CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 8sr« JAARGANG DONDERDAG 22 DECEMBER 1927 NUMMER 2315 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknei Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22*/* cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 Januari 1928 op de Nieuwe Leidsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis Adm. N. L. Ct. Y Nederlandsch Indonesisch Verbond. De onlusten op Java en Sumatra, de op last der Justitie gedane inval bij verschillende Indonesische studenten, allen, leden der „Perhimpoenan Indo nesia (Indonesische Vereeniging), en nu het zoo juist aangenomen voor stel tot wijziging van dj samenstelling van den Volksraad, hebben hier te lande thans in breeden kring de be langstelling voor Indië levendig ge maakt. Velen die vroeger het hoofd om draaiden als hun belangstelling voor lndië gevraagd werd, willen nu luis teren naar belangwekkende mede deelingen over Grooter Nederland. Een uiting van die meerdere belang stelling voor Indië is ook dat men ver- eenigingen opricht of vereenigingen steunt die op Indië betrekking heb ben. Deze vereenigingen hebben vaak een veel grootere invloed dan men zou veronderstellen, vooral wanneer haar doelstelling en middelen er op berekend zijn om Oost en West na der tot elkaar te brengen. Tot deze soort is ook te rekenen Het Nederlandsch Indonesisch Ver bond. Het Nederlandsch Indonesisch Ver bond, opgericht 30 Maart 1920, en dus nu ruim Wa jaar oud, deelt in deze toegenomen belangstelling. Talrijke vooraanstaande personen op gods dienstig, politiek en maatschappelijk gebied en van uiteenloopende richting, betuigen hun volledige instemming met het doel van het Verbond dat, in het kort, is: versterking van den band tusschen Nederland en Indië door het bevorderen der samenwer king en hot kweeken van een geest van wederzijdsch vertrouwen tus schen Nederlanders en Indonesiërs, een en ander voornamelijk langs cul- tureelen weg en op voet van gelijk waardigheid. H. M. de Koningin ging in svaardee- ring voor, door het Hoofdbestuur van het Verbond eenige malen in audiën tie te ontvangen. Vele honderden traden reeds als in dividueel lid tot het Verbond toe. Het aantal vereenigingen, dat zich bij het Verbond heeft aangesloten is reeds tot 18 gestegen. Aan het officieel orgaan van het Verbond, 't Nederlandsch Indonesisch Tijdschrift „Nivio" zegden reeds vele bekende Nederlandsche en Indonesi sche auteurs, kunstenaars en geleer den hunne medewerking toe. Thans richt het Verbond zich ook tot de Pers. Daarover verheugen wij ons. Terecht toch is het Verbond over tuigd, dat de Pers een onmisbare schakel is om de gedachten tot elkan der te brengen. Over het algemeen heeft ook de Ne- de-'landsche Pers te weinig aandacht voor het belang van Indië. Mocht het nu gelukken in het algemeen die Pers warm te doen gevoelen voor In dië dan zal dat ongetwijfeld de be langstelling van de lezers ook doen stijgen. Met name onze Christelijke Pers heeft hier ook een taak. Wij hebben niet alleen te zien naar het zendings- belang, dat wij in Indië hebben, neen ook en wei in niet mindere mate moet ons het economisch en poli tiek leven in Indië ter harte gaan. Daarom is het goed belangstelling te geven aan een organisatie als het Nederlandsch Indonesisch Verbond. Immers, het Nederlandsch Indone sisch Verbond is de eenige Vereeni ging in Nederland tot welke, naast Nederlanders, een groot aantal Indiërs als lid is toegetreden. De beteekenis hiervan behoeft, vooral in deze tijden geen nader betoog. Zoo is van de hunne studie in Ne derland voltooiende Indische intellec- tueelen ruim 60 pCt. lid van het Ver bond, heeft zich daarmede dus ver klaard vóór samenwerking met de Nederlanders. Tegen over hen stelt zich, gelijk bekend, de „Perhimpoenan Indonesia" (Indonesische Vereeniging) wier leiders thans gearresteerd, non coöperatie propageeren en zich daar mede als anti-Nederlandsch hebben doen kennen. Het Nederlandsch Indonesisch Ver bond wil versterking van de weder- zijdsche waardeering, herstel van het wederkeerig vertrouwen en overtuig de samenwerking, derhalve het over boord zetten van