▼an den Oost-Indischen Archipel (In- dologische studie); b. het recht tot het afleggen van de examens in de vereenigde faculteiten der wis- en natuurkunde en der lett. en wijsbeg. (studie van sociale aard rijkskunde) c. het recht om, bij hét examen, be doeld bij art. 12 der H. O.-wet, voor de z.g. A-faculteiten, vrijgesteld te worden van het examen genoemd in art. 2 van het K. B. van 2G Mei 1922, S. 387 (gewijzigd bij besluit van 5 Mei 1925 S. 182), afdeeling III, IV, V en VI; d. het recht om bij het examen, be doeld in art. 77 onder a de?- wet tot re geling van het l.o. van 17- Augustus 1878, S. 127 vrijgesteld te worden van het examen in de vakken Ned. taal en letterkunde en lezen, Fransche Duit- sche en Engelcche talen. Geschiede nis en Staatsinrichting en Aardrijks kunde'. zooals deze zijn omschreven in het programma A van het K.B. van 10 Sept. 1823 S. No. 433 DE AMBACHTSHEER VAN AMERONGEN. In een vergadering van stemge rechtigde leden der Herv. gemeente te Amerongen- heeft naar wij in de Ned. lezen de Ambachtsheer G. Graaf van Aldenburg Bentinck een verklaring laten voorlezen waarbij hij volledig afstand doet van het recht van opperdirectie over de kerkelijke goederen en fondsen aldaar. Uit dank baarheid en uit waardeering voor het geen de Ambachtsheer gedurende 48 jaren voor de Hervormde gemeente gedaan heeft en geweest is, heeft de vergadering daarop met algemeene stemmen besloten, hem dezelfde be voegdheden vrijwillig te verleenen, die hij vroeger krachtens zijn recht uitgeoefend heeft, n.l. het benoemen van twee kerkvoogden en twee nota belen. Voort werd een reglement bespro ken en met groote meerderheid van stemmen aangenomen, waarbij de ge meente het recht bekwam twee kerk voogden en drie notabelen te benoe men en waarin aan kerkvoogden en notabelen de bevoegdheid werd ver leend een kerkelijke belasting in te voeren. VARTA. Te 's-Graveland werd dezer dagen een bazar gehouden, uitgaande van de meisjesvereeniging ..Martha", ten bate vati de Geref. Kerk aldaar. De bruto opbrengst van dezen bazar be draagt f 1215. Gemeenteraad Leiden. (Vervolg van gisteren). De heer van Eek (S.D.) is voorstan der van openhartige politiek. Spr. heeft het vermoeden, dat men de SD.A.P. ver denkt van minder eerliikheid bij de sa menstelling van het college. Wanneer de S.D.A.P. moest deelnemen aan het college dan zou zij alles tegen hebben de meerderheid van den Raad, Ged. S'aten. de Regeering. de Pers en de geldmacht. Reeds bij den aanvang van het intre den in den Raad bood men de S.D.A.P. 'n zetel aan. Toen was het geheel onmogelijk om aan het bestuur deel te nemen, thans bestaan daarvoor minder bezwaren. Maar het bezwaar bestaat nu nog. dat eenige waarborgen voor het rekening houden met de wenschen der S.D.A.P. niet wor den gegeven. Daar is in de eerste plaats: twee zetels. De S.D.A.P. zou naar even redigheid 1 Y zetel toekomen. Men wil dit niet, welnu men ga door. Zoodra de anti-kapitalistische maat schappij zal gekomen zijn, komt ook dat. In een college dat gewantrouwd wordt is voor ons geen plaats. In welke richting willen wij sturen, Rechtvaardiger verdeeling is noodig en vergrooting van inkomen. Het proleta risch bestaan omvat meer dan alleen de arbeidersklasse. Wij moeten de werkge legenheid uitbreiden. Spr. gaat in den breede