NIEUWE LEIOSCHE COURANT Gods wonaere leidingen. ZATERDAG 24 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. Aan het einde der Week Voorspellen is een moeilijke zaak. Ook voorspellen van het weer, dat we zullen krijgen. Zoo werd in het najaar van dit jaar door de natuurkundigen voorspeld, dat we een zachten winter zouden hebben. Zij hadden n.l. gezien, dat de dieren niet zulk een diep hol graafden als wanneer zij een strengen winter verwachtten. De dieren leven dichter bij de natuur dan wij 20ste eeuwsche menschen, in 'f bijzonder wij stedelingen, die met onze beschaving verder van de natuur af zijn komen te staan. Toch zijn die voorspellingen falikant uitgekomen. Wij hebben in de dagen die achter ons liggen erg streng winterweer gehad, en dat niet slechts in ons land, doch in geheel Europa, ja, tot in Siberië toe. Hieruit volgt dus dat óf de dieren zich vergist hebben, óf wat ook moge lijk is dat de natuurkundigen hen niet nauwkeurig hebben gadegeslagen. Allerwege was 't volop winter, men or ganiseerde ijsfeesten en schaatswedstrij den, alsof 't weken zou duren eer de dooi intrad. Voorspeld was, dat deze ijs;..eriode nog eenigen tijd zou aanhouden, toen tweede vergissing in 't midden dezer week het weer ineens heelemaal omsloeg. Alleen in Zuid Oost Europa viiest het nog. Voorspellen is moeilijk, ook cp politiek gebied. Want dat de Leidsche Raad be sluiten zou tot handhaving van het Ge meentelijk Waschbureau hadden velen, gezien de samenstelling van den Raad, ook niet verwacht. Toch is de beslissing in dezen geest uitgevallen, zij 't ook op 't kantje af. De Tweede Kamer ging deze week door met de behandeling der Staatsbegroot.ing. Een belangrijk wetsontwerp kwam in be spreking, n.l. dat betreffende eèn verla ging der Rijksinkomstenbelasting met 20 pet. over de geheele linie. Het werd aan genomen, wat voor de belastingbetalers in Nederland althans eenige verlichting van den druk beteekent. Merkwaardig, hoewel voor wie de po litieke verhoudingen kent, niet verrassend, was de tegenwerking der S.D.A.P. in de zen. Zij ontpopte zich als een bij uitstek conservatieve partij, die geen rekening houdt met de eischen van den tegenwoor- digen tijd, die niet mede wil helpen om den zwaren belastingdruk, die op onzen handel en industrie drukt en een herle ving van onze welvaart tegenhoudt, te verlagen, doch alles maar bij het oude wil laten. Conservatief in den slechtsien zin des woords. De Eerste Kamer nam in de afgeloopen week het -vetsontwexp op de collectieve arbeidsovereenkomst aan. 't Is nu maar te hopen, daA onze minister van Arbeid spoedig een stapje verder zal gaan en een wetsontwerp tot bindend-erklaring der collectie/e arbeidsovereenkomst indie nen. Overleg tusschen werKgevers en werk nemers, gesanctionee- 1 dooi de regeering, is de beste wijze om den industrieeien vrede te verzekeren. De stadia op dien weg zijn: cMlectief contract, b dmdver- klaring, arbitrage, bi idendverklaring van de arbitrale uitspraak. Op de.:e manier is ook het dreigend conflict in de West- Duitsche metaalindustrie tot een oplos sing gebracht en een staking of uitslui ting met al de ellende, daaraan verbon den, voorkomen. Op politiek gebied is er de afgeloopen week weinig te melden. Hoofdzakelijk uit het Verre Oosten: in China begint de on rust weer toe te nemen. De invloed van Rusland is den la? sten tijd sterk afgeno men, ja zelfs is er te Kanton en elders op bloedige wijze wraak op de communis ten genomen. Het