mm peert met 'de opmerking dat daaronder ook mensclïen van buiten voorkomen. De heer van Stralen meent dnt dit geen invloed heeft gehad pn dnor vertrek gecompenseerd wordt. Spr. erkent dat er een groot bedrag aan steun wordt betaald, dat bedrag zou nut tiger besteed zijn aan werkverschaffing en werkverruiming. Ook dit college zeg: evenals het vorige, dat al het mogelijke is gedaan. Dat ontkent spr. Het vraagstuk is moeilijk, maar er is ook te veel sleur, het geen spr. met een voorbeeld illustreert uit een commissievergadering. B. en W. willen zich aansluiten bij het vorig college. Dat zocht zijn boil in om vorming eh vakbekwaming. Daarvan zijn de resultaten echter pover, zooals spr aantoont met een poging voor emigra tie naar Canada en een schilderscursus. Spr. noemt een aantal werken om tot werkverschaffing te komen. In de eerste plaat3 aanleg van de nieuwe veemarkt. Wat wil men nu? Eerst een duur plan Nu wil men aan de andere zijde van de stad een markt. Zoo schieten wij niet op. Hoe staat het met de woningbouw? Ook daar geen opschieten, niettegenstaande het groot aantal werklooze metselaars en timmerlieden. Er moet op groote schaal gebouwd worden, ook tegen de maatre gelen van huiseigenaren. Demping van 't Levendaal rou ook kunnen worden be nut voor werkverschaffing Demping los van rioleering kan volgens deskundigen. Verbetering van den Haatrweg is drin gend noodig. Kunnen B. en W. geen aan drang uitoefenen? Evenzoo de spoorweg haven aldaar, eischt verbetering. Verder bespreekt spr. de aansluiting van de Tuinstadwijk met de Korevaarstraat, ook daar moet met energie worden aangepakt. Ook inzake de plannen van de Leidsche Hout weet men niet hoeveel spoed be tracht wordt. Kunnen de gronden niet vast in orde gemaakt worden? Wordt met andere gemeenten overleg gepleegd? Kan Leiden niet helpen aan het dempen van plassen? Het provinciaal wegenplan zal ons de kans bieden om ook onze werkloozen ge plaatst te krijgen, maar dan moeten B. en W. er bij zijn. In den winter kan schilderwerk worden uitgevoerd. Er zijn tal van schilders werk loos. Van de zijde \an Gemeentewerken is tegenwerking ondervonden; men wilde de verfwerken in één bestek houden. De heer Huurman merkt op, dat dit alleen in de vacantie kan; er kunnen geen 10 menscuen in één lokaal gezet worden. De heer van Stralen hoopt dat B. en W. diligent zullen zijn. Spr. vergelijkt gemeentewoningen met woningen van particuliere maatsch. De eerste steken on gunstig af wat verf-onderhoud aangaat. In den winter kan voordeeliger verfwerk worden verkregen. De werkloozenkassen zullen een lange re periode kunnen uitkeeren mits een be tere regeling wordt getroffen. In Leiden is nog onvoldoende verzorging. De heer Wilbrink heeft gesproken van de. St. Ni- colaas-voorstellen van de S.D.A.P., maar SDr. protesteert tegen het betrekken van spr.'s voorstellen daaronder. De pressie van het rijk om de ondersteu ning op 13 te fixeeren bestaat niet meer, daarom is de kleine verhooging -van 0.50 het minimum, waartoe spr. zich wel moest bepalen om den steun, dien spr. van de overzijde noodig heeft. Spr. heeft zich verléden jaar neergelegd bij de toezegging van den wethouder om de gezinsaftrek onder de oogen te zien. Er is miniem van terecht gekomen. Daarentegen drijft wel het Burg. Armbestuur de vrouw naar bui ten. niettegenstaande het Chr. beginsel de vrouw in huis wil houden. Weth. Sanders