ongemotiveerde rassenwaan. Versterking van het Verbond van Nederlandsche zijde zal waardeering van Indonesische zijde tengevolge hebben, waardoor de basis tot samen werking in bondgenootschappel ijken geest wordt uitgebreid. Hoewel dit Verbond niet staat op een uitgesproken Christelijk stand punt, hetgeen door het gering aantal Inlandsche Christenen «lat voor studie of andere doeleinden naar Nederland kom, niet te verwonderen valt, is zijn doelstelling ons toch dermate sympa thiek dat wij niet aarzelen velen aan te raden met het bestuur in nadere kennismaking te treden. V Vrijhandel of protectie. Als er tegenwoordig door tallooze vooraanstaande Nederlanders aange drongen wordt op een meer actieve handelspolitiek, staat men van zekere zijde direct klaar om te spreken van „protectionistisch drijven. Wij wezen er reeds eerder op, niets is minder juist dan dat Wij willen gaarne uitspreken, dat er in de Vrijhandelsgedachte veel is, dat ons toelacht. Natuurlijke hulpbronnen maakten sommige landen meer dan andere ge schikt tot het voortbrengen van be paalde goederen. In andere landen heeft men door c-en ervaring, van geslachten soms, in de productie van verschillende arti kelen, een aanmerkelijke voorsprong. Weer andere landen zijn er, die door hun klimaat en gesteldheid van den bodem, in verschillend opzicht boven anderen bevoorrecht zijn. En indiim nu, door een algemeen vrij ruilverkeer de heele wereld van deze voorrechten, zooveel mogelijk gelijkelijk zou kunnen profit eeren zou dit o i. moeten worden toegejuicht. Zoo staat het echter niet! De toestand is nu zóó, dat men wel de eigen voordeelen zooveel mugelijk wil uitbuiten, maar tegelijkertijd den buurman wil trachten te beletten het zelfde te doen. Het menschelijk egoïsme speelt ook hier een groote rol. Over het vraagstuk: Vrijhandel of Protectie?, kunnen zeer interessante theoretische beschouwingen worden opgezet, maar in het leven, liet harde leven, komen we er niet mei theorie alleen. Dan stuiten we overal op de practijk En waar die practijk is, dat men het ons bijna overal lastig maakt en onzen afzet .bemoeilijkt, zal onze Regcpring maatregelen 1 ebben te over wegen om onze nationale belangen te beschermen. Wij komen morgen hierop terug. STADSNIEUWS. MUZIEKSCHOOL DER MAATSCHAPPIJ VAN TOONKUNST. Wellicht zullen onder de jeugdige virtuozen, die gisterenmiddag hun ta lenten ten beste gaven in de Stadsge hoorzaal, er velen zijn geweest, die liever hun rappe voeten hadden ge rept over het spiegelend ijsvlak, dan snelvingerige bewegingen uit te voe ren over de snaren van strijkinstru menten of 't manuaal van den vleugel. Ofschoon, het is toch ook een ge wichtig evenement te kunnen zeggen: ik moet spelen of zingen op de uitvoe ring van de muziekschool. Het beteekent voor velen een eerste optreden in het openbaar, ten aan- schouwe van menschen, op wier oor deel men prijs stelt. En daar kan iets goeds in zitten. Het leert in ieder ge val vrijmoedigheid. De muziekschool van Toonkunst heeft weer een jaar van gezetten ar beid achter den rug. Verleden week publiceerden we reeds de lijst van be vorderingen. Gisteren mochten we constateeren, dat die bevorderingen maar niet zóó werden gegeven. Er is weer een jaar met ijver en toewijding door leeraressen en leeraren gewerkt, en de resultaten zijn alleszins bevredi gend. De muziekschool van Toonkust is voor Leiden een onmisbare instelling geworden en dit wordt steeds duide lijker, nu. het muzikale leven steeds meer bloeit en er geen week voorbij gaat, of er worden één of meer goede concerten gegeven, terwijl ook het mu- siceeren in de huiskamer toeneemt. Er komt steeds meer vraag naar goede, onderlegde muziekonderwijzers en 'n goed onderlegd muzikaal pu bliek. Voegen we er nog aan toe. dat de mu ziekschool ook haar leerlingen trekt uit ae buitengemeenten, als de Bollen streek en de Rijnstreek, waar ons blad veel gelezen wor.d.t. I)e gespatieerde zin heeft beteekenis voor het Bestuur van de Muziekschool Men zal natuurlijk niet van ons eischen, dat we alle ten gehoore ge brachte nummers, 31 voor de pauze, bespreken, of ook maar aanstippen. Uit alles