Parol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 cl RECLAME Aan het einde der Week De afgeloopen week stond voor Leiden in het teeken der gemeentebe- grooting. Niet minder dan 6 zittingen waren aan de algemeene beschouwin gen gewijd, waarna nog in een twee tal zittingen de artikelsgewijze be handeling plaats vond. Er ligt wel iets goeds in, dat de woordvoerders der verschillende po litieke partijen zich eens uitspreken, zoodat de kiezers weten wat ze aan hen hebben. Toch kan niet ontkend worden, dat men in de groote steden en wij hier in Leiden doen de groo te steden graag na de behandeling der begrooting wel eens zoo groot op zet, dat het veel lijkt op Tweede-ka mertje spelen of ook op het houden eener propagandarede over het hoofd van den voorzitter heen tot de kiezers. Ook onze Tweede Kamer is nog met de behandeling der Staatsbegrooting bezig. Deze week kwam o.a. de begroo ting van Waterstaat aan de orde. Hierbij heeft de Minister van Water staat een belangrijke toezegging ge daan, n.l. betreffende verlaging der posttarieven voor drukwerk en voor het locaal verkeer. 't Gaat alzoo toch in de goede rich ting! Ons land heeft niet slechts de hoogste belastingen van Europa, doch behoort tevens tot de landen met de hoogste tarieven voor de openbare diensten. Het is een verheugend feit, dat men dit langzamerhand begint in te zien, en dat de tegenwoordige re geering meermalen getoond heeft een open oog voor deze dingen te hebben. Eerlijkheidshalve dient daaraan te worden toegevoegd, dat het huidige kabinet in dezen steunt op het werk, verricht door oud-minister Colijn in de veiligstelling van den gulden. Te Genève vergadert sinds j.l. Maan dag de Volkenbondsraad. Haar werk zaamheden betroffen tal van kwesties, die in ons werelddeel hangende zijn en waren niet het minst daarom van belang, omdat de betrekkingen tus- schen verschillende staten in het Oos ten en Zuid-Oosten van Europa nogal te wenschen overlaten.. In 't bijzon der doelen we met dit laatste op het Poolsch-Litausch geschil. Wat deze laatste kwestie betreft, is er gelukkig eenige ontspanning in den toestand te bespeuren. Woldemaras heeft in den Volkenbondsraad uiting gegeven aan Litauen's grieven en Za- leski van zijn kant heeft het Poolsche standpunt uiteengezet. En naar aan leiding en in verband met deze uit eenzettingen hebben tusschen de ver tegenwoordigers der voornaamste niogendheden vertrouwelijke bespre kingen plaats gehad teneinde tot een oplossing te geraken die beide partijen bevredigt. Woldemaras. zoo is wel uit zijn rede voor den Volkenbondsraad geble ken, verlangt niet van den Volken- bondsraad dat deze zijn eigen besluit aangaande den status van Wilna zal herroepen en heeft drie voorstellen tot een regeling aan de hand gedaan, waarmee onze minister Beelaerts van Blokland, wien de on derscheiding te beurt viel tot rappor teur over de kwestie benoemd te wor den, wel weg zal weten. De Litausche voorstellen gelden grieven waarmee de toestanden op den Balkan den Volkenbond ver trouwd hebben gemaakt, daar zij grensbedreigingen, het organiseeren van benden en verdrukkings-maatre- gelen van de eene nationaliteit door de andere betroffen. Daar pleegt men de beproefde methode van een onder zoek door een internationale commis sie op toe te passen en onder het wa kend oog van de buitenlanders bin den de twee elkaar bestrijdende par tijen dan van zelf in. Zoo is ook in de Poolsch-Litausche kwestie op deze wijze een aanmerke lijke verbetering