NIEUWE LEIDSCHE COURANT borgfor ds inrake woningbouw, dienst I 1925 én 1926; d. de gemeent"rekening, dienst'26 De heer Ten Cate r 0 u w e r naakt r aanmerking op, dat verschillende benoodigdhe'en berokken wordctivan buiten de gemeente 'en tevens dat verschille ds dingen \eel te hoog wor den betaald, waarvan spr. verschil lende voorbeelden noemt. De heer d e Wolf vraagt of het niet mogelijk is dat de commissie tot nazien van de re ening de bevoegd heid kriigt om ue loop ends rekenin- ge n na te zien, b.v. 2 of 3 keer per .jaar. De Voorzitter gelooft niet dat dat kan. Maar wel kunnen' natuurlijk wanneer op verschillende zaken ae car dacht geve tigd wordt, deze na der onder de oogen worden gezien. De heer de Wolf merkt op dat het de bedoeling is om de quitanties van leveranties en dergelijke na te zien. De heer van Dijk wenscht een commissie voor de gemeente-financiën De Voorzitter antwoordt dat dat overwogen kan worden. De rekeningen worden daarna vast gesteld met algem. st. 11. Eèpoêming van een lid van de Commissie van Plaatselijk toezicht op het Middelbaar Onderwijs; Aanbevolen worden de hoeren: 1. Ds. J. de Bruin; 2. Ds. J. Ju H. Klomp. Benoemd wordt Ds. de Bruin. na. Benoeming van een onderwijze^ res aan de O. L. School aan aen Oud sho ornschenw eg. Benoemd wordt mej. A. G. Frij- Rnk, onderwijzeres op wachtgeld te Utrecht, 12. Voorstel van B. en W. tot het vastste len eener verordening op de heffing en invordering van belasting op to or. eel vertooningen en andere ver makelijkheden. Zal worden behandeld bij het des betreffende artikel van de bsgrooting. 13. Voorstel van B, en W. om aSr wijzerd te beschikken op het adres van vertegenwoordig T3 vanva'io g n- sat:ei van werknemers in deze ge meente, t.w. de R.K Volksbond, de Alphensche Besturenbond en de Chr Be t; renbond, waarbij gevraagd wordt om een steunregeling voor uitgetrokken werkloozen. Zal worden behandeld bij de des betreffende post op de begrooting. Eveneens punt 13 a. Daarna komt in behandeling de ge- me entebegroo ti ng In de eerste plaats werden algem. beschouwingen gehouden. De heer Ten Cate Brouwer be gint met te zeggen dat de vrijzinni ge Raadsfractie zeer ontevreden is over de plaats gehad hebbende wet houders verkiezing Spr. meent dat er wel degelijk aanleiding is een vrijz. wethouder te hebben in deze gemeen te. Het college van B. en Vy geeft niet juist de verhouding in den Raad weer. D*e C. H. weth. 13 er gekomen met s.eun van de vrijz. fractie. De Vrijz. fractie is niét over de wet- houdersrtevreden. Van huis uit zijn het respectabele .menschen, maar als wethouder- is spr. niet over hen te vreden. Spr. krijgt den indruk alsof het college van B. en W. is een Sia- mce che drieling, waarvan een lid sterk is uitgegroeid en de andere leden maar doen wat dat groote lid wil. Spr. nriakt er aanmerking op dat het gemeentebestuur niet vertegenwoordigd is geweest bij het 1.1. gehouden Open luchtspel. Spr. raadt de wethouders aan zich eens wat vrijer te bewegen. De verordening op de vermakelijk heden die voorgesteld wordt, lijkt spr. een potage a la Herngreen, gekruid met een Bergshoeff's sausje. Spr. ge looft dat de wethouders den Burge meester eens onder oogen moeten bren gen de wenschen van de vrijz. men schen. Hetzelfde' geldt den Burgemees ter. Spr. krijgt den indruk of men in deze gemeente met veel gejuich het paard van Troje heeft binnenge haald. Spr. begrijpt niet waarom hier zoo verschrikkelijk de vrijheid ge knot wordt, wanneer