SPLINTER DAG-AGENDA. 17 December 1S2715 Januari 1928. Museum „De Lakenhal". Tentoonstel ling van Leidsche Topografie, door de Ver. „Oud-Leiden". Vrijdag 23 Dec., 's av. acht uur. „Patrimonium". Hoogl. Kerkgraeht: Ds. K. Schilder, over: „Wat is de he mel?" Woensdag 29 Dec., 's av. acht uur. Nutsgebouw. Steenschuur: Jaarver gadering der Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag „Obadja". Donderdag 29 Dec., 's av 8 uur, Stads gehoorzaal, Gem koor „Sursum Cor- da", Weinachts-oratorium. De uvchhI-, nacht- en Zondagsdienst «Ier apotheken wordt van Maandag 19 Dec. tot en met Zondag 25 Dec. a.s. (lsten Kerstdag) waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. telef. 594, en Maandag 25 Dec. (2den Kerstdag) ne men waar de apotheken der H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502; en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. lederen Woensdagavond 8.309.30. Middelweg 28, Zitting v. h. Bur. v Aang. en Voorlichting inzake Crediet- verschaffing. OBBanKmmaHBEsnBHa RECLAME. DEKENS Man bij alle conducteurs en moeten zijn ge knipt op den dag en maand van gel digheid. VACCINATIE TEGEN POKKEN. Het hestuur van den hond tegen vaccinedwang heeft met betrekking tot het wetsonwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke bepalin gen betreiiende de vaccinatie 'n adres gezonden uan de Tweede Kamer. Adressant juicht de strekking van di. ontwerp, dat de beuoeling heeft, üeu zijdelingsehen dwang van de vac cinatie op te hefien, ten zeerste toe, doch is \an oordeel, dat deze ophef fing niet een tijdelijk karakter be hoort te dragen, maar bedoelde dwang voorgoed uit. onze wetgeving behoort te verdwijnen. Adressant schrijft, dat thans ook wetenschappelijk als vaststaande wordt erkend, dat de vaccinatie vol strekt niet onschadelijk is, doch inte gendeel daaraan zelfs levensgevaar is verbonden, en van regeeringszijde is erkend, dat in een korte periode niet minder dan 37 kinderen door die kunstbewerking den dood hebben moeten ingaan. Verder wordt in het adres gezegd, dat Zwitserland, waar geen vaccine dwang bestaat, ten opzichte van her senziekte in vergelijking met Neder land en andere landen een gunstig beeld vormt; dat in Italië en Spanje, waar inen- tingsdwang bestaat, in de laatste 15 jaren tienduizenden personen aan pokziekte stierven en Engeland, dat een verslapping van den inentings- dwang seuert jaren heeft, in die jaren maar 282 sterfgevallen tengevolge van pokken boekte. Tenslotte zegt adressant, zich vol komen te vereenigen met de woorden van prof. dr. li. Aldershoff. directeur van het Rijks Serologisch Instituut te Utrecht, in het Decembernummer 1927 van het Tijdschrift voor sociale hy- gi4ne: „Naar mijn meening was dan ook voorloópi'g algeheele afschaffing van den vaccinedwang do beste en meest afdoende weg geweest. Het uit stel gedurende drie jaren lacbt mij niet toe". Adressaht verzoekt op grond van een en ander intrekking van art. 17 der wet van 4 December 1872. DE GLINDHORST. Naar wij vernemen hebben de koo- pers van De Glindhorst. welke bet to taal bezit verkregen voor 421.000, liet gedeelte Kolfschoten, groot 61 H.A., waarvan 1 groote en 3 kleine boerderijen, van tie hand gedaan voor 105,000. Er blijft dan over 121 H.A., waarop 20 boerderijen, alle bedrijven, ambtenaarswoningen en paviljoens, waarvan de koopsom is 315.700. Donderdag 22 December zal in Den Haag. naar de Rotterd. meldt, een vergadering worden gehouden, waar in men hoopt te komen tot de oprich ting van een Vereeniging tot duurza me verzorging van