SS CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN JAARGANG CINSDAG 6 DECEMBER 1927 NUMMER 2307 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Strceknel Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Oit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Bij Damme. Op den avond der Vereeniging van Arbeiders Radio Amateurs (V.A.R.A.) sprekend verleden Zaterdag, heeft de heer Zwertbroek. de omroeper dezer vereeniging, aansporend tot aanslui ting bij de V.A.R.A., het noodig ge vonden de N.O.V. en den A.N.R.O. daarin polemisch te betrekken. Wie kaatst moet den bal verwach ten en de N.O.V. greep de eerste de beste gelegenheid aan, (dat was Zon dag gedurende het koffieuurtje) om door zijn secretaris, Mr. H. Cohen de Boer, te laten reageeren op deze po lemische propaganda. Hier hebben we dus de ruzie in eigen huis. zooals van onze zijde reeds herhaaldelijk is aangetoond dat ko men moest. Nu wij in Huizen ons eigen radio station hebben, kan deze ruzie langs ons heen gaan. Toch mogen wij niet nalaten, ook hier te wijzen op den toon, die de heer Cohen de Boer daar bij meende te moeten aanslaan. „U moet aldus spr. als Chris ten. socialist, of al waart ge aanhan gers van Lenin, genoeg beginnen te krijgen van polemiek voor de radio en eindelijk uitroepen: Bij Damme, dat moet nu eens uit zijn! Autoritei ten, regeering. P. T. T.-bestuur, Ka merleden, ook zij moeten inzien, dat het nu eindelijk genoeg is. Men heeft nu wel ingezien, dat politiek toch niet zoo n vermaak is, als men gedacht had". Natuurlijk is dat olie op'het vuur. Men moet tegen Sociaal Democraten niet zeggen, dat ze niet aan politiek moeten doen. Maar afgescheiden van deze politie ke fout, meenen wij ook, dat de uit roep: .,Bij Damme!" waarlijk niet te verdedigen is. Het moge een aardig heid zijn, het moge een uitroep zijn, zooals de oude Romeinen riepen: „Bij Jupiter!" of zooals de Mohammedaan iets bevestigt bij den baard van den profeet, geen dezer drie hebben wij noodig en heeft ook noch de heer Co- hen de Boer, noch de N.O.V. noodig. Een simpel neen ware voldoende geweest. V Van hooge loonen gesproken In het „Grafisch Orgaanwordt mei ding gemaakt van het feit, dat „On ze Banier", het orgaan van de Natio nale Christen-Onderoff icieren-V ereen. gedrukt wordt op een ongeorganiseer de drukkerij. Laatstgenoemd blad verdedigt dit als volgt: „Zooals de redactie die van het „Grafisch Orgaan" n.l. kan weten, hebben wij financieele bezwaren om onze orders te laten uitvoeren door het georganiseerde bedrijf, om dat dit t e d u u r is. Organisatie moest inplaats van den prijs te verhoogen, leiden tot verlaging der prijzen. Dan dient de organisatie het algemeen be lang. Een bedrijf, dat door omstandighe den, die alleen voor hem en niet voor andere bedrijven gelden, in staat is de kosten van allerlei sociale regelin gen af te wentelen op den consument, kan wel mooie regelingen maken, maar laat de huiten het bedrijf staan den er voor betalen. Wij hebben geen lust ons die lasten te laten opleggen en vinden ze ook niet billijk tegen over de arbeiders in andere bedrijven, welke niet in de gelegenheid zijn de kosten van zulke regelingen op den consument te verhalen". Wat zegt u van zulke economische wijsheidl De N. R. Crt. zou het niet anders zeggen. Het is, of 't zoo uit een Vrijheidsbondsche Kamerrede is ge knipt. Doch of 't ook juist is? Kunnen de onderofficieren inder daad het door de hooge loonen der typografen te dure drukwerk niet be talen? Het „Grafisch Orgaan" vergelijkt de „hooge loonen" der typografen in de georganiseerde bedrijven met de loo nen der onderofficieren: Een doodgewone (gehuwde) sergeant komt in 16 jaar van 1000 op 2100. Ongehuwden brengen het tot 1900. Heeft de sergeant geschiktheid voor sergeant-majoor, dan zijn de getallen voor gehuwden 11002300 in 18 jaar te hereiken. Als hij werkelijk ser geant-majoor wordt dan is zijn salaris 13002450. Het maximum wordt in 10 jaar bereikt. Een adjudant-onder officier komt zelfs tot 29C0 in 24 jaar. Daarbij komt dan