Purol bij Winterhanden en Wintervoeten. 9?,°9ss.„ 3D ct. NIEUWE LEIOSCHE COURANT MAANDAG 19 DEC. 1927 TWEEDE BLAD, wm DE BLADEN ZEGGEN. Altijd weer: de eigen krant. De Rotterdammer schrijft: Niet alleen de Protestantsch-Chris telijke, ook de Roomsch-Katholieke pers wordt in haar opgang niet wei nig geremd door die geloofsgenooten, die misschien mede—ijveren voor kerk eigen school, maar die nog altijd -ian de neutrale krant de voorkeur geven boven 't eigen dagblad. Voor eenigen tijd werd te Antwer pen gehouden een Katholieke persdag. Verschillende sprekers waren vrij pessimistisch gestemd omtrent de Roomsch-journalistieke toestanden in België. Van Ermeghen b.v. deelde mee, dat van de 120.000 losse nummers, die da gelijks in Antwerpen worden ver kocht, er nauwelijks 40.000 Katholiek zijn. Bisschop De Wachter toonde met de stukken aan, hoeveel Roomschen nog altijd neutrale bladen steunen. Van de 20 goed Katholieke gezinnen in Brussel zijn twee derden op een anti-Katholiek dagblad geabonneerd. Vandevijvere. Minister van Staat, wees er op, dat de Katholieken in vroeger tijd de pers te weinig hebben gebruikt, als gevolg waarvan thans zulk een hevige strijd gestreden moet worden. De school, vergelijkende met de pers, zeide hij: De school, waarvoor we zooveel wei-ken en offeren, werkt slechts voor enkele jaren, de pers is voor velen het intellectueele voedsel gedurende heel 't verdere leven.. De anoimiteit vergroot den invloed der pers. De Times" b.v. begon met onderteekening zijner artikelen. Later kwam men daarvan terug en 't blad voer er wel bij. ..Inderdaad aldus Vandevijvere de invloed van het naamlooze, voorgesteld als het besluit van de ge meenschap, is geweldig." Werkelijk, het is onbegrijpelijk. Niet, dat de invloed der neutrale pers tot ondermijning van geloof en moraliteit geweldig is; maar, dat sommige broeders en zusters voor dat feit nog altijd- blind zijn of er zich blind voor houden. Door alle sprekers op den Katholie ken persdag werd éénstemmig 1 huisbezoek aanbevolen als het mid del in den strijd tegen de liberale krant. Dat kunnen ook wij ons voor gezegd houden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Gelselaar (toez.): F. C. Bosboom, rand. te Utrecht. Aangenomen, naar Nunspeet: A. Altena, te Rijnsburg. Naar Utrecht: J. H. Grolle. te Hillegom. Bedankt, voor Din:eloord: R. Steenbeek, te Wapenveld. GEREF. GEMEENTE. Bedankt, voor Leiden: M. Hof man te Krabbendijke. Ds. G. PLOOS VAN AMSTEL. Gisteren herdacht Ds.,G. PI009 van Amstel, Geref. predikant te Oppen huizen, zijn 35-jarige ambtsbediening. Hij diende de Kerken van Wons, IJlst, Ulrum, Elburg en sinds 14 Nov. 1920 die van Oppenhuizen. Es. L. H. BEEKAMP. Gisteren vierde Ds. L. H. Beekamp, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Harlingen, zijn zilveren ambtsjubileum De jubilaris ontving zijn opleiding aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk en werd in Juli 1902 candidaat om 18 Dec. van dat jaar te Delft in het predikambt te worden bevestigd Ds. Beekamp diehde de kerken van FEUILLETON. EB8A EN HELENE. 73. o ..Lieve1 Andree, Voor je brief zeg ik je uit het diepst van mijn hart dank. Wat daar nog ge wond wa9, heeft mij geheeld. En dat helpt me om verder moedig te blijven. Ik mag niet zeggen; koml Want de vraag, die ge tot mij richten zoudt, mag ik niet hoorenl Je hebt gelijk, vroeger was ik onhandelbaar door louter overvloed van kracht voor te weinig plichten. Nu is het bijna om gekeerd Ik heb te veel plichten om aan mijzelf te kunnen denken. En mijn trots ik geloof dat het geen vaKche is verbiedt me om met zooveei zorgen als bruidsschat de vrouw van een man te worden. Vroe ger was ik slechts een arm meisje, maar ik stond alleen, mijn vader si heen bezorgd. Helene evenzoo. Nu moet ik het