NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 9 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. WAT DE BLADEN ZEGGEN. De geest van Genèvs. De heer Henri Polak, de voorzit ter van de S.D.A.P., die geleerd door ide ervaring, eindelijk genoeg heeft gekregen van het stelsel van den n-enzijdigen vrijen invoer, schrijft in „Het "Volk" over bovenstaand onder werp: „De geest van Genève", zoo roe pen de aanbidders van den vrijen handel. Jawel, „de geest van Genève", maar de tastbare werkelijkheid, te Genève waar te nemen, is van dien feest nu niet bepaald sterk doortrok- en. Wie de handelingen der thans te Ge nève zetelende, onder leiding van den heer Coljjn staande conferenties be treffende beschermende rechten en in- en uitvoerverboden heeft gevolgd+ wie acht .geslagen heeft op de magere re sultaten, tot welke zij heeft gei ei d,, moet, wel met een zeer buitengewone portie optimisme gezegend zijn gewoi dien, om hoop te kunnen koesteren op iets anders dan op een stuk of wat onbeteekenende, of schijn-maatregrien. die: in de werkelijke toestanden er verhoudingen geenerlei verandering zul len brengen. Er:was, of is, ook een „geest van Locarno". Deze geest waart nu reed* een paar jaren rond. Heeft iemand iets bemerkt van noemenswaardige ver betering in de betrekkingen tusschen de natiën? Heeft iemand iets bemerkt van ontwapening, onder den invloed van dien geest? Het omgekeerde is veeleer het ge val. Het- zal met den „geest van Genève" niet anders gaan. Misschien zal er na zeer vele jaren eenigen invloed van uitgaan. Wellicht zullen wij na zeer langen tijd in de fiscale en economische politiek der meeste landen eenige verandering in de richting van den vrijen handel zich zien voltrekken. Doch vooreerst zal daarvan geen sprake zijn. De ver tegenwoordigers der natiën, thans te Genève om .de conferentietafel geze ten, maken zóóveel captie, werpen zóóvele excepties op, maken zóóveel voorbehoud, wenschen zóóvele gele genheden tot het innemen van uitzon deringsposities, dat slechts pessimisti sche verwachtingen voor een reeks komende .jaren gekoesterd mogen wor den. Moeten wij nu intusschen maar blij- - ven afwachten? Moeten wij met het oog op den „geest van Genève", het -er maar op aan laten komen, dat wij den geest geven? Moet onze deur open blijven staan, terwijl nagenoeg alle deuren van anderen voor ons geslo- - tea zijn? Moet ook deIndische cleur openblijven, zóó dat Japan en andere landen met hongerloonen de voortbreng selen - der Nederlandsche nijverheid van daar kunnen verjagen, zoodat er hier nog greotere werkloosheid komt, dan wij reeds, „genieten?"" KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Renesse-Noordwelle (Z.) P. v. d. Staay, te Westerbork (Dr.). Aangenomen: Naar Wetsinge-Sau- Werd, J. C. P. van Erkel, te Noordhorn. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Watergraafsmeer (als hulpprediker), P. Warmenhoven, cand. te Middelburg. Aangenomen: Naar Watergraafs- meer (als hulpprediker), P. Warmenho ven,- cand. te Middelburg. Bedankt: Voor Tijnje, H. Brinkman, te Harmeien. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zierikzee, A. M. Berk- hoff, te Amsterdam. DE PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De officier van Justitie bij de TIaagsche Rechtbank, Mr. Enger, heeft gisteren con clusie genomen in de bekende zaak over de predikantstractementen bij de Ned. Herv. Kerk. waarbij de Ned. Herv. Ge meente le Ouddorp van de Ned. Herv. Kerk terugvorderde de door haar betaal de en door de algemeen© Synode vastge stelde bijdrage voor het predikantenfonds. De conclusie luidt: ,.dat de Rechtbank eischeresse verklare niet- ontvankelijk iri hare vordering, haar deze ontzeggen, met hare veroordeeling in de kosten van het geding De uitspraak is bepaald op 1 Maart 1928. Op de ran .