na hoe de pro ductiewijze is en hoe ze wezen moet en teekent daarbij hoe in de tegenwoordige productiewijze de arbeider lijdt en hoe 'n andere productiewijze arbeidsvreugde kan brengen. Spr. betreurt dat indertijd for- meele bezwaren hebben belet dat Leiden niet steunde het voorstel bij de Staten om een subsidie te verleenen voor werkver schaffing. Leiden kan ook'zelf veel doen omdat veel kleintjes één groote maken. De rech terzijde is absoluut tegen uitbreiding der overheidsbemoeiing en staat daarmede op het oud-liberale standpunt. Daar rnoet mee gebroken worden. De dogmatische bezwaren van de rech terzijde komen voort uit angst voor bena deeling van den middenstand. De geleide lijke verdwijning van den middenstand is nu onvermijdelijk. Daarom moet hij ver anderen. Hij moet een andere taak heb ben, n.l, een schakel vormen in het socia- lisatie-proces. Spr. gaat nog in den breede na wat de S.D.A.P. wenscht om langzamerhand te komen tot het ideaal. Het overheidsbedrijf toont op veel punten betere organisatie, de mensch wordt daar erkend zooals spr. met voorbeelden aantoont. Medezeggen schap is daar verkrijgbaar en noodzake lijk, zooals spr. uiteenzet. Spr. treedt in een breede uiteenzetting hoe een over heidsbedrijf beheerd moet worden en daarbij medezeggenschap tot haar recht komt. Daarom stelt spr. voor als een zeer be scheiden stap in deze richting om aan vertegenwoordigers der arbeiders toegang te verleenen tot de commissievergaderin gen. Spr. haalt enkele voorbeelden van an dere gemeenten aan. Spr. gaat vervolgens na de financieele positie der gemeente. Leiden heeft nog steeds een tekort op zijn gewonen dienst. Over eenige jaren krijgen wij het punt dat óf de belastingen moeten worden ver hoogd óf andere middelen moeten worden gevonden dan wel bezuinigd worden. De financieele positie der gemeente mag niet rusten op den welstand der bedrijven. De ze bedrijven kunnen achteruitgaan, waar van spr. voorbeelden noemt. In de betere regeling der financieele verhouding tus schen rijk en gemeenten is een eerste lichtpunt in onzen financieelen nood. Spr, betreurt dat B. en W. niet adresseeren willen maar verwijzen naar de Vereen, van Ned. Gemeenten. Het petitierecht heeft de gemeente in dezen ook vo'gens de meening van Oppenheim. Voorts ziet spr. een verdere uitkomst in enkele nieuwe belastingen o.a. een be lasting op bouwterreinen, verhooging van opcenten, vermogensbelasting, bedrijfsbe lasting. Spr. noemt enkele gemeenten, waar 1UU opcenten op de vermogensbelas ting geheven worden. Spr. stelt echter slechts voor verhoogen van 15 tot 50. Principieel heeft spr. ernstig bezwaar tegen opvoering van de bedrijfswinst om dat de bedrijven goedkoope waren aan de ingezetenen moeten leveren en ook omdat de gemeentebedrijven de overgangsvorm zijn naar de gemeenschapsbedrijven. Daar om stelt spr. voor de prijzen te verlagen. De gemeente zal daardoor een inkomst van omstreeks 2UÜ.OOO moeten missen, maar spr. berekent dat dit geen bezwaar behoeft te zijn. Er is een nauw verband tusschen gees telijken welstand en stoffelijk bestaan. Daarom moet het stoffelijk bestaan wor den verbeterd, opdat de geestelijke wel stand bereikbaar worde. Spr. betreurt daarom dat bij elke aandrang van S.D.A.- P.