brood voor beiden helpen verdienen En nog veel andere zorgen zu'len er komen! Zeker, je zult moe ten toegeven, dat ik die niet kan mee brengen in je huis. Denk echter niet. dat ze mij zwaar vallen. Vroeger had ik dikwijls spijt, geen man te zijn. Nu dank ik God iederen dag, dat ik een viouw btn Ik kan op zoo velerlei ge bied werkzaam zijn, wat een man na tuurlijk niet zou kunnen. Ik ben te vreden, al blijft het hoogste geluk me RECLAME Arnhem, Amersfoort, Rozenburg en sedert 1925 die van Harlingen. De jubilaris, op wien meer dan 30 beroepen werden uitgebracht, was o.m. curator van de Theol. School der Chr. Geref. Kerk; deputaat voor art. 49 K.O. en meermalen lid v. de Gene rale Synode der Chr. Geref. Kerk. In tal van commissies had hij zitting, nu nog in die voor de samenstelling van een kerkelijk vragenboek. In Amers foort stichtte hij de „Stichtsche Kerk bode", waarvan hij eind-redacteur was. In alle plaatsen waar Ds. Beekamp arbeidde, verrezen onder zijn leiding nieuwe kerkgebouwen. Op het gebied van zending en evan gelisatie liet de jubilaris zich even min onbetuigd. Dt. S. O. LOS. Naar we vernemen zal Dr. S. O. Los, predikant bij de Geref. Kerk van Den Haag-Oost. die in Juli j.l. met een half jaar verlof naar Zuid-Afrika, waar hij 12 jaar als predikant en hoogleeraar heeft gearbeid, vertrok, 6 Januari a.s. in ons land terugkeéren. Dr. Los zal zijn voorgenomen reis naar Palestina niet maken. Hij reist over Port Said, om dan in Genua aan land te gaan. JUBILEUM Ds. H. DE BRU1JN. Woensdag vierde Ds. H. de Bruijn, predikant bij de Geref. Kerk van Nieuwendijk, zijn 25-jarig ambtsjubi leum. Des avonds trad de jubilaris voor de Gemeente op en sprak naar aanleiding van Lukas 17 10 een her denkingsrede uit, waarin bij in kor te trekken de leiding des Heeren in zijn persoonlijk en ambtelijk leven memoreerde, om daarna over te gaan tot de eigenlijke bediening des Woords waarvan de grondtoon was: In eigen ot een onnutte dienstknecht. Na het uitspreken dezer rede, werd hij ach tereenvolgens toegesproken door ouder ling W. H. van Helden namens de Gemeente; door Ds. Jonker, namens de Classis Almkerk, door Ds. Kuiper, namens de Kerk van Oud-Loosdrecht; door ouderling Smal, namens de Kerk van Enschedé; en door Burgemeester Bergmeijer van Almkerk. Hierna werd een feestelijke samen komst gehouden "in de consistorie on der leiding van Ds. Kuiper van Am sterdam, neef van den jubilaris. Ds. M. ROOSEBOOM. Gisteren vierde Ds. M. Rooseboom, emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Hilligersberg-Terbregge. thans wonende te Voorburg, zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd 17 Dec. 1854 geboren en studeerde aan de Theol. School te Kampen. Eerst op 33-jarigen leeftijd werd hij candidaat, om 18 Dec. 1887 te Aalden (Zweeloo) het predikambt te aanvaarden. In 1892 vertrok Ds. Rooseboom naar Wirdum, welke standplaats hij in 1896 met Oosterend (Texel) verwissel de. 10 October 1909 kwam de jubilaris te Hilligersberg, waar lij 19 April 1925 eervol emeritaat ontving. Gedurende zijn verblijf te Hillegersberg groeide de gemeentte snel, zoodat er nu zoo wel te Terbregge als aan den straat weg zelsfstandig geïnstitueerde Ker ken zijn. Hoezeer zijn arbeid daar wordt gewaardeerd, bewees de gehou den huldigingssamenkomst, door bei de Kerken belegd, waar Ds. Roose boom fraaie geschenken werden aan geboden. De jubilaris hield vorige week een gedachtenisrede te Terbregge naar aanleiding van Ps. 34 4. DE CHR. GEREF. KERK TE APELDOORN. Door de leden der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn is ten behoeve van den eeredienst in zeer korten tijd een som bijeengebracht van 5000, waaronder een gift van 1000. A. v. d. VALK. Heden viert de heer A. v. d. Valk, rustend oefenaar der Geref. Kerken, ook