-gering dezer conclusie ko men we nader terug. HET SCHRIFTVRAAGSTUK. Onder leiding van haar voorzitter Ds. S. W. Bos, heeft Donderdag 1 December 1.1. de Geref. Jeugdcentrale te Leeuwarden dezen winter haar eersten cursusavond ge houden. Dr. W. A. van Es behandelde 't Schrift- vraagstuk. De inleider begon met te wijzen op het groote belang van dit onderwerp tegen woordig, en groepeerde de stof om vier punten. Fierst sprak hij van den Bijbel als boek en behandelde daarbij de leer van den kanon. Vervolgens handelde hij over den Bijbel als tekst, en sprak daarbij over den vorm, waarin de Schrift nu door ons wordt gebruikt en gelezen. Hij had het hierbii over de vertalingen, de op schriften. de verdeeling in hoofdstukken enz. In de derde plaats sprak hij over den Bijbel als Schrift, waarbij de inspira- tieleer ter sprake kwam. En tenslotte over den Bijbel als openbaring. Hierbij handelde spr. over het Schriftgezag. Op dezen avond behandelde de spreker in het bijzonder den Bijbel als boek. De volgende cursus-avond (over den Bijbel als .tekst) werd vporloopig bepaald op Woensdag 4 Januari a.s. Nadat op verzoek van den voorzitter de inleider in dankzegging was voorgegaan, werd de. vergadering gesloten. GEREF. KERKEN IN H. V. Men schrijft aan- de' Standaard -omtrent de bevoegdheid-verleening tot 't spreken van een stichtelijk woord in de Geref. Kerken in H. V. aan den theol. student L. Nieuwpoort, te Haarlem, dat de heer Nieuwpoort tweede-jaars student is, en vóór de zomervacantie van dit jaar pro- paedeutisch examen aflegde, zoodat zijn eigenlijke theologische studiën eerst van eind Sept. dezes jaars af tot heden heb ben geduurd. PRAEPARATOIR EXAMEN. In de gehouden vergadering van de Classis Rotterdam der Geref. Kerken is, na pTaeparatoir examen met algemeene stemmen beroepbaar verklaard in de Ge reformeerde Kerken, de, hi pr J. Bavinck, Theol. candidaat aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wonende Schiekade 120, te Rotterdam. De lieer Bavinck zal, na 1 Januari a.s, gaarne de Kerken des Zondags dienen, doch een eventueel beroep kan hij voor- loopig niet in overweging nemen. De heer Vreugdenhil over wier. wij gisteren reeds bericht gaven, is bereid na 15 Januari a.s. een eventueel beroep in overweging, te nemen. ZITPLAATSENVERHURING. Te Borger (Dr.) besloot de Kerkeraad der Gerei. Kerk, na sarnenspreking met de Gemeente, de jaarlijksche zitplaatsen- verhuring af te schaffen. THE JL. SCHOOL TE KAMPEN. Den 7en December droeg de rector van de Theologische school te Kampen, Prof. Dr. S. Greydanus, het rectoraat dezer school over aan zijn opvolger, Prof. Dr. H. Bouwman, met een rede over „Schriftge- loof en Canoniek". In zijn inleiding wees spr. er op, dat men veelal er niet van weten wil, de H. Schrift e©n gezaghebbend woord te laten spreken op het- gebied der wetenschap, van wijsbegeerte, natuurkunde, enz., en zelfs od dat van de Theologie. Komend tot zijn onderwerp, gaf hij eerst een korte toelichting op de gebe zigde termen, noemde ervolgens de bron nen der Canoniek en wees daaibij aan, dat het Nieuwe Testament zelf voor een belangrijk deel hoofdbron is voor zijne Canoniek. De bel eekenis hiervan werd daarna uiteengezet met betrekking tot de .Canongeschiedenis, en ten aanzien van verschillende kwesties van .Canoniek, zoo als de z.g.n. Synoptische k\v< stie, de be paling van tijd, auteur, doel enz. van on derscheiden Nieuwtestamentische ge schriften, en inzake het Evangelie naar Johannes. Een aantal werken werden genoemd, en met eenige meerdere uitvoerigheid wer den-besproken geschriften an J. Leipoklt A. von Harnack, II. Wi"disch e.a. Spreker betoogde, dat de hoofdfactor bij de Canoniek is de positie, welke de be- RECLAME oefenaar dezer wetenschap inneemt tegen over de boeken van het Nieuwe Testa ment en hunnen inhoud: van geloovige uanneming, óf van ongeloovige verwer