-zijde daartoe de zich noemende Chr. rechterzijde als een gesloten phalanx te gen zich vindt. Spr. zag gaarne eenige verbetering daarin, uiteraard hierin niet begrepen de eene wethöuderszetel. Voorts bespreekt spr. de verhooging van de som voor noodzakelijk levenson derhoud bij de inkomstenbelasting. Spr. noemt de inkomstenbelasting hier druk kend, daarom moet de progressie-schaal verbeterd worden. Om den uittocht van gegoede ingezetenen tegen te gaan moet -Leiden als woonstad aantrekkelijk worden gemaakt. In de tweede plaats moet een levens- middelenbedrijf worden ingesteld; de be zorging van brood en de rrielkleverantie zal bij centralisatie belangrijk goedkooper worden. Er zijn verschillende vormen van gemeentelijke -regelingen die elk op zich zelf zijn aan te bevelen. Spr. noemt ver schillende voorbeelden. De S.D.A.P. eischt voor zich op lidmaat schap van elke belangrijke commissie. En daarom wenscht zij plaats in de comm. voor Fabricage en Grondbedrijf. Dat is niet uitsluitend een partijbelang. Voor het zaken doen heeft men niet alleen noodig de meerderheid, maar ook de medewer king van de minderheid. Er is hier be wuste achteruitstelling der S.D.A.P. Zoo nu weer bij vacatures in het Burg. Arm bestuur. Wanneer de meerderheid daar in doorgaat, komt er verzet, roept spr. met stemverheffing uit. Spr. meent, dat de raadsleden vrijen toe gang moeten hebben tot alle terreinen en gebouwen. Er is geen bezwaar om zich voordien tot den directeur te wenden, maar het recht moet vaststaan. Inzake de Zondagsoptochten meent spr. dat de interpretatie van de Zondagswet deze niet mag beletten. De .Zondagswet kent geen optochten. Ér moet rekening gehouden worden met de inzichten der bevolking. De liberalen hebben dat ge maakt tot een verkiezingsprogrampunt, de Rooms.ch-Katholieken zijn ook erg soe pel. Daarom hoopt spr. op inwilliging van zijn billijk verzoek. Als de heer Knuttel hier nog was, zou deze zeggen, dat er iets ontbrak aan spr.'s rede, n.l. de wil om desnoods met geweld te vernielen. Dat geweld verwerpt spr. De maatschappij heeft behoefte aan gemeen schapszin. Spr. gelooft, dat de zege aan de zijde der S.D.A.P. zal zijn. De voorzitter vraagt daarna wie verder algemeene teschouwingen wenscht te houden. Omdat aanvankelijk niemand zich als spr. opgeeft, wil hij dan tot arti- kelsgewijze behandeling d ei overgaan. Onder onderling gemopper, vraagt einde lijk de heer Schüller het woord. De heer Sc" üller (S.D.) had niet ver wacht reeds nu het woord te krijgen. Spr. komt in de eerste plaats op de aanmerking van den heer Sijtsma inzake het indienen van voorstellen. Als spr. een voorstel doet is dat niet als persoon, doch namens de fractie. Het heeft spr. gegriefd, dat de rappor teur var. de sectie, waarin spr. zitting had, niet heeft opgenomen enkele din gen door spr, besproken. De S.D.A.P. neemt de raadsfunctie ernstig Op doch an dere raadsleden huldigen blijkbaar ande re opvattingen zoo o.a. ook bedoelde rap porteur, die gedurende de zittingen niets aanteelcende. Spr. heeft o.a. voorgesteld een betere wijze van reiniging, aansluiting van de rioleering van Oegstgeest aan die van Leiden. Onjuist is in het sectieverslag dat spr. zou gezegd hebben dat het park- onderhoud niet goed was, integendeel, spr. meent dat dit onuerhoud vrij goed is. Van de rechterzijde wordt voortdurend geïn