ontzegd. En dat je groot en goed •van me denkt dat werpt een zonne straal in mijn hart en spoort mij aan. God zegene je duizendmaal! En je lieve, dierbare moeder, die ik in war me vereering de handen kus! Ebba." De man, die dezen brief kreeg, liet den moed niet zakken. Hij hoorde de stem der liefde. Hij las ze uit. al die weigerende woorden en verklaringen. Hij begreep haar trots ook heel goed. Hij begreep, dat hij wachten moest. Hoelang? Waarop? Dat kon hij zelf niet zeggen. Zijn geduld zou nog grooter zijn dan haar trots. De toekomst bracht misschien nog uren, waarin hij dat toonen kon. Andree en zijn moeder verlieten dien zomer de stad niet. Het was hun als moesten ze waarlczaam blijven. Al hun gesprekken, hun denken en ho pen draaiden zich 0111 Ebba en de ha ren. Zij leefden van verre liet leven der kleine familie mede. En als me vrouw Alteneek den professor zag, die liefdevol naast de jonge, bleeke vrouw voortwandelde, dan sprak ze hartelijk en onbevangen met hgn, die geen ver moeden hadden van Ebba s opoffering De oude heer en Helene meenden over die ontmoetingen te moeten zwij gen. Zij vreesden, dat ze bij Ebba ver geten gebeurtenissen weer konden op wekken. Want ze geloofden, dat Eb bas steeds gelijkmatige, zachte vroo te Vlaardingen, zijn tachtigsten ver jaardag. In goede gezondheid mag de grijsaard zich nog op verschillend ge bied bewegen. GIFTEN EN LEGATEN. De Geref. Kerk van 's-Gravenhage- West ontving een gift van 750,die bestemd zal worden tot delging van het tekort. KERKBOUW. Door den Raad der Geref. Kerk te Vlissingen werd in zijn vergadering van Donderdagavond j.l. besloten met den bouw eener nieuwe kerk voort te gaan. Medegedeeld werd, dat bereids meer dan 1000 gulden was toegezegd. BINNENLAND. BEGRAFENIS GENERAAL TAN MARLE. Op de nieuwe algemeene begraaf plaats te Hilversum is Zaterdagmid dag ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van luitenant-generaal H. W. van Marle. Bij de groeve waren aanwezig ko lonel jhr. W. Roëll en Ds. P. Groote voor den Nederlandschen Militairen Bond (Christelijk militaire tehuizen), majoor Havelaar namens het bestuur van bet christelijk militair tehuis le gerplaats Oldebroek. de Commissaris der Koningin in de provincie Gelder land baron S. van Heemstra, baron D. van Heemstra, van Amsterdam; jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman, direc teur van de Amsterdamsche Maat schappij van levensverzekering; P. G. Hubrecht, van Amsterdam; Ph. Mar- cella, Rotterdam; dr. Roelants, Hilver sum; mr. S. H. Vening Meinesz. Haar lem; A. B. Henny, Baarn; J. P. J. Bart, oud-resident van Tapanoeli, leeraar aan de Hoogere krijgsschool; mr. V. H. Rutgers, oud-minister van onderwijs; mr. H, W, Hovy, oud-bur gemeester van Loosduinen; mr. J. L. Gunning, Hilversum; W. C. van den Brink, lid van den raad van Hil versum en lid van het schoolbestuur der Gereformeerde school, waarvan de overledene vroeger voorzitter en penningmeester is geweest. Aan de groeve werd gesproken door twee zoons van den overledene en door Ds. D. Tom, predikant bij de Geref. Kerk te Hilversum, waarvan de overledene ouderling is geweest. Nog werd gesproken door kolonel jhr. W. Röell, die den overledene hul digde voor zijn groote verdiensten je gens de militaire tehuizen. De oudste zoon dankte voor de groote belang stelling. Vele bloemstukken dekten de baar. PROPAGANDA VOOR HET SOCIALISME IN NOORD-BRABANT. Op de Partijbestu-rs vergadering van de S.D.A.P. werd. volgens het „Volk" behandeld een brief van het gewest Noord-Brabant der partij, waarin werd medegedeeld, dat W. Drop ontslag nam als secretaris-pro pagandist van het gewest. In de eer ste plaats, omdat hij de beschikbaar gestelde subsidie te gering vindt, in de tweede plaats, omdat hij in de ge stelde