wilde ook de huurtoe- slag geven, maar heeft toen een zeer schriele toeslag ingevoerd die de gemeen te ruim ƒ500 heeft gekost. Er zijn bedra gen van 8 cent tot een kwartje en enkele hoogere bedragen uitbetaald. Daarom komt spr. weer met zijn oude voorstel. Omvorming van het rurg. Armbestuur is een noodzaak, omdat he* instituut ver dwijnen moet. Hier temeer omdat dit in stituut hier absoluut onjuist optreedt. Er is onvoldoende contact tusschen dit col lege en den raad, niettegenstaande het hooge bedrag door dit college uitgegeven. De norm van het B. A. is 7 per week voor gezinnen met 2 a 3 kinderen. Het sy steem deugt niet. Bij de crisissteun is het 13; waarom dan ineen. i,ot de helft la ten terugvallen? Vreest m"ii werkschuw heid, laaï men het dan zeggen en eenvou dig weigeren. Een prikkel tot werken is er noodig, daarom was spr. tegen de voor stellen van den heer Knuttel, omdat die het volle loon wilde, maar dat moet geen prikkel van den honger zijn. Spr. vraagt of B. en W. zich een Kerst- uitkeering voorstellen. Spr. vraagt voorts of van de zijde van de Chr. Arbeiders, waarvan o.a. de heer Heemskerk de vertegenwoordiger is. geen hulp ,geboden kan worden. Van die.zijde worden schuchtere pogingen gedaan om zich los te maken van de anderen. Spr. noemt o.a. de R.K. Werkmansbond. Verder de actie van den heer Groten huis. Spr. leest voor wat deze schreef in den tijd der verkiezingen. Maar deze men- schen hebben geen ruggegraat.. Zij trek ken spoedig hun beschuldigingen in zoo- als nu weer in Ons Schild een knieval wordt gedaan. In de N. L. Crt. zegt een arbeider, dat deze en hun organisatie het 5e wiel. aan den wagen zijn. Op het ongerijmde van het zitten van arbeiders met anderen in een organisatie is daarmede weer de aan dacht gevestigd. Steeds meer worden de arbeiders door de anderen tot zwijgen gebracht. De heer v. d. R e ij d e n (C.H.) vraagt het woord, omdat hij als rapporteur van de 3e sectie door den heer Schüller is aan gevallen. In deze sectie zaten 6 sociaal democraten die allen hun wenschen heb ben kenbaar gemaakt. Het is een heel werk om daarvan een samenvattend ge heel te maken. Dat heeft de ambtenaar, die spr. ter zijde stond,heel goed gedaan. Spr. brengt hem daarvoor dank. Wanneer wat vergeten is, dan zal dat wel niet veel van waarde zijn geweest. Spr, heeft het fpnminste zonder bezwaar kunnen onder tekenen. Als raadslid spreekt spr. niet veel, maar loopt dan ook geen gevaar om als de so- ci:inl-deniocraten over alles te kakelen. Als raadslid doet spr. misschien ook niet veel, maar spr. g looft dat het steu nen van de pogingen die het college aan wendt om degelijk werk te doen. meer beteekent dan het spreken voor de tribu ne en het maken van allerlei grappen en kunsten. Door verschillende leden wordt gepro testeerd. Eén lid roept: Hij kan niet anders. De heer v. d. Re ij den eindigt met de onmerking. dat de nrhpidpra tpn slofte ook niets hebben aan het doen van he- loftpn. Sur boreivt tenminste nog wat rn«t daadwnHfeitiVon stenn De heer Schüller n hof woord voor een persoonlijk feit. Hij is be- leedigd door den heer v. d. Reijden, die ook van hem sprak als iemand, die ka kelt, grappen verkoopt en kunsten maakt. Hij vraagt den heer v. d. Reijden deze woorden in te trekken. De heer v. d. R e ij d e n is daartoe niet bereid. Dit incident wordt gesloten. De heer Huurman (A.R.) wil trach ten zich strikt