minderjarigen. Men zal dan van de kooperscombina- tie.de stichting overnemen. NIEUW VROUWENLEVEN OPGEHEVEN. Na een twintigjarig bestaan is het maandblad „Nieuw Vrouwenleven" opgeheveri. De redactrice, de bekende schrijfster Daisy E. A. Jungius zal zich voortaan tot haar lezerskring richten in „Zij", het bij C. Morks Czn. verschijnende Maandblad voor de Vrouw, waarvan zij met ingang van 1928 medewerkster is geworden. DE GERAMDE AMERIK. DUIKBOOT. Namens den Minister van Marine heeft gisternamiddag de luitenant ter zee le kl. C. T. Bol laan, waarne mend sous-chef van den Marinestaf, aan den gezant van de Vereenigde Staten van Noord-Am-erika, te Den Haeg, den beer Tobin. deelneming be tuigd met bet ongeval dat de Ameri- kaanscbe Marine getroffen heeft door bet verlies der duikboot S. 4. die, zoo als men weet, vergaan is doordien zij geramd werd door ©en torpedojager en waarbij vel© menscbenlevens ver loren gingen. DE NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL IN EELGIë. Bovengenoemde instelling vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat met ingang van December 1927 weder regelmatig een lijst van Vraag en Aanbod in baar maandblad zal worden opgenomen, waarin de voor naamste loopende zaken zullen wor den gepubliceerd. WENSCHEN VAN HET CHR. NAT. VAKVERBOND. Door het Christelijk Nationaal Vak verbond is ter kennis gebracht van de Tweede Kamer een motie, aange nomen door het algemeen bestuur van dit verbond, waarin genoemd bestuur zijn standpunt heeft bepaald met be trekking tot het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet. In deze motie wordt met leedwezen geconstateerd, dat in het ontwerp geen rekening is gehouden met den meer malen door de Christelijke vakbewe ging uitgesproken wensch, om het ziekengeld te bepalen op minstens 80 pCt. van het loon en de premie geheel ten laste van de werkgevers te bren gen. Het bestuur acht verder noodig, met het oog op de mogelijkheid en doel treffendheid van controle op de ver zekerden, welke controle aan den Raad van Arbeid is opgedragen, en mede met het oog op het onbereken bare risico dat uit het niet aangeven van alle verzekerden bij Ziekenkas van den Raad van Arbeid, voor deze zie- kenkenkassen voortvloeit, dat alle arbeiders, die volgens de bepalingen van de wet voor de verzekering in aanmerking komen bij den Raad van Arbeid worden aangegeven, en daar van aanteekenihg wordt gehouden, met vermelding bij welke Ziekenkas zij zijn ingeschreven, alsmede, dat van alle veranderingen daarin aan den Raad van Arbeid mededeeling moet worden gedaan. BUITENLAND. HET DUITSCHE METAALCONFLICT. De arbitrale uitspraak bindend verklaard. De Duitsche rijksminister van Ar beid heeft de door den arbiter Dr. Jöl- ten gevelde beslissingen over de werk tijd- en de loonregeling in de West- Duitsche ijzerindustrie bindend ver klaard. Daarmee wordt wellicht het uitbre ken van een gevaarlijk sociaal con- flicbt voorkomen. ONTPLOFFING OP EEN MOEDER SCHIP. Brand op de „Langley". Aan boord van het Amerikaansche moederschip „Langley". ongeveer in het midden van het schip, had heden ochtend tegen tien uur een verscbikke lijke ontploffing plaats. De Langley lag in de baai van San Diego (Califor- nië) voor anker. Er brak direct bran«l uit, die bet schip in dikke rookwolken hulde. De brand gebluscht. Twee dooden, vijl gewonden. Drijvende brandspuiten werden uit gezonden, doch voordat zij aankwa men had de bemanning van de Lang ley het vuur al met stoom gebluscht. Twee mannen werden gedood, vijf ge wond. Gemeend