NIEUWE LEIDSCHE COURANT van DONDERDAG 15 DEC. 1927 TWEEDE BLAD- WAT OE BLADEN ZEGGEN. Het nieuwe menschensoort. Wij lezen in Friesch Dagblad. Een eerzaam huisvader stelde ons dezer dagen een circulaire ter hand, welke aan zijn 16-jarige dochter per post is toegezonden van de „Vrije Li chaamskuituur Beweging". Het vieze stuk is op kunstdrukpa pier vervaardigd en moest de jonge dame inlichten over de nieuwe me thoden, welke men toepast, om een reine, nieuwe jeugd te vormen. Daarvoor sticht men natuurparken, voor Licht-, Lucht- en Zonnebaden. De nieuwe wereldburgers kleeden zich daar spiernaakt uit en houden hun oefeningen; er wordt geen kunst matige scheiding der geslachten in acht genomen; het huppelt als var kens door elkander heen. Dit is bui tengewoon noodzakelijk om de re' i- heid te bevorderen en hoogachtende en waardeerende samenwerking; men houdt vervolgens in paradijscostuum wandelingen en woont in kampen sa men; tot de oefeningen behoort verder -gemeenschappelijk naakt baden van de jonge menschen; dan houdt men te midden v. dit erger dan kannibaal- sche auditorium voordrachten over kunst, wetenschap, religie en gymna stiek (naaktoefening). En op die manier zal men groote, goede, bevrijdende, rein makende, le vensvreugde gevende naaktheid te baat nemen, om plichtsgetrouwe, vrije staatsburgers te vormen. Met foto's, waarop eenige spier naakte jongelingen en jonge dochters bij een Hunebed staan in een rivier baden, wordt een en ander de jonge dame, die in een Gereformeerd huis gezin wordt opgevoed, duidelijk ge maakt. Gelukkig ontving de moeder de post en daarmede het vuile stuk, dat uit Utrecht was verzonden, zoodat het per verse ding de verbeelding van het ge zonde kind niet kon bezoedelen. Maar is het niet verschrikkelijk? Dergelijke „waanzinnigen", loopen er in Nederland rond en verzenden hun stukken met de post. Het zijn de moderne dwepers. Men moet met hun bestaan reke ning houden. Onder de vieze foto leest men de vrome betuiging, die er op berekend is de gêloovige kinderen te verleiden: „Naakt zijn, beteekent dichter bij God zijn". Dichter bij God! Ja, inderdaad, dichter naderen deze arme 'verdwaasden een god. Den god hunner eigen verbeelding; den god, dien zij zélf wanen te zijn. Maar niet den eenigen, waarachti- gen 'God en Vader, Die Zijn gevallen menschenkinderen kleedde in rokken van yellen, omdat Hij wist", hoe anders het gediëhtsel huns harten, dat ten allen dage alleenlijk boos is, hen ten gronde zou voeren. Men ziet aan een en ander weer, hoe de zonde zich in onze dagen be gint te voldragen, hoe zich het hoe- renvoorhoofd vertoont, dat weigert schaamrood te worden; hoe men zijn ongerechtigheid vrij uit begint te spreken. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen, te Gramsbergen: P. Visser, te Lernelerveld. A a mg e n o m e n, naar West-Ter schelling: M. J. C. Visser, hulppredi ker te Wemeldinge. Naar Den Hoorn: A. Oskamp, te Rotterdam. Bedankt, voor Kleverskerke: M. J. C Visser, hulpprediker te Wemel dinge. --- Voor Oene: J. E. Klomp, te Qldebroek. Voor Beesd: F. M. Mul der:,. te Gorinchem. Voor Enter: A. J. OoVterhuis, te Ernst Voor Kat- FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 70. —o— -Zij echter, de vrouw, deed haar best haar angst te overmeesteren. Haar vrouwelijk, gevoel, dat de zwakheid van het vrouwelijk hart kent en be grijpt-. zeide haar, er nog niet zoo vast op te rekenen, dat haar zoon gehoor zou vinden. Men kan den moed hebben, het leed te trotseeren, in tegenspoed het hoofd omhoog te houden, iederen last, iede- ren arbeid op zich te nemen. Maar zichzelf overwinnen en vergeven, als men zich doodelijk heleedigd heeft gevoeld. dat is toch weer iets an ders, Dan. kan de trots licht sterker zijn dan de liefde. En trots en ongeduld waren dat niet juist de vijanden in Ebba's groot, reip hart? De gebeurtenissen, die nu volgden, waren van kalmer aard. De pathos van dat