te houden aan de Leidsche begrooting. Spr. begint met B. en W. dank te zeggen dat zij deze begrooting hebben klaar gekregen zonder belasting- verhooging. Voorts merkt hij op, dat het college voor het overgroote deel uit nieuwe menschen bestaat. Er moet eenige rustige werkzaam heid gegund worden. Daartoe wil spr. en zijn fractie meewerken. Spr. wenscht het. college hetzelfde succes als het vorig- toe. Spr. komt op tegen het betoog van den heer van Eek. Spr, wil niet spreken van misleiding, maar wel zeggen lat de heer van Eek voorstellen deed, waarvan hij ze ker weet, dat zij onbereikbaar zijp. Spr. noemt ten eerste diens voorstel inzaK.? de financiën. De heer van Eek vil /22('00G aan bedrijfswinst prij9 gevm door gas- prijs- en electriciteitsprijsverlaging. Daar tegenover om toch evenwicht te houden en bovendien de fondsen voor werkver ruiming te vinden, invoeren of verhongen een drietal belastingen. In de eerste plaats de verhooging van de opcenten op de ver mogensbelasting. Deze verhooging zal naar spr. vernam, kunnen opbrengen 315i>0. In de tweede plaats de zakelijke bedrijfs belasting. Deze belasting zal ongelijkma tig drukken omdat zij onvoldoende reke ning kan houden met de Verschillende in richting van de bedrijven. De opbrengst zal ƒ71.001) bedragen. In de derde plaats wil de heer van Eek een belasting op de bouwterreinen. Wat bedoelt hier de heer van Eek? Welke terreinen 2ullen onder deze belasting vallen? Het eenige zou zijn een denkbeeldigen kring te trekken en alle perceelen aanslaan binnen dien kring gelegen. Maar dan is men er nog niet. Dan is nog noodig een uitbreidingsplan om te weten welke terreinen bestemd zijn voor pleinen en wegen. Doch ook dan moet nog de waarde berekend worden, d. w.z. de tegenwoordige waarde. De belas ting zal dan kunnen bedragen J4 van de tegenwoordige waarde. Men begrijpt, dat daarvoor geen cijfers genoemd kun nen worden. Maar in elk geval zal niet bereikt worden het bedrag, dat de heer van Eek wil laten vallen. De voorstellen van den heer van Eek zijn dus niet het ei van Columbus. De heer van Eek wilde, ook bii de Re geering aandringen op een mildere bij drage van het Rijk. Wat zal daarvan het resultaat zijn? Maar bovendien wat helpt ons dat voor 1928? Noodig. ia nu om aan te geven welke wegen er zijn om de be grooting beter te doen kloppen op de gé- meentelijke behoeften. Met groote woor den komen we er niet. Wat is overheidstaak? D.e.héer van Eek noemde o.a. overnemen van de watervoor ziening. Maar nu is het toch vreemd, dat nu te noemen, terwijl pas de termijn van concessie met 10 jaar is verlengd. GeinterrumDeerd wordt met de opmer king, dat dit 10 iaar eerder moest zijn ge schied. De beer Huurman meeni, dat dit weer een uitdrukking is van iemand, die heelemaal niet op de hoogte is. Wat toch is het geval? Het waterleidingcontract is gunstig voor de gemeente. In gemeente handen zou het veel geld gekost hebben. Maar in 1876 was men blij dat men zoo n concessiecontract kon sluiten en dat doet de deur dicht, 't 7iin nu slechts dikke woorden zonder inhoud, deze critiek. De heer Schüller heeft de eigenaardige gewoonte al wat hij zoo ziet in de stad op een papiertje te zetten. Nadat dit in de fractie is goedgekeurd wordt het in den raad afgedraaid. Een brug die te hoog of te smal is, straten, die verbetering behoe ven, vaarten die veranderd moeten wor den enz. Dat alles weten B. en W. ook. Dat is geen ontdekking van den heer Schüller. 