In de betrekkingen tusschen de twee landen te verwach ten en al kan men ook aldus de die pere oorzaken van oude tegenstellin gen niet wegnemen, voorloopig mag men er reeds voldaan ever zijn. als er mee bereikt wordt dat Litauen de door Polen aangeboden vredeshand Leidsche Penkrassen. Amice, 'k Kan natuurlijk deze week niet zwijgen van de behandeling der be grooting in onzen gemeenteraad. Dat er ditmaal een breed, politiek debat zou komen, kon ieder, die geen vreemdeling is in onze politieke con- trije, voelen aankomen. Bij het optreden van den nieuwen raad werden de besprekingen óf ge heel achter gehouden, óf werden slechts vluchtig gevoerd, om te gele gener tijd nog eens frisch herhaald te worden. Men voelde de stemming, de militai re stemming zou ik haast zeggen, die eenmaal de Duitsche ex-kroonprins teekende toen hij sprak van den fris- schen. vroolijken krijg. Nu moet je niet vragen. Amice, of ik dat goed vind, want dan vraag ik je, waarom onze appelboomen niet bloei en in Januari. Het is nu eenmaal on mogelijk om in de wereld, waar de zonde alles in twee kampen heeft ver deeld, anders te spreken dan van de vijandschap, door God Zelf gezet. Vraag je het dus zoo, of ik blij ben, dat die vijandschap opènbaar wordt,, dan zeg ik: ja. Ik wil daar gaarne de volle verantwoordelijkheid voor dra gen. Wat toch is het geval? Kwam die vijandschap niet tot open baring, dan zou dit een bewijs zijn, dat wij op politiek terrein onzen plicht niet deden. De tegenstelling door God gesteld, moet door ons ge zien en aanvaard worden. Deze tegen stelling loopt niet alleen over geeste aahneemt, de „oorlogstoestand"' geli quideerd en het gevaar voor inciden ten, die zich tot een bedreiging van den vrede uitbreiden, voorloopig be zworen wordt. Zoo blijkt telkens weer dat de Vol kenbond een machtig middel is om een betere verstandhouding tusschen de volken in het leven te roepen en hangende kwesties, hoe netelig ook, tot een oplossing te brengen. UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. Door Ds. v. Herksen, Geref. Prod, alhier, is ontvangen f i,co voor het jeug-dwerk aan de Kanaaldjjk en 125,voor de nieuwe kerk. HAARLEMMERMEER. Burgerlnke stand. Geboren: Ger- rit, z.v. G. Meijer en L. Hiddinga; Cornelia d.v. C. v. Sasse en N. Per soon; Catharina Maria d.v. J. C. Knuvers en P. A. v. Velzen; Evert Jan z.v. z.v. J. v. d. Linde en H. Kievit. Overleden: Simontje Bakker 75 j. wed. van A. de Smeth; Willem Maiis 6$ j-> goh. met M. Jongkind; Teun- tje van der Vliet 66 i. geh. met J. v. Dijk. HAZERSWOUDE. Door het uitwijken voor een wielrij der geraakte Dr. v. d. H. met prrrd en rij tuig in de Roemer te water. Gelukkig kon hij met hulp van omwonenden weer be houden m*t alles op het droge worden ge bracht. Donderdag a.s. des avonds 7 uur zal er D.V. in het lokaal achter de Geref. Kerk een gemeentevergadering worien gehouden, waarbij door de heeren IJ. Bol en C. de Gelder een inleiding zal worden gehouden. Donderdagavond gaf de heer Luit. van Pelt voor de Vrijw. Landstorm alhier een filmavond, teneinde een aanschouwe lijk beeld te geven van on:.e weermacht, zoowel ter zee als te land en in de lucht. De burgemeester was mede aanwezig en opende de vergadering. De zaal was geheel met belangstellen- ling bij den Vrijw. Landstorm, en drukte aanwezigen op ververschingen werd onthaald, hield Luit. van Pelt een korte opwekkende rede, en spoorde voorname lijk onze jonge mannen aan tot aanslui ting bij den Vrijw. aLndstorm, en drukte de