mm LEIDSGHE COM van MAANDAG 12 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. m DE BUDEM ZESGEN. Actieve Handelspolitiek. Onder het opschrift „de bollenhandel voor'' schrijft (Mr. Dr.) K(ortenhorst) in het jongste nummer van de R.K. Werk gever: De tegenstanders van actieve handels politiek, de defaitisten onder de Neder- landsche exporteurs, hadden tot nu roe althans één troost in hun eenigszins zon derling isolement: actieve handelspolitie'k zou een product zijn van het „donkere Zuiden", alleen gepropageerd door dom me menschen, Roomschen en zoo, die geen kennis nemen van wat tegenstan ders beweren; die politiek zou verder be rusten op het brute geweld van een voor réde onvatbare meerderheid; de élite van ons volk staat er buiten, zoodat, kort en goed, de tegenstanders van activiteit zich- zelven ten allen tijde een brevet van ver- lichtheid, voornaamheid en deskundig heid zouden kunnen blijven uitreiken. Deze troost is och arme! thans aan de passivisten weerdaardig ontvallen. De machtige Algemeene Vereeniging .Voor. Bloembollencultuur, wier voorzitter '.de heer E. il. Krelage 19, gaat om! Vijf ja ren geleden had de heer Krelage be stuurslid der Vereeniging van Vrijhandel zijn schare nog kunnen suggereeren, 'dat- de uitvoer van bollen gebaat zou zijn door een Nederlandsch stelsel van weer loosheid maar vandaag aan den dag gaat het niet langer. Met overgroote „jpe.erderheid heeft het Hoofdbestuur van ".den Bollenbond de ledenvergadering het 'advies gegeven, te besluiten een request dot de Regeering te richten, waarin zal -worden gevraagd: actieve handelspolitiek. «Als een hoofdbestuur zoo iets adviseert, dan is het niet twijfelachtig, dat de leden .reeds veel langer in dezelfde richting wa ren gaan denken. - .Nu wil het ongeluk, dat onze Holland- sche bollenboeren geen enkel der kenmer kende eigenschappen bezitten, die den ac tivisten door hun tegenstanders worden aangewreven. Zij wonen niet in het donkere Zuiden, maar in het meest verlichte deel van Noord- en Zuid-Holland; zij hebben niet onder de leiding gestaan van onervaren domme bestuurders en secretarissen, ge lijk de Katholieke werkgevers die bezit ten, neen, hun vporzitter is de heer Kre lage, de heer Krelage-zelf, de Paus van den vrijhandel; verder zijn die bollenboe ren geen stumpers in hun vak, gelijk de protectionistische industriëelen plegen te "zijn, maar zij zijn naar algemeen gevoe len bolleboözen in hun soort. En deze verlichte liberaal geleide, en knappe bollenbaronnengaan zich uit spreken voor actieve handelspolitiek. Men gevoelt de tragiek van het geval. Het zal ons benieuwen, hoe door de vij andige pers deze volte-face zal worden verklaard. Wij voor ons hebben er wel een verkla ring voor gereed. Exporteurs van welke groep i'.r bevol king Ook, die tegen actieve handelspoli tiek zijn, bestaan voor het overgroote ge deelte uit personen, die door hun leiders ónder den duim worden gehouden, die be let worden zich uit te spreken en die verkeerd worden ingelicht. "Moge het voorbeeld van het Bestuur dér' Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur weldra een ruime navol ging vinden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal, te Schev eningen (vac.- H. J. de Zwart): G. B. Westenburg, te Feijenoord; J. W P. Ie Roy, te Sloter- dijk; en G. D, A. Oskamp, te Winters wijk. Be roep tri, te Akkrum (toez.): L. M. J. S. Herfkens, te Drachten, GEREF. KERKEN. Tweetal, te Bussum (2de pred.- plaats): G. J. Goede, te Voorthuizen; eh L. v. d. Wolf, te Kralingen. Bedankt, voor Hoek van Holland: J. Schelhaas Jzn., te Nederhorst den Berg. DOOPSGEZ. GEM. Bedankt, voo. Gorredijk c.s.: J. E. van Brakel, te Hollum op Ameland Ds. H. DE BRUYN. Ds. H, de Bruyn. predikant bij de Geref. Kerk te Nieuwendijk (N.