't Is slechts tactiek om de aan dacht op bekende gebreken te vestigen. Een allerkoddigste redeneering deed de heer van Stralen hooren. Deze heeft roe rend een heel pleidooi gehouden over de ellendige werkloosheid. Hij somde de werkloosheidLdagen op en kwam tot 80.000 nu in verband met 70.000 vroeger. Maar hij vergat, dat dit aantal van 10.000 meer juist een vol jaar van 33 arbeiders is. Wa ren er vroeger 550, dan zijn er nu 580. Dat is erg, heel erg. maar het ergste is niet die vermeerdering maar het fe't. dat er werkloosheid is. Ir de redeneering van den heer van Stralen was meer schiin dan wezen. De heer van Stralen wordt gehouden voor een man, die verstand heeft op dit terrein, /an hem wordt veel verwacht. Helaas, als het op concrete dir.gen aan komt, dat de wiisheid dan den heer van Stralen in den steek laat. Zoc noemde hij ook de afbouw van de 74 woningen. Maar wat is hier het geval? In de besteksbepa lingen is alles omschreven, aan sneller afwerken kunnen B. en W. niets doen. Op een opmerking van den heer van Stralen, dat dan te laat is aanbesteed, antwoordt spr., dat ook dat alweer getuigt van slecht inzicht omdat de opmerker hoe knap ook, dat niet beoordeelen kan. Hier had men te maken met rijkssubsidie en daar moest op gewacht worden. Niets is gevaarlijker dan beginnen met den bouw waarvan de plannen niet af zijn; dat leidt tot verwikkelingen. De heer van Stralen sprak ook van de veemarkt als een luttel iets. Maar heeft de heer van Stralen dan niets gesnapt van de groote kaarten, niet geproefd, dat dit een zaak van gewicht is? Als men in Januari een plan heeft, is dat in Juni niet klaar. Als eind 1928 een plan geheel af zou zijn, dan hebben heel wat ambtena ren daar dag aan dag druk werk mee. Wat helpt dat dan voor 1928? Over de demping van het Levendaal wordt gesproken als een bagatel. Men acht de stankverplaatsing van weinig be- teekenis. Spr. is daar wel bevreesd voor. Spr. kan ook geen zekerheid daaromtrent geven, maar de groote waarschijnlijkheid wel. De verbetering van den Haagweg zal ook tot de vrome wenschen behooren, om dat. het een rijksweg is. Spr. had gaarne gezien een plan van werken, die direct uitvoerbaar zijn. Nu is het een spreken voor de tribune. Over de verbinding Korevaarstraat Tuinstadwijk wordt ook gesproken alsof het niets is. Spr. is daaromtrent ook zeer hpnipuwd nanr het nlan omdat daarnnn 7PO onf7«ftpprl vastzit. Gesnr^kpn ook over rle st'ehting ,.TV r,oTr)npn*ewnniPir" 'n dp pnmm wnnrvpn ook snr®ker zit Spr. noemt enk^lp nndor- hpi'dswprkraarnhedpn. o a. word voor het schilderen besteed f4125. voor een groep waarin een 300 a 350 gebroken ruiten. Op 23 December zal het drie jaar geleden ziin dat de eerste bewoner daar kwam. Spr. vraagt, op welke bewoning dat wijst, als nu reeds zooveel onderhoud noodig is en de woningen er uit zien zooals hier ge- teekend? In den winter kan niet geschil derd worden in de scholen, omdat dan geen aannemer daartoe bereid is, dan verdient hij niets. Het. onderhoud moet met overleg en over de jaren verdeeld, worden uitgevoerd. Wat de omvorming van werkkrachten aangaat, daar zat ook weer politiek in. De heeren S.D. wilden geen dwang, dat heeft hun stem bepaald en niet het ge meenschapsbelang. Spr. zegt nogmaals: gebruik geen groote woorden, maar doe slechts verstandige practische