aanwezigen op het hart steeds de ach ting en liefde voor het Oranjehuis hoog te houden. Met een woord van dank, in 't bijzonder tot Luit. van Pelt, sloot de Burgemeester de vergadering. lijke waarden, maar voltrekt zich he laas ook over onze stoffelijke zaken. Er is een bittere tegenstelling tus schen licht en donker. Een tegenstel ling, die op een eindelijke botsing moet uitloopen, zooals elke krijg op een eindgevecht uitloopt. Ik aanvaard dankbaar, dat God bet zoo gesteld heeft. Niet omdat het van Gods zijde gezien met eerbied ge sproken mag ik dat wel eens zoo zeg gen zoo moest, maar omdat, na den zondenval, dit de eenige weg tot behoud en herstel is. Juist omdat er vijandschap is tusschen het slangen zaad en vrouwenzaad, kan er een be slissing komen. Een beslissing, die reeds gevallen is, maar die thans nog voortduurt. Zoo zie ik nu ook de strijd op poli tiek terrein. Zoo zie ik in den grond der zaak genomen, ook de strijd in den gemeenteraad bij deze begrootings behandeling. Er is ook bij de verkiezingen een opschuiving gekomen. Enkele kleine partijen zijn uitgevallen of vermin derd, terwijl de groote groepen scher per en sterker tegenover elkaar zijn komen te staan. Dat moet ook de te genstelling te verscherpen. Zoo hebben de Sociaal Democraten het ook verstaan. Zoo zijn ze dan ook dadelijk met een heel duidelijke doel stelling gekomen. Als groote groep wil de S. D. A. P. zich niet aan de verantwoordelijkheid onttrekken, maar dan moet ook een deel van het S. D. A. P.-program worden aanvaard. Met gevoelt het, het zijn krijgsonder- handelingen. Men spreekt wel van een eompro- de werkzaamheden betreft. Er zijn op heden al heel wat werkloozen. Som migen ziin aan het cCepspitten, del ven. Zoolang men geen winter krijgt blijft er voor sommigen dan nog wel werk. Voor het leggen der rioolbui zen kunnen spoedig door de gemeen te vele werklieden te werk gesteld worden. Ook met de werkzaamheden aan de nieuwe brug is geen haast, om reden de werkzaamheden aan den bovenbouw vermoedelijk na i Jan pa3 zullen kunnen aanvangen. KOUDEKERK. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 13 December a.s., des namid dags 7Yt uur ten Raadhuize. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Benoeming onderwijzeres aan de O. L.-school, tengevolge bedanken van Mej. de Ruijter. Voordracht: 1. Mej. M. J. de Vos te Groene; 2. Mej. J. G. Musschenhage te Zwolle. 3. Bespreking Koudekerksche brug. Voor hen. die daarvoor in aanmer king komen, zal op Woensdag 14 Dec. a.s. van 12 Yi tot 3 Va uur n.m. in de O.L. school alhier gelegenheid bestaan tot het aanvragen van een kosteloos rijwielbelas- tingmerk voor het jaar 1928. Ds. C. D. Israël, die het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Hattem heeft aan genomen, hoopt op 5 Fëbr. a.s. afscheid te nemen en 12 Febr. d.a.v. intrede te doen te Hattem, na bevestigd te zijn door zijn broeder Ds. Th. J. H. Israèl te Angerlo bij Doesburg. LEIMUIDEN. Grc_te brand. Gisteravond te ongeveer half zes ont stond brand in de graanmalerij van den heer van Rijn alhier. Het vuur greep spoedig om zich heen. Aan redden van deze groote van hout opgetrokken malerij was niet meer te denken. Gelukkig was de wind Oost, anders zou een groot ge deelte van het dorp in vlammen opge gaan zijn. De motorspuit was spoedig ter plaatse en deed goed werk. Burgemeester en wethouders waren op het tooneel van den brand aanwezig. Kortsluiting is zeer waarschijnlijk de oorzaak van den brand. Dinsdag 6 December