NIEUWE LEIOSCHE COURANT van WOENSDAG 21 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. WINTERVERMAAK OP HET LOO. De Koningni deed Maandagmiddag weder een sledetocht over Hoog-Soeren Prinses Juliana vermaakte zich met schaatsenrijden op den „Hooge Vijver1' in het Koninklijk Park. DE VORST. Ameland geïsoleerd. Doordat dc Wadden één ijsveld zijn. kon de postboot gisteren niet varen, zoodat Ameland geïsoleerd is. Alle Amelandsche beurtschepen zijn te Harlingen ingevroren, met veel winterproviand aan boord. Het ijs op de Zuiderzee. De Urker Postboot slaagde er giste ren in uit Kampen Urk tot op een af stand van een paar honderd meter te bereiken. De passagiers, die zich aan boord bevonden, konden over het ijs loopende, den wal bereiken. De post en de goederen werden met een ijs- vlet afgehaald. Onder de Zuiderzee-visschers dreigt groote armoede te ontstaan, doordat zij al gedurende ongeveer zes weken geen besommingen hebben gemaakt. De meesten zijn verlangend naar het tot stand komen van een steunregeling of werkverschaffing. Veel drijf ijs in de rivieren. Gisteravond-was de Waal voor Nij megen ovtr de geheele breedte met vrij zwaar drijfijs bedekt. De groote veerboot ging gisteravond nog gere geld heen en weer. Bij doorgaande vorst bestaat de mogelijkheid, dat de overtocht zal moeten geschieden per stoomboot. Do Maas bij Boxmeer en bij Megen is zóó dik met drijfijs bedekt, dat de overzetveren uit de vaart zijn genomen Op de Loosdrechtsche plassen. De secretaris van de IJsclub Vol harding te Oud-Loosdrecht deelt me de, dat de Loosdrechtsche plassen thans naar alle richtingen betrouw baar zijn. De banen van de IJsclub zijn gelegd en men kan van Loosdrecht naar Loenen rijden. Ook het ijs op de Loenenveensche plassen moet mooi ziin. In en om Amsterdam. In verband met de strenge vorst ligt de binnenscheepvaart in den om trek der hoofdstad vrijwel geheel stil. In het Noord-Hollandsch Kanaal wordt de dienst der paketvaart. die geregeld van Amsterdam naar Zaan dam en IJmuiden vaart, slecht9 met groote moeite gaande gehouden. Ook de scheepvaart in het Merwe- de-kanaal levert enorme moeilijkhe den op. Het verkeer door Amstel en Singel is geheel gestremd. Uit het ijs verlost. Een ijsbreker van "e firma Goe- koop, die Maandag naar de Zuiderzee vertrok, heeft twee Rijn-aken uit het ijs verlost en Dinsdagmiddag behou den te Amsterdam enbinnengebracht. HET ONTHOUDEN VAN GUNSTEN AAN KOFFIEHUISHOUDERS. Op de vragen van den hr. Staalman lid van de Provinciale Staten betref lende een door den burgemeester van Eindhoven geuite bedreiging tot het onthouden van gunsten aan koffie huishouders in die gemeente, ingeval zij hun zalen verhuren ter expositie en verkoop van goederen heeft de 'Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geantwoord: Terwijl in een vergunningslokaal expositie en verkoop van goederen in den vorm van winkelnering uitgeslo ten is door de bepalingen van art. 28, 1e., jum-to art. 8, eerste lid, 15e., der Drankwet, wensqht het gemeentebe stuur van Eindhoven zooveel moge lijk te voorkomen, dat zood'.nig be drijf uitgeoefend wordt in de verlofs lokalen ter plaatse. Het heeft zich te dier zake gewend tot de houders van deze lokalen met de mededeeling, dat de burgemeester zich bereid heeft ver klaard om in gevallen, waarin met bedoelden wensch geen rekening ge houden wordt, ten behoeve van hun lokalen geen vergunningen of onthef fingen te verleenen, welke ingevolge de gemeentelijke verordeningen van hem gevraagd worden. Naar da burgemeester meent, strookt deze opvatting omtrent de toepassing van de gemeentelijke verordeningen met de inzichten van den raad. De ondergeteekende heeft zich ech ter veroorloofd onder de aandacht van den burgerheester te brengen, dat het aangewende middel hem toch niet gelukkig gekozen voorkomt. ONTSLAG GASDIRECTEUR TE VLAARDINGEN. In de Maandagavond gehouden Raadsvergadering is een verzoek in gekomen van den directeur der gas fabriek, die onlangs op verzoek ont slagen is. om dit ontslag te willen te rugnemen en zijn ontslag-aanvrage als niet gedaan te beschouwen. De Raad besloot om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, zoo dat het ontslag gehandhaafd blijft. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hoek van Holland, H. P. Fortgens, te Voorschoten. Te Parrega, J. H. Schuurmans Stekhoven, te Spijke- nisse. Bedankt: Voor Putten, J. Ronge, te Hoog-Blokland. Voor Akkrum, L. M. J. S. Herfkens, te Drachten. Aangenomen: Naar Vianen, J. W. van der Does, te Brielle. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Hoofddorp, Joh. H. Riet berg, te Maassluis; en W. Veder, te Wad- dinxveen. Te Almkerk, C. J. Haman, te Drachten; en W. Moene, te De Lier. Beroepen: Te Kampen, P. N. Kruijs- wijk, te Vlissingen. Te Schoonoord, M. Vreugdenhil, cand. te Rotterdam. Aangenomen: Naar Hoogvliet, H. Hoekstra, cand. te Zwartsluis. Bedankt: Voor Surhuisterveen, J. H. Staal, te Garrelsweer. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Werkendam, H. Hoogen- doorn, te Bunschoten; en P. de Smit, te Boskoop. Bedankt: Voor Baarn, A. H. Hilbers, te Enschedé. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Zondagavond is Ds. D. Scheele, overge komen van Oudewater, in de Geref. Kerk te Middelburg bevestigd door zijn broe der Ds. A. Scheele, uit Kapelle-Biezelinge, die tot tekst had Jesaja 51 16. De gemeen te zong den nieuwen leeraar toe de ze genbede uit Psalm 134. Na des voormiddags bevestigd te zijn dopr Ds. O. Groenewoud, met een predi katie over Ps. 7721, deed des middags Ds. J. Jukema, gekomen van Jroek op Langendijk, zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk te Vriezenveen, naar aanleiding van 1 Petr. 410 laatste gedeelte. De gebrui kelijke toespraken volgden. Aan het eind der godsdienstoefening werd Ds. Jukema door Ds. Groenewoud toegesproken, waar na de gemeente op verzoek van Ds. Groe newoud uit den Morgenzang vers 4 toe zong. Ds. J. G. KUNST. Naar de Standaard verneemt, is Ds. J. G. Kunst, Geref. predikant te Arnhem, die reeds eenigen tijd ongesteld is, thans van alle dienstwerk ontheven, omdat hem al- geheele rust is voorgeschreven. Ds. J. W. POLMAN. Heden viert Ds. J. W. Polman, Chr. Ge ref. predikant te Almelo, zijn zilveren ambtsjubileum. In 1902 candidaat gewor den, aanvaardde de jubilaris het predik ambt te Murmerwoude en diende vervol gens de Kerken van Amsterdam, Aalten, Hooge veen en sinds 26 Mei 1918 die van Almelo. Ds. Polman is Deputaat voor de Inwen dige Zending en voor art. 49 K.O. en lid van de Commissie der kas voor emeriti- predikanten. ZENDELING O. v. d. BRUG. Zendeling O. v. d. Brug, te Soekaboemi, is in den ouderdom van 64 jaar overleden. De heer v. d. Brug was oud-zendeling der N. Z. V. te Buitenzorg en Ridder in de Orde van Oranje Nassau. DE ZENDING DER GEREF KERKEN IN HERSTELD VERBAND. Naar uit een verslag in de „Overtoorn- sche Kerkbode" blijkt, heeft de te Amers foort gehouden classisvergadering der Geref. Kerken in H. V. in beginsel beslo ten, de Zending te beginnen onder de Ja- vaansche bevolking van Soerabaja. waar toe deputaten benoemd werden. GEREF. KERKEN IN H. V. Aan den heer M. Fokkema, Chr. onder wijzer te Amsterdam, Is vergunning ver leend in de Geref. Kerken in Hersteld Verband een stichtelijk woord te spreken. EEN GIFT MET EEN BIJSCHRIFT. In de Herv. Kerk te Gouda is 10 gecol lecteerd voor de diaconie en 10 voor de Kerk, welke gift vergezeld was van een bijschrift. Die gift is onder protest van het bijschrift door het college van kerk voogden aanvaard. Bedoelde gift diende als bewijs van dankbaarheid, dat het Woord d r Waar heid nog door Ds. Borger in de Ned. Herv. Kerk wordt verkondigd.' ART 8 D. K. O. De heer H. Retel, ouderling bij de Geref. Kerk te Rijswijk (Z.