schijnt voorts, dat er weer een nieuw offensief tegen de Noor delijken wordt voorbereid. Ten slotte hadden we ook deze week weer eenige ernstige ongelukken te mel den. Vooreerst de ongelukken door de gladheid, vooral in Londen en Parijs; dan de ontploffing op een Amerikaansch moe derschip voor vliegtuigen en de Ameri- kaansche duikboot, die door-een torpedo boot geramd werd, welke verschillende persoonlijke slachtoffers vroegen. Gelukkig kwamen geen persoonlijke on gevallen voor bij den ernstigen brand te Leiden, die het gebouw der „Leidsche Cou rant" verwoestte. Moge het spoedig als een phoenix uit zijn asch herrijzen! KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERÏL Aangenomen: Naar Brielsch-Nieuw- land, D. T. Los, cand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN. Beroeper^: Te Opende, A. Anema, cand. te Boerakker. Aangenomen: Naar Medan (N.L), C. Mak, te Brielle en Tinte. FEUILLETON. 3). o Zij waren voor geen klein geruchtje vervaard, de heeren studenten, ma ir dit hadden zij toch niet gced kunnen verduren.... natuurlijk il- den ze bij dien man, die hun zoo in gezouten de waarheid had ge: egd, nooit meer een voet over den dre .ipel zetten, hij moest er zelf de s< nade maar van lijden. Allemaal goed en welde heeren bluften, dat zij overa! terecht konden voor hun goeie gelei, maar.... dat bleek toch Iechts gedee'telijk het geval te zijn. De andere hoteliers hadJen ook nog al bezwaren tegen zulk so rt van studentenfuiven en gaven openlijk te kennen, dat de heeren maer liever op hun eigen kamers dergeliuce fees ten moesten houden! Veel hadden zij zich moeien laten zeggen en dat had hun lang el wars gezeten.... ook het meer dan eens gehoorde verwijt, dat „zoo'n beesten boel." niet van deftige jongelui kon verwacht worden't Was enkel ge komen door den drank! Hendriks moeder had het bij 't echte eind: met oen nuchteren kop deed je zulke din gen niet! Dat alles ging Harry in een oogwenk door het hoofd, terwijl hij nog luisterde naar hetgeen zijn vriend GEREF. GEMEENTE. Tweetal: Te Goes, A. de Blois, te Dirksland en H. Kieviet, te Veenendaal. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. De heer W. Rijnsburger, candidaat tot den H. Dienst te Utrecht, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Polsbroek c.a. aannam, hoopt aldaar 11 Maart 1928 in trede te doen. Als bevestiger za D.V. op treden Ds. B. Batelaan, van Utrecht. Ds. J. Reesink, werd Dinsdagavond bevestigd in de Chr. Geref. Kerk te Noor deloos door Ds. J. A. P.iekel, van Slie- drecht, met een predikatie over Num. 11 vers 14. Na de bevestiging werd toegezon gen Psalm 20: 1. Dr. J. JANSEN. Men meldt aan de Standaard, dat Dr. J. Jansen, emeritus Geref. predikant te Zeist, enkele maanden op medisch advies rust móet nemen en dus de aangenomen preekbeurten niet kan vervullen. JUBILEUM Ds. J. W. POLMAN. In de met planten en palmen versierde nieuwe Chr. Geref. kerk te Almelo had Woensdagavond een feestelijk samenzijn plaats, ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van Ds. J. W. Polman. De leiding was in handen van Ds. A. II. 1-Iil- bers, van Enschedé. De bijeenkomst werd geopend, door den heer Lijster, lid der feestcommissie, waar na Ds. Hilbers voorging in gebed. Deze sprak daarna Ds. Polman in ver band met diens dubbel feest, toe en be paalde daarna de aanwezigen bij Ps. 103. laatste vers, sprekende over 1. de gaven van God; 2. den Gever der gaven; 3. den ontvanger der gaven. Verschillende sprekers