j.l. is in een der autobussen van de firma Maarse en Kroon (dienst 9.20 van Rijnzaterwoude naar Leiden)' een bankbiljet van ƒ10 ge vonden. Inlichtingen zijn te verkrijgen ter gemeentesecretarie. NOORDWIJK AAN ZEE. Op uitnoodiging van de Chr. J. V. „Volg Mij" trad Donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk op Ds. Fortgens van Voorschoten, met als onderwerp: „Gods Heiligheid en Gods liefde". mis, maar men wil dat niet. In trouwe kon men toch niet spreken van een wederzijds wat toegeven, als men zegt wij willen waarborg, dat met onze be ginselen worden gerekend! Nu is dat niet kwalijk te nemen. Ook wij zouden niet van de beginse len kunnen toegeven. Maar de S. D. A. P. kon in het College de plaats aan vaarden, die zij ook in den Raad in neemt; de plaats der oppositie. Die plaats toch is volstrekt niet onbetee- kenend, vooral nniet, wanneer men bijna een derde «wan het College uit maakt. Dat wil de S. D. A. P. in Lei den niet, althans nu nog niet. Daar- komt ze bij monde van den heer Van Eek eerlijk voor uit. Maar wel stelt de S. D. A. P. bet tel kens voor, alsof het nu aan ons zou liggen, dat zij geen plaats krijgt, zoo als zij begeert; dat is. niet juist. Laten wij voor het oogenblik eens aannemen, dat de rollen omgekeerd waren, dat wij een sociaal democrati sche meerderheid hadden van 19 le den ..n de Anti Revolutionairen een groep van 10 leden vormden. Welnu, dan was er naar mijn meening geen twijfel aan, of wij zouden dien zetel aanvaarden. Aanvaarden in het be wustzijn, dat een oppositie-stem heel wat vermag. Maar vooral, omdat 10 van de 33 leden verplicht zijn in bet Dag. Bestuur de verantwoordelijkheid mee te dragen. Uiteraard gaf de breede opzet van den heer Van Eek aanleiding, voor de rechterzijde, om daar 'n even prinei pieel standpunt tegenover in te ne men. Jammer, dat dit in zooveel stuk ken uiteen moest vallen. Verschillen stand werd, volgens het Hbld., de jon ge man in de Majellastichting te Bus- sum opgenomen. Kokende melk gedronken. Men meldt uit Ouderkerk: Een 4-jarig zoontje van de arbeidersfamilie T. H. in den Noord heeft uit een ketel met kokende melk gedronken. Het kind bekwam ernstige inwendige brand wonden en is ter verpleging naar het gasthuis vervoerd. Een kind in school vergeten. Gis termiddag werd een bewoner van een huis aan de Rembrandtstraat te Rot terdam gewaar, dat in een achter zijn huis gelegen school een klein meisje alleen was achtergebleven. Bij onder zoek bleek het te zijn de zevenjarige C. M., die door den klasse-onderwij zers was vergeten. Het hoofd van de school is hiermede in kennis gesteld. Branden. Men meldt uit Haarlem: Gisterenavond is brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer P. Beuns aan de Amsterdamschen Vaart. Het vuur begon op den hooizolder, doch de oorzaak kon niet worden vastgesteld. Het vee werd in veilig heid gebracht. De* geheele bovenver dieping is uitgebrand, de benedenver dieping leed veel schade. Gistermorgen is brand uitgebro ken in de villa Rosa aan de Zand- voortsche Laan nabij den tol te Zand- voort. De brand ontstond doordat een hond een brandende petroleumkachel had omgeworpen. De brandweer bestreed het vuur krachtig doch kon niet ver hinderen dat de villa geheel uitbrand de. De villa was éérst sinds de vorige week bewoond. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt Jacht op bunzings en eekhoorntjes. Men schrijft uit Barneveld: Nu het jachtveld dit seizoen zoo bijzonder slecht van wild is voorzien, zijn er verscheidene broodjagers, die, in plaats van op hazen en fazanten, spe ciaal op bunzings gaan jacht maken, wijl de huiden dezer roofdieren thans zeldzaam hoog in prijs zijn. Voor een zich in winterpels gestoken bunzing toch wordt gaarne 12 betaald, zoo dat een broodjager alhier, die heden 3 dezer roofdieren ter markt aanvoerde een aardig sommetje beurde. Zelfs voor eekhoorntjes, die vroe ger absoluut waardeloos waren, kan men thans gemakkelijk 1 maken, wat natuurlijk oorzaak is, dat heel wat van deze aardige springertjes een ontijdigen dood moeten sterven. Optfchter aangehouden. Door de Schiedamsche politie is gisteravond aangehouden de 38-jarige manden maker L. v. R. ,uit Schiedam,'die ver dacht wordt van oplichting van groote geldbedragen. Door kolendamp bedwelmd. Gis termorgen ruim negen uur werd de politie te Huizen (N.-H.) gewaar schuwd, dat van de woning der fami lie Spilt, staande in de kom der ge meente, de luiken gesloten bleven. Nadat de politie zich toegang had verschaft, ontdekte zij- dat de bejaarde mej. S. en haar inwonende nicht be wusteloos te bed lagen en door kolen damp, afkomstig uit een in het ver trek staande vulkachel waren be dwelmd. Het gelukte den ijlings ont boden geneesheer, dr. van Eijk, met behulp van het zuurstofapparaat der gasfabriek, de levensgeesten weer op te wekken. Hoewel de toestand der beide vrouwen ernstig is, hoopt men de beide vrouwen in het leven te hou den. Vliegmachine verpletterd. Men meldt uit Doorn: Het verkennings vliegtuig No. 202 van Soesterberg, be stuurder luitenant Schot, moest we de leden en ook de Wethouders heb ben de punten, die met de begrooting verband hielden, zakelijk en principi eel juist beantwoord, maar een alge meen debat in grooten stijl, één stuk, dat als een massaal blok op den weg de Soc. Dem. geworpen werd, dat mis te ik. Het waren nu rotsblokken van solide kwaliteit, gewichtig in figuur lijken en letterlijken zin en te zamen waren ze overtuigend genoeg, maar het bad meer gesproken, als één dat had kunnen zeggen. Op het gevaar af, Amice, dat je zult meenen, dat ik andere punten minder acht wat natuurlijk niet het geval is wil ik nog even zeggen, dat het me goed deed, dat de heer Eikerbout even terug kwam op het geniepig geschrijf van Het Volk (de heer Eikerbout noemde den heer Van Stralen als de auteur en deze sprak het niet tegen) over het adres van den Chr. Besturenbond inzake de beroeps keuze-voorlichting. Daarmede strafte hij meteen den heer Van Stralen af toen deze in de Raadsvergadering daar nog eens op terug kwam. De heer Van Stralen noemde het 'n bewijs van te weinig overeenstem ming in onze gelederen en dus een bewijs voor hun stelling van den klas senstrijd, dat er bij ons een toon klinkt, als onlangs de heer Groten huis deed hooren. Natuurlijk, zoo sprak de heer Eikerbout, denken wij in onzen kring niet steeds gelijk; er is wrijving van gedachten. Maar, zoo liet hij uitkomen, er ia een hecht ce ment, dat ons samenbindt. Hij haalde de woorden van wijlen minister Tal- ma aan; „dat de democriai.ie alleen gens motordefect tusschen Ameroh- gen en Rhenen een noodlanding maken Door den mist zag de bestuurder niet den leiddraad van de electrische tram, zoodat hij hiermede in aanra king kwam cn het toestel tegen den weg werd versplinterd. De bestuur der kwam er wonder boven wonder zonder noemenswaardig letsel af. Een 300 M. stroomdraad werd medegeno men, zoodat op het oogenblik het elee trisch tramverkeer tusschen Rhenen en Amerongen