terrumpeerd, beantwoord de de S.D.A.P,- leden. Spr. meent, dat de interrupties van de rechterzijde niet getuigen van goed fat soen. Spr. neemt dankbaar nota van de mededeeling van B. en W., dat de plant soendienst afzonderlijk zal gehouden wor den. Spr. verheugt zich daarom omdat spr. den indruk heeft dat er bedragen voor andere zaken worden uitgetrokken, die voor den plantsoendienst zijn bestemd. Overigens heeft spr. geen positieve ant woorden ontvangen op scherp gestelde vragen. Spr. heeft o.a. gevraagd om af doening van zijn voorstel tot vernieuwing van de St. Nicolaasbrug en de Lange- grachtbrug. Deze zaak hangt reeds twee jaar. Nu reeds voor de zooveelste maal maken B, en W. er zich met een Jantje van Leiden af. Hangt dit onderwerp mis schien in verband met de geruchten om trent een weg van het station naar de Zijlpoort? Dan zou spr. toch wel willen dat men omtrent de St. Nicolaasbrug een antwoord gaf. Spr. heeft ook gevraagd waar het col lege van brandmeesters vergadert. Daar kreeg spr. geen antwoord op. De voorzitter vraagt dergelijke on derwerpen te behandelen bij de artikelen en zich bij de algemeene beschouwingen tot algemeene zaken te bepalen. De heer Schüller wil deze zaken, die in de secties bij de algemeene beschou wingen zijn gezegd, ook hier zeggen. De voorzitter daarentegen houdt zich aan de regeling die steeds daarvoor bestaan heeft. De heer Schüller voortgaande, merkt op dat de gemeente Leiden achterlijk is door nu eerst aan te koopen machines, zooals boormachines e.d., die andere ge meenten reeds lang geleden aanschaften. Voorts behandelt spr. de vervuiling van de Oranjegracht, de verbetering van de St. Annabrug en een andere brug over den Nieuwen Rijn. Spr. brengt in dit verband ter sprake de demping van Middelste gracht en Uiterstegracht; dat spaart 6 bruggen. Inzake de voetpaden op de Hooi gracht en Korevaarstraat wordt alleen ge zegd, dat er aandacht aan geschonken zal worden. Inzake demping van het Levendaal blijkt wel rlat het college geen vaste werk wijze heeft. Voor eenigen tijd wist men precies dat een behandelde zaak precies paste in het uitbreidingsplan. Waarom nu ook niet. even nagegaan of dit niet daarin past? Wanneer den raadsleden wordt aanbe volen zich met vragen bij de rondvraag tot den wethouder te wenden, dan moet dat ook resultaten geven, anders is het beter maar bij de rondvraag te blijven. Alle argumenten van vroeger tegen de demping zijn nu niet meer te berde ge bracht, daarom zal er nu aanleiding zijn om straks voor te stemmen. Spr. behoudt zich het recht voor om bij de behandeling der artikelen alsnog een voorstel van orde te doen. Daarna wordt te ongeveer half zes de vergadering verdaagd tot Dinsdagmiddag. GEMENGD NIEUWS. Kerk afgebrand. Zondagavond na den avonddienst is, naar de „N. R. Ct." meldt, het kerkgebouw van.de Geref. Ge meente te Dirlcsland afgebrand. De oor zaak van den brand is onbekend. De kerk was niet verzekerd. Aangehouden. In verband met den gepleegden diefstal bij den broodbakker S. te Vijfhuizen, waar een bakje met geld werd ontvreemd, is door de politie aange houden een jonge man uit Den Haag, Ver dacht van dezen diefstal. Hij is naar het opvoedingsgesticht te Maarsbergen, waar hij verpleegd werd, overgebracht. Kerkdiefstal. Toen de koster van de O. L. Vrouwenkerk