vreeselijk uur stierf weg, zooals het gedruisch van een veldslag wegsterft. En het onge luk bleef over, sluipend, belemmerend drukkend, als de lucht en de ketens van een kerker, Andreas Alteneck was tot zaak waarnemer benoemd. En als zoodanig onderrichtte hij Ebba nauwkeurig' over den stand van zaken. Niemand van de kleine luidjes, die wijk aan Zee: F. H. van Oosten, te Feijenoord. van heinde en Vërre het huis van Ku- nowsky en Willemann hun papieren hadden toevertrouwd, was benadeeld. Daardoor sloeg de meening ineens om. Richard werd daardoor een marte laar. Men kon zijn eerlijkheid niet ge noeg roemen. De volksopinie wendde zich geheel tot Helene. De man was het slachtoffer van haar verkwisting zij was een vampyr, die hem het le vensbloed uitgezogen had, die hem met haar hoogê eischen zulk een over spanning had bezorgd, dat tenslotte een beroerte den ongelukkigen man trof. Alle medelijden was voor hem. ieder hard woord voor haar. Zij scheen voor het volk de verant woordelijke persoon, de schuldige: die vrouw kon alles van dien man maken zij maakte 'n ellendeling van hem. En Ebba huiverde er van. Zooveel groote woorden. En dat voor de koele en zwakke ziel van Helene! Het volk was als Richard: het zocht geheim zinnige machten in haar. En ze was toch slechts een ziekelijk schepsel.! In plaats van een ziel. had ze aesthe- tisch gevoel gehad. Verder berichtte Andree, dat ver schillende buitenlandsche banken, evenals vele binnenlandsche schuld- eischers, erin betrokken waren. Ook tante Louise met haar drie en vijftig duizend mark. Maar men hoop te, dat deze schuldeischers met een accoord van vijftig procent tevreden zouden zijn. Zoo kwam Kuuowsky s naam er tamelijk goed af. en het bank Java. De volgende class, zitting werd vast gesteld op 14 Februari. roet der firma werd op die manier ver meden. De liquidatie zou spoedig vol gen. Het was noodzakelijk, de kunst schatten, waarmede het huis gevuld was. zoo spoedig mogelijk te gelde te maken. Lunstedt was geen plaats daarvoor. Andree schreef daarom aan een groo- ten handelaar in Hamburg. Voor He- lene's portret wendde hij zich tot een Berlijnsch huis, waaraan een beken de Amerikaansche croesus een onge woon hoog bod had gedaan, om het beroemde portret te krijgen. In de eerste dagen was de omgang tusschen Andree en Ebba voor hen beiden iets natuurlijks. De vreeselijke schok werkte nog na, zelfs na de be grafenis van Richard.. Toeh kwam er echter langzamerhand een gedongen- heid tusschen hen, al naarmate de overspannen zenuwen tot bedaren kwamen. Ze vermeden het elkaar aan te spreken, konden noch je, noch u zeggen en hadden beiden het gevoel, dat deze toestand zoo spoedig moge lijk moest veranderen. De noodzakelijkheid, de zorg voor het dagelijksch brood, kwam Ebba te hulp De Paaschvacantie was ten einde. Bovendien had Tbba van juffrouw Drews nog acht dagen verlof gekre gen. Deze behielp zich zoo goed mo gelijk en nam zelf veel van Ebba's les sen waar. Als deze acht dagen voorbij waren, te voren zijn geloofsbrief aan de Ko ningin had overhandedigd. MINISTER BEELAERTS. Minister jhr. Beelaerts van Blok land .die Dinsdagavond uit Genève te 's-Gravenhage is teruggekeerd, heeft gisteren zijn werkzaamheden aan het departement van Buitenlandsche Za ken hervat. SCHORSING RAADSBESLUIT. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben den Minister van Binnenland sche Zaken en Landbouw verzocht, te bevorderen dat het raadsbesluit van Hemelumer Oldepliaert en Noordwol- de om de gemeentelijke brug over het provinciaal vaarwater te Warns den geheelen Zondag te sluiten, wordt ver nietigd. DE WATERSNOOD. De heer Ketelaar, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de vol gende vragen gesteld: 1. Is de Minister bereid de brieven van Gedeputeerde Staten van Gelder land in zake de ongeveer 50 gezinnen in het Land van Maas en Waal, be doeld bij mijn vragen van 21 October j.l„ aan de Kamer over te leggen? 