voerden hierna het woord. Namens den Kerkeraad en de Gemeente werd door ouderling Boerrigter een enveloppe aangeboden, door de zon dagsschool een rookstel, de J.M. vereeni- ging een portret, de zangvereeniging een barometer en namens de classis door Ds. de Bruijne van Zwolle „Gereformeerde Homiletiek" van Dr. Hoekstra. In een treffende toespraak dankte Ds. Polman voor de liefde hem en de zijnen betoond. De bijeenkomst werd door Ds. de Bruij ne met dankzegging gesloten. Ds. JOH. LAUREN3E. Den 18den Januari a.s. hoopt Ds. Joh. Laurense, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren de evangeliebediening aanvaardde te Linschoten. Na ruim 6-ja- rigen arbeid aldaar, vertrok hij naar Oost Ivapelle, welke gemeente hij in 1914 ver wisselde met Diemen, totdat de aanstaan de jubilaris in 1921 het beroep aannam naar de hoofdstad, alwaar hij 28 Sept. van dat jaar intrede deed en hem een gedeel te van den „Jordaan" als arbeidsveld toe gewezen werd. Met grooten zegen is hij in zijn wijk werkzaam, en niet alleen zijn wijkbewo ners kennen in hem een trouwen pastor, en een hartelijken vriend, ook daarbuiten is hij in wijde kring een geachte en ge waardeerde persoonlijkheid. Naar gemeld wordt, heeft zich een co mité gevormd 'secr.-penningmeester de heer J. F. Wijnen, Nassaukade 117, Am- ster,. orn den jubilaris dien dag te hul digen. Zondag 22 Januari, 's morgens om 1U uur hoopt Ds. Laurense in zijn pa re ehiekerk, de Westerkerk, een gedachte- r isrede uit te spreken. BEROEPBAAR. De heer D. Zwart, te Ooster-Nijkerk, zal na 1 Januari 1928 gaarne een beroep bij de Geref. Kerken in overweging ne men. DE THEOL. SCHOOLDAG DER VRIJE EVANG. GEMEENTE. Maandag, Tweeden Kerstdag, zal te Apeldoorn de plechtige installatie plaats hebben van Ds. A. Wii.ckel als docent van de Theol. school der Vrije Evang. Gemeen ten in Nederland. De vergadering zal geleid worden door Ds. P. B. Muller van Nijverdal, en de be vestiging zal geschieden door Ds. W. D. Linthout. GEREFORMEERD COMITé DAVOS. Op 25 Nov. j.l. is een comité opgericht tot behartiging van de geestelijke belan gen der Geref. patiënten te Davos (Zwit serland), wier getal van 10 tot 30 varieert. Van Hervormde zijde wordt al sinds een paar jaren te Davos gearbeid. Het comité wil voorloopig beginnen met geregelde toezending van goede lectuur en met het af en toe bezoeken der zieken door een der predikanten hier te lande. Vooraf moet voor de regeling van bet werk ter plaatse een ernstig onderzoek worden ingesteld, waartoe de praeses, Dr. W. G. Harrenstein, van Amsterdam, in Januari naar Davos vertrekken zal. Penningmeester is de heer R. L. Haan te Groningen, postgiro no. 134937. De arbeid wordt met grooté sympathie aanbevolen door de heeren A. W. F. Iden- burg en Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, beiden te Den Haag. GIFTEN EN LEGATPN. Woensdag ontving de voorganger der Hervormde Evangelisatie Vcreeniging te Veelerveen. de heer J. G. Togtema. van den directeur der Ileldringgestichten te Zetten een belangrijke gift voor de af lossing der schuld op de nieuwe pastorie. UITBREIDINGSFONDS VRIJE UNIVERSITEIT. Men schrijft aan de Standaard De eerste 10U.U00 is door de Commissie voor het Uitbreidiugsfons ontvangen. In de maanden November en de eerste helft van December bleek het steeds meer, dat zich een flinke actie ontwikkelt. Het is niet mogelijk, al de plaatsen te noemen, die reeds boven den aanslag heb ben bijeengebracht. Dat geefc goede hoop voor de nog bij een te brengen 2UU.