SPLINTER J -in hem een losgeld van 15M0 'dollar voor liet kind werd gevraagd, met de bedrei ging, dat het gedood zou worden, wan u.ecr liet geld. niet onmiddellijk belaa-W werd. Parker kwam met de polilie over een, dat hij het losgeld zou betalen, waar na de politie trachten zou, den misdadi ger op te sporen. DAG AGENDA. 17 December 1£2715 Januari 1928. Museum „De Lakenhal"-. Tentoonstel ling van Leidsche Topografie, door de Ver. „Oud-Leiden". Vrijdag 23 Dec., 's av. acht uur. „Patrimonium". Hoogl. Kerkgracht: Ds. K. Schilder, over: „Wat is de he mel?" V/oensdag 28 Dec., s av. acht uur. Nutsgebouw. Steenschuur: Jaarver gadering der Jongelingsvereen. op Geref. Grondslag „Obadja". ut in i.uiid^gsdienst ter apotheken wordt van Maandag 19 Dec. tot eii met Zondag 25 Dec. a.s. (lsten Kerstdag) waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12. telef. 594, en Maandag 25 Dec. (2den Kerstdag) ne men waar de apotheken der. H. II. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 5U2; en D. J. van Driesum, Mare 7G, Telef. 406. lederen Woensdagavond 8.309.30, Middelweg 28. Zitting v. h. Bur. v Aang. en Voorlichting intake Crediet- verschaffing. aamin i mui RECLAME. aBi' WINTERWEEK. Sneeuw en vorst in Duitschland. Tengevolge, van de gevallen sneeuw en de héerschende koude, is er in Duitschland veel stagnatie in het spoorwegverkeer ontstaan. L»e treinen Uit alle lichtingen, vooral uit het Vv es- ten en het Zuiden, komen met groote vertragingen te Berlijn aan. Zoo had de vV eeiiscne D-trem Zaterdagmorgen een vertraging van bijna 2 uur, terwijl ue Parijscne trein 4u minuten vertra ging had. Meri ver .vacht, dat de vorst nog ecnigén tijd zal aanhouden. i engevoigi. van de ^ouue weersge steldheid zijn de Oostzee-vlieghavens Travemiinde en Stettin dichtgevroren. Te Warnemünde is slechts een naar zee gerichte startbaan ijsvrij. Alleen de viiegiiaven te Kiel bleef van den invloed der vorst gebeel verschoond. Het „Berl. Tagebl." meldt uit Maag denburg, dat de Elbe en haar zijrivie ren van zwaar drijf ijs voorzien zijn. Lit dien hooide is de scheepvaart stopgezet. Hevige vorst in Engeland. Een draadloos N.T.A.-telegram uit Londen meldt: Door de Oostelijke winden heerscht er in geheel Engeland hevige vorst. Sommige voetbalvelden waren giste ren met stroo bedekt om bet spel mo gelijk te maken. Hevige koude in Frankrijk. In geheel Frankrijk .heerscht hevi ge koude;' Het vriest overal, behalve te Perpignan, waar de temperatuur in den loop van den dag tot 1 gr. bo ven 0 steeg. Te Parijs en in de provin cie had de koude verscheidene sterf gevallen tengevolge. Een merkwaardig gevolg van de vorst te Parijs was gisteren te zien op de Pont du Carousel. Het ijzer, waar van de brug geconstrueerd is. was zoo sterk gekrompen, dat het houten pla veisel «op de brug geheel naar buiten was geperst, zoodat het verkeer over deze brug onmogelijk was. Gisterenmorgen is er aan de Fran- scbe Riviera een dik pak sneeuw ge vallen. In de straten van Cannes lag de sneeuw gemiddeld 20 c.M. hoog. Sneeuwballenge'vechten vielen zeer in den smaak en waren een bron van M'oote vreugde voor de kinderen, die nog nooit sneeuw hadden gezien. De telefoonverbindingen langs de geheele kust ondervonden groote stoornis. Vrijwel alle treinen uit het Noorden kwamen uren te laat aan. Strenge koude in Zwitserland. In gehéél Zwitserland heeft het op nieuw gesneeuwd, doch hoewel er on geveer 30 c.M. sneeuw ligt boven de 1000 M., is er beneden die grens niet veel gevallen. In 't heele land heerscht strenge koude. DE ENGELSCHE