PREDIKBEURTEN. AARLANDERVEEN. Nddi. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Klomp. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. Klomp. Geref. Kerk v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur Ds. Moolhuizen. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Preeklezen. se Kerstdag: v.m. 9.30 uur Preek- liezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: v.m.' 9.30 uur Preeklezen en n.m. 1.30 uur Ds. G. A. Pott van Bodegraven. se Kerstdag: v.m. 9.30 uur Preek lezen. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur Ds. v. Heiningen. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. H. Haspers van Koudekerk. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Lekkerkerker. Coll. voor Pred. wed. en weezen. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Bax van Hoofddorp. BOSKOOP. Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uur, Ds. Petersen. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Gis pen van Hazerswoude. Evangel. Dwars-Nieuwstr. v.m. 9.30 en n.m. 6 uur de heer Heemskerk uit Numansdorp. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. de Bruin uit Rotterdam. Gebouw „Salvatori": v.m. 9.30 en m.m. 6 uur de heer de Neef uit Rot- tterdam. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur de heer löe Jonge. HAZERSWOUDE. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 'savonds 6.30 uur Ds. Gispen. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. Petersen van Boskoop. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m 5 uur Ds. Grolle. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Grot Ie. 5 uur, Kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Herksen. Coll. Zending onder de Joden. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur .Ds. v. Herksen. Woensdag 28 Dec., 's avonds 7 uur, ingebruikneming der nieuwe kerk. Chr. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Preeklezen. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Leesdienst NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Keiler. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 'savonds 6.30 uur Preeklezen. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Preek lezen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uurDs. Bollee en 's avonds 6 uur de heer Sederius van Katwijk a. Zee. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. Merjering. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Mete ring. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en 6.30 uur Ds. Mondt. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Israël van Koudekerk. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m.6.30 uur Ds. Tazelaar, Em. Pred. vanWeesp. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. Tazelaar. LISSE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Dijk. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Dr. Rie- mens van Leiden. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 4 uur, Dr. Th. Ruys Jr. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. Boeijinga van Sassenheim. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Israël. Extra coll. voor Em. Pred. en Weid. 2e Kferstdiag: v.m. 9.30 uur Ds. H. Mondt van Leiderdorp. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Haspers. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. v, Heinigen van Ter Aar. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Hofstede. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. W. de Lange van Woerden. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Preek lezen. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. &30 uur Preeklezen. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Dr. J. G. Ubbiak van Zevenhoven. NIEUWVEEN. Gerei. Kerk: v.m. 9.30 en 'savonds 6.30 uur Ds. Speelman. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. Speelman. Ned. Herv. Evangelisatie v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur de heer de Jong. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur de heer de Jong. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Hospers en n.m. 5 uur Dr. Wolden- dorp van Warmond. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Hos- pers. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Kcers. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Canjd. Bos van Leiderdorp. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m 2.30 uur Ds. van Haaften. Do ops bediening. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Jan sen Schoonhoven van Oegstgeest. Nam. 3.30 en 6.30 uur Kerstfeestviering met de leerlingen der Zondagsschool onder leiding van Ds. v. Haaften. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Canld. Bos van Leiderdorp. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. Koers van Noord wijk aan' Zee. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Kerk: Groene Kerkje: v.m. 10 uur Ds. Hennemann en n.m. 7 uur Ds. T. J. Jansen Schoonhoven Modewerking van „Debora". 2e Kerstdag: „Irene'' v.m. 10 uur Ds. Hermanides van Valkenburg Z.-H. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5.30 uur Ds. Schilder. 3 de Coll. v. d. Zending onder de Joden. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Dr. van Katwijk. VOORSCHOTEN Herv. Kerk. v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. H. P. Fortgens. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. IJsbrands van Ter heiden en n.m. 5.30 uur Ds. d'e Groot Enzerink van Lei den. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds.Lang- man van Voorburg. Kievitskerk: v.m. 10 uur de heer A. Dönszelmann van Amsterdam. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. v. d. Heyden. 2e Kerstdag: v.m. 10 uur Ds. v. d. Heyden. WOUBRUGQE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur, Ds. Kloots van Zwammerdam en des avonds 6.30 uur Ds. Siddré van Oude Wetering. 2e Kerstdag: v.m. Q.30 uur de Eer waarde heer Godthelpt van Alphen aan den Rjjn. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en mm. 6.30 uur Ds. Nauta. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Wolfensberger. 2 e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Ds. Wolfensberger. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur Dr. Ubbink. 2e Kerstdag: v.m. 9.30 uur Preek lezen. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. „Tifden die roepen". Woensdagavond j.l. trad voor de Jonge- lingsvereen. op G. G. „Onderzoekt de Schriften" in het Geref. kerkgebouw al hier op de WelEerw. heer Ds. H. Knoop, Geref. predikant te Gouda, met boven genoemd onderwerp. De openbare vergadering werd door den spreker met gebed geopend. Spr. laat zin gen Ps. 252, en begint zijn leerzame rede met de zondeval in het paradijs. Spr. ge looft niet, in de legende dat Eva de moe der aller levenden een twijgje van den boom plukte, en dat Kain dat twijgje der zonde plantte, en alzoo het gebeele men- scbelijke geslacht na hem, neen, de mensch is geworden kennende het goed en het kwaad, en met den val is het ge- heele menschelijke geslacht verdorven ge worden. Spr. komt zoo tot zijn onderwerp en doet een drietal grepen, n.l. Ie. het cul tuurleven, 2e. het Heidendom en 3e. de antithese van onzen tijd en ontkikkelt op ernstige wijze deze punten, waarin uit komt: zucht naar gewin, onzedelijke prac- tijken als Neo-Malthusianisme enz., ont aarding in sport en spel, haat tegen God en zijn dienst, en verwijst in al deze din gen in het bijzonder naar 1 Aug. 1914, het uitbreken van den grooten oorlog en zijn gevolgen, en stelde daar tegenover den Christus der Schriften, welke we straks weer zullen herdenken op het a.s. Kerst feest, als liggende in de kribbe, aan Wien wij ons met ons geheele hart moeten over geven. Nu laat spr. zingen Ps. 49 7 en beveelt de collecte ter bestrijding der onkosten, die intusschen zal gehouden worden, ten zeerste aan. Hierna richt spr. zich meer in 't bij zonder tot de jongelingen, en wekt ern stig op tot den strijd in het leven, en ein digt deze leerzame rede door te laten zin gen van Ps. 49 vers 7, Gij toch, gij zijt hun roem, de kracht van hunne kracht enz., en gaat voor in dankgebed. Jammer, dat de opkomst bij dezen emi- nenten redenaar wel wat te wenschen overliet. HILLEGOM. Programma ingebruikneming der nieuwe Geref. Kerk te Hilligom, D.V. op Woensdag 28 December 1927, des avonds te 7 uur. 1. Opening. a. Votum en zegen. b. .Zingen Psalm 150 1. c. Schriftlezing. d. Gebed. e. Welkomstwoord. 