voorwaarde een blijk van wan trouwen ziet. Het bestuur van het gewest verzocht een conferentie met het partijbe stuur ten einde deze zaak te bespre ken. waarbij het tevens als zijn oor deel uitspreekt, dat een oplossing slechts dan zal bevredigen, als deze ook met den secretaris-propagandist gevonden kan worden. Men acht een regeling van zijn persoonlijke positie noodzakelijk. Het Partijbestuur besloot deze con ferentie met Brabant te houden en be noemde daartoe een commissie. NATIONAAL'DEMOCRATISCH VERBOND. Te Amsterdam is opgericht het Na- tionaal-Democratisch Verbond, waar van de Landelijke leiding als volgt is samengesteld: president A. Postma; secretaris-generaal dr. J. C. W, van Wüst; voorzitter Raad van Beheer K. U. G. Spree Sr., algemeen adjunct J, C. v. Santfort, Correpondentieadres: Bestevaerstraat 211, Amsterdam-West EEN GROOT INTERNAAT VOOR SCHIPPERSJONGENS TE ROTTERDAM. Naar wij vernemen, heeft Zaterdag te 's-Gravenhage een conferentie plaats gehad tusschen de heeren J. van der Molen, voorzitter van het Christelijk Nationaal Comité voor het onderwijs aan schipperskinderen; F. H. van Kempen, bestuurslid van dit Comité; G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; G. Nuy, bestuurslid van het Onder wijsfonds, en mr. G. Vlielander Hein, directeur van de Nederlandsche Rijn vaart Vereeniging. In deze conferentie is besloten tot het stichten van een groot internaat voor schippers jongens te Rotterdam Dit internaat zal bestuurd worden op Christelijken grondslag, waarbij de ouders der in het internaat op te ne men schippersjongens vrij zullen zijn in de keuze van een school. De uitvoering der plannen zal. na door de besturen der genoemde orga nisaties te zijn goedgekeurd, zoo spoe dig mogelijk geschieden. WIJZIGING WET OP HET ARCHIEF- WEZEN. Mevr. Bakker—Nört stelt bij amen dement voor om in art. XIX, alinea 2, na het cijfer 1813, in te voegen de woorden: uitgezonderd die. welke or ganisch in de gemeentelijke archief bewaarplaatsen behooren te blijven". EEN RAADSVERGADERING OVERROMPELD. Bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen te Hoogkerk hebben de sociaal democraten een zetel verloren aan de communisten. De nieuw-gekozene, de heer Hortinge is geen gemakkelijk heer en hij zorgde door zijn optreden ervoor, dat de inwoners (vooral de ar beiders) van Hoogkerk, de raadsver gadering met belangstelling volgden om te genieten van zijn scherpe critiek op het gemeentebestuur en* zijn mede raadsleden. Donderdagavond was de publieke belangstelling zoo groot, dat de tribu ne te klein bleek, zoodat de burge meester de menschen moest verzoeken heen te gaan. Dit was echter niet naar den zin van den communist, die aan spoorde tot blijven en toen de politie om vechtpartijen te voorkomen, on voldoende krachtig optrad, nam de heer Horting het gezag in handen en zei hij dat eerst de leden van den raad de zaal zouden verlaten. Toen geen andere uitweg meer mo gelijk bleek, voldeden de burgemees ter en de leden van den raad aan den eisch. De heer Horting, en zijn partij- genooten onder het publiek waren de baas. De voor de raadsleden aanwe zige sigaren werden gedeeld en de heeren genoten van nun overwinning. De voorzitter vroeg daarop verster king van de politie te Groningen; vier man marechaussees verschenen spoe dig, verwijderden de rebellen uit het gemeentehuis en stelden den raad in staat tegen half tien de vergadering was uitgeschreven om 8 uur met de besprekingen een begin te maken. Nu I zonder publiek. De vergadering had verder een rustig verloop. Land- en Tuinbouw. lijkheid, baar steeds frissche moed, haar onverstoorbare gezondheid, die alle inspanning weerstond, teekenen waren van een geheel genezen hart, van een volkomen vergeten. Zij wis ten niet, dat de zekerheid, door