-H.) zal binnenkort djjor de classis Den Haag worden onder zocht naar art. 8 D. K. O. Üp den 2en Kerstdag zal hij voor de gemeente te Rijs wijk een stichtelijk woord spreken. HERVORMDE STADSZENDING. Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze ontving voor de Hervormde Stadszending te Am sterdam een gift van duizend gulden. NIEUW KERKELIJK BLAD. Naar de „Rott." verneemt, is de vorige week te Utrecht een vergadering gehou den van vooraanstaande personen uit de Geref. Kerken, teneinde te komen tot de oprichting van een weekblad of maand schrift, waarin de geestelijke vraagstuk ken, die door de Synode van Assen en de incidenten, die er zich om heen groepeer den, op het doode spoor geraakten, op nieuw in bespreking kunnen gebracht worden en zoo mogelijk vooruit. Tegen de bestaande bladen heeft men in deze krin gen, die een soort tusschenpartij vormen, gewichtige bezwaren. Het ligt in het voornemen voorloopig een maandblad uit te geven, doch zich daarin te onthouden van een polemiek, zooals die in „De Re formatie", in „Woord en Geest" en d.g.l. gevoerd wordt. HET KOPEREN JUBILEUM VAN Dr. J. G. GEELKERKEN. Maandagavond is in de Parkkerk te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van de leden der Geref. Kerk in H. V. van Amsterdam-Zuid ter viering van het ko peren jubileum van dr. J. G. Geelkerken als predikant dezer gemeente. De verga dering werd door den voorzitter, ds. J. J. Buskes, geopend met gebed en het lezen van Psalm 118. Nadat het mannenkoor „Gloria Deo", dirigent Wijnand J. van Smeden zich had laten hooren, sprak ds. Buskes den jubilaris toe en herinnerde er aan, dat dr. Geelkerken vooral in de laat ste drie jaren het zeer moeilijk heeft ge had, wat mede 'n reden was om hem hier nu eens te zeggen hoe men hem hoog acht en lief heeft. Spr. herinnerde aan den intreetekst van dr. Geelkerken („Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet" enz.) en betoogde, dat dr. Geelkerken gepredikt heeft eerst den Jood (dat is de Kerk) doch ook den Griek (dat is de we- Het was het laatste bewijs van liefde, dat ze haar geven konden. Ook van mevrouw van Alteneck en van Andreas waren kransen geko men. Niemand in het rijtuig sprak. De oude man staarde bedroefd voor zich uit en hield steeds de hand van zijn dochter in de zijne. De opwinding der laatste dagen had zijn hoofd wat versuft. Het was hem dikwijls te moede, als reed hij achter het lijk van zijn vrouw. En dan keek hij weer op, en zag het heden en de toekomst en had medelijden met zijn kind. Als ik gestorven was zou ze het gemakkelijker hebben, zoo dacht de oude man. Maar als hij haar dan in de oogen zag, verschrok h ijvan zijn eigen ge- da( hten. Neen, neen, hij moest leven, opdat zijn kind niet nog meer zou moeten weenen Hij streelde haar hand. Op het kerkhof wachtte de dominee reeds. Hij had juist te voren een an dere begrafenis gehad en daarom niet van huis uit kunnen medegaan. Toen men achter de kist naar de groeve ging, zag Ebba. dat er nog meer bedroefden waren deelnemen - den, van wie Helene wel nóóit ge droomd zou hebben, dat ze nog tranen over haar storten zouden. Een schaar half volwassen en kleine meisjes was daar. schuw te zamen gedrongen, kin deren van school. Met Ebba dweepten al deze jonge hamen. In het alledaag- sche schoolleven had zij zooveel nieu we vroolijkheid gebracht. In het vrije reld). Velen, aldus spr., waren in den dommel, doch zijn door de prediking van dr. G. ontwaakt'. God heeft hem daarvoor willen gebruiken, hetgeen bij alle ver dachtmaking die men hem aangedaan heeft, een rijke troost mag wezen. Namens de gemeente bood spr. nu een couvert aan, waarin een bedrag was, als „eerste steen" voor het bouwen van een tweede kerk in Amsterdam-Zuid; daarbij werd aangeboden een prachtige boeken kast, eveneens geschonken door de ge meenteleden. Daarna werd