aan den Berg en Dal- scheweg te Nijmegen gisterenmorgen de kerk binnenkwam, bemerkte hij, dat er inbrekers aan het werk waren geweest, die een drietal offerblokken hadden mee genomen. Het bleek, dat de indringers in de kerk waren gekomen door 'n deur in een zijstraatje, waarvan zij het slot had den uitgezaagd. Behalve de offerblokken die slechts een geringen inhoud kunnen hebben gehad, wordt niets vermist. Branden. Zondagmiddag brak te Hoensbroek brand uit in een houten ge bouw, waarin gevestigd was een schoen winkel. De vlammen sloegen spoedig over op andere houten gebouwtjes, die met den grond gelijk werden gemaakt. De brandweer van staatsmijn Emma voor kwam erger. Dame in brand geraakt. In het per ceel Groot Hertoginnelaan 171 te 's-Gra- venhage is gisteravond een 86-jarige da me, mevr. P.. die ziek was en op een di van lag, in brand geraakt doordat een petroleumkachel, die naast haar stond te branden, omviel. Mevr. P. woonde daar bij haar broeder. Familieleden schoten toe om het vuur te dooven, doch konden niet verhinderen, dat de dame ernstige brandwonden bekwam. De Geneeskundi ge dienst heeft haar naar het ziekenhuis gebracht. Aangereden. In de Rijnstraat wilde de 32-jarige mej. H. van den Schenkweg in Den Haag gisteravond tusschen twee auto's passeeren. Door het donker zag zij niet, dat de tweede aüto met een kabel touw met de eerste was verbonden. De juffrouw viel en kwam met haar hoofd op den trottoirband terecht, zoodat zij een schedelfractuur bekwam. In ernstigen toe stand is zij naar het ziekenhuis gebracht. Diefstallen in de mijnstreek. Vrijdag nacht is weer in de gem. Kerkrade inge broken, na in de buurtschap Haanrade. Door het uitsnijden van een ruit kwamen de dieven in den winkel van Tr. en S. De dieven verdienen spoorloos, met medene ming van veel winkelwaar en manufac turen. Te Heerlerbaan werd ingebroken in den winkel van de R.K. Arbeiderscooperatie en bij C. en C. Op twee andere plaatsen werden de.dieven hier verjaagd. Terwijl de bewpners St. Nicolaas-in- koopen waren gaan dóen, is Zaterdagmid dag ingebroken in de woning van S, te Weiten, bij Heerlen. Toen d menschen terug kwamen, bemerkten zij tot hun schrik, dat alles overhoop was gehaald en voor een waarde van ƒ600 was ontvreemd. Het brutale stukje meelde zich af tus schen half vijf en half zes. Tegen de tram gereden. Door den G. G. en G. D. is naar het O. L- V. Gasthuis vervoerd een 14-jarige wielrijder, die in de Sarphatistraat te Amsterdam tegen een tramwagen was aangereden waar door hij énkele verwondingen opliep. Onder een auto geraakt. Door den G. G. en G. D. is naar het Binnengasthuis vervoerd een 50-jarige man, die op de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam bij het over steken van den rijweg onder een auto geraakt was en bloedend aan het hoofd, werd verwond. Brand te Amsterdam. Gisterenavond omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in den galanteriewinkel Intrex, Utrechtsche- straat 67 te Amsterdam. H*t vuur is ver moedelijk ontstaan in een kelder, waar groote hoeveelheden emballage lagen op gestapeld. Tijdens de blussching geraakten drie brandwachts door den dikken rook be wusteloos. Baldadigheid. Wij zouden het kun nen noemen: een autodrama. Onze lezers weten reeds hoe enkele we ken geleden iei ïand zijn