men dat ver gelijkt b.v. met de gemeente Leiden De Burgemeester luistert te veel naar de inspraak ^an heeren als Bergs- hoeff en Herngreen, die al heel slech te raadgevers zijn. De- he#- Rergshoeff is eigenlijk de Burgemeester. Spr. hoopt dat Dr. Lovink van dat pal af za gaan pn zou gaarne willen dat men niet tegen de Wilhelminavereeniging en dergelijke dingen inging. Deze uit spraken zijn echler uitsluitend poli tieke verschillen, die niet het minst afdoen aan de achting die spr. heeft voor d? aangevallen personen persoon lijk. De heer de Wolf maakt aanmer king op d? progressieve bebs ing en daarna op de voorgestelde heffing op de vermakelijkheden, omdat dit laat ste louter bed eld is om het eenige vermaak van de arbeiders weg te n?- men. Tevens dringt spr. aan op de "anstelling van schoolartsen, - en ver der op het bevorderen van gemeente lijke woringbouw. De heer van Dijk waagt zich niet op politiek terrein. In 't algemeen wil spr. zich bepalen tot het prac- tisch gemeentebeheor. We zijn op hst oogenblik nog niet in een goede rich ting. Spr. wiist verder op de beschou wingen die hij reeds eik jaar heeft gehouden omtrent deze zaak. Alleen wijst spr. er nog op dat de kinder- geboorie wel toeneemt, maar de ves tiging van personen bijna niet plaats heeft, zocdit de gem.-financiën suc cessievelijk achteruitgaan. De gemeente verarmt. De tering moet naar de ne ring gezet worden. Door het heffen van meer belasting wordt men niet rijker maar veel eerder armer. Ver schillende dingen zullen tot stand moe ten komen. Spr. vindt het vooral noo- dig, ee.i goede verbinding te krijgen van Aarlanderveen naar de Rijn, want die toestand werdt onhoudbaar. Ook de wegen zijn de laatste jaren min der goed onderhouden. Spr. is er verder voor om de subsidies te ver- imir.deren. Wat de belasting betreft gaat ds gemeente met rassche schre den achteruit. Overigens zal spr. bij de ar i. el-gewrjLe behandeling neg ver schillende dingen ;er sprake brengen De V 0 0 r z i t te r zegt naar aan- Jeiding van het gesdprokene dcor den heer ten Gate Brouwer, dat hij de verhouding tusschen B. en W. niet juist heelt ingezien. De verhouding in dit college is wel vriendschappe lijk maar er zijn wel degelijk dik wijls meeningsverschillen. Over het ge sprokene omtrent de Wilhelminaver eeniging, merkt spr. op, dat de Bur gemeester rekening heeft te houden met de overwegende strooming in de gemeente. Als burgemeester heeft spr, verschilier.de dingen in aanmerking te nemen die de wensch van den Raad inhouden, flier dcet zich het eigen aardige geval voor, dat de Wilhel minavereeniging iéts dat indruischt te gen de algemeene gevoelens in de gemeente combineert met iets waarde meeaten absoluut geen bezwaar tegen hebben. De groote moeilijkheid is een weg te vinden waardoor de twee stroomingen in de gemeente elkander rir dm. Als Burgemeester heeft spr. ech er rekening te houden met een lieerscher.de geest in de gemeente. Overigens h eeffc spr. waardeering voor de wijze waarop de heer ten Cate Brouwer de dingen heeft gezegd. Wat betreft net gesprokene door den heer de Wolf merkt spr. op dat het onjuist is om te beweren dat er een zware druk op de kleine inkomen? gelegd werdt. Wat de school artsen betreft, deze zaak zal spr. in de vergadering van B. en W. nader £>r.dcr oogen zien. Wat betreft de gemeentelijke woningbouw merkt spr. op, dat en W. daaromtrent op hetzelfde standpunt blijven staan, n.l. dat dit moet overgela.en worden aan het particulier initiatief, wat in deze gemeente bewijst goed te werken. Be reffende net gesprokene door den heer van Dijk, zegt spr., dat de opinie van B. en W. over de gem.