dr. Geelkerken gecomplimenteerd namens den kerkeraad door de ouderlingen v. d. Berg en Naafs. Nadat hierna nog een lid der gemeen te, de heer S. van Erk, bij verhinde ring van prof. Woltjer wegins onvoorzie ne uitstedigheid den dank voor al het werk van dr. Geelkerken uit den laat- sten tijd, had overgebracht, kreeg ds. J. C. Aalders van Amsterdam Centrum het Woord, en sprak namens de Kerken van het Hersteld Verband. Nadat ook nog eenige sprekers van den Jeugdraad het woord hadden gevoerd, kreeg de jubilaris het woord om voor de hem gebrachte blijken van sympaLhie en waardeering te danken. Op geestige wijze trok spr. een parallel tusschen de „bui tengewone" synode van Assen en deze „buitengewone" viering van een koperen jubileum; met een ernstig woord besloot spr. zijn dankrede. Na dankzegging en- sluiting door ds. Buskes bleef men nog lang bijeen. OPGRAVING TE UR. De vereenigde expeditie van het Britsch Museum en van de Universiteit van Pens- sylvania is sinds 17 October in het zesde jaar van haar opgravingswerk. Er is dit maal een graf ontdekt van een koninklij ken prins, die eenige honderden jaren vóór de als eerste bekende dynastie der koningen van Ur moet hebben geleefd. Het graf kan wel 3500 jaar oud zijn. Naar blijkt uit de gouden schalen is de naam van dezen prins Mes-Kalam-Dug. Aan de koninklijkheid zijner geboorte kan zegt het verslag niemand, die dezen waarlijk koninklijken schat gezien heeft, twijfelen. Het merkwaardigste voorwerp uit het graf was het gouden hoofdbe^eksel, dat ook zelfs nek en wangen bedekte. Dicht bij het hoofd lagen twee kommen en een lamp van goud, elk met inscriptie: „Mes- Kalam-Dug, de goede held des lands". Een bronzen strijdbijl lag naast zijn schouder en aan zijn zijde een tweede strijdbijl. Verder waren er vele kralen, gouden en zilveren oorringen, en vingerringen, scha len van allerlei grondstoffen vervaardigd, dolken met gouden en zilveren gevesten. De vondst wordt beschouwd als 't groot ste succes van de geheele opgravingscam pagne. Ofschoon het graf door grafroo- vers is geplunderd geweest, zijn er dan toch zeer merkwaardige zaken in overge bleven. In het verslag is verder nog melding gemaakt van het onderzoek eener begraaf, plaats die eveneens in het verleden door plunderaars is bezocht. Niettemin bleek het mogelijk de graven uit verschillende tijdperken te onderscheiden en verschil len in de kleeling vast te stellen, o.a. in den haartooi der vrouwen. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Op den Kanaal weg sloeg vandeo veehouder R. een wagen, waarvoor 2 paarden gespannen waren, op hol. R. wist er af te springen, en een jongen viel er af, wat voor beiden goed afliep. Later werden de paarden gegrepen. De heer Ouderkerk alhier hield een lezing voor „Ons Belang1' over kaasopbrengst, in verhand met het vetgenalte der melk. 3pr. gaf een uiteenzetting van de samenstelling der koemelk, en berekende in verband hiermede, de opbrengst aan kaas, naaj gelang van het gehalte der meik. Een gehouden collecte in de Geref. Kerk voor de Vrije Universiteit bracht 21,95 °P- Alhier had een ouderavond plaats in de Chr. School. Er werden 2 in leidingen gehouden: over het kinder- gebed, en over het kind in de School, uurtje kon ze als een kind met de kleinen lachen en stoeien. Nu wilden de meisjes ook het verdriet deelen van haar juffrouw. En dan nog twee treurenden. Andree en zijn moeder. Hij ging Ebba tegemoet. Hij ging aan haar zijde loopen vast en ern stig, als een, die het recht van den on- verzettelijken wil heeft daar te zijn. De geestelijke sprak korte, roeren de woorden. Het was onmogelijk hier te spreken, zonder te treffen. Maar toen hij de doode in de groeve nog toeriep: Rust in vrede, zwaar beproefde vrouw, uw kind zal groeien en gedijen bewaakt door de trouwste liefde en zelfopoffering. Toen brak de oude man in snikken uit. En