CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer beslaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijksie nieuws in dit Hummer. 8s,e JAARGANG VR'JDAG 9 DECEMBER 1927 NUMMER 2304 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/s cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da- gelijks geplaatst ad, 40 cents De waarde van het afval water. In den Leidschen gemeenteraad is' deze week bij 'de Algemeene beschou wingen over de begrooting ook even aangeroerd het deelnemen van de stad aan het dempen van plassen in naburige gemeenten. Daarmede raak te men weer een zeer belangrijk on derwerp aan, dat nog lang niet is uitgeput. Heeft men tot heden nog slechts in hoofdzaak gelet op het grove vuil, dat ook het andere zelfs het vloeibare van groote waarde is, komt soms on gezocht aan het licht. Ziehier wat de domeinopzichter A. Kreuz te Duimen in Westfalen over een autotocht door Holland vertelt: „De bekoorlijke omgeving van Arn hem met haar voorbeeldige voorstad ontwikkeling, de eindelooze villa straat in de richting Utrecht en de heerlijke tuinstad Hilversum bieden eenzelfden overvloed van verrassin gen. De stedebouwkundige problemen zijn hier zóó bevredigend opgelost, dat men den scheppenden architect be wonderen moet. Ook verder over Am sterdam naar Haarlem en de kleine Noordzee-badplaats Noordwijk, de zelfde vriendelijke aanblik. Mijn belangstelling, welke voorna melijk het Hollandsch polderland gold, werd gaande gemaakt toen eerst enkele en vervolgens steeds meer pol ders opdoken. Meesterlijk heeft de Hollander de kunst verstaan, het wa ter te gebruiken en zijn schadelijken invloed te weren, De uitgestrekte landerijen duizenden H.A. groot moeten kunstmatig ontwaterd worden. Het weidebedrijf en de veeteelt zijn daardoor tot een ontwikkeling geko men, waaraan het land in de eerste plaats zijn welvaart te danken heeft. De tuinbouw verkreeg wereldbekend heid. Landbouw en polderbedrijf zouden intusschen nog grooter ontwikkeling kunnen verkrijgen, als het Waarde volle afvalwater der steden werd ge bruikt. De in Duitschland bekende spreuk: „De Duitschers verwarmen den hemel en bemesten de zee" gaat nog meer op voor Holland. Het afval water der nabij de zee liggen de steden, dat door kanalen derwaarts gaat. heeft een jaarlijksche mestwaar- de van 5 tot 6 millioen gulden. Op z'n minst 20.000 H.A. bouwland, vooral tuinbouwland, zou daarmee voldoen de bemest kunnen worden en door mid del van besproeiing en bevloeiing tot den hoogsten graad van vruchtbaar heid opgevoerd kunnen worden. Thans moet de tuinder met moeite zich van mest voorzien en werkeloos toekijken, hoe het afvalwater der steden onver- bruikt naar de Noordzee stroomt. Het nieuwe land, uit de Zuiderz.ee te winnen, zou tot een nooit gedachte ontwikkeling komen, wanneer dade lijk de voorziening met het afvalwa ter van Amsterdam en andere aan grenzende steden in het oog wordt gevat. De benutting van stedelijk afval water heeft wel in all© landen tot dus ver weinig voldaan, omdat de steden zelf met deze taak werden belast. Feitelijk is dat ook de taak voorde stad zelf. In Duitschland wint daar om dan ook den laatsten tijd meer en meer het denkbeeld veld, dat de grond bezitters zich moeten vereenigen tot het afnemen van vuil. Waar dit ge beurde, bleef in Duitschland het suc ces niet uit. In Holland is het net zoo met deze' kwestie gesteld. Wanneer maar eerst de waarde van het stedelijk afvalwa ter algemeene bekendheid heeft ge kregen, zal spoedig het oogenblik ko men, waarop iedere tuinder aan een afvalwaterleiding is aangesloten, wel ke het water, mest en welvaar brengt. Ik kan het mij niet voorstellen, dat