wordt, dat de ontploffing in de benzine-opslagplaats plaats had. INDUSTRIEELE VDEDESPOGINGEN IN ENGELAND. Een aanstaande bijeenkomst van het Vakverbond met werkgevers. Op een buitengewone vergadering 'van het Vakverbond is een voorstel aangenomen van Sir Alfred Mond en een groep werkgevers, die gezamenlijk een kapitaal van honderd millioen pond vertegenwoordigen, om een ge meenschappelijke vergadering te be leggen met het oog op den vrede in de industrie. De vergadering zal waarschijnlijk midden Januari gehouden worden. DE DIENSTPLICHT IN BELGïë. Vandervelde pleit voor verkorting. Ter gelegenheid van de bespreking over het contingent 1£28 van het Bel gische leger, hield Vandervelde ren beschouwing over den door de verdra gen van Locarno geschapen toestan.l. Hij verklaarde, dat de groote meer derheid der Duitschers overtuigd was van bet definitieve der Westgrens. Voor wat de Oostgrenzen betreft, wilden zij zich echter niet op de be palingen der verdragen vastleggen. Indien er vroeg of laat een oorlog zou uitbarsten, zou deze tegen Polen gericht zijn. Frankrijk zou, teneinde Polen te helpen, Duitsctiland moeten binnenrukken. Spr. verdedigde vervolgens voor België de algemeene dienstplicht van zes maanden, lichamelijke training, benevens gewestelijke recruteering. DS DUIKBOOT S IV ALS VERLOREN BESCHOUWD. Tengevolge van het slechte weer en de woelige zee moesten de reddings pogingen voor de gezonken duikboot S IV gisteren worden gestaakt. Duiken was niet mogelijk. Men vreest, dat de zes leden der bemanning, die zich nog levend in de duikboot bevonden, niet zullen kunnen worden gered. Zij be vinden zich reeds meer dan 70 uur in het gezonken vaartuig. HET WINTERWEER IN EUROPA. In de Oostzee. Te Tralsund is een telegram ont vangen van de ongeveer 150 bewoners van het eilandje Ruden op de Grens- walden Wadden, behelzende, dat zij sinds 14 dagen zonder melk en sinds gisteren ook zonder levensmiddelen zitten. De ijsbreker Nordsee heeft van Pillau uit getracht het ijsdek te bre ken, maar moest bij Sassnitze omkee- ren, daar er geen verder doorkomen aan is. De sterke tender Thiesson, voor zien van ijsbrekers aan den boeg. zal nu trachten een vaargeul naar Ruden te forceeren en levensmiddelen te dis- tribueeren. In Duftschland Het transport van kolen van de Roer naar den Rijn per schip moest gisteren tengevolge van de vorst wor den stopgezet. Wegens het vele ijs op den Rijn is de vaart tusschen Ruhrort en Straats burg heden gestaakt. Het zware Moezel ijs is vast gaan zitten, de rivier is, tot op een afstand van 4 K.M. van de monding geheel dichtgevroren. Ook in de Main zit veel drijf ijs, evenals in den Rijn. zoo zelfs dat de scheepsbrug bij Koblenz opge ruimd moest worden. In Zuid-Rusland. In de omgeving van Odessa woeden hevige stormen en sneeuwjachten met schier ongekende kracht. De schepen trachtten zich met ijsbrekers een weg naar zee te banen. Een Ita- liaansch schip zou vergaan zijn. Volgens nadere berichten werd windkracht 11 geregistreerd. In Engeland. Het strenge winterweer duurt in Groot Britannië voort en langs de Zuidkust woedde gisteravond een sneeuwstorm. In Londen is het helder en zonnig weer. doch voor den vijfden dag ach ter elkaar is de temperatuur, flink be neden vriespunt. De weersvoorspelling luidt, dat de huidige weersomstan digheden zullen duren tot na Kerstmis GERINGE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Thans slechts 10.000 werkloozen. De besprekingen over de begrooting voor 1928 werden vandaag in den Franschen Senaat