- financiën wel iets optimistischer is, welke zienswijze spr. verdedigt aan de_ hand van een staaltje, waaruit blijkt, dat de uitgaven successieve lijk dalen. En^ dat ondanks het feit, dat de onderwijskosten met f81.000, gestegen zijn. Dat wijst er wel op dat da financiën betrekkelijk vooruitgaan. De schulden en aflossingen loopen eveneens, terug. Spr. kan daarom de donkere beschouwing van den heer v. Dnk niet deelen. Omtrent de ver- scniller.de dingen die nog moeten ge beuren volgens den heer van Dgk. merkt spr. op dat inderdaad veel moedig is. Alleen ten opzichte van van CONDEROAG 1 DEC. 1927 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. HOFBERICHTEN, Er is eenige wijziging' gebracht in het uur van vertrek, van Koningin en Prins naar Amersfoort, ter bijwoning van de feestelijkheden bij het 70-jarig bestaan der Rijschool. In plaats van ten 11 u. 29 min. per gewonen trein, zunen de vorstelijke personen per extra-trein ten 12 u. 44 min. vertrekken, waardoor de aan komst te Amersfoort in plaats van ten 1 uur zal plaats hebben te 2 uur. De terugkeer blijft bepaald op de gisteren vermelde uren. H. M. de Koningin zal morgen avond, na terugkeer uit Amersfoort, een gedeelte bijwonen van het welda digheidsfeest ten bate van den Ne- derlandschen Bond in Duitsehland, in Hotel de Witte Brug te 's-Graven- hage. H. M. wordt tegen 9 uur aldaar verwacht. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BRUSGEL PLOTSELING ONGESTELD De Brusselsche correspondent van de Maasbode seint: De Nederlandsche gezant te Brus sel, Jhr. Dr. van Vredenburch is gis teren plotseling ongesteld geworden. Drie geneesheeren, die Z.Exc. onder zochten constateerden een acute blin dedarmontsteking. Daarom werd tot operatief ingrijpen besloten. De ope ratie had nog gisteren plaat. Naar wij heden vernemen heeft Jhr. van Vredenburch een goeden nacht doorgebracht en hebben de ge neesheeren zich tevreden verklaard over den algemeenen toestand van den patiënt. DE GASDIRECTEUR TE VLAAR- DINGEN VRAAGT ONTSLAG. In de gisteravond gehouden raads vergadering van Vlaardingen is een schrijven voorgelezen van den direc teur der gasfabriek aldaar, den heer J. D. A. Sneep, waarin deze verzoekt hem met ingang van 1 Januari 1928 ontslag te verleenen. Dr. ALEXANDER ALEXANDRO- WITSCH ALJECHIN. DE NIEUWE WERELDKAMPIOEN SCHAKEN. Men meldt uit Buenos-Ayres: Capablanca heeft in een brief aan den nieuwen wereldkampioen bekend gemaakt dat hij de 34ste partij opgaf. Hij bood tevenc zijn gelukwenschen aan Aljechin aan. In een interview met Aljechin. die zeer verheugd was, heeft deze gezegd, dat hij nu een van zijn idealen be reikt had. Hij was bereid om zijn titel te verdedigen tegen eventueele lief hebbers, maar niet vóór 1929. Capablanca scheen min of meer ter neergeslagen, maar hij verklaarde rui terlijk. dat de beste man gewonnen had en dat Aljechin de overwinning volkomen verdiende. TIN. Draadloos wordt uit Londen gemeld: De heer Hacking, onder-staatssecre taris voor den overzeeschen handel heeft in antwoord op een verklaring van den heer Nicholas Grattan Doyle medegedeeld, op de hoogte te zijn van het feit, dat sommige autoriteiten van meening zijn, dat er in de toekomst een tekort aan tinerts over de wereld te verwachten is. Hij volgde nauw keurig de besprekingen, die hierom trent