nog een kin dertoeslag en wel 3 pet. voor ieder kind. Het is dan best te begrijpen, dat deze heer het loon van een volwassen letterzetter in Harderwijk, volgens de collectieve overeenkomst 29,76, veel te hoog vindt. Zulke bedragen zijn niet te verantwoorden en menschen met bovengenoemde salarissen vinden drukwerk dat deze schandalige loo nen moet opbrengen, te du u r. Die gaan naar een ongeorganiseerden baas, die minder betaalt en minder in rekening brengt". Wij behoeven hier niets aan toe te voegen, de feiten spreken voor zich zelf duidelijk genoeg. STADSNIEUWS. DE HANZEBANK GAAT VRIJ UIT. Mr. A M. de Groot te 's Gravenha- ge schrijft ons het volgende: In de pers zijn in de laatste dagen berichten verspreid, door of vanwege den heer L. Groenewegen te Leiden, die de vraag hebben doen rijzen, gaat de Hanzebank vrij uit? Op deze vraag kan ieder Nederlan der, die nog eerbied heeft voor de uit spraken van de rechterlijke macht, niet anders dan bevestigend antwoor den. De heer L. Groenewegen is bij ver- stekvonnis van 18 September 1923 ver oordeeld. Tegen dit verstekvonnis heeft G. verzet gedaan, met dit gevolg, dat de rechtbank andermaal bij vonnis van 23 December 1924 het reeds bewezen vonnis heeft bevestigd. Van dit vonnis is geappèlleerd en het Gerechtshof heeft bij arrest van 11 Januari 1926 nogmaals het verstekvonnis bekrach tigd. Na deze beslissing van de rechter lijke macht mag van een ordelievend onpartijdig staatsburger verwacht worden, dot hij erkent, dat de Hanze bank in haar recht is. De rapporter aan de pers redeneert anders en zegt neen, die Hanzebank heeft onrechtmatig de gelden overeen komstig die rechterlijke vonnissen ge- ind, want de veroordeelde G. heeft 'u klacht wegens meineed tegen den di recteur der Hanzebank ingediend en tegen den advocaat van die bank. Het is misschien aan het publiek niet zoo bekend, dat het langzamer hand usance wordt, dat hij. die een civiel proces verliest nadat zijn tegen partij een hem opgedragen eed heeft afgelegd, bij den officier een klacht indient wegens meineed.. Aan "een ieder staat de gelegenheid open om tegen zijn meest eervollen medeburger een klacht in te dienen, als zoude die medeburger zich schul dig gemaakt hebben aan het zwaar ste misdrijf. Deze gelegenheid om klachten in te dienen sluit echter niet uit, dat het indienen van zoo'n klacht valsch kan zijn en dus onrechtmatig. Is het nu geoorloofd, wanneer een procespartij, die in alle instanties een proces verloren heeft tenslotte als laat ste middel een klacht indient tegen zijn in het gelijk gestelde tegenpartij, het indienen van deze klacht door middel van de pers publiceert onder toevoeging van alle mogelijke zware straffen die hij gaarne zoude wen- schen, dat op zijn tegenpartij en zijn advocaat zouden worden toegepast, welke toevoeging absoluut geen zin heeft, doch alleen moet dienen om tegenpartij en advocaat bij het niet nadenkend publiek aan den kaak te stellen? Worden dan door het indienen van een klacht de rollen omgekeerd, en is dan de klager-veroordeelde plotseling getransformeerd in de ver ongelijkte onschuld, in strijd met alle tot dan toe gewezen rechterlijke be slissingen? De heer Groenewegen acht zich door de beslissing van het Gerechtshof ver ongelijkt omdat hij door het Hof niet tot getuigenbewijs is toegelaten. Maarvbii vonnis der rechtbank van 27 Mei 1924 is G. tot getuigenbewijs van zijn stellingen toegelaten. Op S September 1924 heeft het getui- geverhoor plaats gehad met dit re sultaat. dat de beide door G. voor gebrachte getuigen hebben verklaard: „Ik kan niets terzake dienende ver klaren". De heer G. erkent dan ook bij con clusie van 11 Nov. 1924 niet te zijn geslaagd- in het hem opgelegde getui genbewijs en verzoekt de Rechtbank aan de Hanzebank een eed op te leggen, welke eed inhoudt, dat het geen de Hanzebank gesteld heeft, juist is en dat het aan de Hanzebank niet bekend is, dat de actie van borg tocht anders luidt, dan overeengeko men Is. De Hanzebank verklaart zich be reid dien eed af te leggen. De