voortgezet. Poincaré beantwoordde in een uit voerige rede een vraag van een der senatoren, die aandrong op verlenging van de periode van werkloosheidsuit- keering door den staat. De premier antwoordde, dat de re- geering deze kwestie nader zou kunnen behandelen, indien er sprake was van toenemende werkloosheid, maar op het oogenblik bestaat er in Frankrijk geen werkloosheid, uitgezonderd dan die, welke een gevolg is van de sei zoenswisseling. Gedurende het afge- loopen jaar en zelfs gedurende de munt-crisis zijn er in Frankrijk niet meer dan 80.000 werkloozen geweest, een cijfer, dat veel lager is dan in an dere landen en dat ongeveer gelijk is aan het cijfer van voor den oorlog. Op het oogenblik, vervolgde Poincaré zijn er in Frankrijk niet meer dan tien duizend werkloozen, waarvan 60C0 te Parijs en 2500 in de omgeving van de hoofdstad. De communistische partij tracht steeds elk maatschappelijk kwaad te exploiteeren, doch dergelij ke argumenten dienen in den senaat niet ter sprake gebracht te worden, In dien het euvel zich weer mocht voor doen, zullen buitengewone maatrege len genomen worden, maar op het oogenblik bestaat het kwaad niet. KORTE BERICHTEN. Op het congres der Parijsche so cialisten heeft een motie Blum (vrij laten onder bepaal.de voorwaarden der afdeelingen bij herstemmingen) de meeste stemmen gekregen. Een Amerikaansch ontwerp-ver- drag, om den oorlog in den ban te doen is bij bet Fransche departement van buitenlandsche zaken in studie. Te Odessa is een monarchistische contra-revolutionaire organisatie ont dekt. De Zwitsersche Nat. raad heeft het voorstel aangenomen om de trac- tementen der regeeringsleden met 7000 fres te verhoogen; de bondspre sident ontvangt dan 35.000 fres, de overige leden van den bondsraad 32 duizend francs. In Lithauen zijn 17 personen in verband met communistische spion- nage in hechtenis genomen. De Japansche staatsman, Koeha- ra, die met een zending als hoofd van 'n delegatie naar Moskou is geweest, heeft zich op de terugreis te Charbin laten interviewen. Hij zeide, dat als resultaat van zijn zending nu wel spoe dig een Russisch-Japansch handelsver drag zal tot stand komen. GEMENGD NIEUWS. Marions moordenaar geïdentificeerd. De politie te Los Angeles heeft bekend ge maakt, dat zij den moordenaar van Ma rion Parker geidentificeerd heeft. Het is Edward Hickmann, 'n voormalige bank bediende. De commisaris van politie Herman Cline heeft in zake den moord op de klei ne Marion Parker nog medegedeeld, dat Hickmann, die twintig jaar oud is, zeei waarschijnlijk uit wraak heeft gehandeld, omdat hij verleden jaar Juni wegens valschheid in geschrifte werd veroordeeld, gepleegd aan de First National Bank, waar Parker, de vader van het vermoorde kind, hoofdkassier is. Parker verzette zich er destijds tegen, dat Hickmann op eere woord werd vrijgelaten. De politie bewaakt alle wegen ter voor koming, dat Hickmann ontsnapt; men ge looft dan ook, dat de man spoedig zal worden gearresteerd. Draadloos wordt gemeld: Nog drie ver dachten, twee mannen en een vrouw, zijn hier heden gearresteerd nabij de plek, waar Zaterdag j.l. een nog steeds onbe kende misdadiger het lijk van de kleine Marion Parker uitwisselde tegen 15U0 dol lar in contanten, welk bedrag hein door haar vader werd betaoid. Het 9-jrst werd een man gearresteerd, die vrijwel beant woordde aan de beschrijving van George I-ox, die het meisje van school meenam. De gearresteerde bleek George Barn&nian te heeten en verklaarde, 24 jaar oud te zijn. Bi) het baantje glijden gevallen. De 