plaats vonden, evenals over dé mogelijkheid tot stabilisatie van de wereldprijzen. Het bleek niet, dat er op het oogenblik eenig voordeel was gelegen in de benoeming van een spe ciale deskundige commissie, zooals Grattan Doyle had aanbevolen, ten einde voor de regeering een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om de tinrijkdom van het Britsche rijk ln den grond te bewaren. In Indië is voorloopig nog overvloed. FEUILLETON. EBBA EN HELENE. ■58, -o— Geven deed tante Louise graag, maar geld gaf zij niet gaarne weg, en vooral niet in stilte. Ja, Ebba had nog geld. Zij was met een duizend en nog eenige honderden marken uit Berlijn gekomen. Voor haar leven daar had zij in dertien maanden slechts ongeveer vijftien hon derd mark uitgegeven, maar de lessen en boeken hadden veel geld verslon den. een beetje meer dan twee dui zend mark. Na acht dagen zei dokter Lubbers, dat haar vader buiten gevaar was, maar met het oog op den winter en zijn hoogen leeftijd natuurlijk nog maandenlang bijzonder ontzien en ver zorgd moest worden, en ook met het oog op het klimaat van de Noord- Duitsche hoogvlakte, voor het voor- Jaar het huis niet zou kunnen verla ten. Vooreerst bleef hij nog langen tijd stil te bed. Na deze mededeeling kwam Ebba eerst tot nadenken. Zij begreep, dat deze ziekte van haar vader, dat zijn ouderdom en zijn behoefte aan zorg nieuwe vragen voor haar openden. Dat zij den ouden man niet meer alleen mocht laten, sprak vanzelf. Hij moest mee naar Berlijn. Of dat mogelijk zou zijn? Ebba zag DE CORRUPTIE. Naar Het Volk verneemt zijn bij de firma Wilson, die naar men weet, be trokken is bij de corruptie in verschil lende gemeentebedrijven, Zaterdag j.l. weer 22 arbeiders ontslagen. Het totaal getal der ontslagenen bedraagt thans 60 pCt. HET PACHTVRAAGSTUK. Het Bestuur van den Bond van landpachters in Nederland heeft alle provinciale landbouworganisaties, de R.-K. Boerenbonden, den Chr. Boeren- en Tuindersbond. de Jongeren in Friesland en de landarbeidersbonden tot een bijeenkomst op 12 December te Utrecht uitgenoodigd, ter bespre king van een gemeenschapelijke actie inzake het pachtvraagstuk. TWEE MINUTEN STILTE OP 11 NOVEMBER. De Nederlandsche afdeeling van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft d.d. 9 Nov. van Minister De Geer, voorzitter van den raad van ministers, den volgenden brief ontvangen: „Def»herdenking in enkele oogen- blilcken stite in de door u bedoelde landen is onder bijzondere omstan digheden en gevoelens ontstaan. Die herdenking is tot een traditie gewor den: men blijft haar terecht in die landen volgen en zonder twijfel heeft zij daar als manifestatie beteekenis. Te trachten thans deze wijze van her denking over te brengen bij het Ne derlandsche volk. heeft naar de re- geeririg meent, iets kunstmatigs, af gescheiden van het bezwaar, he welk in ons volkskarakter gelegen is, tegen invoering van dit in andere landen gevolgde gebruik. De regeering moet u derhalve tot haar leedwezen mede- deelen, dat zij hare medewerking niet tot invoering hier te lande kan verlee nen". HET VACCINATIE-VRAAGSTUK. Op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de voorzitter van den Gezondheidsraad een commissie samengesteld, tenein de het vraagstuk van het voorkomen van zenuwaandoeningen na de vacci natie, dat door verschillende leden af zonderlijk in behandeling was geno men, in onderling overleg en in al zijn geledingen wetenschappelijk te bestu- deeren. In deze commissie