Rechtbank legt dien eed op aan de Hanzebank en de eed wordt afge legd 27 Januari 1925. De heer G. gaat niettegenstaande deze beslissende eed in hooger beroep en vraagt opnieuw door getuigen te mogen bewijzen zijn stellingen. Begrijpelijk is het, dat het Gerechts hof. gezien de resultaten van het ge tuigenbewijs voor de Rechtbank, niet opnieuw op dit verzoek ingaat, te meer,, nu de heer G. in gebreke bleef, de namen van andere getuigen te noe men en mede te deelen wat die ge tuigen zouden kunnen verklaren. Kort en zakelijk verwierp het Hof bij arrest van 11 Januari 1926 het in gestelde hooger beroep. Ik heb deze feiten eenigszins uit voerig medegedeeld om aan te too- nen, hoe weinig kan4s van slagen de heer G. met zijn klachten heeft. Voor deh burgerlijken rechter heeft G. geen stukje bewijs, zelfs niet één getuige kunnen voorbrengen om zijn stellingen te bewijzen. Men moet al een buitengewoon op timist zijn, om te verwachten dat G in de strafprocedure wel zal slagen in het bewijs zijner stellingen, te meer, waar in een strafprocedure de bewijs last nog veel moeilijker is. Is het nu geoorloofd, vraag ik op nieuw, om op de resultaten van die klachten vooruit te loopen, te doen, alsof de strafrechter reeds beslist had en de pers als middel gebruiken, om zijn tegenpartij en haar advocaat in opspraak te brengen door de publica tie, dat men een klacht heeft inge diend met het verzoek tot toepassing van alle rigoreuze maatregelen be dreigd tegen de zwaarste misdrijven? Ik acht het overbodig uit te weiden over de kansen op succes met de klachten tegen mij als advocaat van de Hanzebank ingediend. Een ieder, die de positie van den .advocaat in een civiel proces maar eenigszins be grijpt, weet, dat hij als lasthebber van een cliënt, die nog wel het door hem gestelde met een eed dekt, absoluut vrij uit gaat. Tenslotte heb ik nog voldoende ver trouwen in de waarheidsliefde van de Nederlandsche pers, dat zij zal inzien, dat het verspreiden van dergelijke sen satieberichten, die niet anders beoo gen dan wraakneming langs den weg van eigen richting, niet bevorderlijk is voor de publieke moraliteit. DE ANTICHRIST. Dr. M. .TI. A. van der Valk van Hil- ligersberg hoopt Maandag 12 dezer in „Prediker" een rede te houden over: „De naderende Antichrist". Nadere mededeelingen hieromtrent zullen nog per advertentie worden meegedeeld. GEREF. STADS-EVANGELISATIE. Zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, houdt de Evangelisatie- Commissie der Geref. Kerk op Woens dag 7 Dec. a.s. in de Hooigrachtkerk een samenkomst waarin Ds. J. Dou- ma van Den Haag-Oost een rede zal houden en waarbij ter afwisseling het eigen zangkoor der Geref. Stadsevan gelisatie enkele liederen ten gehoore hoopt te brengen. Ter opwekking om deze vergade ring hij te wonen behoeven we niet veel te zeggen. De spreker is den mees ten Leidenaars wel bekend genoeg. Echter deelt de Comm. v. Stadsev. nog iets mede omtrent den toestand der kas. Wat nog nimmer gebeurde dreigt thans waarheid te worden. In de dertien jaren dat zij in haar gebouw werkt is nog nimmer met een nadee- lig saldo gesloten behoeven te worden. De werkzaamheden zijn echter toege nomen en daarmee hielden de inkom sten geen gelijken tred, zoodat tegen 1 Januari 1928 een niet onbelangrijk tekort dreigt. De Commissie weet bij ervaring, dat deze arbeid om het Evangelie te brengen aan velen, die er nimmer van hoorden of er van ver vreemdden, de liefde heeft van velen en gelooft daarom, dat ze kan vol staan met deze mededeeling. De kerk zal dus ook om deze reden wel vol zijn Mocht iemand echter Woensdag verhinderd zijn, dan kan hij zijn gave z nden aan den penningmeester, den heer IT. M. v. d. Bos, Maarsmanssteeg 8, of in den colleetezak 's Zondags met bijschrift „Evangelisatie". Moge op deze wijze de vrees der Commissie worden beschaamd en de penningmeester verblijd worden door ruime bijdragen. JUBILEUM. 