-Br.) hoopt op 14 Dec. zijn zilveren ambts jubileum te vieren. Ds. M. SCHUURMAN. Vandaag herdenkt Ds. M. Schuur man, ein.-predikant van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage West, zijn 45-jarige ambtsbediening. Ds. Schuurman werd 30 Nov. 1859 te Meppel geboren, ontving zijn oplei ding aan het Chr. Gymnasium te Zet ten en studeerde aan de Tbeol. School te Kampen. Hij aanvaardde het pre dikambt te De Leek en diende de Kerken van Enschedé, Alphen, Kam pen en ruim 17 jaar die van 's-Graven hage West. 12 Dec. 1926, precies op den dag van zijn 44-jarige ambtsbediening, legde Ds. Schuurman, wegens beko men emeritaat, zijn arbeid neder met een predikatie over Hebr. 13 :20 en 21. Ds. Schuurman gaat sinds zijn emeritaat nog schier eiken Zondag in de prediking voor en neemt in de Kerk van Den Haag-Oost voor Dr. S. O. Los, die in Juli j.l, met een half jaar verlof naar Zuid-Afrika vertrok, allerlei ambtelijk werk waar. Ds. S .v. d, WAL, Gisteren herdacht Ds. S, v. d. Wal, Geref. predikant te Minnertsga, den dag waarop hij voor 35 jaar te West- zaan het predikambt aanvaardde. Jhr. Mr. J. A. DE JONGE, f Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 63 jaar overleden de heer jhr. mr. J. A. de Jonge, sinds langen tijd een zeer gezien lid van het colle ge van kerkvoogden van de Ned. Her vormde Gemeente aldaar. BEGRAFENIS Ds. DE LIGT. Op de algemeene begraafplaats te Middelburg is Zaterdag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van Ds. N. M. de Ligt, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. De belangstelling was zeer gi ot. Bij de groeve voerden het woord: Ds. J. de Visser, voorzitter van den kerkeraad, Ds. J, de Voogt namens de stichting „Kinderzorg" en Ds. J. H. Donner namens de Vereeniging voor Christelijke verzorging van krankzin nigen in Zeeland De zoon van den overledene dankte DE NOOD DER KERKEN. De Apologetische Vereeniging „De Toortsdrager" hield Vrijdagavond in de N. Z. Kapel te Amsterdam een openbare samenkomst, waarin mr. dr. P. H. W. G. v. d- Helm sprak over het onderwerp „De nood der Kerken" Naar Spr.'s meening is de nood der kerken voor een groot deel te verkla ren uit het feit, dat de Zendingstaak is verwaarloosd. Spr. bedoelt hierme de, dat de groote massa geen actief aandeel heeft in het werk der uit wendige- en inwendige zending, dat door een kleine groep menschen wordt verricht. De kerk is geworden een preek-, een luister-, een leeskerk, zij is te eenzijdig de kerk van de leer, van het persoonlijk geloof en te wei nig de kerk van de daad. De leden moeten meer persoonlijk contact met de kerk krijgen. Spr. wees op de Ev. Broedergemeente, die een zeer typi sche zendingskerk is gebleven. De Ned. Herv. kerk, die veel grooter is, kan natuurlijk zoo niet georganiseerd. Doch Spr. denkt aan de nieuwe Evan gelisatiebeweging die in Frankrijk is opgekomen, „La Cause", wier organi satie eigenlijk rust op dit beginsel, dat ieder lid der kerk in de kerk gelegen heid vindt iets voor het Koninkrijk Gods en voor den naaste te doen. Spr. deelde verschillende bijzonder heden mede over de wijze van werken van „La Cause" en wees er op, hoe ieder lid der kerk in dien arbeid, in de daad, contact heeft met de kerk. Tenslotte zeide spr., dat door het toepassen van ditzelfde middel, doch dan op een wijze, die aansluit aan de geaardheid van ons volk, de nood der kerken kan worden overwonnen. KERKINSTITUEERING. Ds. P. Dijkstra, van Lutten a. d. Dedemsvaart, heeft als consulent de zer dagen het nieuwe Chr. Geref. kerk gebouw te Dedemsvaart, dat 150 zit plaatsen telt, in gebruik genomen met een predikatie over Ef. 2 20 en 21. Na zijn predikatie stelde hij de amb ten in. Toespraken werden gehouden door de heeren D$. J. W. Polman van Almelo, namens de classis Zwolle; den burgemeester, namens het college van B. en W., Ds. P. Dijkstra