voorstellen. Daarna wordt te 6 uur de vergadering verdaagd tot Woensdag 2 uur. GEMENGD NIEUWS. EEN UITGEBREIDE STORING IN HET ELECTRISCH BEDRIJF TE 'S GRAVENHAGE. Brand in een transformatorstation. Een felle brand, ontstaan in het trans- formatorstation der H. T. M. aan den Sehenkweg aan het einde van de An na van Buerenstraat te 's Gravenha- ge, heeft gisteravond veel beroering gewekt, vooral; omdat tengevolge van dien brand verschillende stadswijken, met name het Bezuidenhoutkwartier, het Boomen- en Bloemenkwartier, het Laakkwartier en Spoorwijk in duister nis werden gehuld, terwijl in de ge- heele stad de trams, en aanvankelijk ook de electrische spoorwegen op het traject RotterdamDen HaagHaar lem tot stilstand werden gedwongen. Even voor negenen zag een voorbij ganger, de hoer Joh. Slingerland uit Voorburg, dat uit het van den open baren weg geheel afgescheiden trans formatorgebouw een rookwolk kwam. Daar hij niemand op het terrein aan wezig zag, belde de heer S. in een na- burigen sigarenwinkel onmiddellijk de brandweer op, dié binnen vijf mi nuten met de motorspuit van de Lou ise Henriëttestraat ter plaatse was. Zeer kort daarop verscheen ook de motorspuit van den Rijswijkscheweg. Onder leiding van den inspecteur De Jager werd dadelijk met het blus schingswerk aangevangen, doch hier toe moest de brandweer zich eerst een weg banen door de zwaar gesloten houten deuren, welke deel uitmaken van de schutting, om het voorterrein. Met koevoeten en breekijzers was bin nen enkele minuten èèn dezer deuren geforceerd, zoodat de'slangen konden worden uitgelegd; Ook het gebouw zelf scheen herme tisch gesloten. Döch de brandweer zag spoedig kans, een der' ijzeren deuren van het gebouw open te rammen, ter wijl intusschen eenige van haar spuit gasten de muren van het transforma torstation en voor zoover mogelijk ook het interieur onder de deur door, nat spoten. Een geweldige vuurgloed kwam uit het gedeelte, waar de brand scheen te zijn ontstaan den brandweerman nen tegemoet. Zij(" trotseerden echter het gevaar en een paar man gingen naar binnen om den vuurhaard op te sporen. Intusschen was een assistent van het bedrijf ter plaatse gekomen, die de noodige aanwijzingen gaf. La ter kwamen resp. ook de adjunct-di recteur, Ir. Trooster en de directeur van het G. E. B., Ir. Bakker. De brand bleek een der transforma toren tot oorsprong te hebben en de vlammen werden later hevig gevoed door het daarbij behoorende olie-re servoir. Een der deskundigen was van meening, dat de transformator zich automatisch zou uitschakelen en dat dan het vuur vrij eenvoudig zou zijn te dooven. Geadviseerd werd, in verband met de aanwezigheid van zoo veel olie, het blusschen met water te staken en dit voort te zetten met zand. In minder dan geen tijd hadden de brandweermannen een deel van de klinkerbestrating van het voorter rein opengebroken en toen werden massa's schoppen zand op het vuur geworpen. De vuurhaard had inmiddels zulk een omvang aangenomen, dat aan blussching met zand niet viel te den ken. Het blusschingswerk werd daar op weer met de spuiten voortgezet, totdat eindelijk de vlammen, toen de olietank was uitgebrand, den strijd tegen de brandweer moesten opgeven. Op dat oogenblik evenwel het was toen omstreeks kwart voor tien werd een plof gehoord, die het ge- heele transformatorstation electrisch uitschakelde en die tevens zooals hierboven reeds