1 Januari a.s. zal het een kwarteeuw geleden zijn, dat de heer J. Wind Hz. zijn betrekking als opzichter over de gebouwen en begraafplaatsen van de Ned. Herv. Gemeente alhier aan vaardde. Moge het hem gegeven zijn, dat hij nog vele jaren met denzelfden lust en ijver zijn werkzaamheden vervullen kan. EEN STUDENTENHUIS IN LEIDEN Naar wij vernemen, zijn er plannen in voorbereiding om te komen tot de stichting van een Centraal Studenten tehuis te dezer stede. Reeds hebben er met het bestuur van den academi- schen senaat, dat in dezen zijn mede werking verkent, en afgevaardigden van studentenorganisaties besprekin gen plaats gehad. Tiet ligt in de be doeling, dat in dit tehuis de studen ten tijdens de pauzes tusschen de verschillende colleges zullen kunnen verblijven en er den koffiemaaltijd zullen kunnen nuttigen. Voorts ligt het o. m. in de bedoe ling, een leeszaal aan bet te stichten studententehuis te verbinden. De plannen van een en ander verkeeren nog in een beginstadium. BINNENLAND. VICE-ADMIRAAL A. F. GOOSZEN. De Vrijdagavond j.l. uit Ned. Indië te 's Gravenhage aangekomen afgetre den vlootvoogd, in Ned. Indië, vice- admiraal A. F. Gooszen. heeft zich gistermiddag op het Departement van Marine gemeld, bij den minister van Marine, a.i. den heer Lambooy. Bij die gelegenheid heeft de mi nister den vice-admiraal de mede deeling gedaan van diens benoeming, bij Kon. Besluit, tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, het ver siersel te dragen met de zwaarden. DE VORST VAN WALDECK EN PYRMONT. Hedenavond zal te 's Gravenhage aankomen de Vorst van Waldeck en Pyrmont, broeder van H. M. de Konin gin Moeder, teneinde voor eenige da gen ten paleize te Voorhout te ko men logeeren. HET OVERLIJDEN VAN Jhr. Dr. C. G. W. F. v. VREDENEURCH Deelneming van H M. de Koningin. Bij de Nederl. legatie te Brussel is gisteren een telegram van deelneming van H. M. Koningin Wilhelmina gear riveerd. Deelneming der Belgische regeering De zaakgelastigde van België te 's- Gravenliage, de heer Léon Nemry, heeft gisterochtend, bij afwezigheid van den Minister van Buitenlandsche Zaken, aan jhr. mr. Snouck Hurgron- je, secretaris-generaal van het Depar tement, de deelneming der Belgische Regeering betuigd bij het overlijden van jhr. mr. van Vredenburch, Harer Majesteit's gezant te Brussel. De deelneming te Brnssel. Een B.T.A.-telegram üit Brussel meldt d.d. 5 dezer: Na het bericht van het overlijden van jhr. dr. van Vredenburch begaf de heer Hymans, minister van Buiten landsche Zaken, vergezeld van den heer Costermans, secretaris-generaal van het departement van Oorlog, zich naar het Nederlandsch Legatiegebouw om daar de deelneming der Belgische regeering over te brengen. De Koning zond gisteravond zijn adjudant, generaal du Roy de Blicquy om de koninklijke deelneming met het overlijden van den Nederland- schen gezant te betuigen. De begrafenisplechtigheid. Bij de overbrenging van het stoffe lijk overschot van Jhr. dr. van Vre denburch van het legatiegebouw naar het Zuidstation op Woensdag a.s. zal de militaire eer bewezen worden door vier detachementen infanterie onder commando van een kolonel, en twee detachementen cavalerie onder bevel van een majoor. De militaire kapel en het regimentsvaandel zullen eveneens aanwezig zijn. De geheele troepenaf- deeling zal staan onder bevel van een generaal-majoor. De bijzetting van het stoffelijk over schot zal Donderdagnamiddag twee uur plaats hebben op de begraafplaats Eik en Duinen te 's-Gravenhage. INVALIDITEITS EN OUDERDOMS WET. Op 1 Novovember 1927 werden 9065 weduwen-renten en 9533 weezenren- ten krachtens 'de Invaliditeitswet ge noten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 61993 per sonen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week.. Voorts genoten 18777 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzeke ring, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 116.477 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen ouderdomsrente van drie gulden per week. DE PORTUGEESCHE BANKBILJETTENZAAK. De Hooge Raad der Nederlanden heeft gisteren uitspraak gedaan in deze zaak en alle elf