijn tot het wekken van dichterlijkheid. 8. Daartoe moet nuchterheid afgelegd, om tot bewondering te komen. 9. Aanraking met de natuur geve aan leiding tot schoonheidsontroering. 10. Er blijft gevaar voor verfijnd egois- fe en groepsverheffing. 11. Ingang tot het volle leven is noodig voor complete menschvorming. 12. Uit de jeugd worde een voorraad van schoonheidsmomenten, stemmingen en herinneringen meegedragen in het volle leven, die behoedt voor inzinking en aan leiding wordt tot levensverdieping en le vensvreugde. CHRISTELIJKE KWEEKSCHOLEN. Gisteren heeft te Utrecht onder voor zitterschap van den heer H. J. van Wijlen uit Rotterdam, de jaarlijksche vergade ring plaats gehad van de vereeniging van onderwijzend personeel aan Prot. Christ Kweekscholen. Uit de jaarverslagen bleek, dat het le dental alsmede het aantal donateurs ge lijk bleef. De rekening en verantwoording sloot met een eindcijfer van 918 terwijl er een saldo was van 256. De verslagen werden goedgekeurd, waar na de contributie wederom op 5 per jaar werd bepaald. Vervolgens werden een aantal wijzigin gen in het reglement vastgesteld. O.a. werd bepaald, dat voortaan elke school met de leerkrachten een afdeeling vormt. In ver band met het feit, dat de vereeniging bij geen enkele landelijke organisatie is aan gesloten, werd eveneens besloten zich niet aan te sluiten bij de Vereeniging tot ver eenvoudiging van onze spelling. Prof. Dr. Woltjer uit Amsterdam sprak vervolgens namens het schooltoezicht 'n muziekliefhebster. „Van werken gesprokendat doet Hendrikdie kerel verzet heel wat op een dag.... maar hij is nog net scholier. zóó laat present zijn tot zóó laat op de banken zitten of in de werkplaats aan den arbeid heel iets anders dan studenten!" „En veel minder kostbaar onge twijfeld", zei Moeder. „Dat spreektik geloof, dat zijn vier jaren zoowat evenveel gekost hebben als voor een student één enkel jaartje.... boeken en alles inbegre pen". „Wat wordt Hendrik nu eigenlijk?" vroeg Hannah. „Hij haalt het diploma van de tech nische ambachtsschool en dan kan hij aan een fabriek of zoo geplaatst wor den, z'n eigen brood verdienen en zich verder bekwamen, om hooger op te klimmen!" „En hij houdt \sn' z'n werk, niet waar?" „O! hij gaat er in op, heelemaalI je had hem moeten hooren aan die ma chinefabriek onlangsWat die ke rel allemaal vroeg en de opmerkingen die hij maakte., gewoon fabelachtig!" En geestdriftig vertelde Harry van hetgeen de vriend hem had medege deeld over diens arbeid, studie en ontspanningook over de feestjes onder de kameraden en hoe daar noch drank, noch bier, noch wijn verd gedronken, wat aan de vroolijk- RECLAME. woord van waardeering jegens de kweek schoolbonden. Spr. wees op de moeilijk heden, die men thans doormaakt en meende, dat er thans rust moet komen in het onderwijs. De vereenigingen heb ben de taak om de gerezen bezwaren te gen de ingevoerde nieuwigheden tot een minimum terug te brengen. Spr. uitte de beste wensebpn voor het nieuwe vereeni- gingsjaar. Daarna hield prof. dr. J. Waterink uit Amsterdam een referaat over: „Opvoeding van den wil op de kweekschool en op de lagere school". Spr. gaf allereerst deze uiteenzetting van hetgeen men verstaat onder „wil" of „het willen", uit welke analyse belangrij ke factoren kunnen worden getrokken. De jonge menschen op de kweekscholen zijn in de puberteit; en juist op dit terrein is het noodig een krachtige wil op te voe den. Zoo komt bij hen de onderscheiding der normen en het besef der ongelijkheid, maar dan komt ook het streven naar een heid in die normen, het trachten ze met elkaar in overeenstemming te brengen. En daarvoor te waken is de moeilijke taak van elk opvoeder. Bij dit vraagstuk moet ook gelet wor den op het onderscheid tusschen jongens en meisjes. De jongen isjiet type van een geleerde, het meisje het type van een kun stenaar. Spr. is om deze reden tegen coin- structie. Op psychologische gronden is 't onmogelijk eenzelfde leerboek te schrij ven voor jongens en meisjes. Men moet er op letten, dat jongens veel critischer