ÜUU, waarvan inmid dels reeds een flink bedrag aan toezeg gingen bekend is. Indien alle correspondenten en comité s die nog geld voor deze zaak hebben lig gen, dat voor 3ó December zenden, zal ook van de tweede honderd duizend niet al te veel meer in 1928 behoeven te wor den verzameld. De commissie dringt nogmaals aan op toezending der ontvangen gelden en be richt van het totaal der toegezegde bij dragon. Het fonds is bij de postchèque en giro dienst aangesloten onder no. 122138. hem vertelde over zijn omgang met de vrienden studiegenooten. ..Kom, nu zullen we moeten opstap pen' meende Hendrik, „anders moe ten we ons aan de fabriek zoo haas ten I" De bezichtiging der machines en werkplaatsen was voor beiden leer zaam. Hendrik had er het meest aan die deed vragen en maakte opmerkingen, waarover Harry telkens verbaasd stond te kijken: volkomen beaamde hij dan ook de afscheids woorden van den begeleider, die hun tot gids had gediend, en die in Hen driks richting wees, toen deze nog even een teekening bekeek: „Die jonge man is een heldere bol en wat weet hij de dingen grondig! die zal zijn weg wel vinden!" Onder het huiswaarts rijden toonde Hendrik zich nog opgetogen over het geen hij gezien en geleerd had. ,,'t Is een daalders lesje geweest", verzekerde hij, „de anderen moeten er bepaald ook heen en dan ga ik nog eens mee op een vrijen middag!" „Onze gids had schik van je".... zei Harry eerlijk, „hij vino, dat je zulke verstandige vragen deed". „Dat 's nog al glad", lachte de an dere, nVn jigen vak! Zoo gaat het jou toch ook op 't college!" Harry antwoordde hierop niet rechtstreeks on de ander scheen zulks ook niet te verwachten, die praatte al weer over de geziene teekeningen DE HERZIENING VAN HET GEBEDEN BULL. uER ENGBLSCHE KERK. De vergadering der bisschoppen heelt besloten, het herziene Gebeden boek aan een vergadering der kerk voor te leggen. Alleen die veranderin gen zullen worden aangebracht, die misverstand kunnen opheffen en de bedoelingen der lierzienin gen haar grenzen duidelijker zullen aangeven. De vergadering der bisschoppen ver klaart te gelooven, dat de verwerping in het Lagerhuis onder den invloed stond van onvermijdelijke misver standen wat het karakter der voor stellen aangaat en dat deze beslissing niet als finaal kan worden aange merkt. De vergadering der bisschoppen is verdaagd tot 11 Januari en de bedoel de voorstellen zullen in Februari in de vergadering der kerk komen. BE RUSSISCH-ORTHODOXE KERK. Een medewerker schrijft aan het Handelsblad: De Russische Kerk is bijna tien Jaar lang aan de vuurproef van vervolging onderworpen geweest, welke zij echter standvastig doorstond. Steeds nieuwe martelaren gingen in de voet sporen hunner groote leidslieden, van den Metropoliet Benjamin uit Pe- RECLAME 1^2222233 H O of d P i j n - tabletfen 60d Laxaer -tebWfci60-t ZenUW -bble«en75d Staal - tabletten 90d Maag - tabletten 75a BU AP0TH. EN DROGISTEN. trograd af tot aan den patriarch van Moskou en geheel Rusland Tichon. De Regeering trachtte de kerk ook moreel te gronde te richten Er wer den vereenigingen opgericht, welker taak het was het volk allen godsdienst uit 'het hart te rukken. Zoo ontston den de z.g. „levende Kerk" en ver schillende „üekrajiensclie Kerken". Naar men weet heeft nu echtei de Sovjetregeermg de Orthodoxe Kerk erkend zoodat deze in staat gesteld wordt zich van haar martyrium te herstellen, haar canonieke inrichting te kiezen en binnen