cassatiemiddelen aangevoerd door de advocaten Mrs. Rolandes Hagedoorn en Van Oven, af gewezen. Het vonnis van het Haag- sche gerechtshof waarbij K. M. in hooger beroep veroordeeld was tot ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Oelangrijksle nieuws in dit Nummer. Buitenland Rede van Siegerwald voor het Duit- sche Centrum. Onderhoud tusschen Chamberlain en' Litwinow. Geruchten over verplaatsing van den Volkenbondszetel naar Weenen. De communistische agitatio in Britsch*Indië. r—rnnrnn— twee jaren gevangenisstraf (zonder af trek van de acht maanden preventie ve hechtenis, welke hij had gezeten en waartoe de rechtbank hem ook in de eerste instantie had veroordeeld) is daarmede in kracht van gewijsde gegaan. De procureur-generaal van het Haagsche gerechtshof kan thans iede- ren dag een bevel tot inhechtenisne ming tegen K. M. uitvaardigen. De veroordeelde is echter naar het Hbld. meldt, naar het buitenland ge vlucht. zoodat op zijn arrestatie geen kans is. Intusschen bestaat nog de mogelijkheid, dat een verzoek om gratie waarvan men verwacht, dat het toch zou worden afgewezen door de advocaten van M. wordt inge diend, waardoor de ten uitvoerlegging van het vonnis automatisch zou wor den opgeschort. In de omgeving van den veroordeel de verwacht men, volgens bovenge noemd blad, dat hij niet terugkeeren zal. voordat zijn vonni9 is verjaard, hetgeen na acht jaren het geval zal zijn. Op het misdrijf van heling, waar voor hij is veroordeeld, is uitlevering niet mogelijk. GAS CORRUPTIE TE GROENLOO De gemeenteraad van Groenloo heeft besloten, inzake de beweerde corrup tie aan de gasfabriek een nader on derzoek in zijn geheel door bemid deling van Ged. Staten van Gelder land en niet met behulp van den heer Van der Stel te doen geschieden. DE RIJWIELMERKEN. De rijwielmerken voor het jaar 1928 zijn aan de postkantoren verzonden. Met den verkoop zal op 1 Januari worden begonnen. DE HEER COLIJN OOK VOORZITTER DER TWEEDE CONFERENTIE? Oud-Minister IT. CoLjn is te Genève aangekomen. Heden zal hij in den v'olkenbondsraad rapport uitbren gen over de door liem gepresideerde conferentie tot afschaffing der in- en uitvoerverboden. De Raad zal een der volgende dagen een voorzitter der tweede, einde Juni te houden, confe rentie moeten benoemen, waarbij overwogen zal worden in hoeverre de voorgenomen langdurige reis van den heer Colijn naar Nederlandsch-Indië een beletsel zal zijn hem opnieuw tot deze functie te benoemen. PROF. G. M. VERRIJN STUART IN VLAANDEREN. Naar uit Brussel wordt gemeld, zal op initiatief van de commissie voor het uitzenden van Nederlandsche spre kers naar Vlaanderen, een paar jaar geleden opgericht door het Algemeen Nederlandsch Verbond te 's-Graven hage, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart in de eerste helft van Januari verschillende spreekbeurten houden in het Vlaamsche land. Op 5 Januari treedt hij op voor het „Hooger Onder wijs voor het Volk", in de aula van de Gentsche universiteit, met een nader te bepalen onderwerp op eco nomisch gebied. Te Antwerpen en te Brussel spreekt prof. Verrijn Stuart voor de plaatse lijke afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Verband, over het zelfde onderwerp. TWEE NIEUWE F. D.-TREINEN. Met den volgenden zomerdienst zul len twee nieuwe F. D.-treinen loopen, van Amsterdam en Hoek van Holland naar Bazel, over Duisburg, Dussel- dorp, Keulen, Mainz, Mannheim, Karlsruhe, Baden en Freiburg, v. v., welke treinen te Bazel aansluiting zullen hebben naar en van Genève en Luzern. Ze zullen worden samenge steld uit een nieuw soort rijtuigen Pull man-systeem. Mr. J. A. NEDERBRAGT. De Volkenbondsraad heeft gisteren onzen landgenoot, Mr. J. A. Neder- bragt, chef der afdeeling economische zaken aan het departement van Bui tenlandsche Zaken, herbenoemd tot lid der financieele controlecommissie van den Volkenbond, waarvan hij reeds sinds véle jaren deel uitmaakt en waarin hij als rapporteur op hooge waarde wordt geschat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1