Ijsvermaak NIEUWE LEIDSCHE COJiUin van D NS'MG 20 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. De laatste vergadering onzer vroe de vaderen in dit jaar is weer achter den rug. Helaas mocht Wethouder Splinter nog niet weer de vergadering bijwo nen. VV ij wenschen Z.E.A. spoedig geheel herstel toe en hopen dat in het nieuwe jaar de eerste vergadering daarvan getuigenis zal afleggen. Overigens een rij van hamerstuk ken Alleen punt 13 't was nu geen ongelukspunt gaf ruime stof tot bespreking en eveneens nog de inter pellatie-de Reede. Beide punten waren het dan ook meer dan waard. Punt 13. het waschbureeau. bracht geen nieuwe gezichtspunten. Het uit stel was naar s Burgemeesters woord een berg die een muis baarde geble ken. De heeren die op onthullingen hadden gehoopt, mochten zich blij maken met een doode musch Maar op het onderwerp zelf ging men en terecht principieel in. De heer Wilbrink opende met een principieelen aanval op Wethouder Goslinga, dm reeds in een vorige ver gadering zich voorstander betoond had. Het vrouwelijk element kwam ook even in het geding bij monde van Mevr. Braggaar— de Does. Wat zij zei- de over de vrouw was volkomen in orde, alleen de toepassing was wat Socialistisch. Voorts past de vraag of Mevr. nu inderdaad meent dat de ar- ine arbeidersvrouwen, waarvoor zij in het krijt trad, straks genoodzaakt zouden zijn aan de waschtobbe te staan? Natuurlijk vond het waschbureau verdediging, principieele verdediging, bij de Sociaal Democraten. Wethouder Reimeringer vond zijn fractie verdeeld, de eene Vrijheidsbon- der stemde voor de andere tegen. Te genover de bestrijding van den heer Romijn beriep hij zich handig op Prof. Eerdmans. Naar onze meening is de heer Par- mentier. een van de laatste sprekers, het best geslaagd om het principe aan te toonen. Hij betoogde niet alleen op theoretische gronden, maar haalde ook practische voorbeelden aan. Pakkend was o.i. dat hij aantoonde dat de gemeente door zich niet terug te trekken, mogelijk maakte dat het apparaat Jat de hr. Qoslinga wensch- te, in werking kon treden. Juist de Overheid maakte het 't particulier ini tiatief onmogelijk om zich te uiten, omdat de concurrentie dan op misluk king moet uitloopen. Alle betoog over rentabiliteit is ten slotte bijzaak. Een bedrijf dat verlies levert moge eerder de aandacht op zich vestigen, een ander dat winst geeft kan veel grooter economisch na deel brengen. Naar onze meening hadden dan ook die raadsleden het bij 't rechte eind, die op principieele gronden voor opheffing waren. Intusschen 't heeft niet zoo mogen zijn. De oplossing van het dure per ceel dat nu rendabel wordt, leek te mooi. De heele linkerzijde met uit zondering van den heer Romijn plus een tweetal van rechts en de wethou ders behaalden de overwinning. Het tweede punt was de interpellatie De Reede. Deze was de eerste maal mislukt omdat de interpellant zijn vragen foutief adresseerde. Wij zijn thans blij, dat zij nu in openbare behandeling kwamen. Hier door toch is de aandacht gevestigd op een verordening '.ie vermoedelijk in wezen geheel ondeugdelijk is. Een verordening toch die jaren lang niet, of onnauwkeurig, wordt toegepast en daarna bij toepassing, zoo ernstige ontstemming wekt, draagt in zich de kiemen van niet aan te sluiten bij het karakter van de overige verordenin gen op fiscaal terrein. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 74. —O— En toen, na een lange pauze, als een zucht: Ik heb toch meer van hem gehouden dan ik wist. Als er, zooals jij zegt, een wederzien hiernamaals is, dan zal ik het hem zeggen Helene! snikte Ebba, je mag ons niet verlaten, je moet Richard je lief de toonen over het graf heen, door voor zijn zoon te leven l Maar de bleeke vrouw keerde stil haar gelaat naar den muur en sloot de oogen. De zwijgende had alles gezegd, wat voor haar te zeggen was. Ebba kon niet begrijpen, dat haar speelgenoote van haar wegging. Ze had anders toch ook nooit kleur ge had en veel meer leven was er toch anders ook niet in haar geweest. Twee, drie dagen gingen voorbij en ér kwam geen verandering. Kon men nog hopen? O, Ebba's han den wilden werken tot bloedens toe, om de armste van alle vrouwen te ver zorgen ,te verplegen en voor het kind te behouden. Eens, op zekeren avond, zat Ebba voor het raam, de laatste stralen op vangend om schriften te corrigeeren. De wieg, waarin de kleine Richard sliep, stond naast haar. Ebba moest Dat B. en W. toezegden wijziging te overwegen was wel het minste dat kon worden toegezegd. Eerlijk gezegd verwonderde ons dat geen aandrang tot meer positieve toezegging kwam. Eveneens verwonderde ons dat de Wethouder meende, dat administra tieve afschrijving onmogelijk zou zijn zonder voorafgaande reclame. Na tuurlijk toch slaat dat alleen op dat deel van de belasting dat niet volgens de letter van de verordening is opge legd Wat 'us ten onrechte is opgelegd kan na reclame worden afgeschreven. Maar voor administratieve kwijtschel ding kan de Raad zich toch immers de bevoegdheid voorbehouden. Dat staat dan ook naar wij meenen geheel naast de reclame. Heeft de gemeente raad die bevoegdheid zich niet voor behouden bij verordening dan zal de verordening gewijzigd moeten worden. Maar in elk geval staat dit geheel naast de afschrijving na reclame. KERK EN SCHOOL. NED. HCRV. KERK. Beroepen: Te Maasland, N. J. Cupe- do, te Koudum. Aangenomen: Naar Veendam, C. C. de Kloet, te Helder. Bedankt: Voor Ouddorp, J. E. Klomp te Oldebroek. Voor Nunspeet, A. Altena, te Rijnsburg. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Moordrecht, F. de Vries, cand. te Oegstgeest. Te Zoutkamp, A. Adema. cand. te Boerakker. Te Maas tricht, W. Seinen, te Opperdoes. Bedankt: Voor Middelburg, W. H. den Houting, te Huizum. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Dokkum, B. Oosthoek, te Soest. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. C. L. A. M. van Puyvelde zal Zondag 15 Januari des avonds zijn intrede doen in de Geref. Kerk te Zuilen. Bevestiger zal zijn Ds. S. G. de Graaf, van Amster dam. Ds. W. BANNING. Na de godsdienstoefening van Zondag morgen te Sneek, kondigde Ds. VV. Ban ning, Herv. pred. aldaar, zijn voornemen aan om per 1 April ontslag te vragen uit zijn predikambt. Naar wij vernemen is Ds. Banning van plan zich na dien datum te Barchem te vestigen, om zich gedurende een paar ja ren geheel aan zijn studiën van het Reli gieus socialisme te wijden. Ds. M. v. d. BOOM f In den ouderdom van 78 jaar is na een kortstondige ongesteldheid j.l. Zaterdag avond te 's Gravenhage overleden Ds. M. v. d. Boom, emeritus-predikant van de Ge ref. Kerk van Ouderkerk a. d. Amstel. Ds. v. d. Boom werd geboren 29 October 1849 te 's-IIertogenbosch. Hij ontving zijn opleiding aan het instituut Hasselman te Nieuwendijk (N.B.) en studeerde, daar hij aanvankelijk voor ingenieur bestemd was aan de H.B.S. te Dordrecht. Op rijperen leeftijd het predikambt begeerend, stu deerde hij aan de Theologische school te Kampen. Hij werd candidaat in 1876 en aanvaardde 1U December 1876 het predik ambt te Hardinxveld. Den 9den November 1884 verbond hij zich aan de gemeente van Ambt Vollenhove. Achtereenvolgens diende hij nog de gemeenten te Dussen, Capelle, a. d. IJsel *n Ouderkerk a. d. Am- stel. Den 17den December 1916 ontving hij eervol emeritaat en vestigde zich te 's- Gravenhage. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag e.k. des n.m. te 2 uur op Oud Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. Ds. A. ALTENA. Ds. A. Altena, Ned. Herv. predikant te Rijnsburg, die hef beroep naar Nunspeet reeds had aangenomen, is daarop terug gekomen. Dit was mogelijk, daar de aan- nemingsbrief per telefoon kon worden achterhaald. Ds. Altena heeft dus bedankt voor het beroep naar Nunspeet. HERDENKING JAN DE BAKKER. Het Nationaal Comité voor de herden king van Jan de Bakker zal Donderdag 29 nu ook nog op het kind passen, als vrouw Vosz in de keuken was. Zij had van vrouw Vosz geleerd, hoe men met een klein kind moet omgaan, en daar dit een wijsheid is, die ieder eigenlijk uit zichzelf weet, dit dadelijk begre pen. Maar toch was ze den kleinen Ri chard dankbaar, dat hij zooveel sliep Met rooden inkt streepte ze fout na fout aan. Zij moest zich geweld aan doen, haar gedachten bij het werk te houden. Wat een verlichting, dat het morgen de laatste schooldag was voor de groo- te zomervacantie. Vrouw Vosz kwam binnen, op kou sen en heel voorzichtig, want daar naast lag Helene en de deur stond aan Met wenkende gebaren hield vrouw Vosz iets in de hoogte, dat er als een groote brief uitzag. Zij fluisterde ook iets van een bode, maar Ebba verstond er niets van. Ze zag het handschrift, het eene, dat ze onder duizenden zou herkend heb ben op een groot, verzegeld couvert Het voelde, alsof er een dun boekje in zat. En een heel zonderling adres stond er op. „Aan den kleinen zoon van Richard von Kunowsky. Mej. Ebba Herlingen" Ebba ging naar het venster om te zien. Een boekje viel er uit, naar vorm en uiterlijk een spaarbankboekje. En daarin waren tien duizend mark opgeschreven als eigendom van het kind. RECLAME geeft ruwe huid verzacht Minimum geneest Dec. a.s. in de consistorie der Groote kerk te Amsterdam een vergadering houden, waarin de heer Nauta zijn door kerkvoog den en minister van onderwijs goedge keurd ontwerp voor het gedenkraam zal toelichten. „KERSTWIJDING". Te Deifshaven, zoo lezen wij in de Rot terdammer, heeft Ds. S. H. J. James, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar, vorig jaar reeds beproefd een Kerstnacht wijding in een der kerkgebouwen te doen plaats hebben. Doordat men de maatrege len daartoe te laat begonnen was, kon destijds dit voornemen niet ten uitvoer gebracht worden. Ds. James bericht thans, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s., dus van 24 op 25 December, te 12 uur in de Oude Kerk door de Jongeman- nenvereeniging „een godsdienstoefening georganiseerd wordt ter plechtige inlei ding van het Kerstfeest". Te Den Haag zal op Donderdag en Vrij dag a.s. in de Remonstrantsche Kerk een „wijdingsavond voor Kerstmis" worden gehouden, waarbij de Jongerengroep een Kerstspel zal spelen. Dergelijke opgesmukte „nieuwigheden" weten we zeker niet op de juiste waarde te taxeeren. Maar wel staat voor ons vast dat zij verre minderwaardig zijn verge leken bij de gewone samenkomsten der Gemeente met de sobere en juist daarom zuiver sprekende en sterk aangrijpende verkondiging van het Woord Gods in de prediking des Evangelies. DE SCHOOLKWESTIE IN ENGWIRDEN. B. en W. van Engwirden stellen den ge meenteraad voor thans geen beslissing te nemen op het verzoek der Vereeniging voor de Neutrale school te Luinjeberd, om de vroegere o.l. school aldaar in bruikleen te ontvangen, doch eerst af te wachten de beslissing van de Kroon omtrent be schikbaarstelling van "gelden uit de ge meentekas ten behoeve van die neutrale school. De gemeenteraad heeft dat verzoek van het schoolbestuur geweigerd, wat Ged. St. vernietigden en waarvan B. en W. voor stelden in hooger beroep te gaan. Daarover staakten de stemmen Eerst daags zal weer gestemd worden. Gemeenteraad Leiden. Vervolg van gisteren). 13. Voortzeting van de behandeling van het voorstel: a. inzake het verleenen van een voorschot aan de VVoningbouwvereoni ging „de Goede Woning ten behoeve van de voltooiing van haar gebouw aan de Gasslraat, oorspronkelijk be stemd voor Badhuis en van een bij drage in het exploitatietekort van dat gebouw; b. inzake het huren van het sub a bedoeld gebouw, ten einde daar in het tijdelijk Gemeentelijk Wasch bureau te vestigen; c. tot vaststelling van den desbe- treffenden begrootingsstaat. De heer Wilbrink (C.