2. Gemeenschappelijk gezang Ps. 98 3. 3. Toespraak door den heer J. Veldhui zen van Zanten, voorzitter der Bouwcom missie. 4. Toespraak door den voorzitter van den Kerkeraad, den WelEerw. heer Ds. J. van Herksen. 5. Gemeenschappelijk gezang Ps. 33 1 2. Collecte voor de nooddruft der Heili gen en voor den openbaren eeredienst. 6. Orgelbespeling door den heer C. de Koning. a. Cantilene religieuse van F. Dubois. b. Postlude in F Gr. terts van Ch. H. Rinck. 7. Toespraken van afgevaardigden enz. en beantwoording. 8. Orgelspel van den heer de Koning. Sonate opus 65 no. 2. van F. Mendelssohn Bartholdy. a. Grave. b." Adagio. c. Allegro maestro e vivace. d. Fuga. 9. Bediening des Woords door Ds. J. van Herksen. 10. Dankgebed. 11. Gemeenschappelijk gezang Ps. 119 53 12 Zegen. Deuren open: voor de gemeente van G.306.45. Voor belangstellenden van 6.45 7 uur. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. M. Ver hoeven en A. van der Wolf. C. Th. van Lierop en C. Houweling. Getrouwd: A. Bakker en J. M. van der Wereld. Bevallen: M. Akerboom—van Saase. D. C. LemmersZandvlied, Z.; H. E. van Lierop—Annard, Z.; H. S. Fictoor—de Vries, D.; J. H. Koll—Valkhoff, Z.; M. M. AssendelftApswoude, Z. KATWIJK. Tot agent van politie alhier, is benoemd do heer Boot, Korporaal bij de militiaire politietroepen te 's-Gra- venhage. Stand der werkloosheid als volgt: arbeiders 209, metselaars 4, grondwer kers 57, opperlieden 12, visschers 22, stucadoor 1, varensgezel 1, timmerlie den 4, kuipers 10, nettenboetster 1, scheepmaker 1, schilder 1, binnenschip pers 2, bankwerker 1, straatmaker i, mandenmaker 1, stoker 1, tezamen 329 personen. L De muziekvereen. „Uitspanning na Inspanning", die thans op Christe lijke n grondslag staat, heeft onder voorzitterschap van Ds. Kalkman de eerste uitvoering gegeven onder groo- te belangstelling. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en leest het gebed, waarna de notulen ge lezen worden en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. St. inhoudende, dat voor den Keuringsdienst van Waren teveel betaald is een bedrag van ƒ42.64, welk bedrag aan de gemeen te zal worden gerestitueerd. Op een verzoek van den heer J. de Lange, eervol ontslagen nachtwaker en aschophaler om een toeslag op zijn pen sioen of andere hulp, wordt afwijzend be schikt. Van Ged. Staten is ingekomen goedkeu ring van wijziging van de begrooting H27. De begrooting dienst 1928 is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen, behal ve enkele administratieve wijzigingen. Verder is ingekomen een schrijven van de Néd. Politiebondvereen., waarin ver zocht wordt aan de gemeente om lid te worden van deze vereeniging. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en lid te worden van bovengenoemde ver eeniging tegen een contributie van 10 per jaar. Aldus wordt besloten. Een adres van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Naam om een verordening tegen het vloe ken daar te stellen, stellen B. en W. voor voor kennisgeving aan te nemen. B. en W. staan nog steeds op hetzelfde stand punt en meenen, dat het niet op den weg ligt van de gemeente om een dergelijke verordening te maken. Weth. de Eruyne vindt, dat een wet die toch niet gehandhaafd kan worden, beter niet gemaakt kan worden. De heer V e r v a r k meent, dat het wel op den weg ligt van d^ gemeente om een vloekverbod te maken, vooral omdat we hier een christelijk gemeentebestuur heb ben. De heer van Leeuwen is eveneens er tegen om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Het voorstel om het voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen