DAG-AGENDA. 17 December 1927—15 Januari 1928. Museum „De Lakenhal"! Tentoonstel ling van Leidsche Topografie, door de Ver. „Oud-Leiden". Woensdag 28 Dec., 's av. acht uur. Nütsgebouw. Steenschuur: Jaarver gadering der Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag „Obadja". Noorwijk a. Zee. Woensdag 28 Dec., 's av, acht uur, Geref. Kerk: Uitvoe ring der Chr. Zangver. „Zingt den Heer". Woensdag 28 Dec., 's av. half acht. Stadsgehoorzaal: Generale Repetitie van het Gemengd Koor „Sursum Cor- da". Sassenheim. Donderdag 29 Dec., 's av. half acht. „Concordia": Openb. Verg. der A.-R. Kiesvereen, Spr. de hr. Chr, v. d. Heuvel, lid der Tweede Ka mer, over „Onze handelspolitiek". Donderdag 29 Dec., 's av 8 uur, Stads gehoorzaal, Gem koor „Sursum Cor- da", Weinachts-oratorium. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 27 December tot en met Zondag 1 Jan. (Nieuwjaarsdag) waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. lederen Woensdagavond 8.309.30. Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v. Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffïng. RECLAME. SPLINTER MEUBELEN van onjuistheid was geuit tegen de nieuwe verkiezing die op hun bevel was gehouden. STEUN AAN WERKLOOZEN. Op de vraag van den heer Knotten belt betreffende het verstrekken van gegevens nopens de kosten van Rijk en gemeenten van de in het belang der werkloozen getroffen maatregelen, .deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken het volgende mee: De gemeenten plegen in haar be grootingen en rekeningen niet altijd nauwkeurig te onderscheiden de uit gaven, welke zij o.m. doen voor steun- verleening en werkverschaffing. De toenmalige Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw heeft dan ook, toen de heer H. Colijn op 13 Mrt. 1923 over deze materie vragen stelde, een onderzoek doen instellen. De re sultaten van dat onderzoek zijn mede gedeeld op 12 April en 6 Juli 1923. Ook thans is het instellen van een uitgebreid onderzoek noodzakelijk, weshalve de ondergeteekende, zoolang dat niet is afgeloopen, niet de gevraag de gegevens kan verstrekken. WERKLOOZEN UIT DE GROOTE STEDEN NAAR OVERIJSSEL. Gistermiddag heeft de Amsterdam- sche wethouder, de heer Vos, in de raadsvergadering verklaard, dat dé Minister van Binnenlandsche Zaken hem gemachtigd had mede te deeleri, dat hoogstwaarschijnlijk in Maart 1000 werkloozen uit de groote stedeli hij de werkverschaffing in Overijssel kunnen worden geplaatst. Amsterdam zal er 250 sturen. DE VEREENVOUDIGDE SPELLING. Öp vragen vaii den heer Moller, lid van de 'lweede Kamer betreffende, de weigering van de goedkeuring der ge wijzigde statuten van den R.-K. On derwijzersbond' in het bisdom Den Bosch, heeft de Minister van Justitie geantwoord Het is niet juist, dat de ondergetee- këpde geweigerd heeft de gewijzigde statuten van den Roomsch-Katliolie- ken Onderwijzersbonu in het bisdom Den Bosch goed te keuren, totdat de vereenvoudigde spelling, waarin ze geschreven zijn, is vervangen door de spelling de Vries en te Winkel. Bij beschikking -van 26 October 1926, lste afdeeling B, no. 807, is het be stuur te kenneh gegeven, dat aan het verzoek om goedkeuring van de ge wijzigde statuten niet kon worden voldaan, omdat de vereeniging, inge volge het bepaalde in artikel 1, eerste lid, harer 3tatuten, reeds op 1 Januari 1926. had opgehouden te bestaan. Bij de beschikking werd tevens me degedeeld, dat de vereeniging opnieuw haar erkenning