-H.) is ver wonderd, dat het College nu zonder nader voorstel de zaak weder aan de orde stelt. De Voorzitter deelt mede, dat de mededeelingen, die het College had den bereikt geen aanleiding hebben Geen woord er bij. Geen enkel. Slechts het handschrift verried den gever. Ook zonder dit bewijs zou Ebba ge raden hebben. Ze gevoelde duidelijk, wat dit groote geschenk aan het kind, haar, zijn ver zorgster, zeggen moest. De geliefde man wilde haar toonen. Je lasten zijn vermeerderd, je zorgen voor het tegenwoordige en de toe komst nog grooter geworden; ik ben besloten ze te helpen dragen en weer, altijd weer zal ik komen vragen; Mag ik? In stille verrukking drukte Ebba het boekje tegen zich aan, als was het een levend wezen en Son het teederheid gevoelen. Hoe goed is hij, en wat denkt hij groot, fluisterde ze voor zich heen. In zijn goedheid en grootheid achtte hij alle zorgen gering, die met Ebba zijn huis zouden binnen komen. Zij echter, zij kende maar al te goed de waarheid van het eenvoudige woord: op den duur wordt 't een last. Ze moest en zou stanvastig blijven. Maar het was toch onuitsprekelijk heerlijk, te weten, dat hij haar nog al tijd liefhad. Of ze Helene over deze grootmoe dige daad zou spreken? Zou Helene dat als een aalmoes gevoelen, zich over haar armoede schamen? Of zou bij haar de vreugde zwaarder wegen, dat voor dit geld haar zoon later een goede opvoeding zou kunnen krijgen? gegeven tot voorstellen aan den Raad. De heer Wilbrink (C.-H.) is voorts nog niet overtuigd van de nood zaak van het blijven bestaan van het Bureau. Weth. Reimeringer verdedigde in dertijd liet waschbureau en de heer Goslinga noemde dat een sterk be toog. Spr. noemt dat niet sterk. Spr. heeft bezwaar tegen handha ving omdat de concurrentie weer vóór oorlogsche toestanden heeft doen ont staan. Maar bovendien de gemeente wascht niet. Dat wist echter blijkbaar de heer Goslinga niet want hij stelde dit als een heuglijk feit in het licht. Weth. Goslinga meende dat het bu reau de middenstandsbelangen niet benadeelde. Maar daar gaat het niet om. De gemeente heeft hier geen taak. Principieel wil het College niet op het terrein van pariculieren treden maar dan moet het ook consequent zijn Het waschbureau heeft geen sociale taak gezien het kleine percentage dat er door bediend wordt. Spr. had van dit College geen enkele stap met de S.D.A.P. verwacht die steeds zooveel van de gemeente verwachten, Spr. neemt den heer Groeneveld kwalijk, dat deze hem beschuldigde van tegen beter weten in vol te hou den, dat het bureau slechts tijdelijk was. Spr. toont met de stukken aan, dat steeds dit bureau tijdelijk is ge bleven tegen elke poging van de S. D. A. P. in. Het bureau zal wel zijn eigen dood sterven, maar de gemeente behoeft het leven niet te rekken. Van het ge bouw in kwestie is ook nog wel iets anders te maken. De gemeente moet toch de meerdere kosten dragen om dat de gemeente daar een badhuis voorschreef. De 1200, die dit kost per jaar moet de gemeente toch bijpassen, maar dan moet de gemeente dat do'en buiten het waschbureau om. Tegenover een interruptie: „Dat kan niet", merkt Spr. op, dat dit nauurlijk wel kan. Alle oude huizen kan men veranderen, dus hier ook wel. Spr. hoopt dat de heer Goslinga op den ingeslagen weg zal terugkeeren en aan Spr. zijde zal komen staan, zoo als zijn beginselen hem gebieden Mevr. Braggaar de Does (S.D.) zet uiteen de bezwaren tegen het was- schen aan huis. In de eerste plaats de behuizing is een beletsel; de wonin gen zouden verontreinigd worden. Ook is het op hygiënische gronden on- gewenscht vanwege de ongezonde dampen. Verder is de wasch doen voor de meeste vrouwen