met 2 stemmen tegen die van de heeren Ver- vark en v. Leeuwen). Een adres van enkele inwoners van de gemeente om medewerking van het ge meentebestuur tot uitbreiding van de electrische kabel, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. Daarna worden enkele wijzigingen van de begrooting vastgesteld. Enkele reclames tegen de Hondenbelas ting worden behandeld overeenkomstig advies van B. en Y»\ Daarna worden vastgesteld het supple- toire kohier van de Hondenbelasting en de schoolgeld-verordening. Als lid van de comm. van Toezicht op het Lager onderwijs wordt benoemd de heer C. v. d. Zwet. Als geneesheer vcor de vaccinatie wordt herbenoemd Dr. Persant Snoep. De pensioensgrondslag van den veld wachter M. H. Schaap, wordt vastgesteld op ƒ2000. Besloten wordt een overeenkomst aan te gaan met" de N.V. Thermo Chemische Fabrieken inzake de vernietiging van af gekeurd vleesch. De voorzitter deelt nog mede, dat de Leiderdorpsche brug zal afgesloten worden met een ketting, hetzij dan dat het Jaagpad ook afgesloten wordt, of dat dit vrij büju. De raad gaat daarna in geheime zitting. Bij opening der deuren deelt de voorzit ter mede, dat besloten is, om aan een po litieman in deze gemeente een bedrag van 104 te gratificeeren en dit ten behoeve van hemzelf aan te wenden. Bij de rondvraag vraagt de heer Ver- vark of bij vorst en sneeuw voldoende ge zorgd wordt voor de brandbluschrnidde- len. De voorzitter antwoordt, dat wat betreft de spuit e.d. voldoende maatrege len worden getroffen. Spr. zal echter op dracht geven om bij sneeuw de brandspui ten dadelijk bloot te leggen. Verder vraagt de heer Vervark in verband met de plaatselijke inkomstenbe lasting ui tiet niet mogelijk is, dat met de aftrek voor noodzakelijk levensonder houd rekening wordt gehouden met ge huwden cn ongehuwden. De voorzitter zal dit nader in over weging nemen. De heer Klaver vraagt of het niet mo gelijk is, dat bij donkere avonden al is er de maan, de straatverlichting door blijft branden. De voorzitter antwoordt, dat daar in al is voorzien. Daarna sluiting. RIJNSBURG. In bijzijn van talrijke genoodig- aen had gisteravond in de Raadszaal alhier de inwijding plaats van het electriciteitsbedrijf. Aanwezig waren B. en W., de raads leden, het volledig gemeentepersoneei, en allen, die bij de tot standkoming van het bedrijf hadden bijgedragen. Allereerst voerde de Burgemeester het woord, die uiteenzette, wat aan het tot stand komen was voorafgegaan Reeds in 1921 werd aansluiting aan het electrisch net overwogen, maar met het oog op de hooge kosten werd toen besloten er van af te zien. een besluit, dat de gemeente groote offers bespaard heeft. Toen toch in 1926 nieu we aanbiedingen waren gevraagd, en verkregen, waren deze heel wat billij ker. De wijze van exploitatie, contract, eigen beheer e.d., was ook nog een belangrijk vraagstuk en spr. bracht hartelijk dank aan den heer van Daa- len, wiens wel overwogen adviezen van veel nut waren geweest. Spr. bracht ook dank aan den Di recteur der Lichtfabrieken te Leiden, en aan Ingenieur Stokhuizen, wier steeds betoonde welwillendheid op lioogen prijs wordt gesteld. De moeilijkheden met Oegstgeest ontstaan, doordat in haar grondge bied kabels moesten worden gelegd, wat de concessie met Leiden verbood, konden, dank zij de medewerking van Oegstgeest en Leiden overwonnen wor dan. Achtereenvolgens dankte spr. ook den lieer J. Ouwehand. den chef-mon teur, den gemeenteopzichter, de hulp- monteur, voor hun bemoeienissen. In het bijzonder dankte spr. de com missie voor de bedrijven, die B. en 'VV. steeds trouw ter zijde stond. Op uitnoodiging van den Burge meester begaf men zich hierna naar hef transformatorhuis, waar het eerst licht door den Burgemeester ontsto ken werd. Na deze plechtigheid terug gekeerd iu de raadszaal werd aldaar wijn en gebak gepresenteerd. In de versierde zaal was boven de schouw een versiering aangebracht in electrisch licht, zijnde een gekroonde W en een rij Oranjeappels. Naar