auto, waarmee hii voortdurend mikmak had, te West punt, 0^ Curasao boven van de rots in zee heeft doen werpen. Dat was het eer ste bedrijf. Deze auto is daarna opgevischt door enkele Bonairiaansche visschers, aan wie het gelukte haar op het droge te krijgen. Tweede bedrijf. Nu komt de slotscène: De heer die er van vernomen had liet een der visschers halen en bood liem 200 als hij de auto vernielde en weer in zee zou werpen. Dit werd aangenomen, '"oen begaf de heer G. zich nersoonlijl. n. a. Westpunt en in zijn tegenwoordigheid is door een troep man nen de auto in gruizelementen geslagen. Doch het drama had nog een naspel. De visschers, met hun 200 in handen, zetten het op een drinken, met het gevolg, dat er uzie ontstond, de politie erbij te pas moest komen, en een die schijnbaar tegen de be loeling van de politie, een slag kreeg, zich tegen de politie Verzette, en ingerekend werd. UIT DE OMGhVING. KATWIJK. De zaak van den gearresteerden kerk voogd Zaterdag heeft, volgens een ver slag in d) N.R.C. te Noordwijk een vergrderirg plaats gehad van schuld eischers der fa. S. P. ei Zn. in li quidatie, van welke firma de gear resteerde kerkvoogd D. P. te Katwijk firmant is. Medegedeeld werd, dat de fa. een zakenschuld \an ongeveer f 100.000 hoeft en een hypothecaire schuld (op gebouwen en schepen) van f71.000. welk bedrag waarschijnlijk niet u'.t de opbrengst van het onderpand te rugontvangen zou worden. I>e groot te aakencrcdiieur is de fa. Lub be te Alkmaar met f57.000. Het bedrag van debiteuren te vorderen bedraagt f 2258 Er bestaat onzekerheid, of en zoo ja, op welke wijze de firmant D. P. de f20.000, tot de kerkgelden be- hoorerde, in de boeken verantwoord heeft. De gearresteerde firmant be weert, dat hij deze belegd had in de- fa. S. P. en Zn., zoodat er van verduistering geen sprake zou zijn. Van andere zijde wordt dit niet al leen betwijfeM, maar meent men re denen te hebben, aan te nemen, dat de gearresteerde niet alleen de 20.00a gulden van de kerkgelden ten eigen bate zou hebben aangewend, maar be ver dien uit de zaak der fa. S. P. Zn. 00 k nog een bedrag van omstreeks f40,000. De crediteuren, die van meening zgn, dat deze bédragen nog wel ach terhaald zullen kunnen worden, heb ben een commissie van. onderzoek in het leven geroepen, bestaande uit de heeren Lub be, te Alkmaar* Ouwehand en Meyer te Katwgk a. Zee, en A. F. C. Bückman te IJnraiden. Mr. C. Punt te Noordwijk aan Zee is tot ïiquidateur benoemd. Nog werd medegedeeld, dat de boe ken der fa. einde 1926 met een ba tig sa.do sloten. LEIMUIDEN. De Raad clezer gemeente komt Vrijdagavond te halfacht in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Schrijven van heeren Ged. St dezer provincie, houdende enkele op merkingen tegen de verordening, re- gele! de de opcentenheffing, op de hoofdsom der personeel© belasting. 4. Comptabel besluit. NIEUWKOOP. Er wordt thans op de plassen alhier thans druk gejaagd op trek ker d geve gel te. Een jager uit Leimuiden wist op 1 ■dag hier en op de Braassemermeer een 150-tal vogels te schieten. NOORDWIJK AAN ZEE. Tot ouderling brj de, Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer L. v. d. Meer, en tot diaken de heer W. Vink. Ned. Herv. Kerk: Donderdag avond half acht, Ds. Fortgens van VoorschoteQ. OEGSTGEEST. Ds. Woudstra, em.