ping. Deze doet vpelszins de gegevens voor de Canoniek zus óf zoo war. rdeer en, bepa len, cjmbineeren, uitleg-je' en tot dit óf dat historiebeeld verwerken." Daarom is ook op het gebied der Canoniek en van ling niet: geloof èn etensehap, maar: geloot' èn geloof, oil geloof, óf dat (on)- geloof. En wat -pen van critischen kant als resultaat van we'enzchapin dezen uitgeeft, is méérmalen lerhts in min of meer wetenschappelijk en vorm gekleede (on gploofsbelij .tenis, maar geen voor een scherp eritisch oordeel standhoudende wetenschap. Daarna deelde spreker de lata der School mede. HET PROTESTANTISME IN BELGIë. Een medewerker van het Handels blad schrijft: Het protestantisme in België heeft de sympathie van zeer veel Nederlan ders, door wier financieelen steun me nige tak van protest, arbeid in leven wordt gehouden. Merkwaardig is wat de „Torenwachter", het" maandblad van tje „Vereen igiiig- tot Oprichting en Instandhouding van. Vlaams che Prot. Chr. Scholen", in zijn Novembernum mer over het Belgisch Protestantisme •schrijft: „Er is nog nooit zoo overvloedig voor de uitbreiding van het protes tantisme in België gearbeid als te genwoordig. En toch het protes tantisme in Belgie is in nood. Op vele plaatsen wordt het evangelie des kruises gepredikt, doch de sa menkomsten worden rnaar matig bezocht. De zusters of broeders, die op de half-leege banken plaats ne men ,zijn meest menschen op ge vorderden leeftijd die in hun denk wereld nog geheel Roomsch zijn We mogen gerust zeggen, dat behal ve enkele oer-oude protest, families het protestantisme aan liet1 Belgi sche volk vreemd is. He komt ons voor, dat dit een ernstige reden is voor ons protestanten, om ons eens te bezinnen over onze actie. Mén bedelt de menschen bij elkaar. Met kurlst en vliegwerk worden ze bij elkaar gehouden. Protestant is men bovendien in België, wanneer men niet meer naar de' Roomsche kerk gaat en wel eens, een evangelisatie- samenkomst: heeft bezocht". Na verder gewézen te hebben op het groote gebrek aan bijbelkennis en de middelen, welke aangewend worden om die- kennis te vermeerderen, ein digt dan het artikel met een opwek king voor protest. chr. onderwijs. De vereeniging, wier doel het is scholen in dezen geest op te richten, wordt in Nederland, geprotégeerd door een com missie, waarvan o.m. lid zijn de hee- ren minister SlotemaLcr de Bruine, A. W. F. Idenburg, prof. Aalders, H. H. Kuyper en A. H, Honig. DE GEREF. KERKEN EN JAVA. Aan het kort verslag van de verga dering der Geref.zendingsarbeiders, te Solo op Java gehouden, en in het „Zendingsblad" gepubliceerd, ontlee- nen wij, dat de zending ;der Ger. Ker ken. in Indië zeer grooten voortgang maakt. Ook nu weer kon besloten worden tot het zelfstandig' institueeren van twee inlandsehe Kerken, Pambrijan en Sragen, en ernstig werd overwogen, hoe thans het groeiende aantal zelf standige inlandsehe Kerken in clas sicaal en synodaal, kerkverband zal te organiseeren zijn, opdat bij algehee- le zelfstandigheid, toch de band met de Nederlandsche Geref. Kerken sterk gelegd blijve. V.olledig bevoegde Ja- vaansche predikanten, (die volkomen gelijke rechten hebben met de Neder landsche predikanten), komen er ook meer. Thans heeft alleen Djocja dit voorrecht; doch Keboemen en Poer- woredjo staan op het punt te volgen. Op de zendingsscholen komen hoe langer hoe meer leerlingen; alleen in het Solosche tellen deze scholen er over de vijf duizend. Het aantal predikanten uit Neder land wordt ook gestadig vermeerderd; thans heeft de candidaat Bergsma het beroep naar het Friesche zendingster rein (zendende kerk is Heeg) aange nomen en hoopt na een goede voor bereiding van waarschijnlijk twee jaar speciale studie, te vertrekken. Ook onder, de Chineezen wil men gaan werken, De Gen. Synode der Ge ref. Kerken in Nederland stelde daar toe reeds in 1914 een subsidie van 2500 beschikbaar, sindsdien vermeer derd tot 4500, doch resultaat had dit nog niet. Misschien komt er thans uit zicht ('er zijn 50.000 Chineezen alleen in Midden-Java),dat te Magelang daarvoor ierpahcl beroepen kan worden PROTESTANTISME IN O.