van Zut- phen namens de moedergemeente en ouderling Meerholz. Ds. Dijkstra dankte als consulent de sprekers voor hun goede woorden, waarna de samenkomst met het zin gen van Ps. 72 11 werd gesloten. DE VRIJZ. TE HILLIGERSBERG. In de ledenvergadering van de afd. van Vrijz. Hervormden te Hilligers- berg is met algemeene stemmen beslo ten, over te gaan tot het beroepen van een eigen predikant. Aangezocht als zoodanig is Ds. G. Westmyse van Drachten. JAVAANSCHE PREDIKANTEN. De heer Wirjatenaja, Javaan van geboorte, is door de Geref. Kerk van Tlepok (Java), beroepen en hoopt bin nenkort peremptoir examen voor de Classis van Batavia van de Geref. Kerken af te leggen. Verwacht wordt, dat binnenkort nog een Javaansch predikant beroepen zal worden en wel bij de Kerk van Poerworedip (Java). KERSTNACHTWIJDING. In den nacht van Zaterdag 24 op Zondag 25 December, precies om twaalf uur zal in de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk te Delfshaven een godsdienstoefening worden gehouden, ter plechtige inleiding van het Kerst feest. De dienst wordt georganiseerd door de Chr. Jonge Mannen Ver. „Theofi- lus". Voorganger is Ds. S. H. J, Ja mes, predikant bij de Ned, Herv, Gem. te Delfshaven. KR ANKENCOMMUNIE. Te Den Haag, meldt de N. H. Crt., heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk binnen Hersteld Verband het volgen de besluit genomen: „Besloten wordt, dat, indien een lid der Gemeente bij ziekte vraagt het H. Avondmaal te mogen vieren de Ker keraad hiertoe de noodige maatrege len zal treffen". BELGISCHE PREDIKANTEN EN EVANGELISTEN. Het Comité tot steun van Belgische predikanten en evangelisten verzendt een omzendbroef, waarin het een be roep doet op de milddadigheid. Dank zij den financieelen steun van Neder- landsche geloofsgenooten was het co mité in staat de arme Belgische pre dikanten en evangelisten, die vaak het allernoodigste moeten ontberen, althans voorloopig te helpen. Drie maal is een uitkeering gedaan; de laatste maal, in October 1.1., bedroeg deze evenals vorige malen 2600, dat is ongeveer frs. 36.000. „Wij leggen" aldus het comité „er den nadruk op, dat juist nu, ge durende de wintermaanden, mede in verband met het naderend Kerstfeest, onze hulp meer dan ooit noodig, ja onontbeerlijk is. U kunt allen door uw bijdragen Kerstvreugde brengen in menige Belgische pastorie. Opent daarom uw beurzen, opdat wij spoe dig de vierde uitkeering kunnen doen, waartoe nog een som van ruim 1800 noodig is. Bedenkt, dat een pre dikant of een evangelist met zijn ge zin niet met een jaarlijksch inkomen van 600 kan rondkomen". Het gironummer van onzen pen ningmeester, mr. S. J. Hogerzeil, Joh. v. Oldenbarneveldtlaan 72, te Den Haag, is 678, en uw gift zij met de bij voeging „voor België". DE AUTO-ZENDING IN NEDERLAND Ten gevolge van drukke werkzaam heden zal de heer J. Roest, Accoun tant, Adm. de Ruyterweg 74 1 Amster dam-West op 1 Jan. a.s. zijn functie neerleggen. Hij word1, als zoodanig vervangen door den heer T. Snaterse, Accountant. Van Speijkstraat No. 37 x, Amsterdam-West. GIFTEN EN LEGATEN. Ds. D. A. van den Bosch, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, heeft voor de Julianakerk een gift van 2000 ontvangen De afdeeling Deventer van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden heeft van een echtpaar, dat onbekend wenscht te blijven, een som van 2000 toegezegd gekregen voor aankoop van een eigen gebouw. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Enschedé een stel avondmaalzilver aangeboden, be staande uit verschillende broodscha len en bekerbladen met 120 bekertjes. BINNENLAND. PAKKETPOSTVERKEER MET NEDERLANDSCH-INDIë. Op den destijds bij de Ned.