-pred. der .Geref. Kerk van Leiderdorp, heeft zich alhier gevestigd, Julianalaan 3. De heer J. G. Arentz is vanuit Assen overgeplaatst als Kapitein bij het 4e Reg. Inf., en heeft zich alhier gevesligd in de Re^entesselaan 14. Oegstgeest schijnt bij den goeden Sint in hoog aanzien te staan. In groot ornaat verscheen hg op Voorgeest, Erdegeest, Rhijngeest, en op de verschillende scholen en overal was hij bijzor.d r gul. Boekwerken reik te hij op de scholen uit, naast allerlei versnaperingen, terwiil hij op de ge stichten ook allerlei lekkernijen rond deelde. Bij den Burgemeester verschijnt hij 's nachts nog dx>r de schoorsteen. Kirdren van alle richtingen stellen zich dan 's avonds vroeg op om van de aangeboden gelegenheid „een klomp te zetten" gebruik te mogen maken. Vol verwachting kloppen de kinder hartjes, en 's morgens komen ze vol ongeduld, om het geschenk van den goeden Sint in ontvangst te nemen. Op een der scholen verscheen een vrouwelijke Sinterklaas. De emanci patie gaat wel ver. De Bazaar aan den Morsch is weer afgeloopen en de Morschelingen zijn weer rustig aan den arbeid. De bruto-opbrengst bedraagt ruim f1300,—, zoodat we hem als geslaagd mogen beschouwen. WOUBRUGGE. Ook ons dorp kreeg het bezoek van een auto met een drietal „handi ge" kooplieden in confectie en manu facturen. Veldwachter H. oordeelde het gewenscht in de omgeving te blijven* eigenaardig dat de heeren toen in snel tempo vertrokken. Dat waard .-volle munten in deze omgeving in den grond verborgen zijn. blijkt telkens; thans ontdekte de ar beider H. te Hoog made een groote zilveren Spaansche munt uit den tijd van Philips IV, anno 1661. Z02TERW0UDE. Ter gemeente-secretarie is alhier benoemd als volontair de heer C. Balhman, thans als zoodanig werkzaam te Zevenhoven. Als werkloozen zijn in de af geloopen maand bij het correspon dentschap alhier ingeschreven zeven personen; twee werden door bemid deling van den correspondent geplaatst De oude R.K. School aan de Zuidbuurt alhier, zal worden omge bouwd tct gymnastiek- en vergader zaal, daar in het Patronaatsgebouw geen vo'.d:ende ruimte is. VISSCHERIJBEKICHTEN. IJMUIDEN, 5 Dec. Heden aange komen aan den Rijksafslag: 29 stoom- .U'awlers, i kotter, 5 drijfnetvaartui- gen. De prijzen waren: larjot 1670 griet 1739, beide per 50 K.G.; gr. tong 1,201,40, miduel tong 0,90—- 1,40, kl. tong 0,901,10, alles per K.u.; gr. schol 2530, middel scnol -7—33, zetscnol 3136, kl. ^chol 4,2o 23, schar i,öo14, alles p. k. van 50 K.G.; rog 922 p. 20 st.; vleet 0,332,17 p. st.; pieterman poontjes 6,5010, gr. sch l.isch 2b38, middel sen! 1\ Den 18,50-28,50, kleinmiddei schel visch 1423, kl. scüelviscn 4,90ió. alles p. k. van 50 K.G.; kabeljauw 3245 p. k. van 125 K.G.; gr. gullen 8,5p—17, kl. gulien 4,90—8,50 p. k. van 50 K.G.; leng 0,553,20 p. st.; heilbot 1,25 p. st.; wijting 3—7 p. k. van 50 K.G.; koolvisch 0,331,40 p. st.; kreeft 1.30 p. st.; makreel 25 p. k. van 50 k.G.; steur 45 p. st. Aangevoerd 322 kansjes volle - haring, per kantje 21,20-21,80; 34 kantjes steurharing, per kantje 18; 74 kant jes ijle naring per kantje ió; 295 manden versche haring, per mand van 42 K.G. 912. Van' de IJmuider stoomtreilers. kwamen er heden 27 aan den afslag De besommingen waren: IJM. 193 met 3162, IJM. 118 met 2726, IJM. 374 met 