bleek, dat er door de leer krachten met ijver is gewerkt en dat ze met zorg en paedagogischen tact de nummers voor de solisten en de voca le of instrumentale ensembles hebben gekozen. De composities, door de eerst bcginnenden ten gehoore gebracht, mogen eenvoudig zijn, banaal zijn ze nooit. Het streven is er op gericht, in de eerste plaats den leerlingen de moeilijke techniek te doen verwerven en deze zoo spoedig mogelijk dienst baar te maken aan een muzikale voor dracht. En de jeugd bracht het er over het algemeen hee.l goed af, waarvoor een woord van hulde aan het personeel. Er vielen zelfs hier en daar heel aar dige momenten te vvaardeeren. Gisteravond om 7 uur werd de open bare les, die natuurlijk weer een de monstratie is van wat bereikt werd, dus een les in engeren zin, voortgezet. Een 17-tal nummers werd ten gehoore gebiacht, zoodat de toehoorders tot 11 Uur werden vastgehouden. De 's avonds ten gehoore gebrachte composities, hetzij solo, hetzij ensem ble-nummers, stelden natuurlijk aan de leerlingen technisch nog hooger eischen, dan die van -den namiddag. Ook cieze waren met groote zorg en smaak gekozen. We hebben natuurlijk voorkeur- nimmers aangestreept. Het eene ge lukte vlotter dan het andere. Maar men kan met voldoening constateeren, dat de leerkrachten hun uiterste best hebLen gedaan om tot technisch ver zorgd spel te komen. Heel mooie mo menten vielen hier en daar te waar- aceren. Maar zou liet wel tactisch zijn bijzondere solisten of ensembles te ver melden en in het bijzonder te prijzen? Er zou zoo Jicht tendenz in kunnen worden uitgezocht den een of anderen leeraar in het bijzonder te prijzen, ter wijl men zich overtuigd mag houden, dat ieder naar gaven en krachten zich aan zijn taak heeft gewijd, terwijl ook het materiaal van den een misschien wat intelligenter of wat ijveriger is dan dat van den ander. Wij schrijven geen kunstcritiek, doch uiten alleen onze warme waardeering voor het werk der school, die alleen een degelij ke muzikale opvoeding wenscht te ge ven en enkele begaafden voorbereidt op het kiezen van een kunstenaars loopbaan. De gisteravond gehouden resultaten geven opnieuw den indruk, dat deze school zeer verdienstelijk aan haar doel beantwoordt. Moge zij steeds zoo goed blijven slagen. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Gisteravond vergaderde in hotel Den Burcht de afdeeling Leiden en Omstre ken van bovengenoemde maatschap pij- De voorzitter, de heer C. Bakker, opent de vergadering en geeft daarna het woord aan den secretaris, den heer Dr. D. G. Ubbels, tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden gearresteerd. Nadat de voorzitter het presidium heeft overgedragen aan den heer J. de Graaf, den vice-voorzitter, en hij de vergadering verlaten heeft, doet de secretaris mededeeling van de inkeko- men stukken, waarbij dat van een hoomgeldheffing van de veehouders, ter bestrijding van mond- en klauw zeer. Het hoofdbestuur gaf een uiteen zetting betreffende de voor- en nadee- len eener hoomgeldheffing, teneinde de afdeelingen in staat te stellen zich vóór 1 Januari over deze kwestie uit te spreken. De regeering is n.l. voorne mens een instituut te scheppen voor de bestrijding van mond- en klauw zeer, waarvoor zij de kosten wil be strijden door van de boeren een be drag van 0,10 per stuk hoornvee te heffen. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur afwijzend staat tegenover deze nieuwe belasting, die op den boeren stand zal drukken. Het bestuur acht het ook juister, dat geen nationaal, doch een internationaal instituut zal worden gesticht. Bovendien is de be strijding van mond- en klauwzeer niet slechts een boeren-, doch een alge meen belang. Door verschillende aanwezigen werd het voor en tegen van de zaak bespro ken. Besloten werd, dat de afdeeling wegens het geringe bezoek van vee houders op deze vergadering over de ze kwestie geen beslissing zou nemen. I)e afgevaardigde der algemeene ver gadering te Ridderkerk, dhr. van Dor sten, bracht vervolgens verslag dezer vergadering uit. Tenslotte werd de rondvraag gehou den, die niets opleverde, waarna de voorzitter de slechts door 