een zware taak. Het gemeentelijk waschbureau heeft prijzen beneden particulieren, maar het voornaamste voordeel is, dat de kleinste wasch wordt aangeno men, zelfs een enkele slagerskiel. De dienstvoorwaarden van het per soneel zijn beter dan bij de particulie- ren. De argumenten van de waschindu- striëelen zijn niet steekhoudend, men verzuimde sommige transportkosten, enz. Het nummeren kan zoodsfnig ge schieden. dat het slechts 12 cent per jaar kost. ..Spr. meent, dat, wanneer bezuinigd i/ioet worden, men in de eerste plaats op de wasch zal bezuinigen. Spreker meent, dat B. en W. hebben nagelaten voldoende reclame te maken voor dit bureau. Men maakt wel reclame voor andere bedrijven. Spr. doet een dringend beroep voor de instandhouding van dit bureau. De heer R o m ij n (V. B.) is ook voor opheffing van het bureau. De gemeen te is wel tot opheffing van diensten overgegaan die van veel meer belang waren. Ook omdat het verlies zal kun nen opleveren is spr. voor opheffing. Dhr. Groeneveld (S. D.) deelt mede. dat men in den Bond van Wa9chindustrieelen het niet algemeen eens is met het bestuur. Enkelen wa ren van meening, dat voor de gemeen te de wasch wel een beetje minder behandeld kon worden. Anderen wilden liever zelf regelen. Waarom bezochten de bestuursle den ook de S. D. raadsleden niet? Dan hadden ze tweeërlei inzichten gehoord Ook voor het personeel is het te wenschen. dat het bureau blijft. Bij opheffing zal de gemeente toch iets moeten doen voor deze menschen. Een actie van de cliëntèle is onmo gelijk, maar de 625 klanten hebben toch ook nog iets te zeggen. Ebba dacht en luisterde tegelijk, of zich daarbinnen niets bewoog. Als He lene eens gesterkt was door een goe den slaap? Of meer levensmoed toon de? Of men het dan zou kunnen wa gen? Of het haar opwinden zou? In Ebba brandde het verlangen, de daad van den geliefde jubelend te ver kondigen en hem prijzen, over hem te spreken Bewoog zich daar binnen niet iets? Het klonk als een zucht. Ja, heel duidelijk, Ebba sloop er heen. Het was donker. Overdag weerde men het licht. Zij boog zich over Helene heen. Hoe vreemd geen geluid in het geheel niets Niet de minste ademtocht! Maar die zucht! Ebba had het toch gehoord heel zeker. Helene! fluisterde ze. Maar niemand antwoordde haar. Niet de geringste beweging was er merkbaar. Een groote angst kwam over Ebba. Ze ging naar het raam, trok de gor dijnen open. Het laatste van de ver dwijnende schemering drong binnen. Maar het bed bleef in de schaduw, zoo, dat men nauwelijks de trekken der vrouw kon onderscheiden, die lang uitgestrekt en zwijgend daar nederlag. Haar oogen waren gesloten. Dat zag men toch, niettegenstaande de vale, wegstervende schemering. De groote donkere sterren waren gesloten. Helene, fluisterde Ebba nog een»- Slerhts diep zwijgen. De heer Lips heeft de beschikking gehad over alle cijfers van het bureau vermoedelijk van een der raadsleden. Men heeft een slag geslhgen naar het aantal wasschen en kwam tot 350., maar een feit is, dat er nog 625 klan ten zijn. Misschien dat sommigen dan hun wasch om de 14 dagen inzenden, om op het bezorgloon te sparen. Wat het winstcijfer aangaat heeft rnen andere jaren genomen dan voor de telling. In 1920 maakte het bedrijf 4000 verlies, dat kwam door de op zet. Eerst van 1921 is het bedrijf op winst ingesteld. De heer Lips heeft echter handig het verliesjaar 1920 er bij geteld, daardoor kwam hij tot een lager winstcijfer. Spr. heeft ook bezwaar tegen de cijfers van den heer de Reede. die sprak over verschillende omzetcijfers en over winst-cijfers. maar ook al weer genomen uit verschillende jaren. Daar stak ook een bedoeling in, n.l. om zoodoende de achteruitgang te kunnen aantoonen. De S. D. hebben niet meegedaan aan de oprichtine. maar dezelfde partijen die het oprichtten zijn nog in den raad aanwezig. Het overheidsbedrijf exploiteert slech ter, zegt men. Dat komt dan in den regel, omdat het overheidsbedrijf dan de slechte dienstvoorwaarden van het particuliere bedrijf niet durft ov^rn"!