zijn dan meisjes; daarom moeten we de jongens er aan gewennen, van het begin af aan critisch tegenover zichzelf te staan; critisch staan tegenover anderen, dat doen de jongens vanzelf; maar critisch staan tegenover zichzelf dat is vereischt. Wij leermeesters, zeide spr., moeten too- nen dat wij onze jongens begrijpen en lief hebben. Wanneer wij hun critiek leeren, dan leeren wij hun tevens liefhebben. Het meisje is meer spontaan, het gevoelsleven treedt hier sterker op den voorgrond. En daarom moeten wij hier het wilsleven op voeden volgens dezen primairen aanl°g. Ten opzichte van de jonge menschen op de lagere school is het noodig om hen zoodanig op te voeden, dat ze leeren jong- leeren met hun eigen psychische bewegin gen; als ze straks puber zijn, moeien zij geleerd hebben zich verder geesteli'k te ontwikkelen. Als wij dus den wil van de jonge menschen op de lagere school wil len opvoeden, moeten wij hun wijzen op het „gegenstandliche". Dat moet gij doen, moet gij zeggen tegen hen. Verder moet de jongen op de lagere school leeren be seffen, dat er normen zijn. Een kind van drie jaar weet heel goed of zusje of va der iets beveelt; juist ómdat dat norm besef bij de kinderen reeds vroeg bestaat, daarom is er voor ons de taak dit norm besef aan te kweeken. Ten slotte kunnen allerlei corporeele ge steldheden het gevoels- en wilslev -n be- invloeden. Ook moet het jongmensen war den opgevoed tot een sociaal wezen. Een kind uit de Jordaan is anders dan e-;n plattelandskind, omdat het milieu, waarin het opgroeit, anders is. Ten aanzien van de spanning der gehoorzaamheid wi! spr. nog opmerken, dat de nawerking van u-m daad van zeer groote beteekenis ia bij liet kind. Fout is het de jonge menschen iets te leeren als ze er iets voor voelen, want er is een objectieve geldigheid der ncr- men. Jezus zegt: Mijne Spijze is te doen den wil des Vaders. Na de Spijze komt eerst de verzadiging, het gevoe'. van vreugde. Daarom zullen wij eerst gehoor zamen en daarna ontstaat het gevoel van vreugde. Nadat eenige besprekingen over bet re feraat hadden plaats gevonden, werd de vergadering gesloten. EEN NIEUWE CHR. SCHOOL. In een ledenvergadering van de vereeni ging De Koningin Wilhelminaschool in Den Haag, waaryan een tweetal Gerefor meerde scholen in deze stad uitgaan, is besloten, om aan de plannen tot school stichting in RustenburgZuiderpark-kwar tier verdere uitvoering te geven. heid en joligheid volstrekt geen af breuk deed. „Hij is geheelonthouder uit over tuiging.... ze zijn het allemaal bij de Klostersen Hendriks vrienden van de school eveneens.... en als je hoort, hoe het op zoo'n limonade- en spuitwaterfuif toegaat, dan moet je bekennen, dat zt ei net zooveei plezier maken als bij de dolste champie-partij. Nou en ze vragen er soms de zusters van hen allen ook bij en de nichtjes en wie er maar mee wil komen.en Hendrik zegt, dat zijn ouwelui geen bezwaar maken, wat ze wè] zouden doen, als er alcoholische dranken werden rondgediend. „Dat kan ik me heel best begrij pen", stemde nu Moeder Vermeereh ook toe, „zoo zou 't mij ook gaan". Hannah had alles oplettend aange- hoorl sihi.mhaar stelde zij niet méér belang in haar broers vriend dan de anderen ookmaar zij be trapte zich er op, dat Harry's lofuitin gen haar zeer aangenaam waren, en zij hield ongemerkt het gesprek nog wat gaande. ,,'k Zou best eens zoo'n onthouders partijtje mee willen maken", zei IJsje plotseling, „dat 's eens wat anders dan al dat wijn drinken". „Och ja, zoo voor de aardigheid", beaamde Hannah, „maar dat gaat niet natu rlijk". 'k Zou niet weten, waarom niet".1 pleitte zusje weer, „Harry zou best Het bestuur ontving machtiging tot lee ning van de vereischt e w aarborgsom. Tot bestuurslid werd gekozen de heer C. Wil denberg. DE 2e CHR. H.B.S. Het nieuwe gebouw van de tweede Chr. H.B.S. in Den Haag, die aan Let Bezui- denhout is gevestigd, zal Zaterdag 7 Ja nuari a.s. officieel in gebruik worden ge nomen. S TATEN-GENERA AL. EERSTE KAMER. Avondverg. van Woensdag 28 Dec. Ingekomen zijn berichten an af wezigheid van do herren De Savor- nin Lohman, wegens verblijf in het buitenland, en De Vlugt. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN De VOORZITTER deelt mede dat de Centrale commissie besloten heeitéeni. ge wetsontwerpen hedenavond in de afdeelingen te onderzoeken, dechniet dat inzake behoud van natuurschoon, dat Dinsdag 10 Januari des avonds te half 9 zal worden onderzocht. Morgen vii uur zullen een aantal wetsontwerpen in o enbare vergade ring worden behmcfeld. L!e Kamer begeeft zich in de af deelingen. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag 11 uur. UIT ONZE INDIEN. STAATSRAAD KOOLEN IN INDIë. Met de Johan de Witt die 28 Nov. te Tandjong Priok is aangekomen, is gearriveerd het lid van den Raad van State, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. De heer Kooien werd welkom ge- heeten door den vice-president van den raad van Indië, Mr. Creutzberg, en de leden van dien Raad. de heeren Weiter en Filet. Verder waren ter be groeting aanwezig de leden van het hoofdbestuur der Indische Katholieke partij, onder wie de heer Ten Berge, lid van den Volksraad. In een interview met een vertegen woordiger van Aneta verklaarde de heer Kooien, „Ik kom in Indië niet om te doceeren, maar om te leeren". Op een vraag, welke meening de heer Kooien toegedaan was ter zake van de wijziging der Indische Staats- begrooting, antwoordde hij, met een verwijzing naar bovenstaande verkla ring. De heer Kooien zal vermoedelijk eenige dagen in Indië verblijven. HET RAADHUIS VAN SOERABA1A. In den avond van 30 Nov. jl. had onder zeer groote belangstelling, te midden van een schat van bloemen en met eerewijn, in openbare vergade ring de officiëele opening plaats van het nieuwe Soerabaiasche raadhuis. Alle autoriteiten waren aanwezig. De rede van den burgemeester werd beantwoord door het oudste raadslid, Soerjowidikdo. De heer Tan sprak na mens de Chineesche leden. Daarna werd een zeer druk bezoch te receptie gehouden. Onder de inge komen telegrammen was een zeer hartelijk gesteld telegram van den landvoogd. HET MOEILIJKE AMBT. Het financieele beleid van den bur gemeester van Palembang heeft ge leid tot een zeer scherp conflict met den gemeenteraad, die een adres aan den gouverneur-generaal zond, waar in werd geklaagd over het wanbeleid van den burgemeester. KOLONIALE RAAD CURASAO. In de vergadering van 29 November van den Kolonialen Raad zijn het ont werp opiumverordening en de drie ont werpen tot wijziging van de inkom stenbelasting-verordening, de grond belastingverordening en de rechtsple ging inzake invordering der belastin gen, naar de afdeelingen verwezen. DE LAATSTEN DER MOHIKANEN. De heer P. Vogelpoel uit Bandoeng was onlangs op jacht bij de Zuidkust van Garoet, niet zoo heel ver van Tji- latoet Eureun. Het was in die buurt, dat hij aan den kant eener rivier de aan Hendrik kunnen vragen of ie ons een uitnoodiging wil sturen ik zal wel pianospelen voor ze ook'. „Meen je het IJs?" vroeg Harry. „Zeker meen ik hetmaar Han nah moet ook meegaan.... anders ia 't zoo ongezellig voor mij". „En ik dan, mag ik ook mee?" vroe& Harry op plaagzieken toon. „Mijnentwege.... jij en Flip ook, as ie zin heeft". „'t Is jullie toch, hoop ik, geen ernst?" vroeg Moeder op bezorgden toonZij kende haar viertal op het punt van „uitmiddelpuntigheden" zooals de student het betitelde en zij vreesde, dat Harry en IJsje het plan zouden doorzetten. „Zeker wel Moeder", antwoordde IJsje dan ook onvervaard, ,,'t kan een leuk avondje worden". „Ik vind, dat het geen pas geeft en Vader zal wel van dezelfde meening zijn", klonk het scherp. „Wat heeft u er op tegen, Moeder?" wou Harry weten. „Alles.... in één woord alles! 't Geeft geen pas.... het is jullie stand niet.... zulke ambachtsjongens'. „Maar Moeder!" was alles, wat Hannah zei, doch haar toon klonk zóó verbaasd, dat mevrouw Vermeeren onwillekeurig bakzeil haalde: „Nu ja, ik weet wel, leerlingen van de technische ambachtsschool d*»ar danin alle geval't is jullie slag niet!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5