STAATSKERK. Wat nu? Het conclave der Anglicaansche bis schoppen is samengeroepenvoor een ver gadering op heden en morgen in het Lam beth Palace, de residentie van den pri maat, te Londen. Dr. Barnes, bisschop van Birmingham, heeft zijn vreugde uitgesproken over de beslissing van het Lagerhuis, dat naar zijn zeggen de leerstellingen der Kerk van Engeland heeft gered. Het probleem van de scheiding van Kerk en Staat wordt, zooals reeds gemeld i9, op het oogenblik druk besproken. Zoo beeft Sir John Sirnon in een redevoering te Bradford dezen maatregel als de weg gewezen voor oplossing van de gerezen moeilijkheden. Sir William Joynson Hicks daarentegen, de minister van Binnenland- 9che Zaken die den stoot tot de beslis sing in het Lagerhuis heeft gegeven zeide tot een redacteur van de „Daily News", dat van de scheidihg niet ernstig kwestie is. De gematigde elementen in de Kerk, zoo vdegde hij eraan toe, moeien nu de niet-bestredeu herzieningen doen aannemen, zóó, dat er geen veranderingen in de leerstellingen komen. KORTE BERICHTEN. Volgens berichten, in de Britsche pers verschenen, bes'aat de mogelijk heid, dat Argentinië hef volgende jaar weer in den Volkenhond zal terugkee- ren. Republikeinsche afgevaardigden van den Staat New York zullen Coo- lidge voorstellen als candidaat voor het presidentschap der Vereen. Staten Tsjitsjerin protesteerde, zeer eenergiek tegen de sluiting der Rus sische consulaten door de Chineesche nationalistische regeering. Zaterdagavond is het Kerstreces van den Duitschen Rijksdag ingegaan die zijn zittingen weer 19 Januari zal hervatten. Tusschen den H. Stoel en Tsje- cho-Slowakije is thans een modus vi- vendi bereikt inzake de tot nu toe be staande moeilijkheden. Italië wenscht een verdrag met Griekenland. Vijftien consulaire ambtenaren der Sovietregeering in China zijn uit het land gezet. Het jongste rapport van Parker Gilbert is gepubliceerd. De algemeene indruk er van is voor Duitschland eerder gunstig dan ongunstig. LUCHTVAART. EEN NIEUWE OCEAAN-VLUCHT? Uit New York wordt gemeld, dat de Ita- liaan Cesare Sabelli, van plan is om in de tweede week van Januari met een Bellan- ca-vliegtuig van New York naar Rome te vliegen. Het vliegtuig is in 't, geheim in de Bel- lanca-fabriek op het. Stateneiland ge bouwd. Het kan een maximum-snelheid van 140. mijl in het uur halen en bergt 871 gallons benzine, voldoende voor een af stand, van 8000 mijl. Een opklapbaar lan dingsgestel. zal den lughtweerstand ver minderen. Sabelli wil een hulp-bestuurder, een marconist en misschien een passagier meenemen. UIT ONZE INDIEN. DE WOEKERAAR. De Anti-Woeker-vereeriging schrijft aan het A. T. D.: Sedert eenigen tijd geniet Bandoeng het twijfelachtig voorrecht, in harveste een zoon van Hadramaut te heibergen, die zeer zeker als een ster van de eerste groot te aan het woekeraars-.irmament moet werden aangemerkt. Het gebruikelijk tarief: 30 geleend, ac cept voor ƒ60 en elke maand ƒ5 rente, zoolang de schuld niet geheel is afbetaald is op zich zelf niets bijzonders. De Anti- Woeker-vereenigïng kreeg reeds eenige gevallen in behandeling, waarbij deze ge tallen onderscheidenlijk waren 15, 30 en 5. Aan een 3de klas H.B.S.