als rechtspersoon kon aanvragen en dat bij het hiertoe strek kend verzoekschrift moesten worden overlegd o.a. de statuten in de gebrui kelijke spelling gesteld. Overlegging ran statuten in gebrui kelijke spelling wordt gevraagd be reids op grond, dat tei* uitvoering van artikel 9 van de wet van 22 April 1855 (Staatsblad no. .32) tot regeling en be perking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, goed gekeurde statuten van R'egeeringswege door de Staatscourant worden open baar gemaakt en destijds ook voor de Nederlandsehe Staatscourant, welke, ingevolge besluit van den Souverei- nen Vorst van 18 December 1813, van gouvernementswege, ten koste en ten, behoeve van dén Lande, wordt uitge geven, het volgen van de thans nog gebruikelijke spelling d^or het hiertoe bevOégd gezag is voorgeschreven. Gisteravond geraakte op den Loosduinschen Weg eer motor- wagen van lijn 11 in botsing met de locomotief der stoom tram. De beschadigde motorwagen. drooglegging der Zuiderzee heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: De ondergetetkende heeft zich, over eenkomstig zijn toezegging, gedaan in de vergadering van de Tweede Kamer van 24 November j.l„ onverwijld met zijn ambtgenoot van Waterstaat in verbinding gesteld en tot dezen de vraag gericht, of, naar zijn oordeel, de overgangstijd, alvorens de Zuiderzee- steunwet volleuig in werking zou zijn gelreden, nog van zoodanigen duur zoude zijn, dat er voor den onderge- teekende aanleiding kon bestaan voor dien overgangstijd zich over het ne men van maatregelen tot steun der Zuiderzeevisschers te beraden, dan wel of de volledig© invoering der Zui- derzee-steunwet spoedig- tegemoet ge zien zoude kunnen worden. Het antwoord luidde, dat volledige inwerkingtreding van de Zuiderzee- steunwet bepaald was op 16 December. De Minister van Waterstaat vestigde er echter de aandacht op, dat tege moetkoming aan noodlijdende Zuider zeevisschers, ingevolge artikel 13 van de Zuiderzee-steunwet, slechts dan kan worden verleend, indien de om standigheden, waarin de belangheb benden geraakt zijn, het gevolg zijn van de in uitvoering zijnde afsluiting der Zuiderzee. In deze mededeeling heeft de onder- geteekende aanleiding gevonden om, na gepleegd overleg met het departe ment van Waterstaat/alle aanvragen om steun, welke bij hem waren inge komen, ter verdere behandeling over te dragen aan de generale commissie Zuiderzee-steunwet. Mocht het hij deze behandeling blij ken. dat er zich gevallen voordoen, waarin het departement van Water staat, op grond van de bepalingen der Zuiderzee-steunwet. niet helpend kan optreden, dan is de ondergeteekende bereid na te gaan, in hoeverre er voor zijn departement aanleiding bestaat hulp te verleenen. BUITENLAND. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Tsjang Kai Sjek rukt tegen Kanton op. Tsjang Kai Sjek heeft een troepenmacht naar Kanton laten oprukken, daar hij vreest, dat ook de tegenwoordige bevel hebber aldaar, generaal Tsjang Tak Wei, met de communisten sympathiseert. In Kanton zou de communistische agi tatie, vooral tengevolge van den terug keer van de Russen, opleven. Het centraal comité van de Kwomin- tang heeft, volgens berichten uit Mos kou, besloten op het aanstaande congres van de partij in Nanking, den linkervleu gel uit te sluiten. De voorzitter van de Kwomintang. Wan Sching Wei, heeft aan de partijleiding medegedeeld, dat hij zijn ambt neerlegt. Zooals bekend is, werd den voorzitter ver weten, dat hij communisten in Canton ge steund zou hebben. Hij zal zich waar schijnlijk naar Parijs begeven, om daar een centraal bureau van de Kwomin- tahg voor Europa te vormen. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft ver klaard, dat men voor het voorjaar van 1928 een groot offensief tegen de com munisten voorbereidt. Hij is voornemens met een leger van 100.000 man tegen de communisten op te rukken. STEUN AAN ZUIDERZEE VISSCHERS. Öp de vragen van de heeren Duy- maer van Twist en van de Bilt, leden van de Tweede Kamer, betreffende het verleenen van steun aan de Zui derzeevisschers ten gevolge van de DE HONGERSNOOD IN CHINA. Menschen leven van schors en kai. Vreemdelingen uit Sjantoeng bevestigen dé berichten van de organisaties voor hulp bij hongersnood, dat 4 millioen per sonen op het punt staan van honger om te komen. In 35 districten van de 107 in de provin cie is er minder dan 10 pet. van den oogst terecht gekomen, terwijl in 30 andere districten tusehen de 10 en 40 pet. van de oogsten kon worden binnengehaald. Een groot aanlal personen leefi re ds v&n boomschors en kaf. Het hoogtepunt van den hongersnood is nog niet bereikt. Boeren, die vroeger welvarend waren, doen liun vee voor een appel en een ei van de hand en emigreeren. De plaatselijke autoriteiten wijten den hongersnood aan droogte en aan de ge volgen van de sprinkhanenplaag, doch de vreemdelingen verklaren, dat de ramp hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de burgeroorlogen, bandiet?rij en exorbitant hooge belastingen. Er is geen hoop, om in China voldoen de financieele hulp te vinden om groote menschenmassa's van een vreeselijken dood te redden en hulp te bieden is hoog- uoodig. Het bandietenwezen en het militair ge doe verergeren nog den toestand en ma ken het onmogelijk uitgebreide hulpmaat regelen te nemen onder buitenlandsch toe zicht, zocals. het verleggen van wegen en het graven van kanalen. Soortgelijke toestanden bestaan in Ta- mingfoe en Zuid-Sjihli. HET WINTtiRV EER IN BELGIë. Overstroomingsgevaar. Tengevolge van den dooi en van den zwaren regenval Ier laatste dagen, is de Leie op sommige plaatsen buiten haar oevers getreden. Daar een groote aanvoer van water uit Frankrijk wordt verwacht, vraagt men zich met ongerustheid af, of men niet eerstdaags voor een ramp zal komen te staan als die van 1 Mei 1925. In het Waalsche maakt men zich onge rust over de voortdurende stijging van het Maaswater.' Met Nieuwjaar zal het juist een jaar ge leden zijn, dat daar de bekende overstroo mingen plaats hadden. Te Dinant staan reeds verschillende kelders onder water. Het gemeentebestuur heeft een proclamatie tot de bevolking gericht, om haar aan te zetten kalm te blijven en alle maatregelen te treffen, om het dreigend gevaar zooveel mogelijk te bestrijden. Het water der Ourthe stijgt eveneens op onrustbarende wijze. Hetzelfde wordt gemeld in verband met de Samber. De laatste berichten uit het Waalsche, spreken van een zekere daling van het water. Het overstroomingsgevaar is ech ter nog niet geweken. Ernstige verkeersmoeilijkheden. Een nader bericht meldt: Na den zwaren sneeuwval der laatste da gen steeg het water der Belgische rivieren weer cp onrustbarende wijze. Tengevolge van den storm in de Noord zee werd het lichtschip „Wandelaar" van zijn ankers geslagen. Het werd na uren zoeken teruggevonden en voor anker ge legd. De sneeuwval heeft in de groote steden tal van verkeersongevallen