-EUROPA. Sedert eenigen tijd is volgens „Das Evang. Deutschland" onder de Roe- thenen een beweging ten gunste van het protestantisme merkbaar. De Roethenen zijn Grieksch-Katholiek. In Augustus is te Molodiatijn een prot. gemeente gesticht, waartoe 200 men schen toetraden. Een kerk is in aan bouw. Ook. te Podhajezyki is een ge meente van 130 zielen. Voorts zouden in nog vijf andere plaatsen prot. gods dienstoefeningen worden gehouden, en de beweging zou aan het groeien zijn. VARIA. Door de. Geref. Vrouwenvere.en. „Draagt' elkanders lasten'1 is. de .vorigs week een bezaar gehouden, ter, verkrijging van eïëctriscne lichtkronen in de Geref.-Kerk aan de Wilhel'minakade te IJmuiden. Na aftrek van alle onkosten heeft deze, bazaar 825.24 opgebracht. Een vorige bazaar, voor hetzelfde dóel georganiseerd, bracht ongeveer 700 op. LOSLATEN. Wi--Ti O-old .mijn bezoek? De moeder cf het la d? i'k 'was het met mij zel- ven ilie, eens. De moeder ontring mij beneden. Zij gil g zelve niet zitten, zij bleef staan. Zij ging heen eii weder door da ka- mor vL-ifcu onrust, van angst. Ik hoor de een lang verhaal, dat ik al eer- d.T had gehoord, - van haar kind. Voor da moeder was het altijd nieuw; het kwam niet. bij haur op,, dat er geduld irxxdig was om aan té hooren van mijn kant. „Nietwaar" daar kwam het ten laatste óp neer, „God kan mij het kird .niet afnemen? Hij zal het immers mij laten, als Hij ons lief heeft?" „Laat mij naar boven gaan", zeide ik, „ik mag het kird vandaag toch weer zien? En wij gingen de trap op. Ik wist nu bij mijzelven wien mijn be zoek heden moest gelden, wie hier het meest e?n kranke was, dé moe deer of het kind. „Ha, -riep een kinderstemmetje vroo- lïjk, „komt u mij weer'wat vertellen? Ivomt u hier zitten, bij mijn bedje?" En zij was overeind gaan zitten, al was het moeilijk gegaan. „Zeker, kom ik wat vertellen. Wat ik vandaag toch gezien heb" zeide ik, en ik wachtte even. „Wat dan?" zeidede kleine. „Op straat. Daar waren jongens die fiee'den. Zij hadden een mooienvink n dien hadden zij een touwtje ge- borden om den poot. En toen lieten zij den vogel dos. Blij, die vogel? En weg vloog hij. Tot het oneens aan d a ruk van net touw voelde, dat hii niet verder kon vliegen; en toen viel hij van den ruk op-'den grond. Dat <föed den vogel pijn. „Arme vogel" zuchtte mijn kleine kranke, „waarom 'Bieten d'.e nare jongens hem niet vrij?" „Ja, dat vind ik ook", ant- wou'dde ik, cle moeder niet aanzien de „de vogel zou bljj geweest zijn en heel hoog gevlogen zjjn in de blauwe lucht, hee'emaal naar den he mel'. „Moeder", .zeide zij, „waarom £aat u huilen?" En nu kuste het kird do moeder, die weenen moest, het kind wist niet waarom? ?,ïk zal d-3 koorden doorsnijden", zeide zij tegen mij, toen wij de trap afgingen: „vogels moeten vrij zjjn en vliegen heel horg naar de blauwe lucht" Maar ze zeide het als een wier hart gebroken was, en dat niet ge nezen zou dan na heel langen, lan gen tijd. („Prédikbeurtenblad"). S. ULFERS. - Gisteren had overeenkomstig het sta tuut van het Hof de verkiezing plaats van een nieuwen president en vice- president van 't Permanente Hof van Intern. Justitie te Den Haag. De uit slag is, dat tot president is gekozen voor het tijdvak van 3 jaren (1928— 1930), de heer Anzilotti (Italië), waar van hierbij een foto. Gemeenteraad Leiden. (Zitting van gistermiddag). De vergadering wordt te twee uur door den Burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakhuijzen heropend. Aan de orde is de voortzetting der al gemeene beschouwingen over de begroo ting voor 1928. Het woord is