-er om eens uit te rekenen, hoeveel rente dat per jaar is! Maar dit heer heeft een nieuw akal'tje (trucje) bedacht, nieuw, althans voor Ban doeng. Dit heer eischt afbetaling van zijn accepten te X., op vrij behoorlijken af stand van Bandoeng gelegen. Hij heeft daar zaken, en het is voor hem van ge mak, als de afbetalingen daar plaats heb ben. Ach, wie zou er eenig bezwaar tegen kunnen hebben, om aan dit simpel ver zoek te voldoen? Maar de argelooze schuldenaar heeft er geen flauw vermoeden van, welk een strop hij zich hiermee om den hals haalt. Hierdoor toch kan hij voor den rechter te X. worden gedaagd. Is hij niet in de gelegenheid, c.q. met zijne getuigen op de terechtzitting te X. te verschijnen, dan wordt hij bij verstek veroordeeld, en is de geldschieter precies waar hij wezen wit. En zulks onafhankelijk van de omstan digheid, hoeveel z.g. rente er reeds betaald is en hoeveel er reeds op de hoofdsom is afbetaald. .Voor een gewoon mensch is het vrijwel uitgesloten zich uit de klauwen van zoo n hyena te bevrijden. GOUVERNEMENTEN MIDDEN- EN OOST-JAVA. In den Volksraad kwamen in behande ling de ordonnanties tot instelling van de gouvernementen Midden-Java en Dost-Ja va, als voorbereiding voor de instelling van de provincies. Bij de instelling van de gouvernemen ten Soerakarta en Djocjakarta werd met 32 tegen 4 stemmen een motie van den heer Djajadiningrat aangenomen, waar in verzocht werd aan deze gouvernemen ten de itilandsche namen te geven. De in stelling' van het gouvernement Uost-J ïva met de splitsing van Rembang en de in stelling van het gouvernement Midden- Ja va werden aangenomen met 25 tegen 12 stemmen. Die van de gouvernementen Soerakarta en Djocjakarta werden zonder stemming aangenomen. VOOR ƒ175.000 OPIUM AANGEHAALD. Te Medan i9 aan boord van de „Van Heutsz" voor 175.000 opium aangehaald. OUD-RESIDENT JORDAAN. Op zijn verzoek is met 31 Januari eer vol ontslag verleend aan den oud-resident van Soerabaja, den heer J. M. Jordaan, onder dankbetuiging. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. De mandoer van de onderneming Huberta bij Padang werd verdacht van het zich toeëigenen van gelden, die aan contractanten toebehoorden. De assistent Peterson deed daarop een huiszoeking, waarbij een vechtpartij ontstond. De mandoer viel den ter- hulpsnellenden assistent Spoor aan. Peterson ontving een snede met een kris in den linkerarm. De wond is 20 c.M. groot. De administrateur van Schaik kwam op de plaats van., de vechtpartij, waarop de mandoer con tractanten te hulp riep. Een algemee ne aanval op de Europeanen volgde. De administrateur lootte twee geweer schoten en legde den mandoer met een schot in het hoofd neer. De assistent Peterson moest naar het hospitaal worden gebracht... GEMENGD NIEUWS. Gioote brand te Assen. Gisternacht heeft te Assen een 'zèer felle brand ge woed. Omstreeks één uur merkten enke le voorbijgangers dat uit het bioscoop theater „Apollo" verdachte rookwolkjes opstegen. Zij waarschuwden de politie, en spoedig bleek dat achter in de bioscoop brand was uitgebroken. Dadelijk werd de brandweer gealarmeerd, die onder leiding van den brandmeester-generaal, den heer Baakman. met veel materiaal uitrukte. Intusschen had de brand zich verder uit gebreid en viel" het te voorzien, dat het theater wel geheel af zou branden. Het vuur, dat een gretige prooi vond in de vele brandbare stoffen, greep snel om zich heen en in minder dan geerj tijd was een enorme vlammenzee ontstaan. Het blus- schingswerk werd zeer bemoeilijkt door de strenge vorst, die het hanteeren der slangen zeer lastig maakte er de straat voor het gebouw in een Ijsbaan verander de. Toch wist de brandweer de aangren zende huizen te behouden. Enkele films werden door den directeur eigenaar met groote moei-te en gevaar in veiligheid gebracht. Het gebouw is vrij wel verloren gegaan. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Gedacht werd aan kortsluiting, doch gistermorgen bleek dat de zekerin gen niet zijn doorg slagen. Veldwachter gewond. Zaterdagnacht werden te Mijdrecht op eenige plaatsen pogingen gedaan om in te breken. De. in dringer, die echter telkens in zijn werk gestoord werd, ntóést driemaal het hazen pad kiezen. Uit. de opgaven va., het sig nalement, bij de politie gedaan, bleek dat men met een en denzelfden - persoon te doen had. De veldwachter, die hem bij zijn- laatste poging betrapte, slaagde er in <leh vluch teling te achterhalen. 'lij- wist hem te- overmannen en-een ein'd mee te- sleepen. De man verzette -zich 'échter hevig en bracht den politieman eenige verwondin gen aan het hoofd' toe, waarna hij zich losrukte en verdween. De politie zoekt ijverig in alle richtingen. Afgrijselijke daad van een beestmensch. Een afschuwelijke moord is te Los An geles in Amerika op een twaalfjarig meis je gepleegd en in geheel California wordt naar den laaghartigen misdadiger gezocht aldus meldt de Courant. Donderdagmiddag verscheen een tot he den onbekend gebleven man bij de meis jesschool van Mouol Vernon en vertelde aan de twaalfjarige Marion Parker, dat haar vader een ongeluk had gekregen en naar haar vroeg. Zij ging met den man mede en eerst in den avond ve.nam de vader, dat het meisje dipn middag niet op school was gew est. Hij waarschuwde ter stond de poliïie. Vrijdag en Zaterdag ontving hij vier brieven, alsmede' verschillende telegrafi sche en telefonische boodschappen, waar- Zaterdagavond lialfacht belde iemand hem op en gaf hem bevel, zich naar een bepaalde plaats huiten de stad te bege- ven. Parker deed, zooals hem gezegd- was, en een paar minuten, nadat hij met zijn i auto was aangekomen, verscheen een man in een kleinen auto, met het meisje I naast hem. „Hier is zij", zeide hij tot den i vader, „geef mij het geld. Zij slaapt nu. i Ik zal haar aan den kant van den weg neerzetten." Parker, deed zooals hern ge zegd werd. De vreemdeling stapte een eind verder uit en legde het kind neer langs den berm van den weg. Toen de vader evenwel hij het kind kwam, zag hij, dal de kleine Marion dood was. Rondom b-mr hals was een staal draad gebonden, die -zoo sterk waS*&ange- i trokken, dat. een diepe snede was veroor- zaakt. Beide beenen waren dicht bij het I lichaam afgesneden. Meer dan 200 rechercheurs uit Los An- I geles en de politie uit alle omliggende steden speuren thans naar den moorde naar. Ook draadloos is om zijn aanhou ding verzocht. Twee auto's in brand geraakt. Giste ren heeft te Parijs een ernstig auto-onge luk plaats gehad, waarbij de twee inzit tenden op verschrikkelijke wijze om het leven kwamen. Bij het Bois de Vincen- nes kwam een auto in volle vaart in bot sing met een tram. De auto vloog in brand en werd daarbij zoo snel vernield, dat de twee inzittenden, de bestuurder en zijn vrouw slechts als 'verkoolde lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald konden worden. Een soortgelijk ongeval heeft bij Cha- lons-sur-Marne plaat9 gevonden, waar 'n auto uit België met een boom in botsing kwam. Daarbij vatte het benzinereservoir vlam, waardoor de twee inzittenden, een heer en een dame, levend verbrandden. De heer was een Belgisch hotelier, terwijl de identiteit der dame nog niet kon worden vastgesteld. Aardbevingspaniek le Rangoon. Een hevige aardbeving, die acht seconden duurde, heeft gisternacht om halfdrie te Rangoon plaats gehad en groote schade aangericht. Tal van huizen zijn min of meer beschadigd en een deel van de his torische