ook de jonge, de sterke moest de tanden vast op elkaar klemmen, om zich te beheerschen. Zijn oogen werden vochtig, en met oneindige lief de zag hij op haar neer, die door de woorden van den geestelijke zoo ge roemd werd. Helene was begraven. Zij vroeg niets meer van de levenden, de stille lag in haar stille rustplaats. Aarzelend verliet Ebba de groeve; over den door de zon -bestraalden weg ging ze, tusschen bloeiende boschjes en met bloemen prijkende graven. Naarst haar ging Andree, voor haar heur vader mei mor rouw Alteneck. De dominee, wiens dochtertje onder de meisjesschaar was, ging met de kinderen en het echtpaar Moller den anderen kant op. Dat u gekomen zijt dat u ge komen zijt begon de oude man. Hij L1SSE De Raad dezer gemeente za! morgenmiddag 2.30 uur vergaderen. 1. Voorstel van B. en W. totsimen- stc-liing van ©ene Commissie van Ad)- vies voor d-en aanleg van een Algem. Begraafplaats'. 2. Voorstel van B. en W. tot benoe ming van een onbezoldigd assistent aan de Openbare Lagere School. 3. Verzoek van het Ned. .Herv. Schoolbestuur, om de benoodigde gel den te mogen ontvangen voor de be tegeling van hst plein der Ned. Herv. School. 4. Voorstel van B. en W. tot aan koop van grond van den heer G. W armsrdam. 5. Voorstel van de Commissie van Advies ter behartiging van de belan- gen der bij da gemeente te werk ge» süelde werrdoozen tot nadere regeling van het loon dar georganiseerde te werk gestelden. 6. Comptabiliteit. 7. Ingekomen stukken en mededee- tiilgen. s. Behandeling van re j lames tegen aan slagen in da hondenbelasting 1927. NIEUWKOOP. De autobusonderneming Nieuw- koopWoerden, van de.i heer J.de Wi. te Kamerik, gaat i.i andere han den over, en zat geëxploiteerd wor den door de heeren v. D'ooijen en Vervoorn te Woerden. De heer C. de Wit te Kamerik heeft zijn auto-omnibusdiemt overge daan aan de Gebr. v. Rooi.en. Ged. Staten heoben nun goed keuring gegeven aan hot besluit vaa den Raad, waarbij het vervolgonder wijs aan de O.L.S. wordt afgeschaft Burgerlijke stand. Beval.en: L. Stïgtër geb. iloogendoorn, d.; ivl. Li \V'oelders geb. de Rooij, z. Ondertrouwd: J. ölinger^and te Wil- nis, 22 j. en N. A. vonk 19 j. Getrouwd: J. v. Soest te Zwolle 2Ó j. en 0. G. Blom 26 j. RIJN 8IiUR\ Door de Jonged -chtersvereenl- ging Dorcas'' zijn in het aigebopee seizoen hjnderdavint g kleeding tukken vervaardigd. Deze week be tjnd gele genheid voor de begunstigers, deze werkstukken te bezicht.gen, waarna ah welkom© Kcrstgave, 50 gezinnen daar- med© verblijd zijn geworden. Waar door don strengen vorst hot scheepvaartverkeer alhier geheel gestremd' is geworden, kunnen de lief- hebbers van schaatsenrijden thans hun hirv ophalen. Aan d.' V'li-t en coiop de kleinere binnenwateren wordt ve\ gereden. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. Aanwezig alle heden. Voorz. de heer J. A. Bakhuizen, Burgemeester. De Vocrz. opent do vergadering met gebed. De notulen der vorige ver- gadeering worden gele en, goedgekeurd en geteekend. De Voorz. doet o.m. mededeeling van die navolgende ingekomen stukken Schrijven van heeren Ged. St. in d© provincie Zuid-Holland, waarbij de opheffing van het openbaar vervo'g- onderwqs goedgekeurd wordt. Een schrijven van de Ned. Politie hond vereeniging wordt voor kenni ge- ving aangenomen. Een schrijven van Mr. B i t, advo caat en pfocureur te Leiden, waarin deze mededeelt, dat bij vonnis d.d. 14 Dcc. 1927, da vordering van den heer yan Luhng tegen de gemeente, aan dezen heer ontzegd is. Een schrijven van de wed. C. van Heyningen, waarin h:t overl'jdenvan haar echtgenoot, in leven gemeente ontvanger, medegedeeld wordt, D© voorz. deelt mede dat B. en W. aan da weduwe een brief van rouwbeklag gezond:n hebben, uokvufl deze plaats wil de Vocrz. den ont vanger, die zoolang in diaast der ge meente geweest is, herdenken. Procesverbaal van de ingevolge art. 118 der gemeentewet, in verband met het overigden van den gemeenteont vanger, gehouden kasopname op 15 Dec. 1927. meende, dat hij beleefd moest bedan ken, maar hij was te ontroerd, om de juiste woorden te vinden en knikte maar steeds voor zich heen. Uw leed is het onze. Behooren wij niet bij elkaar? vroeg Andreas' moe der zacht. Hij werd heel verlegen. 