stop staat. Omtrent het gisterenmiddag plaats gehad hebbende vliegongeval met het militaire vliegtuig No. 269 van Soes terberg, bestuurder luitenant S., kan nog het volgende worden gemeld: De bestuurder was opgestegen, om waarnemingen voor het weerbericht te verrichten. In een lichte plaats steeg hij tot 4800 meter, toen de motor plot seling vastliep. Onmiddellijk planeer de hij Zuidelijkj om niet in de Zuider zee terecht te komen. De mist werd steeds dikker, zoodat de bestuurder, toen hij op een veld een landing wilde maken den weg niet zag, voorname lijk doordat deze veel lager ligt. Hij kwam tegen de steilte van den weg terecht. Het vliegtuig werd ernstig be schadigd, vooral de vleugels moesten het ontgelden. De vlieger zelf kwam wonder boven wonder zonder kwet suren er af. Omtrent de oorzaak van het vast- loopen v. den motor deelde de bestuur der mede, dat vermoedelijk een vuil tje in de olie was geraakt, waardoor or niet genoeg oliedruk was. Dit tóe- stel is vanaf 1919 bij het leger in ge bruik en is voorzien van een Duitsche B. en W.-motor. Het tramverkeer heeft ernstige stagnatie ondervonden, doordat de leiddraden door de machine werden meegesleurd. Een Engelsche sprekende oplichter. Gistermiddag vervoegde zich bij een familie te Baarn een Engelschman om namens een broeder uit Epsom (Engeland) de condolaties over te brengen betreffende een sterfgeval in de familie, dat te Baarn verleden week had plaats gehad. Deze Engelschman had gisteren met hetzelfde doel reeds een bezoek afgelegd bij een zuster te Amsterdam en had daar 25 guldeh ter leen ontvangen, omdat hij, volgens zijn zeggen, alleen in het bezit was van groot Engelsch geld. De familie te Baarn, die verwittigd was van de komst van den Engelschman en welke dit bezoek eenigszins vreemd Voor kwam, waarschuwde den commissaris van politie, die zich verdekt ten huize van de familie opstelde. Op het aan gegeven uur verscheen de Engelsch man en bracht de condolaties over van cle familie uit Engeland. Daar de com missaris geen termen aanwezig acht te om den bezoeker, die vloeiend Eh- gelsch sprak te arresteeren, besloot hij met een rechercheur den Engelsch man te volgen. Met denzelfden trein en in dezelfde coupé reisde het drie tal naar de hoofdstad en samen ging men de stad in zonder dat de Engelsch man eenig kwaad vermoedde. Toen deze op een gegeven oogenblik in een minder nette wijk een huis wilde bin nengaan, besloot de commissaris tot arrestatie over te gaan, hetgeen niet zonder handtastelijkheden kon ge schieden. Aan liet naastbijzijnde poli tiebureau aangekomen, bleek het der Amsterdamsche politie, dat men te doen had met een oplichter, die reeds door verschillende commissariaten te A'dam, Rotterdam, Haarlem en Maarsen wegens oplichting gezocht werd. Het spreekt vanzelf, dat de ge fingeerde Engelschman, die thans bleek een Nederlander, waarschijn lijk zelfs Amsterdammer te zijn, ach ter slot en grendel is gezet. Het verloren paarlsnoer. Het paar- lencollier ter waarde van 50.000, dat mevrouw v. H. op de Keizersgracht te Amsterdam had verloren, is terecht, Iemand had het kostbare sieraad voor de woning van mevr. H. gevonden. Toen hij gisteravond het bericht van het verlies las, heeft hij zich gehaast het collier aan de eigenares terug te bezorgen. dan veilig is, zoo deze geleid wordt volgens de Christelijke beginselen". In die beginselen vindt elke groep en elke stand tenslotte de anderen terug. Daarom hebben de Chr. arbeiders ook niet noodig om te