Sule-pagode is vernield. Aan de aardbeving ging een rommelend en sissend geluid vooraf, dat met een lui den knal eindigde. Dit wordt toegeschre ven aan een schitterende meteoor, die ge zien werd op hetzelfde oogenblik, dat de aardbeving plaats had. De bevolking was in hooge mate verontrust en rende in nachtgewaad de straat op. Slechts zeer weinigen konden bewogen worden, vóór het aanbreken van den dag hun huizen weer te betreden. Het recht om te leven. In Chicago heerscht eenige'opwinding tengevolge van het optreden van een bekend medicus al daar, dr. "Schupmann, die een zuigeling van drie dagen weigerde te opereeren en liet sterven, omdat het kind, indien het in 't leven had gebleven, vóór goed kreu pel en geestelijk abnormaal zou zijn ge weest. Het kind, een meisje, kwam met een misvormd hoofdje ter wereld. De medicus deelde den ouders mede, dat hij door een operatie den toestand van het kind wel iswaar eenigermate kon verbeteren, doch dat het nooit in staat :ou zijn om te den ken, te spreken én* te bewegen. De moe der vroeg, hem het leven van het kind te redden, doch werd bet ten rlotte eens met den dokter en den vader dat het beter w as het kind te lat« n doodgaan. Geduren de den laatsten dag kreeg Int dan ook geen voeding meer.. „Ik wist wel, dat we bittere critiek te verduren zouden htbben", heeft de medi cus gezegd, „doch ik geloof, dat ieder wel denkend mensch zal begrijpen, dat het 't eenige goede was om te doen, eil ik meen, dat de ouders dienen te worden gepre zen om hun dapper besluit". UIT DE OMGEVING. OEGSTGEEST. Do ijsbaan alhier is heden offi cieel geopend. Het ijs is heel goejd. VOORSCHOTEN. Zaterdag kwam de auto van den Pastoor der R. K. Kerk in botsing met een andere, waardoor eerstge noemde auto zwaar werd beschadigd. Do inzittenden bekwamen geen letse Ter vervulling van de komende vacature bij het Chr. Onderwijs alhiei hebben zien niet mindr dan ioi sol licitanten aangemeld. Een der solli citanten had reeds 180 maal tever geefs naar een plaats gedongen. WASSENAAR. Vrijdagavond was de veroen. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs alhier in algem. vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening door den w.n. vuorz., den heer J. Mans- velt, eu voorlezing dor notulen van de vorige vergadering, die na een pjnajjaSpooS uep.i3.tt Supjxnudo ejoqu» werd allereerst overgegaan tot be stuursverkiezing. Aftredend waren de heeren J. Mansvelt, H. v. d. Helm en C. Mekking, terwijl er een vaca ture was door het vertrek van Ds. Dünszelmann. De drie aftredenden wer den herkozen, terwijl de vacature voor- loopig blijft, totdat er weer een nieu we predikant in deze gemeente zal zijn Door den heer W es tra werd daar na medegedeeld, dat hij bij geruchten vernemen had, dat er door het be stuur van een Chr. School uit Den Haag, circulaires waren gazonden ooi; aan ouders v.ua kinderen der. achoo Radio-Programma. Wat er vanavond te booren Is. HUIZEN, (N.-H.\ 1840 M. Na 6 uur n m. 1950 M. Neder!. Draidl. Omroep. Ned. Chr Radio-Vereen. 6.15 Zevende 1 zing van de s-'ri Literaire voordrachten, door Dr. P'.i I aast erg. Onderwerp: ..Het Pro'e t in tisme in hedenclaagsche lett r kunde". 7.00 Engel ch° les. 7.30 Lezing door den heer M. fT. Hoogland, Dierenarts te Birne .e'cl. Onderwerp„Verkoudhei isz'ekt ui b'; het pluimvee". 8.00 Uitzérdirig vanuit de Piet?r3 kerk te Utrecht. Deze avond is af go. staan aan- de Chr. Oratoriumvercvni- °ring te Utrecht. Dir. Anth. van dei Horst. Sr-lis-ten: mevr. A. Noorder wier-Reddingius, sopraan. De heer A van der Horst, Orgel. Hierna persberichten van Vaz Dia's HILVERSUM, 1060 M. Alg. Ned Radio-Omroep. .40£.55 Kinderuurtje. .00 Lezing door Dr. G. W. N. van der Sleen. Onderwerp: „Hoe wij da vogels en de vogels ons kunnen hel pen". 