47°7, IJM. 52 met 2732, IJM. 27 met 3270, IJM. 60 met 3794, IJM. 22 met 3173, IJM. 53 met 1806, IJM. 490 met 3272, IJM. 142 met 35^4, IJM. 109 met 2936, IJM. 104 met 1702, IJM. 253 met 2779, IJM. 325 met 2045, IJM. 418 met 4183, IJM. 323 met 5652, IJM. 272 met 2528, IJM. 43 met 1514, IJM. 405 met 3734, IIM. 84 met 2520, IJM. 491 met 3651, IJM. 124 met 2904, IJM. 65 met 2264, ITM. 365 met 3317, IJM. 81 met 3969, IJM. 134 met 3122 en IJM. 244 met 2558. Van de Ka'.wrjksche harin^loggers waarvan de vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen in de ha ringhaven binnen de KW. 151 met90 kantjes, KW. 25 met 365 kantjes, KW. 149 met 381 kantjes, KW. 169 met 369 kantjes en in de visschersha- ven kwamen binnen om te markten de loggers: KW.. 127 met 18 last en KW. 62 met 8 last pekelharing. Dce besommingen d r haringsche pen waren heden LT. 726 met 884 aan versche haring. Heden kwamen hier binnen de- Duitsche stoomtreilers S.D. 104 met 2179, H.C. 109 met 4379 en deDeen- sche motortreiler E 142 met 916 be somming. Van de versche haringvisscherg kwam hier binnen de Engelsche stoom- logger IJH. 479 met 200 manden ver sche haring. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. VEENDAM, 4 v. Havana n. New-York LEERDAM, R'dam n. New-Orleans 4 x te Havana. GAASTERDIJK, R'dam n. New-York, p. 4 (n.m.) Lizard BREEDIJK, R'dam n. Galveston p. 4 Prawlepoint. VOLENDAM, 4 (v.m.) v. New-York naar Rotterdam. DRECHTDIJK, R'dam n. Vancouver 4 te Antwerpen. KINDERDIJK. R'dam n. Vancouver, 3 te Willemstad. EEMDIJK, Vancouver, n. R'dam 3 v. Christobal. MOERDIJK, Vancouver li. R'dam, 2 op 1380 mijl Z.W. v. Fastnet RIJNDAM, New-York n R'dam 4 (7,2 vm.) 350 mijl W. v. Land's End, MAASDAM, R'dam n, New-Orleans (4 v.m.) v. Tampico. NARENTA, Vancouver n. Londen via Glasgow, 3 (8.32 v.m.) 20 mijl N.W. v. Malin Head. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. MELISKERK (uitr.) p. 3 Gibraltar. HEEMSKERK (thuisr.) 4 v. Pt. Sudan RIETFONTEIN (thuisr.) 4 van Las Palmas. RANDFONTEN (uitr.) 4 te Antwerpen BILLITON (thuisr.) p. 4 Finisterre. KLIPFONTEIN (uitr.) p. 4 Las Palmas SUMATRA (thuisr. 3, van Beira. RUPERKERK (thuisr.) 4 v. Zanzibar NIAS (uitr.) 3 v. Kilidini. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. EEMSTROOM, 5 v Hamburg te A'dam TJSTROOM, 4 v. R'dam te A'dam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND (uitr.) p. 4 Dungeness. FLANDRIA (uilr.) 4 v. La9 Palmas. MONTFERLAND. 4 v. A'dam te Hamb. ORANIA (uitr.) 4 v. Le^xoes. ZAANLAND (uitr) 3 v. Las Palmas 10 te Londen verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT (uitr.) p. 4 Finisterre. INDRAPOERA (thuisr.) 4 (1 vm.) van Tanger. BONDOWOSO (thuisr.) 4v. Sabang. SIANTAR (uitr.) 5 te Genua. KERTOSONO, 4 v. Bremen te R'dam. TAB AN AN (uitr.) p. 5 Perim. AGAMEMNON, 5 v. Batavia te A'dam BLITAR (uitr.) p. 4 Kaap Blanc. REMBRANDT (gech.) (uitr.) 3 van Pt. Swettenham. KOTA RADJA, R'dam n. Batavia, 5 Colombo. MENADO (uitr.) 5 te Marseille. SITOEBONDO, 4 v. R'dam te Hamb. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". ENGGANO (uitr.) 5 te Antwerpen. P. C. HOOFT )thuisr.) 4 van Port Said KANGEAN (uitr.) 4 van Djeddah. SALEIER (thuisr.) 4 te Londen. SINGKEP (uit.) 4 van Suez SOEMBA (uitr. 4 te Londen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6