2. Zoo neen, is de Minister dan be reid mede te deelen, of Gedeputeerde Staten van Gelderland, die gerekend mogen worden met deze zaak volko men op de hoogte te zijn, deze gezin nen al dan niet onder de slachtoffers van den watersnood rekenen? UIT ONZE INDIEN. HET INTERNEERINGSKAMP. Wederom houden verscheidene In dische bladen zich bezig met het in-: terneeringskamp te Boven-Digoel en bijzonderheden, die thans aan het licht kwamen, doen het „Soer. Hdbl." de vraag stelde: „Naar het radicale?" Een Aneta-telegram uit Ambon had n.l. gemeld, dat de geïnterneerden zich het hoofd breken over ham, maggi en sportartikelen althans aan verwan ten om toezending van die artikelen en v. geld hadden gevraagd en dat de kwestie der vrouwenschaarschte de volle aandacht hau van het be stuur. Terwijl uit het telegram tevens bleek, dat de geïnterneerden voor ern stig werk niet veel voelen. Het Soer. Hdbl. teekent daarbij herinnerende aan deze uitlating in 't „Haagsch Maandblad" van den Deen- schen auteur Dr. Nielsen, die het kamp bezocht: ,.Ze zitten in groepjes hij elkaar, sommigen zijn aan 't kaart spelen. Een geïmproviseerd „commu nistisch" orkestje kort den tijd door Javaansche lied>jes en de voorlaatste Europeesche Schlagers, waarvan voor al de „Valencia", het moet ontgelden, op guitaren en mandolines te tokkelen. Het geheel doet denken aan 'n tocht je van Zondagsmensch ^n met hl plei- zierboot!" het volgende aan: „Wel heeft het er allen schijn van alsof de geheele interneering een pas kwil wordt. Een zeer kostbaar pas kwil, want het zou de moeite loonen. precies te weten hoeveel tonnen gouds reeds zijn besteed aan de toepassing van een interneeringssysteem, waar van geen e^kel resultaat is. te wachten. Men behoef den politieken misdadi ger niet te behandelen met gruwzame hardheid. Maar men vergete evenmin dat geen straf resultaat heeft, wan neer zij niet bevat het element dat haar afschrikwekkend maakt, en zij niet met gestrengheid wordt toege past. En vooral bij Oostersche volken is strengheid onmisbaar. Hij die dit niet weet, of, als hij het weet, het niet doet, is niet geschikt voor leidend werk in tropische gebieden. Thans wordt het een gezellige pan. daar aan de Boven-Digoel. De speel man is er niet van het dak, en er is Wein, Weib und Gesang". Vervolgens brengt het blad dit in het midden: „A propos: er is eene groep Indo- Europeanen ,die zich in Nieuw-Guinea als kolonisten wil vestigen. Het zijn rustige burgers, beschei den, veelal een weinig timide. Zij dreigen niet in gezwollen taal, noch plegen aanslagen. kon Ebba Helene niet meer verzorgen haar vader helpen, haar huishouden tje aan kant houden en nog dagelijks vier uur op school zijn. Dit alles was dan slechts te vereenigen, als Helene weer haar intrek nam in het huis, waar ze haar jeugd had doorgebracht. Ook was de kunsthandelaar uit Hamburg er al geweest en had hij zich bereid verklaard, alle zaken over te nemen, een bijzondere tentoonstel ling er van te maken en daarna een verkoop te houden. Uit Berlijn kwam een telegram, dat de Amerikaan toe stemmend getelegrafeerd had en He- lene's portret voor vijftig duizend mark*wiide hebben. Twintig duizend mark had Richard er voor betaald. Dit was dus een goede zaak. Het was het beste. Helene te ver voeren voordat er ook maar het min-' ste gerucht tot haar doordrong ovpr den verkoop van het huis. Tante Louise bood aan, de zieke bij zich in huis te nemen. Ze deed het aanbod onder veel klagen en voor waarden. Men gevoelde, dat ze het doen moest om voor haar eigen ge weten en voor de menschen altijd te kunnen zeggen, dat ze bereid geweest was. haar Christenplicht te vervullen. Andree was er bij. Hij keek Ebba aan Hij wist, dat ze het zou afslaan. Hij twijfelde daar ook geen oogenblik aan. Maar toch straalden zijn oogen, toen het beslissende woord gesproken werd Je haalt je een vreeselijken lasi AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 