een nijver, welvarend Holland, dat wat woningbouw, verkeerslichamen en landbouw betreft, een leidende plaats heeft, voor deze economisch zoo buitengewoon belangrijke taak zon terugschrikken". Deze opmerkingen lijken ons inder daad de moeite van overweging waard. Het 1? een oud geheim, dat in de gier een groote plantenvoedende kracht schuilt. Wanneer buitenlanders ons daarop nog eens weer wijzen, kan dat misschien invloed hebben. STADSNIEUWS. VEREEN. VOOR VROUWELIJKE STUDENTEN TE LEIDEN. DE ALMANAK VOOR 1928. PRINSES JULIANA. De Almanak van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden is heden bij de Uitgeversfirma Eduard IJdo in druk verschenen en is heden door de Almanak-redactie van de V. V. S. L. „rondgereden". Waar de V. V. S. L. dit jaar, doordat Prinses Juliana als lid dezer vereeni ging is toegetreden, in het midden der belangstelling staat, is het begrijpe lijk, dat de verschijning van de alma nak ditmaal met niet minder belang stelling werd tegemoet gezien. Het geheel ziet er keurig verzorgd uit. Behalve een opgave van de Hoog leeraren met hun adressen en spreek uren, en opgave van de verschillende studentencorporaties, de besturen, enz bevat de almanak veel, waarmede 'n student zijn voordeel kan doen. Voorts is gezorgd voor het noodige proza en mengelwerk, hier en daar met aardi ge teekeningen verlucht, terwijl te vens een goed geslaagde foto van het bestuur der V. V. S. L. in de almanak is opgenomen. De almanak bevat ver der de gebruikelijke jaarverslagen en de naamlijst der leden van de V. V. S. L. Onder dezen is ook vermeld de naam van de vorstelijke studente H. K. H. Prinses Juliana van Oranje-Nas- sau-Mecklenburg, 't Waarle, Katwijk aan Zee en Noordeinde 68, Den Haag. Achter het verslag van het noviti- aat prijkt het Jaarlied voor 1927, waar van Prinses Juliana de maakster is en dat wij hieronder laten volgen: Wijze: Wees gegroet met jubeltonen Waar sinds ongetelde jaren, d' Oude Rijn door Leiden vloeit. En een eeuwig jonge schare, Zich met wetenschap bemoeit. Zijn wij de no.vietenschaar, Van het wonder heerlijk jaar Negentien zeven en twintig. Heil onze studentencel. Heil onze V. V. S. L. Heil ons jaar, heil ons jaar 1927. Als men dan na jaren weder Tot de groote, kille keert. Eindt een band, zoo sterk als teeder, Jonge vrouwen, zwaar .geleerd. Zijn wij de novieteDschaar, Van het wonder heerlijk jaar Negentien zeven en twintig, Heil onze studentencel Heil onze V. V. S. L. Heil ons jaar, heil ons jaar 1927. Blijkens de in de almanak voorko mende inauguratierede heeft de prae- ses der V. V. S. L., Mej. A. Bosman, bij de inauguratie der novieten o.m. het volgende gezegd: „Dit jaar is voor onze vereeniging wel een heel bijzonder jaar, omdat H. K. H. Prinses Juliana den wensch te kennen heeft gegeven, als gewoon no viet lid onzer vereeniging te worden. Voor onze vereeniging voel ik dit als een onderscheiding, dat zij, de tra dities harer doorluchtige Voorvaderen getrouw, en de aloude Sleutelstad als Hare Universiteit kiezende, tevens lid onzer vereeniging heeft willen worden Dat haar besluit de Prinses nimmer moge berouwen, doch dat integendeel ook voor haar, evenals voor de andere novieten, hier in ons midden, de tijd, hier in Leiden doorgebracht, in haar herinnering zal blijven voortleven als een heel gelukkige tijd." In het jaarverslag, waaruit blijkt, dat het aantal novieten dit jaar 131 heeft bedragen wordt o.m. gezegd: „Dat wij onder onze nieuwe leden ook II. K. H. Prinses Juliana mogen rekenen, beschouwen wij als een groo te eer voor onze vereeniging en wij hopen, dat haar lidmaatschap haar alles moge geven, wat zij ervan ver wacht". PRINSES JULIANA. I-I. K. H. Prinses Juliana is vanmid dag uit Katwijk naar Den Haag ver trokken, waar zij tot half Januari denkt te blijven. NOT. C. VERSLUYS. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 April 1928, op zijn verzoek, aan den heer C. Versluys eervol ontslag verleend als notaris te Leiden. Velen in onzen kring zullen van deze beslissing met leedwezen kennis nemen, nu de heer Versluys op betrekkelijk jon gen leeftijd zich uit zijn ambtelijk leven gaat terugtrekken. Immers, de heer Versluys werd 2 Fe bruari 1872 geboren en is dus 55 jaar oud. Den 27sten October 1908 werd de heer Versluys tot notaris te Leiden benoemd, in de plaats van wijlen Not. J. F. Meyners. In betrekkelijk korten tijd wist de heer Versluys het notariskantoor van svijlen den heer Meyners tot grooten bloei te brengen, dank zij zijn krachtigen en cor- xecten arbeidszin. Zij, die met hem als notaris in aanra king kwamen, kunnen getuigen van zijn scherpen geest, die in vaak moeilijke pro blemen tot uitdrukking kwam. Hoewel voor den ambtelijken arbeid in de eerste plaats levende, heeft de heer Versluys o.a. zijn beste krachten inge spannen voor het Geref. Lager onderwijs te dezer stede. Gedurende een reeks van jaren was bij voorzitter der Geref. Schoolvereen. alhier en heeft vooral in de jaren, dat heL Ge re f, onderwijs onder zware financieele zur gen gehukt ging. de scholen mee helpen in stand ho'uden en tot bloei brengen. Eerst toen de zorgelijke toestand der Geref. Scholen ceweken was, nam hij als voorzitter ontslag. Zoowel in antirevolutionairen als in Ge reformeerden kring zal zijn arbeid, harte lijk medeleven en hulpvaardigheid, steeds worden gewaardeerd. Moge God hem nog een rustigen levens avond schenken en hem voor zijn betrek kingen nog vele jaren sparen. SERENADE AAN DEN BURGEMEESTER In verband met het feit, dat onze bur gemeester.'Mr. A. van de Sande Bakhuij- zen op Maandag a.s. zijn woning aan het Rapenburg zal betrekken is op initiatief van de 3-Octobervereeniging een groot- sche serenade voorbereid, waaraan door een groot aantal vereenigingen hier ter stede zal worden deelgenomen. De Woensdagavond in het Nut van 't Algemeen belegde bijeenkomst waar een en ander besproken werd, was door 24 vereenigingen bezócht, van allerlei aard. Het plan vond veel bijval en het besluit is genomen om de serenade te doen plaats hebben. Bij het Bestuur der 3 Oct. vereeniging die van enkele zijden was aangezocht het initiatief tot deze serenade te nemen, wa ren nog enkele schriftelijke sympathie betuigingen ingekomen, alsook enkele fi ns ncieele biidvagen in de onkosten. Het is de bedoeling, dat de onkosten der sere nade worde.n gedragen door de deelne mende vereenigingen, die echter vrij zijn in hun bijdrage, doch een minimum van 5 zullen moeten storten willen de on kosten gedekt kunnen worden, zonder te kort voor de 3 Oct. vereeniging. Mocht er bepaald financieel bezwaar voor sommige vereenigingen bestaan, dan kan dat geschikt worden. Natuurlijk wordt een zoo groot mogelijke deelname gewenscht, en gezien het groot aantal cor poraties 'm Leiden, kan de ser nade wel een grootsche betooging worden. De optocht zal door 5 of 6 muziekcorp sen worden vergezeld, ruim voorzien wor den van fakkels en bengaalsch vuur, ter wijl ook in het Rapenburg een schuit zal worden gelegd, waarop bengaalsch vuur zal worden ontstoken tijdens de serenade voor de woning van den burgervader plaats heeft. In de vergadering werd d. ODmerking gemaakt, dat zoo veïnig sportverenigin gen tegenwoordig waren, wat zeer te be treuren is. Er bestaat echter gelegenheid zich alsnog voor deelname op te geven en we verwachten c'.an ^o stellig, dat de sportverenigingen niet achter zullen blij ven, maar voor zoover ze in de gelegen heid zijn, allen zullen meedoen. De opstelling van de serenade zal op het terrein van de kaasmarkt plaats heb ben, te I alf 9 en precies om 9 uur ver trekken. De te volgen weg z zijn: Peli kaanstraat, Haarl.straat, Princessekade, Kort Rapenburg, Rapenburg. Bij bet huis van den burgemeester zal van iedere ver eeniging één persoon, bij voorkeur de voorzitter, uittreden en b" den burge meester binnengaan. De serenade zal de rna gaan van Ra penburg (overzijde) langs Breestraat, Wa- tersteeg, Hooigracht, en ontbonden wor den op het terrein Kaasmarkt. PROF. DR. P. C. FLU. Prof. Dr. P. C. Flu, hooglecraar in de tropische hygiëne en parasitologie aan de Leidsche Universiteit, is Maan dag met het stoomschip Commewijne uit West Indië, waar hij eenige maan den heeft vertoefd, voor het doen van wetenschappelijke onderzoekingen en het verzamelen van studiemateriaal, ten behoeve van het Instituut voor Tropische Geneeskunde alhier, te Ha vre aangekomen en vandaar doorge reisd naar Parijs, waar hij de volgen de dagen voor wetenschappelijke on derzoekingen heeft vertoefd Prof. Flu, die heden uit Parijs is vertrokken, is vanmiddag alhier aan gekomen, waar op het station meer deren zijner ambtgenooten aanwezig waren om hem te verwelkomen. UITBOUW VRIJE UNIVERSITEIT. Men verzoekt ons mede te deelen, dat op Maandag 12 December a.s., des avonds 8 uur een vergadering plaats heeft van het Comité voor den Uit bouw der Vrije Universiteit. De ver gadering heeft als naar gewoonte plaats in de catechisatiekamer van Ds. Thomas aan de Hooigracht. Alle Comité-leden worden opgewekt om die vergadering bij te wonen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACH TEN OVER HET KATHOLICISME. Gisteravond hield Prof. Verhaar (War mond), in het Klein Auditorium der Uni versiteit te Leiden, zijn vierde weten schappelijke voordracht over den oor sprong van den mensch. In het eerste deel liet spr. bij wijze van inleiding, zien, dat de mensch bestaat uit stof (lichaam) en geest (ziel). Speciaal voor het bestaan eener geestelijke ziel werden uitvoerige argumenten gegeven, ontleend aan wijsbegeerte en théologie. Daarna ging spreker over tot de behan deling van den oorsprong van »len mensch na eerst nog eens kort te hebben uitge legd. wat hij in dé vorige voordracht uit voerig had uiteengezet; wat we te ver staan hebben coder de nrodunionistische nv rhanisfisch evolutionistische (darwinis tisch) en teleologiseh-evolutionistische I heorieèn. In een tweede deel liet spr. zien, dat de menschelijke ziel alleen door God gescha pen kan zijn. Dit wordt ons geleerd door de wijsbegeerte, door de Godsopenbaring en door het onfeilbaar leergezag der Kerk. Het ontstaan der menschelijke ziel door evolutie wordt dus door de Katholieke Kerk verworpen. In het derde deel werd gesproken over den oorsprong van het menschelijk li chaam. Uitgeschakeld werd het materia listisch of mechanistisch evolutionisme, als in strijd met wijsbegeerte en Gods openbaring. Wat betreft het productio- nisme en het theologisch evolutionisme, werd allereerst geconstateerd, dat de wijs begeerte de mogelijkheid van beide open laat. Natuurwetenschappelijk gesproken is er geen enkel werkelijk bewijs, zelfs geen enkele rechtstreeksche aanwijzing uit de feiten te geven voor de verwantschap tus- schen het menschelijk en dierlijk organis me. Het hijbelsch scheppingsverhaal pleit in zijn letterlijken zin voor het productio- nisme en de oud-christelijke traditie sluit zich hierbij aan. De bijbelcommissie gaf hierover een be langrijke uitspraak ten gunste der