-Indische post-administratie overgebrachten wensch om de mogelijkheid te openen tot verzending naar Ned-Indië van postpakketten van 5 t.m. 10 K.G. is thans van genoemde administratie be richt ontvangen, dat nog steeds geen overeenstemming met de vervoermaat schappijen daar te lande is verkregen er, naar het zich laat aanzien, oen spoedige beslissing ook niet te ver wachten is. UIT DE S. D. A. P. In de jongste vergadering van het bestuur der S. D. A. P. is, naar het Volk meldt, besloten, daar de afdee ling Heerlen geweigerd heeft, de leden van den mijnwerkersbond, die zich voer het lidmaatschap der S. D. A. P. hebben aangemeld, op grond van een der conclusies van het rapport van de commissie van onderzoek, toe te laten, deze afdeeling te schorsen en op het Paasehcongres tot royement voor te dragen. NOMINATIE HOOGE RAAD. Do Hooge Raad heeft de volgende lijst van aanbeveling van zes candi- daten aan de Tweede Kamer doen toe komen voor het maken van de nomi natie voor een raadsheerschap in zijn college, ontstaan door de benoeming van Mr O. W. Sipkes tot andere func tion: 1 Dr. F. Kranenburg, kantonrech ter te Amsterdam;. 2 Dr. A. H. M. J. van Kan, lid van het college van curatoren van de i echtshoogeschool te Batavia en hoog- ieeraar in het Ned. Indisch burger.-jk rechx, (voorzitter de faculteit) aar. die hoogeschool; 3. Dr. R. W. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in het Gerechtshof te Arn hem; 4 Dr J. A. F. van Asperen, rechter in de rechtbank te 's Gravenhage; 5. Dr. J. E. van der Meulen, als vo ren Te 's Gravenhage; 6. Dr. C. H. Beekhuis, raadsheer in het Gerechtshof te Leeuwarden. HET REINIGEN VAN SPOORWEG- RIJTUIGEN. Onlangs is een rijtuig derde klasse, dat voor Poolsch landverhuizersver- voer naar het buitenland, was ge bruikt, zeer bevuild vooral wat de closellen betrof op de Nederiand- sche lijnen terug gekeerd en in dien toestand in verschillende treinen ge plaatst. Het rijtuig werd in dien toestand ook gebruikt voor het vervoer van een gezelschap professoren met hun da mes uit 22 verschillende landen. Aan gezien de reizigers den indruk mede naar hun land nemen, dat <Je reini ging van het spoorwegmateriaal in ons land zeer veel te wenschen over laat en bovendien de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer door zulke indrukken ernstig zou kunnen worden geschaad, heeft de directie der Ned. Spoorwegen haar personeel ern stig gewaarschuwd, en gewezen op de desbetreffende voorschriften, met be trekking tot het reinigen van spoor wegrijtuigen. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 12 Dec. 1927. De onlangs door moordenaarshand ge vallen cabaretzanger Pisuisse was een pessimist, maar hij moest toch comedie- spelen. Dezer dagen las ik het volgende voor val van hem: „Volle zaal. Pisuisse staat op het po dium om z'n eerste woorden van zijn conferentie te spreken. Een heer komt de zaal binnen, zoekt nog een goede plaats ën gaat iet of wat gewichtig zitten. Pisuisse kijkt den heer aan en vraagt hem ongeduldig: „Heeft Zijne Majesteit een plaats gevonden?" „Ja", antwoordde de aangesproken heer heel laconisch: „de hofnar kan beginnen". De „hofnar", hoe moet dat woord dezen man het hart gepriemd hebben I Ik las ook nog het volgende: „Liederen zingen bij een treurend hart is droef. „Liedjes" zingen is droever. Hier ligt een van de oorzaken van on ze afwijzende houding tegenover het too- neel. De onwaarachtigheid van den schijn. De noodzaak van de rol van den la chenden mond bij een schreiend hart. Ten doode bedroefd soms, doch lustig gezon gen." Zouden degenen die het tooneel verdedi gen omdat het toch „kunst" is, zich niet eens een oogenblik kunnen indenken in de „onwaarachtigheid" van een beroep als de heer Pisuisse bekleedde? OBSERVATOR. ZUIDERZEE STEUNWET. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, kan thans zeer binnenkort de inwerkingtreding van de artt. 5 tot en met 13 van de Zuiderzeesteunwet worden tegemoet gezien, Het ligt in de bedoeling, deze arti kelen en daarmede de geheele wet op 16 December a.s. van kracht te doen worden. STATUTEN IN VEREENVOUDIGDE SPELLING. Het hoofdbestuur van den R. K. O. B. in het bisdom 's Bosch, dat zijn gewijzigde statuten had opgezonden in de Vereenvoudigde Spelling,, ont ving die van den minister van Justi tie terug met het verzoek ze om te zetten in die van de Vries en te Win kel. Uit het Sociale Leven. CONTRACT-ACTIE IN HET BOUW- BEDRIJF. In de Vrijdag te Amsterdam gehouden eerste conferentie ter vernieuwing van het collectief contract in het bouwbedrijf heb ben de werkgevers hun voorstellen tot herziening der looncijfers naar beneden nader aangegeven. Het bleken zeer ingrijpende voorstellen tot loonsverlaging te zijn. Voorgesteld werd: voor Haarlem en Den Haag een loonsverlaging van 5 cent per uur, voor Rotterdam van 10 cent per uur. Verder voor de geheele eerste, tweede, derde, vierde en vijfde klasse een verla ging van respectievelijk 5, 4, 2, 2 en 2 ct. per uur. Zooals bekend, was van de zijde der arbeiders een verhooging van loon tot een maximum van 3 cent per uur voorge steld voor de drie laagste klassen van 't contract, ten einde het loonverschil van ongeveer 15 gulden per week tusschen hoofd- en laagste klasse wat kleiner te maken. Naast deze algemeene voorstellen zijn door beide partijen nog enkele gemeenten voor klasseverplaatsing voorgedragen. STAKING TE ROOSENDAAL. Maandag 19 December zal bij de siga renfabriek der firma Van Eindhoven te Roosendaal een staking uitbreken. De fir ma ging niet in op de eischen der hoofd besturen om naleving van het C. A. B. De ongeorganiseerden zijn voornemen» aan het werk te blijven. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 67. o Een wilde schreeuw klonk door de kamer, Helene waggelde nog een eind door de kamer en stortte toen bewus teloos op het lijk van haar man neer'. Door den schreeuw van Helene op merkzaam gemaakt, verscheen Ebba sidderend op den drempel. Doch dit duurde slechts een oogenblik. Toen Was Ebbs reeds bij haar, omsloot haar met vaste armen en legde haar zacht op cenigen afstand van het lijk van haar man op den grond neer. Daarna riep Ebba met bevende stem om hulp. Ebba ging op den grond zitten en nam het hoofd der bewustelooze vrouw op haar knieën. Languit lag het lichaam op den grond, de witte japon golvend om haar heen. En in het onrustige licht van dien stormachtigen dag, door duisternis beschaduwd, nu en dan door de zon verlicht, stond aan den muur op de schilderij, nog eens diezelfde vrouw. Haar donkere oogen keken geheim zinnig, als zochten of verborgen zeiets .Een vreemdsoortig mooi kleed om gaf haar en van uit den zoom ste gen tot aan de knieën koude, witte, lelies op. Het gerucht van den dood van Ku- nowsky had verscheidene uren noodig voor het de geheele stad doorgegaan was. Iets ongehoords was bij de Ku- nowsky's gebeurd. Dat de zaak fout was, wist men zeker. Velen zeiden, dat het echtpaar samen den dood gezocht had; anderen wisten weer te zeggen, dat hij leefde, maar dat zij den schok niet weerstaan had; nog anderen had den weer gehoord, dat de vrouw inte gendeel leefde, en de man zich dood geschoten had. Andreas Alteneck vloog dadelijk, toen hij van het ongeluk hoorde, de stad in, Hij vond het geheele kerk plein vol menschen. Velen weenden. Anderen hadden booze schimpwoorden in den mond. Allen geloofden, dat hun geld weg was. In het huis van mevrouw Herlingen waren alle gordijnen gezakt. Het was, alsof de eigenares op reis was. Andreas Alteneck beproefde tot het huis door te dringen. Zit u er ook in, doctor? vroeg de schrijnwerker Doring, en hield hem bij den arm vast. Het roode, door een baard omgeven gelaat van den man trilde; den hoed had hij ver uit het gezicht