standsbedrijf pleiten. Zij zouden er juist tegen moeten zijn. Ook de be drijfswinst kan voor hen geen motief zijn. Spr. hoopt, dat B. en W. spoedig met een voorstel tot opheffing zullen komen. Weth. Reimeringer wijst er op. dat het niet gaat om opheffing. In 1925 is met groote meerderheid .van stemmen tot behoud besloten (19 te gen 10). Spr. wijst op deze stemverhou ding, waaruit blijkt, dat men ook van rechts er voor was. Spr. laat geheel liggen de actie van de waschindustri- eelen. Op hygiënische gronden is spr. nog steeds voor het houden van de wasch buiten de deur. Tegenover spr.'s partijgenoot Romijn merkt spr. op, dat in 1920 Prof. Eerd- mans scherp voor net bureau streed. Wat de zaak aangaat, het' bureau kan niet blijven waar het nu is. Het voorgestelde gebouw is uitstekend ge schikt. Spr. deelt nog mede, dat van de meisjes, die daar werken, geregeld één pet gekort wordt om daaruit te be talen de vermissing van goederen. Dat werkt goed en daarvan wordt behoor lijk administratie gehouden. Weth. G o s 1 i n g a protesteert te gen het verwijt van den heer Wilbrink Spr. heeft als raadslid de vorige ver gadering gesproken. Dat heeft spr. ge daan, om in het openbaar rekenschap te geven van het innemen van een af wijkend gevoelen van zijn partijgenoo- ten. Spr. verdedigt niet principieel de overheidsbedrijven. In dit geval is het geen stap tot overheidsbemoeiing. Hier is té overwegen, of geen alge- meene belangen geschaad worden. Er was geen apparaat aanwezig dat de taak overneemt. Laat men het gerust dood concurreeren. Maar men wil eerst het bureau weg werken en dan intermediair verleenen. Spr. wil het omgekeerde. Er is niet aangetoond, dat het bu reau op eenigerlei wijze andere be drijven hindert. Ook liet motief, dat het bureau slechts 2 tot 4 pet. van de ingezetenen ten goede komt, deugt niet^ want dan zou ook een instelling als het Burg. Armb. dat ook slechts voor een 600 tot 700 ingezetenen dient, geen bestaans recht hebben. Spr. wil nogmaals verklaren, dat hij niet op prineipieele gronden, maar alleen op praetisehè overwegingen voor hei behoud van het bureau is. Wil de heer Wilbrink dit plooien van beginselen noemen, dan zegt spr. dat is met kanonnen schieten op vlomei:. De heer P arm entier (A. R.) be strijdt den heer Goslinga. Deze heelt veizuimd aan te toonen, dat hier, zoo dra de gemeente zich terugtrekt een sociaal belang geschaad wordt. De heer Guslinga wil. dat eerst het appa raat. <'at het bureau zal moeten ver vangen jn functie treedt. Daarmede weerhoudt bij ecchter 't te voorschijn treden van zoo'n apparaat. Spr. meent, dat wel degelijk het An ti Revolutionair beginsel eischt verzet tegen elke onnoodige overheids-inmen ging. Ook practisch is de stelling, dat dit bureau werk doet dat anderen niet kunnen af willen doen onjuist, omdat het nu reeds door anderen ge daan wordt. De Overheid kan nooit tegen de particuliere bedrijven con curreeren, omdat zij het motief produ- ceeren tegen den laagst mogelijken prijs en met de laagst mogelijke kos ten mist. Dat komt niet, omdat de lei ders in het overheidsbedrijf sufferds zijn maar eenvoudig omdat de prikkel ontbreekt. Doorgaans zijn de over heidsbedrijven monopolistisch. §telt men echter de zaak zuiver, dan zou den op dezelfde plaats b.v. twee gas fabrieken moeten bestaan. De heer Van Eek interrumpeert: met de opmerking: En de staatsmijn- bedrijven dan? De heer Parmentier meent, dat ook daar de invloed van het overheids bedrijf op de particuliere overwegend is. De Overheid mist de organen, die de levenswijsheid van den particulie ren ondernemer vervangen moeten. Spr. meent, dat het waschbureau wel degelijk als een troetelkind van de Soc. Dem. te beschouwen is. Er