hebben zitting genomen de heeren dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter; prof. dr. H. Alders- hof. arts; J. P. Bijl; prof. dr. L. Bou- man, dr. F. S. van Bouwdijk Bastiaan- se, dr. H. S. Frenkel; prof. dr. E. Gor ter; prof. dr. J. J. van Loghem; dr. J, Th. Terburg en dr. A. J. Vitringa. De commissie heeft zich gespitst in een drietal sub-commissies., die tot ar beidsveld hebben gekozen: sub-com missie I: Aetiologie, pathologie, the rapie; sub-commissie II: Epidemiolo gie en organisatie van de prophylaxe; sub-commissie III: Eigenschappen en soorten van koepokstof. Maatregelen zijn getroffen om uit gebreider gegevens te verzamelen bij het voorkomen of vermoeden van ge vallen van post-vaceinale encephalitis en het beloop er van in de practijk der geneeskundigen. De Gezondheidsraad roept de mede werking in van alle geneeskundigen in den lande om zijn werk zoo vrucht dragend mogelijk te maken. Deze me dewerking kan in de eerste plaats be staan in het opgeven van elk geval of van elk verdacht geval aan den ge neeskundigen inspecteur van de volks gezondheid (besmettelijke ziekten enz.) binnen wiens ambtsgebied de waargenomen gevallen die met deze ziekte zouden kunnen samenhangen vallen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. (Vervolg). io. Voorloopige vas stellirg \an: a. de rekeningen van de Water-en Lichtbedrqven, dienst 1926; b. de rekeningen van het Grondbe drijf, dienst 1926; c. de rekeningen van het Waar in dat zij voor alle dingen haar toe stand goed moest overzien, voor er plannen gemaakt konden worden. Zij verzocht eenigszins aarzelend om haars vaders sleutels. Maar hij gaf ze haar terstond. „Neem jij maar alles, mijn kind; je hebt nu zooveel ervaring Zij zag het: hij was gelukkig, zich onder haar bescherming te stellen, zooals hij dat eens onder die van zijn geliefde vrouw had gedaan. Het was, alsof zij een groot, lief, oud kind gekregen had, van wien zij alle teleurstellingen van het leven af wenden moest. Het doorkijken van den geldtrom- mel leverde een bijna vernietigenden indruk op.'Daar men sedert tien jaren altijd een klein gedeelte van het ka pitaal ingeboet had. bleek het tot op drie en veertig duizend mark te zijn ingesmolten. Dat maakte ongeveer vijftien honderd mark rente. Daarvan konden zij niet samen leven, nog veel minder kon Ebba daarvan studeeren Zij moest dus besluiten het kapi taal verder op te teren, en als de oude man een beetje netjes en friscli wonen en goed gevoed worden moest, als Eb ba dan nog tot haar candidaats- twee jaar en tot haar doctorsexamen vier jaar rekende, dan konden er gemakbe lijk vijf en twintig duizend mark mee heengaan. En dan? Dan verdiende zij later, als zij zooveel voorspoed had als Trude, ook nog niet genoeg, om haar vader zonder zorg te verplegen. Ebba voelde het: de groote. zware ernst des levens stond voor haar. Tot nu toe had zij, niettegenstaande al haar ijve rig werken, toch nog maar met haar zelf, met haar toekomst. gecoquet- teerd. Zij bekende het zich openhartig Zij zat voor het raam, de geldtrommri nog op haar schoot, en staarde naar buiten, naar de eenzame raaf, die daar juist heenwandelde door een wagen spoor. Maar in haar ziel was noch twijfel, noch gedruktheid. Integendeel, het was haar, als voelde zij nieuwe krach ten in zich, een geheel bijzonderen, opwekkenden moed. Dat zij met het leven van den in zijn gezondheid vpor altijd eenigszins geknakten, ouden man niet roekeloos omspringen mocht, sprak