geschoven. Hij zag er uit als iemand, die er van woede ou los wilde slaan. Men kan er niet in, doctor! Er staat een agent voor de deur. Verliest u er veel bij? Neen, antwoordde Andreas, een kleinigheid een onbeduidende som, die ik voor het doorloopend gebruik daar had staan. Kunowsky en Wille- manns waren mijn bankiers niet. Ja u kendet dien mijnheer ze ker wel beter, zeide de man bitter, maar wij kleine luidjes, wij moeten er aan gelooven. Bijna elf duizend mark. doctor! Het gespaarde geld van bijna twintig jaren. Het geld voor mijn oudje, als ik eens naar het kerk hof gedragen wordt! Misschien is er niets verloren; Kunowsky was geen schurk, zeide Alteneck geruststellend. Wat schitterde de naam der firma. Boven het eikenhouten portaal stond ze daar in groote, gouden letters. De avondzon scheen er juist op. Doch daar stil daar gleed er juist weer een schaduw overheen. Om den kerktoren loeide de storm en de menschen op het plein hielden de hoeden vast. Het klokje in het to rentje, dat als een ruiter op het spit se kerkdak zat, slo&g dikwijls aan. Dat klonk zoo melancholiek uit de hoogte, als doodsgelui. Die schoft! zeide een stem achter Andreas; met een vierspan reed hij ten laatste met zijn bedelprinses. Ons geld en goed hebben ze verbrast. Het was hem treurig te moede. Hoe vreeselijk was dit strafgericht van het volkl Ja, God straffe hem! riep een oude vrouw. Andree drong verder. Hij wilde in het huis. Hij moest zien, of hij geen hulp kon verleenen, of die eene dier bare, aan wie hij in dit oogenblik het eerst gedacht had, niet geheel alleen voor deze gebeurtenis stond. Haar hel per te zijn, scheen hem een heilige plicht toe. Wat ook in het verleden tusschen hen begraven lag dat kon geen hin derpaal zijn haar nu bij te staan. Hij ging over den drempel. Links in het portaal, dat naar het kantoor leidde, stond een wacht. Mijnheer de doctor kan niet bin nengaan, zeide hij. Dat weet ik, Kroger. Maar ik kan toch naar boven gaan, naar het woon huis? De dames hebben mijn hulp misschien noodig. Dat kunt u doen. Andreas Alteneck ging de trap op. Hoe brandend zijn verlangen was, om de waarheid te leeren kennen, toch werden zijn voeten hem zwaar. Boven stond de etage-deur wijd open. Nie mand was te zien. Hij durfde niet schellen. Hij ging aarzelend de gang in. Hij wist, dat de keuken achter was. Het scheen hem toe, dat gemompel van stemmen daar vandaan kwam. Toen hij naderbij kwam, scheen men hem te hooren. De bediende kwam naar buiten. Hij wischte zich den mond af met de handen en bracht een sterken koffiegeur mede. O, mijnheer Alteneck, zeide hij verlegen, omdat de koffie hem zoo goed gesmaakt had. En ook Andree was plotseling bevangen. Hij kon toch den bediende niet vragen naar het droevige gebeuren, dat hier afgespeeld was. Is juffrouw Herlingen hier in huis? vroeg hij. Ja mijnheer, ze is er. Ze was er juist bij, toen mijnheer het ongeval overkwam, Wij vonden haar op den grond geknield liggen bij mevrouw. Ach, mijnheer de doctor, we be ven nog van schrik. Eerst hoorden we een doffe val, waarnaar we eerst luisterden, zonder te weten wat het was en toen zeide Line, dat ze meende, dat er voor, in het salon, om hulp werd geroepen, vertelde de man, en veegde zich nog steeds den mond af, terwijl hij verontschuldigend zei: We hebben door den schrik geen middageten of iets gehad, en toen heb ben we zooeven een slokje koffie ge nomen. Mijnheer de doctor kan het zich zeker wel begrijpen, we hebben nog geen oogenblik gezeten. Is mevrouw Herlingen hier? zoo vroeg Andree verder, dien me dan bij haar aan, anders bij de juffrouw. De man vloeide over van beleefd heid. Hij had zooveel beleefd. Het nu zoo te kunnen vertellen, gaf hem het heele vreeselijke genot weer van de gebeurtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5