werd gemeld eeni ge wijken van de stad in het donker zette, terwijl in de geheele stad het voedingsnet van de tram uit geschakeld werd. Ook de electrische spoorweg op de lijn RotterdamHaarlem, die met dit transformatorstation in stroom- verbinding staat, was eenigen tijd tot stilstand gedoemd, doch door over schakeling op Rotterdam kon. zij het ook met halve kracht, het spoorweg verkeer betrekkelijk spoedig worden hervat. Als vermoedelijke oorzaak van deze uitschakeling veronderstelde men, dat een 10.000 volt-kabel onder water was gekomen, en dat dientengevolge de stroom automatisch werd afgesloten. De brand zelf wordt toegeschreven aan een defect aan den olieschakelaar De tram kon omstreeks half twaalf haar weg vervolgen en te kwart voor twaalf gingen in genoemde wijken de lichten weer aan. Duizenden hewnners van de Rezni- donhOlltwijk ondernamen eer» wande ling naar de plaats van den brand. Het blusschingswerk werd bijgewoond door burgemeester Patijn, hoofdcom missaris van politie van 't Sant Geheimzinnige misdaad. Te Mos kou is een geheimzinnige dubbele moord gepleegd. Slachtoffers van deze misdaad zijn de sovjet-arbeider van het arbeidscommissariaat, tevens huis bewaarder, Koluschik en zijn vrouw. In den avond van 2 December ver scheen een onbekend man bij hel echtpaar en bleef dien nacht ook met de echtelieden in dezelfde kamer. Den volgenden moreen vond men dezen vermoord, terwijl de vermoede lijke moordenaar spoorloos verdwenen was. Auto-ongeval. Gistermiddag reed te Grave de vrachtauto van dgn heer Bimbergen uit Bergheen uit de pont het land op. Toen de wagen boven ge komen was. weigerde de motor. Door dat ook de reminrichting defect bleek, reed de auto terug de helling af en botste tegen een cementen talud van een aanlegdijk en kantelde om. De bestuurder-eigenaar raakte tus schen het stuur en den zijkant be kneld; hij werd spoedig bevrijd en naar het gasthuis vervoerd, waar zijn toestand niet ernstig bleek. Branden. Gisternacht heeft een felle brand gewoed in de timmerfa briek der firma Lommerse aan de Vin kengas te Nijmegen. De brandweer moest optreden met 9 spuiten, doch ze kon niet verhinderen, dat het gehee le gebouw uitbrandde. Een groote voorraad hout, waaron der 120 gereed gemaakte wenteltrap pen, werd door het vuur vernield. De huizen, welke om het geheel ingeslo ten fabriekspand lagen, kregen veel waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisteravond zijn te Heeze bij Eindhoven drie groote boerderijen af gebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door den slechten toestand van een schoorsteen in de boerderij van de weduwe v. d. H., welke hoeve in minder dan geen tijd in de asch werd gelegd. Het vuur sloeg daarna over op de kapitale boerderij van J. H., welke eveneens totaal afbandde. De derde boerderij behoorde aan E. v. W., en brandde ook af. Van de Inboedel kon z >o goed als niet3 gered worden. Drie varkens en vier gelten kwamen in het vuur om. 