veroorzaakt. Tusschen Brussel en Antwerpen en op andere lijnen zijn de treinverbindingen gisteren uren lang onderbroken geweest. De dienst der staatspaketbooten Ostende —Dover is tijdelijk gestaakt. STRENGE KOUDE IN ZWEDEN. De winter is dit jaar in Zweden zeer streng. In vele streken is de temperatuur gedaald tot 35 graden beneden het vries punt. Alle havens ten noorden van Stock holm zijn reeds dichtgevroren. Tot nu toe is men er door middel van ijsbrekers in geslaagd de haven van Stockholm open te houden. SNEEUWSTORM IN ENGELAND. Tal van treinen ingesneeuwd. In geheel Engeland moesten de spoorwegarbeiders gisteren treinen bevrijden, die ingesneeuwd waren. Wanneer mogelijk, werden de reizi gers naar huis gebracht, maar in vele gevallen waren zij gedwongen den nacht in de treinen of tusschenstations door te brengen. Le meesten -der hoofdlijnen zijn thans vrij, doch op de zijtakken is de .enst onderbroken. Honderden auto's werden in den stéék gelaten. Talrijke dorpen zijn door cle sneeuw gehe.el ge/soleerdv Voor het eerst sedert 12 jaar zijn al le diensten over het Kanaal, die in verband staan met de Zuidelijke spoor wegen. stop gezet moeten worden we gens den storm, die zelfs op de Fran- sche kust nog erger is dan op de En- gelsche. DE BOMAANSLAGEN IN BUENOS" AYRES. Zeventig personen gearresteerd. Volgens nadere berichten uit Buenos Ayres heeft de politie in verband met de bomaanslagen op de Amerikaan- sehe banken zeventig personen, gear resteerd. Het gebouw van de National City Bank is zoodanig verwoest dat het herbouwd zal moeten worden. D© Bos ton-Bank kan de zaken in hetzelfde gebouw blijven voortzetten. DE RAMP IN DE ZEE VAN MARMORA. Waarschijnlijk 40 menschen verdronken. Naar volgens de laatste berichten blijkt, is de aanvaring tusschen de stoomsche pen „Sevindje" en „Marmora" in de zee van Marmora een groote ramp geworden. Het stoomschip „Sevindje", dat 130 pas sagiers aan boord had, zonk binnen wei nige minuten. Het reddingswerk werd we gens de dikke mist zeer bemoeilijkt. Aan genomen wordt, dat ongeveer 40 menschen verdronken zijn. Onder de vermisten bevinden zich een Engelsche en een Zwitsersche onderwijze res van de Amerikaansche school in Broessa. DE OPPOSITIE IN RUSLAND. Trotzki capituleert? Een bericht uit Moskou in de Fransche bladen maakt melding van geruchten vol gens welke ook Trotzki besloten zou heb ben, voor het centraal comité te capitu- leeren. Het heet zelfs, dat besprekingen dien aangaande reeds zeer ver gevorderd zou den zijn. In andere berichten wordt gewag ge maakt van Trotzki's toenemende popula riteit, hetgeen, naar het heet, vooral nu weer blijkt in de Russische cinema's, waar episodes uit de October-revolutie worden vertoond. Telkens als Trotzki's figuur op het witte uoek verschijnt, klinkt een ge weldig gejuich uit de zaal op. De ver schijning van den oppositieleider wordt dan zelfs met meer enthousiasme begroet dan die van „vader" Len'n. LIEFDESDRAMA IN ZUID-FRANKRIJK. Heele familie uitgemoord. Uit Parijs wordt gemeld: De 22-jarige Armeniër, Degiat, aarde werker, woonachtig te Grasse (Zuid- Frankrijk) was verliefd op een 23-jarige landgenoote, Tirouke Tabakian geheeten. De ouders van het meisje verzetten zich echter tegen een huwelijk, wat den Arme niër ten zeerste griefde. Hij voorzag zich van een bijl, een mes en een revolver. Eerst ontbood hij het meisje in zijn kamer, waar hij haar met een bijlslag neerlegde. Vervolgens begaf de man zich naar de woning der ouders en weldra lagen vader, moeder en drie kinderen, badend in hun bloed, op den grond, waarna de moordenaar zich een kogel in het hoofd joeg. UIT PALESTINA. De N. R. C.