15 December 1927. Behalve de schoone aanblik, dien hedenmorgen de natuur ons aanbood, was er nog meer heerlijks te bewon deren. Buiten zijn daken en hoornen ge tooid met een rein wit kleed, zóó schoon, als nimmer met menschen- handen gemaakt kan worden. God is groot ook in dat heerlijke natuurtafe reel. Maar datzelfde sneeuwkleed, ,dat zoo heerlijk praalt in de vrije nattiur, geeft op de straten der stad aan vele handen werk. Hedenmorgen was schier iedere vaste reiniger tot ploegbaas gepromo veerd. Tientallen van ander3 werkloo- ze handen omvatten nu de groote ballastschop en sjouwden met kar en kruiwagen. Bij velen een vergenoegd lachje om den mond. Heerlijk na weken van ge dwongen nietsdoen weer eens „werk" te hebben. Wij hoorden zoo in het voorbijgaan een dezer mannen tot zijn metgezel zeggen: „JÖ, wat een genot, als je weer eens, al is het maar voor één dag, aan 't werk bent!" Zie, dacht ik, dat is toch nog een gelukkige trek in onze menschen. God is goed, dat Hij zelfs de winter- pracht wil gebruiken om het goede van Zijn algemeene genade ook daar in groot te maken. OBSERVATOR. Welke hulp zal het Gouvernement hun verleenen? Zal voor hen het bedje zachtkens worden gespreid, het terrein schoon gemaakt, Let eten klaar gezet, als voor de communisten? Zullen zij die Indo-kolonisten spoedig tobben over ham, en maggi, en de rest? En als er geen voldoende jonge meisjes in de kolonie zijn, zal die „schaarschte" dan ook de volle aandacht hebben van bet bestuur? Om ten slotte de vraag te stellen: „worden wij niet ridicuul met onze strafkolonie welke 'n lustoord wordt?" COMMUNISTEN TER DOOD VEROORDEELD.. De communistische militairen Woentoe en Wenas, die deelgenomen hebben aan een poging om in Juli op stand te verw-ekken, zijn door den krijgsraad ter dood veroordeeld. DE CHINEESCHE RAAD. Onder de Chineesche ingezetenen van Batavia heeft zich eeriigen tijd geleden een Comité gevormd, ten doel hebbende besprekingen te voeren over de kwestie, op welke wijze de Chinee- sjhe gemeente eenige medezeggen schap zal hebben in den Chineeschen Raad. Het Comité zal spoedig een daarop betrekking hebbend request tot dien Raad richten. De beslissing zal genomen worden, na terugkomst van den majoor-Chi nees. Een bevredigende oplossing wordt verwacht. DE WIJZIGING VAN DE INDISCHE STAATSREGELING. In een hoofdartikel merkt De Lo comotief, aan d.°n vooravond van het ontwerp tot wijzig'ng van dB Indische Staatsregeling op, dat de uiterste na tionalisten volgens eigen verklaring toch nimmer met de Regecring zul len samenwerken. Andere groepen werkten wel samen ondanks het amen- idement-Feber, waarna het blad schrijft „De geheele rustige bevolking, de be stuursdienst en ook de loyale, natio nale groepen als Boedi Oetomo, Mo hammadyah, Pasoenclan, de Minahas* sers en de vrijzinnigen schonken alle samenwerking bij de tegenwoordige zetel verdeeling, zoodat het ontwerp onder de huidige omstandigheden Je beschouwen is als een lokprijs voor niet te verkrijgen samenwerking van een kleine groep onverzoenlijken, ter- wijl de overgroote meerderheid van de be volking, inclusief tall coze loyale nationalistische groepen volkomen ten onrechte beticht zijn van wantrouwen en van onthouding van samenwerking welke zq ten volle s:honken". op je hals, waarschuwde tante Lou ise voorzichtig. Ik zal hem weten te dragen. Je zult hem niet lang alleen dra gen, dacht de man, innerlijk jubelend. Andree verklaarde aan de dames, dat al het linnengoed, alle kleeren van Helene, haar geheele slaapkamer ameublement en een massa kleinig heden, die haar tot gebruik gediend hadden, haar onaantastbaar eigendom bleven. Het was verwonderlijk veel. Zoo werd dan besloten, Helene in een draagbaar naar het huis van professor Herlingen te laten brengen. Het moest 's avonds laat gebeurèn, want er zou te veel volk toelooj-en, wanneer deze treurige stoet bij dag licht door de