10-jarige v. d. R„ te Delft kwam Vrijdag avond j.l. bij het baantje glijden te val len. Hij bekwam een buil aan het voer- hoofd, die er onschuldig uitzag Zaterdag moes» echter een geneesheer wordetf ont boden. Desa achtte onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk, daar de hersenen beleedigd waren. Thans is de jongen aan de gevojgei \an den va overleden. Stelende Belgische deserteurs. De po litie te Nijmegen heeft gisteren aangenou- den twee Belgische deserteurs. J. S. B. en J. B. M., uit Borgerhout. Zij waren te Antwerpen uit het leger gedeserteerd, na dat M. een Belgisch korporaal had mis handeld. Vóór hun vertrek naar Neder land stal B. bij zijn ouders 1000 francs, welke zij in Nederland opmaakten. Op hun tocht van Amsterdam naar Nij megen heeft B. in Hilversum twee rijwie len gestolen en M. een carbidlantaarn. Toen zij deze te Nijmegen wilden verkoo- pen, werden zij aangehouden. Bloedvergiftiging. Zekere A. K. uit Nieuw Borgvliet is in het gasthuis te Bergen op Zoom aan bloedvergiftiging ge storven. Branden. Te Gemert zijn de wonin gen van M. en V. nagenoeg geheel afge brand. De inboedels zijn gedeeltelijk ge red. Verzekering dekt de 9chade. Gisternacht is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de borstelfa- briek der firma J. Vermunt en Zn., te Roosendaal. Het ketelhuis van de centrale verwarming alsmede de daarboven gele gen droogkamers brandden geheel uit. Dank zij het kranig optreden van de brand wet r, alsook de omstandigheid, dat de ijzeren branddeuren, welke dit fa- brieksdeel van het overige uitgestrekte gebouwencomplex scheiden, goed stand hielden, bleef de brand tot genoemd fa- brieksgedeelte beperkt. De schade is niet temin tamelijk groot, doch wordt door^ verzekering gedekt. Te Gorredijk is de kazenmakerij vnn K. B. afgebrand. -«- Gisternacht omstreeks drie uur brak door onbekende oorzaak brand uit bij don manufacturier G. v. Rooyen, in de Ben- nebroekerlaan te Bennebroek. Door vier stralen op de waterleiding werd het vuur bedwongen. Het pand brandde echter ge heel uit. Alles was verzekerd. Onbewaakte overwegen weer gesloten. Men. schrijft uit Liminen (N.-H.): Onlangs is alhier op bevel van den mi nister een onbewaakte overweg wederom van afsluitboomen voorzien, terwijl hij evenals voorheen, weer wordt bewaakt. Thans is bij het gemeentebestuur al hier, wederom een schrijven ingekomen van den minister, inhoudende mededee ling dat óok de andere overweg in deze gemeente wederom zal worden bewaakt. Een ganzenjacht. 't Gebeurde in de gemeente Buchten, en nog wel op Zondag. Eenige opgeschoten jongens hadden een dozijn wilde ganzen ontdekt. In fleur en kleur werd de zaak in het dorp aanhan gig gemaakt. Peer, een stevige boer, nam de leiding op zich. „Ver gaon enne jaeger zeuke, en dan gaon ver ze an de vère!" Van Jan naar Klaas, en van Klaas naar PietMaar wee hoor, het toeval wilde dat er geen jager en dus ook geen jacht geweer gevonden werd. „Dan mèr nao de Burgerwacht" meende Peer. Maar Fortu- na was niet met hen. De Burgerwacht had juist deze week de geweren ingele verd. Plotseling kreeg Peer een lumineus idee. Hij sprong van vreugde op. „Kom mèr mit, toes hub ich nog gewèr en ouch petrone!" En ja hoor, thans begon de jacht. Peer met z'n gevolg naderde de plaats, waar de wilde ganzen nog steeds vertoefden; 't geweer werd geladen. Peer zou schieten. Een patroon werd ophet geweer gedaan, gemiktenPeer zag reeds in de verbeelding eenige gan zen fladderen. Maar o wee!een gesis plotseling een pangen de ver baasde