wordt reclame genoeg voor gemaakt. Wordt nu van Anti Rev. zijd© dit bureau verdedigd, dan kan men ook andere gemeentelijke inkoopbureau's e.d. verdedigen. Dat het winstmaken geen econo misch motief is, is reeds genoegzaam aangetoond. Spr. meent tenslotte, dat de gemeen te niet voor de paar menscben, die daar werken het lev^n van de instel ling mag rekken, temeer niet, omdat ieder weet, dat de meisjes, die daar werken, morgen ander werk hebben. Laat men voor dit bureau een paar werkloozen nemen die kunnen dat ge makkelijk overnemen. De heer Wilbrink (C. H.) vraagt voor de derde maal het woord. De Voorzitter wil hem dit niet toe staan, omdat dit de debatten rekt. Op veler aandringen verkrijgt de heer Wilbrink nog kort het woord. Hij verdedigt nogmaals, dat de heer Goslinga als goed Anti Rev. geen voorstander van dit gemeentelijk bu reau kan zijn. Wanneer de heer Gos linga nu beweert als raadslid voor zichzelf gesproken te hebben, dan merkt spr. op, dat het dan beter is, dat de heer Goslinga even later aan geeft wanneer hij wel en wanneer hij niet als wethouder spreekt. De heer Groeneveld (S.D.) ver krijgt, met tegenstand van den voor zitter, ook voor de 3e maal nog kort het woord. Deze merkt op, dat de par tijen van 1919, die het bureau hielpen oprichten, dezelfde zijn, die er nu tegen zijn. Daarna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aange nomen met 16 tegen 14 stemmen. Voor stemmen alle Soc. Dem., de Vrijz.- Dem.. alle drie wethouders en de hee- ren Bosman, Eikerbout en Wilmer. Daarna is aan de orde de interpel latie de R e e d e (C.Ii.) over den aan slag in de gemeentelijke belasting op loozingen van fabrieken en bedrijven in gemeentelijke bezittingen. Spr. stelt een drietal vragen, waarop wethouder Goslinga antwoordt, dat B. en W. inderdaad door een meer nauwkeu rige toepassing van de verordening hoogere opbrengst en meer aanslagen in die belasting hebben verkregen. Dat tevoren de toepassing niet met de ver- eischte nauwkeurigheid plaats had. Dat de aanleiding tot deze nauwkeu rige toepassing is geweest een klacht over die onnauwkeurigheid, waardoor B. en W. genoopt werden een geheel nieuwe opname te doen plaats hebben. B. en W. zeggen toe een wijziging van de verordening to zullen over wegen, maar zij kun» de verorde ning niet zonder meet rzijde stellen. De heer de R e ed e (C.H.) merkt op, dat 'deze verordening reeds bestaat van 1857 af. Toen waren alleen fabrieken daaron der begrepen. Later is de verordening ge wijzigd en vallen ook bedrijven er onder. Deze verandering is gekomen in 1901 op voorstel van den heer de Lange omdat er moeilijkheden waren gerezen. De gedrags lijn is toen vastgesteld zoo, dat alle loo zingen of fabriekswater, geen privaat-loo- zingen zijnde, waardoor waterverontrei niging ontstaat, zouden worden aangesla gen. Van die gedragslijn schijnt te zijn afgeweke. In dit jaar is een kantoorge bouw fh de Breestraat aangeslagen waar voor men reeds eenige jaren niet be taalde, eveneens een groot winkelpand. Dat is een toepassing naar de letter der verordening geweest maar spr. meent, dat dit niet in de bedoeling heeft gelegen, Een ingestelde reclame in hooger be roep is afgewezen, omdat de Raad van beroep alleen oordeelt op stukken, maar spr. meent, dat wanneer een beroep met goede omschrijving wérd ingesteld de uit slag anders zou zijn. De bedoeling is nooit geweest, dat menschen met een kleine ne ring zouden worden aangeslagen, alleen fabrieken, die op erge wijze het water ver ontreinigen. Bovendien is de heffing nog onvolledig. Spr. meent, dat de verorde ning moet worden herzien en dat de aan slagen van nu langs administratieven weg moeten worden afgeschreven. Weth. Goslinga wijst