pro- ductionistische opvatting. Uitvoerig werd de beteekenis en de waarde dezer uit spraak toegelicht. De nadruk werd er op gevestigd, dat het onfeilbaar Leergezag der Kerk in deze geen uitspraak heeft ge geven, zoodat de geleerden hun weten schappelijk onderzofek kunnen blijven voortzetten. Conclusie: de evolutie van het menschelijk lichaam is wetenschap pelijk niet te verifieeren, gelijk ook door niet-katholieke geleerden, eerlijk erkend wordt. De volgende vier lezingen worden ge houden op Donderdag 26 Jan., 9 Febr., 23 Febr. en 8 Maart. Wij kunnen aan dit ons van Katholieke zijde toegezonden verslag toevoegen, dat voor ons, die met de katholieken aan de autoriteit der Heilige Schrift vasthouden, de letterlijke opvatting van het hijbelsch Scheppingsverhaal de eenig mogelijke is, omdat wij de gegevens der Heilige Schrift niet pasklaar mogen maken voor de tel kens wisselende resultaten der natuurwe tenschap, al is het natuurlijk wel moge lijk, dat allerlei ontdekkingen en onder zoekingen een nieuw licht kunnen wer pen op verschillende bijzonderheden, die ons in den Bijbel worden meegedeeld. VERZOEK OM OPSPORING. In verband met het vinden in de Waal haven te Rotterdam van een eikenhouten kist, gelijkende op een duivenhok, waar in zich het lijk van een vrouwspersoon be vond, verzoekt de Commissaris van poli tie der afd. A (Zedenpolitie) te 's-Graven- hage de opsporing, aanhouding en voor geleiding van: ITendrikus Johannes Koppers, bijge naamd „Rooie Henk", geboren te Druten 25 Februari 1894, koopman en wonende van Limburg Stirumstraat No. 33 aldaar, en Koos Michels, plm. 30 jaar, middelma tig lang en schraal van postuur. Hij is ge kleed met donkere pet, grijs colbert cos- tuum en slap boord. Hij is koopman en woont eveneens in perceel van Limburg Stirumstraat 33 aldaar. Beide personen loopen met z.g. bedel brieven, welke door hen in brievenbussen worden gedeponeerd, om den volgenden dag antwoord te komen halen. Zij worden verdacht van het misdrijf, c.q. medeplichtigheid, bedoeld bij artikel 297 Wetboek van Strafrecht. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. In de Heerenstraat 35, waar vroeger een kruidenierszaak was gevestigd, is door den heer J. Eriks een winkel be gonnen in chemicaliën, verfwaren en schoonmaakartikelen. De winkel is geheel opnieuw gerestaureerd, voor zien van een nieuwe pui, een stofvrije etalagekast, enz. Het werk is uitge voerd door de firma v. d. Bley alhier, geheel tot tevredenheid van den eige naar, Daar in deze wijk een dergelijke zaak als door den heer J. Eriks geo pend is nog niet bestaat, kan ze zeker wel toekomst hebben en we wenschen den eigenaar dan ook veel succes met zijn onderneming. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. In de 1ste groep van den winter- wedstrijd zijn nog de volgende partijen gespeeld: DemmendalNoteboom 01, ir. Van HoekBosscha 01 Boldr. Hins 10, BolNoteboom 01, dr. HinsBosscha 01, Ilins—Van Hoek YiYi. Het beste staan: Bosscha 5 uit 5, Noteboom 4 uit 5 en Bol 2 uit 3. LEIDSCHE BELASTINGOPHAAL DIENST. De 8e afdracht van dezen dienst heeft plaats gehad en afgedragen is over de laatste 4 weken 12621,—, de vorige afdracht bedroeg 11103.51. Om te doen zien hoe deze dienst geregeld is vooruit gegaan geven wij het cijfer van de eerste afdracht 27 Mei 1.1., welke toen bedroeg 2898,47. Het aantal aangeslotenen is thans de 2000 reeds gepasseerd en neemt nog dagelijks toe. Ten nadeele van den student S. is uit het Academiegebouw een win terjas met een paar handschoenen on L vreemd. Binnenland. De Leidsche Raad is gereed geko men met de algemeene beschouwingen De politi'e is den daders van denj moord te Rotterdam