jongens zagen Peer voorwaar voor den grond liggen. Het topje van z'n neus was verdwenenen het „geweer" in stukken gevlogen. Wat was het geval ge weest? Het moderne jachtgeweer, was vol met proppen gestopt, hetgeen tengevolge had, dat het kfuit met geweld z'n uitweg had gezocht. De jongens zagen het troep je ganzen waggelend verdwijnen, terwijl Peer zich onder dokters behandeling stel len moest. Het geval bracht nogal con sternatie te weeg. Inbraken in de omgeving van Haarlem. In de omgeving van Haarlem wordt de laatste dagen nogal veelvuldig ingebro ken. Gisternacht driemaal ir Heemstede en tweemaal in Aerdenhout. De buit is tot nu tóe niet erg groot. Alleen in Aerden hout werd eenig zilverwerk gestolen. Aan de gevolgen overleden. Vrouw A. aan den Steenoven onder Rijen, van wie Zondag bij de kachel de kleeren in brand geraakten, is in het St. Ignatius-gesticht te Breda overleden. Acetyleen-toestel gesprongen. Gisteren middag is te Amsterdam op een schuit, liggende hoek Brouwersgracht en Korte Prinsengracht, een acetyleen-toestel uit elkaar gesprongen, met het gevolg, dat een 15-jarige jongen door de stukken werd getroffen. Hij was op slag dood. Zijn lijk is door den G. G. en G. D. naar een der ziekenhuizen overgebracht. Omtrent het ongeluk wordt nader ge meld, dat men in de schuit bezig was ga ten in de ijzeren platen te branden met een steekvlam. Het acetyleen-gasapparaat, dat daarvoor werd gebruikt, sprong plot seling met een hevigen knal uit elkaar. Een 15-jarige monteursleerling werd eenige meters in de hoogte geslingerd. Een gedeelte van zijn hoofd was wegge slagen. De overblijfselen van het toestel zijn in beslag genomen. Door de Arbeidsinspec tie zal gètracht worden de oorzaak op te sporen, waardoor het uit elkaar sprong. De dubbele moord met roof te Culem- borg. Volgens het Volk is thans komen vast te staan, dat een der anonieme brie ven over de moordzaak te Culemborg is geschreven door Arnold Collé. Deze man heeft-ook- Feeds bekend, de schrijver te zijn. Dit is dus, zoo schrijft het blad, lijn recht in'tegenspraak met de door hem vfpr het gerechtshof onder eede afgeleg de verklaring. Indien onze inlichtingen juist zijn, komt. schrijft het Volk, over de moordzaak een heel nieuw licht. Dan krijgt ook de ge loofwaardigheid van vrouw Haveman, die verklaarde, dat de Collé's de brieven had den geschreven, een stevigen steun en wordt de waarschijnlijkheid dat de twee menschen die thans reeds zoo lang ge vangen zitten, de verdachten S. en V., on schuldig zijn, grooter. Gemeld wordt nog, dat Inmiddels bij de justitie nog eenige mededeelingen zijn in gekomen, die voor de familie Collé zeer bezwarend tijn. De gemeente-werkman C. de Kruyf heeft n.l. verklaard, dat op den dag, waarop Haveman zich van het le\en beroofde, Auke Obdam, Arnold Collé en de oude Collé een geldkistje hebben be graven achter zijn huis. Eenige dagen daarna heeft Auke Gbdam op deze plaats staan graven. Het blad weet verder nog te melden, dat de verdachte S., die te Arnhem in hech tenis zit, ernstig ziek is. Hij is gedurende zijn g-vangenschap 60 pond afgevallen en ziet er heel slechts uit. Hij wordt thans met lichte kost, voornamelijk pap, gevoed. Berucht inbreker te 's-Gravenhaye ont snapt. Een berucht inbreker is gister avond uit het Ziekenhuis in Den Haag ontsnapt. Men herinnert zich nog wel hoe een paar maanden geleden de poli tie een inbreker greep, die bij Meddens binnen gedrongen was, Toen de politie hem ontdekte, verstop-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2