hem begrepen en boog geschat te worden, de onuitputtelijke bron voor haar was, en waarmede haar levenskracht zich voedde. Juni naderde haar einde en Ebba verlangde naar de vacantie, om zich geheel aan haar steeds zwakker wor dende pleegzuster te kunnen wijden. Maar nog voor deze er was, kwam er een nacht vol verschrikking. Sidderend, smeekend om bet leven dezer arme vrouw, zat Ebba lange, en bange uren in haar kamer, wanho pend niet te kunnen helpen, want dokter Lubbers en juffrouw Moller hadden baar weggezonden. Niemand ^liep er in het kleine huis en vrouw Vosz stond met betraande oogen in de keuken. Het werd dag en de dag bracht zijn plichten met zich. Ebba moest naar school. Ze kon juist heden daar onmogelijk gemist .vorden, dat begreep ze. Ze dacht er aan, toen ze akelig en bleek door de zonnige straten stapte, hoe dikwijls iiannen met een sidderend hart hun zaken waarnemen moeten, terwijl thuis hun familie in gevaar en nood verkeert. De ijzeren roede van den arbeid Irijft voorwaarts, altijd voorwaarts. Er zijn tijden, dat zijn slag har 1 ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Hedenmorgen 11 uur i9 de 158ste Alg. Vergadering der Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur geopend in de Keuringszaal van het Beursgebouw, Lange Begijnestr. 13, te Haarlem. De voorzitter, de heer Ernst H. Krelage hield de volgende openingsrede; Het is voor uw voorzitter heden niet gemakkelijk een geschikt onderwerp te vinden voor een openingswoord. Er zou zeker alle aanleiding zijn eenige beschou wingen te wijden aan het vraagstuk der handelspolitiek, maar het zou niet gepast zijn, sprekende van deze plaats, and«-re denkbeelden te verkondigen van die van het Hoofdbestuur als zoodanig. Mijn over tuiging in dezen verschilt daarvan, en ik acht het daarom juister dit onderwerp op dit oogenblik te laten rusten, mij voorbe houdende, bij het desbetreffend punt der agenda de meening van de minderheid van het Hoofdbestuur toe te lichten, als daar aanleiding toe. is en dan niet spre kende als voorzitter. Een ander onderwerp, waarvoor de be langstelling niet gering' is, zou in ons ge bouw te vinden zijn, maar ik zou be vreesd zijn mijn kruit te verschieten, als ik het reeds in mijn openingswoord be handelde, en ik meen, dat het beter is, ons kruit droog te houden. Liever beweeg ik mij- daarom een oogen blik in de neutrale zone, en wil ik uwe aandacht vragen voor het verkeersvraag- stuk. Eenige weken geleden zijn op ver gaderingen van belangstellenden in Den Haag plannen ontvouwd voor een auto weg voor snelverkeer, door de ontwerpers gedacht als loopende van Amsterdam naar Rotterdam, maar door de vergade ring in grooter verband gewenscht geacht. De motiveeriiig van het plan was deze, dut het rtjkswegennet, ondanks de daarin reeds aangebrachte en nog aan te bren gt n verbeteringen, nooit in staat zal zijn te voldoen aan het steeds toenemende snelle en rechtstreeksche verkeer tusschen de hoofdplaatsen. Men denkt zich daar voor in de toekomst een opzettelijk voor het doel aan te leggen weg, liefst op een viaduct, om te voorkomen, dat langs den weg gebouwd wordt en er dus nieuwe be bouwde kommen ontstaan, die men juist wil ontgaan .Men denkt zich zulk een weg op een breedte van 10 Meter met een laag muurtje in het midden. Aan weerszijden van het muurtje is dan plaats van drie rijen auto's in elke richting, waarvan het langzame verkeer aan den buitenkant toch altijd nog wel aan een verplichte mi nimum snelheid van 80 K.M. zal moeteh voldoen. De verhoogde weg heeft op tal rijke punten opritten, die uitkomen op de bestaande wegen, zoodat men van alle kanten op den weg voor snelverkeer kan komen. De bedoèlde vergadering bracht den voorgestelden weg AmsterdamRotter dam onmiddellijk in verband met