'Verzekering dekt de-schade. Inbrekers gearresteerd. Te Hil versum werd in den laatsten tijd meermalen ingebroken in leegstaan de, gemeubileerde villa's. Zoo werJon uit een landhuis, aan den Utrecht- scheri straatweg ontvreemd een mar moren pendule met coupes, een Bijbel, oud koper, theelepeltjes, enz. Per radio werden de inbrekers be kend geraakt, doch de daders bleven onbekend. Te Utrecht werd bij een opkooper beslag gelegd op de pendule. De ver- kooper bleek echter een valschen naam te hebben opgegeven. Dank zij de bemoeiingen van een volontair bij de recherche kreeg deze een kwitan tie in handen, die de verkooper ach teloos had achtergelaten. Door dit gegeven was een spoor ver kregen en werd te Hilversum de 17- jarige v. d. M. aangehouden, die nader bleek bij zijn bezoek aan Utrecht een fietslantaarn te hebben gestolen. Na confrontatie was ontkennen niet meer mogelijk. .Gearresteerd werd mede z'n 21-jarige kameraad, F. Spoedig bleek, dat beide personen meerdere misdrij ven hadden begaan. Kunstzijde voor gloeikousjes. Dat kunstzijde, behalve voor mode-artike len ook geschikt is voor andere doel einden, daar vestigt Bruckhaus in het tijdschrift „Die Kunstseide" de aan dacht op, en wel voornamelijk op de fabricage van gloeikousjes uit kunst zijde. Deze gloeikousjes zijn goedkooper dan de uit rameh vervaardigde, en bovendien is hun levensduur langer. Zij worden gebruikt voor straatverlich ting in hangende lampen of in staan de staatlantaarns. Voor de fabricage wordt de buis uit kunstzijde in een zoutoplossing ge dompeld, waardoor de vezel tweemaal zoo dik in doorsnede wordt. Bij het al- branden zal men een ontploffing waar nemen. Wordt het thoriumnitraat van de salpeterzuurresten bevrijd, dan kan het materiaal tot gloeikous verwerkt worden door behandeling met ammo niak of organische basen. Het kousje wordt door ontsteking op den brander zelf gevormd, waardoor het aan de onderzijde van een metalen ring voor zien is. Sinterklaas voor anker. Uit Enk huizen schrijft men; Maandag tegen den avond Zijn hier twee vaartuigen uitgevaren, wijl er ten zuiden van de stad een vaartuig was opgemerkt, met een vlag in den top van den mast. wat hier altijd als een noodsein wordt beschouwd, Toen de visschersvaartuigen het schip waren genaderd, verscheen juist Sinterklaas met zijn knecht op het dek. Het vaartuig, met vlaggen ge- pavoiseerd.lag voor anker en zou spoedig vertrekken naar Broekerha ven, waar de goede Sint en Zwarte Piet zouden landen. Noodlanding. Gisterochtend heeft een passagiersvliegtuig van Hamburg naar Amsterdam een noodlanding moeten doen in den polder Masten broek, op een uur afstand van Kam pen. Ér waren geen passagiers in het vliegtuig. De beide 'bestuurders kre gen geen letsel. Do landing, die zeer vlot verliep was noorf^kelifV. door n rjofopt (jeri rriotor. Fet zal nondza- lreliik zijn een nieuwe motor *nn fp brengen, alvorens bet vliegtuig weer zal kunnen opstijgen. Terug gevonden. Op Maandag 21 November werd de bemanning van don Viaardingschen zeillogger Engel- berlus, schipper Jochem Rog, van de Alg. Reederij- en Handel-Mij. te Vlaar- dingen in de nabijheid van de Lemaos banken op de Noordzee door vliegend stormweer genoodzaakt de vleet af te hakken, daar anders het schip op de zandbanken zou zijn gedreven. Een twintig andere haringschepen moes ten dit eveneens doen. Op 25 November is de Engelbertu* zonder vleet te Vlaardingen binnen gekomen. J.l. Zaterdag is nu de stoom treiler Nelly, schipper P. Wijker, van dezelfde reederij, met schipper Rog aan boord als gids, naar zee vertrok ken om de vleet op te zoeken. Zondag vond men de vleet terug; ze werd met veel moeite aan boord gehaald, met 'n twintig netten met toebehooren van een aan de reederij P. Knoester te Sche veningen toebehoorenden zeillogger.