afzienbaren tijd een syno mjeen te roepen. Deze gebeurtenis heeft in Russische kringen vooral in die der Russische emigranten, groote ontroering teweeg gebracht en dit des te meer omdat de erkenning van de Kerk door de Sov- jetregeering ook van de zijde der Kerk in Rusland een soort compromis te genover de regeering vooronderstelt. Én dit compromis bestaat inderdaad en heeft voor de Russische emigratie meer dan louter academische belee- kenis. Immers deze emigratie, welke aan de Sovjetregeering alle rechten ontzegt en welke ter wille harer existentie op geen enkel compromis met deze regeering kox: ingaan, vormt een deel van de Moederkerk in Rus land, die nu c-en zekere modus Viven di met deze regeering getroffen heeft. Waarin bestaat nu dit compromis? Onder welke voorwaarden werd de verhouding tusschen Kerk en Regee ring, welke gedurende een decennium die kerk systematisch vervolgde, ge regeld? De herderlijke brief van den vertegenwoordiger van den patriarch van Moskou, den metropoliet Sergius, geeft hierop het antwoord. De Russi sche Kerk erkent den status quo en handhaaft de loyaliteit tegenover de Sovjet-Unie en haar regeering. Dat is in het kort de inhoud van het her derlijke schrijven. Dit vergelijk evenwel tusschen de Kerk en de Regeering kon men geens zins wat betreft de Kerk een com promis noemen. Het is veel meer een capitulatie der Regeerirg. De Kerk heeft niets van haar eischen laten va ren (zij heeft eigenlijk nooit eischen gesteld) maar is den weg blijven be wandelen, welke haar door haar pa triarch Tichon gewezen was, n.l. den weg der loyaliteit en van de onthou ding aller politiek tegenover de haar vervolgende Regeering'. Het was de zelfde patriarch, die bevolen had, dat de clerus zich altijd en in alles van politiek zich zou onthouden; hij was het ook, die beval, dat in alle kerken en bij alle godsdienstoefeningen „voor het door God beschermde vaderland en zijn Regeering" zou worden ge beden. „De Kerk zou zich op Zeer ontoelaat bare wijze in de politiek mengen, wanneer zij zich vóór de eene of tegen de andere regeering verklaarde". Anders staat het evenwel met de Russische emigrantenkerk, die toch in elk opzicht een deel der Moeder kerk is en blijven wil. De reden der emigratie was haar bestrijding van het bolsjewisme. Dit maakt nu juist de zaak zoo gecompliceerd. Immers de Russische Kerk kan als zij tegen over de Regeering loyaal zijn wil, in haar dienst in West-Europa geen cle rus dulden, die den Sovjetstaat be strijdt. Daarom heeft metropoliet Ser gius en do synode van Juli j.l. beslo- ten om den bestuurder der Russische Kerken in West-Europa, den metropo liet Eulogius en door zijn bemidde ling alle Russische aartspriesters en priesters voor te stellen zich schrifte lijk te verplichten zich van alle loya liteit tegenover de Sovjetregeering te onthouden. Wie dit niet doet wordt uitgesloten uit den clerus. Dit is de consequentie van het compromis. De Russische geestelijkheid buiten AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 24 December 1927. Men heeft geklaagd over de profa- nie, waaraan zich menigmaal de op roerige Krabbelaar van Het Volk schuldig maakt. A. B. K. heeft daarop verschillende bladen uitgedaagd dit aan te toonen. „Ik zelf profaneer niet" zegt hij, ,,ik haal slechts de zonden van anderen aan". Gisteren gaf hij daar weer een be wijs van. Het was een aanhaling uit het R. K. Dagblad van Noord Brabant, 't Betreft een oproep van de paters Maristen Juvenaat