op de toezeg ging van B. en W. om een herziening te overwegen. Spr. acht de oplossing niet zoo eenvoudig als de heer de Reede voor stelt; het is o.a. de vraag wat verstaan wordt onder fabriek of bedrijf. Groot of klein, doet hier weinig ter zake. want een groote boekhandel verontreinigt het wa ter niet, daarentegen een klein melkzaak- je wel. Afschrijven gaat niet zonder dat eerst reclame is ingekomen. Vandaag heeft spr. nog een kon. besluit onder oogen ge had, waarin uitdrukkelijk werd gestipu leerd, dat afschrijving alleen dan moge lijk is, als het middel van reclame is uit geput. Spr. wil hier in het openbaar wel verklaren, dat het college van al die be zwaarden gaarne een reclame tegemoet ziet. De heer Wilbrink (C.H.) acht dan de rechtszekerheid zeer gering. Spr. meent, dat het college dm geest der verordening in het oog had moeten vatten. Spr. noemt voorts de onderschriding afvalwater en faecaliën al heel gezocht, omdat beide stoffen door hetzelfde riool worden afge voerd. Spr. is daarom ook voor admini stratieve afschrijving. De heer Huurman (A.R.) wil vertrou wen stellen in de toezegging van het col lege. De zaak is zoo eenvoudig niet. Spr. heeft ook den indruk dat B. en W. niet sterk staan met hun bewering, dat recla me eerst noodig is. Daarmede wordt de interpellatie geslo ten. De heer van Stralen (S.D.) dringt nog aan op spoedig behandelen van het verzoek van den belastingophaaldienst om een subsidie omdat deze dienst gebrek aan middelen heeft. Daarna wordt te half zes de vergade ring gesloten. GEMENGD NIEUWS. Het lijk in het duivenhok. Gisteren ochtend zijn de beide mannen, die ver dacht worden van betrokken te zijn bij het opzienbarende geval van abortus pro- vocatus, dat zich eenigen tijd geleden in Den Haag heeft voorgedaan en tengevolge waarvan een Duitsch dienstmeisje is overleden, voor'den Officier van Justitie geleid. De vorige dagen zijn de verdachten her haaldelijk door de politie verhoord. Aan vankelijk weigerden beiden eenige inlich tingen te geven, maar na korten tijd be gon de knecht een gedeelte te bekennen. Om verschillende redenen vermoedde men echter, dat de knecht, onder invloed van zijn baas, alle schuld op zich nam. De baas beweerde ook, dat de knecht alles alleen gedaan had en dat hij ner gens van wist. Zaterdag j.l. heeft de knecht dan ook verklaard, dat K. hem gedwongen had bij de politie te verklaren, dat hij de schul dige was. Zelfs zou zijn baas hem geprest hebben zich bij de politie als den schuldige aan te melden. Waarschijnlijk zou de knecht ook hier toe overgegaan zijn, als niet juist op dien dag de politie het tweetal aanhield. K. bleef echter bij zijn verklaring, dat zijn knecht de schuldige was. De Justitie heeft hier echter ook geen geloof aan geslagen, want gisterochtend is de knecht op vrije voeten gesteld. Hem zal ten laste gelegd worden: medeplichtig heid aan het vervoeren van een lijk. Op dit misdrijf staat geen preventieve hech tenis. De rechter-commissaris vond echter ter men aanwezig K. in het huis van bewa ring in te sluiten. Gedurende de laatste dagen heeft de ze denpolitie nog veel materiaal tegen K. in handen gekregen. \r zou zijn komen vast te staan, dat hij zich aan vier gevallen van abortus provocatus alle van reccntcn datum, zou hebben schuldig gemaakt. Verschillende getuigen heeft men kun nen opsporen, die bij deze gevallen be trokken zijn geweest. Belangrijke inbraak. Zaterdagavond toen de heer S., wonende in de Boekhorst straat te 's-Gravenhage, thuis kwam, be merkte hij. tot zijn groote ontsteltenis, dat er tijdens zijn afwezigheid in zijn wo ning was ingebroken. Men had zich door insluiping toegang verschaft en het slot van de brandkast uitgeboord. In