vechten als de Soc. Dem.; zij kunnen vertrouwen stellen in de afgevaardigden, omdat deze krachtens deze beginselen ook alle groepen vertegenwoordigen en voor elks speciale belangen waken zul len. Zeer duidelijk deed hij uitkomen, dat de heer Grotenhuis dan ook aller minst een voetval deed, door in „Ons Schild" van 3 Dec. te schrijven zoo als hij deed. Het getuigde juist van een heel sterke ruggegraat, dat hij wist pal te staan voor de beginselen, toen hij wist, dat de vertegenwoordi gers zeker de belangen der arbeider» in het oog vatten. Sober en kalm leg de hij Van Stralen en den Raad uit, dat het waarlijk wel te verklaren was dat de Chr. Besturenbond verstoord was door het geschrijf van Het Volk, dat den Chr. Besturenbond verweet op dezelfde wijze te propageeren als de S. D. organisaties. Eveneens was er reden om zich te verzetten tegen klel- neerende uitdrukkingen, omdat deze zaak, de beroepskeuze-voorlichting# reeds lang in studie was en men met de indiening van het adres slechts gewacht had op de samenstelling van den nieuwen Raad. Neen, de Christelijke arbeiders zijn wars van elke daad, die er op zou wijzen, dat gegaan wordt op de roole paden. Ik vond het keurig, dat onze arbei ders-vertegenwoordiger bier stelling nam tegen het lonkje van de overzijrtr VERITAS HAZERSWOUDE (Rijndijk). Voor onze Kiesvereeniging zal op 14 Dec. a.s. in de ledenvergadering behan deld worden: De vier nieuwe ontwerpen op onder wijsgebied getoetst aan onze A.R. opvat ting, door den heer E. S. Bersma, alhier. KATWIJK AAN ZEE. Volgens jongste opgave aan het Bu reau voor Arbeidsbemiddeling was de stand der werkloosheid aldus: 151 arbeiders: 36 grondwerkers, 3 kui pers, 10 opperlieden, 1 timmerman, 16 vts- schers, 2 varensgezellen, 1 schilder, 1 me taalbewerker, totaal 218 arbeiders. Terwijl N. v. d. O. zich aan het Zui- derstrand bevond, heeft hij ter plaatse een nog niet gesprongen projectiel gevon den en hiervan kennis gegeve ter be- voegder plaatse. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. De aanvoer gaat nog steeds afnemen, doch de prijzen var, koolsoorten gaan naar boven. Vooral roode kool wordt goed gevraagd. Ook uien loopen weer iets op. Was peen bljjft in p rijs hangen, aoch groote winterpeen gaat niet graag weg. Ook spruiten blijven g oed gevraagd. Het wordt voor den tuinders-bloembollen kweekers thans een rustigen tijd wat GEMENGD NIEUWS. Arrestaties aan boord van een Ne- derlandsch schip. Een N.T.A.-tele- gram uit Le Havre d.d. 9 Dec. meldt: Toen het Nederlandsche stoomschip „Vlieland" voor de reede van Doeala (Kameroen) lag. zou een neger aan boord van een prauw, die geregeld tusschen het schip en de kust voer, gedood zijn. Op bevel van het Afri- kaansche parket begaf special© politie zich aan boord van de „Vlieland" bij de aankomst te Le Havre en ging over tot de arrestatie van drie leden der bemanning. Men weet niet, wat hun aandeel is in het drama. Twee andere leden der bemanning van Duitsche nationaliteit werden nog ondervraagd Overreden. Gistermorgen kwam 'n 26-jarig werkman- uit Naarden per fiets de Galgebrug oprijden, maar bij het maken van de bocht raakte zijn klomp vast tusschen het pedaal en het spatbord, zoodat hij z'n stuur kwijt raakte. Op datzelfde oogenblik kwa men twee aaneen gespannen wagens met steenen de hooge brug afrijden. De man raakte er onder en de wielen van de beide wagens gingen over zijn lichaam. In hoogstbedenkelijken toe

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6