Sint Joseph te Hulst (Zeel.), Het begint als volgt; ,,'t Is tegenwoordig de tijd der groo te uitvindingen",'t Is heel wat anders geworden, sedert Jezus met zijn ezelke naar Egypte trok",Wij vinden ook allerlei middeltjes uit, om de arme zieltjes veilig den hemel te laten binnen gaan"St. Pieter heelt wel wat knechten, maar ge weet wel, hoe het dikwijls gaat, als ge daar wat te veel op vertrouwt, als die een maal aan het kletsen geraken" „Zooals het te begrijpen is, komen er overal niet evenveel door, langs de ver schillende poortende klooster poort, ook een piekfijne; de Konings poort, die tegenwoordig om zoo te zeg gen afgedankt is" Zoo gaat het door, regel na regel. A. B. K. heeft gelijk, wie zulke taal schrijft, heeft niet het recht anderen profanie te verwijten. Alleen geen woord van afkeuring uit de pen van A. B. K. Laar ik het dan doen, door mijn innig leedwezen uit te spreken, dat zulke taal vloeit uit de pen van wel licht een R. K. geestelijke. OBSERVATOR. Rusland is dus hiermede voor een uiterst moeilijk dilemma geplaatst. Haar antwoord is ons nog niet he kend, maar wij twijfelen niet, of dit antwoord zal negatief zijn. Dan ware de alleen juiste en voor beide partijen geschikte oplossing een wanneer ook slechts tijdelijke scheiding voor de beide deelen der Russische Kerk. NEDERLANDSCHE ZIONISTENBOND. De 27ste algemeene vergadering van den Nederl. Zionistenbond zal worden gehouden op Zondag en Madndag, 25 en 2G December a.s. in het gebouw van de Sociëteit „Casino", Papenhulst, 's-Herto- genbosch. Op de agenda staat o.a. referaat van den heer A. Ehrenfeld te Scheveningen over: Ideologie van het Zionisme, spe ciaal belicht van uit de huidige toestan den in de wereld-organisatie. In het jaarverslag van den secretaris wordt melding gemaakt van de onder handelingen, door het aftredend bondsbe- stuur gevoerd met het Nederl. Palestina- Opbouwfonds. Keren Hajesod en de vriend schappelijke samenwerking met dit insti tuut. Medegedeeld wordt, dat een organi satie tot stand is gekomen, van de bonds leden van 22 tot 26 jaar, in verband met hunne verhouding tot de Federatie van Joodsche Jeugdverenigingen. Beschou wingen worden gewijd aan de mogelijk heid, de propaganda naar buiten te ver beteren en den bond naar binnen te ver sterken, voorts over de uitbreiding van 't contact met Palestina, waartoe nieuwe wegen zijn voorbereid. Vermeld wordt nog, dat het ledental van den Bond vrij wel constant is gebleven, en thans ruim 18U0 bedraagt. Het verslag van het Joodseh Nationaal Fonds maakt melding van de reorganisa tie van dat instituut tot een zelfstandige stichting, waarvan het bondsbestuur op treedt. Uivoerig wordt in dat verslag ge sproken over de diverse propaganda-mo- geiijkheden, welke deze stichting biedt; waarbij wordt medegedeeld, dat thans in zestig plaatsen van Nederland commissa riaten van de stichting bestaan. De commissaris in Nederland van de Zionistische organisatie voor Emigratie naar Palestina geeft in zijn afzonderlijk verslag een overzicht van zijn werkzaam heden in het afgeloopen jaar en bespreekt den invloed, welken de nieuwe emigratie verordeningen der Mandaatmogendheid, Engeland, op dat werk oefenen. en de prachtige machines, waarvan liij zoo ver/uld was. Toch was Harry eerlijk genoeg, om te erkennen, dat Lij lang niet zoo met Lart en ziel hij zijn studie v. as als deze student-am bachtsman. Hij studeerde we.lna tuurlijk! liij liep college, dat moest nu eenmaalmaar er zat geen