de voorzitter mededeelde was deze ver siering zeer naar zijn genoegen aange bracht door den heer van Leeuwen van Ncordwijk. die hij daarom ieder, die op dat gebied te Rijnsburg niet kon slagen, kon aanbevelen. De beer Van Klinkenberg, directeur der Lichtfabrieken te Leiden, dankte voor de waardeerende woorden ge richt tot hem en 't gemeentebestuui van Leiden. Spr. hoopte, dat de goede verstandhouding, die er tusschen hen steeds was, zou blijven bestaan. Weth. Schoneveld bracht dank aan den Voorzitter en aan de Commissie voor de bedrijven. Spr. die van nabij gezien heeft de arbeid van den Burge meester om tot dat doel te geraken, stelt deze zeer op prijs. $pr. releveerde de reeds tot stand gebrachte verbeteringen gedurende de 18 jaar, dat hij lid van den raad i9,* een hij hing een aanlokkelijk beeld op van hetgeen naar zijn meening nog te bereiken was. Daarna sprak Dr. Jonker, als oudste raadslid een woord van dank aan den Burgemeester en de beide Wethouders Vervolgens de beer W. L. v. d. Gug- ten, die o.m. wees op bet groote be lang van de electriciteit, niet alleen voor de verlichting, maar ook voor krachtgebruik. Ook de heer J. Ouwehand dankte voor de tot hem gerichte woorden. Een groot gedeelte kwam, naar spr. mededeelde, toe aan den heer Van Daalen, wiens voorbereidend werk spr. zeer prees, en wat, naar hij zeide, zijn arbeid verlicht had. Ook den chef monteur, straks leider van het mede dooi hem tot stand gekomen werk, kwam een deel van den lof toe. De heer v. d. Vijver hoopte, dat de energie, welke Rijnsburg nog mocht ontbreken, door de electriciteit mocht worden aangebracht en zich weerspie gelen in bloei van gemeente en be drijven. De heer A. Versteeg wees op de vele verbeteringen, aangebracht gedu rende den tijd, dat hij in gemeente dienst is, en hij hoopte, dat deze laat ste verbetering ook mocht blijken tot voordeel van ftijnsburg te zijn. Namens de bloemisterij en als voor zitter van de Veilingsvereeniging „Flo ra sprak hierna de beer T, Kralt een enkel woord. Voor de bloemisterij noemde spr. d£ tot stand koming van de electrificatie geen verbetering, maar een ware uit komst. Ook voor de veiling, speciaal de „klok" was dit het geval. Waar om dit doel te bereiken, ook de arbeid van de onderdeelen niet ge mist kan worden, wilde spr. zijn woord van dank niet richten tegen de kopstukken alleen, maar dankte hij in het algemeen allen, die op eeniger- lei wijze hadden medegewerkt. Na een slotwoord van den Burge meester bleef men hierop nog eenigen tijd gezellig bijeen. Dat was een tegenvaller voor de trekkers. Zelfs toen we de echte dooi hadden, bleven de prijzen van de tul pen slecht. Vrijdag werd voor de eerste soort Scfcarlet due tot hoogstens 2,30 per 100 betaald. Witte due maximus kor. ook niet meer dan 1.80 opbrengen. De eerste Thomas Moore, Mon Tresor, La Matalas, kon niet meer halen dan 56. Vee! te laag. Het is voor de trekkers tot helen wel een buitengewone teleurstelling. Er zijn deze dagen kapitalen verloren in het üekkersbedrijf. WOUBRUGGE. Deze week ontvingen wij voor onze verzameling ten raadhuize van de klein dochter van burgemeester Kempenaar 1813 1851, mej. M. Kempenaar, wed. J. van Egmond, een interessante verzameling oude documenten en portretten, mede be trekking hebbende op ons dorpsleven in de vorige eeuw, o.m. het portret van „meester" van Dorth, de schoolmonarch hier van 18161862. 09k verschillende handschriften o.a. van Dr. de Haas 1841 1854, zijn verzen steeds voor de vuist ge dicht. Onze bijzondere aandacht trok er een, welke hij had laten drukken, op het ster ven van een eenvoudige landbouwers- vrouw, de huisvrouw van Cornelis Hoog werf „op den dag der begraving", 2 Oct. 1844. Zoo iets komt wel voor bij vorstelijke of hooggeplaatste personen. Door de vrienden van de Vrije Uni versiteit alhier, is voor het Uitbreidings fonds, de som van ƒ200 bijeengebracht. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren C. Verweij en Ph. Kroes. Burg. Stand. Geboren. Wilhelmus Pe trus, zoon van A. S. Wolverst en M. Borst; Christina Hendrika, dochter van J. Noor- dam en M. Oudshoorn. Overleden: Maria van den Berg, jd. 30 jaren. Brief uit Sassenheim XXXIX. Aan het 12de Raadslid. Amice, Met belangstelling las ik je laatste schrijven. Het is toch maar goed, dat ik deze zaak even aangesneden heb, want op deze manier wordt niet alleen bij mij, maar ook bij vele andere Sassemers on- noodig misverstand weggenomen. Laat ik beginnen met te zeggen, dat ik blij ben, dat het laatste „Critisch Raads- overzicht" geen vrucht van uw pen was, en dat u de door mij gewraakte zinsnede niet zoo zou hebben geschreven, Trouwens, ik kon me dat ook moeilijk indenken. Immers schreef ik reeds in mijn vorigen brief: „Toen ik dat las, stond voor me vast, dat deze critische overzichtschrijver toch geen volgeling van Ds. Kersten kan zijn, want dan zou hij ongetwijfeld eeh principieel betoog, een belijden van de Chr. beginselen beter we ten te waardeeren, zelfs al zou hij van meening zijn, dat met een dergelijk optre den niet veel zou worden bereikt. Laat ik nu even, tuschen twee haakjes, opmerken, dat ik met dat woord „volge ling" heelemaal geen gemis aan waar deering bedoel uit te drukken. Ik zelf ben er trotsch op een „volgeling" van Groen v. Prinsterer en Dr. Kuyper te zijn, en dat men aan dat woord 'n andere beteeke- nis schijnt te geven dan ik, kan ik niet helpen. In de tweede plaats ben ik blij, dat u zich niet achter de politieke vaan van Ds. Kersten schaart, maar uw plaats in wenscht te nemen in onze A.R. gelederen. Want heusch, amice, ik betreur de ge- deeldheid, die er veelal onder broeders van eenzelfde belijdenis is, even sterk als u. Men had mij dus eenigszins verkeerd ingelicht, hoewel u zich toch blijkbaar eerst sedert kort als lid der A.R. Kiesver. hebt opgegeven, daar u op de November- vergadering nog niet werd voorgesteld. Maar, amice, dan zou ik u toch willen vragen: overweeg dan in 't vervolg wat zorgvuldiger sommige uitdrukkingen, voor ge ze neerschrijft. De waarheid mag ongetwijfeld gezegd worden. Maar als er nu eens een klein zakelijk verschil is met een broeder, be hoeven we toch niet direct te zeggen, dat die broeder het standpunt inneemt: Ben ik mijns broeders hoeder? En evenmin moeten we zoo vlug zijn met te veronderstellen, dat een tweetal ernstige, kalme A.R. raadsleden, zich zoo maar laten verleiden door hun kerkelij ke hartstochten. Heusch, amice, de waar heid kan nog wel gezegd worden, zonder dat we tot zulke krachttermen onze toe vlucht behoeven te nemen. Verder heb ik hier niet veel aan toe te voegen. Ik heb mijn briefje nog eens zorgvuldig nagelezen, maar dat ik daarin tegenover de Staatkundig Gereformeerden zoo wild van den toren heb geblazen, en hierdoor verwijdering zou hebben gebracht, zooals u meent, kan ik heusch niet inzien. U merkt zelf in uw laatste schrijven op dat de waarheid toch zeker wel gezegd mag worden. En de waarheid is, dat er helaas tus schen de A.R. partij en de Staatkundig Ge ref. partij wel eenige verschillen zijn. Zon der hatelijk te zijn, heb ik aan één van die verschillen enkele opmerkingen ge wijd. Dat deze opmerkingen onjuist wa ren, toont u niet aan. En ik geloof dua niet, dat ik me hier misgaan heb. Als u schrijft dat u meent, dat zoowel de A.R. als de Staatk. Ger. niet zoo onjuist zijn in hun argumenten tegen of voor handhaving van art. 36, moet ik eerlijk bekennen, dat ik van deze opmerking niet veel begrijp. Als u zegt, dat theorie en praktijk el kander moeten zoeken, blijkt hieruit, dat u 't volmaakt met mij eens was, toen ik in mijn vorigen brief schreef, dat wij A.R. wenschen te getuigen voor onze beginse len, maar dat we ook willen trachten on ze beginselen in daden om te zetten. Intusschen, amice, ik constateerde met genoegen, dat u lid geworden is van onze A.R. Kiesvereeniging en hoop dat we daar nog wel eens verder over deze kwesties kunnen handelen. Sassenheim, 21 December 1927. SASSEMER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7