vanzelf. Dit kleine kapitaal mocht niet vermin derd worden. Het ging er nu om. het beter aan te leggen. Daartoe kon na tuur.'ijk Richard den hesten raad ge ve a hij kon misschien door verstan dige, voorzichtige geldbelegging het geld vermeerderen. Voor alles moest Ebba trachten te verdienen. Een dankbare gedachte vloog naar Trude Edlessen, Haar al leen kwam de verdienste toe. dat Eb ba nu een mooi, roemrijk patent in haar zak had, dat haar het recht gaf als onderwijzeres te arbeiden. Toen Ebba weer opstond, waren alle be sluiten genomen. Er was echter geen tijd te verliezen. Zij verzocht juffrouw Moller, voor misschien twee uren de wacht over de zieke over te nemen. Met gepoegen. Wilt u uitgaan?' vroeg ze. Men was zoo gewend, elkaar alles mede te deelen. wat men deed. En Ebba wilde er ook geen gehemi van maken. Zij stonden samen op de trap, de gewone plaats van samenkomst, als het kleine huishouden van boven zich met het kleine huishouden van beneden in verbinding stelde. Ebba stond met uitgebreide armen links en rechts op de trapleuning ge steund. De vrouw van den hoofdonder wijzer stond een trede lager, met den rug tegen den muur. en zag Ebba zoo wonderlijk in het gelaat, terwijl deze haar vertelde, dat zij zich tot juf frouw Lachmann en tot juffrouw Drews wilde wenden, om zich voor het geven van lessen aan te bieden. En opeens werd Ebba onder dezen voort- durenden, wonderlijken blik rood. Ja, het was een onderscheid tus schen datgene, wat eens het lot haar had geboden, en dat, wat het haar nu oplegde. In plaats van te wonen op de fabriek als de rijke mevrouw Al- teneck. moest zij nu moeite doen om lessen te krijgen. Maar dat was hetzelfde. Dat was maar uiterlijk. Ebba voelde zich niet deemoedig, en zij zeide vrijuit op de gedachte der andere: „Het zou er slecht uitzien, als ik niet eens voor mijn ouden, vader kon werken". AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 1 December 1927. In het Zoeklicht schrijft iemand: „Hij was op en top wereldling, wilde van niets meer weten en was een plaag voor vrouw en kinderen. Doch de Heere maakte hem telkens ziek. Eindelijk was het zoo erg, dat hij in totalen opstand verkeerde, totdat de Heere hem te mach tig werd. Hij kreeg Het Zoeklicht in han den, las en herlas het. o.a, ook de arti kelen over de afschuwelijke vrouwenmo de. Vaak had hij zijn vrouw aangepord, het haar af te knippen. Maar nu hij dit leest, o wonder van genade, wordt hem ook dat tot zonde. Thans is hij abonné en zendt het na het gelezen te hebben naar zijn schoonouders en familie. Voorwaar als God werkt, wie zal het dan keeren?" Ongetwijfeld bedient God zich ook van kleine eenvoudige middelen als dit om met Zijn Geest in onze harten te werken Alleen maar ik vraag mij af, of de on genoemde begenadigde inderdaad door de artikelen over de vrouwenmode is ge troffen. „Een plaag voor vrouw en kin- diren" en „het aansporen van zijn vrouw om het haar af te knippen" daar zit voor iemand die het leven kent toch nog een andere tragiek achter dan de simpel© vrouwenmode. OBSERVATOR. da wegen, is spr. het niet met dan liaatsten spr. eens. Deze verkeéren in goede condiiie. Dë verhooging van ut belas, ing die de heer van Dijk ge noemd heeft, is een algemeen v-r- schijns 1, en betreffend^ deze toenam* staat da gemeente er nog betrekke lijk guns lig voer. Overigens zullen B, en W. de financiën zoo zuinig mogeliji beheeren. Wat Letrei't de vermakelijk heid ibelas ting die spr. nog vergeten heeft, merkt