op het spoor. Buitenland Verschillende Poolsche kwesti'es voor den Volkenbondsraad. Een permanente Russische waarne mer te Genève. De Vlaamsche kwestie in den Bel gischen Senaat. BINNENLAND. HOFBERICHT. De Koninklijke Familie wordt op 17 dezer voor eenige dagen op het Leo verwacht. Het ligt in het voornemen de eer ste der avondontvangsten ten Hove te doen plaats hebben op Woensdag 4 Januari e.k. DE REIS VAN MR. DR. D. KOOLEN. In beurskringen verluidde, dat aan de reis, door Mr. Dr. D. Kooien, lid van den Baad van State, naar Indié ondernomen, behalve een industrieele, ook een politieke beteekenis zou moe ten word entoegekend. Zelfs zou zij in verhand staan met een officieele opdracht tot zekere pogingen van toe nadering tusschen de bevolking en de Indische regeering. Naar de Tijd verneemt, is van een dergelijke politieke beteekenis der be doelde reis en van eenige officieele op dracht noch bij liet departement van koloniën, noch bij de R. K. Kamer fractie, noch bij het bestuur der R. K. Staatspartij ook maar het minste he kend, zooda de reis als van louter par ticulieren aard moet worden be schouwd. Dit is natuurlijk weer een zelfde praatje als ten opzichte van de reis van den heer Colijn. Wanneer er sprake was voor zoo'n regeeringsopdracht, zou dit moeten duiden op een ernstig meenningsver- scliil tusschen Minister en Gouvern.- Generaal, of dat het zou duiden op den wensch van den G. G. om van uit Holland denkbeelden in Indië over te planten. In het eerste geval zou de G. G. natuurlijk voortijdig heengaan. In het tweede geval zou niet een der gelijke missie volgen, maar zou de aanstelling van een Luitenant Gou verneur-Generaal overwogen worden. Wij hebben in. de reizen van de hee- ren Colijn en Kooien dan ook niet an ders te zien dan de behoefte van de politieke partijen hier, om een nauwe re aansluiting te bewerken met Indië. Juist door de Communistische woe lingen efi de meerdere zelfstandigheid van Indië krijgt Indië een bijzondere beteekenis. Daarom is ook een betere samenwerking noodig. DE RETOURCOMMISSIES IN HET GASBEDRIJF. Door B. en W. van Gouda wordt aan den Raad medegedeeld, dat bij. onder zoek aan het licht is gekomen, dat corruptie zich heeft voorgedaan bij een lageren ambtenaar, n.l. bij den be drijfsleider der gemeentelijke gasfa briek, den heer G. Uit dit onderzoek is komen vast te staan, dat in den loop der jaren door bedoelden ambte naar een bedrag is ontvangen van plm 4000, hetwelk hij zich heeft ver schaft, door bij de wisseling des jaars verschillende firma's zijn beste weti- schen aan te bieden, alzoo in den vorm van Nieuwjaarsfooien. Dit pro visiebedrag, procentsgewijze berekend bedraagt 5 pet. Daar anderen niet in die provisie deelden, betwijfelen B. en W. of hier van een z.g. retourcommis sie mag worden gesproken. Immers, de getoucheerde bedragen zijn daar voor te afwijkend van de door de le veranciers gevolgde gewoonten. De ambtenaar heeft geen gelegen heid gehad, invloed te doen gelden op de opdrachten tot levering, wijl de be- stellingen werden gedaan door de di rectie zelve. Uiteraard beoordeelde de heer G. wel het geleverde en werden ook de te repareeren meters door hem aangewezen. Doordat de directie ook zelf hieraan de noodige aandacht schonk, komen B. en W. tot de over tuiging, dat de bedrijfsleider niet naar eigen wilekeur kon handelen. B. en W. mcenen. dat niet volden- de redenen aanwezig zijn. om den heer G. uit het ambtenaren-korps te stooten. Rekening houdende met den staat van dienst van den heer G., den aard zijner overtreding en hetgeen verder hierop betrekking had, steil»-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1