straten ging. Ebba, jij moet het haar zeggen, sprag tante Louise, alsof er sprake van was geweest, dat haar die taak te beurt zou vallen; ik kan het niet, ik ben veel te teerhartig daarvoor, ik heb te veel gevoel. Hoe zal ze het opnemen, vroeg Andree. Ze zaten met hun drieën om een klein tafeltje, waaraan ze beraad slaagd hadden. Ik weet het niet, zeide Ebba, en werd zeer bleek. Het scheen haar toe, of het allerzwaarste oogenblik nu pas kwam. Zij heeft nog niets meer gezegd dan: dank je als 't je belieft ja neen. En dikwijls zegt ze het slechts met een beweging van het oog lid of met een hoofdknikje. GEREF. GEMEENTE. Beroepen, te Ridderkerk: J. Vreugdenhil. te Bruinisse. Te Nieuw Beijerland: M. Hofman, te Krabben- dijke. Bedankt, voor VlaardingenJ. Overduin, te Werkendam. BEVESTIGING, AFSCHEID, INTREDE. Ds. J. Reesink heeft Zondag af scheid genomen v. de Chr. Geref. Kerk te Aalten, met een predikatie over Hebr. 10 23. De gebruikelijke toe spraken volgden. Ouderling Joh. Pen- nings sprak den vertrekkenden leer- aar toe en bracht hem dank voor al hetgeen hij voor de gemeente gedaan heeft. DE GEREF. KERK TE ZALK Voor eenigen tijd werd de Geref. Kerk te Zalk belangrijk gerestaureerd. Daarna werd een nieuwe pastorie ge bouwd. Dezer dagen werden kerk en pastorie voorzien van electrisch licht, terwijlthans pogingen worden aan gewend om een nieuw orgel te ver krijgen. Een commissie, die tot taak heeft de gelden daartoe te verzamelen is reeds gevormd BEGRAFENIS Ds. J. H. DONNER. Onder zeer groote belangstelling had gisterenmiddag op het kerkhof van de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van Ds. J. H. Donner, in leven Gereformeerd predikant te Breda, en voorzitter van de Vereeniging tot Chr. Verzorging van krankzinnigen in Zee land. Tevoren had in de Stichtingskerk, waar het stoffelijk overschot op de baar stond, gedekt met een enkelen palmtak van het Stichtingsbestuur, een samenkomst plaats waarbij aanwezig waren afgevaardigden van onderscheidene corporaties, tot wie de overledene in betrekking had gestaan, benevens zeer veel predikanten uit alle oorden des lands. De samenkomst werd geleid door den Stichtingspredikant, Ds. J. v. d. Vlugt, die allereerst een toespraak hield. Het woord werd voorts gevoerd door de heeren ou derling E. J. Saathof, wnd. praeses van den Raad der Geref. Kerk van Breda; Ds. J. W. Egging, van Willemstad, namens de classis Klundert; Ds. J. de Vries, van Tilburg, namens de provincie en de De- putaten, die met den thans overledene in onderscheiden arbeid hebben samenge werkt; ouderling L. Melse, scriba van den Raad der Geref. Kerk van Nieuwdorp, de eerste gemeente van Ds. Donner; L. J. van Voorthuijsen, Burgemeester van Dom burg, eerste penningmeester der Vereeni ging voor Chr. Verz. van krankzinnigen in Zeeland; J. H. Piso, secretaris en oud ste bestuurslid der Ver. tot stichting en instandhouding van Sch. m. d. B. te Bre da, waarvan Ds. Donner jaar lang voor zitter was; Dr. W. K. Witland, geneesheer- directeur van „Vrederust", namens het personeel der Stichting; en Ds. J. de Voogd, Ned. Herv. predikant te 's Heer Arendskerke, die met Ds. Donner in het rijtuig had gezeten, waarin deze overleed. Ds. A. M. Donner, emeritus predikant van Amersfoort, broeder van den thans overledene, dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Gezongen werd Ps. 17 8. Terwijl het orgel speelde: „Uren, dagen maanden, jaren" werd de kist door ver plegers der Stichting uitgedragen. Aan de geopende groeve las Ds. W. M. Ie Cointre 1 Cor. 15 5057 waarna hij de droevige plechtigheid met dankgebed sloot. CLASSIS HAARLEM DER GEREF. KERKEN. Dinsdag heeft de classis Haarlem der Geref. Kerken vergaderd. De afgevaardig de van Halfweg deeldê mede, dat zijn Kerk haar destijds naar de Synode ge zonden bezwaarschrift tegen ds. Brus- saard introk. De classis sprak daarna, op voorstel van Ds. Diemer, eenparig haar groote blijdschap uit over het feit, dat Ds. Brussaard voor de Kerken behouden is gebleven. Verschillende interne aange legenheden werden voorts behandeld, waarna Ds. A. Pos, missionair predikant, mededeelingen deed over den steeds voort schrijdenden zendingsarbeid op Midden- GEDENKTEEKEN DER REFORMATIE. 