spr. op dat deze een lou ter financieele bedoeling heeft. De heer Ten Gate Brou we r Re pliceert. Omtrent de vermakelijkheids belasting zal spi'. een amei.dement indienen. De heer de Wolf repliceert. Spr. vind, dat een ambtswoning van den Burgemeester b.v. op eenzelfde lijn staat met een woning voor wie diQ ook. En zulk een won rg is toch ook tot stand gekomen. Spr. staat op het standpunt uat particulieren bouwen voor winst en de gemeente kan de wo ningen verhuren vegen den kosten- den prijs. De heer Her ngree n wist niet dat hij een zoo gevat man was als de heer Brouwer heeft voorgegeven. Het •doet spr. gced dat er tenminste ie mand is, die hem zoo groot heeft gemaakt. Wat betreft de wethoudersr verkiezing, is spr. eveneens van mee ning, dat het college van B. en W. verkeerd is samengesield. Een C.-H, Burgemeester en. een C.-H. wethouder is te veel. Spr. begrijpt echter niet 'dat de Vrijz. fractie ondanks haar meening dat haar een wethoudersze- têl toekwam, heeft gestemd op da C.-H. en R.-K. De heer van D ij k repliceert. Spr. handhaaf: zijn denkwijze over do ver schillende dingen. Daarna heeft d; artikelsgewijze be handeling plaats, in de eerste^ plaats de begroeting op het Gasbedrijf. De neer van D ij k vraagt of het niet no:dig is dit overheidsbedrijf om te zetten in een N.V., zoodat het me r op particuliere leest wordt geschoeid. B. en W. zijn thans het beheerorgaaa en het ligt in de aard van de zaak dat deze zich er niet zooveel mee be moeien. Wel bestaat er natuurlij'l een commissie van Bijstand, maar deze zal zich hoofdzakelijk er mee bemoei en of een nieuw werkman R.K. of C.H. is. De Voorzitter antwoordt dat h$ geen antwoord kan geven f>p deze vraag. Maar wel merkt spr. op, dat het oeheer van dit bedrijf zeer goed is, zooals hij dikwijls heeft gecontro leerd. Dat kan eigenlijk niet - door een N.V. verbeterd worden, wanneer men maar zorgt vcor een zekere vrij heid van het bedrijf. De heer Ten Cate Brouwer vindt deze zaak van grocte importantie rn zou gaarne willen dat B. en W. deze zaak eerst gror.d g onder oogen namen De heer Herngreen gelooft dat de heer van Dü^ de commissie an Bijstar.d verwara met een commissie van Beheer. De commissie vanBijs'and „Maar zoo noodzakelijk Is het toch niet?" meende juffrouw Moller. „Jawel! Het kapitaal mag niet klei ner worden. Ik zal Kunowsky vragen het uit te' zetten". Weer zag juffrouw Moller haar zoo wonderlijk aan. Zij scheen zich te be denken. Zij kwam een trede hooger, zoodat zij nog dichter bij Ebba was. „De menschen spreken veel van de weelde waar de Kunowsky's in leven", zeide zij halfluid. Niet de woorden, maar de toon maakte Ebba weifelachtig. „Hij heeft er het geld voor. Eerst kort geleden moet hij zijn vermogen kolossaal vermeerderd hebben", zeide zij ijverig. Juffrouw Moller bewoog het hoofd van den eenen schouder naar den an deren en zeide: „Als als „Wat beteekent dat?" vroeg Ebba scherp. „Sommigen zeggen, dat zij Integen deel groote verliezen geleden hebben. Maar ik wil niets gezegd hebben, an ders krijg ik er nog maar moeite mee" „Kom, dat is onzin! Een huis. als dat der Kunowsky's wekt natuurlijk jaloezie", sprak Ebba overtuigd. „Dus nu kleed ik mij aan. En als 't u blieft om half twaalf het drankje". Tien minuten later vertrok zij wel gemoed. Het waren gewichtige p'an- nen, die zij had. Maar Ebba -neende, dat het haar gelukken moest. Fel was haar als kon en mocht haar niets mis lukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5