de in Duitschland hangende plannen voor een dergelijke verbinding van Hamburg over Frankfort aan den Main naar Basel, wel ke weer via Zwitserland zou aansluiten bij den Italiaanschen autoweg van de meren naar Milaan. Men achtte een ver binding van den weg AmsterdamRot terdam met het Oosten des lands noodza kelijk, om zoo den weg HamburgBasel te bereiken. Anderzijds werd aangedron gen op voortzetting van den weg Amster damRotterdam naar Hoek van Holland. Het is voorloopig een vrij phantastisch toekomstplan. Alles hangt, dunkt mij, af van de totstandkoming van den weg Ham burgBasel. Blijkt deze eenmaal werke lijkheid te zijn geworden of te zullen wor den, dan zal Nederland zeker niet achter kunnen blijven en zich zoo spoedig mo gelijk van een goede verbinding met dien nieuwen hoofdverkeersweg moeten verze keren, en tevens voor doortrekking van den autoweg naar Hoek van Holland moe ten zorgen. Het is ik behoef het wel niet te zeg gen een zeer duur plan, en er zal nog heel wat water door het Spaarne vloeien aleer er eenige kans is op verwezenlijking. Blijkt echter de ontwikkeling van de groo te verkeersrouten, voor snelverkeer in Eu ropa in deze richting te gaan, dan zouden wij inderdaad staan voor een radicale om wenteling in de verkeerstoestanden, even als bij de eerste invoering der spoorwegen. Ook destijds heeft men daar zeer sceptisch tegenover gestaan en ontbrak van over heidswege de noodige medewerking, en het is zeer wel mogelijk, dat wat de we gen voor snelverkeer betreft, de geschie denis zich zal blijven herhalen. treft te hard voor een vrouwenhart. En toen Ebba tegen den middag thuis kwam, stroomde haar op den trap al een onaangename chloreform- lueht tegemoet. Boven 9tond haar oude vader, warm en rood en zeide: Mijn kind onze Helene heeft een zoontje 1 Ze vielen elkaar om den hal9. En ze weenden lang. Een zoon! Een kind der armoede en der zorgen. Een kind, dat zijn vader op het kerkhof moest zoeken. Een arme, halve wees! En toch! God zij lof en dankl zeide Ebba uit het diepst van haar hart. We zullen hem wel groot krijgen, voegde ze er moedig bij. Ja, hij i9 heel krachtig, zegt de dokter. En Helene ligt zoo stil. Lub bers is nog bij haar. Later, toen Ebba bevend van opwin ding in de kamer kwam om Helene te omhelzen, scheen deze haar geheel veranderd. En zij had zulke vreemd soortige voorstellingen gehad, alsof men op het gelaat der moeder nieuwe wijding en het nieuwe geluk dadelijk uioest lezen. Bleek en stil als altijd lag Helene en haar gelaat droeg geen spoor van verandering of opwinding. Maar toch daar, wat was dat voor een vreemde, oudachtige trek om den mond zoo angstig zoo ge- teekend door door door den dood! I Ebba dacht er vol schrik aan. En op eenmaal werd er iets aan haar geopenbaard. Was niet deze stil le apatische achteruitgang een wach ten der arme vrouw geweest? Een wachten op den dood? Maar ze ontgaf het zich, ze dwong zich tot een glimlach en zeide: Papa en ik zijn zoo blijl En wat zullen we den kleinen hengel verwen nen 1 Ze bekeek hem in de wieg. Er was echter niet veel aan te zien. Een rood achtig stukje voorhoofd kwam tus schen het kussen uit. Ach, hoe aardig! riep Ebba en sloeg de handen ineen. Toen keerde ze zich om. Helene had geroepen. Luisterend boog ze zich over het bed. Hij moet Richard heeten, zeide de bleeke vrouw. Ebba moest zich op de lippen bij ten. Nu niet weenen. Nu geen aan doening toonenl Ik zal je wat zeggen, ging Helene voort. Nu niet. Een anderen keer, zoo smeekte het jonge meisje. Je moet niet zooveel spreken. Maar met groote oogen recht voor zich uitkijkende, als zag zij door tijd en eeuwigheid heen, sprak Helene verder: Zeg hem nooit, onder welke Om standigheden zijn vader stierf! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5