6.30 Engelsche les voor beg. 7.00 Muziek en zang. 8.30 Politieberichten. 1 o. 15 Persberichten. KöNIGWUSTERH., 1300 M .206.05 Concert. .50 Muziek en zang. 9.55 Muziek. LANGENBERG, 469 M. 5.20 Concert. 0.50 Muziek en zang. Daarna muziek. DAVENTRY, 1604 M. 6.20 Concert. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 8.35 Variété. 11.20 Muziek. PARIJS (Radio) 1750 M. <5.05 Littérair en muzikaal programma 8.50 Radio-Concert. Radio N. S. F Dat de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek te Hilversum de verwezenlij king van haar onlangs vermelde uit breidingsplannen nadert, blijkt uit het feit, dat dezer dagen reeds de dui zendste arbeider is aangenomen, fn tusschen heeft de groei van het bi drijf, welke dp maatstaf is van de stijgende vraag naar N.S.F.-fabrika- ten, .het besluit noodzakelijk gemaakl om de werkruimte van 2800 M2. niet op 6100 Ma., zooals eerst is gemeld, maar zelfs op 10.000 M2. te brengen 2djdeweg, om te trachten kinderen van de school Zijdeweg op hun schooi te krjjgen. Door den heer Veelo, hoofd der School Zijdeweg en den voorzitter werd medegedeeld dat bovengenoemde geruchten waarheid be vatton. Naar aan leiding hiervan werd besloten het be stuur der Haagsche Sc hooi vereen, op het onaangename van doz? propagan da te wijzen en zoo spoedig mogelijk een ouderavond aan .den Zijdeweg te organiseeren om' de ouders er van te overtuigen door woord en daad dat een Dorpsschool niét behoeft on der te deen voor een Stadsschool. Door Ds. v. d. Heydea werd een voorstel gedaan te trachten het aan tal leden der School vereen. alhier te vergrooten, door middel eener te be noemen commissie, die door het af leggen van huisbezoek tot dit doel hoopt te geraken. Dit voorstel werd in beginsel aan genomen. Door den voorz. werd nog offici eel aa" de vergadering bekend ge maakt, dat er inmiddeals een nieuvi hoofd voor de lagere schooi Heeren- weg was benoemd, n.l. dj heer Bok- holt van Linschoten, die 1 Maart a.s. D. V. in functie zal treden. De vergadering werd door Ds. v. d. Heyden met dankgeb d gesloten. Gisteren bij het uitgaan derR.K. kerk, is het paard dat was gespan nen voor een rijtuig van den hber v. d. Zalm uit Oostdorp, alhier op hol' geslagen. Het gerij ging met een groote vaart door den Achterweg en kwam ten slotte tegen een langs dien weg staanden boom terecht. Het la moen brak en tevens vloog het on derste gedeelte van het rijtuig er af. Bij de naven werd het paard gegre pen, nadat het eerst door de waranda van het café van den heer Paarde- kooper was gevlogen, het aldaar s'.aan- de rijwielhek beschadigd had, en een aantal ruiten had verbrijzeld. Een der inzittenden had een aantal bloedende schrammen opgeloopen. Burgerlijke stand. Geboren: '1 he- resia Hendrika <Lv. A. Gras en P. M. Moerel; Catharina Theresia d.v. N. L. Vrijburg en C. Bakx; Johanna IHelena d.v. J. Landsman en M. P. Naafs; Dirk z.v. D. Oostwouder eu Gr. N. Muntjewerff. Ondertrouwd: G. Goris en 'ir. ej heij; H. J. Paardekooper en C. E. v. d. Kamp. Gehuwd: W. Ba ving en M. M.Mey r C. Greve en H. Oostmeijer. Overleden: A. Abnia 2 iniid.; A. Ho laari 55 j-ï P- VVitteman 89 j. JUBILEUM. Zaterdag was het 50 jaar gelvirv, dat de lieer C. Hoogteyling, téani boschbaas, werkzaam is op^ do land goederen van H- M. de Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2