aan den heer Goslinga weth., die opmerkt, dat bij het optreden van dit college de begrooting reeds klaar lag. Daaruit blijkt, dat het tegenwoordige college niet voor elk woord en elk cijfer verantwoordelijk kan worden gesteld.; Het tegenwoordig college neemt wel de be grooting in het algemeen over. Wanneer het college niet op elke opmerking in kan gaan, moet dit verklaard worden uit het nog niet geheel ingewerkt zijn van de le den. Spr. wil in de eerste plaats tegen den heer Sijtsma opmerken, dat Nvanneer hij spr. waarschuwt tegen zelotismo dit een bijsmaak heeft. Li zijn onschuld) gsten vorm „het ijveraar zijn" wil spr. 't gaarne zich doen aanleunen. Er zijn helaas te weinig ijveraars. Wat de financieele toestand aangaat, merkt spr. op, dat de grootste en eerste proletariër in de gemeente is de wethou der van Financiën. Spr. is dankbaar, dat de begrooting nog zoo kan opgemaakt worden. De toestand is niet schitterend, maar met uiterst voorzichtig beheer kun nen wij er komen. Dank zij dat beleid, spr. noemt den heer de Gijselaar, zijn wij door den crisistijd behoorlijk heen gekomen. Ook onze bedrijven zijn er behoorlijk ge komen. De zuinigheid moet betracht worden in vermeerdering van inkomsten, maar ook in beperking van uitgaven. Niet alles kan beperkt, maar zooveel mogelijk moet te gen permanente uitzetting van uitgaven worden gewaakt. De heer de Reede slaakte een klacht, dat de inkomstenbelasting een ton zal te genvallen. Onze inkomstenbelasting is zeer hoog. Er moet gestreefd worden naar verlichting. Spr. durft echter verschillen de gedane voorstellen niet aanvaarden. Zoo o.a. een voorstel van den heer van Eek, dat ƒ270.000 zal kosten. Er zijn in Leiden slechts 266 aanslagen bov-en de ƒ10.000. De vicieuse cirkel: belasting-ver- hoogen, belasting-vlucht, wordt dan wel gesloten. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. 65. o Op die vraag zou ik neen moeten zeggen, maar omdat jij het bent, zeg 'ik ja. Daarbij ging Helene achterover lig gen en vouwde haar lange, dunne vin gers op het boek in haar schoot. Denk eens aan, begon Ebba, doc tor Eberhardt wordt directeur in Fran kenhausen. Wie is dat? Wat gaat dat jou en mij aan? Lieve help! zeide Ebba met een vvanhopigen blik naar het plafond, ik heb je toch verteld, dat doctor Eber hardt de grootste kracht is bij juf frouw Drews en dat juffrouw Drews al toespelingen maakte op mogelijke veranderingen, want Eberhardt had haar zijn kans op de directeursplaats op het gymnasium in zijn geboorte stad natuurlijk toevertrouwd. Nu is het een feit en ben ik voor vast bij juffrouw Drews aangesteld/Een deel van .de üren van doctor Eberhardt gaat op mij over. Arm kind! merkte Helene op. Sla. je dan die kinderen niet van on geduld. om de ooren, als ze dom zijn? Zoo'n impulsief mensch als jij? Nu ja dat is mijn zwakke zij de. Het kost me soms razend veel moeite niet uit te vallen. Maar juf frouw Drews zegt, dat het haar in het begin ook moeie kostte. Anders gaat het prachtig. Juffrouw Drews zegt, dat ik een frisschen, jongen toon hel), dien ze graag heeft, en zeer aanschou welijk kan onderwijzen. Ebba nam haar portemonnaie uit den zak en haalde er een papiertje uit een van ouderdom zwart geworden ding. Denk eens aan. Helene, ik heb sedert Februari tot begin April vier honderd en zeventien mark verdiend. Helene sperde de oogen wijd open. Jij? zeide ze, jij? Ach, hoe grap- briefje af, ik heb.'honderd en drie les sen bij juffrouw Drews gegeven. En denk eens aan. die arme juffrouw Kuhn is nog niet van haar longontste king genezen gemiddeld drie mark per les. En op mijn literatuur cursus heb ik zes jonge meisjes. Ieder betaalt een mark vijftig per avond. Twaalf maal is het al geweest, dat maakt acht honderd mark. Op de leesavou- den over natuurwetenschap is nie mand ingegaan. Ze stak haar portemonnaie en