- Andere vleten werden nog drijvende gevonden, doch wegens plaatsgebrek kon men deze niet opnemen. De waarde van een vleet varieert van 7000 tot 10.000. VISSCHERIJBERIGHTEN. IJMUIDEN, 6 Dec. Heden aange komen aan den Rijksafslag:19 stoom trawlers en 31 kustvisschers. I>e prij zen waren als volgt: 'tarbot 17—-70, griot 2037 p. 50 K.G., gr. tong 1,20 1,50, middel tong 1,101,40, JtÉ tong 6,8$1,15, gr. schol 2228, middel dito 2329, zetschol 30—-39 kl. schol s21, bot 7, schar 2,99 —17 per 50 K.G.; rog 11,5024 p,. 20 st., vleet 0,86-—2,33 p. st.; pie terman poontjes 49, gr. schelvisch 354.7» midd l di.o 2330, kleinmid- del 24, kl. dito 514,50 p. 50 K.G.; kabeljauw 3650 p. 125 K.G, gr. gullen 716, kl. dito 58 p. $0 st.; leng 0,734,10, heilbot 1,05 p. st.; makreel 21 p. 50 K.G.; zalm3,70 steur 1.48 p. st. Van de IJmuider stoomtreilers kwamen er heden 1S aan de markt. De besommingen waren: IJM. 35 met 2588, IJM. i met 2013, IJM. 107 met 2195, IJM. 3 met 1846, IJM. 44 met 2727, IJM. 48 met 2391, IJM, 75 met 2583, IJM. 12 met 3226, IJM. 155 met 1723, IJM. 327 met 1979 IJM. 501 met 1334, IJM. 2 met4266 IJM. 34 met 2343, IJM. 26 met 2025 IJM. 108 met 3757, IJM. 232 met I3Ö4, IJM. 503 met 3006 en IJM. 326 met 1931. De besommingen der 'haringsche pen waren heden: KW. 127 met5545 KW. 62 met 2681, KW. 169 met 990 aan pekelharing. YH. 479 met 1995 LF. 53 met 1386 aan ver- sche haring. Van de treillöggers kwam her den aan den afslag de KW. 166 met 646 besomming. Van de Katwijker haringloggerg waarvan de vangsten naar Katwqk worden verscheept, kwamen in de'ha- dnghaven binnen de KW. 147 met 340 kantjes, KW. 116 met 9 leantjes. KW. 134 met 68 kantjes, KW. .140 met 272 kantjes en KW. 127 met 40 kantjes pekelharing. Heden kwam hier binnen de Duit sche stoomtreiler S.D. 41 met 3735 besomming. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. RADNORSHIRE Rott. n. Vancr. 3 te Les Angeles. RIJNDAM N.-York n. Rott. p. 5 Lizard NOORDERDIJK Vancr. n. Rott. 4 te Seattle. DINTELDIJK 4 v. Rott. te Vancr. LOCHKATÉINE Rott. n. Vancr. 30 van San José de Guatemala. NARENTA Vancr. n. Londen 4 te Glasgow. GAASïERDIJK Rott. m N.-York p. 4 Lizard. RIJNDAM 6 v. N.-York te Rott. SPAARNDAM 6 v. Rott. n. N.-OrL HOLLAND—AFRIKA-LIJN. AALSUM gech. 6 v. Antw. te Anrst, GIEKERK vertr. 5 v. Durban. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. ALCH1BA uitr. p. 5 Ouessant. TEXEL thr. 5 te Accra. VLIELAND thr, 7 te Havre verw. HELDER uitr. 4 van Las Palmas. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. BALLAND uitr. 4 te Montevideo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INDRAPOERA -thr. p. 5 11 n.m. Fl- nisterre 8 10 v.m. te Rott. verw. SLAMAT uitr. p. 5 Oitavos. .GAROET thr. p. 5 Perim. [TJERIMAI thr. p. 6 6 v.m. K. Gaa> dafui. MERAUKE uitr. 5 te Belawan. MODJOKERTO thr. p. 5 5 n.m. Sue*. •SLAMAT uitr. 6 van Gibraltar. MENADO thr. 6 v. Mars. REMBRANDT gech. 6 v*. Rott. te Bat. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND1*. SALEIER 6 v. Bat. te Amat. VONDEL uitr. 6 v. IJmuiden. KON. DER NEDERL. thr. 5 v. Sa- bang. PRINS DER NEDERL. uitr. 6 te Sa- bang. REMBRANDT uitr. 6 te Bat. KANGEAN thr. 5 te Suez. ROTTI thr. 3 v. Batavia. VONDEL uitr. 6 v. Amst. SALABANGKA thr. 4 v. Sabang. SEMBILAN thr. 3 v. Padang. SIMALOER uitr. 5 te Batavia. ROEPAT thr. p. 4 Gibraltar. BORNEO thr. p. 5. Gibraltar. Sbèt.,4.-*

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6