de brandkast had de heer S. voor een groot bedrag aan geld en sie raden geborgen. Vermist worden ruim drie duizend gul den aan bankpapier, een partij platina, ter waarde van 1000 en eenige sieraden, welke een waarde van 2000 hebben. Men is op buitengewoon handige wijze te werk gegaan, zoodat niet de geringste sporen achter gelaten zijn. De heer S. is handelaar in sieraden en platina. Schip gezonken. Te Schiedam is Zon dagmorgen het schip de „Scheepvaart III" dat, geladen met asbestcement leien aan de Westerkade aldaar gemeerd lag, gezon ken. Als vermoedelijke oorzaak wordt het bijzonder lage water génoemd, waardoor het schip is bijgevallen en aan den grond komen te zitten. Hierna is het vol geloo- pen en gezonken. Een man, die tijdens het gebeuren op het schip te slapen lag, werd door voorbijgangers gewaarschuwd. Vrouw verbrand. In een der wonin gen, welke uitkomen aan de Waalkade en gelegen zijn aan de Vleeschhouwerstr. te Nijmegen, is Zaterdag de 75-jarige, al leenwonende vrouw H. v. d. B. te dicht bij een gloeiende kachel gekomen, zoodat haar kleeren vlam vatten. Toen de buren hulp verleenden, was het bovenlijf der oude vrouw deerlijk verbrand. Zij werd ter verpleging in het ziekenhuis opgeno men, waar ze echter aan de bekomen ver wondingen is overleden. Meisje doodgereden. Zondagmorgen is op den Rotterdamschen Dijk te Schie dam de 12-jarige Cornelia v. d. Krogt, die met haar zusje achter een passeerenden tram den weg overstak, door een luxe auto, bestuurd door dr. J. H. K., uit Rot terdam, aangereden. Het meisje werd door het spatbord gegrepen en tegen den grond geslagen; het bleef, hevig bloedend uit mond en ooren, bewusteloos liggen. Het werd per auto naar het ziekenhuis over gebracht, doch bij aankomst aldaar was het reeds overleden. Door den afsluitboom gegrepen. Za terdagavond te 8.45 uur is een auto, ko mende uit de richting Vlaardingen, in goeden gang met bevroren voorruit, gere den tegen den afsluitboom van den spoor weg aan de Boonersluis nabij de gemeen te Maassluis. De boom brak in stukken, de auto werd beschadigd. Gelukkig werd deze spoedig tot staan gebracht, daar juist een trein passeerde. De auto stopte juist op de naastliggende rails. Door den stationschef werd proces verbaal opgemaakt. Patrouilles van de burgerwachten. In verband met d$ veel voorkomende dief stallen en inbraken in de Mijnstreek en in het grensgebied, besloten vele Limburg- sche burgerwachten op verzoek der inwo ners des nachts wederom te patrouillee ren, evenals dit geschiedde in de jaren 1921—1922, tijdens de periode van onvei ligheid aan de grens. Het patrouilleeren is reeds begonnen. Misdaad? Op het R.K. kerkhof te An na Paulowna is gerech' lijk het lijk op gegraven van wijlen den heer H. V., die 6 weken geleden was gestorven. Vermoed werd, dat hij niet den natuurlijken dood gestorven was. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was burgemeester J. Schok king. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed en aanbieding der notulen welke werden goedgekeurd, komt aan de orde ingekomen stukken. Al lereerst van Ged. Staten meldend, dat het voorstel tot verkoop van grond aan de Secr. Varkevisserstraat aan G. de 3est is aangehouden. Dat Ged. Staten goedkeuren den ruil van grond met de heeren v. d. Horst en Haasnoot. Tevens goedgekeurd het raadsbesluit om des avonds te ver gaderen. De verordening op 1estraatpo- litie goedgekeurd, behoudens een toevoe ging van ondergeschikt belang, die Ged. Staten hieraan wenschen te doen. Dan is ingekomen een voorstel van het lid van den raad den heer G u y t, waar in hij vraagt de verordening op het bou wen en sloopen te willen wijzigen. Eenige deskundige aangelegenheden worden hier