28 September 1529 werden Adolf Cla- renbach en Peter Fliesteden, de eerste martelaren der Reformatie in het Rijn land, te Keulen verbrand. Onder de Pro testanten in Rijnland is dit feit steeds in levende herinnering gebleven. Thans is het de Evang. Gemeente van Keulen— Lindenberg gelukt, de plaats van hun te- rechtstellinug aan te koopen. Er zal een Gemeindehaus met daarbij behoorende kapel op worden gebouwd tegen 1929. DE ENGELSCHE STAATSKERK. In zijn rede ter aanbeveling van het nieuwe gebedenboek der Anglicaansche Kerk beeft de primaat aartsbisschop van Canterbury o.m. gezegd, dat het voor stel een antwoord is op de beschuldiging van gebrek aan tucht, waarmede de Kerk sinds jaren wordt vervolgd. De herziening zoo vervolgde spr., brengt geen afwijking van de beginselen der reformatie; trou wens, de groote meerderheid van de bis schoppen, de overige geestelijken en de leeken keuren haar goed. De herziening geeft volgens spr. meer rekkelijkheid van de liturgie, hetgeen noodig is in onzen tijd; zoo bijv. wat de gebeden betreft voor instellingen, die na 1662 (het jaar van de laatste herziening) ontstaan zijn; de ge beden voor de gestorvenen kregen een meer nieuw-testamentische kleur. De godsdienstzin is overal toegenomen, daarom moet ook de liturgie veranderd worden, aldus de primaat. Wat de veran deringen ten aanzien van het Sacrament aangaat, deze maken een kwestie, van gevoel uit en hun belang wordt spoedig overdreven. Het nieuwe gebedenboek zal volgens spr. even gezond zijn als het oude. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Hoe dankbaar de Samenwerkende Zen dingscorporaties ook zijn, dat vele ge meenten en vele personen krachtig heb ben meegewerkt in den loop van dit jaar en vooral ook in de Zendingsweek om het benoodigde bijeen te brengen, toch con- stateeren zij ook met leedwezen, dat vele andere gemeenten en vele andere perso nen nog niets van zich lieten hooren. Gedurende de maand December zal nog ongeveer 100.000 aan bijzondere bijdra gen moeten inkomen om zonder drei gend tekort te kunnen sluiten. Zij hebben daarom nog eens een krachtig beroep ge daan op allen, op wier medewerking zij meenen te mogen rekenen. Uit den aard der zaak konden zij bij deze aanvraag geen scheiding maken tusschen degenen, die wel en die nog niet hebben bijgedra gen. Zij vertrouwen echter, dat allen gaarne naar vermogen meewerken om dit bedrag dat op zichzelf niet zoo groot is en dat toch als tekort zoo bijzonder hinderlijk kan worden, bijeën te brengen. Als allen nog iets dotn, zal het bedrag er spoedig komen. BINNENLAND. HOFBERICHTEN. Het vertrek van de Koninklijke fa milie naar Het Loo zal Zaterdag 17 dezer plaats hebben per Staatsspoor van 1 uur 7 min. Het verblijf aldaar zal tot 24 dezer duren. De Koningin heeft gistermiddag ten Koninklijken Paleize in het Noord einde te 's-GraVenhage ontvangen den heer Enrique Buero, ter overhandi ging aan Hare Majesteit van zijnen geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Uru guay bij Hr. Ms. Hof, alsmede van den terugroepingsbrief van zijn ambtsvoorganger. De Kamerheer en waarnemend ce remoniemeester der Koningin, jhr. A. G. Sickinghe, heeft den nieuwbe- noemden gezant, met het gebruikelijke ceremonieel, van Hotel Paulez naar het Paleis geleid en vandaar weer naar het hotel terug. De Prins heeft gistermiddag ten Koninklijke Paleize in audiëntie ont vangen d ennieuw opgetreden gezant van Mexico bij het Nederlandsche Hof Dr. Cabrera Daarna ontving de Prins in audiën tie den nieuw-benoemden bezant van Uruguay, d enheer heer E. Buero, die

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5