6 personen bezochte vergadering sloot. Na afloop der officieele vergadering hield de hoer B. van Asperen Vcrven- ne. II. Ass. Pluimveeconsulent te 's Grayenhage. een interessante cau serie over „Pluimveeteelt", die toege licht werd met lantaarnplaatjes. Spr. gaf een overzicht van de pluim veeteelt, die den laatsten tijd zulk een groote vlucht genomen heeft, waar voor verschillende oorzaken zijn: eco nomische en technische. Wat de eerste betreft, door de lioo- gere loonen der arbeiders is er na den oorlog rneer vraag naar eieren geko men, Ook is Rusland als eierenprodu- ceerend land uitgeschakeld. Een groo te import kwam van Amerika naar Engeland, doch deze eieren kwamen van overzee waren niet versch. Langzamerhand gingen Denemar ken en Holland zich toeleggen op de eierenproductie Met dezen vooruitgang hielden de technische verbeteringen in de fokke rij gelijken tred. Voor den oorlog had men boerenkippen en raskippen. Thans heeft men daarvoor in de plaats gekregen een fokkerij voor pro ductie. Met' behulp van valnesten is het mogelijk de eigenschappen der kip pen na te gaan en allerlei gegevens om trent hen te krijgen. Zoo is gebleken, dat hennen, die 't eerst beginnen te leggen de beste zijn, hetgeen men vroe ger niet wist. De fokrichting, die nu gevolgd werd, is door teeltkeuze deze goede eigenschappen, die erfelijk zijn, te doen voortplanten. In de legwed- strijden zien we dan ook de stijgende lijn: van 140 tot thans 180 a 190 eieren Ook wat de huisvesting betreft we ten we thans meer dan vroeger. Vroeger dacht men. dat warmzitten het beste was. terwijl men thans weet dat de vogel in de eerste plaats be hoefte heeft aan frissche lucht. De moderne hokken beschutten de kippen tegen de uitersten van temperatuur; er moet voor iedere kip een halve M3. ruimte zijn. Een belangrijke factor is ook de verlichting; de kippen moeten zoo lang mogelijk in de gelegenheid ge seld worden, voedsel tot zich te nemen wat ze in het donker niet doen kun nen. Wat de voeding betreft, beval spr. de droegvoedermethode aan: ochtend- voer of hoendermeel. De kippen moe ten circa 50 gram graan en evenveel droog meel eten. Met 1 uur kunstlicht kan men voorts in den winter dezelf de productie bereiken als in het voor jaar; 50 a 60 eieren op 100 kippen. Bij dat kunstlicht moet hun dan graan gevoederd worden. Vooral in de zandstreken van ons land passen de boeren de nieuwe me thoden op het gebied van pluimvee teelt toe. Ook in Zuid Holland is de eieren- productie grooter geworden, getuige het toenemend aantal eierenveilingen. De pluimveestapel in ons land be draagt naar schatting een kleine 20 millioen. Om dien stapel op peil te hou den, zijn noodig de groote broedma chines, waaronder voor 12.000 eieren. Voor het opfokken heeft men de ka- chelkunstmoeders voor 3 a 400 kui kens gelijk. Daarna werd een en ander door de lantaarnplaatjes verduidelijkt. De voorzitter dankte den heer Van Asperen voor zijn leerzame lezing. DR. C. M. VOORTHUYSEN f Dinsdagavond is alhier op 67-jarigen leeftijd overleden een der oudste pra<- tiseerende geneesheeren, Dr. C. M. Voorthuysen, die vooral bij de oude ren in onze gemeente een bijzondere bekendheid en waardeering genoot. Dr. Voorthuysen was een geboren Leidenaar, ontving hier het voorberei dend hooger onderwijs en studeerde aan de Rijks Universiteit alhier in de medicijnen, waar hij op 23-jarigen leef tijd reeds tot arts werd bevorderd. Hij werd toen assistent bij ProL.Si- mon Thomas, waar hij ruim gelegen heid had om met verschillende ziekte gevallen kennis te maken en waar hij een goede leerschool voor zijn aan staande practijk doorliep. Na geruimen tijd werkzaam te zijn geweest, vertrok hij naar Heidelberg, waar hij zijn medische kennis nog be langrijk verrijkte en waar hij tevens als doctor in de medicijnen promo veerde. Nadat hij weer in Leiden terugge keerd was, vestigde de jonge arts zich alhier als jiractiseerend geneesheer en verwierf 'n drukke practijk, terwijl hij zich onder zijn ambtgenooten doorzijn groote welwillendheid en beminnelijk karakter vele goede vrienden ver wierf. Dat men hem in medische krin gen waardeerde, blijkt