in besproken en de heer Guyt licht het voorstel nog toe. B. en W. stellen voor het in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. Aldus besloten. De IJsclub, O.Z.O.D. te Katwijk aan Zee dankt den raad voor het in vorige ver gadering toegestane verzoek. De heer Wouda vraagt in een desbe treffend schrijven betere verlichting van het 2de Duinpad. B. en W. stellen voor, ook dit verzoek te geven in handen van B. en W. voor onderzoek. De heer Wouda gaat hiermede niet accoord. Deze zaak is al reeds in verga dering van B. en W. besproken en het antwoord dat hierop mogelijk over enkele weken in een volgende raadszitting zal komen, zegt spr. al wel te kennen. Spr. zou daarom thans behandeling voor den raad wenschen. De voorzitter zegt dat dit verzoek pas hedenmiddag is ingekomen en dus nu niet bij B. en W. in behandeling is ge weest. Had de heer Wouda het verzoek vroeger ingediend, dan zou zulks wel bij B. en W. in onderzoek zijn geweest. De heer Wouda zegt niettemin er niet mee te kunnen instemmen. De zaak is be kend. Er zijn nog verschillende van die donkere holen te Katwijk aan Zee waar het levensgevaarlijk is, zich er des avonds te wagen. In enkele van dergelijke plaat sen als b.v. „Lombok" is verlichting aan gebracht, ook hier is het dringend noodig. Midden in de steeg is een put waar men zeer gemakkelijk in kan geraken bij avond. De voorzitter zegt, dat de goede or de vereischt, dat een verzoek tijdig in komt en dat B. en W. een zaak te voren kunnen bespreken. Van dezen regel kan dus niet afgeweken worden. Waar komt men anders aan toe? Het verzoek komt in handen van B. en W., die prae-advies zulen uitbrengen. 2. Voorstel tot wijziging der Leges-ver ordening. Deze zaak wordt in handen gegeven eener commissie, bestaande uit de hee ren J. van Duyn, Dr. J. Hueting en H. Parlevliet. 3. Voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot 57600. Hiervan is noodig voor „de Leidsche Bui tenschool 41000, voor andere scholen het overige bedrag. Dr. Hueting vraagt, of de Leidsche Buitenschool voor Katwijk een zoo na- deelige zaak is als men zoo oppervlakkig bij het aanvragen van een dergelijke geld leening hiervoor zou opmaken. Wanneer zulks zoo is, zou spr. als voorstander de zer school, bang zijn voor het stichten van dergelijke scholen door andere plaatsen in onze gemeente. Wethouder Ouweband zegt Dr. Hue- tink gerust te kunnen stellen. De gemeen te sluit de leening, zorgt voor de admini stratie, doch ontvangt van de gelden 6 pet.. De voorzitter zegt met de Bank van Nederlandsche gemeenten in onder handeling te zijn geweest. De leening kan daar het voordeeligst gesloten worden, te gen den kbers van 100 pet., rentende 4T/# pet. af te lossen in 40 jaren. De raad gaat met het voorstel accoord. Ingekomen Is een verzoek van de hulp keurmeester van den Vleeschkeurings- dienst, den heer J. Halsteijn, om verhoo ging zijner jaarwedde, thans bedragende 1600, als aanvangsalaris en loopende tot ƒ2000. B. en W. stellen voor het salaris te brengen als aanvang op ƒ2000, loopen de tot ƒ2400, n.l. in 4 tsveejaarlijksche ver hoogingen van 100. Wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. 5. Voorstel tot verhooging der jaarwed de der bewaarschoolhouderessen. De bewaarschoolhouderes te Katwijk aan Zee heeft een salaris van 1200, die te Katwijk aan den Rijn 1100. B. en W. stellen voor de salarissen te brengen res pectievelijk op 1400 en 1175. De heer J. van Duyn spreekt er zijn verwondering over uit, dat een dergelijk verzoek vorig jaar geen genade kon vin den in de oogen van B. en W. Thans ko men B. en W. zelf met het voorstel, niet tegenstaande vorig jaar de raad het ver zoek op voorstel van B. en W. afwees. De voorzitter licht zulks toe, waar bij blijkt, dat voornamelijk de inspectrice van de bewaarscholen hiertoe heeft mede gewerkt. Het voorstel wordt z.h.st. aange nomen. 