prik kel achter, om vlug en geregeld af te werken en dan zijn plaats in de maat schappij te hekleeden. Dat was ook niet noodig't kwam er niet op aan, of Harry Vermeeren spoedig op eigen beenen zou staan en z n eigen kost verdienen. Vader zat er warm pjes inde kinderen studeerden voor hun genoegen, Hannah, z'n oud ste zus, voor M. O. Fransch.... dat stond gekleed.. ..IJsje, de tweede was een begaafde violiste en ook op de piano een eerste krachtFlip volontair op een kassierskantoor... die nam zijn werk ernstig op en deed, alsof hij een betaalde klerk was... de meisjes en hij zelf studeerden meer voor de chique. Heel wat anders dan bij de Klos- ters, waar de vier grooten er van doordrongen waren, dat zij hun ouders zoo spoedig mogelijk moesten ontlas ten van de zorgen voor hun onder houdMieke, zoo weinig knap van uiterlijk, was net zoo'n bol als Hen drik.... Zij ging bij l et Onderwijs, eerst Lager natuurlijk en dan dade lijk in betrekking, verder haar vol uende examenstudie zelf bekostigen. Mooie Truus, de tweede, kon niet best leeren; daarom bezocht zij de Indus trieschool, want zij kon flink met de naald terecht, beide mesijes hielpen haar moeder, die nog altijd voor an deren naaide, om een duitje mee in to brengen, want de huishouding was zwaar, er waren nog drie kleinere kinderen. Ivloster zelf, als boekhouder op een groote fabriek, had een inkomen van 2500, maar.... zeven kinderen en dan in Amsterdam! Zuinigheid op alles en altijddat was de bood schap 1 Moeder kon maar een dag meisje houden, doch de kinderen zelf hielpen gewillig in allerlei zaken. Aclriaan, die twee jaar jonger was dan Hendrik en het eerzame kruide niersvak gekozen had, was een ware „Stütze der Hausfrau" - hij beredder de ongelooflijk veel karweitjes en toonde zich nooit humeurig of dwars. „Dat zal Adri wel eens opknappen was het gewone gezegde in den huize Klosters, wanneer er een of andere zaak werkelijk moest worden „opge knapt". „Die jongen is nog waard, dat we hem op de Huisyiijtsobool gedaan hebben in z'n jonge jaren", lachte Moeder dikwijls, en zij sloeg met wel gevallen den lijmenden, plakkenden. lcnutselenden rozijntiesman" gade, zooals hij bezig was met alles en nog wat. F ij de familie Vermeeren kwam Vdri niet graag over den vloer.... hij gevoelde, hoe de oude lui daar hem ten beetje uit de hoogte behandelden en dit kon al de vriendelijkheid tier kinderen voor hem niet goed maken. „Meneer.nou ja, dat gaat nog al zóó, zóó, beweerde de jongen, „maar mevrouw laat je telkens voe len, dat je het als een eer moet reke nen, in haar woning te worden toege latenje wordt er geduld.... meer niet.... en dat kan ik niet uit staan". Er was wrel iets van aan, maar Moeder Kloster gaf het daarom nog niet volmondig toe: „Je zult het wel overdrijven en je groote! ijks vergissen ooken om dat je nu eenmaal argwaan koestert, leg je alles verkeerd \.it". Adriaan glimlachte. maar ant woordde niethij was er van over tuigd, dat Moeder het maar wat ver goelijkte om de kinderen Vermeeren, die zeer vriendschaphoudend waren en genoeg toonden, hoe zij op het ge zelschap der Klosters gesteld waren. „Moeder", begon de jongen na een oogenblik, „ik geloof dat wij niet def-- tig genoeg zijn voor de Vermeerens, ten minste, dat Meneer en Mevrouw er zoo over denken". „Gekheiddat zou al lieel dwaas wezenen in alle geval, je houdt geen vriendschap met de ouders, maar met de kinderen, 19 't niet?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5