o.m. uit het feit, dat hij werd benoemd tot secretaris der afdeeling Leiden, van de Maat schappij ter bevordering der genees kunde. Op leeftijd gekomen, nam, mede door de vestiging van vele jonge art sen in deze stad, zijn practijk langza merhand af. Een aantal families bleef hem echter getrouw en onder deze wa ren er, die met hem dweepten. Ook in den king zijner 'col toga's, oud en jong, was hij zeer geacht en had hij vele vrienden. Ook bij tal van niet- ambtgenooten genoot hij vriendschap. Met hem is weer een v.an de weinige Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Het wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting door de Tweede Same- aangenomen. Het wetsontwerp op de Collectieve arbeidsovereenkomst door de Eerste Kamer aangenomen. Buitenland Slachtoffers der gladheid in Londen Nieuwe invallen der Wahabieten in het grensgebied van Irak. Duitschland behartigt de Russische belangen Ün Zuid-China. Een partijlooze partij tot steun van Pilsoedski. van de nog overgebleven oude garde der artsen heen gegaan. De verassching zal plaats vinden Zaterdagnamiddag te kwart over twee te Westerveld. WARTA SARI. De Zendingsfilm komt weer in Lei den. De enorme toeloop bij de eerste ver tooning van enkele weken geleden, dringt er toe, ook in Leiden de film meer dan één avond te doen afdraaien. Van stad tot stad gaat thans de film; overal voor uitverkochte zalen. Deze week moest in Tivoli te Utrecht op nieuw geprolongeerd worden. Om dat de Stadsgehoorzaal niet eerder te bekomen is, moet in Leiden gewacht worden tot Woensdag 29 Februari a.s. Als H.H. hoofden van scholen mede werken, zullen een of twee middag voorstellingen georganiseerd worden. De 5de en zesde klasse klasse van al le Chr. scholen kunnen groepsgewijze komen. 's Avonds is de zaal natuurlijk op nieuw uitverkocht. Binnenkort volgen mededeelingen over toegangsprijzen, etc. Voor inlichtingen en het plegen van overleg wende men zich tot J. H. van Wel zen, Zendingsbureau te Oegst- geest. DE BRAND BIJ „DE LEIDSCHE COURANT". Nadat gistermiddag te 1 uur de brandweer van de brand bij .,De Leid sche Courant" was ingerukt, is ze gisteravond te 5 uur opnieuw op het terrein van den brand verschenen, omdat een partij papier weer was gaan smeulen. Ze heeft tot zeven uur water gegeven. Toen was bet vuur ge- bluscht. Later in den avond is door de politie nogmaals het smeulende vuur bestreden, daar nog het gevaar be stond, dat het opnieuw op zou laaien. Door deskundigen wordt de schade aan het gebouw en den inventaris op 2 ton geschat. Daar de muren, die zijn blijven staan, gevaar opleveren voor de om geving, zijn de belendende straten nog steeds afgezet totdat de overblijf selen omgehaald zullen zijn. KALENDERS. Wij ontvingen een tweetal kalen ders voor 1928. In de eerste plaats een in koper diepdruk uitgevoerde kalender (half- maandelijksclie bladen) voor weide-, akker- en tuinbouw, waarin op pak kende wijze reclame wordt gemaakt voor de toepassing van luchtstikstof, door liet gebruik van zwavelzure am moniak, kalksalpeter, enz. De plaatjes en beschrijving zijn pak kend en overtuigend. In de tweede plaats een artistieke kalender van de Stoomververij en Wasscherij „De Regenboog" te Til burg. De firma Janssen en Bierens biedt een, in passende omlijsting gevatte, reproductie van A. van Ostade's werk: „De rust van den Wever", voorzien van een kalenderblok aan den voet. LEIDSCHE CHR. RADIO-VEREEN. Door de Leidsche Christelijke Radio Vereeniging wordt een z.g. Leidsche avond voorbereid, welke gehouden zal worden op Maandag 20 Februari 1928 in de groote Stadsgehoorzaal; terwijl al hetgeen daar ten gehoore zal wor den gebracht, zal worden uitgezonden door het Radio-station te Huizen. Waar het aan deze vereeniging is mogen gelukken reeds de medewer king te verkrijgen van verschillende vereenigingen en personen op het ge bied van muziek en zang en men des wege zich beijvert de eer van Leiden hoog te houden, door, op deze avond vol afwisseling, werkelijk iets bijzon ders te bieden, laat het zich aanzien, dat hier een voor onze stad belangrij-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1