6. Voorstel inzake gelegenheid tot tele- foneeren van n.m. 9 uur tot v.m. 8 uur, dus z.g. nachtdienst. Een onderzoek bij de autoriteiten heeft uitgemaakt, dat zulks ongeveer 1050 zal kosten. Als 105 abonné's van dezen dienst wenschen gebruik te maken tegen beta ling van ƒ10 per jaar, zijn de kosten ge dekt. De gemeente zou dan echter garant moeten zijn voor deze inkomsten. Nadat het voordeel hiervan breedvoerig is over wogen, zegt de heer Meerburg, dat hem gezegd is, dat ook niet-betalenden van de voorrechten zouden kunnen profi- teeren, evenals de betalenden. De raad be twijfelt zulks, doch na een telefonisch on derhoud, tijdens de raadszitting met den directeur gehouden, blijkt zulks juist te zijn. Het voorstel had dus geen zin om reden men aannam dat regel zou zijn, dat de abonné's, steunende op de garantie van de gemeente, niet zouden abonneeren op den nachtdienst. Meerdere leden spraken zich uit voor het hebben van een dergelijken dienst, vooral voor het reederijbedrijf, reden waarom B. en W. van den raad opdracht krijgen bij de hoofdautoriteiten te zien^ge- daan te krijgen dat de dienst des nachts geopend blijft, zoo noodig door verhoo ging van het abonnementsgeld. Wanneer iedere abonné 5 betaalt hiervoor, is de zaak opgelost. B. en W. doen de toezegging in die rich ting te zullen werken. Punt 7 beoogt het intrekken van het raadsbesluit van 6 Sept. 1927 inzake het ontslag van de onderwijzeres Mej. G. A. Scherrer, met Jan a.s. op wachtgeld, met voorstel tot overplaatsing van de O.L. school I naar de O.L. school II. Mej. Scholtz die als tijdelijk onderwijzeres is benoemd, zal dan per 1 Jan. a.s. ontslag krijgen, terwijl Mej. Scherer in haar plaats komt. Zulks mede op advies van de inspectie en om niet in het gevaar te komen van financieel nadeel voor de ge meente. Aangenomen. Voorstel tot het planten van boomen langs den Molentuinweg. Een dergelijk voorstel is vroeger reeds gedaan doch ver worpen. Thans wijzen B. en W. er op, dat wanneer niet tot beplanten wordt overge gaan, het gevaar bestaat, dat het trot toir er later door zal lijden. In de boom- kweekerij der gemeente, achter den ge- meentetuin zijn voldoende boomen voorra dig, zoodat de kosten slechts ongeveer ƒ110 zulen bedragen. De heer Guyt wijst hierbij op de balda digheid der rijpere jeugd. Dezer dagen zag hij hij den ingang van Katwijk aan Zee 4 jonge boomen afgebroken. Spreker vraagt toezicht hierop. De voorzitter zegt dat hem zulks ook ter oore was gekomen. De politie doet ondprzoek en wanneer de daders mochten ontdekt worden, zal procesverbaal onmid dellijk volgen. liet is een droevig ver schijnsel, dat men er lust in vindt om der gelijke baldadigheid uit te halen. De ou ders kunnen hierin een schoone taak ver vullen cn de kinderen op het ongehoorde hiervan wijzen. De politie zal ook extra opdracht krijgen om hierop toe te zien. De gemeentebegrootingen 1927 en 1928 moeten in verband met enkele werken 'n wijziging ondergaan, waartoe de raad z. h.st. besluit. Bij de rondvraag vraagt Dr. Hueting of het juist is, dat in de Secr. Varkevis serstraat geen electr. kabel ligt en de be woners een zekere afname moeten geran- deeren, eer tot aansluiting aldaar wordt overgegaan. 2de vraag, of het juist is, dat er bij Rijnland plannen bestaan om duin- gronden af te sluiten en of Rijnland daar toe wel gerechtigd is. Deze vragen zullen in de volgende ge meenteraad behandeld worden. De heer Guyt krijgt toestemming om te zeggen, dat hij teleurgesteld is door 't antwoord van B. en W. betreffende de „gladde wegen". B.v. werden op 24 Nov. j.l. pas 's morgtns te 7 uur maatregelen genomen tegen de gladheid der wegen in den vorm van zandstrooien. Hierna wordt de vergadering met gebed gesloten. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 19 Dec. Heden aange komen aan den rijksafslag alhier de vangsten van 25 stoomtreilers, 1 log ger en 1 drijfnetvaartuig. De prijzen waren voor treilvisch: tarbot 20—116, griet 2045, per 50 Kg.; groote tong 1,651,85, middel tong 1,30—1.80. kl. tong 1,20-1,40, per Kg.; groote schol 3137, kleine schol 8.5028, schar 6.5017 per kist van 50 Kg.; rog 1&— 19, per 20 stuks; vleet 0,953 per stuk; groote schelvisch 23—34, middel schel visch 1931, klein middel schelvisch 14,5024, kleine schelvisch 7.5020, per kist van 50 Kg.; kabeljauw 2240 per kist van 125 Kg.; groote gullen 6,5010,50, kleine gullen 4,50—7,50 per kist van 50 Kg.; leng 0,35—2.30, heilbot 1,70 per stuk; wijting 1,805,50 per kist van 50 Kg.; koolvisch 0,80 2,10, kreeft 3,50. steur 0,25—1,48 per stuk. Voor haring: 228 kisten versche ha ring 11,50 per kist. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 24 aan den afslag. De besommingen waren: IJM 93 met 4199, IJM 491 met 4018, IJM 168 met 4560, IJM 253 met 5151, IJM 41 met 2901. IJM 196 met 4783, IJM 9 met 2841, IJM 155 met 2914, IJM 2 met 3476, IJM 126 met 2939, IJM 42 met 2768, IJM C met 3751, IJM 15 met 3703, IJM 179 met 2953. IJM 374 met 3570, IJM 324 met 3336, IJM 127 met 3167, IJM 38 met 3705, IJM 51 met 2562, IJM 32 met 3223, IJM 34 met 2920. IJM 330 met 4285, IJM 12 met 1818, en IJM 7 met 5353. Van de versche haringvisscherij kwam hier binnen de Engelsche stoomlogger IJH 479 met 232 kisten versche haring. Heden kwam hier binnen de Duitsche stoomtreiler Joh. Hubert S.D. met f 2832 besomming. Van de treilloggers kwam heden aan den afslag de KW 166 met f 982 besomming. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-UJN. LOCHGOIL, Vancr. n. Rott. 18 (2.36 n.m.) 30 mijl N.W. v. Rishguard. VEENDAM, N, York n. Rott. 18 (12 mid.) 645 mijl v. Plymouth. MOERDIJK, Vancr. n. Rott. 18 te Bremen. EDAM, 18 v. N. Orleans te Rott. MAASDAM, N. Orleans n. Rott. 17 v. Vera Cruz GAASTERDIJK, 18 v. Rott. te N. York. BLIJDENDIJK, Galveston, n. Rott. 18 (12 mid.) 110 mijl v. Scilly. MONTGOMERYSHIRE, Londen n. Swan sea en Vancr. p. 17 Lizard. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. SUMATRA, thuisr., 17 te Kilindini. HEEMSKERK, thuisr., p. 18 Gibraltar. NIJKERK, thuisr., 19 te E.-Londen. MELISKERK, uitr., p. 17 Perim. PARANA, uitr., 18 te Antwerpen. RIETFONTEIN, thuisr., 19 te Rott. GRIJPSKERK, 18 v. Antwerpen te Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA'LIJN. 1JSTROOM, uitr., p. 18 Dungeness. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. WATERLAND, thuisr., via Londen 18 Las Palmas. ZEELANDIA, thuisr., 18 v. Las Palmas ROTTERDAMSCHE LLOYD. TERN ATE, thuisr., 18 v. Sabang. MEDAN, thuisr., 17 te Marseille. TABANAN, 18 v. Rott. te Batavia. uAROET, thuisr., 17 v. Marseille. SOEKABOEMI, uitr., p. 19 Dungeness. TAMBORA, uitr., p. 18 Finisterre. TJERIMAI, thuisr., p. 18 (11 v.m.) Gibral tar. SLAMAT, uitr., p. 18 Perim. MODJOKERTO, thuisr., 17 te Londen. SIANTAR, uitr., p. 18 Perim. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". RADJA, 18 v. Bremen te Amst. KON. DER NEDERL., thuisr., 18 v. Port Said. SEMBILAN, thuisr., 18 v. Djeddah. KANGEAN, thuisr., p. 17 Gibraltar. KRAKATAU, uitr., 16 v. Belawan. KARIMATA, thuisr., 19 te Tjilatjap. KAMBANGAN, uitr., 18 te Belawan. ROTTI, thuisr., 19 v. Camaran. SALABANGKA, thuisr., 19 te Suez. ENGGANO, uitr., 19 te Genua. KON. PAKETVAART MIJ. TASMAN; 18 y. Singapore te Batavia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6