'Wij? Ik denk het is toch ach helaas stotterde hij. Zij bleef staan. Ziet u die beiden? En hij zag zijn kind aankomen met den man, die zijn arm om haar schour ders gelegd had. Ja, vader, zeide Ebba wij wil len het nog eens samen wagen, Andree en ik. De oude man met het kinderhart deed, zooals kinderen doen: nog waren zijn wangen nat van tranen, of daar vloog een stralende glimlach over zijn gelaat onbevangen, als de natuur, waarin de plotselinge wisseling van dood en leven, van droefenis tot ge luk, het begrijpelijkste is. Ik heb me geweerd, ging Ebba voort; ik meende, dat ik hem niet zooveel zorgen mocht medebrengen. En nu heb ik hem haar gegeven, mijn arme, leege hand. Leeg? riep Andree, leeg? Ge vuld is ze, vol gouden zaadl En nu zal ik ze vast weten te houden. En in plaats van de geliefde in zijn arm'en te nemen en het tweede, het eeuwige verbond, dat hij met haar sloot, met een ku9 op de lippen te bo zegelen, nam hij haar hand. Diep boog hij zich en vol eerbied kuste hij ze, de goede, de zaaiende hand van de vrouw zijn vrouw. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 75. (Slot). Het was lang en mager. En het was het gelaat van een oudere vrouw. De mond stond- wat open. Het jonge meisje staarde het aan, dit vreemde, verouderde strakke ge zicht Zoo zien zij er uit, die het leven over wonnen hebben. Zoo zien zij er uit, die door den dood geieekerid zijn. En zijn dreigende majesteit open baart zich ook aan hen, die hem nog noou gezien hebben. Maai' liet kon niet waar zijn! Onge- louvig, door een waanzinnigen angst bevangen, riep het meisje: Heienel Heienel Geen kreet bereikte haar meer. Geen der liefde en geen van den angst. Stil, met den verdwijnenden dag. was ze uit het leveng egaan. De poorten der eeuwigheid hadden zich achter haar gesloten. Helene was od. Toen Helene weggedragen werd om begraven te worden naast haar man, die haar zoo boven alles had liefgehad was het een vroolijke zomermorgen. En slechts w°inige menschen stonden om haar graf. De belangstelling was verflauwd. Toen het tragische einde van den man alle gemoederen in beweging ge bracht had, was de deelneming groot geweest. Maanden waren er sedert verloopen. De stortvloed van het medelijden was weer geëffend; de stille vrouw, die zoo zacht uit het leven was gegaan, was ook zoon onbelangrijke persoon, se dert de armoede haar getroffen had; niemand bad beleefdheidsplichten te vervullen, voor niemand was er een dwang, erbij te moeten zijn. Tante Louise was op reis. Ze was dit jaar zeer vroeg weg geffaan, om nog niet weer te moeten meewaken, waartegen baar gezondheid niet be stand was. Haar vrienden behoefden zich dus niet te vermoeien. En Ebba's vrienden, of liever haar medearbeidsters op school waren al len met vacantie naar huis. Zoo bleven alleen de hoofdonderwij zer Moller en zijn vrouw, de steeds trouwen, tot hulp bereid, over, om met Ebba en haar vader mede te rij den. Langzaam rolde het rijtuig achter den lijkwagen aan. De kist die er op stond, zag er ech ter niet uit. als lag daarin een ver armde, een gezonkene. Uit Berlijn waren kransen gekomen, van Trude en van Fausta. Toen ik den mijne bestelde, had Fausta geschreven. was het mij steeds, als zou Helene hem zien en als moest hij voldoen aan haar schoon heidsgevoel. En Ebba en juffrouw Moller had den kransen gewonden, den geheelen dag, en ook zij hadden met zeldzame zorg die bloemen gekozen en dat groen, waarvan ze wisten, dat Helene hield.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5