-corl'èspondent te Jeruzalem schrijft: Het allernieuwste is hier wel het groote succes der Palestina-leening, welke eeni- ge dagen geleden, tot een bedrag van 4.475.U0U door de Engelsche regeering te Londen is uitgegeven, die door haar is gegarandeerd en binnen anderhalven dag reeds geheel was volteekend. Het plan om deze leening uit te geven, waarover jarenlang gesproken was, is dus eindelijk ten uitvoer gebracht. Op het laatst is dit nog vlugger in zijn werk ge gaan, dan men gedacht had, want nog sléchts enkele dagen is het geleden, dat de heer Ormsby Gore, de plaatsvervan gende minister van koloniën, toen over deze leening gesproken werd, zeide, dat de regeering eerst een gunsiig oogenblik wilde afwachten, om deze op de markt te brengen. De voornaamste oorzaak, waarom men dit nieuws met vreugde begroet heeft, is wel, dat uit deze zeer geslaagde uitgifte, duidelijk blijkt, dat de Engelsche regee ring inderdaad vertrouwen stelt in de toe komst van Palestina, indien zij zoowel het kapitaal als de rente gerandeert. De leening is in 1967 aflosbaar, hoewel de Palestijnsche regeering zich het recht voorbehoudt, deze reeds in 1942, dus over 15 jaar af te lossen. Wat deze leening betreft, hiervan komt slechts een klein gedeelte het tegenwoor dige Palestina zelf ten goede. Het over- groote gedeelte ervan wordt gebruikt, tot aflossing van oude oorlogsschulden, over nemen \an de spoorwegen enz. Slechts ruim één millioen pond sterling, zal voor den aanleg van de haven van Haifa, wor den gebruikt. De arbeid hiervoor is nog steeds in voorbereiding. Engelsche inge nieurs en plaatselijke werklieden zijn druk bezig met opmetingen en het voor bereiden van de noodige kaarten. De ha ven zal waarschijnlijk ten Westen van Haifa aangelegd worden, terwijl Ooste lijk, waar de tegenwoordige haven is, een havendam gemaakt zal worden. Wanneer deze haven gereed is, de Doo- de Zee concessie er eindelijk geheel door zal zijn (wat nu wel zeer spoedig wordt verwacht) en het mogelijk zal blijnen, dat er een spoorweglijn van Mesopotanië naar Haifa wordt aangelegd, ter doorvoer van de petroleum, zijn er voor Palestina'3 toe komst, veel lichtpunten. Dit laatste is ech ter nog ver van zeker, omdat het pleit om Haifa of Alexandrette (in Syrië, dus- Fransch mandaatgebied) als doorvoerha ven te nemen, nog niet beslecht is. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN 13. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur n.m. 1950 M. Nederl. Draadl. Omroep.. Ned. Chr. Radio-Yereeniging. 5.15 Kinderuurtje. 7.00 Concert. Medewerking zullen ver Jleenen: mevr. J. S. v. Saane:Bree te Laren, sopraan; mej. Bep Folkerj te Apeldoorn, piano. 8.00 Lezing- en Muziekavond. Spreker: do heer M. J. Leend-rtse, Breda,Seer/Chr. Lit. E-.sayhtenkring. Onderwerp: „De kleine Johannes", van Fred. v. Eeden. Muzikale medewer king verleenen: mevr. Willy Cante v. Amerongen, Sopraan; mej. Nelly Hugues, Alt; de heer Tabe Bas, Tenor; de heer Jaap Stroomunberg, bas; de heer Alex Aaema, Piano. Hierna persberichten van Vaz Diaz HILVERSUM, 1060 M. Alg. Ned. Radio-Omroep. 5.00 Lezing door Dr. P. H. Ent- hoven. Onderwerp: „Sport en Hart"'. 5.30 Concert, 7.15 Gezondheids-halfuurtje. 7.4S Politieberichten. 8.10 „Hallo Parijs". Revue. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 4.206.20 Concert. 7.5Ó Muziek en zang. 9.50 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 7.35 Muziek en zang. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Daventry Kwartet. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Het Daventry Kwartet. 7.35 De grondslagen der Muziek. 8.05 Muziek. g.20 Weerbericht, nieuwsberichten. 9.50 Scheepsberichten. 9.55 Concert. 10.50 Muziek. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Radio-Paris-Concert. 8.50 Radio-Concert. KORTE BERICHTEN. Serge Sasonoff, oud-minister van bui- tenlandsche zaken, tijdens het Tsarenre- gime, is te Nice, waar hij enkele dagen te voren bij vrienden was komen logee- ren, öp Kerstdag plotseling aan een hart verlamming overleden. Onder beschuldiging van speculatie zijn drie honderd kooplieden den laatsien tijd uit Moskou gejaagd. De groote brand te Tientsin bij de Standard Oil is nog steeds Piet gebluscht. Alle Amerikaansche troepen, daar ge3ta- tionneerd, nemen aan het blusschings- werk deel. Naar verluidt beraadslaagt de ra^d der Sovjet-commissarissen te Moskou over te nemen maatregelen tegen de Zuid-Chi- neesche regeering, in verband met de ar restaties en terechtstellingen van Russen te Kanton. De Spaansche regeering heeft het ar bitrage verdrag met Chili geteekend. Dit is te beschouwen als een logische voortzet ting in de toenaderingspolitiek tot La- tijnsph-Amerika, Tweeden Kerstdag is te Glasgow een groot warenhuis tot den grond toe afge brand. Een viertal brandweerlieden zijn bij het blusschingswerk van het dak in het brandende gebouw gestort en daar omgekomen. UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. De oude Gerei. Kerk. Naar aanleiding van Lukas 2 vs. 17-20, hield Ds. v. .Herksen op2&n JCerstdag zijn laatste predikatie in het oude kerkgebouw. In zijn voorwoord herdacht Ds. van Herksen o.a. den meer dan vjjf en twintig jarigen arbeid van onzen vroe- geren Herder en Leer aar, Ds. K. v. d. Wal. In de prediking werd de gemeente herinnerd aan de drievoudige mogelijk heid, welke het hooren der Evange. lieprediking, waarin de Christus der kribbe in het middelpunt staat, heb ben kan; n-1. of zooals bij de her ders „zien en loven" of, als bij die Éjnw oners van Bethlehem: verwonJdiet- ring en zwijgen, of, zooals bij. Ma ria: hooren en bewaren. Ds. v. Herksen sprak den wenscb uit, dat allen die in de loop der ja ren in dit kerkgebouw het woofld van den Christus hebben beluisterd Zijn getuigenis als de herders of als Maria hebben mogen ontvangen, wan' zalig alleen die Kerkganger, die naar het woord van Jezu£ zelf Zijn woorden hoort en bewaart. De nieuwe Gerei. Kerk. Deze kerk, staanJde achter de oude kerk aan den Stationsweg, is onder architectuur gebouwd van Jos. de Jonge te Rotterdam. Opzichter was de heer A. Singels te Rotterdam. Aan nemer Joh. Kraaij te Haarlem. De ligging van de kerk is juist zoo ver van den weg af gekozen, op dat, wanneer de oude kerk straks weggebroken zal zijn, daar een moo; pleintje zal verschijnen, met in het midden een monumentale lantaarn, zo<> dat idian van den weg af gezien een (intiem geheel zal worden verkregen De bouw dezer kerk is eentraalbouw wat veel overeenkomst heeft met kru.s- vorm. De zitplaatsen zijn concentrisch om de kansel heen gerangschikt, zoo- dat elke zitplaats goed is. Het p.a fond in spitsboogvorm, in licht genu 1 den kleuren, met eemge decoratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2