haar briefje weer bij zich. Bij juffouvv Drews krijg ik vijftien honderd mark per jaar, na twee jaar stijgt het tot achttien honderd. En met privaalessen kan ik nog wat bij verdienen. alsook met dien cursus! Wat zeg je er van, schat? Wat zeg je wel. Ze sprong op en gaf Helene een kus. Ben je werkelijk heel gelukkig? vroeg Helene. Ja, dat ben ik. Volkomen gelukkig? vroeg ze op een bijzoncleren toon. Ebba kreeg een kleur. Tranen scho ten haar in de oog-en. Laten we daar als je blieft niet over spreken. Ik moet er over heen. Weet jedapper blijven. Maar dit eene wil ik je wel bekennen: als ik zoo in de schoolkamer sta en de meis jes inpomp, dat de Peloponesche oor log van 431—404 voor Christus ge duurd heeft, en'dat hij drie perioden had, wat ze nooit onthouden, of wan neer ik daar de politieke aardrijks kunde van Duitschland duidelijk tracht te maken, en het aantal vor sten- en hertogdommen wil niet in haar hoofd blijven hangen, dan denk ik dikwijls: Heb ik daarvoor mijn schepen verbrand? Ze glimlachte onder haar tranen, veegde haar oogen met haar zakdoek af en besloot: Dat was bet toch eigenlijk niet wat ik wilde, alle jaren in een nieuwe klasse den Peloponesischen oorlog en zoo voorts inpompen. Ja. wat wilde je dan? vroeg He lene. Ebba keek lang voor zich uit. Als ik je dat met een woord zeg gen kon, dan was dat misschien het vrijmakende voor véle, vele vrouwen zielen. Men stelt zich zooveel in het hoofd, als men altijd van de vrijma king der vrouw leest. Ten laatste dénkt men, dat het oneerlijk toegaat in de wereld, oneerlijk tegenover de vrouw. En dan ,wil men trotsch en groot met den man gaan wedijveren. Een en ander kon wel wat beter ingericht zijn in de maatschappij voor de vrouw. Maar daarover denken toch weinigen. Velen meenen. dat de gren zen voor de vrouw te eng zijn. Maar nu weet ik het sinds lang: Vrouw blijft vrouw, er is geen nieuwe moraal alleen zijn er nieuwe werkplichten, zooals Trude zegt.... En dan had ik het geduld ook niet, mij zoo langza merhand in mijn levenstaak in te werken; ik wilde zoo hals over kop tot groote daden en werken overgaan. Maar nu weet ik het: het zou toch de grootste werkkring geweest zijn naast hem, naast een man als aanvullende te staan, huis en familie te helpen stichten. Dat heb ik verspeel cl,Nu, dan inoet men zich op een andere manier nuttig zien te maken. Hoe ben je toch tot zoo'n omkeer #in je levensbeschouwing gekomen? "vroeg Helene. Och. antwoordde Ebba, dat is zoo langzamerhand gegaan. Ik heb over deze dingen ook wel met juffrouw Drews gesproken. Dat is oppervlakkig gezien een vroolijk mensch. Maar zei de zij, dat heeft èen oorzaak. Nu heb ik wel eens gedacht, wat die. oorzaak kon zijn, en ik ben er achter gekomen Zij is namelijk een oprechte Christin, en heel haai- levenswandel getuigt daarvan. Direct onderging, ik den in vloed daarvan bij mijn sollicitatie. Zij veroordeelde mij niet. maar gaf mij vriendelijke raadgevingen. O, viel Ebba uit, ik ben jaloersch op haar. Ik zou ook zoo willen zijn. Zij heeft mij ook dringend aanbevo len den Bijbel te lezen en te bestudee- ren. En sindsdien doe ik dit trouw, en ik moet je zeggen, het, is mij tot grooten steun. Zoo, zeide Helene; Dus' je kunt je lot nu gemakke lijk dragen? Neen zeide Ebba, zoo gauw gaat het niet. Ik heb nog wel eens moecle- looze en driftige buien. Ze zucbte diep Maar hartje, zeide Helene, een meisje als jij! Als je trouwen wilt, vind je dadelijk een man. Zeide je niet dat die doctor Eberhart je zeer het hof maakte? Onder de oogen van juffrouw Drews nóg wel! Als dat geen eerlijke bedoelingen zijn Neen, sprak Ebba, terwijl weer de tranen in haar opgen kwamen, ik kon hem niet aanmoedigenik kori niet Heb je altijcl Andrpas Alteneck nog lief? riep de jonge vrouw ver baasd. Ebba sprong op. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5