- men. De gemeente heeft don plicht, de be drijven zoo goed mogelijk t^beheeren, instede daarvan poo^t men het be drijf om hals te brengen. Dit be drijf is nog steeds winstgevend, menig particulier zou er mee in zijn schik zijn. Spr. meent, dat het bedrijf veel te veel huur betaalt. Voorts weerlegt spr. nog verschillen de cijfers door de heeren Bergers en de Reede gegeven. Spr. constateert, dat dit bedrijf bui tengewoon taai is geweest. Geen be drijf. dat, zooals dit in het openbaar herhaaldelijk is aangevallen door den heer Bergers en andere leden. Spr. geeft eenige cijfers bij de instelling gë- raamd en daartegenover cijfers van de exploitatie, waaruit blijkt, dat het be drijf steeds be+er ging dan men ver wachtte. De oprichting heeft als oorzaak ge had de zeepnood. Later echter heeft men van verschillende zijden op ver schillende gronden betoogd, dat 't be drijf moet blijven. Door B. en VV. is reeds bij de stichting in het vooruit zicht gesteld, dat dit bureau voortdu rend zijn bemiddeling zou verleenen om de redenen, door Mevr. Braggaar in het licht gesteld. De heer De Reede (C. H.) weer legt de woorden van den heer Groene veld in een vorige vergadering gespro ken. De voorstelling, als zou het bu reau uitsluitend winst hebben gele verd is onjuist. Behalve de oprichtings kosten staan verlies en winst zoo te genover elkaar, dat per slot de winst heeft bedragen plm. 260. Voorts geeft spr. inlichtingen over de verstrekte cijfers en toont aan, dat deze volkomen juist zijn. Spr. zegt voorts, dat de bleekers een bedrijf hebben hier in de stad, waarin ze geen behoefte hebben aan tusschen- personen. De heer Van Es (A. R.) wil eenige mededeelingen doen op grond waar van hij moet tegenstemmen. Spr. meent, dat de tegenwoordige Raad geen verantwoordelijkheid voor handelingen draagt van 1919. Voorts weet spr. ook, dat de noodzaak voor gemeentelijke bemiddeling niet meer bestaat. Evenmin kan men zeggen, dat het voorgestelde gebouw alleen hier door rendabel wordt. Spr. meent vooVts gerechten twijfel te mogen opperen tegen den idealen toestand in dit bedrijf, waarvan spr. voorbeelden aanhaalt. Zoo vraagt spr. onder anderen hoe het gaat met de korting van de werksters wegens ver- missing van goederen. Wat de bezwaren van Mevr. Brag gaar tegen het wasschen aangaat. Spr. heeft als dokter vaak vrouwen op leef tijd ontmoet, die heel wat solider ge zondheid bezaten dan meisjes van 18 tot 20 jaar. De eersten hadden aan de waschtobbe gestaan. Spr. begrijpt niet, waarom de hee ren S. D. nu zoo voor dit midden- Ebba betastte de handen, die lange, smalle handen, die op het dek lagen. Doodskoudl En toen het voorhoofd dat was warm Ach Helene scheen bewusteloos. Daar stond wijn daar stond ether vlug nam Ebba wat Scherp steeg de geur van den aether omhoog, zoodat Ebba het hoofd om wenden moest. Maar het hoofd, dat daar zoo stil en wit op het kussen lag, bewoog zich niet. En het was zoo donker in de ka mer. En dit vreemdsoortige, halsstar rige zwijgen hield aan het was a!a iets lichamelijks het vulde de heele kamer het drukte op Ebba's hart en beklemde het met onzegbaren, on- begrijpelijken angst. Daarnaast begon het kind te huilen zachtjes het was als een klagen. Ik zal licht opsteken, dacht Ebba, ja licht het is zoo angstig, die duis ternis Daar stond de lamp. Ebba greep naar de lucifers. Hoe repten zich haar vin gers! Zeker, Helene was bewusteloos evenals gisteren. Maar zoo ver weg, het was toch beter den dokter te roe pen De lamp brandde. Ebba droeg ze naar het bed toe. Daar stond een ta feltje. Aan het hoofdeinde (Slot volgt).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5